l ïgering zal op zijn hoogst één schip laten bouwen Voorts Harten kloppen snel in Italië Lepe firma loosde afval in Spaarne en Noordzeekanaal Wedstrijd in piano-spelen voor jongens en meisjes GEK! GELEZEN- Troepen gaan communisten in Guyana tot orde roepen a PLANNEN EMIGRANTENVER VOER Capaciteit voor 1954 zeker voldoende Personeelsgebrek de oorzaak van conflict Amsterdamse tram - Chefarine ,,4' doet wonderen? FRANKRIJK Nieuwe rem voor Europees Leger Politie maakt einde aan clandestiene praktijk Doel: propaganda voor actief musiceren; naar topprestaties wordt niet gekeken Ook Spierpijn en gewogen Oostduitse prijs voor Lion Feuchtwanger Drama van Mayerling in nieuw licht? Nederland geeft meer voor vluchtelingen BRITSE REGERING GEEFT TOE: Kamerlid stelt vragen over uitlatingen Juin Vergoeding aan Kamerleden zal hoger worden Opnieuw arrestaties van Amerikaanse communisten Miep wordt verliefd en mijnheer Dunkel koopt asbakken 10 dagen naar de Cóte d'Azur .Woensdag 7 Octobér 1953 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De regering heeft haar aanvankelijke plannen om nieuwe schepen te laten bouwen ten hehoeve van het cmigrantenvervoer belangrijk moeten inkrimpen in verband met onzekerheden omtrent AMSTERDAM. De voornaam ste oorzaak van de moeilijkheden bij de Amsterdamse tram, is 1:.nt gebrek aan personeel, aldus de Am sterdamse wethouder van financiën en bedrijven in een Maandag ge houden persconferentie. Hoewel het tramverkeer in het algemeen is toegenomen en er meer bussen rijden is ec minder personeel dan in 1950. Het aanbod van nieuwe krachten is zeer gering. Dat de salarissen de reden van «3e moeilijkheden zijn kan de wet houder niet geloven. Deze liggen, zo deelde de directeur van het ge meentelijk vervoerbedrijf, ir W. B. X- Hofman mee, 10 procent boven de door de rijksberaiddelaars vast gestelde lonen. Dat de directie op net ogenblik niet in staat is, de extra-verlofdagen door het perso neel te laten opnemen, is geen kwestie van onwil maar van on macht. De vacantiedagen zijn alle genoten, de snipperdagen voor het grootste deel opgenomen. Griekse kinderen achter IJzeren Gordijn terug naar huis? ATHENE. Tsjecho-Slowakije heeft, in navolging van Hongarije, aangeboden 316 Griekse kinderen naar Griekenland terug te zenden, zo is in kringen van het Rode Kruis te Athene vernomen. Verwacht wordt, dat ook Roems- nië en Bulgarije analoge stappen zuilen nemen. (Advertentie l.M.) lT£GEN PIJNEN »n GfclEP, 20 T»U«(t«»*F0.7S I In het J I zoeklicht I GISTEREN in de namiddag is de Franse Nationale Vergadering voor het eerst sinds de yacantie weer bijeengekomen. Talrijke be langrijke vraagstukken zal deze volksvertegenwoordiging in de nieu we zittingsperiode te behandelen krijgen: sociale cn economische pro blemen, Indo-China. Marokko. Maar het allerbelangrijkste, voor Frank rijk en voor de overige wereld, is de kwestie der Europese integratie. Er bestaat geen twijfel aan, dat de vijf Europese landen, waarmede Frankrijk de Europese Defensie Gemeenschap en op een later tijd stip ook de Europese Politieke Gemeenschap moet vormen, schoon genoeg hebben van bet Franse ge treuzel bij de verwerkelijking van deze projecten. De druk op Frank rijk om nu eindelijk tot daden te komen, is groot maar of hij sterk genoeg zal blijken? Er is op het ogenblik in het Fran se parlement waarschijnlijk een meerderheid aanwezig, die bereid is haar steun aan de EDG te ge ven, (Dat is overigens niet de meer derheid, waarop de huidige premier Laniel. steunt.) Maar die meerder heid toont wei nig neiging, het EDG-project op dit ogenblik in behandeling te nemen. De re den? In Decem ber moet het Franse parlement (Nationale Ver gadering en Senaat) een opvolger van president Vincent Auriol aan wijzen. De Franse