C ALBERT HEIJN Met oude metalen het Rampenfonds steunen Planten en vogels vertellen dat het voorjaar komt „Laura 5 bij Utile Dulci in de belangstelling Moet U eens hóren! Mouwen gingen omhoog Schiedam heeft bijna de 75.000 vol gemaakt prestige Daarna kwam mevr. B. Schmidt Crans-Mak aan de beurt om gehuldigd te worden De inzameling voor het Rampenfonds AGKINDA DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET MAG NOG KOUD ZIJN... Raadselachtige zanglijster laat ons in ongewisse Kademuur langs Schie wordt verbeterd Vertrek overtrof in 1952 vestiging Broodbezorger werd aangereden SCHIEDAM Extra voorzorg aan het Hoofd Koeriersters GGURANTENRECLAME 25 ct 33 ct 53 ct 2 Maandag 16 Februari 1953 Jarenlang hebben we „Utile Dulci" meegemaakt in Musis Sacrum, een enkele keer afgewisseld mbt het grote Passage-theater. Voor de voorstel, nög van Zaterdagavond was men naar een oudB basis teruggekeerd. In de sterk gemoderniseerde zaal van de R.K. Volksbond werd een opvoering gegeven van de thriller „Laura", een toneelstuk dat we eerder voor de Kunstkring zagen opvoeren door het beroepstoneel. Sinds we de oude TJ-D.-garde nog eens hebben zien gloriëren in „De koninklijke familie Cavenaish", zijn we gewend geraakt aan nieuwe gezichten van jongeren, die de taak kwamen overnemen. Ze bleken over het algemeen minder hokvast dan hun voorgangers. Zaterdagavond hebben we dat by het zien van „Laura" nog eens bedacht. Meer dan de helft van de bezetting pre senteerde zich voor het eerst aan de standvastige bezoekerskring. Hoewel .Laura" voor ons dus een oude bekends bleek, hebben we ons niet de spanning laten ont gaan die één van de meest belang rijke voorwaarden is voor de ap- petytelykheid waarmee dit stuk in de zaal wordt verteerd. Regisseur Ab van Vegien had met Jan Lieu wen als .rechercheur qua type een uitstekende keus gedaan, (Do r*aietlc oe&oudt rich het ree-bi voor tofMonöen stukken voor Affte rubriek t« bekorten. Anonieme stukke» jfsan jn «Ie pruflernaruj). In de Schiekanttekenmgen werd Zaterdag aan het Schiedamse wa tersnoodcomité bet verwijt gedaan, dat dit te weinig van zich heeft la ten horen. Het comité zou meer tam-tam hebben moeten maken om meerdere gelden te kunnen los weken. Het sp«t ons niet om in deze met schrijver van dit artikel van me ning te verschillen. Tam-tam maakt men voor een zaak, die kost wat het kost de belangstelling moet zien te trekken, wij menen, dat voor deze ramp toch waarachtig geen tam-tam behoefde gemaakt te worden. De spontaniteit van. de ge hele Schiedamse bevolking maakte dit dan toch wel totaal overbodig. Te weinig heeft het comité mede delingen aan de pers verstrekt! Kom, kom. Tijdens de inzameling kwam een journalist een. kijkje ne men op bet inzamelingakantoor en de mededelingen hem. daar ver strekt lieten hem zeggen: „Voorlo pig hebik stof genoeg voor een hele pagina." Is het de schuld van het comité .dat de volgende dag de gehele pa gina gevuld was met mededelin gen over het bezoek van het ge meentebestuur aan Goudswaard, zo dat er voor ons comité slechts en kele regels overbleven om simpel het resultaat van de collecte mee te delen? Waarom heeft de pers niet aan ons verzoek voldaan om nan de Schiedamse bedrijven en in stellingen te verzoeken om hun bij dragen te zenden aan onze penning meester G- v. d. Vlies, Rotterdamse Dijk 231c, giro 1293Ö1? Er was een mondelinge overeenkomst, dat ons comité de mededelingen aan een bepaalde krant zou verstrekken en deze ervoor zou zorgen, dat ook de andere kranten op de hoogte ge bracht zouden worden. Een sys teem, dat meerdere malen uitste kend heeft voldaan. Als dit niet ten volle is gebeurd, treft ons comité dan een verwijt? En bovendien, welke vaststaande feiten konden wij publiceren, als