msmsmmg» t f 11.—j WL Spoedig nieuwe Britse garanties aan EDG 'GELÉZEN-, Tot een schot klonk uit zes vuurmonden Aangeschoten jongelieden lieten vriend verdrinken Regering wil 185- millioen vergoeden aan oorlogs slachtoffers uit Indonesië Voorts... KNAP WERK VAN PTT-INGENIEURS Ptera-rekenmachine doet ?t werk van dagen in enkele minuten Ex-minister Faterni in Cairo? Scherpe koersdaling op New-Yorkse beurs Nau were binding maakt Franse ratificatie gemakkelijker Corpschef Coevorden wordt niet vervolgd Zaak Breda - hulp aan ontsnapte SS-ers - in October voor en gewogen j B'n aankoop ^Qrote'ube CasleUa tandpasta «J§81t heUoindeVnk recht op M een stuk PRINSJESDAG IN DEN HAAG Duizenden wachtten op grote moment Critiek in boezem van Duitse SPD Primitieve comedie om politie te misleiden had maar heel matig succes Voorstel commissie: 200 millioen Sociale verzekering en loonbelasting Kleine storing Dinsdag IS September 1953 3 (Van een onzer redacteuren) De directeur-generaal van de PTT, de heer L. Ncher, heeft Maandagmid dag een door dr ir L. Kosten en ir W. L. van der Poel, resp. hoofdinge nieur en ingenieur van de PIT, ontworpen automatische electronische rekenmachine in gebruik gesteld, de eerste In Nederland. Hiermede kunnen in enkele minuten allerlei gecompliceerde berekeningen worden uit gevoerd, waarvoor rekenaars dagen nodig hebben. De machine, die ptera (PTT electronische rekenautomaat) is gedoopt, heeft 700 clectro- nenbuUen en 120 relais. Zij is kleiner dan soortgelijke machines, die in Engeland, de Verenigde Staten en nog andere landen zyn gebouwd. Zij is door haar compactere bouw trager, maar ook veel goedkoper. De kosten bedroegen ruw geschat een ton. De machine is niet vlug genoeg om bijvoorbeeld gecompliceerde dif- ferentiaalberekenmgen uit te voe ren voor de weersvoorspelling op lange termijn, maar men kan er o.m. de capaciteit van de filters mee be. rekenen, die in de kabel- en ver sterkertechniek worden gebruikt en waarvoor anders maandenlange taaie rekenarbeid nodig was. Maar deze denkmachine, die een elec- tronisch geheugen voor 2048 getal len heeft, kan nog veel meer. Bij de demonstratie bleek, dat men de machine onmiddellijk kan laten uit rekenen op wat voor dag elke wil lekeurige datum in de komende eeuwen zal vallen. Men heeft er in de proefperiode zelfs een schaak eindspel mee afgespeeld. Natuurlijk is de machine daarvoor niet ont wikkeld, maar men krijgt er wel *n indruk van de mogelijkheden door. In 1948 is het denkbeeld voor de Rtera ontwikkeld en in 1950 is men met het bouwen ervan begonnen. Zij staat nu opgesteld bij het hoofd bestuur van de PTT in Den Haag, maar volgend jaar za] zij haar definitieve plaats krijgen m het nieuwe laboratorium van de PTT In Leidsehendam. waarvan de ope ning omstreeks Februari van het volgende jaar wordt verwacht. CAIRO. Hoessein Fateml. de voortvluchtige Perzische ex-minister van Buitenlandse Zaken, zou. vol gens Egyptische berichten. Maandag avond in Cairo aangekomen zjjn. Sedert verleden maand generaal Zahedi na een snelle staatsgreep aan de macht kwam, heeft de Perzische politie naar Fatemi gezocht. Aanvan kelijk was gemeld, dat de ex-minis ter door een menigte in stukken (Advertentie LM.) Hamerende hoofdpijn... klop pende hoofdpijn... bónkende hoofdpijn. Neem dan Aspirin (alleen echt met het 8AYER- kruisj. De directeur*generaal van de P.T.T., de heer LNeher, stelde in het gebouw van het hoofdbe stuur van de PTT de electroni sche rekenmachine „Petra" (PTT Electronische Reken Automaat) in werking. De machine werkt volkomen auto matisch als zij eenmaal haar op drachten heeft gekregen, die m cijfercode met behulp van een ge