Zullen Prot. Chr.-fracties KVP steunen of niet? Beukenootjes zoeken Laniel overwinnaar in Indo-China-debat Water in Kerkwerve zakt nieuwe problemen rijzen Minister v. d. Kieft tegen verdere belastingverlaging GELEZEN Vogelsoorten door stookolie met uitsterven bedreigd Onderhandelen met Peking, geen pact met de duiver Regering wil middenstand zo vrij mogelijk laten Dean beschuldigt Rusland van steun aan N.-Korea Woonruimte-tekort remt wederopbouw REGERING ANTWOORDT TWEEDE KAMER Neem',, AKKERTJE en gewogen Oogst in Z. Afrika door zwermen wever vogels bedreigd W oensdag 28 October 1953 S (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Twee ministers en een staatssecretaris hebben gisteren een ganse middag en avond het woord gevoerd om de Tweede Kamer te antwoorden. En vanmiddag zouden nog eens drie ministers spreken. De Kamer weet thans dus nog maar ten halve. Maar over het belangrijkste geschilpunt heeft de regering haar oordeel al gegeven: zij wees de motie - Romme af met een argmnentie de lezer vindt haar op pag. 1 van on» blad die bijzonder redelijk klonk. De grote vraag Is echter of prof. Romme, beter gezegd, de Kamer en met name de Prot.-Cbristeiyke fracties, die hem eventueel aan een meerderheid zullen moeten helpen, dat ook vindt. En dat zal men Donderdag pas weten, als de Kamer aan het repli ceren slaat. Maar het zou bepaald teleurstellend zijn als zij die redelijkheid niet zou kunnen opbrengen. Dat de Kamer wel onredelijk kan zyn, heeft dr. Drees intussen op een. ander moment wel heel overtuigend aangetoond. Weer was de regering immers verweten, dat zij de rijks uitgaven te hoog opvoerde, terwijl nog vaker juist vanuit de Kamer op nog hogere uitgaven wordt aangedrongen. Dr Drees had kenne lijk weer moeite TWEEDE KAMER met zijn zelfbeheersing, toen bij hierover sprak. Hij nam nu het woord van Mendes Prance over, volgens hetwelk re geren, kiezen is. Prof. Oud (WD) had dit citaat ook gebezigd om een keuze tussen socialistische en niet- socialistische politiek te forceren. Maar dr. Drees paste het toe op de vele sympathieke wensen, welke de Kamer uit zonder acht te slaan op de financiële consequenties daarvan. En hij behaalde er een groot lach succes mee, door er gedocumenteerd Zaak tegen NESB-leiders' Officier van Justitie gaat eveneens in beroep (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Noch de Offi cier van Justitie, noch Paul van Tie nen, noch mr Wolthuis kunnen zich verenigen met het vonnis van de Amsterdamse rechtbank over deze NESB-lelders, waarbij Van Tienen en mr Wolthuis tot twee maanden gevangenisstraf zijn veroordeeld. Mr Wolthuis heeft op de dag van de uitspraak appèl aangetekend, Van Tienen deed het een week la- ter en mr F. Hollander, de Officier van Justitie, appelleerde Dinsdag. Hij heeft op de zitting, op 30 Sep tember. twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan tien. maancn n voorwaardelijk, geëist. Van Tienen en mr Wolthuis drongen zelf en bij monde van hun advocaten aan op vrijspraak. Een der advocaten heeft intussen bij het gerechtshof een verzoek tot invrijheidstelling van zijn cliënt ingediend. Consumptiegoederen krijgen voorrang in Russische industrie LONDEN. De Russische rege ring heeft besloten bij de bevoor rading met grondstoffen en brand stof e.d. voorrang te verlenen aan fabrieken, die consumptiegoederen vervaardigen. De Sowjet-minister van Handel. Mikojan, verklaarde Zondag j.l., dat de bewapeningsindustrie zal worden ingeschakeld bij het streven naar vergroting der productie van con sumptie-goederen. (Advertentie l.M.) DESTIJDS, bij de Verschijning in En geland van het eerste deel van Koestlers autobiographic „Arrow in the blue" heeft onze correspondent In Londen uitvoerig stilgestaan bij dit boek. Thans is het ook uitgekomen in een Nederlandse vertaling bij de uitge ver ,,De Bezige Bij" tc Amsterdam on der de titel „Een pijl in de ruimte" (Prijs 9.75). Wij