N-c-ff Om geld voor vluchtelingen moet men helaas soebatten E2EI3 FiRMAMINT Nieuw belastingplan tekent zich af Voorts... Mr VANHEUVEN GOEDHART KLAAGT: In Triest thc-patiënten in een oude gevangenis Geelzuchtvirus gevaarlijk bij transfusies Hoorn verrast door komst van politieke delinquenten Peking beticht Amerikanen van schending luchtruim r Onjuist bericht over Nederland van U.P. Prins zal spreken bij 300-jarig bestaan van New York Neem direct EDG-verdrag komt eind Januari in Tweede Kamer Wereldgezondheidsraad waarschuwt: In Nederland is besmettingsgevaar vrijwel uitgesloten, zegt Rodé Kruis Zwaar bewapende mannen der rijkspolitie bewaken met water omgeven „Krententuin" Zwitsers echtpaar gearresteerd te Amsterdam Britse firma verwerft record-order van VS-luchtmacht Scherpe Wind Minister Van de Kieft licht tipje van de sluier op SS Vliegend fort neergeschoten Felle griepepidemie in Amerika Al f 350.000 voor oud-verpleegsters r~ Geldkwestie „Burgemeester TUIN heeft zich niet misdragen" JLfunderdag 22 Januari 1953 3 Mr van Heuven Goedhart heeft, om zijn gehoor -precies te vertellen koe het Hoge Coinnm- sariaat voor de Vluchtelingen van de V.N. zijt geld besteedt, verantwoording afgelegd van zijn financieel beleid. „V/ij hebben, typistes incluis, in totaal 103 mensen in dienst, mijzelf ook inbegrepen. Die mensen werken op elf kantoren, 45 van hen zitten op ons hoofd- kantoor in Genève. Wij beschik ken over drie auto's, één in Athene, één in Rome en cèn in Oostenrijk. Met deze laatste al leen al moesten 112 rIwcftfpUr gente ampen w orden bezocht. Voor dit alles krijgt onze dienst per jaar ruim 700000 dollar toegewezen. De begroring voor alle Verenigde Natiesdiensten tezamen vornit een bedrag van 43 millioen dollar, iets 'minder dan de stad New York jaarlijks uoor de stratenrciniging nodig heeff'. Regering doet geen stappen DEN HAAG. De minister president, de ministers van Bujten- landse Zaken en van Overzeese Rijksdelen achten de mededelingen, vervat in een U.P.-bericht, in de „New York Times" van 11 Novem ber j.l. over het zelfbeschikkings recht van de West niet overeen komstig de feiten. De redact je van de N.Y.T. is op de onjuistheid van het bericht gewezen. Verdere stap pen werden niet nodig geacht, om dat niet bleek, dat het onjuiste bericht enigszins algemeen de aan dacht had getrokken. Aldus het antwoord van de drie ministers op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid prof. Gerretson over de ze aangelegenheid. DEN HAAG Prins Bernhard heeft een uitnodiging ontvangen om als spreker op te treden in de plechtige bijeenkomst die de „St. Nicolas Society" te New York op 2 Februari a.s. zal houden, ter her denking van bet feit, dat 300 jaar geleden aan het vroegere Nieuw Amsterdam stadsrechten werden verleend. De Prins heeft deze uitnodiging aanvaard en zal zich op 30 Jan. per vliegtuig voor enkele dagen naar New York begeven. De Prins zal tijdens zijn ver blijf aldaar tevens een tentoon stelling openen, die ter gelegen heid van de herdenking wordt gehouden De collectie wordt, 2oals be kend, verzorgd door mr L. J". F. Wijsenbeek. directeur van de dienst voor schone kunsten te Den Haag. <Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. „ïk vecht nog iedere dag tegen de me ning, dat er geen vluchtelin genvraagstuk meer bestaat, maar dat er slechts wat men sen zijn voor wie nog iets ge daan zou kunnen worden". Al dus besloot mr G. J. van Heu ven Goedhart. Hoge Commis saris voor het Vluchtelingen- wezen van de Verenigde Na