staatspresident heeft weinig werkelijke macht; men noemt hem de gevangene in de gouden kooi van het Elysée. Maar het feit, dat hij de kabinetsforma teur benoemt, schenkt hem in een situatie, waarin regeringscrises snel op elkaar volgen, een grote invloed. Elke partij zou daarom gaarne een eigen man in het Elysée zien. Maar de moeilijkheid voor een candidaat is, de absolute meerderheid in beide huizen van het parlement achter 2ich te krijgen. Het Frankrijk van heden is ver deeld in clericalen en anti-clerica- len, in conservatieven, radicalen, so cialisten en communisten, in demo craten en autoritair-gezinden. Het is ook verdeeld in voor- en tegen standers van een verenigd Europa; maar zolang de kwestie nog niet ..in het openbaar is behandeld, blijven de hartstochten sluimeren. Bidault, de huidige minister van Buiten landse Zaken, bij voorbeeld kan, als hij zich candidaat stelt voor het pre sidentschap. als anti-clericaal op de steun der Gaullisten rekenen. Heeft hij zich echter eenmaal openlijk uitgesproken voor de EDG, dan zullen diezelfde Gaullisten zich lie ver de hand afhouwen, dan de naam van Bidault op het stembriefje invullen. Het liefst zouden ds Fransen het debat over de EDG uitstellen tot na de presidentsverkiezingen, maar zo als gezegd, er is de aandrang van de bondgenoten, die niet nog eens drie maanden willen wachten. Slechts een, volkomen negatieve, conclusie laat deze situatie toe: wan neer Frankrijk nu eindelijk zijn fiat zal geven aan het Europese le ger, blijft nog steeds een. raadsel- de omvang van de emigratie in de volgende jaren. Het plan om op drachten te plaatsen bij de Neder landse industrie voor de bouw van twee nieuwe emigrantenschepen, dte in 1955 in de vaart zouden moetcu worden gebracht zijn thans reeds zover gewijzigd, dat er ten hoogste één schip zal worden gebouwd. Maar ook voor dit schip zijn de contracten nog met gesloten. Er worden nog steeds besprekingen ge voerd tussen de ministeries van So ciale Zaken en Financiën en een aantal vervoersmaatschappijen over de omvang van het emigrantenver- voer in de komende jaren en de be schikbaar staande vervoerscapaciteit Het enige dat tot nu toe ten sanzien van uitbreiding van de vervoersca paciteit voor emigratie zeker is, is dat de KLM op verzoek van de rege ring drie extra super-constellations heeft besteld, waardoor drie andere vliegtuigen vrij kunnen worden ge maakt voor emigranten-vervoer. De ze extra vliegtuig-capaciteit zal in de eerste helft van 1954 beschik baar komen. De moeilijkheid waarvoor de regering met betrekking tot de vervoerspohtiek ten behoeve van emigratie staat, is dat cr zovele onzekere factoren in de migra tie zun, dat een vervoerspelitiek op lange termen vrijwel met is uit te zetten. Een voorbeeld daarvan ts het feit, dat niet tegenstaande alle verwachtingen welke de regering aan het einde van het vorige jaar meende te mogen koesteren, thans wel als zeker moet worden aangenomen, dat de werkelijke omvang van de emi gratie in dit 3aar ongeveer 10.000 per sonen achter ral blijven bij de verwach tingen. Terwijl de regering meende te kunnen rekenen op een aantal emigran ten van omstreeks 30 000, zal de werke lijke emigratie in dit Jaar 40.000 personen omvatten. Vooral de emigratie naar Australië heeft in het begin van dit jaar ernstige moeilijkheden ondervonden van de vrij plotselinge ongunstige ontwikkelingen in Australië. Doch ook de emigratie naar Zutd-Afrika en naar Nieuw Zeeland is in belangrijke mate achter gebleven bij de verwachtingen. Dét zijn ontwikkelingen waarop de Nederlandse regering geen greep heeft. Dergelijke onverwachte in vloeden zullen naar verwacht moet wor den steeds op het Nederlands emigratie- programma hun stempel drukken. Voorlopig is er geen enkele reden om een