Critiek op oefening Drietand ziet de werkelijkheid voorbij GELEZEN- IN MILITAIRE KRINGEN MEENT MEN: Vrees voor onverhoedse aanval n hersenschim Laniel wijst contact met stakers opnieuw hooghartig van de hand MORGEN BELANGRIJKE DAG: i Huisterreur Bijbcnelpnoek worden f twee gaten gedicht Marokkanen steeds sterker door Berbers bedreigd President Robert" is nu gearresteerd Voorts... Frankrijk dreigt met boycot van VN Britten zien af van bezettingskosten in Oostenrijk Groter vrijheid voor Sowjet-diplomaten? en gewogen In April referendum in Kasjmir Meningsverschil in kabinet niet langer te camoufleren In Juni bij branden vier personen om het leven gekomen Voor hulpverlening aan Griekenland 47.257 geboekt Volgende week begint laatste fase van stroomdicht maken In Juni uitvoer èn invoer gedaald Slechts hard Frans optreden kan glaoui van Marakesj nog intomen Botsingen in Tunesië eisen zes doden Sprekende cijfers Kleermakerszoon in Huis van Bewaring Venlose jongetjes „leenden" fietsen Donderdag 20 Augustus 1953 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Ofschoon de militaire experts met de bestudering van de rapporten over de mobilisatie-oefening „Drietand" nog niet gereed zijn, wordt cr geen geheim van gemaakt, dat het verloop der oefening als zeer' bevredigend wordt beschouwd. Ook het rapport, dat de vertegenwoor digers van het Nato-hoofdkwartier In Parijs hebben uitgebracht over de proef-mobilisatle, is zeer gunstig van toon, naar wij in bevoegde kringen vernamen. l;613iRailiaiilfiifirdUBiiil311JaiüÊSgiaiïëiyn8r:!t31iöiliiai35iJSIffii3;:S:i!fflREI®a PARIJS. Frankrijk heeft ge dreigd de V.N. de rug tóe te draaien, indien de organisatie de klacht van het Aziatiseh-Arabi- sche blok tegen het Franse bestuur in Marokko hoort. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heelt verklaard, dat Frankrijk weigert te erkennen, dat het on derwerp binnen de competentie van de V.N. valt. Mochten de V.N. besluiten stappen in de kwes tie te doen, dan zou Frankrijk een soortgelijke houding kunnen aan nemen als de Amerikaanse Repu blikeinse senator Knowland be pleit heeft ten aanzien van de kwestie van de toelating van com munistisch China. WENEN. De Britse ambas- sade te Wenen heeft Woensdag verklaard, dat haar regering Oos tenrijk heeft meegedeeld het vol gende jaar geen bezettingskosten van Oostenrijk te verlangen. De Amerikaanse regering heeft reeds in 1947 verklaard' van de bezettingskosten af te zien. De Sowjet-Ünie nam 1 Augustus jl. een zelfde besluif. PARIJS. De acht Natolanden, die anderhalf jaar geleden en bloc de bewegingsvrijheid van de ver tegenwoordigende diplomaten van de landen achter het ijzeren "gor dijn beperkt hebben, hebben van daag besloten, dat ieder land zélf moet beslissen, in hoeverre het de beperkende maatregelen wil op heffen of matigen, nu twee maan den geleden de Sowjet-Unie en de satellietstaten de beperkingen voor de aldaar vertoevende buitenland se diplomaten en journalisten ver zacht hebben. I N een lang gevoelde behoefte wordt voorzien door een voortreffelijk boek over liet kind van twee tot zeven Jaar, dat kan dienen als een samenvattend ■werk voor a.s. kleuterleidsters. Kleuter In de gemeenschap", uitgageven ■bij J. B. Wolters, Groningen. (Prijs geb. f 11.50) is samengesteld door eert werk groep van zevert personen, waarin be halve deskundigen uit het onderwijs en het onderwijstoezicht ook een oud-con sulent voor de lichamelijke opvoeding bij het kleuteronderwijs en een school- 'arts zitting hadden. Ab schrijfster trad tenslotte op de inspectricc der Nuts- kleuterscholen W. M. Nijkamp. Het boek wil niet een bepaalde onderwijsmethode belichten maar de aandacht