kippensoep ZWEDEN nummer één bij hulp aan stormramp-slachtoffers Voorts.., RODE KRUIS RAPPORTEERT: Noodlanding in woestijn door gebrek aaii benzine Heftige debatten in Y.N. over Nederlands voorstel Industriële productie van Europa stijgt te langzaam Laatste eer DËBRALIIME „Veilig Verkeer5 wil meer lijn brengen in propaganda Ou werkerk(Z) verhoudingsgewijs meeste inwoners verloren NESB-leiders komen j 30 September voor Nederlandse muziek in „Showboat" Nieuwe arrestaties in verband met hotelbrand Russen onderdrukken opstand van Vopo in Pinnow K.L.M. -piloot maakte tactische fouten Wereldomroep krijgt nieuwe sterke zenders Ondanks Russisch verzet: plan tot t wijziging Handvest op agenda Wol is m krachtig 1 „Straatsburg" gewaarschuwd tegen een niet verantwoord optimisme Economische druk op Tsjechische volk verminderd Zal proces-Mossadeq niet doorgaan? Socialisten krijgen 151 zetels in de Bondsdag Twee Belgische dames gedood bij botsing DOE BEHEERST IN HET VERKEER Donderdag 17 September 1953 3 (Van een onzer redacteuren) BEN" HAAG. Voor wat In het bijzonder Zweden heeft gedaan (en nog doet;) ter leniging van de nood in de Nederlandse rampgebieden is geen dank groot genoeg. Op vele bladzijden van het uitvoerige, uit nemend gedocumenteerde rapport over „De Rode Kruis-hulp in de watersnood 1953" dat zojuist is t verschenen vindt men gegevens 'over goederenzendingen cn andere vormen van hulpverlening, waar mee onze Scandinavische vrienden de ellende in Zeeland, Zuid-Hol land en West-Noord-Brabant tracht ten te verzachten. Zij zonden {of zullen nog zenden) o.a. 239 prefa bricated houten woningen, 200.000 dekens, landbouwmachines en materiaal voor een streekziekenhuis op Schouwen. Totale waarde 13.179.085i Maar het was Zweden niet al léén, dat op zo grootse wijze ons land in Febmari te hulp snelde. tTit ruim zestig landen stroomden kleren, dekens, bedden, medicamenten en duizenderlei an dere noodzakelijke goederen naar ons land. Totale waarde: ruim 61 millioen gulden. Na Zweden toon- 'de om ons alleen maar te bou wden aan de huipmïllionairs Ca nada zich het royaalst 9.8 mil- Ilioen), daarna Zwitserland 5.75 •"millioen), Frankrijk 5.34 mil- 'lioen), Denemarken 5.09 mil lioen), Ver. Staten 4.82 millioen), Noorwegen 3.27 millioen), Italië 2.46 millioen), Duitsland 1.27 millioen) en Oostenrijk 1.11 mil lioen). België en Engeland, die toch ook zwaar waren getroffen, fcleven niet achter, hoewel -uiter aard hun hulp geringer moest zijn. ïHet is het Internationale Bode Kruis dan ook gebleken, dat nog nimmer een land bij een ramp zo veel belangstelling uit het buiten land heeft ondervonden als het onze. Dit alles te administreren en de goederen te distribueren was de taak van het Nederlandse Bode Kruis. Maar een andere opgave was veel groter èn moeilijker: direct hulp te verlenen aan al die tienduizenden, die uit hun weggespoelde of wrak- geslagen nuizen waren verjaagd, hun weer een (tijdelijk) onderkomen te bieden, de zieken en gewonden on der hen te verplegen. In 't kort: hulp te bieden waar hulp nodig was. W»j weten allen, dat het Rode Kruis zich hiervan op een uitmuntende wijze heeft gekweten. Het schept er uiter aard m zijn zakelijke verslag niet over op, maar voor da nauwlettende lezer spreekt het (dunne) rapport boekdelen. Dat het eigen land niet achter bleef bij het buitenland is overbe kend. Maar enkele cijfers kunnen toch nog die hulp (alléén in de vorm van goederen, want giften in geld ontving en beheerde het Rampen fonds) duidelijker maken. Zo kreeg het Bode Kruis o.m. 1,294.375 stuks textiel (waarde bijna 8 millioen;), het lectuurdepót 5251 boeken en 2591 kg 50.000 stuks) tijdschriften, voor het