,.w wmm Schiedam helpt Goudswaard weer op de been 2 C J Gemeentebestuur bracht oriënteringsbezoek r Hoe het er is A v ri ïsism DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Zó ivas het in Stavenisse Bedrag van collecte wordt nog hoger Speciaal nummer ten bate van Rampenfonds v Evacuatiecentrum opgeheven AGENDA Schiedam helpt SCHIEDAM Koeriersters "N 10 Februari 49 ct 24 ct 47 ct 29 ct 75 ct 59 ct Maandag 9 Februari 1953 Zaterdagmiddag hebben w eoaze boterham gegeten in de raadzaal van de gem. Goudswaard In de Hoeksche Waard. Insgelijks deden burgemees ter Peek, de wethouders Sabel, Van der Kraan en Van Bochove, dr J. A. H. V. d. Berg, dr A. Q. C. Klomp en mr H- Melchers van het Rode Kruis, die deze dag gebruikten om zich op de hoogte te stellen van de toestand In dö geadopteerde gemeente. Enkele uren vertoefden we In het voor een groot deel ondergelopen Goudswaard, waar gelukkig geen mensenlevens te be treuren zijn, maar waar de nood van het ogenblik niet minder is dan elders. Het resultaat van dit eerste contact is geweest dat toezegging werd gedaan, voor hulp op het gebied van de drinkwatervoorziening, de brandweer en de huisvesting van gezinnen van wie de woningen werden vernield. Bijna twaalf uur zijn we Zaterdag op pad geweest om Goudswaard in ogenschouw te nemen, Met een door de B.P.M, welwillend beschik baar gestelde boor vertrok het ge zelschap in de ochtenduren vanuit de Voorhaven om na een reis van meer dan 2 uur via Oude Maas en Spui „ergens" in de Hoeksche Waard aan wal te stappen op een punt waar de dijk enkele grote gapingen vertoonde. Iets verder bleek de in gang verborgen van de kreek waar langs wellicht bij heel hoog water het dorp per schip bereikbaar zou kunnen zijn. Het zien van dat smal le water kon bewondering doen op komen voor de mannen van_ het Rode Kruis die dit aanknopings punt in de dagen direct na de grote watersnood opspoorden. Wat de lage waterstand op het Spui tot dusver voor ons verborgen had gehouden, werd plotseling ons enig verder uitzicht: een onafzien bare watervlakte, waaruit zo nu en dan een verder gelegen polderdijk, meestal zwaar gehavend opstak om weer de blik vrij te geven op nog verdergelegen waterspiegels waar. De gemeente Goudswaard is te vinden m de Zuxd-Westelyke hoek van de Hoeksewaard. Het omvat een gebied van 2500 ha, waarin ook Nieuwcndijk en Zuid-Beijerland zijn gelegen. Van de bevolking van 14Ö0 zie len is 99 pet Prot. Christelijk en 1 pet onkerkelijk. Men bestaat er van de landbouw. Naar burgemeester "Van Diick mededeelde, zal het wel winter worden voordat Rijkswaterstaat alle gaten weer gedicht heeft Dat het droogmaken van de pol ders voor heel de Hoeksewaard een levensbelang is. blijkt wel uit de mate waarin het land thans is ondergelopen. Op het ogenblik is alleen het midden van de Hoeksewaard, ca. een derde gedeelte, nog droog, Dat zelfs in het rampgebied sociaal meegevoel nog wel eens kan ontbreken, toonde het ver haal van een gezin met twee kinderen, dat geruime tijd op het dak van ae woning had doorgebracht alvorens men het te hulp kwam. Hoewel de be woonster er niets voor voelde, werden man, vrouw en twee kinderen ingekwartierd in een grote woning. Op verzoek yan de burgemeester ging de politie zich 's nachts ervan, overtuigen dat deze mensen goed waren On dergebracht. Men trof man en vrouw slapende in een stoel aan, terwijl de kinderen zonder meer op de grond waren neergelegd. Volgens de bewoonster zou zij geen bedden ter beschikking hebben, maar een onderzoek in de woning toonde wel anders. Boven bleek slaapgelegenheid voldoende aanwezig! onder men bouwland en groene weiden kon vermoeden. Goudswaard zelf begrensde de einder die in dit geval bijna een kilometer verder was gelegen. Langs de dijkjes die we gingen, ge tuigde. het ordeloos samengeworpen riet van de hoge vloeden die ook hier enkele dagen geleden hun ver woestend werk deden. Afgebroken doelpalen en een uiteengerukte doos met wat biauw-witte clubvlag jes deden een voetbalveld in de omgeving vermoeden. In de woonkamer van een oude statige boerenbehuizing. boven aan de dijk gelegen en zodoende ge spaard gebleven, troffen we burge meester W. van Dijck voor het eerst aan, druk bezig met de orga nisatie van het huipverleningswerk. 