vragen voor de fundamentele, behoeften van het jonge kind cn de wijze waarop hieraan tegemoet gekomen moet worden. Dit is één van de redenen waarom niet ge sproken werd over religieuze opvoeding in de kleuterschool en religieuze hoog tijdagen. Het boek is sterk op de prac- tijk gericht, hoewel de theorie niet.ver onachtzaamd wordt Deze wordt voor namelijk gegeven in de twee eerste hoofdstukken, die voor de beginneling wat moeilijk zijn en die daarom beter later behandeld kunnen worden. Zowel aan de psychische als aan de physieke ontwikkeling van het kind wordt ruim schoots aandacht besteed. Natuurlijk wordt het spel zeer uitvoerig behandeld en in aansluiting daarop de verhouding van de kleuter tot de beleving van de schoonheid. Ook de taalontwikkeling en het leerproces krijgen een gedegen be handeling en het contact van de kleu ter met. de natuur (het omgaan met dieren b.v.l wordt evenmin vergeten. "Wij zijn enthousiast over ail boek. niet alleen om de systematisch voortreffelijk ingedeelde inhoud maar ook om de boeiende wijze, waarop deze op schrift is gesteld. Men heeft er geen ..leerboek, je" van gemaakt, maar een prachtig studieboek, fraai uitgevoerd en niet zwart-wittekeningen geïllustreerd, ciat ook voor ouders en andere geïnteres seerden grote aantrekkelijkheid heeft. Voor de practijk van de a.s. kleuter leidsters is bijzonder goed het hoofd stuk over de organisatie van de kleu terschool en dat over de kleuterleidster zelf. Allerlei practisché aanwijzingen worden daarin gegeven, o.a. dat de meisjes zich moeten organiseren. Sa menvattingen, lijstjes met opdrachten en met verklaringen van gebruikte vreemde woorden besluiten ieder hoofd stuk en tenslotte is er nog een uitvoe rige literatuuropgave. Wij geloven dat dit hoek zijn weg bij het kleuteronder wijs spoedig zal vinden, En afgezien daarvan zal het voor vele meisjes, dis zich voor kinderen interesseren, een prachtig geschenk zijn. Niettemin hebben enkele militai re schrijvers zich over de opzet van de mobilisatie-oefening nogal cri- lisch uitgelaten. Hun critiek richt zich in hoofdtaak op het feit, dat het drie volle dagen duurt voor •een mobilisabele divisie, haar stel lingen kan betrekken. Volgens de critici is dit tijdsbestek bij een ge heel onverwachte aanval te lang. Volgens militaire kringen zien de ze critici voorbij, dat de mogelijk heid van een overrompeling van West-Europa uitgesloten moet wor den. geacht De voorbereiding daar van Iaat zich niet verbergen en verwacht kan worden, dat bjj de eerste tekenen van zodanige voor bereiding de regering niet zal aar zelen het sein te geven tot de voorm obilisatie. Deze houdt in, dat de mobilisatie- voorraden, die in vredestijd gecon centreerd zijn, en bij een aanval zeer kwetsbaar zouden zijn, onmid dellijk over het land worden ver spreid. In deskundige militaire krin gen is men overtuigd dat voormobi lisatie en troepenconcentraties vol tooid kunnen zijn -vóór het wer kelijk uitbreken van vijandelijkhe den. Daarmede meent men, komt de critiek op het systeem van mobili sabele divisies geheel op losse schroeven te staan, want deze cri tiek richt zich in de eerste plaats tegen de kwetsbaarheid van de nog niet gemobiliseerde divisies en later van de zich mobiliserende en zich concentrerende divisies, bij een volslagen plotselinge aanval. In het huidige stadium van de Na- to-defensie in Europa acht men de vrees voor zo'n aanval een her senschim. Er is hier en daar de conclusie getrokken, dat het verloop van de oefening er op zou wijzen, dat hot misschien in een. nog wel korter tijdsbestek had gekund. Dat oordeel wordt in militaire kringen niet ge deeld. Wel geeft men toe dat er