w Louw 200 Nieuwland-huizen kost bijna 3 millioen Veertig-jaar „Diaconessen-arbeid" Ivanhoe in Passage Politie-bureau behoeft voorzieningen Voorschot voor Toonkunst uit gemeente-kas W. Wiïtont Woninghuur f 9.40, winkel f25.- bedrijfsruimte f9.- per week Herstel aan nieuwe eigendommen Thorbecke-school in Nieuwland KERKDIENSTEN Toch uitkering aan stoker A. Wiegel „Gesloten grenzen" in Monopoie Leermiddelen voor lagere scholen Jongetje krijgt hersenschudding Extra subsidie voor bijz, kleuterschool AGENDA Agenda Rotterdam Ruim 8 mille voor motordienst theorielokaal en agentenwacht Wijkverpleging en gezinszorg van onschatbaar belang Damclub Schiedam Tuindorp Kethei gefatsoeneerd Vrouw zakte door de vloer Jaarvergadering van B.V. „Gusto" Contactavond SFC Plotseling overleden Kleuter gooit steen door caféruit Wagen met lompen geblust in sloot Meisje redt matroos Zaterdag 24 October 1M53 Het gemeentebestuur heeft (zoals wij gisteren reeds meld den) van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting toestemming gekregen over te gaan tot de bouw van 200 wo ningen, 16 winkels en 16 bedrijfsruimten in polder Nieuw land. In principe heeft de gemeenteraad reeds op 27 Maart van dit jaar het voorstel aanvaard, dat de bouw van 168 wo ningen van het geprojecteerde contingent in polder Nieuw» land inhield. Nu is van de minister bericht ontvangen, dat deze een rijksbijdrage heeft vastgesteld voor 200 woningen, waarvan de gemiddelde huur door de minister is vastgesteld op 9,40 per week. Voor de winkels moet een huur van 25,- en voor de bedrijfsruimten van 9,- per week worden be rekend, alles exclusief kosten van waterverbruik. De wonin gen, die dezelfde indeling zullen hebben als de reeds gebouw de in polder Nieuwland, krijgen uiterlijk een meer traditio neel karakter. Met de bouw is een bedrag van bijna drie millioen gulden gemoeid. Door de ministeriële toestemming om over te mogen gaan tot de bouw van 200 arbeiderswoningen in de Nieuw]and-polder is de vijfde etap pe van het geprojecteerde kwan tum huizen in genoemde polder be reikt. Overeenkomstig het betref fende woningbesluit kende de mi nister de gemeente voor een tijd vak van ten hoogste vijftig jaren, een jaarlijkse bijdrage toe in het tekort op de exploitatie van deze Woningen. De huur der woningen Werd door de minister vastgesteld op gemiddeld 9.40. de winkels op f 25.en de bedrijfsruimten op 9.pei- week. Een voorstel tot nadere vaststelling van de huren kan worden tegcmoelgezicn. Ook dit bouwplan is ontworpen door het architectenbureau E. F. Groosman te Rotterdam en wordt uitgevoerd door Muys en de Win ter's Bauw- en Aannemingsbedrijf te Rotterdam. De woningen hebben ongeveer dezelfde indeling als de woningen, die reeds gereed rijn in de Nïeuwland-polder. Het uiterlijk zal echter een meer traditioneel ka rakter dragen; de gevels zullen worden opgetrokken in kleurige baksteen. Rekening houdend met bet reeds Verleende crediet van 230.009.- stellen B. ea W. de raad voor over te gaan tot het verlenen van de Door onteigening is de gemeente in het bezit gekomen van de boer derijen met de daarbij behorende bedrijfsgebouwen aan de Schieka- de 4, Schiedamseweg 137 en 's-Gra- veland langs de Schie 81. Aan de- ze opstallen, waarvan, de onder- houdstoestand reeds tijdens de ont eigening veel te wensen overliet, moeten dringend verscheidene her stellingen wórden uitg 'oerd. Om. is het noodzakelijk de 'chtergevel van de veestal van het perceel Schiedamseweg 187 te vernieuwen. Voorts moeten reparaties aan deu ren, ramen, daken, goten, en vloe ren worden uitgevoerd. Al deze kosten zijn door de directeur van Gemeentewerken begroot op J 6600. B, en W. stellen de raad voor dit bedrag te fourneren, opdat met de herstelwerkzaamheden kan worden begonnen. De in September j.1. in gebruik genomen memve openbare lagere school van g.1.0. in Nieuwland draagt nog geen naam. De anaere scholen in Schiedam dragen vrijwel 2ondcr uitzondering namen van personen, die op het gebied "^an het onderwijs in de een of andere zin een grote bekendheid heboen verworven. Hoewel minister Thor- "becke in de eerste plaats als staats man in algemene zm moet worden beschouwd, heeft hij.in die hoeda nigheid ook gTote invloed gehad op de ondervvijswetgeving van zijn tijd, In verband hiermede stellen B, en W, de raad voor dit nieuwe schoolgebouw de naam te geven van Thorbccke-school. Herv. Gem. Grote Kerk, 9 uur: ds W. A. Smit: 10 uur: ds J. Gras en 5 uur: as H. W. Hemmes. Nieuwe Kerk 10 uur: ds j. G. Jansen cn 5 uur: dr L. J. Cazemier. "Weslerkerk. 