't.Werd geen begroeting zoals we bij bezoeken van gemeentebesturen gewend zijn. Een enkele hsnddruk, en meteen stonden we alweer bui ten, od weg naar het gemeentehuis, voorbij het gemaal dat men geluk kig op gang kan krijgen en dat nu onafgebroken werkt om 80 m3 water per minuut uit de polders te werken. Maar op sommige punten staat het water daar nog drie me ter hoogOver zes weken hopen we alweer een groot stuk land droog te hebben," zegt de bur gemeester vol vertrouwen, wanneer we voortwandel en over de dijk waarvan hij vertelt hoe ze in Goudswaard hebben gevochten om die tenminste niet te zien doorbre ken. Goudswaard in die fatale nacht Hoe het met het dorp in die fatale nacht van de eerste Februari precies is gegaan, dat heeft burge meester Van Duck ons allemaal verteld in die huiselijke raadzaal van zijn gemeentehuis, dat we in ganzenmars over planken lopend konden bereiken. Een frisse deerne bracht er de koppen koffie die de meegebrachte boterhammen moesten opfleuren. Gelegen midden in het polder land, waar het water aan alle kan ten een vertrouwde buur is. had men in Goudswaard op Zaterdag 31 Januari terdege erg in de abnor maal hoge waterstand, 's Middags om vijf uur was de burgemeester, die naast Goudswaard ook nog de zorg heeft over de gemeenten Piershil en Nieuw-Beyerland en het eilandje Tiengemeten, al op inspec tietocht. Bij zijn bezoek aan het eiland bleken daar de eerste polders al te zijn volgelopen. Het water moest toen nog stijgen! In de loop van ae avond dreigde het grote gevaar steeds meer. "Opmerkelijk." zo vertelde ons bur gemeester Van Dijck. „dat de bevol. king zich over het algemeen zo weinig bekommerde om hetgeen ik ging vrezen," Misschien kwam het omdat de burgemeester eerst drie Dit is de eerste indruk die de met de boot gekomen bezoeker •ucm de geadopteerde gemeente opdoet: een kapotgeslagen dijk langs het Spui en daarachter de onderlopen polders. Wie zich op het ogenblik in Goudswaard benedendyfes be geeft, heeft daarvoor een bóót nodig. Opwekkend is het niet, die doodse stilte rond de verla ten woningen waarin het water door ae kamers klotst. jaar geleden vanuit Driebergen naar de Hoeksche Waard kwam? Hoe het ook zij, de eilanders kregen ongelijk, zij zouden dat maar al te spoedig merken. Nadat bij z'n wethouder had ge waarschuwd en de noodklok had laten luiden, vertrok burgemeester Van Dijck naar Piershil om ook daar ieder te alarmeren. De kan toorhouder van de P.T.T. werd uit z'n bed gebeld en aan het werk gezet. Hij kreeg tot taak de boeren m de polders te wekken. Wellicht heeft het velen het leven gered en kon Goudswaard zonder verlies van mensenlevens de ramp achter zich laten. Bij het buurtschap Nieuwendijk, op het punt waar de gemeente wordt begrensd door Vuile Gat en Haringvliet, is voor Goudswaard, de ellende begonnen. Voor men er eigenlijk erg in had. was het water over de dijk en ontstond de eerste breuk. In de middaguren zouden we met eigen ogen 2ien hoe op deze plaats een groot stuk van de machtige dijk geheel werd wegge vaagd en van een boerderij niet 2119 Wanneer de klei ne sloep langszij het schip komt hangt de be manning overboord, „Waar kom je vandaan?" hoort hij schreeuwen, En een. ander roept: „Als je de cholera hebt. laten wij je weer drijvenj" En Bil] begrijpt, dat hij zijn verhaal over het do denschip beter even voor later kan bewaren.