hier en daar tijd overschoot, maar dat was niet over de gehele linie in zodanige mate het geval dat men zou kunnen zeggen dat de Neder landse mobilisabele divisies in min- der dan drie dagen na het mobili satie-telegram in de stellingen zou den kunnen liggen. Die drie dagen moet men daarvoor wel nemen, al is gebleken, dat zij gelukkig tijd laten om onvoorziene haperingen op te vangen. Wanneer er enige reden tot cri tiek is, dan is dat op de autovorde ringen. die door het niet verschij nen van een vrij belangrijk per centage der opgeroepenen in Utrecht en in een aantal gemeenten in Bra bant in tegenstelling tot ge meenten. in andere delen des lands geen onverdeeld succes was. Naar de oorzaak van het niet verschijnen in de betrokken gemeenten wordt een ernstig onderzoek ingesteld. naar Geleende duikboten Engeland terug DEN HAAG. Op 16 Juli is de onderzeeboot „Zeehond" te Ports, mouth weer aan de Engelsen terug gegeven en aan het eind van het jaar zal de „Dolfijn" volgen. Beide Advertentie T.M.) f HET ZENUWTONICUM NIEUW DELHI. De Indische en Pakistaanse premiers, Nehroe en Mo hammed AÜ, hebben overeenstem ming bereikt over het aanstellen van een functionaris, die tot taak zal krijgen voorbereidingen te treffen voor een in April 1954 in Kasjmir te houden volksstemming, ter beslech ting van het reeds zes jaar hangende Indisch-Pakistaanse geschil over dit gebied. Geen gebrek aan benzine in Frankrijk DEN HAAG. De KNAC deelt mede, dat er voorlopig geen reden is om zich ongerust te maken over de mogelijkheid, dat men ten ge volge van de staking in Frankrijk geen benzine zou kunnen krijgen. De bevoorrading gaat normaal door, zodat zij. die per auto naar of door Frankrijk moeten reizen, er ook zeker van zullen zijn de nodige brandstof voor hun motor te kun nen kopen. Een groep Parijse politiemannen verlaat een genationaliseerde vliegtuigfabriek na de stakers die waren" in «SrWft iX verliep zonder incidenten. Veilig- Engelse marine geleend voor de tijd van vier jaar, welke termijn later met twee jaar werd verlengd. heidswachten (rechts) zien toe, dat de stakers toerkusillipen niet lastig vallen. Het prijspeil in Frankrijk tros sinds Juli 1951. voor zover het de klcinhandelpr'jzen betreftvrij stabiel. Uitgrande van Januari1943 werd in tv.' e etappen het huidige niveau bereikt. De eerste stijging duurde van Januari 1949 tot 1950, terwijl na Korea in 1951 de prij zen opliepen tot het huidige niveau. De prtfzen voor steen kool, graan en eieren zijn vrijwel onveranderd gebleven. De vlees- prijzen zijn ongeveer 10% geste gen, de aardappelen zakten 10 rii prijs en de boter zelfs 20%. De prijzen van de spooriveyen zijn thans 25% hoger dart vorig jaar. imtMjrtn lieten zich zien, maar de arbeiders massa was afwezig en ook de communistische CGT Iaat nog geen enkele gevaarlijke klank horen. Zij is zelfs bijzonder kalm, de CGT. Blijkbaar zijn de gegevens, die zij uit het land krijgt, niet al te gun stig voor een woelige actie. (Van onze correspondent) PARIJS. Er zijn gisteren van de kant van de Katholieke M.R.F. po- gingen gedaan om de Franse vakbeweging en de regering tot elkaar te brengen. Maar al deze pogingen zyn. afgestuit op de houding van Laniel, die zelfs een communiqué liet uitgeven, dat op de meest harde wijze de puntjes op de i zette. Morgens, na een heel langdurig debat, waarin dui delijk twee stromingen tot uiting kwamen, heeft de premier niettemin de meerderheid behaald voor zjjn houding tegenover de stakers, op grond waarvan hij 's middags opnieuw weigerde de vakbondsleiding te ontvangen. Er worden nog steeds postbe ambten cn spoorwegarbeiders, die geweigerd hebben het requirerings_ bevel op te