het comité geen bericht krijgt van schenkingen aan het Nationale Rampenfonds. Moeten wij veronder stellingen gaan publiceren? Moeten wy tot herhalingen overgaan, als wij uit de pers vernemen, welke schenkingen er door Schiedamse instellingen, aan het Nationale comi té zijn gedaan, zonder dat het plaat selijke comité hiervan op de hoog te is gebracht? Ook wij durven met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid te zeggen, dat in Schiedam, reeds meer dan een half millioen aan schenkingen is gedaan- Met zekerheid kunnen wij dit pas als bet Nationale Rampenfonds ge antwoord heeft op orrze vraag: „Hoeveel bedragen de totale bij dragen uit Schiedam? Doch dit kan nog wel even duren. Het ontbreekt het comité Waters nood Schiedam waarachtig niet aan gevoel voor de waarde van publici teit. Maar fantaseren, vooral in de ze tyd kan onaangename consequen ties hebben. Wilt V vaststaande feiten: De straat- en lijstcollecte bracht op het schitterende bedrag van 57.357, in Kethel offerde men 20.000, de schoolkinderen gaven 5300. van particulieren en bedrij ven kwam 103.000 binnen, zodat onze penningmeester een bedrag van 175.000 kan overdragen aan bet Nationale Rarnpenfonds- Tenslotte nog dit: Het Nationale Rampenfonds heeft aan het plaatse lijke comité verzocht zich ook in 6e komende tijd beschikbaar be wil len stellen voor verdere nationale activiteiten. Namens Comité Watersnood 1953 TH. v. WOERKOM, Secretaris (Wanneer dit wederwoord van het Watersnood-comité onzerzijds nog een toeüchtfnsr behoeft, dan is het wel deze, dat ons in de loop van deze actie op peen enkele wij- se een mededeling van het comité betreffende de stand van zaken heeft bereikt, buiten het summiere over ziekt uau de collecte-opbrengst, welke ook de heer Van Woerkont hierboven nog eens weergeeft Wij blijven van mening, dat voor het Rampenfonds meer tam-tam in Schiedam kan worden gemaakt Natuurlijk hebben wij oog voor de spontaneïteit waarmee gegeven wordt, maar dit behoeft toch niet te verhinderen, dat ao mopeltjk da gelijks aan de dagbladen de laat ste cijfers toorden opgegeven. Het lijkt ons voor de penningmeester niet te veel moeite. Voor de gevers mag een dergelijke publicatie als een soort verantwoording pelden. terwijl anderen er het enthousias- me uit kunnen putten om hun bij drage 20 spoedig mogelijk over te inaken. Misschien u>as bi? meerde re bekendheid op deze nujze de stroom uan bijdragen ook in. pro- tere mate via het plaatselijke co mité gevloeid. Red. De Schiedam' mer maar diens stem miste de positieve toon, nodig om op te tornen tegen het overwicht van Tilly van Traa— De Jongh. de vrouw die werd ver-' moord en toch tot de levenden be hoorde. Rond haar draaiden ook Wira van Dongen en Remd de Vries, Waarschijnlijk had Van Don gen tal van interessante dingen te vertellen en te citeren, maar het hinderlijke inslikken van de laatste woorden belette alles te verstaan. Zoals meestal liep Bets Schmidt Crans-Mak bedrijvig heen en weer als toonbeeld van (bydehande) dienstbaarheid. Verder completeer den deze U.D.-groep Teun v, d. Woerd, Jeanne Rademakers—Hoo- gerwaard en John Weitmann. In deperioden dat 't voordoek het alleraardigste decor aan ons oog onttrok, was het U.D.-strykje onder de onvolprezen leiding van de heer P. Maas Geesteranus present om het gehoor te strelen. Hoewel de baten ditmaal inplaats van naar de Gezondheidskolonies naar het Rampenfonds zouden gaan, kwam toch dr A. Hoogendljk na afloop nog even op het toneel om de traditionele dankwoorden uit te spreken. Namens U.D. volgde tnr D. Visser hem als spreker op, om „on ze Bets", mevr. Schmidt Crans- Mak, te gaan huldigen in verband met het feit dat zij deze avond haar honderdste voorstelling van U.D. als actief lid meemaakte. Ér kwamen wat kleine geschenken tevoorschijn en veel waarderende woorden, tenslotte bekrachtigd met twee klinkende zoenen. De netto-opbrengst van de U.D.