- Als hij aan dek komt. dist hij een vreemd, maar wel geloofwaardig verhaal OP- Hij vertelt, dat de „Ariadne" is ver gaan en dat hij zich nog juist in de sloep heeft weten te redden. Over de vreemde ziekte zwijgt hij maar. De kapitein, neemt hem aan later vrijwel met niemand over gesproken, want I de kapitein niet had moeten dwingen ook mee te boord en na een week bereikt' hij zo de haven ik denk aan die verschrikkelijke dagen liever gaan in de sloep. Ik had hem misschien nog van New Orleans. „En dat was het verhaal van niet terug.' En nog 'altijd vraag ik mij af. of ik het leven kunnen redden." de Ariadne", besluit Bill zijn relaas; „ik heb er 1 dat niets kon worden geleverd, „er was geen. opdracht voor ontvangen en wie zou dat betalen?" De bu reaucratie tierde nog welig! Maandagmiddag kyam het eerste contact weer tot stónd toen daar plotseling een boot van het Schie- damse Rode Kruis in Goudswaard verscheen en de vraag werd ge steld: „Wat hebt U nodig?". Uit die verbinding, later voortgezet Vrij dag werdennog twee zieken uit Goudswaard afgehaald is de adoptie van deze gemeente door Schiedam, gegroeid. "Wal mem nodig heeft Niet alleen de Commisaris van de Koningin, die Vrijdag op bezoek kwam, maar na Zaterdag ook de Schiedammers, zijn ervan overtuigd dat burgemeester Van Dijck een uitermate bescheiden man is. Wat dat betreft, komt z'n karakter won derwel overeen met dat van de eilanders, waarvan hij zelf getuig de „Zij klagen niet gauw". Hij heeft dat laatste kunnen constate ren in de woningen waar men door de ontruiming van zoveel huizen en de daardoor opeengedrongen huis vesting, soms met drie mensen van één bord at en vaak geen dekens had om allen toe te dekken, laat staan om ieder een bed te geven. Over het algemeen zijn het eenvou dige mensen die alles wat zij beza ten verloren, toen hun vaak tegen de dijk gebouwde huisjes door het water werden weggespoeld, „Zij vragen geen lujcueus interieur, maar hebben degelijke meubels nodig, waarin zij zich thuis gevoelen", zo meende de burgemeester. Natuur lijk zullen er nieuwe woningen moeten komen, maar voorlopig kan men niet buiten noodoplossingen. Een'van de ergste bezwaren is op het ogenblik ook het gebrek *an drinkwater. De waterleiding, die in Mei 1952 na een meer dan 35-ja- rige strijd z'n intrede deed. is ver broken. Men denkt voor het her stel drie weken nodig te hebben. De regenwaterputten zijn momen teel niet te gebruiken, aangezien deze ook gevuld zijn met brak wa ter, dat als gevolg van de vele ca davers ook nog een groot besmet tingsgevaar oplevert. Gevraagd naar de noodzaak van brandweermateriaal, deelde de bur gemeester mede dat men hiervoor hoogst dankbaar zou zijn omdat gevaar van hooibroei heel niet meer liet staan dan de stijlen die het imposante dak droegen. De gelatenheid waarmee men deze catastrophe over zich had laten komen, moest door de bewo ners plotseling in de grootst moge lijke activiteit worden omgezet. Dat allen er het leven afbrachten, dankte men in enkele gevallen aan hooischelven waarop velen drijven de konden blijven tot redding kwam opdagen. In de polder achter Goudswaard was men Zaterdag nog druk herig met het bergen van de cadavers van enkele honderden stuks vee die de dood niet konden ontlopen. Een boer die nog kans zag z'n dertig koeien weg te drijven, moest terug om één van de kudde, die terug keerde, te halen. Het bleek dat het beest in z'n angst alle trappen was opgeklauterd en zich op zolder bevond! Gevecht om dc dijk De woningen die in Goudswaard nog droog zijn gebleven, staan langs de dijk waarop ook nog een molen troont die in de zeventiende eeuw al gebouwd werd. Er is in de nacht van Zaterdag op Zondag en ook Zondagavond nog om die dijk ge vochten wan het was het levensbe houd van Goudswaard. Die dijk in het dorp zelf was geen waterkering en zou de strijd tegen het water waarschijnlijk dan ook niet hebben gehouden, was het niet dat een klein dijkje speling van het Lot) de vloed die zeedijken overrompelde, had tegengehouden. 