volgen, gearresteerd. Voor het overige staat de staking vrijwel op het punt van gisteren. Bij Renault is niet gestaakt, maar in de namiddag nam .de agitatie toe. In de provincie, in Le Mans, was een Renauit-filiaal al stilgelegd cn gisteravond hebben alle vakbon den een .stakingsparool uitgegeven voor de arbeiders bij Renault voor Vrijdag en Zaterdag, Dit is dus een gelimiteerde staking en 'het is nau welijks ïn te zien, wat het praetisch effect er van kan zUn. Vermoedelijk moet men hierin dus het bewijs zien, dat de vakbonden geen kans zien, de grote fabrieken van het vrije bedrijf in een serieuze staking te verwikkelen. Het is nog altijd kalm, maar som migen vrezen, dat dit kalmte een eind zal nemen wanneer het parle ment bijeenkomt en' dat dan de monstraties gehouden zullen wor den, die gemakkelijk in relletjes kunnen ontaarden. Vandaag begin nen de feestelijkheden ter herden king van de bevrijding van Parijs en dit zou een aanleiding kunnen zijn voor demonstranten om te be ginnen. Ik moet zeggen, dal daarvan tot nu toe zeer weinig is gebleken. Ex* was gisteravond laat politie op de been en wal gehelmde soldaten DEN 'HAAG. Gedurende de maand Juni 1953 verloren tenge volge van brand vier personen het leven en werden 33 personen, door brand gewond, van wie acht leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 2.201.770. (vorige maand 3.153.380.—, Juni 1952 3.730.305. Uit een overzicht van de 28 be langrijkste branden, elk met een schade van meer dan 20.000. blijkt, dat hierbij 17 boerderijen waren, die geheel of gedeeltelijk werden vernield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op 637.000.— (vorige maand vijf boerderij en met een totale schade van 190.630.—, Juni 1952: 9 boer derijen, schade 258.850. Handel en industrie leden met vijf branden een schade van 687.000.(vorige maand 17 bran den met een schade van 7.317.500. juni 1952: 14branden, schade 2.819.000.—). DEN HAAG. Op gironummer 777 van het Nederlandse Rode Kruis is ten behoeve vati.- de hulpverle ning aan Griekenland een bedrag van 47.257.50 geboekt. Dinsdag was 26.669.70 overgeschreven. Met de .Jupiter" van de K.N.S.M. verzond het Rode Kruis vandaag 1800 dekens, 100 dozen babyvoeding, 40.000 stukken toiletzeep, 36.000 blikjes melk en 37 grote tenten naar de Griekse haven Piraeus. De K.L.M. zal nog 20.000 stukken toilet zeep, 140 blikken kininetn Wetten van 1000 stuks en 150 pakketten met speelgoed, zeep, andere toilet artikelen, potloden e.d. voor de jeugdige slachtoffers van de aard beving in Griekenland verzenden. Dat het parlement bijeenkomt staat nu wel vast, 228 Telegrammen, zijn binnengekomen, waarvan 196 door brieven bevestigd. De wil van het parlement heeft gesproken. Wat het parlement zal opleveren, men kan er slechts naar gissen. De me ningsverschillen over de houding tegenover de stakers kunnen in de regering min of meer gecamoufleerd worden, maar het wordt veel moei lijker, wanneer het parlement bij. een komt. Dan zullen toch zeker een aantal katholieken zich. gaan uitspreken tegen de houding van Laniel. Het is overigens merkwaardig: nog nooit is in. Frankrijk een sta king gehouden op zo'n kalme en ordelijke wijze. Nog nooit heeft de stakingsleiding zo ostentatief om contact met de regering gevraagd. En zelden is dit contact zo hoog hartig afgewezen. Aan de andere kant is het niet uitgesloten, dat juist deze koppige houding van Laniel een flink stuk van de rech terzijde bijzonder aangenaam is. Door al deze dingen is de uitslag van het debat niet vooraf te voor spellen. Laniel schijnt dat te willen forceren door bij de aanvang al de vertrouwenskwestie te stellen. ••Oil! 1 1 Mf UN neef is weer terug