9 cn 10 30 uur: ds J. D. Smids en 5 uur: ds P. J. de Bruyn. Vredeskerk, 9 en 10.45 uur: ds A, Hoffman en uur; dr P. J. Roscam Ahbing. Ned. Prot. Bond, kerk Westvest, 10.30 uur: mevr. dr A. Mankes-Zermke. Evanp. Lutli. Gem., kerk Xi. jfieuwstraat 10 uur: ds J. v. Leeuwen. Oud Kath, Kerk, kerk Dam. 10 uur: Hoogmis. Ned. Herv. Evang., zaal Tivoli, 10 uur: ds Stolk en 4 uur: ds Abma, Chr. Ger. Kerk, kerk Warande, 10 en 5 uur: ds A. Zwiep. Ger. Kerk, Oosterkerk. 10 uur: ds 3. J. Wapeningen: 5 uur: ds "W. A. Krijger. PJantazckerk. 10 uur: ds E. J. Oomkes: 5 uur: ds J. J. v. Wapeningen, Julianakerk 10 uur: ds W. A. Krijger; 5 uur: ds E. J. Oomkes. Kethei. 9.30 uur: ds D, Drcnth; 2.30 uur: ds J. J. v. Wagemngen. Oud Gercf. Gemeente, Gcref. Jeugd huis. Lange Haven; 10 en S uur: ds F. Luijtjes. Leger des Heils, 10 uur: Heiligmgssa- menKomst; 10 30 uur: Openluchtpredikmg aan de Gcrrlt Verboom straat; io.30 uur: Verlossi ngssn menkomst Evang. Gem- Korkzaa! Broersvest 53, 10 en 7 uur: de heer J Seversma. Gcrcf. Kerk (art. 31 kerk Westvest 80. 8.30 en 4 uur- C Vonk. Chr. Gerrf, Gem., Vnlksgebotiw Tuin- ïann 50; 10 cn 4 uur: ds M. J. Middelkoop. Evangelisatie, geb, Broersvest achter de Molen: 10 uur: ere-dienst; 4 30 uur: Dienst des IVoords. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen, Lange Haven 59, 5 uur: Godsdienstoefening. Gem. Gods Pinkstergemeente, gebouw Astoria. Kethelstraat 45. 10 uur* de heer 1». Danial, Den Haag. Kruisleger, geb, Tuinlaan 50. 10 30 uur: Wfcjdingsdienst; 8 uur: Samenkomst o.ï.v. adjudant T. Suzers. Medische Zondagsdienst In spoedgevallen zijn van Zaterdag middag 1 uur tot en met Zondagavond 12 uur de volgende artsen te consulte ren: J. v. Buren. Buys Ballotsingel 72, tel. 69661; A. Q. C. Klomp. Jul. v. Stol- bergstraai 3, tel. 69952 en J. Bis, Tuinlaan 02, tel. 67856. Geopend is apotheek Gouka en Co, Groetielaan 127, die ook gedurende de volgende week de nachtdienst waarneemt. volgende credieten: voor de grond- kosten van de woningen 511.688.88, voor de bouwkosten van de wonin gen 2 060 793,07, voor de grond- kosten van de winkels en bedrijfs ruimten 3 35.325.88 en voor de bouwkosten van de winkels en de bedrijfsruimten f 364 952,30. het geen een totaal bedrag geeft van f 2 972.760.13. De stoker-huisknecht van het ge meentehuis, de heer A. Wiegel, werd in verband met zijn leeftijd per I October jX eervol ontslagen. Omdat betrokkene werkzaam was op arbeidsovereenkomst, kan hij geen aanspraak maken op een ou derdomspensioen. Het wn het col lege van B, en W. echter voorko men, dat het niet onbillijk moet worden geacht, indien aan de heer Wiegel een pensioenvervangende uitkering uit de gemeentekas wordt toegekend. Derhalve wordt de raad voorgesteld jaarlijks aan de heer Wiegel een bedrag van 664 uit te keren. Gemeente koopt pand Hoofdstraat 233 De heer W. Voogt heeft de gemeente aangeboden het woonhuis Hoofdstraat 233 van hem te kopen voor 5200. Aangezien dit pand is gelegen In een enclave m het aan de Gem. Teechmsche Bedrijven toebehorende terrein, is B. en W. van mening, dat het deze gelegen heid ora het gemecntebezit daar af te ronden, niet mag laten voorbijgaan. Der halve stelt het college de raad voor tot de koop van het pand over te gaan en het tegen de huidige huurprys van 11,15 per week te verhuren. Walter Scott's meest bekende, ofschoon niet beste ridderepos .Ivanhoe" wordt