't Waren angstige uren voor het dorp, waar geen licht meer tvas en ook de telefoon niet meer werkte. Nog was ook de polder achter de huizen aan de voet van de dorps- dijk droog, maar lang zou dat niet meer duren. Dijk na dijk begaf het. In de veilige zekerheid van een be houden dorpsdyk moest men toezien hoe het water als een muur van mist m het lage land kwam. Toen na rusteloze arbeid aan het standgehouden dijkje de Maandag aanbrak, zat men zonder één enkele verbinding met de buitenwereld. Het enige wat bleef was de radio in een auto, waardoor men ten minste de berichten kon opvangen. Zoekende naar een boot, vond men iets onder het water. Twee man staken ermee over, in de eerste plaats om zandzakken te vragen. Ze kwamen terug met de mededeling Het Schiedamse gezelschap op weg naar het gemeentehuis van Goudswaard. Tweede van rechts (met cape) burgemeester W. van Dijck. denkbeeldig is. Er wordt al regel matig in de verlaten boerderijen gepeild. Burgemeester Peek heeft namens de gemeente Schiedam alle mogelij ke steun toegezegd. Begonnen zal worden met het zenden van de sproeiwagen van dc gemeente-rei- 'niging, die voorlopig dagelijks drinkwater vanait Oud-Beyerland naar Goudswaard zal brengen. Van morgen zou de sproeiwagen reeds vertrekken, evenals de boot van de Havendienst, die voorlopig ter be schikking van burgemeester Van Dijck is gesteld, opdat deze ook de verafgelegen gedeelten van zijn ge meente, zoals Niettwendyk en Tien- gemeten (hier verdronken Zater dagnacht twee opzichters) kan be zoeken. Met deze boot zou ook een aantal roeiboten en vletten ver sleept worden, die daar in het on dergelopen gebied nuttig werk kun nen doen. Toen we Zaterdagmiddag in een smal, lek bootje een tocht door het watergebied maakten, is ons dat voldoende duidelijk ge> worden. Meubilair zal er nodig zijn voor ca. twintig gezinnen, waaronder en kele met zeer veel kinderen. Waar schijnlijk kon voor een gezin met elf kinderen nog een woning in Goudswaard beschikbaar worden gesteld. Tot het eerst benodigde behoort "ook keukengerei. Zo speedig mogelijk zal een z.g. baby-brandspuit met het nodige personeel van Schiedam naar Gou da vertrekken om daar gestation- neerd te worden tot het gevaar van hooibroei is verdwenen. Schiedam reageerde wel heel vlot Direct na terugkomst in Schie dam hebben B. en W. maatregelen genomen om de hulpverlening te laten starten. Nog gisteren is de sproeiwagen in orde gebracht en werden roeiboten verzameld. Omdat men in Goudswaard drin gend verlegen zat om petrol eum- toestellen. werden de kerken inge schakeld om deze op korte terrnijiJ bijeen te brengen. Dank zij alle me dewerking van de zijde van de Onze stadgenoot L. de Bruyn deed ons de volgende herinnering aan het nu vrijwel verdwenen Stavenisse op het eiland Tholen toekomen. Wij plaatseri het gaarne omdat het een goede indruk'geeft van de mensen die er woonden en waarvan meer clan. driehonderd de ramp niet overleefden „Staevenftse taele-is de mooiste taele van oïlemaele.'". Dit werd je direct toegevoegd, wanneer je in Stavenisse was en het daar ge sproken dialect vergeleek met dat andere in andere streken.' Het toonde aan, hoezeer de bewoners aan hun dorp aehecht warenHet telde circa 1700 inwoners en zel den kwamen de Stavenissers hun dorp uit. Ze vormden een loereldje. op ziehzelve. Het moge vreemd klinken, maar er to aren onder de ouderen, die nog nooit in een grote stad wa ren geweest en nimmer een trein hadden gezien. Bij ernstige ziek ten waren