uit Aus- (Van een onzer verslaggevers) ZIERÏKZEE. Het ziet cr naar uit, dat morgen, Vrijdag 21 Augustus, een belangrijke dag zal worden voor het dijkherstel op Schouwen-Duive- land. Indien alles volgens plan verloopt, zal niet alleen het inmiddels 150 meter brede en vijftien meter diep geworden Westelijke sluitgat bij Ouwer. kerk met een caisson worden gedicht, maar het is tevens de bedoeling, deze zelfde dag de „Klompengeul" in de djjk by Sehelphoek te sluiten. Dan rest nog slechts de afsluiting van het Oostelijke sluitgat bij Ouwerkerk 300 meter breed en 20 meter diep en Schouwen-Duiveland is stroomdicht. Deze laatste operatie die de fase „stroomdicht maken van het ei land" moet besluiten, kan in de eerste helft van de volgende week tegemoet worden gezien. Hierbij dient men te bedenken dat „stroom dicht" nog niet hetzelfde if als „waterdicht". Waterdicht zijn de dijken pas, als is gebleken, dat er nergens in de bezinkingen nog wa ter onderlangs kan binnenkomen. En veilig is het eiland pas weer, als na de dijkdichting ook het dijk herstel is voltooid. Voor het ogenblik ligt men ruim op het tijdschema voor. Eigenlijk spelen Waterstaat, aannemers, rijs- en de dijkwerkers in dit beslissen de stadium van het sluiten der laatste gaten een wedstrijd tegen zichzelf. Want dat het sluiten van de „Klompengeul" bij de Schelp- hoek zo snel moet volgen op het stellen van de caisson bij de „Ge mene Geul", en dat men het Oos telijke gat bij Ouwerkerk zo snel mogelijk wil sluiten nadat het Wes telijke gat is afgegrendeld, is bit tere noodzaak. De haast van de ene handeling baart de spoed. waar. moe de volgende moet geschieden. Nu de eerste geul (en dat geldt zowel voor de voltooide operatie bij Sehelphoek als voor de komende bij Ouwerkerk) is gesloten, stroomt het water met des te meel* geweld naar het nog openstaande gat. Met andere woorden; iedere dag, dat de laatste geul de geweldige kracht van de stroom, langer moet verdu ren, wordt hét sluiten ervan moei lijker. doordat het gat steeds ver der wordt uitgehold. Het opmerkelijke verschil van de werkwijze, die gevolgd is bij Ou werkerk met die bij Sehelphoek is, dat bij eerstgenoemde geen land wordt prijsgegeven, maar dat er integendeel 40 ha wordt gewonnen. Dank zij het feit, dat bij Ouwer kerk voor de doorgebroken dijkeen schor ligt, kon hier de nieuwe dijk n.l. buitenom worden geprojecteerd. Men hoopt, dat de streefdatum van 15 October, waarop het dijk herstel dient te zijn voltooid in verband met de te venvachten No vemberstormen. kan worden aange houden. Als dat lukt komt het leeg- malen aan de orde. Hoe gunstie dit alles ook is, men dient te bedenken, dat Schouwen- Duiveland. waar bovendien 70 pro cent van de bebouwing is verwoest, deze winter zijn évacue's nog niet zal kunnen revacueren. DEN HAAG, In Juli bedroeg de invoer in ons land 759 mil- llocn (v. m. 772 millioen}, terwijl voor 627 millioen (v. m. 628 millioen) werd uitgevoerd. Het dek kingspercentage bedroeg 83 (Cn Juni 81), Per eind Juli 1953 bedroeg het totale tekort op de handelsbalans 544 millioen. Dezelfde periode le verde in 1952 een tekort op van 384 millioen. Vier Duitsers beschuldigd van spionnage voor de Sowjet-Unie BIELEFELD. Woensdag is voor een hof van het Britse Hoge Commissariaat in West-Duitsiand te Bielefeld de zaak begonnen te gen vier Duitsers, die worden be schuldigd van spionnage voor de Sowjet-Unie, De beklaagden, on der wie een vrouw, verklaarden allen onschuldig te zijn. (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse regering heeft de resident-generaal Guillaume met nieuwe instructies naar Rabat gestuurd. Het oorspronkelijke plan van de groep-Bïdault toe