ties, dezer dagen een voor dracht die hij hield voor bestuurders van Partij van de Arbeid en N.V.V., verenigd in de Amsterdamse bestuurders- bond. De Hoge Commissaris is er in ge slaagd zijn gehoor zo onder de in druk van zijn betooe te brengen, dat verscheidenen hunner na de pauze enthousiast suggesties deden om in de arbeidersbeweging nationaal en internationaal inzamelingen te houden om de heer Van Heuven Goedhart van de hem ontbrekende millioenen te voorzien- Hiizelf be klom het spreekgestoelte toon op nieuw, om de partij- en vakbonds bestuurders biervoor nog meer aan te moedigen en bedankte bij voor baat hartelijk namens enkele millioenen ontheemden voor het werk dat de beweging naar onze indruk stellig zal gaan doen. „Op de wereld leven 40 a 50 mil lioen vluchtelingen", vertelde de Hoge Commissaris. „Slechts twee a twee en een half millioen hunner, die om der wille van de vrijheid zijn gevlucht, vallen onder het mandaat van de V.N. We zouden zeggen, dat het de logica zelf is, als wij klaar zouden staan die mensen met open armen te ontvangen, maar de werke lijkheid ziet er bijzonder veel an ders uit. De kampen waar de vluchtelingen heengaan, voldoen niet aan de meest elementaire eisen der hygiëne. Als ze deze „dump kampen uitkomen zijn ze volkomen rechteloos. Te economisch Men ziet het probleem eigenlijk alleen maar economisch en men vraagt zich voor de toelating een vluchteling in zijn land af heb ik wat aan die man? En de landen die veel vluchtelingen dus enke- (Eigen berichtgeving) Naar verwacht wordt zal de Neder landse regering het wetsontwerp ter ratificatie van het verdrag der Euro- pese Defensie Gemeenschap eind Januari bij de Tweede Kamer in dienen. De vertraging, die hierbij is opgetreden, vindt haar oorzaak in het feit, dat de regering van plan is aan de Kamer niet alleen het ver drag met de protocollen en een enorme memorie van toelichting over te leggen, maar ook een afzon derlijke nota, waarin zal worden uit eengezet, welke de jongste politieke ontwikkelingen zijn in de andere vijf landen met betrekking tot de E.D.G. Vooral de gebeurtenissen in Parijs voor en na de vorming van de rege- ring-Mayer, en de ontwikkelingen in België zullen hierin grote aandacht krijgen. Moeilijkheden voor de Amerikaanse filmindustrie HOLLYWOOD De vakvereni ging voor de filmindustrie van Hollywood, een afdeling van het Amerikaanse vakverbond A.F.L., heeft besloten het maken van films in het buitenland door Amerikaan se maatschappijen tegen te gaan. In een resolutie dringt het bestuur er bij de leden op aan, niet aan der gelijke films mee te werken, tenzij zij hiervoor toestemming van de vakbond hebben gekregen Dit be sluit heeft verstrekkende gevolgen voor de filmindustrie. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft een alarmerend bericht de wereld Ingestuurd en de medici zijn het nog steeds niet met elkaar eens of er reden is tot ongerustheid. De Gezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties (WHO) heeft er nadrukkelijk voor gewaarschuwd, dat bloedgevers die ooit geelzucht hebben gehad, de ontvanger van hun bloed kunnen doden. Maar het Nederlandse Rode Kruis zegt, dat de medische controle op bloedgevers in ons land zo nauwkeurig is. dat besmet'«ngsgevaar bij bloed- en plasmatransfusies „menselijkerwijze gesproken niet bestaat". ultra violet licht dat een virusdo- rlende werking liecft Om geelzuchtbesmetting tegen te gaan beveelt de Wereldgezond heidsorganisatie aan: 1. Niemand die geelzucht heeft gehad moet worden