ponste band als die van een telex m de machine kunnen worden ge. bracht. Heeft zy deze opdrachten ontvangen dan kan zij uren door werken zonder dat er iemand naar haar omkijkt. De uitkomsten wor den door een automatische schrijf machine met een snelheid va»1 tien aanslagen per seconde op het papier gebracht. In deze rekenautomaat zijn ver scheidene nieuwe dingen aange bracht, die buitenlandse rekenauto maten nog niet hebben. Eén daar van is, dat de machine niet alleen antwoorden in getallen geeft, maar ook tegelijk grafieken maakt, de gevonden cijferwaarden dus in beeld brengt. NEW YORK. Op de New Yorkse beurs zijn de koersen Maan dag tegen het slot bij een levendige handel scherp gedaald. Voor vele waarden bedroegen de verliezen van éen tot drie dollar, terwijl zjj hier en daar zelfs vyf dollar groot waren. De omzet bedroeg in totaal 2.5ÖÖ.000 aandelen. Vlak voor het einde werd dc markt met verkoop orders overstroomd, zodat bij de ticker een achterstand van enkele minuten ontstond. Door de ver- koopgolf daalde de totaio waarde van alle officieel genoteerde fond sen met bijna 2 000.000.000 dollar. Het A.P.-gemidde!de voor €0 aan delen daalde met 1.80 dollar tot 99.50, Gevangenisambtenaar knoeide in boeken ASSEN. De commies bij de straf gestichten Norg, G. E. kwam in September 1950 tot de ontdekking, dat hij een gedetineerde die zijn straftijd er op had zitten een be drag van 1Q0 te veel had uitbe taald. E. schrok zo dat hij in de rekening-courant van de gedeti neerden is gaan knoeien. Dit ging ten koste van andere gedetineerden, hetgeen de officier van Justitie moreel verwerpelijk achtte. Zijn eis luidde vier maan den gevangenisstraf. LONDEN. Engeland zal zijn besprekingen met Frankrijk en de andere leden van de Europese Defensiegemeenschap ïntensiferen in een nieuwe poging om' de banden met de EDG te versterken. Aldus melden gezag hebbende kringen in Londen. Engeland zou bereid zijn, zich permanent by de EDG te laten vertegenwoordigen door een minister of gezant en hef zou eventueel ook bereid zijn deel te nemen aan besprekingen in de ministerraad van de EDG, indien deze betrekkingen hebben op de verde diging. De nauwere samenwerking zou eerder een politiek dan een mili tair karakter krijgen. ASSEN. De officier van Justitie te Assen deelt mede, dat het onder zoek naar mogelijke misdragingen van de corpschef van de gemeente politie te Coevorden geen aanleiding heeft gegeven tot het instellen van een strafvervolging. Van het bestaan van een „doofpot" bij het gemeente lijk politiecorps te Coevorden is niets gebleken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De zaak-Breda, komt 15 October voor de rechtbank. Vier mannen zullen, dan terechtstaan wegens hulpverlening bü het ont komen van de zeven uit de straf gevangenis ontsnapte oorlogsmis dadigers. Een der ontsnapten, Jacob de Jonge, die weer in Nederland ge vangen zit, is als getuige gedag vaard. De vier verdachten zijn: Frans de Jong, 57 jaar, rijwielhersteller, F. J. Castricum, 42 jaar, fabrieksarbeider, Martxnus Faber. 37 jaar, banketbak ker en broer van de ontsnapte Klaas Carel Faber, en Marinus Adema, 46 jaar, vertegenwoordiger, allen uit Amsterdam. DE Groningse hoogleraar in de Kunst geschiedenis, prof. dr H. Schutte Nordholt, heeft op 22 Mei een inau gurele rede gehouden, onder de titel „De evocatie van het geschonden verleden", die bij Querido te Amsterdam uitgege ven is. Het korte geschrift is rijk aan gedachten. Het gaat m de eerste plaats na welke factoren m verleden en heden tot vernietiging van kunstvoorwerpen hebben geleid en wijst functieverlies aan als diepere oorzaak. De evocatie van het verleden, het