tekort aan vervoerscapaciteit te vrezen. Met de uitbreiding van de vliegtuigcapa- citeit schynt men er op te kunnen reke nen. dat de beschikbare capaciteit m ieder geval voor 1954 voldoende zal zijn om ge durende het gehele jaar aan de vraag to kunnen voldoen In de toekomst zou de regering, wanneer cr een plotselinge sterke toeneming van de emigratie-moge lijkheden zou ontstaan, desnoods weer haar toevlucht kunnen nemen tot het charteren van buitenlandse schepen, zoals dat m het verleden ook is geschied. (Advertentie Z.MJ. BejtrïjH vermoeidheid en vat baarheid voor ziekte «Joel- treffend met Sanalogent Sanatogen U geconcentreerde bouwstof voor zenuwen, fcloi 3 er» -alle weefsels. Een Sana- togenkuur doet wonderen. Be gin er dadelijk me». w Het Zenuw tonicum HAARLEM. Een Haarlemse raffinaderij, en petroleum-maatschappü heeft minstens gedurende een periode van enige jaren clandestien haar afvalstoffen geloost ïn het Noordzeekanaal en het Spaarne en op die wijze bijgedragen tot een ernstige verontreiniging van deze vaarwateren, die reeds lange tijd de aandacht hadden getrokken, zonder dat men er direct in slaagde de oorzaak te achterhalen. Het bewuste bedrijf, tegen welks directeur een procesverbaal is opge maakt. ging op uiterst geraffineerds wijze te werk. Tweemaal per week toch voer ovèr het Noordzcekanaal, in de richting van Amsterdam een met olie en zwavelzuur geladen tankschip. Op het vaartuig prijkte, ter camouflage, altijd een bord met het opschrift: „Zwavelzuur, bestemd voor Ketjen, Amsterdam": Maar de schipper bereikte de hoofdstad nooit. Op het Noordzeekanaal wer den de afvalstoffen door middel van een kraan ongemerkt in het water gespoten en als dat gebeurd was werd het roer omgegooid en dan ging het naar Haarlem terug. De firma Ketjen, wier naam misbruikt werd, wist uiteraard nergens van. Verscheidene honderden tonnen ztfn op deze wijze weggewerkt. Het probleem van de waterver ontreiniging had reeds lang de aan- AMSTERDAM. Binnenkort zal Nederland getuige kunnen zijn van een nieuw soort wedstrijd, n,l. in pianospelen, georganiseerd door de Nederlandse Bond van Plano- en Orgelhandelaren en -fabrikanten, die hiermee slechts één doel voor ogen heeft: propaganda voor actie ve muziekbeoefening. Kinderen tot vijftien jaar. die niet langer dan drie jaar les hebben ge had, mogen meedingen. De wedstrijd wordt in twee fasen gehouden: eerst plaatselijke ronden o.a. in Amster dam, Alkmaar, Arnhem, Axel, Bre da, Leiden Enschede. Den Haag, Rot terdam, Haarlem. Hilversum en Nij megen, later de landelijke slotronde (in de Kerstvaeantie) in Utrecht. Vijf pianohandels hebben de orga nisatie ter hand genomen: Bender, Goldschmeding, Kettner en Duwaer, Mirani en Verkruisen. Daar kan men ook deelname-formulieren krijgen. De prestaties worden beoordeeld door een pianopaedagoog, aange wezen door de Kon. Ned. Toonkun stenaars Ver. De beste candidaten mogen zich laten horen in de plaat selijke openbare eindronde. Er wordt niet gekeken naar top prestaties, maar naar een gezonde muzikale activiteit. Dat komt xrou- wens ook in de prijzen tot uitdruk king: er is bijvoorbeeld geen piano als hoofdprijs ter beschikking ge steld, Men heeft gemeend het wat bescheidener te moeten doen. vooral om de onderlinge concurrentie bin nen redelijke perken te houden. Twee groepen zijn er: de ene voor de absoluut beste prestatie, de an dere voor de relatief beste (dit dan in verband, met leeftijd, studietijd, enz). Advertentie I.M en rheumatlsche py'nen wrijft U weg met De plaatselijke slotronde zal voor de winnaars boeken over muziek en oorkonden opleveren, de Utrechtse landelijke eindstrijd eveneens boe ken, oorkonden en bovendien waar debonnen voor- gratis pianoles ge durende een bepaalde periode. BERLIJN. Lion