aanvaard als donor, ten rij in geval van uiterste nood. 2 Gedroogde plasma zouden moe ten bereid worden voor kleine hoe veelheden voor tussen dc 10 en 20 donaties. ïn Nederland worden inderdaad geen bloed voor plasma gebruikt van donors, die in de laatste jaren seelzucht hebben gehad, Wat het tweede punt beticft: het Nederland se Rode Kruis is zHfc zo eoor7ich- t'5. dat nooif bloed wordt gedroogd in ..partijen'' die groter rijn dan acht dr-nnr-. opleveren. Als extra veiligheidsmaatregel wordt het ppdr^nfdp niasma dan in bet Centras! Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst bestraald met De 'rampzalige gevolgen die peel- zuchtbesmcUmg door transfusies kunnen hebben het rapport van de WHO geeft er voorbeelden van zijn in ons land dus vrijwel tol nul teruggebracht. En toch, zegt de WHO, is dit gevaar permanent aan wezig. Het rapport van de Wereld gezondheidsorganisatie wordt door vele medici in het geheel niet aan vaard. omdat ..de lange besmettings periode (60 tot 160 dagen) het ver band tussen de transfusie en de daarop volgende geel zucht ver bergt" Alleen Engeland heeft het rapport aanvaard en weigert iedere donor die noit geelzucht heelt gehad Nederland houd} zich aan de ..ui- torste waakzaamheid" tot er meer licht komt in dit urgente medische vraagstuk. Ie millioenen kunnen opnemen beschikken niet over de kapitalen om de voorwaarden voor deze men sen te scheppen: huizen, transport middelen. ziekenhuizen, scholen, postkantoren. Emigratie van de vluchtelingen i? daarom geen be langrijke mogelijkheid, terugsturen evenmin, en hen laten verY.c.igeroii is uiteraard onmogelijk Dus moe ien zii zich assimileren, zirh aanpas sen en wortelschielen in het land waar zq op dit moment zitten Maar de mensen in de kampen krijgen geen vakopleiding de kinde ken geen 'i me m; ci if .;icn geld voor. Ik heb drie millioen nodig en die knjg ik niet bn elkaar om er de meest urgente behoeften mee te bevredigen. Het is treurig, diep treurig, dat men in deze we reld om drie millioen voor vluchte lingen zo moet soebatten. Wat we met die drie millioen"-doen? Voor de vluchtelingen in Triëst o.a., waarvan 20 procent aan t.b.c. lijdt, een hospi taal bouwen. Die mensen zijn nu ondergebracht in de gangen en ka mers van een oude gevangenis, tus sen de gezonden in. in bedden vier hoog boven elkaar. Na elf maanden vechten heb ik 800.000 dollar op papier ,nog niet eens in werkelijk heid bij elkaar". (Advertentie LM.) Ik rook Hunter Mild Mijn smaak is Hunter mg* En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! (Van onze correspondent) HOORN. Ongeveer 150 zwaar-besirafte politieke delinquenten en oorlogsmisdadigers zijn Woensdag uit de kampen Eygelshoven en Norger- haven naar „De Krententuin" overgebracht. Toen een deel van het transport omstreeks één uur arriveerde, waren er nog maar weinigen van de Hoornse bevolking, die wisten, dat de rijks werkinrichting een andere bestemming zou krijgen. Men was dan ook zeer verrast, toen men vernam dat in de „Krententuin" gedetineerden waren gekomen. Een blik op de R.W.I. toonde overigens duidelijk aan, dat men de bewaking had opgedragen aan de Rijkspolitie, want de buiten zijden van het gebouw werden streng bewaakt door leden van. een detachement dezer politie. Zij waren zwaar gewapend, o.a. voor zien van stalen helm, pistool en stengun. De „Krententuin" is geheel om geven met water. Aan de ene kant is de Buitenhaven, aan de andere drie zijden de zogenaamde Gras haven, welke niet meer wordt ge bruikt. De eerste