m dnJtaj) Kinderhuis „Pr. Beatrix" vraagt aller steun Hermes-DYS met Stolk naar Delft SVV ontvangt WH-16 mmmtmmrn; Taak van Humanitas breidt zich voortdurend uit Tentoonstelling Schrijvers G.T.B.-nieuws H. TH. v. d. VLERK Jan de Troye over Marokko Wie heeft iets verloren? AGENDA Succes en ODI voor problemen Prinsessenkalenders zijn er weer „Biscaya" gaat te water Lasclub Schiedam vergadert Ships Radio Service opent Donderdag Schiedamse drieling vandaag jarig ^~De prettigste dracht—^ sportieve kleding Sporihuis BIJMAN cadeau Kunstkring blaakt van gezondheid „Martinit" gaat naar „D.O.K." HEDEN- T*:ï MORGENAVOND Gehele rooms-katholieke pers - uitgenodigd voor persconferentie - liet verstek gaan Geen nieuw licht in zaak-Mayerling Minister Witte heeft Rotterdamse Lijnbaan vanmorgen geopend Eerste atoomkanon in Duitsland opgesteld Kleuter gestikt door knikker in luchtpijp Op 14 en 15 October 16e reclamecongres 2 Vrijdag 9 October 1953 In Groesbeek staat een huls... Met een variant op eg en bekend Hollands jeugd versje wordt bewust de herinnering aan Uw verre of recente jeugd wakker geroepen, want dit artikeltje handelt over dc jeugd. In het kinderhuis Prinses Beatrix, één Van de 7 tehuizen van de Centrale F,H. (Centrale voor practische Hulp aan alleenstaanden van iedere leeftijd en gezindte) welke bekende instel ling haar zetel heeft In het klein Groesbeek, worden kinderen opgenoemen, die de ouderzorg missen, maar die desondanks toch óók wel graag een beetje zonneschijn en vreugde In hun jonge leven willen hebben. (Advertentie l.M.) Nogal vanzelfsprekend, zegt U; juist die kinderen hebben recht op onze dubbele belangstelling, want wit zü ontberen is niet te vergoe den. Als U de bladen goed gelezen heeft, zul U weten, dat H.M. de Koningin Juliana aan de Centrale voor Practische Hulp een bezoek heeft gebracht, waarmede alleen al bewezen werd. dat daar in Groes beek belangrijk werk wordt ver richt. Honderden mensen cn mensjes werden daar in de loop van 22 ja ren liefderijk opgenomen. In 1929 begon het met één tehuis, thans zijn het er 7 en dit aantal groeit gestadiglijk. "Waarom, waarvoor en waar toe? Voor hen. die de instelling nog niet kennen, volgt hier het vereni- gingsdoel van de Centrale voor Practische Hulpr Hulpverlening aan alleenstaande personen van olke leeftijd of ge zindte, die door maatschappelijke oorzaken of persoonlijke aanleg niet in staat zijn zichzelf te handhaven. Deze hulp bestaat uit verzorging in gezinnen of tehuizen en het ver schaffen van passende arbeid, in algemeen Christelijke geest en ge zinssfeer. Zoals gewoonlijk, zal ook dit jaar weer voor één van de 7 tehuizen in onze gemeente een openbare col lecte worden gehouden in de week van 12—17 October. Een opwekking om dit sympa thieke doel to steunen lijkt ons vrij overbodig, want wfj leven in een vrijgevige gemeente. Het plaatselijk comité is ervan overtuigd, dat de inzameling even als verleden jaar een succes zal worden. We est royaal als men U de bus presenteert en mocht men U niet thuis treffen, welnu, het gironum mer is 182788 ten name van de Cen trale P.H. te Groesbeek. Wilt U mee hei pen om het suc ces te vergroten? Prachtig, geeft U dan op als collcctant(e) bij on derstaande adressen: Mevr, v. d. Schaft. N. Haven 31; mevr. M. Boas-Jan sen. VI aard.dijk 361; mej. R. Lagrand. Warande 191; mevr. M. Ruiter-Vermeulen. Am. v. Solmsstraat 20; de heer v. d. Broek. Fabriplein 25. van MODERNE INTERIEURS in combinatie met MODERNE POTTERIE EN SCHILDERIJEN geexposeerd door het C.C.C. cultureel contact-centrum b«: WONINGINRICHTING Hoogstraat 9597 Tot in October 1953 (Advertentie LM.) Zaterdag gaat GTB 1 naar het verre Duyvestijn om Stedos te ent- moeten. Een