ons thans gepresteerd in een weelderige, bonte Amerikaanse filmver, sie. die het origineel niet meer „gestroom lijnd" heeft dan bij dit genre gebruikelijk Robert Taylor is de onverschrokken Sak sische ridder Ivanhoe, die op zoek gaat naar zijn verdwenen koning Richard Leeuwenhart. Hij ontdekt, dat de vorst in een Oosten rijkse burcht gevan gen wordt gehouden, met medeweten van zijn boze broeder John. en slechts tegen een groot losgeld in vrijheid zal kunnen worden gesteld. Bij zijn pogingen om in Engeland de reusach tige som bijeen te brengen, ontmoet Ivanhoe de Joodse bankier Isaac, wiens schone dochter Rebec ca een vurige, maar hopeloze liefde voor hem opvat.' Want „de wreker des konings" is bestemd voor de edelvrouwe Rowena, pleegkind van zyn norse vader, die hem destijds verstoten heeft. Ivanhoe moet zeer vele gevechten leveren met zijn Normandische vijanden de nddertournooien en de bestorming van een Normandïsch kasteel zijn wel de meest indruk wekkende episoden in de film maar dank zij zijn leeuwenmoed, de inspirerende belangstelling van zijn vrouwelijke supporters en de trou we steun van zijn krijgsmakkers, bereikt hij toch in levende staat het einde van de romantische geschie denis. die wordt bekroond door de glorieuze terugkeer van koning Leeuwenhart, Elizabeth Taylor (Rebecca), Joan Fontaine (Rowena) George Sanders, de Engelse toneelschrijver, -regis seur cn -speler Emlyn Williams (ivanhoe's schildkn.), zijn de be langrijkste namen m de uitgebreide rolbezetting van deze boeiende, his torisch bijzonder fraai aangeklede technicolor geregisseerd door Richard Thorpe. .timnJiopicre I ^fde voor de koe ne ridder. EU 'Oeth Taylor (Re becca) in „Ivanhoe". In het Monopole-tbeater voeren tot en met Maandagavond een aan tal kolonisten felle strijd om een doortocht te verkrijgen over het terrein van de eigenaar van een uitgebreide x'eestapel Deze houdt van „Gesloten Grenzen", zodat de kolonisten weinig kans wordt ge boden. In de boezem van de fa milie is men het met dit conserva tieve standpunt niet eens. De een is er voor en de ander tegen, doch het slot is, dat de grenzen geslo ten blijven. Inmiddels doet zich Het bestuur van de Vereniging voor Gereformeerd onderwijs heeft voor aan schaffing van leermiddelen voor de Groen van Prlnstererschool (lagere school) de medewerking van het gemeentebestuur verzocht voor de aankoop van leermid delen tot een bedrag van 1780.Het hoofd van de Willem Brouiverschool (la ger onderwijs) heeft een extra crediet nodig om te komen tot aanschaffing van een nieuwe schrijfmethode. B. en W, hebben tegen de verstrekking van deze credieten geen bezwaar, zodat het col lege de raad adviseert dienovereenkom stig te besluiten. Verordening schoolgeld voor het Gymnasium In de „Verordening op de heffing c op de invordering van schoolgeld voor het Gymnasium te Schiedam" stelde de raad in zyn zitting van 22 Februari 1952 vast een afzonderlijk tarief voor z.g. toe hoorders (auditors). De minister van Bin nenlandse Zaken bleek hiertegen ver schillende bezwaren te hebben. Na een uitvoerige correspondentie handhaafde de minister zyn bedenkingen tegen dit afzonderlijke tarief. Omdat het vrijwel niet voorkomt, dat zich aan hei Schie- damse Gymnasium z g. toehoorders mel den. zijn B. en W. van de mening ter voor koming van ongewenste vertragingen dat de destijds vastgestelde schoolgeldveror dening dient te worden ingetrokken en deze te doen vervangen door een nieuwe. Toen de vijfjarige F. v. d. W. uit de Boerhavelaan gistermiddag plot seling de Broersvest overstak, liep het ventje tegen een juist passerende personenauto aan. Het knaapje werd tegen de straat gesmakt. Het kreeg een hersenschudding en een bloeden de hoofdwond. Een auto van de G.G. en G-D. heeft het slachtoffertje naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar het ter verpleging is opgeno men. B, en W. stellen de raad voor om aan de besturen van de Bijzondere Kleuterscholen voor het jaar 1954 een extra-subsidie te verlenen, ten einde hen in staat te stellen de jaar wedden van het aan hun scholen verbonden personeel gelijk te stel len met de jaarwedden van het per soneel van de gemeentelijke kleuter scholen, alsmede om hun voor het cursus-jaar 1953-'54 een subsidie te verlenen in het salaris van een ex tra-onderwijzeres boven de toege stane formatie. Wat men moet wetens Apothekers-nachtdienst: Gouka en Co., Groenelaan 127. Bellen bij ongeval: GG. en G.D. Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Bioscopen: Passage, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: „Ivanhoe". Monopoie, 3, 5, 7, 9 u: „Gesloten grenzen". VOOR ZATERDAG EN ZONDAG Toneel: Schouwburg, Za. 8 U: R'dams Toneel met 125e voorstelling van „Bonaventura"; Zo. 8 u: R'dams Toneel met „Hendrik IV". Muziek: Noordcrkerk, Za. 8.15 u: Kerkconcert door Koos Bons orgel en Jan Waayer - tenor. Circus: Ahoy'-Hal, Za. en Zo. 2 en 8 uur: Circus „Strassburger". Cabaret: Luxor, Za. en Zo. 8 u: Show „Allemaal smoesjes". Lunapark: Kruiskade, Film: Arena, 1.45, 415, 7, 9.30 u: Moulin Rouge; Capitol, 1.45. 4.Ï5. 7, 9.15 uur: De haven der hartstocht; Centraal, 2, 4.15, 7, 8.15 uur: De vrolijke gevangene; Cineac, 95.15 u: Nieuws enz.; 5.45. 8, 10 u: Because you Te mine; Colosseum, Za. 2, 7. 9.15, Zo. 2, 4.30, 7, 9.15 u: Because you 're mine: Harmonie, Za. 3.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.30, 7. 9.30 u: Verzwegen verleden; Lutusca, 2, 4.30. 7. 9.30 u: Salome;; Monopoie, 3, 5, 7, 9 u: pa sloten grenzen; Passage, 2, 4.15, 7, 9,15 u: Ivanhoe; Prinses, 4.30. 7, 9.30 u: (Za. en Zo. 2 u. indervoorstelling) Niagara; Rcx, Za. 4, 7, 9.15, Zo. 2, 4.30. 7. 9.15 u: Nieuw Mexico; 't Venster, Za. 2, 7, 9.15. Zo. 1.30, 4.15, 7, 9.15 u: Rashömon; Victoria, 2, 4.30, 7, 9.15 u: Because you 're mine. Tentoonstellingen: Historisch Museum, 205. Zo. 115 uur: Geschiedenis van Rotterdam; Rotterdamse Kunstring. 105, Zo. 114 u: Werk van Roelof Frankot; 't Venster, 1022 u: Drukwerk en vrij werk van Wim Brusse met foto's van Eva Brusse - Besnyö; Museum voor Land- en Volkenkunde, 105 U: Melanesische kunst; weven en vlech ten in Afrika; Sociëteit „Probitas" - Haringvliet 90, Za. 125 en 79 u„ Zo. XI5 u: Werken van Rotterdam se kunstenaars. (Advertentie t.M.) BRILLEN B Dijkshoorn*". OPTICIEN IT. IIDUINASTRAAT 1 TtliFOOM 47*1* TCHtEDAj4. Wanneer de raad een extra-crediet van 4000,voor de bouw van de inmiddels gereed gekomen garage en nog eens 88Q0,fourneert voor het treffen van voorzieningen in het gebouw, zal het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuw- straat van dien aard zijn, dat er op redelijke wijze in kan worden gewerkt. In de vergadering van 15 Septem ber 19oi stelde de Raad een crediet van f71.00",- beschikbaar voor het bouwen van een garage achter het hoofdbureau van politie en het tref fen van enige voorzieningen. Er is toen op gewezen, dat de mogelijkheid aanwezig was, dat dit bedrag met 10% zou kunnen worden verhoogd. De directeur van Gemeentewerken tussen de zonen van de veehouder een liefdestragedie voor met enke le lieftallige meisjes uit de naburi ge stad. Hieruit ontstaan de vreemd ste verwikkelingen. Er wordt hoe kan het bijna anders flink geschoten in deze film, hetgeen een groot aantal acteurs en actrices vroegtndig de rolprent doet beëin digen Het zijn Joseph Gotten, Shel ley Winters. Scott Brady en Suzan Ball die de voornaamste rollen spelen. Het is ds. J. W. Tonsbeek geweest, die op 1 October 1913 de stoot gaf, die leidde tot de oprichting van de „Stichting Diaconessenarbeid der Hervormde Gemeente" in Schiedam, een organisatie, die is aangesloten bij de Bond van Prot. Chr. Ver. van Wijkverpleging in Nederland „Het Oranje-Groene Kruis". En hiermee was de eerste georganiseerde wijkverple ging in onze stad een feit. Veertig jaar lang heeft men dit zegenrijke werk (gekoppeld met de gezinsverzorging) kunnen bedrijven en het is dus met het grootste genoegen dat het