jaren na de oorlog waren in dit gebouw ook politie ke delinquenten ondergebracht en in die tijd zijn verscheidene, al dan niet geslaagde ontvluchtings pogingen ondernomen. Nadien heeft de R.W.I. o.a. landlopers onder zijn bevolking gehad. De accomodatie is sindsdien veel ver beterd. In het kamp van Eygelshoven zaten, voordat het Dinsdagnacht gedeeltelijk werd ontruimd, nog ongeveer 130 poli tieke delinquenten gevangen. Daarvan (Van onze correspondent) AMSTERDAM. -—Nog maar nau welijks is de vreemdelingenpolitie van alle rompslomp die de zaak Ado nis met zich meebracht, af, of men heeft een nieuw, soortgelijk geval. In een pension in de Witte de With- straat (Amsterdam-West) hebben re chercheurs een Zwitsers echtpaar van 46 jaar aangehouden, dat door de Zwitserse politie werd gezocht wegens fraude. De pensionhouder wist niet, dat deze mensen werden gezocht, maar hy komt wel met de justitie in aan raking aangezien hij heeft verzuimd binnen 24 uur de politie in kennis te stellen van het feit, dat hij vreemde lingen onderdak verschafte. LONDEN. Een Engelse firma de Field Aircraft Services, heeft naar te Londen is bekend ge maakt, een contract ter waarde van twee millioen dollars ver kregen voor de revisie van trans portvliegtuigen der Amerikaanse luchtmacht in Europa. Het werk zal op Engelse vliegvelden ge schieden. De order, welke de rootste is welke ooit op grond van het programma voor de Ame- ikaanse off-shnre aankopen is verleend werd verkregen in con currentie met andere firma's in Frankrijk. Belgie, Nederland. Ita lië. Scandinavië en Engeland. (Advertentie LM.) maakt Uw keel droog en eftene dc weg voor verkoudheden. Verzacht cn maak Uw keel vochtig met waren er 105 tewerkgesteld m <le mij nen ..Julia" en „Laura", de anderen verrichtten corveediensten in het kamp. Nu zijn er nog enkele tientallen gevan genen wier verleden en gedrag op korte termijn voorwaardelijke invrijheidstel ling motiveren. Het kanrp-Eygelshoven ligt feitelijk zeer gunstig voor gevangenen, die er vandoor willen gaan, nl. slechts een paar honderd meter van de Duitse grens.. Het is omgeven door een twee meter hoge prikkeldraad-omheining. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, Naar minister Van de Kieft Woensdag In de Eerste Kamer mededeelde, hebben dc nieuwe belastingplannen het departement van Financiën veriaten. Binnenkort zullen zij onderwerp van ministerieel overleg uitmaken. Van de inhoud daarvan kon hjj niet meer meedelen dan dat sommige plannen een rechtvaardige verdeling van lasten der huur verhoging hengen (herziening van indirecte belastingen als de omzetbe lasting en accijnzen) en andere plannen instandhouding en uitbreiding van het productie-apparaat ten doe' hebben. In dit verband zinspeelde hij op de vervroegde afschrijving, verbetering van de regeling van de verlies compensatie en enige verlichting van de vennootschapsbelasting. Nadrukkelijk betoogde hij. dat i maatregelen tot bestrijding van con- men uit het feit, dat dë regering on- j juncture!e én structurele werkloos- langs-heeft besloten tot een vergro- j heid als één geheel aan dc volksver- ting van de werkgelegenheid op kol- tegen woord igmg voorgelegd moesten te termijn niet mag afleiden, dat zij I worden. Doch dit bleek onverwezen- het bevorderen van de werkgelegen- i lijkbaar: de openbare werken kon heid op l3nge termijn zou ver waar- j don, gelet op de stand van de huidige lozen. j werkloosheid, niet langer uitgesteld De bewindsman bleek de uitge- worden. Maar met nadruk