Feuchtwanger, de in Duitsland geboren schrijver die, nadat ae nazi's in Duitsi-nd aan de macht kwamen naar Amen- ka emigreerde, is Dinsdag de jaar lijkse Oost-Duitse nationale prijs door president Pteck toegekend. Fieck zou gezegd hebben, dat Feuchtwanger „met vreugde*' inge-1 stemd had, toen men hem vroeg of hij de nationale prijs zou aanne menVolgens de laatste gegevens woont Feuchtwanger in Palis idas (Californië) Feuchtwanger ontving de prijs voor zijn werk in kunst en litera tuur dat, volgens Pieck, een „g'an- zend voorbeeld" is van „ware Duit se cultuur". dacht getrokken. Omdat het tenslot te wat vreemd leek zwavelzuur naar de firma Ketjen te transporteren, dat dit goedje zelf in rijkelijke hoe veelheden produceert, vatte deZaan- damse politie te water tenslotte ver denking tegen de tanker op. Een on derzoek aan boord bracht de even sluwe als slinkse praktijken aan het licht. Te zijner tijd zal de zaak voor de rechtbank in Haarlem voorkomen Volgens de rijkspolitie werden per week wel 20 a 25 ton zwavelzuur ge loost. Een laboratoriumonderzoek zal moeten uitwijzen of er van vergifti ging van het water sprake is. Tsjechen willen doos met documenten teruggeven "WENEN De Tsjechoslowaakse regering heeft er voorwaardelijk in toegestemd aan Oostenrijk een ver zegelde doos terug te geven, waarin zich papieren bevinden die mogehjk licht zullen brengen in de geschie denis van Mayerling, het keizerlijk landgoed waar men op 30 Januari 1839 kroonprins Rudolf van Oosten- rijk en baronesse Vets era dood ge vonden heeft. Men neemt aan. dat de kroonprins de barones heeft doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. De papieren in kwestie zijn parti culiere documenten van Rudolfs moeder, keizerin Elizabeth, echtge note van keizer Franz Josef I. Op de verzegelde blikken doos is een koperen plaatje bevestigd met de woorden: te openen in 1950, Men meent, dat de sleutel van de doos in de Donau geworpen is. De doos bevond zich tijdens de oorlog in het archief van het gerechtshof te Wenen cn werd in 3945 naar Brno in Tsjecho-Slowakije gebracht, waar zij ook vroeger bewaard was. GENEVE. Nederland en Luxem burg hebben als eersten geantwoord op een verzoek om meer steun aan het V.N.-fonds voor hulp aan vluch telingen. door resp. 100.000 en 100.000 frank beschikbaar te stellen, aldus is Dinsdag te Genève beknnd gemaakt. In September zond de Hoge Com missaris van Heuven Goedhart, brie ven aan 37 regeringen, waarin hij in het bijzonder wees on het lot van 15,000 Europese vluchtelingen, die nog in communistisch China verblij ven, en van wie velen geheel afhan gen van hulp door de Ver. Naties. LONDEN. De Britse regering heeft gisteren bekend gemaakt, dat ïtf marine- en landstrijdkrachten naar Brits-Guyana heeft moeten zenden om daar de vrede cn veiligheid van alle bevolkingsgroepen te verzekeren. Vol gens het ministerie van Koloniën bedreigen kuiperijen van communisten waarvan er zes als minister in de nieuwe regering zitten - de weivaart en het goede bestuur. Tot nu toe worden uit Guyana geen berichten over on rust in het land vernomen. Men wacht zonder opzien te baren de komst der Britse troepen af. Amerikaanse minister van Defensie betwijfelt of Russen H-bom hebben WASHINGTON. De Amerikaan- se minister van Defensie Charles Wilson beeft Dinsdag verklaard te betwijfelen of de Russen reeds thans een waters tof wapen te hunner be schikking hebben cn of zij in minder dan drie jaar (yds waterstof bombar dementen zullen kunnen uitvoeren. Op een persconferentie verklaarde Wilson, dat de Russen ten aanzien van de ontwikkeling van atomischc wapens „drie tot vier jaar op ons ten achter zijn". De jou ge prins Bar aid (hij is 16 jaar) zit er een beetje onwennig bij. De toekomstige Noorse troonopvol ger heeft er