tot leven wekken van wat voorbij is, kan een fictie zijn om dat het opgeroepene tenslotte toch ons eigen maaksel is, onze droom. Het kunst werk heeft in dit opzicht op andere historische documenten voor, dat daarin Teeds op het ogenblik van zijn ontstaan het tijdelijke aan zyn vergankelijkheid js ontstegen. „Het kunstvoorwerp", al dus de schr, is in zeer bijzondere zin heel anders dan het document; een kroongetuige van het verleden. Het spreekt voor zich zelf, en toch behoe ven wij, om die taal goed te verstaan, een strenge scholing en een grote ken nis, juist van die documenten. Ket is dan toy machte, meer dan iets anders, een bepaald verleden op te roepen, dat ons geluk intensiveert of ons troost in ons ongeluk, in onze eenzaamheid en vergankelijkheid". (Prijs 1.—). Het „aanporren" is voornamelijk geschied door Frankrijk en Enge- iands aarzelende stap om tot een nauwere samenwerking te" komen, is ten dele een gevolg van de wens om bet Frankrijk gemakkelijker te maken het verdrag te ratificeren. Het enige alternatief voor een EDG zou zijn een volledig Duits lidmaatschap van de NATO, hetgeen voor Frankrijk onaanvaardbaar is en waar Engeland ook niet voor is, tenminste op het ogenblik nog niet. Ofschoon Engeland er huiverig voor is om zich te nauw te ver binden met de Europese Defensie gemeenschap, is het bereid om tot veel concessies teneinde de aan. neming door de Westeuropese par lementen, in het bijzonder de Franse Assemblee, te vergemakkelijken. Aan. deze nieuwe standpuntbepa ling zijn uitgebreide onderhandelm. gen, die lange tijd in het geheim zijn gevoerd, met Frankrijk, vooraf gegaan. Frankrijk had Londen na melijk geruime tijd geleden doen weten, dat aanvullende Britse ga ranties nodig waren om het verdrag voor haar aanvaardbaar te maken. Engeland had zich achter de EDG geschaard, maar Frankrijk liet het m Londen doorschemeren, dat ze van Engeland bepaalde verzekerin gen wilde ontvangen, waardoor een garantie zou worden verkregen die haar zou beschermen tegen een Duitse overheersing van de ver. dedigings-gemeenschap. (Advertentie l.M.) V.N. -O. .mhhhmb»» (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Een kanonschot bracht vandaag om één uur fle lucht lagen boven onze hoofden in beroering en de artilleristen in een hoekje van het Malieveld, verantwoordelijk voor deze explosie, moeten op dit moment de monden hebben geopend ter bescherming van hun trommel vliezen. Maar op het Lange Voorhout hebben ze dit eerste mïnutcnsalvo -— en wellicht ook de volgende amper gehoord, want er is kruid noch kruit (op)gewassen tegen het stemvolume van Nederlanders, die na een jaar vol kleine en grotere kibbelarijen zich plotseling weer één voelen in een ovatie voor hun vorstin. Het begon met dc zon, bondge noot van Oranje op hoogtijdagen, die blikkerde op de aiuminium- grijze hekken van de Haagse politie, waarachter de belangstelling aan slibde naarmate de grote wijzer van de klok de kleine verder had inge haald. TTit de verte dreef da wind de snauwen aan van militaire commando's en het klik-klak van ijzerbeslag op steen, terugkerend met de regelmaat van een automa tische ponsmachine. Khaki, blauw en grijs naderden in geiid met ka- rabi.inen en geweren, waarvan de stalen lopen dof oplichtten in de Septemberzon. Maar ook op het Binnenhof domi- neert militair vertoon: een afzetting van fuseliers van het garderegi ment prinses Irene in helrode jassen, met zwarte kragen en manchetten en een donkere pantalon En dan ineens klinkt op het Ma lieveld achter de ingedommelde kermis een schot uit een van de zes vuurmonden van de veldartille rie de eerste davering van de reeks minuut-schoten, die