verzeker, oefende criliek op de regerings voorstellen om der wille van de ex port fiscale faciliteiten te verlenen, te delen. Hij gaf te verstaan, dat het verstandig zou zijn deze voorstellen nog eens in nadere overweging te nemen. Afschaffing van de com mis- sarissenbelastlng stelde hij evenwel niet in uitzicht. Evenmin bleek hij geneigd liquidatie van het rente gamma in overweging te nemen. Hij stelde vast, dat dit de vrijheid der gemeenten thans in geen enkel op zicht belemmert. Er kunnen echter andere tijden komen, waarvoor het goed is het te handhaven. Met be trekking tot de onrust van mr Teu- lings over te voorzichtige ramingen van de middelen, beloofde hij de Ka mer een schriftelijke uiteenzetting. Verhelderd inzicht Dat het betoog van de minister had bijgedragen tot verheldering van de wederzijdse inzichten, bleek bijv. uit de milde wijze, waarop de fel ste aanvaller de KVP-er Teu- lings zich bij de replieken uit liet. Speciaal was hij verheugd over ministers verklaring, dat de uit gaven voor de openbare werken „eenmalig" waren, terwijl een belas tingherziening voor een reeks van jaren bedoeld is. Als het primaire doel, de bestrijding van de structu rele werkloosheid in de particuliere sector, welke hij ernstiger vond dan de huidige conjuncturele werkloos heid, maar niet bedreigd zou worden, dan was hij tevreden. Aanvankelijk was de minister, evenals mr Teulings zo bekende hij van oordeel geweest, dat de (Advertentie I.MJ LAST VAN JEUK? Bel die jeukende plekken met Débra- iine. die de jeuk onmiddellijk stilt En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaal. Korps Luchtmachtstaf opgericht DEN HAAG. Opgericht is een Korps Luchtmachtstaf, waarbij het militaire personeel, dat werkzaam is op het hoofdkwartier van de Lucht machtstaf te 's-Gravenhage is inge deeld- Commandant van dit korps, dat ongeveer 1000 man omvat, is kol. Staring. TOKIO. Een Amerikaans vlie gend fort is tien dagen geleden door jagers der Chinees-communistische luchtmacht omlaag geschoten, toen het zich boven Mandsjoerïjs gebied, ongeveer vijftien kilometer ten Noord-Westen van Antoeng, be vond, aldus radio-Peking. Volgens dit omroepstatlon zijn van de veer tien inzittenden drie om het leven gekomen, toen zij met hun val schermen het getroffen toestel ver lieten. De elf overigen bereikten be houden de grond en zijn gevangen genomen. De Climees-communistische pre mier Tsjoe EnLai protesteerde, voor radio-Peking sprekend, krach tig tegen „deze schending van het Chinese luchtruim". Hij was van mening, dat een dergelijk optreden „een ernstige bedreiging van het Verre Oosten" is. Hij zag deze als „een nieuwe Amerikaanse stap. om het Koreaanse oor logs toneel uit te breiden". Volgens Tsjoe EnLai werd het omlaag geschoten vlie gend fort gebruikt voor strategi- het boven Mandsjoerije uitwerpen het boven Mandsjoerije uit werpen van speciale agenten, die tot op dracht zouden hebben sabotage in communistisch-China te plegen en te organiseren. De leiding der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft Donderdag bevestigd, dat Chinees-communistische jagers een Amerikaans vliegend fort omlaag heoben geschoten. Ontkend werd echter, dat het toestel zich. toen het werd aangevallen, boven Mands- joerjjs gebied bevond. In de Amerikaanse verklaring wordt gezegd, dat het vliegende fort boven Noord-Korea. ongeveer twintig kilometer ten Zuiden van de Jaloe, bezig was propagandabil- Executie van Egyptische luitenant-kolonel bevolen CAIRO Luitenant-kolonel Mo hammed Hassan El