- avond bedroeg 565.49, welk bedrag is overgeschreven op rekening van het Kampenfonds. Eperanto-agenda Merkredon, Ia 18an de feb.: kiu havas la kuragon fari ion? Ho ge- kamaradoj montru vian volon. Volks gebouw Tuinlaan 50. Nia sekcio de vas revivi, helpu ciujn. Vooraanstaande personen in Bra zilië, geleerder), leiders van grote handelshuizen enz, hebben zich 'in een open brief gewend tot bekende Noord-Amerikaanse handelshuizen eq grote organisaties met een voor stel om. Esperanto als officiële taal in te voeren, in conferenties en bij eenkomsten. op het gebied van we tenschap, politiek en maatschappe lijke problemen. In 1953 wordt in Zagreb, de hoofd stad van de republiek Croatïë Joe goslavië) een internationaal Esperan- to-congres gehouden. De regering van Croatie heeft een subsidie toege zegd van 500,000 dinar (ruim 6.000) voor de organisatie van dit congres. De president dr Vladimar Bakaric, heeft het ere-voorzitterschap van het congres aanvaard. De Franse Esperantisten hebben een geldinzameling gehouden om hulp te verlenen aan de Nederlandse slachtoffers in het overstroomde ge bied. Damclub „Schiedam" De uitslagen van de bordenwed strijden van de damclub „Schiedam" luiden: J. de Wilde—-M. v. Noordennen 2 0; w. Pranger—W. Verhaal 2—0: A. v. d. Moer—G. Baatsen 2—0; J, de Wilde—D. Zonneveld 2—0; A. v. Ot- terlooJ. v. Walsum 1—1; B. v. d. HulP. v. Noordennen 11; A. "Ver berk—J. Westerveld 1—1; T. Visser— M. Coté 02; C. HabermehlJ. Wes- terveid 0—2; I. Visser—A. Verberk 0—2; P. v, Noordennen—J. Onink 0—2; A. v. d. MoerJ. Levering 0—2. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Gouka, Hoogstraat 29. Bellen bjj ongeval; G.G. en G.D Tuinlaan 69 Telefoon 69290. Toneel: 14 Februari, Musis Sacrum, 8 u: Utile Dulci met „Laura" t.b.v. Rampenfonds. Films: Passage. Da. 2 en 8 uur: De Ranch der Verdoemden (18 jr.) Monopole, Da. 2, 7, 9 uur: De terugkeer van Monte Christo <14 jr.). Sport: 17 Februari. Chr. Soc. Belangen, 8 uur: Filmvoorstelling v. Ned. Chr, Geheelont. Vereniging. 17 en 13 Februari, RJC. Volks bond, 8 uur: Concert „Harpe Da vids" en filmvoorstelling. 19 Februari, Passage-theater, 8 uur: Uitvoering Chr. Gymnas tiekvereniging D.OK. 19 Februari, Chr, Sociale Belan gen, 8 uur: Debatavond Lasclub „Schiedam", SW-athleten winnen Sanders-wisselbeker Een tiental SW-athleten is Zon dag voor de eerste wedstrijd in 1953 gestart in "de Nationale Bosloop in de Leidse Hout. De SVV-ers wisten met de vijf best geklasseerde lopers van een vereniging in de C 2 D klasse beslag te leggen op de grote Royal Sanders-Wisselbeker. „Huis de Rivier" blijft aan Schie gevestigd Over de vestiging van een nieu we bagger stortplaats aan de Schie, even voorbij de Rolbrug blijkt de mening te hebben doen postvatten als zouden zowel de N.V. Construc tie werkplaatsen „Huis de Rivier" en de N.v. Metaalhandelmaatschappij „Huis de Rivier" geheel van deze plaats verdwijnen. De enige veran dering. die plaats vindt, is echter, dat de metaalhandelmaatschappij baar terrein voorbij de Rolbrug op geeft en zich geheel concentreert op Set bedrijf vóór de brug. De con- structiewerkplaatsen blijven op de oude plaats gehandhaafd. Deurknoppen verdwenen In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn aan de Korte Haven een groot aantal deurknoppen van bedrijven en enkele woonhuizen vernield. Er wordt een onderzoek naar de daders van deze ergerlijke baldadigheid ingesteld. - Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaats- examen geneeskunde de heer M. Oort. Voor het doctoraal examen geneeskunde slaagde de heer