niet te onderschatten tegenstander, getuige het gelijke spel tegen In sul inde. Als er echter gevoetbald wordt zoals GTB dat kan. wor.dt er gewonnen. Aanvang 3.45 uur, vertrek tramhalte 2.30 uur. pe wedstrijdleider is C. Langen de en. GTB 2 ontvangt om 3.45 uur op L. Ons. Genoegen Excelsior M4: ook geen zacht eitje. Kom tweede elftal, jullie zijn er toe in staat: stuur ze met lege handen naar huis: Scheidsrechter L. Gorter. .GTB 3..gaat naar Vlaardingen om Zwaluwen 5 te bekampen. Wc re kenen op jullie; doe je best. en er worden weer twee punten aan het - totaal toegevoegd.. Aanvang 3.45 uur, spelleider H.1 Zuidgeest. (Advertentie I.M.) Dit is een aanbieding voor af onzBt^ klanten, iedereen moet wéten dat wij karpetten verkopen voor prijzen die 30 tot 40% lager zijn dan zij in het voorjaar waren. Maar juist omdat het seizoen voorbij is konden wij ze zo abnormaal goedkoop krijgen, kwaliteiten die geen twijfel overlaten, wollen kleurechte karpetten voor hen die weten dat kopen in de stad geld verdienen is. Haarvelours Mach. Smyrna van *3^ Wilton *^^11 van449r- Vrijdagavond om 6 uur (van avond en morgenavond zijn wij tot 10 uur geopend) be gint de verkoop van deze karpetten 200 x 280 cm., die stuk voor stuk te gebruiken zijn voor de huiskamer en U koopt ze door eikaar WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 24180 J sum Utcaf NTI.IliCNETISCK SU UN iCHTEAKIfif 2 varx*k«rd t«g»r. varll«i «n Gedipl. uurwerkmaker KOTXEKDAMSEDIJK 268. Telefoon 67593 In een heldere causerie heeft gisteravond de bekende radio-ver slaggever Jan de Troye voor de leden van de NVV-Bestuurders- bond, afdeling Schiedam, die wa ren vereend in het Volksgebouw, een tipje van de geheimzinnige sluier opgelicht, die er hangt rond de volkeren, die in Marokko aan beide zijden van het woeste At lasgebergte in het uitgestrekte Afrika leven. Zeer duidelijk liet de causeur de schrille tegenstellin gen uitkomen, die er in dit land tussen armoede en rijkdom be staan. Aan de ene zijde de kort gehouden Arabieren en Berbers en aan de andere kant de rijke pashja's en de Franse industriëlen. Op amusante wijze beschreef, Jan de Troye de feesten, die hij in de weelderige paleizen had meege maakt en wist direct daarna de juiste toon te treffen in zijn weer gave van schrijnende armoede, zo als die in de spelonken, die als woningen door de bevolking wordt gebruikt, bestaan. Aan het slot van ?I:n reisbeschrijving bewoog de Troye zich nog even op het poli tieke vlak, zulks in verband met de recente gebeurtenissen, die er zich in dit land vol tegenstellingen de laatste maanden hebben afge speeld. Tfa de pauze bestond er gelegenheid tot het stellen van vragen. Jan de Troye werd ingeleid door de plaatselijke voorzitter van de NW-Bestuurdersbond, de heer A. H. v> d. Wel, die er op wees, dat men gewoonte getrouw ook deze winter een serie lezingen organi seerde, maar dat men nu niet uit sluitend politiek getinte bijee - komsten of avonden, die in het ka der van de moderne vakbeweging lagen, wilde beleggen, maar vooral bijeenkomsten voorstond, waarop een inleider een actueel onderwerp of een facet „van het leven" be handelde. Én tot die laatste cate gorie behoorde de bijzonder ge slaagde lezing, die Jan de Troye gisteravond hield. Te bevragen bij het Hoofdbureau van Politie, tussen 9—12.30 uur en 2—6 uur. Damespolshorloge, kinderportemonnaie, bruine acte tas. blauw babyschoentje, huissleutel, rode sjaal, lederen riem. wit stokje. 