zouden met deze aankondiging kunnen volstaan, ware het niet, dat het een boek is, dat ver boven de middel maat uitsteekt. De biografie van een man. die in de eerste 25 Jaren van zijn leven student in Wonen, ongeschoold arbeider in Palestina, straatventer in Haifa, journalist in Cairo, correspondent van de beroemde Ullstein-Veriag in Pa rijs en het Nabije Oosten, wctenschap- pelii redacteur cn lid van een Noord- pooi-expeditie is geweest kan uiteraard vee! interessante dingen vertellen. Het boek wemelt van kostelijke anecdotes. Het ontleent zijn betekenis echter vooral aan het genadeloze zetf-criUsche vermogen van Koestier. Weinigen be schikken als hij, niet slechts over. een uitstekende pen maar bovendien over het vermogen zijn beweegredenen cn geestelijke motieven tc analyseren wan neer hij in aanraking komt met hrt romantische communisme waarmede hij in zijn jeugd in Budapest wordt gecon fronteerd. met het Zionisme later wan neer hij in Wenen student en nog weer later in wat vandaag Israël is en dat toen nog slechts een barre strook gronds was. waar pioniers de weg baanden voor een Joodse staat. In dit boek gaat zijn biografie tot 1932. de periode waarin de macht der Nazi's angstwekkend groeit en vele in tellectuelen ook Koestier menende dat de keuze slechts ging tussen Hit- Ier en Moskou, voor het laatste kozen. Ook deze periode van zijn bonte leven on leed t Koestier in zijn terugblik op een manier die gespannen doet uitzien naar de verschijning van het tweede cn derde deel van deze autobiographic, tn- öien hij daarin het peil van dii eersié boek handhaaft, zal deze trilogie uniek zijn als beeld van de confrontatie van een intellectueel met de stormachtige orrldgcschiedenls der laatste veertig op te wijzen, aan welke inconse quenties met name prof. Oud c.s. zich in dit verband schuldig hadden gemaakt. Scherpe repliek Minister Van de Kieft werd even scherp toen hij moest antwoorden op het verwijt van onvoldoende begro tingsbewaking. Hij kon kennelijk niet hebben, dat men hem voor licht zinniger versleet dat zijn voorganger. Hij zei dat de Kamer dan zijn be groting maar moest verwerpen cn hem het advies geven om zijn tuin tje te gaan wieden. Maar hij kon aantonen, dat een. bepaald verwijt van dr Schouten (AR) berustte op een verkeerd lezen van de millioe- nennota. Want de AR-fractieleider erkende toen bij interruptie, dat het 10 voor de minister stond. Dat minister v. d. Kieft het de Ka mer maar al te graag naar de zin wil maken, is duidelijk. Maar ook. dat hij- grenzen kent. Want heel beslist klonk aan het eind van zijn.. voor zijn doen lange rede. de afwijzing van verdere grootscheep se belastingverlagingen in dit sta dium als bijv. een franchise aan de voet van de verevenmgsheffing. En dat was de tweede keer, dat prof. Romme van bet kabinet een „neen" moest incasseren. Staatssecretaris Staatssecretaris Van de Berge ging 's avonds heel gedetailleerd in op de vele vragen van de financiële experts van de Kamer. Hij kon daarbij een paar consessies aan de Kamer doen. Hij kon vermilderingen toezeggen ten aanzien van de commissarissenbelas- ting. de liquidatie-winstbelasting en de investeringsaftrek. Belangrijker was echter ongetwijfeld de bereid heid van de regering, waaraan dr Drees al vooraf uiting had gegeven, om de suggesties van de Stichting van de Arbeid te volgen, met be trekking tot de consequenties van de vijf percent loonsverhoging voor de sociale verzekering en de nood wet-ouderdomsvoorziening. Zo bleef het in totaal toch wel 10 'oor het kabinet. Al school er voor ons gevoel iets onbevredigends in haar uit eenzettingen over de Europese integra tie-politiek. Er werd. wel gesproken over rte bekende bezwaren die onze regering heeft tegen directe Europese verkie zingen en tegen het uitblijven van een economische integratie, maar niet over wat zal gebeuren als andere landen die bezwaren niet delen. Dat bleef nog alle maal aan