Half Amerika zal inauguratie van ike op TY-sclierm volgen President Perzische Kamer in conflict met Mossadeq Duitse luitenant: „Vandaag zul je bloed zien vloeien" Vele arrestaties in Egypte; onderzoek naar „kuiperij" „Klein Europa'5 ontvangt voorwaardelijke zegen 8 „Big business" financiert een grandioos kijkspel Nalatig kapitein zwaar gestraft In Argentinië vijf doden bij autoraces Dulles en Stassen 6 en 7 Februari in Den Haag HET PROCES-ORADOUR: Protestdemonstraties in de Elzas Specialisten op vingers getikt Kampens ziekenhuis heef niets tegen sport op Zondag Nieuwe Nederlandse H.C. overhandigt geloofsbrieven Humanisten bezinnen zich op geestelijke verzorging Engels meisje van de „Oranjefontein" verdwenen Chinezen vuren op Amerikaans reddingvlïegtuig wGevaarlij ke M isf I CKS Duitse F.D.P. helpt vijf ontsnapten Alles gaat beter Continentale federatie duurzaam gebonden! aan Assem blée van Raad van Europa Zondag dag van de son Z „Ome Jan" houdt z'n baard Maandag 19 Januari 1953 (Van onze correspondent) NEW YORK. Amerika bereidt ziek ook buiten de hoofdstad des lands voor np de dag der Inauguratie van de nieuwe president. Alom zijn maat regelen getroffen, dal ook de niet-bezitters van televisie-toestellen in bio scopen en andere zalen de plechtigheden kunnen volgen. Men schat het aantal T.V.-kykers voor die dag op de helft der totale bevolking, dat is evenveel ais het volledige aantal inwoners, dat de Verenigde Staten in 1900 teïde. Alle netwerken nemen deel aan de uitzendingen, die om 11.30 des voormiddags beginnen met de tocht van het Witte Huis naar het Ka- pitool. Om 12 uur vindt de inaugu ratie-plechtigheid plaats op de trap pen van het parlementsgebouw. Om 1-30 gaat de tocht terug naar het Witte Huis. Om 2 uur neemt de nieuwe president plaats op de daar voor opgerichte tribune om de pa rade te kunnen gadeslaan, die enige uren duurt. Tenslotte zal TV het inauguratiebal verslaan. Voor alle ooggetuigen-verslagen hebben de netwerken zich verze kerd van de medewerking van een legertje verslaggevers onder lei ding van radio- en televisiejourna- listcn als Walter Conkrite, Edward R. Murrow, H. V. Kallenborg, Wal ter Winchell, Erik Sevareid, Davc Garroway. Walter Kïernan e.a. Al leen al langs de weg der parade worden 16 camera's geposteerd; bo vendien rijden TV-camera's mee in de stoet. Het interessantste van alles is echter, wie de sponsors zijn van deze kostbare uitzendingen. Voor de CBS (de Columbia Broadcasting System) is dat de fabrikant der Packard auto's, voor de NBC (de National Broadcasting Corp.) Ge neral Motors, voc- ABC (Ameri can Broadcasting Corp.) Willys- Overland Motors Inc. (de makers van de jeeps), big business dus. die een gouden tijd verwacht onder de nieuwe regering. Schipbreuk dor Padmar LONDEN. De gezagvoerder van het 3667 ton metende Britse vaartuig „Radmar", Stockton, heeft voor een Londens hof terecht ge staan in verband wet het stran den van zijn schip op de Maas vlakte ten Zuiden van Hoek van Holland, op 13 Jan. 1952, waarbij de „Radmar" verloren is gegaan. Een door het Britse ministerie van Vervoer ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat de stranding is veroorzaakt door verkeerd be leid en schuld van gezagvoerder Stockton. Het Londense hof heeft thans, na een zitting van drie da gen. bepaald, dat Stockton, van zeven dezer af, gedurende een jaar niet als gezagvoerder zal mo gen varen. Het hof beval aan, dat hij gedurende deze scharsingspe- riode wel de bevoegdheid zal ont vangen om als eerste stuurman