aan het Lange Voorhout worden overstemd door luid gejuich. Want nu om één uur hebben Koningin Juliana en Prinsn Bernhard het paleis verla ten en voor hun voortschrijden over de weelderige rode loper heb ben duizenden kelen een grandioze reserve bewaard. De gouden koets is intussen voorgereden en op het schelp pad aan het Lange Voorhout heeft (Advertentie l.M.) BONN. De vooraanstaande Ber- lijnse sociaal-democraat en vroegere president van de rijksdag, Paul Lóbe heeft critiek geoefend op de politiek van de sociaal-democratische partij gedurende de afgelopen, jaren. Hij meende, dat er reden is om de oor zaken van de teleurstelling van de 6e September nauwkeurig te onderzoe ken en dat in ieder geval de verkla ring (door Ollenhauer afgelegd),dat er geen aanleiding zou bestaan de politiek van de partij te veranderen, en dat eenvoudig op de zelfde weg moet worden voortgegaan, wat voor barig is. In het bijzonder oefende Lobe critiek uit op de negatieve houding van de partij tegenover de Europese gedachte. Adenauer had zijn verkiezingsstrijd gevoerd onder de Europa-vlag en gewonnen. Het telkens weer door de SPD uitgespro ken ,.nee" had klaarblijkelijk, zo meende Lóbe, op dc kiezers met die indruk gemaakt, waarvan vele par tijgenoten geloofden. Nederlands sportvliegtuig maakt noodlanding in Hamburgse havenwijk HAMBURG. Een éénmotorig Nederlands sportvliegtuig heeft Maandag een noodlanding gemaakt in de havenwijk van Hamburg, De drie inzittenden zijn met. de schrik vrijgekomen, maar het vliegtuigje is danig beschadigd. Het toestel was juist opgestegen van het vliegveld Fuhlsbüttel, toen de motor weigerde. De drie inzittenden waren de 45- jarïge G. I. Smit uit Den Haag. de 55-jarige Johan Miemstra uit Arn hem en een Hamburgs meisje In geborg Buchholz, (Van onze correspondent) ALKMAAR, Zondagavond had den vyf jonge mannen uit Enk- huizen en Bovenkarspel de avond laat doorgebracht in een café in Enkhuizen. Zij bleven, daar tot des avonds twaalf uur en kochten toen nog e«n fles jenever. Eensklaps raakte een hunner, J. de Vries uit Enkhuizen die het ergst onder invloed was ic water. Zijn vrienden, die het zagen ge beuren, stonden er onthutst bij, maar deden mets. Zij lieten de drenkeling rustig verdrinken, hoe wel zij nog vrij goed bij hun posi tieven waren. Wel is de kademuur ongeveer 1.20 m.. hoog, maar op tien meter afstand woont een ko len handelaar, waar voldoende red dingsmater iaal te krijgen was, ter wijl bovendien 100 meter verder een dokter woont. Zij bleven een poosje staan pra ten en besloten hevig onder de in druk, naar de woning van D. te gaan. om verder te overleggen. Er werd koffie gezet en na rijp beraad werd besloten, dat D. en zyn vrouw de politie zouden waarschuwen. De drie anderen zouden er buiten blij ven. Intussen begrepen ?.ij al, dat zij verplicht waren geweest hulp te verlenen en teneinde de schijn te wekken, dat dit inderdaad was ge schied, stapte D. in een grachtje tot zij'n kuiten toein het water. Toen zochten zij het politiebureau op. Aanvankelijk geloofde men daar wat D. vertelde, nJ. dat hij hulp had willen verlenen en dat hij de drenkeling had moeten loslaten. Op de aangegeven plaats werd het lijk van De Vries uit het water ge haald. Het viel toen echter op, dat D. slechts nat was tot aan zijn kui ten. terwijl op de plaats van het ongeval het water zeventig centi meter diep is. terwijl op de bodem een dikke laag modder ligt. Als D. werkelijk hulp had verleend, zou hij veel natter zyn geweest. Zondag werd hij dus opnieuw in verhoor genomen en toen viel hy door de mand. Ook de namen van de drie anderen werden genoemd. Twee van hen waren Zondag in de