juist een titel bijgekre- gen: „Vogel der Bergen". Onder die naam toerd hij deze week opgekomen, tn de Indianenstam der Kraaien, waarvan enkele leden voor het eerst in de In diaanse geschiedenis buiten de Verenigde Staten zijn. De In dianen maken een danstoumee door Europa. Ze zijn wan plan ook leden van andere koninklijke families in Europa tot erestamleden te maken. De Kraaien- stam komt ook naar Nederland. Wie weet trie bij ons voor erekraai in aanmerking komt. Met vooruitziende blik hebben B en W. van Arnhem besloten -dertigdui zend gulden te voteren voor verfraai ing van het natuurschoon in en i De leiders van de progressieve volkspartij, die zegevierde tijdens de laatste vei kiezingen, hadden na deze verkiezingen hun verbin dingen met Moskou versterkt en zeiden openlijk de voorkeur te geven aan de Russische leefswijze Dit gedrag had. zo werd op het Britse ministerie van Koloniën verklaard, geleid tot een toegeno men spanning, waardoor zakenlie den hun invoer tot een minimum beperkten, particulieren minder bouwden, wat weer tot grotere werkloosheid in de bouwvakken leidde. De linkse volkspartij heeft haar grote invloed voornamelijk te dan ken aan de steun welke zij gaf aan de stakingen in de suikerin dustrie van het land, en door al gehele onafhankelijkheid van het land te eisen. Door de instelling T- - V v- "i Het ss. .Tomini*1 is uit Nieuw ?tad-Jï? t°taaL voor driekwart Gumca Rotterdam aangekomen. Uit ton mee gemoeid zyn maar het wordt de ruimen kwam onder meer kisten ook puur mooi. met bloedtransfusiematenaal. een ren. ding ethnografisehe en anthronolocische Een Amhemraer-in-cien-Vreemde, specialiteiten voor instituten en ver- luitenant ter zee Sunon van Woerden, zair.e]aars, geprepareerde slangen en die m Amenka tot mar me vlieger is op- hagedissen voor een Leids museum 5-le.!d v°or vertrek twee levende bantanestieren voor een de Amerikaanse Tilburg* dierenpark én een mandoline schout bVJ nacht Whitney zyn gouden voor HacMiaar Tnc .maar „wmgs" met het vliegbrevet gekregen. voor een WR*enaar- ioe maar- Een andere jonge landgenoot, de 24- +,Pe prachtige oude molen „De Zwa- jarige modetekenaar Jan Riksman uit _m Hasselt krygt een electromo- Den Helder, heeft met zijn ontwerpen *orherkent, dat weer een van tve- voor grote Panjse modehuizen de laat- derlands zeldzame molens gaat vevdwy- ste twee jaar zoveel succes gehad, dat ?crT pmdat oe wind het met tegen ae hy over een paar weken naar Italië ver- techniek kan bolwerken. Jammer, trekt om vpor een grote Italiaanse firma modellen voor de zomercollectie te te- Australië heeft 'n merkwaardig kh- kenen. maat. Daar heeft de 38-jarige mevrouw Ethel Hudson, die al grootmoeder is. het Ons land wemelt van de beroem- leven geschonken aan een vierling, drie de Amerikaanse filmsterren maar hun meisjes en een jongen. De vierling doen en laten houden we precies voor maakt het dozbn vol. Haar oudste, een U by. Victor Mature die meewerkt aan jongen "an 21 jaar, is getrouwd en heeft „The True and the Brave" heeft deze een zoon. van de nieuwe grondwet, waar door aan alle volwassenen stem recht werd geseven wisten zij dui zenden stemmen van ontevreden arbeiders te winnen en daardoor 3? van de 24 zetels in de nationale vergadering te Dezetten. De leider van de volkspartij, Jagan, staat maatregelen voor om erkenning van door de partij beheerste vak verenigingen te bewerkstelligen. Ook zou Jagan de bepaling willen intrekken, dat een staking dertig dagen tevoren aangekondigd moet worden. In politieke kringen te Londen gelooft men. dat de Britse regering van plan is de nieuwe grondwet van Guyana in te trekken. Chur chill heeft met de chef van de ma rinestaf en de eerste Lord van de admiraliteit de toestand in Guy ana besproken. DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid Fens heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Oorlog en Marine schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de uitlatingen, welke gedaan zouden, zyn door de Franse maarschalk Juin. be velhebber van de NA.V.O. zee-, land- en luchtstrijdkrachten in de centrale sector Europa, tijdens een diner te Brussel, waarbij hij twee nieuwe garanties zou hebben, gseist, welke als aanvullende pro tocollen zouden moeten worden opgeno men in het E-D.G.