ze aangewezen op het ziekenhuis te Bergen op Zoom. De laatste jaren u»as er onder de jongeren een trek naar de gro te stad, hoofdzakelijk Rotterdam, omdat ze in 'n fabriek ook 's win ters een weekgeld kunnen verdie nen. Men leefde in Stavenisse uiterst sober. Vermaak was er niet. Zij kenden alleen maar: wer ken tverken In de zomer, *s morgens zo gauw als het dag werduier of vijf uur, zo uit bed naar het landtot acht uur, naar huis voor het ontbyt, weer naar het land tot twaalf uur. om één uur weer aan het werk tot vijf uur, avondeten en dan naar 't. Hof, het eigen stukje grond voor het dagelijks gebruik. Om klokslag negen uur naar bedZo ging het iedere dag. 'sZondags ging het van huis naar de kerk en van de kerk naar huis. Slechts de jongelui verzamel den, zich. 'sZonjlaasavonds op de Veerdijk- hy .het Veer. - Teffen ae drie notabelen. Op het dorp, db burgemeester, 'de dominee en de $okter werd zeer hoog op gekeken, Iedere t boer of boeren knecht %kte eerbiedig aan zijn pet, wanneer, één der heren hen pas seerde, Zelfs als de boer of knecht diep inhet land aan *t werk was. Het waé" eigenlijk één prote fami lie en wanneer je zo ééns per jaar een bezoek bracht op Sfauenisse, wist na eén uur iedereen dat je gearriveerd wès. Je werd genodigd een kop koffie te komen drinken, waarbij steeds 'n ..suukespaek" (kussentje) werd gepresenteerd en werd gevraagd te blijven eten. Meestal bestond het middagmaal uit gestampte pot. Pe- tatters (aardappelen), uitgebakken spekblokjes, sla en ueet spekvet, plus één-, of meer hard gekookte eieren. Bijna ieder gezin had een varkentje en kippen en er werd voor gezorgd dat men 's winters van alles in huis had. De vrouwen en meisjes werkten ook van vroeg tot laat op-het land. De bewolking opgegroeid in en met de natuur, was zeer godvruchtig en bijzon der hartelijk". Nadat van Woensdag af reeds met lijsten was gewerkt en de collec tebussen op de scholen rondgingen, vond Zaterdag de grote inzameling op straat plaats ten bate van het Rampenfonds. De lystinzameling, die nog niet niet geheel is afgewerkt en waar voor nog enkele belangrijke bijdra gen mogen worden verwacht, bracht tot dusver ca. f 40.000 op. Daarnaast werd op de girorekening van pen ningmeester G. v. d. Vlies van het Comtié Watersnood nog bijgeschre ven een bedrag van f 16.000, terwijl nog f 8000 als bijdrage van Kethel kwam. De leerlingen van de Open bare, Katholieke en Gereformeerde scholen brachten f 4000 bijeen. Op de Prot. Christelijke scholen voerde men een afzonderlijke actie. De straatcollecte heeft een bedrag bij een gebracht zoals nog nimmer werd gezien. Het resultaat was f 17-000, waarmee Schiedam toonde wat of fervaardigheid wil zeggen. De brandweer nikte uit voor een schoorsteenbrand by H. C. v. D. aan de Overscbiesestraat. De ramonncur kon er goed werk doen. Heden heeft ons blad doen ver schijnen een speciaal nummer, uitsluitend bevattend een keur van foto's over de noodlottige overstromingsramp. De prijs van deze uitgave bedraagt 25 cent; de opbrengst komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. OPROEP! Degenen onder onze abon- né's, die aan de verkoop hun medewerking willen ver lenen, wordt verzocht zich Dinsdag tussen 10 en 2 uur aan ons bureau, Lange Ha ven 141, te melden. Naar wij vernemen is besloten het Schiedamse evacuatiecentrum met ingang van vandaag op te heffen. Het totaal aantal evacué's in onze stad bedraagt momenteel 100B. Bij het Bureau Bevolking werden hier van tot dusver 900 geregistreerd. Het ligt m de bedoeling zo spoe dig mogelijk een gedetailleerd over zicht te krijgen van de huisvesting van de evacué's. Daartoe zijn reeds vanmorgen sociale werksters uitge zonden, die zich in de gezinnen op de hoogte zullen stellen, van de ruimte, die men ter beschikking heeft. Van de zijde van het bestuur van „de Belangen" verzoekt men ons mede te delen, dat het gebouw Irene m.i.v. morgen, weer beschik baar komt voor bijeenkomsten e.d. Wat men moet weten! Apothekers-nachtdienst: Van Westendorp, Singel 81. Bellen by ongeval: G.G. en GJ3, Tuin laan 89. Telefoon 69290. Concert: 11 Februari, Aula Sted, Museum, 8 uur: Orgelbespeling Dirk Jzn. Zwart t.b.v. Rampenfonds. Bijeenkomsten: 11 Februari. Chr. Soc. Belangen. 