te geven aan de glaouï en de sultan af te zetten, Is afgewezen en een nieuwe bemiddelingspoging is Guillaume opgedragen onder toezicht van Bidaulf. Het is duidelijk dat de actie nu in een stadium is gekomen, waar op alleen hardhandig en vastbera den optredei» van de Franse rege ring de glaoui kan intomen. Het pijnlijke is. dat deze politiek uit gevoerd moet worden door ambte naren, die allen min of meer ver antwoordelijk zijp voor de actie van de glaoui en onder toezicht van een minister, die op zijn zachtst gesproken met hem sympathiseert. De Berbers zijn op bevel van de glaoui in beweging gekomen. Zij hebben Fez omsingeld, zijn met eriige duizenden afgedaald naar Mar- rakesj en schijnen nu ook Rabat te bedreigen. Al deze min of meer ge wapende demonstralies kunnen on gehinderd voortgang vinden. De Marokkanen, die de sultan trouw zijn, beschikken nodh over wapens noch over de mogelijkheden zich te verzamelen. Zij staan onder dubbe le controle: die van het Franse le ger en ook nog die van de Berbers van de glaoui. Gisteren hebben de laats ten in kleine groepjes zich op provocerende wijze in <je medinaat (de Marokkaanse wijken) vertoond. De suttaan schijnt niet alle de creten getekend te hebben. Hy eist van de Franse regering, dat deze eerst in het openbaar al zijn titels, met inbegrip van die van. imam, zal erkennen. Overigen© hebben nu alle religieuze instituten van de Islam zich tegen het uitroepen van een imam uitgesproken en verklaard, dat de sultan wettig en kanoniek imam. Wat het verdere verloop van dit alles zal zijn is moeilijk te zeggen. De Franse administratie heeft censuur ingesteld. Wij zijn dus slecht op dc hoogte en het Franse bestuur plus eventueel de glaoui beschikt daardoor over een extra speelruimte. TUNIS. Bjj botsingen tussen nationalisten en politie in het Noordafrikaanse protectoraat zijn zes Tunesiërs om het leven geko men. In de stad Tunis zelf werd een nationalistische leider door de po litie doodgeschoten. In Centraal- Tunesië werd de politie bij het zoeken naar de moordenaar van een Frans gezinde Tunesiër met stenen geworpen. De politie maak te van de vuurwapens gebruik en schoot twee nationalisten dood. Te Gabes kregen vijf Arabiere*"1 het aan de stok met politie en militai ren, Drie Arabieren werden gedood. ZIERÏKZEE. Ir. Maris heeft, in verband met het dijkherstel des tijds het bedrag van 10.per se conde laten vallen. Misschien kun nen onderstaande cijfers aan dat be drag wat meer relief geven. Op de gezamenlijke werken is thans oog het volgend materieel en personeel ingeschakeld: 23 profiel- en bakken- zuigers,. 4 baggermolens, 14 drijven de kranen, 20 overslagkranen, 49 draglines, ongeveer 75 sleep- en di- rectieboten, 37 onderiossers, 64 eie- vatorbakken. 200 zolderbakken, 3 bulldozers, 2 walsen, 3 landings vaartuigen en 4500 arbeiders. Amsterdamse rangeerder zwaar gewond AMSTERDAM. Vermoedelijk doordat hij struikelde is de 60-jari- ge rangeerder der Nederlandse Spoorwegen C. van Houten Woens dagavond op het emplacement van de Oostelijke Handelskade onder een z.g. „transfer" geraakt, waar mee goederenwagons worden ver plaatst. Zijn beide benen werden afgekoeld. tralie. Het ging niet. Hij heeft er een avond-vullend verhaal over, dat me hier te ver zou voeren, maar in elk geval lag het niet aan hem, maar aan het werelddeel. Nu zaten ze hier ook niet bepaald op de ha venhoofden naar hem uit te kijken, maar in elk geval reilt hij weer zo'n beetje, heeft een onduidelijke betrekking en wóónt. Nou ja. wo nen,,.. Hij bivakkeert bij Cen schoonzuster. Geen doortastender metho'de om je aangetrouwde familie te leren kennen, dan in dc hel der samenwoning. Het begon