1 paar witte handschoenen. Te bevragen bil de vinders: Padvmdcrsrtcni, J, v. d. Tempel, L. Nieuwstraat 31; bruine jongensjas, Walt- inan, Fultonstraat 3a; groene rozenkrans. Mouwens, Fabristraat 12; duif, Peterse, P.K.Olaan 154; rozenkrans en armbandje in etui, J. van Suikeren, Wilhclnunaplcin 28; briï. G. Eland. Poortugaalsestraat 3: veilen wit pakpapier. Klumpers. Fr. Hals plein 19b; rol weekbladen (Steun v. d. Ar beid). Torsy, MusscnbroekstraatO; brume herenschoenen. Streng. Gcervlietscstraat 25; ketting met slot. Rebers, Damlaan 49; autoped. P, Verhagen. Bilderdijkstraat 37a; witte portemonnaie, v, d. Kraan, Morsestraat 20a: vulpen, F. van Kuik, Mathencsserdyk 44. R'dam; blauw schóól- étui, Hendriks, Brugman&traat 47; zwart damestasje. Garage Unique. B.K.laan 12: tasje, inh. kerkboek en rozenkrans. Els- hout, Maasdamsestraat 10a; vulpen in étui, Hoogenboom, Nozcmansstraat 5; portemonnaie. winkel van Albert Heijn. Oranjestraat; nikkelen dameshorloge, v. Leeuwen, v. Esveldstraat 20a; rode porte monnaie, D. v. Dijk. Schoolstraat 15. Wat men moet w s t b n Apothekers-nachtdienst; Fa, v Westendorp, Singel 81. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Bioscopen: Passage, 2 en 8 uur: „Het is feest in Parijs". Monopole, 2, 7, 9 uur: „Duivels in. het zadel". Schiedams Korfbal Het zal Zondag spannen aan de Oude Dijk'. Succes speelt dan tegen het nog ongeslagen Overkanters. De blauwwitten zullen de Rotterdam mers het vuur ongetwijfeld na aan de schenen leggen want als deze strijd een Schiedamse zege oplevert zijn cr plotseling weer drie clubs of meer, al naar gelang andere resul taten van a.s. Zondag, die in punten- aantal gelijk staan op de bovenste plaats. OX Overkanters het zo ver zal laten komen geloven we niet di rect. Als oud-2e klasser heeft deze club meer voor hete vuren gestaan en men zal de krachtmeting van Zondag niet te licht opvatten. Onze stadgenoten kunnt alleen met groot enthousiasme en doorzettingsvermo gen, niet te vergeten een goed schot, wat bereiken. ODI staat Zaterdag ook voor een lastige opgave. Zelf nog ongesla gen moet het de moeilijke uitwed strijd tegen het eveneens ongeslagen Vriendenschaar 2 in Hardinxveld spelen. Een grote handicap is, dat men niet volledig kan uitkomen. Daarbij komt dat de Hardinxvel- ders zich op eigen terrein niet ge makkelijk gewonnen geven. En de strijd gaat -om de bovenste plaats. Ook in Hardinxveld zal het dus niet aan spanning ontbreken, maar hier zijn de kansen voor de thuis club het gunstigst. Of 't moest rijn dat de verzwakking ODI juist tot onverwachte prestaties inspireert. Schiedam heeft een vrije dag. evenals Succes 2 en ODI 3. Schie dam 2 sneelt uit tegen Rozenburg' 4 en is in staat de voile ouit in de wacht te slepe*Dat zal Succes 3 niet~geJuklten'.;Méda'"Tnaet op be zoek bij Charloïs 3, dat ernstige kampioensaspiraties heeft. ODI 2 moet op eigen tterrein van Blauw Wit 2 kunnen jvinnen. Het junior programma luidt: Ahoy A—Schiedam A, Succes AOns Huis A en Succes B—OSCR C. De ODI-junioren en Schiedam B zün vrij. Wederom heeft H.M, .de Konin gin goed gevonden, dat een aantal exclusieve, nog niet eerder gepu bliceerde foto's van de prinsessen mochten worden gereproduceerd voor de kalender, die jaarlijks wordt uitgegeven ten bate van Pro Ju v ent ut e. De nieuwe Prinsessen- kalender is weer verschonen en ook in Schiedam verkrijgbaar. Op ver schillende adressen zullen deze te koop zijn tegen betaling van f 2.75 per stuk. Zij zijn ook verkrijgbaar aan het bureau van Pro Juventute Lange Haven 68, echter uitsluitend s morgens tussen half tien en 12 uur. Bovendien zullen de kalenders huis aan huis te koop worden aan geboden. Men weet dus, dat de nieuwe, zeer fraaie kalender weer verkrijgbaar is en ^o'n welkom geschenk met St Nicolaas of me1 Kerstmis kan zijn. De baten ko men ten goede aan het mooie werk van Pro Juvertute. Morgenmiddag om 5 uur wordt op de werf Gusto het m.s. „Biscaya" te water