Th. C. van der Lende. Beide heren wonen te Schiedam- 2125 Het mannetje, dat kapitein Laroux en Ve- roni hebben uitgestuurd, brengt uitvoerig verslag uit van hetgeen hij ge zien en gehoord heeft „Wil hij naar de „Ariad ne"?" zegt Laroux; „..en Is dat een schip, dat In de Sargassozee zou rond drijven? Nou, dan is daar vast wat te halen. Maar wat?" Dat zou Bil) prgcies kunnen vertel len. „Nou, maar ik zie we] kans Bil] te pakken te krijgen", zegt de handlanger; „bh wil niet mee met Rob. Wanneer jullie de „Amora" op een bepaald punt voor anker laten gaan, niet te ver uit de kust voor St Veronica, lever ik jullie zelfde ogenblik nemen Bill en Rob van elkaar die oude bootsman wel aan boord af." Het plan afscheid. „Veel geluk met uw onderneming, wordt nog even besproken en dan geeft Laroux j stuur", zegt Bill; „en als het u gelukt het wrak open zee zijn. order het anker op te halen. Bijna op het- te vinden, mag u mij een briefkaartje schrijven Maar ik blijf er verder buiten." De volgende dag hijst Rob de zeilen. Hij wil vóór de nacht in Op velerlei wijzen wordt getracht een steentje btf te dragen aan het monument van Nederlandse eensgezindheid: het Nationale Rampenfonds. Naast de ontelbare bedrijven die hun spontane medewerking uitdrukten in een belangrijke gift, zijn jjhans de Schiedamse handelaren in oude me talen met een nieuw idee gekomen. Zij vroegen en kregen toezegging van de medewerking van de desbetreffende gemeentelijke instanties voor het organiseren van een grote inzameling van oude metalen, die dan 2ullen worden verkocht ten bate van het Rampenfonds, In de eerste plaata wordt hierbij een beroep gedaan op het bedrijfsleven. Voor de bijdragen van particulieren wordt zeer binnenkort een huis aan huis-inzameling op touw gezet. Bij deze actie zullen' de Schie damse handelaren in oude metalen zichzelf en hun personeel inzetten, terwijl zij ook voor het rijdend materieel zorgen dat de ter beschik king gestelde voorraden komt af halen. Teneinde het resultaat onder objectieve controle te plaatsen, is aan. de Gemeente-Reiniging ver zocht mensen van. deze dienst be schikbaar te stellen. Dezen zullen aanwezig zijn bij het ophalen, we gen en lossen van het aangebrachte materiaal. Wanneer men z'n steun wii geven aan deze zo sympathieke actie, is een telefoontje aan de Gemeente- Reiniging aan de Buitenhavenweg (iel. 68137) voldoende om het ma teriaal te laten afhalen. JVÏet auto's wordt h«t oud ijzer dan vervoerd naar een door de Gusto voor dit doel beschikbaar gesteld terrein aan de Voorhaven. Voor de non ferro- metalen is een plaats aangewezen bjj de Gemeente-Reiniging. Ten einde rekening te kunnen houden met de financiële facilitei ten die aan een dergelijke schen king kunnen vastzitten, worden weegbriefjes met het geschonken gewicht verstrekt. Deze weging ge schiedt ook alweer op neutraal ter- De Schiedamse jeugdorganisa ties, die Zaterdagmiddag deelna men aan de landelijke actie „Mou wen omhoog, ons land moet droog" hebben het er niet bij laten zitten. Met honderden togen zij op pad om hun minimum verdienste van een gulden te halen. Het werd meestal nog heel wat meer, soms zelfs kwamen de jongens en meis jes boven de twee gulden. Dank zij een grote hoeveelheid karweitjes, die enthousiast meewerkende Schiedammers lieten opknappen. Het werd zelfs zo druk, dat men in talrijke woningen tevergeefs op verwachte hulp is blijven uitzien. Hoeveel er precies met opge stroopte mouwen bijeen is ge bracht. werd vanmorgen nog niet bekend. Dinsdag zullen wij er meer over kunnen vertellen. Burgerlijke Stand GEBOREN: Antonius Th., z.v. A. Vriens en Th. Frijrnuth; Johanna P-, d.v. J. J. Kazenbrot en J. E. v. d. Boogert; Carlo, z.v. M. Lander en E. v. d. Gaag; Gijsbertus J„ z.v. F. P. de Jong en E. M. v. d» Byl; Marianne, d,v. H. J. v. Dijke en A. v. d. Graaf; Neeltje M.. d.v. M. Bravenboer en N M.V Wezel. OVERLEDEN: G. N. van Dijk, 55 jaar; J. v, d. Water, 74 jaar. C/ET TAMELIJK MILDE KLIMAAT van Februari heejt o«s de eer- J ste tekenen van het komende voorjaar al kenbaar gemaaktIn de tuinen bloeiden soms reeds de witte en paarse kerstrozen, hier en daar stonden zelfs reeds de eerste sneeuwklokjes en in het Julianapark za gen we de bijzonder mooie sterretjes van de hamamelis of toverhaze- laartetnvijl in het bos op enkele plaatsen de gewone hazelaar ook al in bloei stond. Maar niet alleen de planten, ook de vogels tonen daf de nu en dan misschien nog wat felle winterheerschappij al weer aan het afnemen is. In de dagen dat het weer bijzonder zacht was.- zongen pimpel- en koolmees altneer hun hoogste lied. Ook Dnze lilli putter, het winterkoninkje, toonde zich heel wat uitbundiger dan. een maand geleden. De eerste vogel, die ik eigenlijk hoorde muciseren was de houtduif. Zij zat ergens op het dak midden in de stad en koerde, dat het een lust was- Het begin was er dus. Diezelfde dag hoorde ik in het bos de koolmees en even daarna de Pimpelmees het hoogste lied zingen. Enkele vroege merelmannen wa ren zich intussen danig aan het oefenen, maar zij brachten het niet verder dan een zacht geneurie zo dat we in hun onmiddellijke nabij heid moesten staan om het te kun nen beluisteren* Nog enkele weken en bij goed weer horen we de merels weer overal in en om de stad en aanvankelijk wel voorna** melijk in de vroege morgenuren en tegen zonsondergang. Helaas ontbreekt de zanglijster, de vogel, die altijd de eerste is rnet zingen, nog steeds. Dit is te merk waardiger omdat we deze lijster meestal reeds omstreeks half Januari voor het eerst horen; uit mijn notities blijkt, dat we hem meermalen al op de tiende Januari hoorden. Naar mijn mening heeft de vroege vorstperiode van eind November—begin December ook deze vogels overvallen, waardoor zij gedwongen werden, dank zij de trekdrift, die nog min of meer over hen vaardig was hun heil in de vlucht naar het Zuiden te zoeken. Nu zijn er wel ornithologen, die menen dat de zanglijster beslist niet wegtrekt, doch het is mijn vaste overtuiging, dat zulks wei degelijk het geval is* Uiteraard ben ik weer in deze mening gesterkt doordat de vogel nog steeds op het appèl ont breekt. Intussen verwacht ik de zanglijs ters wel spoedig, doch dat neemt niet weg, dat ze nu al drie weken later zijn dan anders. Het lijkt mij zelfs waarschijnlijk dat ze, als U dit leest, af volop aan het zingen zijn De wetenschap heeft ben de naam „philomclus" gegeven, dat zoveel betekent als „mooi zingend", betgeen overigens heus niet te veel gezegd is. Verder zijn er nog enkele soorten vogels, die al spoedig het voorjaar in het hoofd zullen hebben. Dat zijn in de eerste plaats de roeken, die als het mooi weer is de oude nes ten in de weinige overgebleven kolonies in de stad gaan inspecte ren. De grootste kolonie bevindt zich bij mijn beste weten nog in de bomen achter het Bevolkingsbureau en de tweede is een uiterst kleine kolonie van slechts enkele nesten in een paar dunne iepjes aan de Nieuwe Haven. Er bestond een pracht van een kolonie in de iepen op de Westvest totdat deze bomen, die door de iepziekte waren aange tast' werden opgeruimd. Zo ziet men, dat er heus niet alleen in de mensenmaatschappij woninggebrek is, doch pok in de vogelwereld. Nu in de weilanden de bodem niet meer zo keihard bevroren is, is ook daar weer wat leven geko men. We ontmoeten meer krams vogels dan een maand geleden, zo dat we mogen aannemen, dat deze noordelingen er ook al aan denken om „op huis aan" te gaan, zoals een boer opmerkte. Hetzelfde