overtuiging dat zij er buiten «'aren gebleven met hun voet balclub naar Weesp gegaan. Bij hun thuiskomst werden zij, tot hun schrik, door de politie opgewacht. Oldcnzaal eerste stad in Twente met aardgas OLDENZAAL. Oldcnzaal heeft als eerste stad ui Twente aaidgas. De overgang tot aardgas geschiedt sectorsgewijs. Zondag werd om 22 uur de Kolengasvoorziening in de eertse sector beëindigd en om 22.20 uur stroomde het aardgas in Oldenzaal door het net- een kleurige stoet zich opgesteld cn begint de korte tocht naar de Rid derzaal onder gejuich van de dui- zende geduldigen op de trottoirs en ïn en op de huizen langs de route. Te kwart voor een moest de ver gadering in de Ridderzaal officieel beginnen. Maar veel eerder was het er al een drukte van belang. De be zoekers van de tribune o.w. 75 eva- cué's van Schouwen-Duiveland, voor wie era-plaatsen waren gereserveerd kortten zich de tijd met gefluisterde gesprekken, tot de voorzitter mr. Jonkman binnentrad en de griffier het Koninklijk Besluit over zijn her. benoeming liet voorlezen. Vervol gens wees hij een commissie van Kamerleden aan, dia de Koningin in het gebouw zou ontvangen en uit gejuich en muziek in de verte, was al te horen, dat dit ogenblik niet ver meer lag. Plots ging de staf van de cere moniemeester omhoog en schallend kondigde zijn stem de komst aan van de Koningin. Ieder stond op en daar schreed Koningin Juliana gekleed in een lange grijze robe. gegarneerd met witte kant, waarby zij een klei ne grijze hoed met aigrettes, grijze schoenen cn bijpassende tas droeg, met de prins in het groot tenue van vice-admiraal de zsal door, naar de troon. Het papier werd ontvouwd en met heldere stem las de Konin gin de troonrede voor: de bijeen komst had 't hoogtepunt bereikt. Daarna gebeurde er opnieuw iets, dat niet in het officiële program was opgenomen doch daaraan door de traditie werd vastgeknoopt, de uitroep van de voorzitter „Leve de Koningin" en de armen van al die hoogwaardigheidsbekleders, die om hoog gingen in een driewerf hoera! De jaarlijkse plechtigheid was daarmee weer ten einde. De Konin gin. begaf zich met de Prins en de commissie naar een afzonderlijk ver trek terwijl de leden van haar ge volg al naar de rijtuigen wandelden. Even later reed de gouden koets weer voor en vertrok ook het ko ninklijk paar. DEN HAAG. De regering wil 185.750.00O uittrekken voor reha bilitatie van ên oorlogsschade-uit keringen aan ambtenaren en par ticulieren, die na de oorlog uit In donesië naar ons land Zijn gere patrieerd. Dit is 14)4 millioen min der dan de Commissie Achterstal lige Betalingen had voorgesteld. In de nota aan de Tweede Ka mer, waarin de regering mededeling doet van haar voornemen, is ook het rapport gepubliceerd, dat de commissie haar bad uitgebracht. Deze wilde de 200.250.000. welke zy voorstelde, als volgt verdelen: 100.000.000 voor de uitvoering rehabilitatieregelingen, 77.750.000 voor vergoeding materiële oorlogs schade. 4 500.000 om de tengevolge van de monetaire maatregelen der republiek Indonesië geleden pen- sioenschade te vergoeden en 18.000.000 voor delegaties (beta lingen ten behoeve van de in Ne- cteriarxd achtergebleven gezinsleden). De commissie stelde de huisraad- schade vergoeding op tien maanden salaris voor de lagere salarissen 18 maanden. Als minima werden aangelegd de in Nederland geldende normen van de dienst Maatschappelijke Zorg be treffende meubel- en kledingvoor- scbottcn. Op deze basis becijfert de commissie, dat de huisraadschade der Indische oorlogsslachtoffers 61.250.000 meer heeft belopen dan de op de aangegeven grondslagen ontvangen rehabiUtatie-uitkeringen. Zij stelt voor hun dit