werkzame bestuur van de stichting „Diaconessen-arbeid" Woensdagmiddag van vier tot half zes in het Hervormd Rust huis aan de Tuinlaan 58, zal recipiëren, 's Avonds is er een herdenkingsdienst in de Grote Kerk, waar de landelijke voor zitter van „Het Oranje-Kruis" dr. Joh, v. d. Spek, oud-genees heer-directeur van de psychiatrische inrichting „Maasoord" het woord zal voeren. Ia die afgelopen veertig jaar heeft de „Diaconessen-arbeid" heel wat werk verzot, zulks niet in het minst in samenwerking met de ove rige plaatselijke kruisverenigingen, zoals „Het Wit-Gele Kruis" en „Het Groene Kruis", waarvan het pas opgerichte kraamcentrum aan de Lange Nieuwstraat (in beheer van de gezamenlijke verenigingen) een concreet resultaat is. Voorts cul mineert zich de verbondenheid in de jaarlijkse gezamenlijke straat- collecte. Behalve, dat ds Tonsbeek m de eerste dagen van de oprichting heel wat moeite heeft moeten doen om de wijkvcrpleglngsgedachte door gang te doen vinden, heeft achter de schennen mejuffrouw A. v. d. Most, de wijkoenningmeesteresse. baanbrekend werk verricht. Zy zorgde vanaf de oprichting tot he den ten dage, dat de contribuanten bü haar het geld kwijt konden. Een half jaar voor de stichting beschik te zij al over een aantal leden- De eerste wijkverpleegster was een diacones, die werd betrokken uit Utrecht. Een merkwaardige bij zonderheid is, dat de eerste twee patiënten, die dez® diacones, zuster Bertha Le Blanc, behandelde, nu nog in leven zijn. Nadat de .diaco nessen aanvankelijk bij particulie ren konden worden ondergebracht, werd in 1923 overgegaan tot de aankoop van het tegenwoordige wijkhuis aan de Lange Haven 85. waar de twee diaconessen, zuster Annie de Waard en zuster Wietske Haasnoot elke dag van 1 tot 2 uur spreekuur houden. .Het werk is zo veelomvattend, dat het bestuur overweegt binnenkort een derde diacones aan te stellen. De organisatie leed "i 1944 een gevoelig verlies toen de penning meester, de heer P. Kooy, die van af de oprichting de financiën had beheerd, overleed. Een jaar later verhuisde ds Tonsbeek naar Hei voort, zodat de animator van de „Diaconessenarbeid" zijn werk moest neerleggen. Totdat dr L. J. Caze- mier in 1951 de teugels in handen nam, werden de zaken in de tussen liggende periode behartigd door de heer P. v. d. Vlies. Zoals de tegenwoordige secreta ris-penningmeester, de heer A. v. d. Gaag, ons vertelde, beschikt de af deling Wijkverpleging van de stich ting over dne punten in de stad. waar depots voor verbandartikelen zijn ingericht. Vroeger beperkte het werk van de diaconessen uitslui tend de ziekenverpleging, doch nu omvat het ook zuigelingenzorg, con sultatie-bureau. kleuterzorg en zijn de zusters opgeleid voor dc rheuma- bestriiding. Het kraamcentrum is een van de concrete punten van samenwerking met de andere plaat selijke kruisvTeniginccn- „Het Oranje-Groene Kruis" gaf mede de stoot in dc richting om te komen tot oprichting daarvan Deze samen werking is zo intensief, riat het wel voorkomt, dat de onderscheidene kiuis-verenigingen elkaar de zus ters uitlenen. De afdeling gezinsverzorging (vroe ger was dit huiszorg genaamd) heeft de grootste ontwikkeling na de oorlogsjaren meegemaakt Wan neer de dokter het nodig oordeelt, staan 10 gediplomeerde dames klaar om hulp in de huishouding te ver lenen bij ziekte of ontstentenis van de moeder. Duizenden gezinnen zyn op die manier geholpen. Dc stichting „Diaconessen-arbeid" kan met trots terugzien op hetgeen in de voorbije veertig jaren is ge presteerd. Het bestuur is er ten volle van overtuigd, dat het nog lang niet bif de pakken kan gaan neerzitten. Hoewel de hulpverle ning groot is kan toch nog niet aan alle vraag worden voldaan. Zolang er dus hulp nodig is, zal de slich ting „Diaconessen-arbeid" h&arwerk in steeds groeiende omvang blijven uitoefenen. heeft het college van B. en W. be richt, dat deze verhoging niet zo'n vaart heeft gelopen en dat de totale prijs is bepaald op f 75.000,-. Daarom