te varen. De voorzitter van het hof zeide dat de „Radmar" aan de grond was gelopen als gevolg van het feit, dat gedurende de navigatie on voldoende uit was gezien naar de geleidelichten en dat men het schip langzaam, onder de invloed van de wind en het getij, in Zuid- Westelijke richting had laten af drijven. De voorzitter verklaarde, dat duidelijk was, dat de gezagvoer der ernstige fouten had begaan. Stockton had dit openlijk toegege ven en hij had ze toegeschreven aan een geestelijke inzinking. Het hof bevond voorts dat de eerste stuurman van de „Radmar" ofschoon hij niet rechtstreeks in het aan de grond lopen en daar door verloren gaan van het schip, was betrokken en er ook geen aan klacht tegen hem is uitgebracht, hij niettemin een berisping ver dient op grond van zijn gedrag en het, als getuige niet afleggen van oprechte verklaringen. (Deze uitspraak is een afdoend ant woord op de ter zitting gedane po gingen om de schuld af te schuiven op de Nederlandse loods, die op het ogenblik der stranding niet meer aan boord was en bij het verlaten van de „Radm,ar" nadrukkelijk gewe zen had op het gevaar van afdrij ven naar de MaasvlakteRed.) WASHINGTON. De recrute- ringsdienst van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft be kend gemaakt dat, tenminste tot de komende lente, 52.000 dienstplichti gen per maand onder de wapenen zullen worden geroepen. Vorig jaar werden gemiddeld slechts 35.000 re- cruten per maand opgeroepen. Bil WMEf NIP-WTO JJ!3 BUENOS AIRES. In de wed- strijd om de grote prijs van Ar gentinië. de eerste race vooj- het wereldkampioenschap voor auto coureurs. is de Italiaan Farina met zijn Ferrari van het circuit geraakt en op het publiek inge reden. Dit gebeurde even voor de 40e ronde, toen Farina in tweede positie lag met een ronde achter stand op zijn landgenoot Ascari. Farina bleef ongedeerd, maar kon de race niet voortzetten. De gevolgen voor het publiek waren ontzettend, want vijf mensen wer den gedood en 22 personen ernstig gewond, Alberto Ascari, ook met Ferrari, werd winnaar van deze race. WASHINGTON. De nieuwbe noemde Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles en Eisenhowers directeur voor de Wederzijdse beveiliging, Haroid S tassen, zullen in een vliegreis van negen dagen, welke 30 Januari zal beginnen, zeven YVest-Etiropese lan den, waaronder Nederland bezoe ken. Dtdlers en Stassen zullen 6 en 7 Februari in Den Haag zijn, In een Zaterdagavond te Wash ington uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat beide staatslieden de reis in Eisenhowers eigen vliegtuig zullen maken. Zn zullen achtereen volgens de volgende hoofdsteden bezoeken: Rome l31 Januari en 1 Februari), Parijs <1. 2. 3 Febr.L Lon den (3, 4, 5 Febr.), Bonn (5, 6 Febr.), Den Haag en Brussel (7, 8 Febr.). Kasjani torpedeert hoop op spoedig vergelijk in Olie-conflict TEHERAN, De voorzitter van de Perzische Tweede Kamer, Kasjani heeft zich Zondag in een schrijven aan de Kamer uitgesproken tegen het bespreken van het verzoek van .Mossadeq inzake het verlengen van diens bijzondere bevoegdheden met een jaar. Naar aanleiding van Mossadeqs verklaring, dat hij de speciale volmachten nodig heeft met het oog op rie onderhandelingen over de oliekwestie, merkt Kasjani in zü« schrijven op. dat het oliegcschil niets te maken heeft met het verzoek van de premier. Ten aanzien van het olicgeschil verklaarde de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Fatemi: „Ik ben thans optimistischer dan ooit te voren wat betreft de