bedrag uit te DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is ingediend een tweede nota van wijzigingen in het wets ontwerp tot coördinatie van bepa lingen loonbelasting en vcreve- mngsbeffing met die van heffingen sociale verzekering. De wijzigingen dienen o.m. om een ongerechtvaardigd verschil in be handeling ten aanzien van de aan spraak op kinderaftrek voor eigen en aangehuwde kinderen, dat uit de aanvankelijk voorgestelde tekst zou voortvloeien, te voorkomen. Philatelisten tonen grote belangstelling voor „Chrïstchurch" DEN HAAG. Van de speciale enveloppen, die zullen worden mee gegeven met de liftmaster van de KLM, die deel neemt aan de Lon den—Christchurch-race, zijn er reeds 60.000 verkocht. Ook in het buiten land bestaat bij de philatelisten grote belangstelling voor -deze lucht. De KLM heeft brieven ge kregen uit tal van landen, o.a. uit Joego-Slavië en Japan. keren. Voor vergoeding van huis raadschade aan gepensionneerden en zelfstandigen stelt zij onderscheiden lijk bedragen van 8.500.000 en 7.500.000 voor. De declamatrice richtte haar ernstige kijkers op het publick en sprak: „Dames en heren, ik ga nu een subliem vers voor u zeggen, van een der belangrijkste dichters uit deze verscheurde eeuw De naam van de poëet in ktocs- tie, die zij als een duif over net voetlicht liet zweven, bracht in de zaal hooggestemde eerbied teweeg bij de mensen die deze avond aan de cultuur hadden tuillen offeren oudere dames, heren met iets fijns en een paar streng brillende jongelui. „Het is een bleke vruchtde maan Terwijl de te geschoolde stem van de declamatrice aanhief, met de verheven galm, die elk gedicht ontdoet van alle sporen der waar achtigheid. ping de deur van het zaaltje open en kwam een klein heertje binnendrentelen. Hoeveel jaar hij reeds op deze wereld ver bleef viel moeilijk te schatten, maar'dat hij de laatste uren van die periode in een kroep met vol ledige vergunning doorbracht, stond zonder meer vast. Hij had dc improviserende tred van iemand. die de gewone levensfuncties nog maar ten dele beheerst en op zijn vriendelijk gezichtje stond een brede trek van ongeremde zalig heid die veel te stralend was om tc passen in de altijd wat beklem de atmosfeer van zo'n declamatie- avond. „O ja" zei de man, onnodig en véél harder dan hij dacht. Daar de maan nog steeds een bleke vrucht hing te wezen, keek iedereen ge hinderd om. een belangstelling voor zijn persoontje, die hem. aan- vankelijk meer verbaasde dan ver schrikte. „O nacht, zee-diep, maar vol van sterkoralen, toaaritt ik bijster ronddool en verzink. O duist're stem. die uit ontzaglijke bokalen Hoewel de strofen statig als zwanen voorbijgleden, begon het mannetje zich op zijn tenen door het middenpad te bewegen. Daar gewóón lopen hem- aï bijzondere moeite kostte, schoot htf verschrik kelijk langzaam op. Zijn schoen tjes gaven een dissonant gekraak af en tijdens het lopen scheen hij zichzelf bemoedigend toe te spre ken. op een zoemende mompeltoan, die de zaal viateloos irriteerde. „Sssst", riep iemand en een waardige grijsaard sprak halfluid: „Gaat u toch zitten meneer. U stóórt!" Terwijl de declamatrice verder jammerde, schoof het in paniek geraakte heertje haastig een rij in en zeeg neer op de eerste de beste stoel, die hij echter vergat neer te klappen, zodat hij met niet meer weg te cijferen geweld uit het ge zicht verdween. „Stil toch!", siste iedereen. Nu hield ook de kunstenares op. Vtammend keek zv de zaal in en sprak met een doodgewone boze- damesstem: „Meneer, waarom gaat U eigen lijk niet wèq? U is immers niet in een toestand om- behoorlijk tc kun nen luisteren naar dit sublieme vers?" „Ja.' Schandelijk.'", riep