gelaten, dat daar in aan bouw is voor de N.V. Dammers- en v. d. Heide's Scheepvaart- en Han delsbedrijf te Rotterdam. Donderdagavond houdt de lasclub Schiedam, een huishoudelijke verga dering in het gebouw voor Christe lijke Sociale Belangen aan de Lan ge Haven, Na het afwerken van de agenda, die o.m. de verkiezing van twee bestuursleden bevat, wordt door mevrouw ïr T. de Boerv. d. Hoek een lezing gehouden over „Glas" gevolgd door een bedrijfs film van de glasfabriek „Leerdam". EXAMENS Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieurs- examen voor scheikundig ingenieur S. K. Tamrainga te Schiedam. Donderdagmiddag wordt met een officiële receptie het nieuwe be drijfspand, dat de Ships Radio Ser vice aan de Admiraal de Ruyter- straat heeft laten bouwen, m ge bruik genomen. Christin an. Adriaan en WÜli&m Stuivenberg zijn vandaag jarig. De enige drieling, die Schiedam telt, viert vandaag ae eerste verjaardag. Vanmorgen vroeg kwam er al een pakket van magazijn „De Ooie vaar" met drie teddybeertjes voor de- jarigen. Bij deze eerste ge- schenkzending van buiten" is het voorlopig gebleven. Toen wij van morgen een kijkje in de huiskamer van de familie Stuivenberg aan de Slachthuislaan 9 gingen nemen, za ten twee van de drie broertjes in de box met hun beertjes te spe len,-terwijl de ander nog zo'n slaap had dat mevrouw Stuivenberg hem maar in bed heeft gelegd. „Ik krijg vandaag veel visite, dus heb ik het druk genoeg met de voorbereidingen". De kleintjes be kommerden zich echter niets om al die drukte, want de een stond dooi* het raam rustig naar buiten te kij ken. terwijl de ander op zijn bips in de box zat en met een techni sche uitdrukking op zijn gezicht keek hoe dat ene pootje wel aan het lichaampje van bet teddybeer tje was bevestigd. (Advertentie l.M.) VOOR DE MODERNE JEUGD IS "Wij importeren regelmatig schitterende collecties uit Zwitserland, Frankrijk, En geland. België. ■papajl ajsaq op uaaaoA fabrikaten zoals: Sturka, Noplatex en Tweka ORANJE GALERIJ Gedurende October bij iedere gekochte jumper of japper een aardig embleem - Afgelopen Zondag heeft Hermes-D.V.S. haar aanhangers wel een teleurstelling bezorgd door het 11 gelijke spel tegen Maurits. 't Vertoonde spel van de laatste weken opende pers pectieven voor een dikke overwinning, maar, zoals wij vorige week reeds schreven, het gebrek aan productiviteit zal zich op een bepaald moment wreken en hoe weinig heeft het ge scheeld of Hermes had van Maurits verloren. Ook kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat'Hermes haar tegen stander heeft onderschat, want hoe lieten zij zich. voor de rust door Maurits het tempo opleggen. Na de rust waren de rollen plotse ling omgedraaid en konden de blauw-witten met de Limburgers doen wat zü wilden, behalve doelpunten maken, zoals voor 2 we ken tegeiï'A.D.O. Alleen lag nu over het spel een zekere onrust, zoals bij een schaker, die in tijdnood ver keert, En dat ene doelpunt, vijf mi- ranen heeft bereikt, was aanvanke lijk niet van plan in competitie wedstrijden uit te komen. Maar zo als dat meer gaat. ook hij kwam op dit besluit terug, zodat wij hem in het 2e zagen. Met de opneming van Stolk in de voorhoede, hoopt men tot doelpunten te komen en dat zal Zondag zeer zeker nodig zijn, om nuten voor tijd gescoord, kwam net j D.H.C. te Delft te kunnen kloppen. op tijd, want voor hetzelfde geld had deze wedstrijd verloren kunnen worden. Ja. horen wij zeggen, het zat niet mee, maar niemand zal ontkennen, dat Hermes-D.V.S. niet gemakkelijk meer tot goals komt, zoals enkele jaren geleden. En dat zal dan ook voor de elftal commissie van Hermes de reden ge D.H.C. is geen gemakkelijke te genstander en vooral op eigen