rampgebied. Uiteraard bevat het rapport ook een somber hoofdstuk, nl. dat, waar in. het dodencijfer 1795 wordt gespecificeerd. Daaruit blijkt, dat in aantal Oude Tonge (305) het zwaarst is getroffen! daarna volgen Nieuw er kerk (290», Stavenisse (156), Ouwerkerk op Schouwen (89) en nog vele andere gemeenten. Verhou dingsgewijs echter heeft Ouwer kerk de meesten zijner inwoners ver loren: van de 575 inwoners kwamen er 69 d.i. 15.48 pet. om het le ven. Op Ouwerkerk volgt Nieuwer- kerk, dat 15.47 pet van zijn bevol king als slachtoffer aan de storm vloed moest afstaan, dan Oude Tonge (9.83 pet.), Stavenisse (8.98 pet) en de andere getroffen gemeenten. De Februariramp maakte 85 kinderen wees en 167 halfwees. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Paul van Tienen en mr J. Wolthuis, algemeen resp. landelijk leider van de NESB. zullen op Woensdag 30 September voor de rechtbank terecht staan,. Over de in houd van de dagvaarding kon de jus titie zich nog niet uitlaten. Er zijn geen getuigen gedagvaard. Mr Th. Muller Massis is aangewe zen om Van Tienen te verdedigen, mr E. F. L. Steyns is aan Wolthuis toegevoegd. Nederlands generaal in functie Mj Europese hoofdkwartier benoemd (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Teneinde tn het hoofdkwartier der geallieerde land strijdkrachten in de centrale sector van Europa de nodige internatio nale differentiatie te brengen, is de Nederlandse brigade-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny aldaar be noemd tot sous-chef administratie en logistiek. Generaal Le Fèvre, thans chef van de staf van het eerste Neder landse legercorps onder generaal Opsomer, zal onmiddellijk na af loop van de oefening „Grand Re pulse" naar Fontainebleau vertrek ken. om zijn nieuwe functie te aan vaarden. Hij zal als chef-staf van het eerste "legercorps worden op gevolgd door kolonel C. J. Valk, thans sous-chef van de generale staf. HILVERSUM. In het komende winterseizoen zal in de V.A.RA— uitzending „De Showboat" een mu ziekprogramma van ca. vijftig minuten worden opgenomen onder de titel „Showboat-show". De VARA heeft het voornemen in deze muzi kale show tijd te reserveren voor het uitvoeren van een oorspronke lijke Nederlandse compositie. Zowel zang- als instrumentale nummers komen hiervoor in aan merking. Iedere componist van lichte mu ziek kan 2ijn. werk zenden voor Zaterdag 26 September aan VARA- muziekafdeling, Postbus 175, Hil versum, met vermelding: „Show- boat-show". „LOOSDRECHT. De rijkspolitie te Loosdrecht is Woensdag overge gaan tot de arrestatie van twee in woners van Loosdrecht. die ver. dacht worden betrokken te zijn bij de brandstichting, welke verleden week het hotel Djumpol te Oud- Loosdrecht geheel deed afbranden. Reeds eerder werd de Hilversumse vertegenwoordiger M. gearresteerd, die een bekentenis aflegde. Het ver der ingestelde onderzoek heeft thans geleid tot de aanhouding de gewezen pachter van het hotel. B en tevens van een zekere V. DE TOREN van. de Hervormde Kerk te Wageninpen, die de derde ■wordt nadat zijn voorgangers, resp. in- '40 en '45 werden ver woest, wordt volgens het skelet bouwsysteem geconstrueerd. Eerst verrijs t een. skelet van beton, waaromheen later de muren wor den opgetrokken; men krijgt daardoor een betere drukverdeUng voor de onderste delen en tevens is de samenhang van het gebouw al verzekerd voordat de muren staan. De toren wordt 50 meter Jioog met oen omvang wan 8 bij 8 meter. BERLIJN. Sowj et-soldaten, ge steund door zeven gevechtswagens, zijn ontboden, om een opstand te onderdrukken, die uitgebroken is in de kazerne van de Vopo in Pinnow bij Tangermtmde. 