vooruitzichten voor het vinden van een oplossing voor het Perzisch oliegescliil". Advertentie LM.) 6rfep?'n MljnliQrJtje Q Deze mening deelde de afgevaar digde Hierezadch in de Kamer niet. Hij zei, dat de Amerikaanse tnter- -ntie ter regeling van het geschil louter een dekmantel was om Per- zie uiteindelijk m het Westelijk blok te brengen Kasjani merkte in zijn schnjven op. dat inwilliging van Mossadecjs verzoek in strijd is met de Perzi sche grondwet en leidt tot dicta tuur. Nadat het schrijven van de voorzitter m de Kamer was voor gelezen, werd de openbare zitting verdaagd- Op een korte besloten bijeenkomst benoemde de Kamer een delegatie van zeven leden, die met Mossadeq en Kasjani bespre kingen voerde om het geschil tus sen beide staatslieden uit de weg te ruimen In de delegatie hadden zowel vdor- als tegenstanders van het wetsvoorstel zitting Onder hen waren de olie-expert Makki, die zijn besluit om af te treden als eer ste afgevaardigde van Teheran in middels heeft ingetrokken, en de oud-leden van de gemengde olie- commissie Sand ja bi en Sjajegon. Minister Fatemi deelde mede. dat de Perzische regering de uitslag van de stemming over Mossadeq» ver zoek zal beschouwen „als het stem men over een motie van vertrou wen". De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken. Byroads, deelde in Washington mede. dat naar zijn mening een weinig voor uitgang is bereikt m de richting van een oplossing van het oltege- schil Wy en Engeland zijn het eens, alles zal verder afhangen van de besprekingen welke tie Ameri kaanse' ambassadeur te Teheran. Henderson, op het ogenblik voert met de Perzische premier. BORDEAUX. „Vandaag zul je bloed zien vloeien". Met deze woor den kondigde een Duitse luitenant Barth aan de 25-jarige Elzasser Paul Graff, die zich Zaterdag voor de rechtbank te Bordeaux had te ver antwoorden in het proces-Oradour, het bloedbad in dit Franse plaatsje in Juni 1944 aan. De rechter trok uit de mededeling van de beklaagde Graff de conclusie, dat kapitein Kahn, die het bevel voerde over de SS-compagnie, die de slachting te Oradour uitvoerde, waardoor 642 mannen, vrouwen en kinderen werden gedood, met voor bedachten rade heeft gehandeld, evenals de genoemde tweede luite nant Barth. Kahn. Barth en 84 anderen zijn ge sneuveld of vermist. Zij worden bij verstek berecht. Leden van het provinciale bestuur van de El2as en Eizassisehe volksver tegenwoordigers hebben Zaterdag te CAÏRO. „Niemand zal itt Egypte in staat zjjn de huidige regering omver te werpen", verklaarde generaal Nagulb Zaterdagavond tot buiten landse journalisten. Dat hü het niet bü deze woorden laat bewezen de vele arrestaties welke het afgelopen weekeinde in Egypte zijn verricht. De politie heeft o.m. de oud-secretaris-geaeraal van de grootste politieke partij in Egypte, Serag EI Din, in hechtenis genomen. Ook kolonel Rashad Ma- hanna. die deel uitmaakte van de regentschapsraad van drie toen gene raal Nagulb voor het eerst de macht aan zicb trok, is gearresteerd. Verder worden nog 21 officieren en 5 burgers vastgehouden. Het officiële orgaan van het Egyptische leger schrijft, dat een „door agenten van het imperialis me beraamd complot" ten doel had de Egyptische studenten, om wille van hun solidariteit met de „Tune sische en Marokkaanse patriotten" er toe te brengen, alle gebouwen van Franse ondernemingen in Caïro in brand te steken. Naguib ver klaarde: „De mannen, die Woens- Maatschappij Geneeskunst over conflict met fondsen UTRECHT. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst deelt het volgende mede: „Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Ge neeskunst moet tot zijn leedwezen constateren, dat de moeilijkheden ten aanzien van de honorerings regeling tussen ziekenfondsen en specialisten ter openbare discussie 2ijn gekomen. De aanleiding hier toe is gelegen in het feit, dat van de ruim 1800 specialisten, die lid waren van onze Maatschappij er ruim 200 zijn uitgetreden, omdat zij zich niet wensten neer te teg- gen bij een meerderheidsbesluit hunner eigen vereniging De uit getreden en hebben zich verenigd in de Nederlandse Vereniging van Specialisten en van de N.V.V.S. hebben ruim vijftig leden uit twee steden besloten aan ziekenfonds verzekerden slechts hulp te ver lenen krachtens een regeling, die niet in gemeen overleg ts vastge steld, Het dagelijks bestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter Bevordering der Ge neeskunst meent zijn mededeling publiekelijk te moeten doen, opdat niet de gehele artsenstand verant woordelijk gesteld worde voor de s'tijdwijze van enkelen". dag zijn .gearresteerd waren bezig tegen mijn regering te kuipen, zij Stonden in contact met buitenland se mogendheden en personen". Na guib weigerde hangende het inge stelde onderzoek, namen van mo gendheden en personen te noemen, die aan de kuiperij verbonden wa ren. De generaal deelde mede, dat een onpartijdig onderzoek naar de samenzwering wordt ingesteld en dat de schuldigen voor een krijgs raad zullen worden gedaagd. Volgens de Israëlische radio heeft de politie alle partijbureaux in Caïro bezet en de partijdocumen ten geconfiskeerd. Voorts zijn de bureaux van zes linkse bladen be zet. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen in Caïro blijft de politie arrestaties uitvoeren. Zon dagavond werd gemeld, dat een aantal communisten gearresteerd op beschuldiging van intrigue. KAMPEN. Enige tijd geleden heeft het bestuur van dé Kamper Voetbal- en Athletick vereniging KHC een protestbrief gericht tot het college van regenten van het stadsziekenhuis „De Engelberg stichting" omdat de geneesheer directeur en enkele leden van het verplegend personeel zich afkeu rend zouden hebben uitgelaten over de Zondagsport toen op een Zondag een gewonde voetballer naar het ziekenhuis werd over gebracht. In antwoord op deze brief heeft het college van regenten thans medegedeeld, dat in het stads ziekenhuis te Kampen, gehandeld en geholpen wordt naar medische Tnaatstaven, zonder beoordeling van de omstandigheden ook op Zondag Het college en de genees heer-directeur betreuren, dat in het onderhavige geval uitlatingen zijn gedaan, welke met dit stand punt niet in overeenstemming zijn. Mulhouse, in het Franse departement Haut Rhin, een verklaring uitge geven, waarin zij zeggen het „diep te betreuren" dat in het proces in zake de massamoord te Oradour Duitsers en Elzassers tezamen te recht staan. Zij verklaren dat de El zassers door de Duitsers tot dienst neming waren geprest. Elzassers. die indertijd gedwongen dienst hebben gedaan in het Duitse leger, hebben Zondag protest-demon straties gehouden tegen het proces te Bordeaux. De demonstratie te Straatsburg werd bijgewoond door parlementsleden uit de Elzas, geeste lijken, oudstrijders en twee advoca ten van de Elzassers, die te Bordeaux terecht staan. Er werden kransen ge legd bij hut oorlogsmonument. In an dere steden m de Elzas vonden soort gelijke betogingen plaats. OMRINGD door een batterij van microfoons, verslaggevers en fo tografen heeft Truman zijn laat