veld niet, en ais de blauw-witten niet uit een ander vaatje zullen tappen, dan tegen Maurits, ziet het er donker uit. Jan van Buytenen zal zijn man nen moeten opdragen D.H.C. direct na het beginsignaal in de greep te nemen, het middenveld in handen te woest zijn, om dezelfde voorhoede 1 nemen en dit niet meer prijs te ge- op te stellen van voorheen. Dat wil dus zeggen, dat Leo Janse vervan gen zal worden door Manus Stolk. Stolk, die reeds de leeftijd der vete- Zondag zal aan de Bosrand een zeer interessante strijd ge streden worden in verband met het bezoek van een der nieu we le klassers, het Beerlense V.V.H.-U6. Deze ploeg heeft tot op heden met opvallend succes zijn intrede in de le klas ge daan en is het zelfs zo, dat deze Benjamin tot de koplopers ge rekend moet worden. Door de overwinning die de S.V.V.-ers Zondag j.l. in Eindhoven tegen Brabantia hebben bevochten, zijn ook zij bij gebleven en maakt dit het treffen daarom nog belangrijker. Nog niet eerder hebben de Lim burgers op Schiedamse grond ge speeld en is er ook niet veel over hun spel bekend. Dat zij echter ge noeg kracht bezitten om zich met de groten te meten, hebben zij reeds overtuigend bewezen en is het daar om vooral zaak van de S.V.V.-ers om op geduchte tegenstand voorbe reid te zijn. Zoals alle Zuidelijke clubs, zullen ook zij over een lange adem be schikken en wordt deze eigenschap maar al te graag uitgebuit om de tegenstanders op de knieën te krij gen. De Rood-Groenert hebben echter ook weer laten zien, dat zij zich niet zo gemakkelijk laten intimideren en zelfs zoveel enthousiasme op kunnen brengen, dat de «komende wedstrijd met gematigd optimisme tegemoet mag worden gezien. Het 2e elftal, dat tot op heden zo bitter heeft teleurgesteld, zal het Zondag thuis tegen R.F.C. 2 beter moeten doen. Met een overwinning zou het vertrouwen in de reserves weer terug kunnen keren en wordt er daarom op gerekend, dat zij hun uiterste best zullen doen. Het 3e elftal zat tegen Quick 2 in Den Haag weer een harde dobber hebben, terwij! het 4e een gelijke strijd tegen Fetjenoord 4 in Schie dam aangaat. ven. De Delftenaren weten, dat zij vooral technisch de mindere van on ze stadgenoten zijn en indien D.H.C. snel tot een voorsprong komt is het niet uitgesloten, dat men dit zo be kende spelbeeld weer voor ogen krijgt, een elftal, dat vecht met de rug tegen de muur om een voor sprong te behouden en veelal met succes. Met de K.N.V.B. reserve elftallen gaat het best. Noch het 2e. 3e of 4e heeft een nederlaag geleden, maar wat niet is, kan komen en het zal voor alle 3 elftallen Zondag behoor lijk uitkijken zijn. Het 2e krijgt Zondag om 10 uur Feijenoord 3 thuis, één van de sterk ste elftallen van haar afdeling. Het zal dan ook voor Hermes 2 hard aanpakken moeten worden, om in de running te blijven. Het 3e heeft nog een gaaf ge middelde en krijgt het Zondag ook niet gemakkelijk. Aqn de Damlaan, eveneens om 10 uur komt Hollan- diaan 2 op bezoek. De Hollandiaan is een bekende tegenstander, dus een gewaarschuwd man telt voor 2. Het 4e speelt uit. Om 11 uur wordt aangetreden tegen Overmaas 3. en ook dit is geen gemakkelijke op gave. Het vierde heeft ons dit sei zoen al meerpaf doen staan, dus is een overwinning geenszins uit gesloten. De bovenzaal van „De Amstel- bron" was gisteravond geheel ge vuld met leden van de Schiedam se Kunstkring, toen de voorzitter de heer K. J. Heyboer, een over zicht gaf van hetgeafe er het af gelopen jaar alzo door de Kunst kring was geschied. Gezien de grote belangstelling (er is nog steeds een lange wachtlijst) blijkt, dat de zaak kerngezond is en dat het initiatief 19 jaar geleden de kunstkring te stichten een goed werk was geweest. Volgend