nadere overweging voorbehou den. Intussen zaten er ook in deze pas sages wel interessante mededelin gen bijv. over een te verwachten ge ringe daling van onze defensie uitga ven. na afloop van de huidige vier jaarlijkse periode. Dat het parlement tegenover het toekomstige peil van deze uitgaven vrij zal staan, zal prof. Romme wel genoegen hebben gedaan. Want daar had hij óók om gevraagd. En daarin kreeg hij zijn zin „Verzetshelden" zijn weer vertrokken SCHIPHOL Alle hoofdrolver tolkers uit de MGM-film .The true and the brave" hebben Maandag en Dinsdag ons land verlaten. Lana Turner vertrok Maandag per KLM van Schiphol naar Parijs. Clark Gable stapte Dinsdagochtend in alle stilte aan boord van de boot naar Harwich en Victor Mature heeft zich ook naar Parijs begeven. Daar bevindt zich de regisseur Gottfried Heinhardt. Intern, conferentie wil einde maken aan verontreiniging van zeewater LONDEN. Engeland zal bin nenkort de zeevarende mogendheden uitnodigen voor een conferentie over de verontreiniging van het zeewater door stookolie. Dit heeft de Britse minister van Vervoer, Lcnnox-Booyd, Dinsdag verklaard bij de opening van een niet-offlclële conferentie over de zeewater-ver ontreiniging, die in Londep wordt gehouden. Alleen al in de omgeving van Helgoland zijn het afgelopen jaar tienduizend zeevogels het slachtof fer geworden van vuile stookolie, die door een schip was gelost. Deze olie levert ook brandgevaar op in de havens, waarheen zij door de zeestromen wordt gevoerd. De PARIJS. Premier Laniel van Frankrijk heeft de Nationale Vergade ring meegedeeld, dat zijn regering bereid is naar serieuze voorstellen te luisteren, die tot vcede in Indo-China kunnen leiden, maar dat er op het ogenblik niemand is, met wie onderhandeld kan worden. Frankrijk, zei de premier, zou zich Sn Indo-China verder geen offers getroosten, als Viet nam definitief zou besluiten uit de Franse Unie te treden. De premier sprak aan het eind van een tweedaags debat, dat Vrijdagavond tot gisteren werd uitgesteld. Afgevaardigde pa afgevaardigde (Advertentie l.M.) gekochte BONBON I Behoefte-element wordt niet toegepast in de vestigingswet-bedrijven DEN HAACV. „De ontwikkeling van de middenstand moet zoveel mogelijk worden vrijgelaten. Ge schiedt dit niet dan dreigt het ge vaar, dat de bedrijfstakken waar in het behoefte-clement wordt toe gepast gesloten eenheden worden waarin de prikkel tot vooruitgang der ondernemers afneemt en plaats maakt voor zelfgenoegzaamheid en verstarring op ieder gebied." Dit zeggen de ministers van Fi nanciën, Wederopbouw cn Volks huisvesting. Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, Verkeer en Waterstaat èn Sociale Zaken in hun memorie van antwoord over het wetsontwerp „Regeling ter bevorde ring van een goede bedrijfsuitoefe ning (vestigingswet bedrijven)". Zij verklaren nadrukkelijk er naar té streven verstarrende tendenzen te gen te gaan- Onomwonden delen zij als hun mening mee. dat „opneming van het behoefte-element aan het ka rakter van de wet afbreuk zou doen". Zij herinneren aan het standpunt van de minister van Eco nomische Zaken, „dat in een demo cratisch staatsbestel waarin de productie ondernemingsgewijze ge schiedt het ingrijpen van de overheid niet vei der behoort te gaan dan het gewn van leiding in grote lijnen cn het globaal be heersen der strategische punten van het economisch proces". De opne ming van het be hoef te-element in de vestigingswet zou. zo zeggen de ministers, met dit principe in strijd zijn- Afgezien nog van de wenselijk heid van een dergelijk overheids ingrijpen achten de bewindslieden het uitgesloten, dat de centrale overheid een apparaat in het leven roept geschikt om de sterk wisse lende behoefte aan diensten van de middenstand op de voet te volgen cn op soepele wyze als norm voor de vestiging van nieuwe onder nemingen te hanteren. Sanering van bepaalde bedrijfs takken achten de ministers wel