ste persconferentie gehouden als President van de Verenigde Sta ten. De conferentie werd gehou den in her ..Old State" gebottio, tegenover het Witte Huis. Later op de dag wenste de president in een hartelijke korte ajscheids- boodschap het Amerikaanse volk een „Vaarwel" en „God zegen U" toe. DJAKARTA President Soekar- no heeft in antwoord op een toe spraak van de nieuwe Nederlandse Hoge Commissaris, mr W, F. L. graaf Van Bijlandt, die Zaterdag avond zijn geloofsbrieven overhan digde, de hoop uitgesproken, dat de nieuwe H.C. zijn aandacht zal schenken aan West-Irian, dat als een scheidende factor kan worden beschouwd tussen het Indonesische en het Nederlandse volk. Een nauwkeurig onderzoek naar hetgeen onder het Indonesische volk leeft, zal de Hoge Commissaris de overtuiging geven van het belang van de kwestie-Irian voor de ver houding tussen beide landen, zei Soekarno. De nieuwe H.C. had Soekarno de verzekering gegeven, dat er in Ne derland een grote liefde voor Indo nesië bestaat, en hem de groeten overgebracht van Koningin Juliana. AMSTERDAM. „Dë geestelijke verzorger kan zijn taak slechts goed vervullen, als hij van een bepaalde levensbeschouwing uit werkt," zei mr H. B. J. Waslander Zaterdag tij dens een conferentie georganiseerd door de humanistische stichting „Mens en Wereld" over de huma nistische geestelijke verzorging. Hij noemde het een essentieel punt voor de humanistische geestelijke verzor ger, dat hij zijn medemens als ge lijke benadert. Na mr Waslander gaf dr J. P. van Praag voorzitter van het Humanistisch Verbond een uitvoerige uiteenzetting van de ver schillende vormen van humanisti sche geestelijke verzorging. Tijdens hêt weekeind is in het hu manistische conferentie en vacantie- oord „De Ark" in Nunspeet een con ferentie van geestelijke raadslieden in de DUW-kampen gehouden. Drs Ph. van Praag behandelde daar eni ge kardinale vragen van het z.g. „social groupwork". Zondag sprak de heer G. Krol. uit Den Haag, hoofd van de sociale dienst in de DUW, over „De taak van de sociale amb tenaar in de DUW". Deze blijkt vol gens de heer Krol, in een grote be hoefte te voorzien, omdat vele moei lijkheden van de arbeiders buiten het werk liggen. Ruimer premieregeling voor par ere bouw? DEN HAA' Haagse wet houder voor v.e volkshuisvesting, ir L. J. M, Feber, heeft Zaterdag middag op een Haagse werkgrcc- pendag van de KVP medegedeeld, dat hij meende te weten dat thans bij het Rijk in overweging is om de premieregeling voor de parti- culiere bouw te verruimen en te vergemakkelijken. SOUTHAMPTON. Zondag is de politie aan boord gegaan van de „Oranjefontein", die op de thuisreis was van Zuid-Afrika, teneinde een onderzoek in te stellen naar het ver dwijnen van de Engelse mejuffrouw Constance Silvester, die vijf dagen geleden aan boord van het schip plot seling onvindbaar bleek. De kapitein zei, dat Constance Sil vester op de dag van haar verdwij ning naar een hoger gelegen kajuit was verhuisd. Toen zij vermist werd had hJj opdracht gegeven het gehele schip af te zoeken. Twee uur lang had hij naar het verdwenen meisje over een groot oppervlak van de zee laten zoeken, doch zonder resultaat. Verder had hij andere schepen ver zocht scherp uit te zien. Overal minder ijs. maar IJsselmeer tinp slecht bevaarbaar DEN HAAG. Het ijs in Ne derland is door de dooi geleide lijk aan het afnemen De kanalen in het Noorden van het land zijn op enkele kleine vaarten in Dren the na, goed bevaarbaar. Op het IJsselmeer komt benoorden de lijn EnkhuizenStavoren