-verdrag? 2. Indien de maarschalk deze uitlatin gen heeft gedaan, zyn de ministers dan niet van mening, gezien het politieke karakter van een dezer uitlatingen, nj, dat de ondertekenaars van het verdrag zich te allen tijde mi de gemeenschap moeten kunnen terugtrekken, wanneer zij merken, dat de politiek van Duits land extra-nsico's ten aanzien van een oorlog met het Oosten met zich mee zou brengen, dat de maarschalk als bevelheb ber van N.A.V.O-strijdkrachten zich op eert terrein heeft begeven, dat ver buiten zyn militaire opdracht Ugt, en dat by èn door deze uitlating èn door een naar zyn zeggen krachtig advies aan de Franse re gering om zyn standpunt te volgen de toch reeds rnoeiluke verhoudingen rond de ratificatie \an het E.D.G.-verdrag heeft verzwaard' 3. Zyn de ministers bereid te bestem der plaatse (mde N.A.V.O.-raadl een ern stig protest te doen boren tegen het op treden van maarschalk Jutn. tegen wiens politiek optreden by andere gelegen heden reeds ernstige bedenkingen zijn ge- re/en, en daar te bevorderen, dat her haling van het gebeurde wordt voor komen? Advertentie l.M. Brandend maagzuur blust B ls een mum... Eén of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U bet weet, is *t leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te "in, dat Iets wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlug ger gene/en dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altyd Bennies bij de hand te hebben. Tj e Roemeen "Virgil C. Gheorghlu heeft in zijn boek „Het Vijf en Twintig ste Uur*' getracht, een diagnose te ge ven van deze na-oorlogse tyd. In dit sombere suggestief geschreven werk heeft hy de moderne mens geschetst als een verlengstuk van de machine, als een robot die zich gedraagt als een brok techniek. Het leven is gedegradeerd tot een technisch.sociale aangelegenheid met maar éen moraal: de productie en maar een waarde: als energiebron. Gheorghiu heeft nu een vervolg op dit boek het licht doen zien. Het heet „De Tweede Kans". Men leide uit deze titel met af dat in het boek een uitweg wordt beschreven uit de impasses die hy in zijn eerste boek zo scherp heeft getekend, Hij duidt wel op een uitweg maar die heeft hoegenaamd niets te ma ken met de impasses uit „Het Vijf en Twintigste Uur" Bovendien slaagt geen van zyn figuren enn, de2e uitweg, deze igenaamde tweede kans. te benutten. Het boek bevat het relaas van de trieste lotgevallen van personen die op de een of andere manier slachtoffers zyn geworden van fascistische of com munistische terreur, soms van beide, en van de verwarring die kort na de oorlog in Duitsland en Oost Europa heerste, meer niet. Was het eerste boek een wanhoopskreet, een getuigenis omtrent de hachelijke situatie waarin zich, naar het oordeel van Gheorghiu, onze be schaving bevindt, dit boek beschryft al leen. Dat is o.i. een stap terug. De schrijver constateert een aantal tragi sche feiten waarvan hy de samenhang niet duidelijk maakt. De mistroostig heid ligt er wel erg dik bovenop en het valt moeilijk, in al deze pasklare mis lukte levens te geloven. Hier en daar nekt het zeifs naar sensatie. Gheorghiu mag dan boeiend kunnen schrijven, soms zelfs aangrijpend, na .Het Vyf en Twintigste Uur" is „De Tweede Kans'1 een teleurstellend boek. Het werd bij Pax in Den. Haag uitgegeven. (Prijs I 8.90). DEN HAAG. Bij de Tweede! Kamer zijn twee wetsontwerpen, ingediend die beogen de schade loosstelling respectièvelük verblyf- kostenvergoedlng, van Tweede en Eerste Kamerleden te verhogen. De schadeloosstelling voor Twee de Kamerleden wordt als het parlement zich met het wetsont werp verenigt verhoogd met j 2800.v Nü bedraagt zij, naar ge lang de afstand van woonhuis tot Tweede Kamergebouw, 7200. 