8 uur: Chr. Besturenbond. Dhr. G. Moll spr. voor Soc. Pol. Pro gram 1952 v. L.C.N.V. De Schiedamse Gemeenschap wil de juist in deze dagen een door drukke werkzaamheden wat op de achtergrond geraakte belofte inlos sen. n.l. het zenden van een kleine surprise aan de kinderen die deel namen aan de puzzletocht tijdens de laatste Vacantieweek, Het be stuur van de S.G. heeft echter ge meend in de gegeven omstandighe den geheel in de geest van de jeug dige deelnemers te handelen door van deze surprisezending af te zien en het hiervoor te besteden bedrag, zijnde 350 te bestemmen voor het Rampenfonds. Ook op de RHBS vond een inza meling plaats. De leerlingen en le raren brachten er in totaal 600 by eikaar De actie van het gemeenteper so- neel heeft een bedrag van meer dan 9500 gulden opgebracht. In de kerken van Schiedam is gisteren ook gecollecteerd voor het rampenfonds. In de Ned. Prot. Bond was de op brengst 2600.—, bij de Eyang. Luth Gemeente 555.en in de Oud Kath. Kerk ruim 200. Verschillende collectes waren vanmorgen nog niet geteld. Geboren: Maria J. dochter van F. Leerentveld en J. Touw; Abele, zoon van S. Wietsma en M. S. de Leeuw- van Weenen; Johanna H. M. dochter van A. W. H. Haesakkers en G. G. Beke. predikanten, kon Schiedam Zon dagmorgen kennife nemen van deze behoefte. Kort na kerktijd werden de eerste petroleumtoestellen en -kachels al gebracht bij het Rode Kruis, waar deskundige hulp aan wezig -was om de toestellen op hun deugdelijkheid te beproeven. Gis teravond kon worden geconstateerd dat Schiedam wel heel spontaan had gereageerd. Bij elkaar waren niet minder dan vijfhonderd petro leumtoestellen geschonken! Met de boot van de Havendienst zijn de eerste tweehonderd petro leumtoestellen vanmorgen om tien uur naar Goudswaard overgebracht om daar verlichting in één van de vele zorgen te brengen. Vanmorgen voor zeven uur ver trok ook nog een vrachtauto van gemeentewerken -met een lading wit zand. Vanuit Goudswaard had men hierom m de loop van Zon dag gevraagd. Heden is plotseling na een. kortstondig ziekbed van ons heengegaan onze dochter, zuster en tante JEANNE GOEDVOLK in leven verpleegster Ge meente Ziekenhuis S'dam, op de leeftijd van 35 jr. Schiedam 8 Febr. 1953. Uit aller naam. J. A. C. Goedvolk Överbeeke. Brielle. Tijdelijk adres L. Singel straat 91 b. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woens dag li Februari as. op de Alg. Begraafplaats te Schiedam. Vertrek van het Gemeente Ziekenhuis, Nassaulaan 75, Schiedam, n.m. 1 uur. SINTERKLAAS TERUG? „De VéGé-kruidCenterlijkt wel Op Sinterklaas", schrijft Mevr. Jans. „Bij de bood schappen krijg ik altijd geldzegels cadeau!" Ronde glasplaten, schuifrui- ten glas in lood, geslepen suite-deuren, toiletspiegels etalage-glasplaten, autorui ten, enz. levert U Loopik's Glasindustrie, Boterstraat 39 Telefoon 68945. Permanent-Wave, compleet 5.75. Ook speciaal alle kleuren haarverven. Kap salon „Alicfa", Grote Visse rijstraat 8E (hoge stoep), Tel 33762, Rotterdam. Dienstbode gevraagd, zelf standig kunnende werken. Oomkes, Buys Ballotsingel 87, Schiedam, teL 65704. Deze prijzen gelden ROOMB. PETIT BEURRE 250 gram TARWEGRIES 500 gram CARABI ESJES 250 gram CAPUCIJNERS 500 gram PINDAKAAS grote pot GEKOOKTE WORST 200 gram MAAKT U HET LEVEN. GOEDKOPER!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 1