jaar December bestaat de S.K, 20 jaar, welk feit het bestuur niet onge merkt voorbij wil laten gaan. De leden machtigden het bestuur een en ander te organiseren. De heer Heyboer prees voorts de goede sa menwerking met de dagbladpers, omdat het bestuur van de S.K. er van overtuigd is. dat het beslist noodzakelijk is, dat alles wat onze stad betreft, en zeker niet in de laatste plaats het culturele gebeu ren. wijd en zijd wordt vermeld. Het jaarverslag van de secreta ris, de heer H. Klijn Hzn was op timistisch gesteld, evenals het fi nanciële overzicht van de penning meester, de heer Jac. Nauman. De kas heeft een batig saldo van 470.terwijl er "een reserve is van f 3000.Ten slotte zijn de aftredende bestuursleden Joh. Nauman en mr P. v- Eochove her kozen- Zondag vindt voor Martinit de eerste uitwedstrijd plaats en wel tegen DOK. In deze wedstrijd 2al Martinit moeten, laten zien of zij nog dit jaar een woordje mee zal spreken. Gezien het mooie resul taat van verleden week Zondag, toen „Oud Beyerland" I werd ver slagen, moet er toch wel voor de Martinitters een kans rijn om de puntjes mee naar huis te brengen. Wanneer het zo zal zijn, staat Mar tinit er goed voor, want dan heeft zij maar 2 verliespunten uit 4 wedstrijden. De koplopers uit hun afdeling hebben dit ook. Alleen heeft Martinit een wedstrijd min der gespeeld. De Martinitters ver trekken Zondag om 10 uur bij de tram. Er wordt om 12 uur gespeeld. Het tweede elftal van Martinit gaat naar het sterke VND 2 en het zal hun niet mee vallen om de puntjes mee naar huis te brengen. Toch t zullen de Martinit-reserves het uiterste moeten proberen een zo goed mogelijk resultaat te be reiken. Het derde elftal gaat naar Sport- vogels 3 en zal zoals in de vorige vier wedstrijden, wel weer met de puntjes thuis komen. Het vierde elftal bindt de strijd aan met Sportvogels 4 en we zul len maar hopen dat ook dit team met de puntjes thuis komt. Burgerlijke Stand GEBOREN: Johanna M. L. d. v. A. Th. Kustner en E. M. S. Kuster; Cornelis J. z. v. c. J. Post en A. van Bruggen; Johannes J. c z. v A. C. v. d. Waard en B. J. M. M. v'. d. Water; Jacob A. z. v. W. v. d. Meer en J. c. van Katwijk; Levenl. kind van J. G. Boes en A. L. Koet sier. ONDERTROUWD: J. T. ten Ham 27 j en N. G. Bakker 24 j.; p, van Heest 27 j. en A. Kerdel 25 j.; A. Th. J. M. Heeze 24 j. en A. v. d. Knaap 20 j.; J. F. v. d. Heiden- 22 j. en A, C. v. Splunter 28 j.; G. var< Kampen 31 j. en E. P. v. d. Hoek 29 j.; C. Koreman 30 j. en M, Th de Jager 21 j.; J. H. Kruit 25 j. en J. Kiela 24 j.; H. H. v. d. Linden 24 j. en A. M, Hogenboom 20 j.; A v. d. Most 27 j. en F. M. Hoekstra 25 j.; F. M. Perdaems 22 j. en C van Buitenen 20 j.; A. P. van Schen- delen 31 j. en M- A. Th. Sciarone 25 j.; M. van Stee nis 25 j. en N. J de Wit 22 j.; M. H. Weiten 32 j. en H. M. L. Meijer 28 j.; A. van Wijk 25 j. en I, A. Groenhorst 25 j.; C. J H. van Zon 31 j. en c. H. Vlasveld 28 j. GEHUWD: G. Slootweg 22 j. en C. Th. Mackay 17 j.; G. Vermeer 69 j, en W. S. v. d. Linde 59 j.; A. M. Voshol 34 j. en H. Casteleins 24 j.; B. H. G. Ronde 27 j. en G. Je den Houting 23 j; P. C. Faulussen 25 j. en L. Hommersom 24 j.; A. van Kerkhoven 30 j. en C. G. Ar- bouw 25 j.; j. Profijt 36 j. en W. J. M. Lourens 30 j.; M. W. de Vries 36 j. en G. H. Cordemans 39 j.; H. Koning 23 j, en A Groenhorst 24 j.; J. D_ Kraaijenbrink 25 j. en J. P. s. Broe-re 23 j.; J. F. de Regt 27 j. en N. Garretsen 23 j. OVERLEDEN: M. Rijweg. 