open water voor, behalve voor Stavoren en Kornweröerzand. Bezuiden de lijn Enkhut zenStavoren is overal nog middelzwaar vast ijs, behalve voor de Ketelmond. die open is. HONGKONG Een Amerikaans vliegtuig, dat op zoek is naar de overlevenden van twee vliegrampen, die gisteren voor de Chinese kust geschiedden, seinde vanmorgen, dat het door een niet te identificeren vliegtuig werd aangevallen. Dit wijst erop, dat de Chinese commu nisten pogingen doen de vliegtui gen, die pogingen ondernemen om eventuele overlevenden van de bei de verongelukte toestellen hulp te bieden, te verdrijven. Gistermiddag stortte een toestel van de Amerikaanse marine zes mijl van de Chinese haven Swatow in zee. Een vliegboot, die in de buurt van het wrak landde en elf overlevenden oppikte, verongelukte bij het opstijgen eveneens. Volgeng berichten uit Taipeh, de hoofdstad der Chinese nationalisten op Formosa, zou het eerste toestel door communistisch afweergeschut naar beneden gehaald zijn. Dit be richt is officieel niet bevestigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Britse en Amerikaanse oorlogs schepen hebben de gehele nacht met behulp van lichtkogels en schijnwerpers de zee afgezocht. Er is een niet nader genoemd aantal overlevenden opgepikt. Men vreest, dat sommigen aan land zijn ge spoeld en in handen der Chinezen zijn geraakt. Verder gelooft men. dat er minstens twaalf mensen om het leven zijn gekomen. Omroepster Joop Allema in het huwelijk getreden HILVERSUM. Onder trompet geschal van de kopersectie van het Radio-Fhilharmonisch Orkest is Za terdag in het Hilversumse raadhuis de VARA-omroepster Joop Allema in het huwelijk getreden met de hoer P. Westdorp, chemicus bij een der grote concerns m ons land. Zij zal na de huwelijksreis haar werk als omroepster hervatten. PARIJS De parijse gemeente raad heeft besloten, dat een nieuw monument voor Zola zal worden op gericht op de ..Rond-point Mirabeau" ter vervanging van het monument, dat tijdens de bezetting door de Duitsers is weggehaald. {Advertentie i.M.) Bescherm Uw keel in dit venij nige weer door geregeld gebruik van de medicinale (Vervolg van de uoorpap.) By dit alles moeten wij echter nog opmerken, dat de FDP niet ge- zit n mag worden als de organisatie, die al van Duitsland mt heeft mee geholpen, althans medewerking heeft egd voor de on .snapping uit de Bredase gevangenis. Zij is min of meer doch m 't geheel niet tegen haar zin in in deze positie ge drongen, toen de ontsnapten zich speciaal by vertegenwoordigers van deze party kwamen aanmelden. Inmiddels heeft het neo-nazisme by onze Oosterburen een kleine te genslag ondervonden, sinds kort ge leden dr. Hans Stein. die de vorige week nog een onbeschaamde open brief over de Breda-kwestie in de „Aachener Nachrichtcn" publiceer de. enkele afdelingen van zijn „Inte ressen verband der Vertriebene Hol la nds-Deutschen „Dte Schwarze Tul- pe"uit deze organisatie zag tre den. Het bewind van de Dussel- dorfse onderwijzer, die een zeer kwalijke rol in Nederland heeft ge speeld, beviel hun niet langer. De afdelingen Jebach, Palenberg, Merkstein, Aken en Gangelt (al de~ ze plaatsen liggen dicht tegen de pa" I Limburgse grens) hebben zich los- Constellatie van het gecoördineerde beroepstoneel DEN HAAG. Dp stichtinu Toneel- ceordmatic" deplt mede. dat de constel latie van het gecoördineerde beroeps toneel voor het seizoen 19331954 zich als volgt heeft ontwikkeld. De stichting ..Amsterdams Toneel Ge zelschap onder leiding van de heren Jo- han de Meester. Guus