7800.— of 8400.-—, in de toe komst 10.000.—, 30.600— of! 11.200.De ministers van Bin-i r.enlandse Zaken en Financiën mo-1 i tiveren deze verhoging met be-1 i cijferingen omtrent de sterk geste-, gen kosten, welke Tweede Kamer-1 leden hebben. De verblijfkosten-1 vergoeding aan Eerste Kamer- leden wordt, voor hen die meeri dan 75 km van Den Haag wonen.' 50,voor elke vergaderdag en! f 30.— voor reisdagen. Leden, dxe, J0 tot 75 km van het Kamerge-i bouw wonen, 40.per vergader dag en zij, die minder dan 10 km ♦van Den Haag wonen, 30.per vergaderdag. De voorzitter ont vangt. bij aanvaarding 'van het' wetsontwerp, 100.per dag. WASHINGTON De Amerikaan- se minister van Justitie. Brownell, heeft meegedeeld dat nog zeven functionarissen van de Amerikaanse communistische partij zijn gearres teerd. Deze arrestaties zijn door ambtenaren van het federale bureau van onderzoek (F.B.I.) verricht te Cleveland, Lorain en Steubenville (Ohio) en te Newark (New-Jersey),' Bovendien is een bevel tot verdere' gevangenhouding uitgevaardigd te-, gen een andere partijfunctionaris die op het ogenblik te Columbus' (Ohio) een straf voor een ander! vergrijp uitzit. Allen worden er van beschuldigd' te hebben deelgenomen aan een sa-' menzwering om de Amerikaanse re-, gering met geweld omver te wer-< pen. i DINSDAG. Miep is tot over haar oren verliefd ge worden op een Italiaanse politie-agent met een git zwarte baard en gekleed in een smetteloos wit uniform. Dat kwam so. Miep stak, likkend aan een fel gekleurd Italiaans u's je, zonder uit te kijken over op het drukste plein van San Rcmo. Op het moment, dat Miep bijna amuer gescooterd werdsnelde de politieman toe, riep waarschuwend en bewonderend „mia bella signorina!", legde met ccn enkele z te aai het verkeer stil, bond haar zijn arm en bracht Miep veilig aan de overzijde. Tussen haakjes, wijmannen, hebben van onze vrou welijke reisgenoten vandaag tof vervelens toe moeten horen, hoe charmant, beleefd, knap en voorkomend de Italianen zijn... Maar hoe dan ook. Miep is weg van die „lieve" agent en zou voorlopig niets liever doen dan drukke pleintjes in San Remo oversteken. Belast en beladen met mand- Het doel van de reis lag verder, flesjes vol chianti, angora-wollen namelijk in San Remo, de om m iwmsets, natuurzijden shawls e.d. touristische termen tè spreken zijn we vanavond van de excursie parel van de Italiaanse Rivièra. naar Italië teruggekomen. In San Remo stond de bus, bij Het passeren van de Italiaanse wyze van spreken, nog niet stil, of grens, even voorbij Menton, ging de dames waren al verdwenen, om vrij vlot. De douane-ambtenaren in de talloze textielwmkeltjes, plm- complimentjes tegen de zende angorawollen vestjes te pas- maakten dames en bekeken iaandachtig de passen van de heren. 