is het geval met de stormmeeuwen, die thans ook veel in de weiden voorkomen. Ook deze meeuwen, die wat hun grootte be treft, tussen de kap- en de zilver meeuw instaan, kwamen uit het Zuiden en zijn eveneens op weg naar Scandinavië. Maartoen kwam de sneeuw en weg waren alle voorjaarsidyllen. De sneeuwklokjes, de kerstrozen waren opeens begraven; kool- en pimpelmees staakten hun zang. de kramsvogels wisten niet hoe snel zij weer naar het Zuiden moesten ijlen en de stormmeeuwen wachten op de stranden beter weer af. De klok in de natuur is weer enige tiïd achter uit gezet en tk ben benieuwd hoe lang het nog zal duren e?r de zanglijster arriveert en wanneer de reiser's de oude horsten weer zullen gaan herstellen. Maar hoe het ook zij, het voor jaar korht. A. DE JONG. rein, nl. op het terrein van de gas fabriek. Hetis de bedoeling om deze in zamelingsactie twee h drie weken te laten duren. Voor bedrijven zo wel als particulieren geldt het mot to: Elke partij is welkom! Teneinde het resultaat zo groot In de St. Annazusterstraat is men reeds sen e*Rd gevorderd met de demping van het beruchte slootje, dat meteen als open riolering dienst deed. Er komt een brede verkeers weg voor in de plaats, met trottoirs aan weerszijden. Met deze demping houdt de ver nieuwing van de kademuur langs de Schie, tussen Ooievaarsbrug en St. Annazusterstraat nauw verband. Voor deze strook van ca. S5 meter wordt een crediet van f 80.000 no dig geacht. mogelijk te doen zijn, volgt na het afsluiten van de inzameling een openbare inschrijving, waaraan alle groothandelaren in Nederland kun nen deelnemen. Uit de dezer dagen verschenen bevolkingsstatistiek over 1952 blijkt dat het inwonertal van Schiedam vorig jaar steeg met niet meer dan 450. Wc kwamen er mee tot een aantal van 74.856, bestaande uit 37.213 mannen en 37.643 vrouwen. Er werden 1499 Schiedammertjes geboren en 503 naar hun laatste rustplaats gebracht. Tussen vesti ging en vertrek gelukte het een aanmerkelijk verschil te laten be staan. Terwijl 2289 personen van elders zich hier vestig len, vertrok ken niet minder dan 21*35 stadgeno ten! Uit de specificatie van, de tabel geboorte blijkt dat 1481 kinderen wettig en 18 onwettig ter. wereld kwamen. Het aantal" doodgeboren kinderen bedroeg 35. Het sterfte- cverzicht ziet er als volgt uit: 01 jaar: 13; 3; 5—14: 3; 15—24: 4; 25—39: 12; 40-^9: 30; 50—59 52; 60—60: 111; 70—79: 153; 80 en ouder: 122. Bij 719 gesloten huwelijken woon den 439 maal zowel man als vrouw in Schiedam, in 64 gevallen alleen de man en in 216 gevallen de vrouw, waaruit we dan alweer zouden mogen concluderen dat het vrouwelijk schoon aan de Schiekant meer wordt opgemerkt dan de man nelijke kracht. Er kwamen vorig jaar 38 echtscheidingen voor. Na het voltrekken van het huwe lijk gingen van de jongehuwden 71 in een eigen woning. 280 inwonen by ouders, 13 inwonen bij familie, 9 inwonen bij vrienden, namen 61 een woning in onderhuur en bleven in 155 gevallen man en vrouw af zonderlijk wonen. Van de echtparen trokken 130 buiten de stad. Het aantal gezinnen dat binnen de gemeente verhuisde, bedroeg niet minder dan 1014, waarvan 271 met twee, 302 met drie, 230 met vier, 117 met vijf, 52 met zes en 42 met zeven of meer kinderen. De gemiddelde grootte van de gezin nen was 3.53. Het aantal alleenwo nende mannen en vrouwen dat bij deze verplaatsing binnen de ge meentegrenzen betrokken was, be droeg resp. 431 en 317. Uit de gemiddelde cijfers 3-43 en 3.28 voor de vestigende en de ver trokken gezinnen blijkt wel dat de gezinsgrootte van de nieuwkomers iets omvangrijker was. hetgeen dus de situatie voor de bestaande wo ningvoorraad nog gunstiger maakte. Er gingen veel meer weg dan terugkwamen en de nieuwelingen konden het met