65 kilometer ten Noordoosten van Berlijn, zo wordt meegedeeld door een West-Berlijns blad. Een luitenantinstructeur van de Vopo zou zijn gedood, verschei dene andere politiemannen zouden gewond zijn tijdens de opstand. Conferentie over probleem van het hoger onderwijs EENHAAO. Van 28 September t.e.m. 7 October zal hier een confe- fentie worden gehouden overhoger- onderwijsproblemen. Behalve de delegaties van de landen, aangeslo ten bij het Pact van Brussel zullen aan deze conferentie ook deelnemen waarnemers uit andere landen, le den van de Baad van Europa, die daartoe door de secretaris-generaal van het Pact van Brussel zijn uit genodigd. De conferentie slaat onder leiding van mr H. J. Beinink. secretaris generaal van het ministerie van O-, K. en W.. die tevens voorzitter is van de Nederlandse delegatie. Malan vindt niet vereiste meerderheid voor nieuw kleurlingen-kiesstelsel KAAPSTAD. De Zuidafrikaan- se regeimg is er Woensdag niet in geslaagd de vereiste meerderheid van twee derde van het parlement te verkrijgen voor het wetsontwerp, waarbij het kiessysteem voor de kleurlingen zou worden gewijzigd. Honderd twee en twintig afgevaar- digden stemden vóór en 78 tegen het ontwerp, toen dit bij laatste le zing werd behandeld. EEN FELLE BLIKSEM SCHICHT scheurt de nachte lijke hemel boven New-York uiteen en schiet naar de top van het Empire State Building. Voor een kort ogenblik is de Omgeving hel verlicht, echter lang genoeg voor de bijdehands fotograaf, die bovenstaande uit zonderlijke opname maakte. Advertentie LM.) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „De benzinemeters Van vliegtuigen zijn ondingen. En de verbruiksmeters, die bedoeld zijn voor controle op de motoren verto nen soms zulke grote afwijkingen, dat de grootste omzichtigheid ge boden is". Dat zei ir T. v. Ooste- xom, hoofdingenieur b(j het Natio naal Luchtvaartlaboratorium tijdens het Woensdag door de Raad voor de Luchtvaart behandelde geval met de KLM Skymaster FH-TDL, die op de eerste Januari 1953 een nood landing maakte In de Arabische woestijn. Noodlanding wegens ben- zinegebrek. De Raad voor de Luchtvaart er kende, dat het een voortreffelijke Advertentie l. M.) HOOFDPIJN? W Mijnharde Hoofdpiinpoedtr». Doo» 50 C Mijohifdl Hoofdpijoubleuen. Koker 8D C DEN HAAG. De regering heeft in beginsel besloten tot verdere uitbreiding van 't „zenderpark" van de Wereldomroep, Naast de bestaan de moderne 40 k.w, zender en de in 1951 reeds bestelde 100 k.w. zender, die thans in aanbouw Is, zullen naar alle waarschijnlijkheid nog twee 100 k.w. zenders worden ge bouwd. Er is nog niet beslist, of ook beide nieuwe zenders in Lopik zul len worden geplaatst. (Bijzondere correspondentie) NEW YORK. De belangrijkste gebeurtenis op de tweede dag van de Algemene Vergadering der V.N. was het lange debat in de agenda-commis sie over het Nederlandse voorstel, tijdens deze zitting maatregelen te nemen ter voorbereiding van een conferentie In 1955, waarop wijzigingen in het Handvest aan de orde zouden moeten komen. Intussen heeft Egypte de instelling van een commissie voorgesteld, welke do voorstellen van leden inzake de herziening van het Handvest zal moeten bestuderen. De Russische afgevaardigde, Ja kob Malik, verzette zich hartstoch telijk tegen de plaatsing van het Nederlandse en het Egyptische voorstel op de agenda en werd daarbij gesteund door de Poolse gedelegeerde Katz-Suchy. Hij be toogde, dat het in behandeling ne men van deze voorstellen belangd rijker problemen van deze zitting, zoals de bevordering van de vrede en de vreedzame oplossing van conflicten in gevaar zou brengen (Advertentie LM.) (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. De Franse staatssecretaris