77 j. weduwe van G. Vink; L. W. Reu- sen, 82 j.; A. H. Fuik, 50 j. vr. van D. v. Wingerden. (Advertentie l.M.) TOT 10 UUR GEOPEND COOLSINGEL 56 ROTTERDAM TEL26973 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Humanitas", de 000 leden en 55 afdelingen tellende vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag, begint langzamerhand op toeren te komen, aldus de voorzitter, oud-mi- nister mr dr J, In 't Veld, Donder dagmiddag tijdens een persconferen tie, waar o o k de katholieke pers la al haar veelzijdigheid, was uitgeno digd, zonder dat echter ook maar één vertegenwoordiger ervan aan deze uitnodiging gehoor had gegeven. Mr In 't Veld zette uiteen, dat de kerken hun greep op een steeds groter aantal mensen verliezen. Dit blijkt bij elke volkstelling. Het is van belang, dat aan de groep buiten kerkelijken aandacht wordt gegeven, vooral voor zover zij behoefte heb ben aan geestelijke, morele of mate riele steun. Maatschappelijk werk. aldus spre ker, kan alleen goed worden gedaan als het wordt gedragen door een levensbeschouwing. „Humanitas" heeft twee kenmerken: in de eerste plaats, dat de vereniging zich aan het maatschappelijke werk in zijn volle omvang wijdt (kinderbescherming, reclassering, gezinsverzorging, be jaardenzorg en algemeen maatschap pelijke zorg); in de tweede plaats dat dit op humanistische grondslag ge beurt. „Wij achten het onmenselijk", zei mr In 't Veld, „iemand die niet tot een kerk behoort aan zijn lot over te laten. Dit laatste kan bovendien een maatschappelijk gevaar worden, omdat het geestelijke nihilisme in deze mensen een vruchtbare voe dingsbodem vindt." Spreker zei ver der, dat het werk van „Humanitas" nog steeds groeit en de betrokkenen zelfr boven het hoofd dreigt te groeien. Er is te weinig geld en er zijn te weinig leden. Meer belang stelling is dringend nodig. De directrice van het centraal bu- WENEN. De documenten, die' dezer dagen in een gesloten doos van Praag naar Wenen zijn overge bracht en afkomstig zouden zijn van wijlen keizerin Elizabeth van Oos tenrijk, zullen geen nieuw licht wer pen op het drama van Mayerling, zoals eerst werd gehoopt. De secre taris-generaal van de Oostenrijkse Academie van Wetenschappen, prof. Keil, heeft namelijk onthuld, dat de doos reeds tien maanden geleden in Praag, m tegenwoordigheid van een vertegenwoordiger der Oostenrijkse regering, werd geopend. Men stelde toen vast, dat deze slechts twee brie ven van een functionaris van het voormalige keizerlijke hof bevatte en deze brieven hadden geen betrekking op de dood van kroonprins Rudolf en barones Vetsera. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Wimpels ont plooiden zich bij honderdtallen aan slanke vlaggemasten en twee vlieg tuigjes brachten ronkend een saluut, toen de minister van Wederopbouw, ir B. H. J. Witte, vanmorgen het groenwitte lint voor de Lijnbaan doorknipte en zo de weg vrij maak ten naar dat monument van „typisch Rotterdamse saamhorigheidsbesef en ondernemingszin" zoals de bewinds man het uitdrukte. In de Lijnbaan zelf verzamelden zich inmiddels de familieleden der 66. winkeliers en de genodigden, on der wie: de commissaris der Konin gin, mr L, A. Kesper, burgemeester en mevrouw Van Walsum, wethou ders en raadsleden, architecten en bouwers en vele andere belangstel lenden. (Advertentie l.M.) WOLLEN DAMES SHAWLS in 8 Uni mode-tinten. Zeer aparte kwaliteit. Modieus. 