3n Ventimiglia mochten we even uitstappen om van cassata's te smullen. Een cassata is een blok met vier of vijf verschillende sen en gladde zijden "shawls" strelen. Voor de heren bleef er dus niets anders over dan hun tijd te „doden in de even talrijke wijn- keldertjes. De reisleider had deze gang van zaken m de bus al voor smaken en kleurtjes en waarin speld en daarom met ons afge- nootjes en vruchten verwerkt zijn. sproken om twee uur terug te zijn bij de vismarkt. Dit punt is het De^Italiaanse douane bij Ponte S .Lutgi was soepel en deed nogal lief tegen de vrouwelijke reisgenoten. Koele, overdekte straatjes in het oude San Remo. |emakkelijkst te vinden, omdat het m 't hartje van de stad ligt en ook al omdat de markt op een flinke afstand te ruiken is Onder een dikke laag vliegen lig gen enorme krabben. zeeëgels, kledderige inktvissen en andere voor ons totaal onbekende soorten sC"ieri wel geschaakt", zei de Sultan vis in het zonnetje te stoven. In de verdwaald" vulde juffrouw Smit kraampjes prijzen de vrouwen a?ll- Maar wie af wat er ook in ons schreeuwend hun riekende waren V1j"er kwam, geen Tante... aan en jagen zonder ophouden met ,"et °ude stadsgedeelte hebben kranten en doeken de kleurige vhe- We «oor smalle overdekte straatjes gen weg. Een stukje verderop ligt gekuierd, bij waterpompen gekeken de groentemarkt. Er zijn perziken naar kliederende kinderen, bewon- zo groot als grape-fruits, verse vij- derend staan luisteren naar niets gen en abrikozen in hoeveelheden vermoedende zingende Italianen en als waren het aardappelen. trappen geklommen, om op het In de bijoux-stalletjes prijken h°°gste punt van San Remo te prachtige cameeën, m pnjs variërend Sloten, maar toch... tussen één en zes of zeven gulden. Tante zoek was, bleef ons In Nederland kosten kosten derge- «wars zitten. Elk gesprek liep utt lijke exemplaren minstens het vier- fP „waar zou ze toch kunnen zit- voudige. Met bloedkoraal en perle- *en moer is het al precies eender. Voor Nou, dat hebben we even later alle broertjes, zusjes, ooms, tantes, ontdekt. Prinsheerlijk achter een neven en nichtjes, dierbare bloed- fles muskaatwijn op een terras van verwanten, vrienden en kennissen een klein café! is er wel wat aangeschaft op deze Ze begreep niet, waar we ons zo markt, waar alles te koop en af- druk om gemaakt hadden. Ze was pingelen een goede gewoonte is, in haar eentje wat gaan dwalen. Om twee uur was iedereen op de had dit plekje op de top van de' afgesproken plaats, behalve Tante,, stad gevonden, was gaan zitten en Tot over half drie hebben we op had zich om geen rmliioenennota of haar staan wachten en gissen wat looncompensatie bekommerd. „Wat er wel aan de hand zou zijn. „Mis- willen jullie nog meer, riep'ze uit* schuift hij, hier heb je zon, "wijn. en een prachtig uitzicht". En dat hebben we dan maar ge daan. Op de. terugweg liet mijnheer Dunkel zien, waaraan hij een deal van het geld. Sat hij in het Casino van Monte Carlo had gewonnen, besteed heeft. Hij zou er zelf niet over begon nen zijn, wanneer niet iedereen zich luidruchtig afgevraagd had, wat er wel in die grote doos van hem zou zitten. Asbakken! Voor 59 gulden as bakken! Mijnheer Dunkel vertelde gek te zijn op asbakken. Zijn hele huis staat er vol mee. uit Frankrijk, Duitsland. Spanje, uit Oostenrijk, kortom uit elk land, waar mynheer Dunkel geweest is stammen ziin asbakken. Wanneer u weet. dat een souve nir-asbakje in Italië ongeveer 100 tot 150 lire kost. 1) geef ik u te raden, hoeveel asbakken er in die doos zaten Vierentachtig. „Ik houd za met allemaal zelf, m'n vrienden en. all© jongens van m'n bridge-club krugen er één" voerde hij veront schuldigend aan. In het kantoortje, waar we des morgens Lires gekocht hadden en op de terugweg even langs gingen, om het overschotje te wisselen, kreeg de reisleider 1500 lires in zijn handen gedrukt, als dank van de geldwisselaar voor de bezorgde klandizie. Ds douane was soepel en kneep beide ogen dicht voor al de spullen van ons enthousiaste groep je. En zo zijn we dan weer met ons hele hebben en houden veilig m het bungalowpark aangekomen, vol verse indrukken uit een veel en in alle toonaarden besproken land. (We hebben geen last van zakkenrollers gehad). 3) 1000 lires is ongeveer zes gulden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2