allemaal erg humaan en in majeur, maar in de tijd van drie maanden heeft dte schoonzuster ziek ontpopt tot een soort Eva Bonheur in het jong, wel te verstaanwant ze houdt er een babytje or> nu, dat ze misbruikt om de thuisgèvaren Australiërs dag in dag uit te terroriseren. Als de zoontjes van mijn neef met z'n drieën doen wat des zoon tjes is, komt zij dadelijk de trap opstormen en roept met een gezicht vol gealarmeerde verontwaardiging: „Willen jullie wel eens stil zijn, stoute jongens.' Me kindje slaapt". Zoiets legt een druk op een le venslustig gezin. De jongetjes trekken nu al bij net betreden van de u*o«ing hun xjzersterke schoolschoentjes uit en trachten met elkander te converse ren op de fluistertoon die in sterfhuizen zo gepast is, maar het schijnt allemaal toch nog te luid te zijnwant dc raids wan de moeder- die-'voor-haar-kindje-vecht blijven aanhouden. Zondag dacht mijn neef: Jk neem die jongens vandaag mee naar bui ten dan kunnen ze eens uitrazen," Sip zaten ze in de bus. timide nog liepen ze door het bos en hoorden vader opgeruimd uitleggen: „Daar gaat een kikkertjebij die va rens. mooi hèzullen we hier maar even gaan zitten... kijk, kijkzag je die mol de grond in schieten?" Zonder geestdrift nog zaten ze om hem heen op het mos drie jongetjes getemd door drie maanden huisterreur, „Toe, ga nu maar spelen", ried de vader, .delink springen en dansen en gillen.vooruit maar". Ze stonden op. „Zeg pa", zei Henk van tien, ,-Als we dat nou doen, hé. komt die mol dan niet uit de grond om te zeggen dat het kindje slaapt?" KRONKEL (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM. De marechaussee le Hoek van Holland heeft Woens dagochtend om zes unr, bij de aan komst van de Harwicbboot, de 30- jarige Haagse kleermakerszoon Ro bert Lombert, die als „president Ro bert" een tocht van enkele maanden op het geheimzinnige jacht van die naam heeft gemaakt, gearresteerd. Lombert is Woensdagmiddag voorge leid bij de officier van justitie té Maastricht. Later is hij overgebracht naar het Huis van Bewaring aldaar. De arrestatie geschiedde zo onop vallend, dat zelfs de waterklerk, die de aankomst van de Harwichboot be handelde er niets van merkte en eerst vanmorgen van het feit op de hoogte werd gesteld. De2e waterklerk -een employee van de firma Hudig en Pie- ters te Rotterdam, die als agente van de British Railways optreedt ver telde ons, dat er wel een passagiers lijst is van elke reis, maar dat daarop alleen de namen voorkomen van hen, die van tevoren een plaats reserve ren. Of de namen van „president Ro bert" en diens broer Hans, die met dezelfde boot gerepatrieerd is, op de lijst voorkwamen kon hij daarom niet meedelen. Men neemt aan. dat door deze ar restatie meer licht zal komen m de mysterieuze geschiedenis van het jacht „President Robert", waarbij ook de nu 76-jarige Maastrichtse notaris J. P. H. O. Quaedvlieg en het leraarsgezin Ross uit Heerlen zijn betrokken. Drs. A. L. J. Ross, die verleden jaar met zijn gezin in Nederland is terug gekeerd, is thans leraax- te Rotterdam. Hans Lom-bert. de broer van „Pre sident Robert" heeft ongehinderd naar Den Haag kunnen reizen. VENLO. Vier jongetjes uit Venlo, allen acht jaar cn negen'jaar oud, wilden een fietstochtje maken, maar hadden de gewenste rijwielen niet. Daarom zijn ze maar fietsen gaan lenen, stalen er drie bij een speeltuin, eentje in de buurt van de Maas, ruilden ze nog een paar keer om in de binnenstad voor betere exemplaren en reden toen Noord waarts. Het regende aangiften bij de politie, die de geschrokken f ietseige naars niet lang daarna kon gerust stellen: de kinderen en de fietsen waren 25 km van de stad, in Well, aangetroffen