iedereen. Koud vijandig keken ae mensen om naar de kleine man, die juist was opgekrabbeld en verlegen al die onversneden haat op zich af zag komen. Hij kuchte even, maak te toen een gebaar van onmacht en sukkelde mompelend naar de deur. „Ik zal opnieuw beginnen", zei de declamatrice streng. Het is een bleke vrucht, de maan De man glipte bedroefd naar buitenAUeen ik wist blijkbaar, dat hij de grote dichter was, die het sublieme vers over de maan geschreven had. Mau Mau-„generaal" gedood NAIROBI. De Mau-Mau-.,gene raal" Kamwamba is in een. ge vecht met Britse troepen, dat veer tig kilometer ten Zuid-Oosten van Nyeri, in Kenia, werd geleverd, ge sneuveld. Van zijn dertig tot veer tig volgelingen zijn ec twee gedood. Elke dag loopt Bertram Cave even langs het Londense Hyde Park. Als de mussen in de verte zijn grijze kuif zien aankomen, komen ze kwet terend uit de bomen op het hek neerstrijken. Want Bertram. Cave uit Stamford Street, Blackfriars, heeft een grote papieren zak bij zich met brood. Soms pakken de mussen het brood tussen Bertram's lippen teeg, maar meestal zitten ze in twee ver diepingen als ouwe mannetjes en ouice tcyfjes geduldig te wachten tot Bertram de kruimpjes bij ze komt brengen. Elk jaar komen er nieuioe mussen by. De parkwachters zeggen, dat de snelle mussen aanwas door de kruimel-toeslap in de hand Uïordt gewerkt. Bertram geeft daar geen commentaar op. Hij brengt al leen maar brood. Elke dag. In Kerkrade is dc 45 000e inwoner In geschreven. Ijverige ambtenaren hebben het nog eens nageplozen en berekend, dat de gemeente honderd Jaar geleden nog geen 4500 zielen telde. Met geblokkeerde wielen en een gie rend gepiep remde in Oostenrijk een personentrein op nog geen twee meter afstand van een jongetje, dat zoet tus sen de rails zat te spelen. Hij merkte de locomotief pas, toen hy van de baan werd getild, Een Canadese meteoroloog beweert, dat de ruimte hoog boven de aarde wel eens heel heet in plaats van hoe! koud zou kunnen zijn. Op sommige hoogten zyn temperaturen van 100 graden Cel sius waargenomen, zegt de geleerde Ca nadees. Een prettige gedachte voor de barre winter. Met een 24-jarige negerin uit Noord- Carolina »s iets bijzonders. Ze heeft ia zeven jaar tyd zeventien kinderen ge kregen. onder wte een vijflinc, een vier ling, een drieling en twee tweelingen. Vter jongens en twee meisjes zijn nog in leven. Het Aap-Noot-Mies of misschien het Beer-Sikket-Hamer is nu ook doorge drongen in het Poolgebied. Want het Sowjet-persbureau „Tass" meldt, dat in het Russische Poolgebied onlangs de eer ste scholen voor Eskimo-kinderen zijn geopend. Veldmaarschalk Montgomery heeft gezegd, dat hy gelooft, dat de Russi sche soldaat door de grote wisseling van net weer geharder is dan zijn west europese collega. Als Monty eens een bittere zomer en een kwakkelwinter m ons land naar het weer kwam kijken zou hij het niet meer zeggen. Het gemeentebestuur van Angeles op Manilla heeft bepaald, dat men ztch m bioscopen niet aan kussen te blaten mag 82an- Als men tot het publiek behoort, wel te verstaan. Op overtreding staat boete of gevangenisstraf, zo niet beide. Asjeblieft. Het moet maar tut zijn. In New York is ook weer iets geks gebeurd. Een motor-agent reed een te snelle motorrijder achterna. Terwijl dt snelheidsmeter van de politiemotor op 14a ktlomeiar trilde, stelde de agent zijn sirene jn werking. Het ding ontplofte. ue snelhetdsovertreder stopte van schrik. De agent slingerde hem op de bon en reed vervolgens naar het zieken huis om de scherven van de sirene uit zyn linkerbeen te laten halen. Echt ge beurd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2