Damanhoeri, is door de revolutionnaire rechtbank te Cairo ter dood veroordeeld we gens aanzetten tot muiterij. De uitspraak van de recht bank is door premier Naguib be vestigd. De broer van luitenant-ko lonel El Damanhoeri, kapitein Has san Rifaat El Damanhoeri. zal uit het leger worden ontslagen. Hij werd ervan beschuldigd niet on middellijk zijn meerderen op de hoogte te hebben gebracht van een samenzwering van bepaalde perso nen om een opstand te verwekken. VPRO telt 87.673 leden UTRECHT. In een alhier ge houden vergadering van de Vrijzin nig Protestantse Radio Omroep, heeft de voorzitster, mej. dr N. A. Brumine. bekend gemaakt, dat de VPRO op het ogenblik 87.673 leden teit. De spreekster merkte op, dat het aantal van 100.000 bereikt moet zijn tegen de tijd. dat de wet op de omroepverenigingen tot stand komt. wil de VPRO een redelijke zendtijd toegemeten krijgen. jetten uit te werpen, toen het plot seling door twaall Chinees-com munistische jagers werd aangeval len. Het Amerikaanse toestel werd op zijn gehele vlucht op radar schermen gevolgd. Hierdoor is on omstotelijk komen vast te staan, dat het boven Noord-Koreaans ge bied is aangevallen. (Advertentie LM.) Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaaf. zacht en welverzorgd CHICAGO. In het Zuiden der Verenigde Staten heerst griep. In Texas zijn meer dan 200.000 gevaten geregistreerd. Arkansas heeft het grootste aantal patiënten, lijdend aan infectie van de luchtwegen, dat het ooit heeft gekend. In Tennessee grijpt de ziekte eveneens om zich heen. Er worden op grote schaal pogin gen ondernomen om door middel van inenting uitbreiding van de epi demie te voorkomen, Sowjet-ambassadeur in VS wil Joods comité niet ontvangen WASHINGTON De Russische ambassadeur Zanoebin heeft Woens dag verklaard het Joods arbeids- comité. dat wil protesteren tegon de „Joodse zuivering achter het ijzeren gordijn" met "te zullen ont vangen. Het comité, de vertegen woordiging van de Joodse leden der Amerikaanse vakbonden AFL en CIO, maakte bekend: „Als wij er met in slagen de ambassadeur een bezoek te brengen zal op vreed zame wijze voor de Russische am bassade gepost worden." Een woord voerder voor do ambassade zei, dal Zanoebin de leden van het comité met wilde ontvangen, omdat zij „lasterlijke aanvallen op de Sow jet- Unie gedaan hadden." Oost-Duitse commissie zal opstandige activiteiten onderzoeken BERLIJN Het Oost-Duitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft een commissie gevormd, die een onderzoek zal instellen naar opstandige activiteit in het rege ringsapparaat, de partijen en de m assa -o rga n isatics. In West-Berliinse kringen zegt men. dat het Oost-Duitse oppergp- recht heeft verklaard, dat echtelie den elkaar moeten aangeven. als een van tweeën „tegen het belang van het volk handelt". Het in ge breke blijven kan getraft worden met gevangenisstraf van zes maan den tot drie jaar. de de minister, dat dit geenszins be tekende. dat de regering geen spoed zou betrachten met de fiscale maat regelen tot bestrijding van de struc turele werkloosheid. Rebus van prinses Beatrix bracht een ton op HAARLEM De voorzitter van het Erefonds voor oud-verpleegsters, dx P. Heercs, heeft Woensdag ver klaard, dat het fonds thans beschikt over drie en een halve ton. De rebus, door prinses Beatrix en baar klasscgenoten ontworpen, heeft tot nu toe f IOO.OOÖ.opgebracht. Ver wacht wordt, dat aan deze op brengst nog een bedrag van f 50.000 zal toevloeien Dr. Heeres deed deze mededelin gen. nadat hem