en moesten onder poli tietoezicht rechtsomkeert maken! Giraffen hebben doorgaans een slecht leven. Ze moeten alsmaar bukken near mensen die iets aan te bieden hebben dat soms uit giraf fe lijk oogpunt niet eens de moeite van het bukken waard is. Giraffe George uit het Chipper/ields Circus in Harnsgate vindt, dat er goéd be schouwd maar één normaal mens óp de wereld is. Dat is de steltloper Barry Sloan, die in hetzelfde circus optreedt en. die George af en toe komt voeren. Vandaag is het echt een dag voor nieuws over dieren. Zo zaï president Syngman Rliee van Zuid-Korea twee jonge beren aan de dierentuin van Washington ten geschenke geven, als teken van vriendschap van de Zutd- Korcaanse voor de Amerikaanse kin deren. Griezelig is het bericht over de zeer vergiftige spin. die de Zwarte Weduwe wordt genoemd. Die Zwarte Weduwe oefent een terreur uit in het kustgebied van de Tyrrheense Zee. ten Zuidwesten van Rome. Een Jonge man van 34 jaar is aan de dodelijke beet gestorven. Bar slecht springen sommige mensen met hun huisdieren om. PhilipWid- dowson. een Amerikaan maakte laatst op een morgen zijn koelkast open waar met stijve poten en een ijzige blik zijn kat uitsprong. Het dier dat een hele tijd in de koelkast had gereten, kwam wcer bij toen het een paar uur in de zon had gezeten. Bepaald eng was ook wat de Engelse politieagent Frank Sandercock onlangs meemaakte. Toen hij op het btireau zijn Europese paspoorten voor K.S.G.-lamlen (Van onze correspondent) BRUSSEL. Voor het eerst zullen Europese paspoorten geldig zijn op grond van een overeenkomst, die de zes landen van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap deze week te Luxemburg hebben gesloten. Met een dergelijk paspoort zullen de leden en de ambtenaren van de Hoge Autori teit als ook dc rechters van het Hoge Gerechtshof en hun medewerkers van 25 September af vrij toegang hebben tot het grondgebied van elk der zes landen. Dit paspoort, dat voor de tijd van een jaar wordt uitgege ven en daarna kan worden verlengd, vervangt de nationale paspoorten, voor zover het het gebied van de gemeenschap betreft, maar uiteraard nog niet in derde landen. De over eenkomst is. zoals het K.S.G.-verdrag, voor een periode van vijftig jaar ge sloten. Landbouwe met tractor in kanaal gereden (Van onze correspondent) ASSEN In Witteveen is de 56-jarige landbouwer H„ Sok met een landbouwtractor in het Lint horst Homankanaal gereden en verdronken. S., die op weg was naai* zijn. land. heeft waarschijnlijk te dicht langs de kanaalkant gereden. De tractor kantelde en schoot in het water, waarbij de heer S. onder het zware voertuig belandde. gaai angstig kwetterend t helm afzette, kroop daar een 40 cenU- Toen ze omlaag keek ontdekte z"e een meter lange adder uit. Het dier *vas in ratelslang tussen de klimop Snel greep de helm gekropen toen Frank onderweg ze een schoffel en doodde de slang.' Het zijn band plakte en daarbij zijn helm gaaitye kreeg een extra lekker hapje, in het gras had gelegd. „Gelukkig heb ik dik haar," zei Frank later, En gisteren wapperden in het Deense plaatsje Maatoev van alle huizen vlag- 3 Mevrouw Marine Karp uit Collformé gen. omdat het paard Tulle. een kort- zaj steeds dankbaar terugdenken aan de benige IJslandse pony, 55 jaar werd dag. toen 2e een blauwe gaai met één Tuile is het oudste paard ter w=reid' poot ging verzorgen. Sinds die rijd Ruim 33 jaar heeft ze «en melkwagen kwam de vogel driemaal per dag voed- getrokken. Het geheim van zo'n iang sel bij baar halen. Laatst toen mevrouw paardenleven? Tulle drinkt elke dag een broodkruimels uitstrooide, vloog de flesje bier.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2