is een aanvullend crediet van £4.000 voor de bouw van de garage nodig. Op verzoek van de commissaris van politie is voorts nagegaan, wat de kosten zouden zijn van de wijzigin gen, die in het gebouw moeten wor den aangebracht om een.betere func- tionnering van de dienst te waarbor gen. De kosten zijn door Gemeente werken geraamd op (afgerond) 8000 gulden. Dit bedrag is o.a. gemoeid voor verbeteringen in de agenten- wacht en de ruimte voor arrestanten f 1.080,-, voor het vertrek van dc mo tordienst en de adjudant van deze afdeling f1600,-, voor werkzaamhe den ten behoeve van het theorielo kaal cn de jeugdbrigade (serre) f3.300,-, voor de kamer van de kin derpolitie f350,-, voor de* kamer van de politiefotograaf f 480,-, voor de af sluiting van het cellenblok f300,- en voor het maken van een toilet f760,-. Getracht is de koste» van een en ander zoveel mogelijk te beperken. Daarbij bleek echter, dat dei verande ringen in het gebruik van de ver trekken zo nauw met elkaar in ver band staan, dat het achterweg'e blij ven van een of meer voorgestelde verwisselingen niet mogelijk is. Aan gezien de commissaris het van drin gend belang acht, dat de verande ringen tot stand komen, kan het col lege van B. en W. zich met de uit voering daarvan verenigen.. Uit een oogpunt van efficiency wil men dan tevens de agentenwacht van een nieuwe houtgranieten vloer laten voorzien en wit- en behangwerk la ten uitvoeren. Voor dit karwei is reeds op de begroting een bedrag van f788,- uitgetrokken. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Afd. Schiedam en Omstreken, heeft het College van Burgemeester en Wethouders be richt, dat zij zich genoodzaakt zou zien het Toonkunst-Muzicklycpum te sluiten, op grond van financiële moeilijkheden. Uit een onderhoud met de voor zitter en uit nadere fmancicle ge gevens is B- en W. gebleken, dat bij de bestaande regeling een slui tende exploitatie met is te verkrij gen. „Toonkunst" is van mening, dat. een inrichting voor muziekonder wijs, gesubsidieerd door Rijk, Pro vincie en Gemeente zoals men m vele gemeenten in den lande kan aantreffen in een stad van de grootte van Schiedam met mag ontbreken. De bestudering en de verwezen lijking van een subsidieregeling vergt evenwel tijd en het zou h gewenst zijn, het voortbestaan van het Muziek lyceum gedurende die tyd mogelijk te maken door het treffen van een overgangsregeling. De Schiedamse Gemeenschap be tuigt aan een overgangsregeling adhaesic en stelt voor een Onder- zoek-Commissie in te stellen, die zal nagaan of een muziekschool, gesubsidieerd door de Overheid, in de toekomst, alhier, levensvatbaar heid heeft. In afwachting van de resultaten van het onderzoek wordt bepleit, het tekort van gemeente wege te dekken. B. en W. kunnen zich met deze gcdachtengang verenigen en stellen mitsdien de Raad voor met „Toon kunst" een regeling te treffen op grond waarvan nedto 1954 bij wij ze van voorschot per maand een bedrag wordt verstrekt tot het ex ploitatietekort (bij 60 leerlingen be rekend op 165,10 per maand). Ook de derde competitiewedstrijd is voor Schiedams eerste tiental een groot succes geworden. De Bolnes- ser club „Ons Genoegen" kwam op bezoek, maar veel genoegen hebben ze daarvan niet beleefd, het genoe gen was aan de kant der Schiedam mers. Een spannende strijd is het niet geworden, daar was de wed strijd 'e eenzijdig voor. Al spoedig brachten Verhaal, Struik en Pran ger hun partijen tot winst, wat de Schiedammers een 60 voorsprong bezorgde. De Wilde en Heuvelman vonden dit blijkbaar nog niet ge noeg, want ook zij zorgden voor de volle winst. Mast liet de winst gup pen en moest met 1 puntje genoegen nemen, evenals Levering die met de volle buit binnen kon halen Sleeuwenhoek. die als invaller aan bord 1 de witte schijven dirigeerde, kon het niet bolwerken tegen de Bolnesser kampioen en moest voor hem het hoofd buigen. Het punten- aantal der Schiedammers werd ten slotte nog vergroot door winnen van