Oster SS i smaakt en willen nu langs een ge- burg te Amsterdam. matigde weg van rustig overleg hun Het gezelschap van de Haagse kunst- I financiële belangen uit de tijd, dat stichting „De Haagsche Comedie" zij in Nederland woonden, verdedi- zal wederom onder leiding staan van de Ken. Reeds heeft men enige succes neren Cees Lassenr cn Paul Steenber gen. In Hotter aam zal de directie van het „Rotterdams Toneel" bestaan uit de he ren Ko Arnoldi en Fr lts van Dyk De stichting „Het Nederlands Volks toneel" heeft de leiding van haar gezel schap opgedragen aan de heren A. De- fresne en J. Defourny „,r.*>++jrr«, Arnhem zal de zetel worden van de n Pittige, nieuw ge«-ticnte toneelgroep „Tneater", 1 welke onder leiding staat van de heren Kees van Iersel. Robert de Vries en voorlopig de heer J. M, Monningh. In de leiding van „Puck" toneelgroep van en voor jonge, mensen., zal geen wij ziging worden aangebracht. De heer Albert van Dalsum wordt, door de gecoördineerde gezelschappen uitgenodigd tot het \oeven van regies I cn het spelen van gastrollen. De leidingen van de gezelschappen zyn thans aangevangen met de samen stelling van hun groepen Vóór 1 Maart 1553 is hiervan geen definitief resultaat te verwachten. (Advertentie LM.) als Uw stofwisseling in I or da is! Niets beter dan sen daarmee geboekt. Tijdens een vergadering van de afdeling Falenberg, die wij Zondag middag in dat kleine mijnwerkers- plaatsje bijwoonden, werd nog eed felle aanval op Stein gedaan. Vooral voorzitter Schneider, die open indruk maakt, sprak scherpe woorden tegen Stein. In tegenstelling tot wat men bij „De Zwarte Tulp" kan meemaken, heers te hier in het geheel geen stemming van verbittering of haat jegens Ne derland, het land dat hen allen kort na de afgelopen oorlog naar Duits land heeft teruggestuurd. Men weet zich nog steeds dankbaar te betonen voor de vaak zeer lange tijd, dat Nederland hun onderdak heeft ge boden. Men blijkt ook het Neder landse standpunt te begrijpen en poogt slechts in gemeenschappelijke krachtsinspanning de rente over vroeger opgespaarde, kleine kapi taaltjes te vergaren. Overigens betekent deze afschei ding meer een symptomatisch ver hes, dan een feitelijke terugslag voor de voortdurend onbetamelijk optredende nazi Stein. Hij houdt nog veertigduizend leden in vijftien plaatselijke afdelingen over. Slechts vier honderd hebben zich nu van hem gsdistancieerd. STRAATSBURG De grote meerderheid van de parlementariërs van de Europese Raad heeft Zater dagavond laat haar „onbeperkte waardering" uitgesproken over het werk der grondwetsvergadering, die in de voorgaande dagen de richt- die de federatie willen, leeft, bleek uit het feit, dat Spaak met 38 tegen 32 stemmen verslagen werd toen hij y ver de voor een kleme wijziging In het plan. die er op zou neerkomen, dat de Groot-Europese vergadering niet verplicht geconsulteerd zou be lijnen voor een Europese grondwet hoeven te worden over besluiten. had opgesteld. De raadgevende vergadering heeft haar aandacht hoofdzakelijk in de tweedaagse zitting gewyd aan d« maatregelen om een duurzame ver binding tot stand te brengen tussen de kleme continentale federatie en de overige landen van de Raad van Europa Ter verwezenlijking daar van heeft de assemblee geadviseerd, de senaat der te vormen gemeen schap samen te voegen met de ver gadering der vyftien landen. Hoe zeer deze wens ook bij diegenen. Directeur van Unilever in Djakarta gearresteerd en weer vrijgelaten DEN HAAG. De directeur van de "Unilever in Djakarta, de heer