25 x 120, waarde 2.55 Nieuw communistisch raadslid De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Gem. raad van Schiedam maakt bekend, dat ter Se cretarie der Gemeente (Afd. Alg. Za ken Stadhuis) voor een ieder ter inzage is gelegd zijn besluit ter be noeming van de heer B. E. Collé tot lid van de Gemeenteraad in de opengevallen plaats van de beer C. de Borst. reau van „Humanitas", mej. M. Dijk stra, gaf een overzicht van het werk, dat verricht wordt, en het vele dat nog gedaan moet worden. De heer P. A. Pols, lid van de sectie kinder bescherming, zei o.m.: „Het werk komt in zo ontstellend grote mate op ons afstormen, dat het beslist nodig is, de basis waarop het staat uit te breiden." Tevoren had spreker gezegd, dat onbekendheid met dit werk en met hun eigen mogelijkheden velen weerhoudt. Spreker maakte een ver gelijking met andere, oudere vereni gingen, die op dit gebied werkzaam zijn. Deze laatste zijn vaak stichtin gen, apparaten met donateurs, maar niet met leden, die geestelijk en met terdaad er achter staan. Als jonge vereniging (opgericht in 1945) is „Humanitas" wat dit betreft in een bevoorrechte positie. Mr Huslinx waarschuwt: „Psychiaters hebben te veel invloed op strafrecht" (Van onze correspondent) ARNHEM „Hoewel ik de re classering een warm hart toedraag en er gaarne aan zal meewerken wanneer daar voor een verdachte heil van te verwachten valt meen ik toch dat het huidig strafrecht één element te veel vergeet, nl. de be scherming van de maatschappij. Ik houd mijn hart vast als ik de in vloed zie die de psychiaters van thans op het strafrecht hebben en vraag rruj af, of deze heren misschien over dertig jaar op uw rechterstoel zit ten." Dit zei de onlangs benoemde ad vocaat-generaal bij het Gerechtshof, mr Hustinx Donderdagmiddag naar aanleidine van een opmerking van de raadsman van een inbreker. Deze raadsman was geschrokken van de eis tegen zijn cliënt, n.l. één jaar en drie maanden plus voorwaardelijke ter-beschikking-stelling van de re gering. Hij bad daarop gezegd dat een dergelijke zware straf hem her innerde aan de strafwetgeving van dertig jaar geleden. De verdachte was de 31-jarige los arbeider A. T uit Arnhem, die in een kruidenierswinkel en in een. confectie-atelier had ingebroken en daarvoor in eerste instantie tot tien maanden en voorwaardelijke-ter-be- schikking-steiling was veroordeeld. BREMERHAVEN. Het eerste aioomkanon voor de Amerikaanse strijdkrachten in Europa is Don derdagavond -per schip In Bremer haven aangekomen. De kade werd door Duitse en Amerikaanse politie afgezet. De onderdelen van het ka non zyn in de loop van de nacht gelost en per spoor naar Zutd- Duitsland vervoerd. De plaats waar het kanon wordt opgesteld, wordt geheim gehouden. (Van onze correspondent) DELFT. De twee-jarige J. C. v. Ha ld eren uit de Celebesstraat is Woensdag gestikt, doordat hij een knikker in de luchtpijp kreeg. Zijn moeder was even een bood schap doen en werd door een ouden zusje van het ventje gewaarschuwd- Toen zij thuis kwam was het knaap je reeds bewusteloos. De vrouw heeft by verscheidene doctoren ge probeerd hulp te krijgen, maar géén was er op dat tijdstip aanwe zig. De moeder is toen niét het ventje naar het St. Hippolytus- ziekenhuis gereden waar slechts de dood kon worden geconstateerd. DEN HAAG. Het Genootschap voor Reclame houdt p 14 en 15 Oc tober in Schevening- zijn zestiende congres. Als onderwerp hiervoor heeft men gekozen „de functie van de reclame in ons economisch be stel". Het congres wordt geopend door prof. dr G. Brouwer, secretaris generaal van het ministerie van Eco nomische Zaken. Inleiders zijn dr Paul Rij kens, dr E. J, Tobi. prof, dr J F. ten Doesschate, dr Ernest Dich ter. mr Chr, W. Zeylstra en de heer G. J. Vente. Vrachtwagen ramde luxe auto, chauffeur gedood (Van onze correspondent) AKKRUM. Bij een aanrijding Donderdagmorgen door een vracht auto is de bestuurder van een luxe wagen, de heer K. Damsrr.a uit Reitsum, om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde waarschijn lijk, doordat de vrachtauto slipte. De heer D. werd op straat geslin gerd en overleed vrijwel onmid dellijk. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. ts

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 1