Westèrveld. terwijl v Noorden nen door een subliem gespeeld eind spel de laatste puntjes binnen haal de. Met het eindresultaat van 164 heeft Schiedam weer twee puntjes in de wacht gesleept. Ook de leden onderling speelden hun partijen, de uitslagen hiervan zijn: - A. v. OtterlooI, Visser 2~-0, J. v. WalsumPh. Vlug 2G, G. v. Veldhoven1. M. Reedijk 2—0, _B. v. Hul—-J. L. de Key 2—1). T. "Vis ser— P. v. Noordennen 0—2, M. A. v. d. KraanW. v. Galen 11. De Schiedammers speler, iedere Donderdagavond in het Volksge bouw, zaal 10, Tuinlaan 50. Nieuwe leden zyn van harte welkom. Het Tuindorp Kethei krygt een nog netter aanzien nu de tegelpa den. de huisaansluiten en de be plantingen grondig worden nage zien. Bovendien worden de verzakte rioleringen in dc straten opgeha^d Voor een en »nder is 80 000 reap, 34.000— voor het ophalen van de rioleringen en f 46 000 voor de andere fatsoenermgswerk- zaamheden, B en W. stellen de raad voor deze werken te laten uit voeren. De 27-jange mevrouw C. van A. H., die op een bank in een uit rei klokaal voor kranten aan de Kethelstraat zat, is door de vloer gezakt. De vrouw raakte met haar benen bekneld tussen de bank en de vloer. De verplegers van de GG en GD hebben de vrouw ter plaatse verbonden en haar daarna naar haar woning vervoerd. Bij onder zoek bleek dat de vloer van het pand, dat eigendom is van de ge meente, totaal was verrot. Voor de negen en twintigste keer kwam het bestuur van de buurt vereniging „Gusto" met haar leden in jaarvergadering bijeen. Negenen twintig keer, dat betekent, dat men ver voor de oorlog is begonnen, na melijk in 1924, bij het bezoek van (toen nog) H.K.H Koningin Wil- helmma aan onze stad. Voor een buurtvereniging een zeer lang leven. Dat de vereniging nog kerngezond is. bleek wel uit de opkomst voor deze avond. De grote zaal van Irene was geheel gevuld. De heer W. Nieuwstraten moest wegens drukke werkzaamheden af zien van zyn functie van tweede voorzitter. De heer A, Bedaf komt nu voor hem in de plaats. Het se cretariaat blijft gevestigd bij me vrouw W. Nieuwstraten, Maasdijk 108 A. Na afloop van de vergadering, waarin verder geen schokkende ge beurtenissen plaatsvonden, heeft men de avond door enige schetsjes en een dansje een feestelijk aan zien gegeven. De heer J. Hakkert verleende muzikale medewerking. Enige keren per jaar komt de voetbalvereniging SFC bij elkaar om het onderling contact in de club te verstevigen. Dat men dit jaar bijzondere aandacht aan deze con tactavonden zal gaan besteden, lijdt geen twijfel. Wie de reden ervoor wil weten behoeft slechts een blik te slaan op de diverse competitie standen. Niet zelden ral hij de Schiedammer? bovenaan zien staan, zelfs in de j iniorafdehngen. Het eerste elftal neemt een fraaie twee de plaats in. Men is dan ook vol goede moed, dat men dit jaar het verloren gegane terrein, de KNVB, weer zal bereiken. Dat dit vertangen niet alleen on der de bestuurders heerst.^ bleek wet uit de perfecte stemming op deze eerste contactavond in het nieuwe seizoen. De belangstelling was zeer groot. Vol enthousiasme meetten de SFC'crs zich ondeiïing op de dansvloer van Tivoli. The Sonny Boys zorgden voor wat schetsjes en de benodigde muziek. Tot slot een felicitatie aan de feest commissie, die deze avonden op touw zet. Zij hield het tot heden toe vijf jaar achter elkaar uit, nset groot plezier in haar werk. In dc Lange Kerkstraat werd gis termiddag de 75-jarige W K.. ge woond hebbende Overschiesestraat. plotseling onwel De man belde aan bij kennissen met het verzoek daar even te 71 ogen uitrusten. In het por taal zakte hij in elkaar. Een nuto van de GG en GD heeft K a iar het Gemeenteziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst bleek te rijn overleden. Blijkt na het onderzoek een defi nitieve regeling mogelijk te zyn, dan dient het als voorschot ver strekte bedrag met de alsdan te verlenen subsidie te worden verre kend; mocht onverhoopt blij ken. dat geen levensvatbaarheid