H. G. W. van Aard ene, is Vrijdag in Djakarta gearresteerd wegens overtreding van economische voor schriften. Naar het A.N.P. van de zijde van de Unilever in Rotterdam verneemt, betreft het hier de ver koop van afvalblik, hetgeen echter al jaren op dezelfde wijze gebeurde, zodat men veronderstelt, dat deze arrestatie op een misverstand be rust. De juistheid dezer veronder stelling is bevestigd door de recen te vrijlating van de heer Van Aar- dene. Zondag is mijn dag, zo bezon de zon en zij maak- te korte metten met de vorst. Schaatsen laat ik ze di* treek-end met, Iaat re maar zonnen.' En cr u-erd zo hard ge zond op de Scheveningse boulevard, dat het een hele opgave bleek tus sen al die schaduwen ran slente raars in dikke jassen en stapvoets rijdende stee en ook nog een plekje TEHERAN. In het gebied van Kerman in Ztnd-Oost-Perzie heeft zich Zaterdagavond een aardbeving voorgedaan. Elf personen kwamen om het leven Stoffelijke resten van vermoorde Nederlanders gevonden SOEKAJB.-,u op 24 October 1949 gmsen twee jongemannen, Graichen, en Heyensouig, op ae iiets naar Ma lang. De volgende dag zuuoen zy van Maiang naar Wendxt gaan, maar na hun ver- nek uit ixiaiang neett men nooit meer iets. van turn genoom. Thans zyri nun stuiienjKe resten gevon den in de dessa J_.owoksorse in het Toempangse. Zij waren wegge voerd door personen, die inmid dels zelf om het leven zijn ge komen. de federatie. Zestig leden der vergadering ga ven hun zegen aan „Kiein Europa" velen hunner eerst nadat zij de voor waarde hadden gesteld, dat men met de federatie niet al te hard van sta pel zou lopen en dat vooreerst de nationale regeringen nog een sterke mate van zeggenschap zouden moe ten behouden. Zestien leden_ spraken zich tegen, deze aanmoediging tot voortzetting van het grondwetswerk uit: Franse en Duitse socialisten. Gaullisten, drie Belgen en de Nederlander dr Schmale. De katholieke Nederlandse afgevaardigde Ruys de Beeren- hrotick, riic evcneen» het project te koen achtte, rangschikte zich onder de zes afgevaardigden, die zich van. stemming onthielden. Veel gijten voor „Hoop" (Van onze correspondent) HILVERSUM. Ome Jan van Zutphen, die voor de microfoon de luisteraars geregeld aanspoort tot bijdragen voor een hoognodige en onontbeerlijke nieuwe inrichting van het hospitaal-kerkschip „De Hoop", verwedde Zaterdag voor een week zijn baard, dat in de af gelopen week minstens f 15.000,- zou binnenkomen en het totaal der ontvangen giften f 75.000 zou be dragen. Hy houdt zijn baard, want al leen in natura werd in de afge lopen week al meer dan f 15.000 geschonken. Het totaal bedrag aan geld, dat binnen is gekomen (de natura-giften dus niet meegere kend) is thans f83.000, waaronder f 5000,- als gift van het hoofdbe stuur van de VARA. Algemene verkiezingen in Irak gehouden BAGDAD. Zaterdag zijn in Irak de eerste algemene verkiezingen gehouden volgens de nieuwe kies wet. die bepaalt dat de volksverte genwoordigers rechtstreeks door het volk zullen worden gekozen. Tach tig der gestelde candidaten waren zeker van hun verkiezing, daar in. hun kiesdistricten geen tegencandi- daat was gesteld. De strijd ging dus slechts om de overblijvende 56 ze tels. 71 van deze tachtig zijn hetzij leden, hét zij aanhangers van de ..grondwetspartij" onder senator Noen es Said, die vóór de verkie zingen werd ontbonden. Uit later binnengekomen uitslagen blijkt dat nog een tiental zetels m handen is gekomen van aanhangers van Noeri es Said.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2