door mr. N. Debrot, de vertegenwoordiger van de Ned. Antillen in Nederland, drie cheques waren overhandigd tot een totaal bedrag van 12.600. Dit was het resultaat van een inzameling, welke op Curagao en Aruba is gehouden. De Nederlandse Hnndelvereniging heeft toegezegd op 6 en 7 Maart in de Grote Kerk te Na arden een uit voering te zullen geven van werken van Handel, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen van het erefonds. Te hard van helling Weer 6 weken tegen chauffeur geëist DEN BOSCH. De Bossche offi cier van justitie eiste gisteren op nieuw zes weken gevangenisstraf èn voorwaardelijke ontzetting uit de rij bevoegdheid voor de tijd van vier jaar met dc bepaling, dat niet buiten de grenzen van ons land gereden mag worden, tegen de buschauffeur J. van A. uit Eindhoven, die op 12 Augustus 1950 te Saint Pierre de Message met grote vaart van een steile helling reed met het gevolg dat de bus, waarin 36 Nederlanders 'zaten, omsloeg cn verscheidene per sonen .mstig werden gewond. Raadslid van .Bergen-NH bedankt voor de CPN ALKMAAR- De heer J. Broers- ma. lid van de gemeenteraad van Bergen (N.H.), heeft bedankt als lid van de Communistische Partij Ne derland. Indien een van zijn opvol gers op de candidatenlijst zijn plaats wil innemen, zal hij tevens bedan ken als lid van de raad. De heer Broersma zeide. dat hij met de lei ding van de CPN verschil van me ning heeft gehad over het begrip „democratie". Extra TV-uitzending van Eisenhowers inauguratie HILVERSUM. De Nederlandse Televisie Stichting zal hedenavond van 20.1520.45 uur. als het benodig de filmmateriaal tijdig uit Amerika aankomt, een extra uitzending wij den aan de inauguratie van presi dent Eisenhower. fj LKE Maandagmorgen moeten alle kinderen centen mee brengen een kwartje school geld en een dubbeltje voor de jaarlijkse uitstap in de buiten- lucht. Hef is vooral voor de on- derwijzeras die de eerste klas on der haar hoede heeft, een taai ongerief, want die nauwelijks aan de zandbak ontwassen kleuters hebben nog maar geringe ver standjes, waaraan, het moeilijk valt. iets te peuteren. Daarom vult zij de hela Zaterdagmorgen met regelmatig herhaalde slagzinnen- als „Denk om het geld voor juf' of Vergeet het duppie voor de reis niet!", zodat haar klas ten slotte murw van propaganda huis waarts trippelt. Des Maandags blijkt dar> wel, wat er van is blij ven hangen. Nu, Jantje had het v.ièt ver geten. want hij slapte met een dichtqeklemde vuist, de school binnen, toen de bel f/ina. „Wat heb je daar in?'' vroeg de gymnastiekmeester, die in de gang met hem opliep. „Geld", zei de jongen gewichtig en hi) opende sijn hond. „Het dubbeltje is voor reisje. En het kwartje is voor juf.'' Hij deed zijn hand weer dicht. In gedachten itpp hij enige tijd verder. ..Meester." zei hij toen. op een toon van warm medeleven, „moet u het nmi allemaal voor niks doen?" KRONKEU (Advertentie f.M.J Minister over Finsterivolde Raddraaiers veroordeeld DEN HAAG. In vragen aan de minister van Binnenlandse Za ken heeft het Tweede Kamerlid Haken (C-P.N.) beweerd „dat de burgemeester van Finsterwolde zich op 20 December niet heeft ontzien twee personen, waaronder eén hoog zwangere vrouw, te slaan en te stompen". De minister antwoordt nu: „De burgemeester heeft niet geslagen of gestompt. Een der mannen, die geen gehoor gaven aan het bevel het gemeen tehuis te verlaten, heeft hij in de richting van de buitendeur ge- duwdV. Tegelijkertijd maken twee uit spraken van de Groningse politie rechter duidelijk, hoe dc verhou dingen in geheel Oost-Groningen werkelijk lagen. Hij veroordeelde de landarbeider J. S. uit Finster- wolde tot drie maanden en de landarbeider H. S.