mag worden verwacht, dan zal te rugbetaling van de voorschotten moeten plaats vinden uit de bij liquidatie door verkoop van in- rtrumenten vry'komende middelen. „Toonkunst" heeft verklaard zich met zodanige overgangsregeling gaarne te verenigen. (Advertentie LM.) "'QUfiÉ BINNENWEG,Ï46-i48 TEL 240A7 a sinds 1920 Gisteren wierp de vierjarige F. E. een steen tegen de ruit van het café De N. aan de Hoofdstraat, waardoor dit raam zwaar werd beschadigd. Dit betekent voor de eigenaar een scha depost van 170. Leerkracht Oude Ta]""" aan Gymnasium De curatoren van het Stedelijk Gvmnasium hebben de gemeente raad de volgende aanbeveling ge daan ter benoeming van een leer kracht in de Oude Talen aan deze onderwijs-instelling: 1. Mej. G. B os- ma, lerares aan het Gymnasium te Zwolle; 2. de heer A. F. Boom gaard. leraar aan het Christelijk Gymnasium te Heerlen. Burgerlijke Stand GEBOREN: Alexander J., z. v, J. S. Danièls en C. J. M. Kloppers; Anna C Md. v. C. P. Rab en A- A. van F«»oort; Dirk 3.. z. v. B. J. S. Sluijtcr en A. den Uijl; Annette d. v. G. Geertsema en E. A. v. d. Zee; Levenl. kind van J. Weeda en E. de Bruin. OVERLEDEN: P. den Herder, 51 jaar. Op 73-jarige leeftijd is gis termiddag na een langdurig ziekbed in het Gemeente Zie kenhuis te Schiedam overleden de heer William Wilton, in le ven commissaris en oud-direc teur van de N.V. Dok- en Werf Maatschappij „Wilton- Fijenoord" Met het verscheiden van de heer Willy Wilton (zoals hij werd ge noemd) is een sympathieke figuur uit de kringen der scheepsbouwers heengegaan. Zowel in het bmnen- als in het buitenland telde de over ledene vele vrienden. Voor het be drijf, dat zijn vader, de heer 'Barthel Wilton stichtte, is hij van on schatbare betekenis geweest Willy Wilton verstond het een uitgebreide kring van relaties te kweken en vele contacten te leggen. Hij was een populair man, een m reders kringen graag geziene gast. Op zeer jeugdige leeftijd werkte hij reeds in het bedrijf van zyn vader. Nauwelijks de kinderschoe nen ontgroeid (hij was 18 jaar) scheepte Willy zich in om m Enge land verdere kennis betreffende het vak van scheepsbouwer en -repara teur te vergaren. Verrijkt met de opgedane ervaringen m het grijze Albion werd hij na zijn terugkeer (in 1900) in het vaderland belast met het bezoeken van schepen „om te kijken of er iets te repareren, viel". Mede door zijn prettige ma nier van optreuen besloten vele scheepskapiteins reparaties aan hun schepen bij Wilton te laten verrich ten. Op 6 Januari 1906 werd de heer Willy Wilton in de directie van Wiltóns Machinefabriek opgenomen, welke bedrijf later na de fusie met Fijenoord werd uitgebreid tot de N.V. Dok- en Werf Mij. Wilton- Fijenoord. Tot eind 1950 heeft de heer W. Wilton het bedryf met strakke hand naar zijn enorme bloei geleid. Toen gaf hy de teugels over aan de tegenwoordige directie, waarvan o.a. ir B. Wilton deel uit maakt. De heer "VV. Wilton werd tot commissaris van het bedrijf ge noemd. ROTTERDAM In een houten schuur by het KFC- terrein. aan de Aelbrechtskade raak te gistermiddag een wagen met lom pen in brand. Personeel van de Ne derlandse Spoorwegen merkte dit begin van brand op, zaagde bet slot van de schuur door en rolde de wa gen naar buiten. Personeel van slangenwagen 43 bluste de brandende wagen op radi cale manier door de lompen in een sloot te deponeren. De eigenaar IC. van Z. had zijn wagen omstreeks twaalf uur binnengezet en was daar na naar Amsterdam vertrokken. De oorzaak van de brand bleef onopge helderd. Op het alarm waren uitge rukt: de gereedschapswagen 3 en de slangewagens 43 en 44, eerst onder leiding van brandmeester H. Lake- man, later onder die van hoofdman J. Hamel. Vannacht viel een 26-jarige Fin se matroos van de Spido-steiger aan de Linker Veerdam. Hij werd gered door de 27-jarige Reina Timmermans uit dc Atjchstraat. Met een taxi werd de man naar zijn schip in de Rijnhaven ge bracht.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 1