minder woningen doen. Het overzicht van gaan en komen biedt een bout beeld, waar weinig houvast tn valt te vinden.Om en kele grepen te doen: vanuit Vlaar- dingen kwamen 97 personen naar Schiedam, maar we zagen er niet minder dan 251 naar toe vertrek ken. Naar het buitenland verdwe nen 422 -stadgenoten en er kwamen slechts 69 vandaan, Uit Rotterdam kwamen 663 nieuwe Schiedammers en 724 stadgenoten vertrokken naar de grote buurstad. Op de oversteekplaats in de Oranjestraat werd Zaterdagmor gen de 56-jarige broodbezorger B. aangereden door een personen^ auto met de 27-jarige J* G. v. K. achter het stuur. Met een gekneusd rechterbeen bracht de G-G.D. de man naar het Gemeente Ziekenhuis, vanwaar hij later naar huis ging. Zwemcompetitie voor Watersnood-hulp Van de zijde van het Sportfond- senbad deelt men ons mede. dat er een wsjziging is gekomen in de bestemming van het batig saldo van de Zaterdag a,s. te houden zwemcompetitie van de Z.R.O. in het Sportfondsenbad aan de B.K.- laan. De opbrengst van dit zwemfeest komt nu ook ten goede van het Rampenfonds. Oorspronkelijk zou het geld terecht komen in het Mr Bi er enbr oodspot -fonds. Grond in erfpacht De heer N. Teurlings heeft bij het gemeentebestuur een verzoek inge diend om hem een perceel grond ter grootte van 210 m2 aan de Kommie- zenlaan in erfpacht te geven. Deze grond is nodig voor uitbreiding van de bestaande verffabriek. B- en W. hebben de canon voor dit perceel vastgesteld op t 0.10 per m2. N.V. Brinkers Margarinefabriek te Zoetermeer heeft interesse voor een perceel van 328 m2 aan de Nieuw- Mathenesserstraat. Ook hiertegen heeft men ten stadhuize geen be zwaar. In verband'roet het feit dat de grond is opgehoogd en ook overi gens ongunstig is gelegen, is de ca non vastgesteld op f 0,65 per m2. Aan het Hoofd heeft men dit maal alle voorzieningen van het water willen buitensluiten. De bestaande voetplankjes kre gen een flinke versterking, die soms bijna een meter boven het tot dusver gehandhaafde peil uit kwam. Ondanks 't springtij kwam het water niet op de kade, De hoogwaterstanden waren in de Voorhaven Zaterdagnacht plro. 95 N.A.P. Zondagmiddag plm. 1.16 en vanmorgen om 6 uur plm, 1.00 meter. Heden is onverwacht van. ons weggenomen onze lieve Man en Vader JAN HENDRIK VAN DER ZANDEN op de leeftijd van 59 jr. M. H. A. v.d. Zanden- Sprenger Wout Schiedam, 14 Febr. 1953 Lorentzlaan 26 Begrafenis Woensdag a.s. op de Algexn. Begraaf plaats om 11.30 uur. Snelkookpannen DEMONSTRATIE in de vitrine hoek Ora.njegaler\j Op Dinsdag 17, Woensdag 18, Donderdag 19, Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Februari Komt u ook eens kijken? Op verzoek ook demonstratie aan huis Oranjestraat 13, Tel. 65673 Broersveld 137-139. Tel. 6773G SCHIEDAM Ronde glasplaten, schuif rui ten glas in lood, geslepen, suite-deuren, toiletspiegels etalage-glasplaten, autorui ten, enz, levert U Lopik's Glasindustrie, Boterstraat 39 Telefoon 68945. Permanent-Wave, compleet 5,75. Ook speciaal alle kleuren haarverven. Kap salon „Alida", Grote Visse rijstraat 8E (hoge stoep)* Tel 33762, Rotterdam. Te koop: T.W.N., 200 c.c., 7 rem P.K„ 60 watt dyn. snel heid 90 km verbr, 134. Nat. bew. Pr. billijk. Lange Ha ven 73, tel. 67483, Schiedam. Werkster gevraagd voor één of twee dagen per week; te vens te huur: oud huisje, 2.30 per week, 'mits huur- machtiging. Tebevragen: N. van Wijk, Hoogstraat 122. Tel. 66216. Een nette Jonge werkster b.z.a. v. Woensdag en Don derdag. Br, nr S 743, bur. v. d. blad. IS NIET TE VERVANGEN Deze prijzen gelden 17 Februari 500 gram 500 gram HAVERMOUT WITTE BONEN APPELMOES BORST- ULEVELLEN per pot 150 gram HARING in Tomatensaus por blik MAKREEL blik 450 gram MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 1