van Economische Zaken, Lafay, heeft gisteren, met een begeleidende toespraak, het jongste rapport van de Organisatie voor Europese Economische Samen werking aan de Algemene Vergade ring van de Raad van Europa een productieverhoging van 25 pet, te bereiken in een periode van vijf jaar. Drie jaren zijn daarvan al verstreken, maar de verhoging be draagt nog slechts vijf pet. Dezelfde spreker waarschuwde ook tegen het al te grote optimis me, dat gewekt is door de medede ling van het rapport, dat -de dol- gdbodcn- De Europese industriële lsrschaarste in Europa aanzienlijk productie is de laatste jaren slechts zeer weinig gestegen en de voor uitgang staat In geen enkele ver houding tot die van de Verenigde Staten of van de communistische landen. Dit was een der voornaamste con clusies uit het rapport, die door de heer Lafay nog eens extra wer den onderstreept. Grotere econo mische expansie blijft noe steeds de sleutel tot volledig naooriogs economisch herstel, aldus Lafay De Belgische liberaal Motz zou er la ter aan toevoegen: vroeger heeft de O.E.E.S. zich als doel gesteld 'crmïnderd was. Dit is grotendeels toe te schrijven aan de algemene prijsverlagingen der grondstoffen on aan het feit. dat dc inflatie in bijna alle Europese landen tot stilstand is gekomen, maar niet aan de ver groting van de Europese export. Toch is er verbetering ingetre den, zo meende Lafray. Europa's deficit tegenover de rest van de wereld is verminderd van Ï697 mil lioen tot U85 millioen dollar. Het Europese dollartekort daalde van 1713 millioen in 1952 tot 597 mil lioen in de eerste helft van dit jaar. en dat het niet de taak van de V.N. was het Handvest te wijzigen, doch het te respecteren. De Nederlandse afgevaardigde, de heer Von Ballusecfc, legde daar entegen uit, wat de ware bedoelin gen van het Nederlandse voorstel waren. In verband met Malik's pleidooi voor het eerbiedigen van het Handvest, wees hij er op, dat ook artikel 109, dat de mogelijk heid tot wijziging opent, tot dit Handvest behoort en dus gerespec teerd dient te worden. Na een heftige woordenstrijd tussen de beide communistische gedelegeerden aan de ene kant en de Amerikaan Lodge en de Engels man Jebb aan de andere kant, waarbij' eerstgenoemden er aan werden herinnerd, dat de Sowjet- Unie later door gebruikmaking van. het recht van veto een herziening kan verhinderen, besloten Polen en de Sowjet-Unie zich van stem ming te onthouden, zodat 2owel het Nederlandse als het Egyptische voorstel met twaalf stemmen vóór en geen enkele tegen op de agenda werden geplaatst. Zij zullen door de juridische commissie worden behandeld. Eveneens zonder succes voor Po len en de Sowjet-Unie bleef het protest van deze landen tegen de behandeling van de kwestie der door de Russen achtergehouden krijgsgevangenen. Met twee stem men tegen werd deze zaak op de agenda geplaatst. buiklanding was geweest die de 2e piloot M. Kachuk op 25 kilometer van Dahran had uitgevoerd. Niemand was gewond geworden en de onmid dellijke hulp van een Amerikaanse helicopter was gelukkig overbodig. Maar de Raad sprak een bensping uit tegen de 41-jarige gezagvoerder N. W. Mackenzie, die ook door de K.LM. gestraft werd. Hij vloog korte tyd als tweede piloot maar is thans weer in zijn oude rechten hersteld. De verwijten, die hem gemaakt worden zijn, dat hij aanvankelijk doorvloog naar het vliegveld Basra, terwijl hem was meegedeeld, dat het veld potdicht zat. Dat hij vervolgens met op het vliegveld Sheiba landde, waar het zicht redelijk was, doch meende nog wel naar Dahran te kun nen doorgaan, omdat Mackenzie van oordeel was, dat je op Sheiba niet terecht kon in verband met de onbe mande