„ eveneens uit Finsterwolde, tot zes weken. J. S. heeft zich onrechtmatig toegang verschaft tct het gemeen tehuis van Finsterwolde om daar met andere landarbeiders te age ren tegen de wachtgeld- en werk loosheidsregeling. Hij was ook de leider van twintig personen, die in Beerta tijdens de raadzitting tumult veroorzaakten. H. S. speelde ook een rol bij de relletjes in Oostelijk Groningen. Miriella" verlaat Abadan Londen vraagt Rome inlichtingen over vervoer van olie LONDEN. Engeland heeft zich in verbinding gesteld met de Ita liaanse regering in verband met de kwestie van de Italiaanse tank boot „Miriella". waarvan Dinsdag werd bericht, d2t zij 5000 ton ruwe Perzische olie geladen heeft en uit Abadan is vertrokken, aldus heett een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Woensdag medegedeeld. Hij wei gerde evenwel te zeggen of eniger lei verzekering was gekregen. (De Anglo-Iranian Oil Company staat op het standpunt, dat de olie, die de „Miriella" naar Genua zou ver voeren, haar eigendom is). Misschien hebt U dat wel eens in het filmjournaal gezien: in Zuid- Frankrijk maken ze altijd, veel werk uan het Camaoal- Zo'n Carnavals stoet lijkt wel een parade uan bewo ners van een an dere planeet. Al lerlei vreemde fi guren met uJCin- stallige koppen lo pen er in mee. Ter verhoging van de pret, mei te ver staan. Dit is een van de werk plaatsen" rcnPms Carnavalmaar een van die reusachti ge poppen juist is voltooid. Dat meis dat de Franse fotograaf er naast he eft gezet, dient als decoratie. Maar dat had U cl u-et begrepen waarschijn ly Je. In Maart komen er bij tien grens posten in heb tin Ren loketten, waar de buitenlandse reizigers op de hoogte wor den gebracht van de mogelijkheden tot logies Berichten als zouden de2e loket- speciaal worden geopend met het oog op de terugkeer van de uit Breda ontsnapte gevangenen, berusten op een misverstand. Alarmpistooüjes, die hier zonder ver gunning mogen worden gekocht, mogen niet meer als speelgoed naar Indonesië .•orden gestuurd. In Indonesië is er we! een vergunning voor nodig en enkele Nederlanders hebben al moeilijkheden gehad. Een boer in Pulten vond onder het dak van rhn "schuur cpo pakj» bank biljetten ter waarde van zeven duizend weten.' gulden. Waarschijnlijk daar verstopt door zijn vrouw die thans in ren ge sticht wordt verpleegd. De politie zal het geld zolang bewaren. wil dat het iichaain wordt opgegraven. Men vermoedt, dat hij een fortuin In zija houten been ronddroeg. Na veertien jaar zullen de Britten binnenkort voor het eerst weer witte brood kunnen kopen. In Duitsland kun nen de Duitsers dat al heel lang. Maar tenslotte hebben ze daar de oorlog ook niet gewonnen. Ex-president Truman is in zijn ge boorteplaats Independence aangekomen. „Ik ga me bij het leger der werklozen voegen." zei hij. .Als iemand een baan tje voor me weet laat hij het dan zeg gen." Republikeinen die in de Senaat van de 3taat lowa het portret van Tru man weghaalden, ontdekten op de ach terkant de woorden: „Ben gaan eten kom terug in 1956". De Democraten be dot u*,t« Grap af- a Een Amerikaanse (abrikant heeft voor elk Hd van zijn personeel, dat tot Kerst mis niet rookt, honderd dollar in het vooruitzicht gesteld. Van de 19 mannen die zijn uitdaging hebben amgenomm. zijn er intussen ai vier af ge va Uw i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2