verkeerstoren. De boordwerktuigkundige Nagel- kerke en Kachuk hadden er anders over gedacht, maar de gezagvoerder had hun adviezen in de wind gesia- gen. „U had onmiddellijk naar een uit- wijkhaven moeten vliegen," merkte men m de conclusie op. Het feit. dat Mackenzie de nood landing liet uitvoeren door Kachuk kon de Raad goedkeuren. Hij wilde zelf de supervisie over de bemanning houden. Maar dat hij nagelaten had de steward tijdig op de naderende noodlading te attenderen opdat de passagiers hun maatregelen konden nemen, vond in de ogen van de Raad geen genade. Over de onbetrouwbare benzine meters merkte de getuige A. D. Snit- selaar, chef VUegdienst KL.M. op, dat daardoor nog nimmer een machi ne zonder brandstof was gekomen. Wel door tactische fouten van de pi loten, Er zijn nu nieuwe standaanwij zers ontworpen, die ook in de Super- Constellations zijn aangebracht. Gezagvoerder Mackenzie verklaar de per slot, dat hij aan een en ander niets meer had toe te voegen. WENEN. In Westelijke diplo matieke kringen in Wenen is men van mening, dat de Tsjechische re gering belangrijke stappen heeft ondernomen om het lot van bet volk te verzachten. De verschillende wijzigingen m het kabinet, die Dinsdag bekend werden gemaakt, zijn Woensdag gevolgd door een be sluit van het parlement om het vijfjarenplan van Tsjechoslowakije te verlengen. De Tsjcchoslowaakse premier Siroky verklaarde in het parlement dat „vele opgaven van het vijfjarenplan te zwaar zijn ge bleken". „De levensstandaard van de arbeiders moet omhoog," aldus Siroky, die door heeft laten sche meren, dat de voedselprobleem het moeilijkste is waarmee Tsjecho slowakije momenteel te kampen heeft. TEHERAN, ïn kringen, die nauw verbonden zijn met de mili taire rechtspraak in Teheran, is men van mening, dat het proces tegen ex-pr emier Mossadeq geen doorgang zal vinden. Men wijst er op, dat bij het be kendmaken van het vonnis ook bepaalde documenten zouden moeten worden gepubliceerd, waaruit zou moeten blijken, dat Mossadeq met de communisten heeft „samen ge. spannen". Hierbij zou de Sowjet- Russische ambassadeur in Perzië, Lavrentiew, misschien betrokken worden, hetgeen bepaalde diploma tieke consequenties met zich mee zou kunnen brengen. Uit getuigenverklaringen van me dewerkers van Mossadeq, onder wie de vroegere minister voor de Ver bindingen, zou zijn komen vast te staan, dat Lavrentiew de steun van de Sowjet-Unie had beloofd voor het stichten van de republiek Perzië. BONN, 7— De Sociaal-Democrati sche Partij heeft nog een nieuwe zetel in het Westduitse p'arlemeht gekregen, nadat een fout ontdekt was by het telien van de uitge brachte stemmen in de staat Noord- Rijnland-Westfalen, De socialistische GOES. Bij een botsing op de Patijnweg te Goes tussen een bus en een Belgische personenauto zijn Woensdagavond twee Belgische da mes om het leven gekomen, één dame werd zwaargewond en twee heren licht gewond. De Belgische wagen, die uit Middelburg kwam, passeerde in volle vaart een auto, die in de richting Brabant reed, slipte en schoot daarna dwars tegen een reiswagen uit Middelburg, die met congressisten uit Bergen op Zoom huiswaarts keerde. De gevolgen van de botsing wa ren ontzettend. De rechter zijkant van de Belgische auto scheurde open en de drie dames vlogen er uit. Twee hunner, de 85-jarige me vrouw S. J. van de Berghe uit Deur- ne en de 40-jarige mej. M. J. Wil- 'emsen uit Antwerpen waren op slag dood. Zwaar gewond werd me vrouw C. Krick-van de Berghe. 51 jaar oud, eveneens uit Deurne. Haar man werd licht gewond, even als de bestuurder van de Belgische auto. T/ AND A AG heb ik een oude oom V begraven. Hij was een vrijgezel van drie en zeventig, die met de schoolslag zijn solo-baantje z™°™ en onbeweend aan de finish tiKte. Broers nichten en neven vormden rie bedwongen zwijgende knng tra het sterfhuis, waar de buurvrouw moederlijk koffie schonk. Niemand was eigenlijk bedroefd. We naalden mompelend op, dat hij zulke einden icon delen kort cn zo hield van de opera „Faust". maar doar was net wel mee gezegd. Toen kwam de dominee, een aardige man op leef tijd en hij bracht de opluchting van iemand, die weet hoe zulke dingen moeten toegaan. „Ik kende hem niet," zei hij. JU) teas Jtïf een andere wijk". Maar foen hij even. roerend zyra «ojjie, een Mik had rondgezonden, die de mate onzer smart op de hand woog, verhief hij toch zijn stem en sprak geschoold; „Dames en heren, ik lvil de u wat voorlezen Het had even iets van een htmkamervoor- dracht, maar die bevangenheid, smolt al gauw aan het verheven pathos van de bijbeltaal. Ja, co is hpt, dachten we rond de tafel. Het leven bestaat uit een mengsel van zangen en zuchten. En het voert ter verbrijzeling. „Het is hier vrij donker," zei de dominee opeens. Iemand knipte net licht aan, „Zo gaat het beter," sprak hij, verder bladerend en htj las nog wat en extemporeerde met de ogen toe. Iedereen hield van fiem. omdat hij met jammerde in dit huis zonder smarten, want je hebt wel ouder wetse dominees, die in zo'n kamer zó te keer gaandat je denkt: „En wie troost hèm nu, straks?" Ook de joviale modernen brengen geen uitkomst, vind ik, u-ant ze prefere ren de toon van „jongens, ik ben maar een gewone knul," zodat je je afvraagt wat ze dan eigenlijk komen doen. Maar déze ruas net goed - mild tastend uit een zak vol duide lijke vergelijkingen en meteen weer harmonise h-hutselyk. bij het ontste ken van het sigaretje èr na. „Wil iemand nog koffie?'* kwam de buurvrouw treurig vragen, maar we moesten at opstaan eer ze inge schonken had. Te voet gingen We, want het dorpskerkhof was vlak bij. Boeren op het land lichtte» even hun petten, geknield in de, aarde, een veewagen bleef met piepende remmen staan, toen we de rijweg overstaken. Aan het graf werd dof gezwegen. In de helle zon zongen de vogels uitbundig en stonden de boerse drapers wreed klaar voor Goya's etsnaald. De dominee ver hief zijn stem weer en vergeleek het leven met een borduurwerk dat men aan de achterzijde bekijkt. ,,En dan vragen wij wel eens, waarom gaat daar toch die éne donkere draad. Vlak achter het kerkhof reed een trein over de spoorbaan en bracht hem even tot zwijgen. Roerloos om de groeve staand, zagen we de wa gons langs daveren. In de laatste zat een dikke man, die grijnzend naar ons wuifde. En waarom gaai ginds die lichte?" hernam de dominee. ,(Maar nimmer zullen wij het antwoord weten, omdat het ons niet gegeven is het borduurwerk te zien aan de voorzijde. Ik dacht„Je moet toch toe! vol slagen gek zijn om te wuiven naar mensen bij een open graf." Geeste lijk verder knagend aan die vreem de, voorbijschietende man bleef ik in de zon staan en merkte opeens. parlementaire fractie is hierdoor qa£ he. Jfaelopen was. In een soort (Advertentie I.M.) ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij. nen dikwijls in 24 uur. evenals vuile poriën en vetwormpjes.door het beroemdehuidgeneesmiddel van 150 tot 151 gestegen. De meerderheid van Adenauer wordt door deze wijziging niet aan getast. daar zijn partij over 224 van de 487 zetels beschikt. Ja dat ziet u goed, het wordt 'ra Eiffeltoren. Peter Dudink uit Den Haag heeft er al tweeduizend uur aan gebomud, dat is bijna 42 nor male werkweken van 48 uur elk. De toren die drie meter hoog moet vjorden (de echte Eiffeltoren is drie honderd meier) ivordt opgetrok ken uit lucifers houtjes, Elk luci fershoutje heeft Peter zorgvuldig afgeschuurd, want 't moet een móóie toren toorden. Tot nu toe heeft hij twaalfduizend af gebrande lucifer tjes verwerkt. Heel zijn familie heeft strikte or ders geen enkel pcbruikt luci/ertjc achteloos weg te werpen. Maar het bouwwerk ver slindt zoveel ma teriaal. dat Peter nop steeds lucifers te kort komt. Denkt u eens om hem. Hij woont in de Sumatrastraat. Op nummer 135. In. Den Haag. Onbekenden hebben ln een Venlose beeldenfabriek een soort beeldenstorm gehouden. Van tientallen beelden sloe gen ze de hoofden af en kleinere beeld jes kegelden ze door het magazun. De politie is een onderzoek begonnen. dat het a/gelopera was, ln een soort stoetje sukkelden we naar de uit gang. Een oude neef tcilde het graf van zijn vader wijzen, maar hij kon het ratet meer vinden. We ïieperacert poosje doelloos achter hem aara, over bemoste stenen era lanps omge vallen zerken. Eindelijk gaf hij het op. Bij het hek zei een tante naden kend: „Wie volgt?" KRONKEL (Van onze verkeersredacteur) ZWOLLE. Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat in 1954 een grote propaganda-campagnc opzet ten. Dit deelde de voorzitter, jhr. Th. Kocll Woensdag mede in de algemene vergadering. Hij zei, dat meer lijn in de propaganda voor veilig verkeer nodig is. In de toe. komst zal deze meer deskundig en systematisch worden uitgevoerd, op de wyze zoals dit voor de reclame in het bedrijfsleven gebeurt. Een propagandacoaimissie heeft can vol ledige propaganda-campagne ont worpen. De voorzitter van de commissie, de heer Ooms, deelde mede, dat zijn rijden. commissie als slagzin heeft geko zen: „Doe beheerst in het verkeer!" In de periode van Januari t.e.m. ApriJ 1954 zal bijzondere aandacht worden geschonken aan de jeugd. Van Mei tot Augustus aan de voet gangers. Ip zijn openingsrede gaf de heer Röeli over de verkeersongevallen ontstellende cijfers: in het afgelo pen halfjaar vielen er, ten gevol ge van het verkeer 557 doden. Dat zijn negentig doden meer dan in het eerste halfjaar van 1952. Tal van chauffeurs dragen reeds het insigne voor drie jaar veilig De Amerikaanse kampioen pijproker, meer Max Igree. heeft de Nederland se kampioen, de heer A. \-an Bommel, uitgedaagd voor een wedstrijd om de wereldtitel. De wedstrijd zou door de radio moeten worden geleid. Op 8 Oc tober zou de grote strijd plaats vinden, De Franse stad Nantes heeft het ge troffen Stavemsse geadopteerd. Gister middag zijn 83 Stavenlssers in Nantes aangekomen om de vriendschapsbanden te versterken. Een dag tevoren waren ze met hun bus in Parijs verdwaald, maar een taxichauffeur hielp ze op de goede weg. Een Zuid-Afrikaanse fabriek heeft een smaakloos, reukloos, wtt vismeel vervaardigd, dat de Zuid-Afrikaners willen gebruiken om het brood een ex tra voedingswaarde te geven. Voor een pond vismeel is vijf pond vis nodig. En Russische geleerden hebben een nieuw soort zijderups gekweekt, dat zich sneller ontwikkelt, grotere cocons heeft en meer witte zijde fabriceert. Toe maar. Varkens zijn ook dieren, zegt de Schotse geleerde Soutar. die een plei dooi heeft gehouden voor betere var kenshokken. Varkens vetmesten in krot ten kost veel meer dan in nette hokken. De slechte huisvesting van varkens kost Engeland jaarlijks veertig tmllioen gul den aan extra voer. Aldus de geleerde xekenaar. Een Italiaanse boer, die in de buurt van de havenstad Savona aan hei ploe gen v-as. stiet op een rijke ekekron. Toch was die boer niet blij. want de bron bleek de pijpleiding van de haven naar de raffinaderij te zijn. Alle ak kers m de buurt van het lek staan nu blank van de petroleum.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2