van belang. De ervaring leert, dat deze sanering in de eerste plaats reeds automatisch optreedt doordat klei ne bedrijven, die do toets der eco nomische critiek r kunnen door staan. bij het o'. .ijden van de ondernemer vaak met blijven be staan. Ook zijn de sterk gestegen inrichtingskosten van invloed en ten slotte gaat er van <k- vestigings wetgeving zelf een remmende wer king uit. De ministers zien veel heil in de bevordering van de efficiency in bepaalde bedrijfstakken en het ge ven van voorlichting over vesti- gin gs-mogelijkheden. kwam de regering vragen, weike plannen zij had om de afmattende strijd in Indo-China te beëindigen. Velen spraken over onderhandelen, met de opstandelingenleider Ho Tsji-minh of met ieder ander die bereid was te luisteren. Laniel hoorde het allemaal aan. Bij zijn beantwoording van de cri tiek, voor hij de Kamer verzocht het regeringsbeleid goed te keuren, zei hij. dat er voor onderhandelin gen twee partijen nodig ziin en dat de moeilijkheid is, dat Ho Tsji- minh niet tot een redelijk verge lijk wil komen. Van een algehele regeling in het Verre Oosten was Laniel een voor stander. „Wij zullen onze trouw jegens onze bondgenoten niet ver zaken", zei hij, „maar onderhan delingen met communistisch China om een eind te maken aan de In do-Chinese oorlog, beschouwen wij niet als een pact met de duivel". De regering-Laniel overleefde ook dit debat. Met 315 tegen 251 stemmen werd een motie aange nomen, waar eigenlijk niets in stond en die de Franse regering haar gang laat gaan, zonder om lijnde opdracht van het parlement. Maar men vraagt zich hier en daar 3n Parijse politieke kringen af. hoe lang-dit nog kan worden volgehou den tegenover het Franse voik» dat steeds luider begint te morren over een eindeloze oorlog en geen ander resultaat ziet dan doden, gewon den en enorme kosten. Nog geen bespreking over terugtrekken weerscheden MONTREAL. De raad van be stuur van de Internationale organi satie voor de burgerluchtvaart heeft Dinsdag de besprekingen opgeschort van het besluit van de V.S-. om de Amerikaanse weerschcpen die ook ziin ingericht voor het verlenen van hulp aan vliegtuigen en sche pen, die in nood verkeren terug te trekken. Men wil de standpunten van alle aar. het weer- en hulpver leningsprogramma deelnemende lan den kennen, voor tot een diep gaande discussie overgegaan kan worden. RAF demonstreert nieuw soort bom SENNELAGE. Een groot aantal autoriteiten, onder wie generaal Op- somer, commandant van het eerste Nederlandse legercorps en generaal- majoor Couzy, commandant van de Nederlandse vierde divisie, hebben bij Sennelage (West-Duitsland) een wapendemonstratie van de R.A.F. bijgewoond. Het meest interessante onderdeel vormde hierbij het werpen van tien bommen van 1000 Engelse ponden met een zogenaamde V.T.-fuse. De bom, die electronïsche instru menten in de neus heeft, kan zo danig afgesteld worden, dat hij op een bepaalde hoogte boven de grond explodeert en daardoor een veel grotere uitwerking heeft. Ontwerp resolutie van Zweden over Antiilen en Suriname NEW YORK. De Zweedse afge vaardigde in de beheerschapscommis- sie van de V.N., Brita Skottsberg- Ahman. heeft namens zijn delegatie een ontwerp-resolutie ingediend, vol gens welke de algemene vergadering zou verklaren, dat zij van mening is. dat de nieuwe status van. Suriname en de Antiilen slechts op de juiste waarde geschat 2011 kunnen worden, nadat de onderhandelingen tussen de afgevaardigden van deze gebieden en die van Nederland waren beëindigd en schriftelijk waren vastgelegd. De Zweedse oniwerp-resolutie wil ver volgens de Nederlandse regering uitno digen de resultaten van deze onderhan delingen en de vastgelegde voorzieningen mede te delen. Voorts wil zij de com missie inzake inlichtingen over niet- zelfbesturcr.de gebieden uitnodigen, deze mededelingen té bestuderen met 't oog op de reeds gegeven inlichtingen cn rapport uit te brengen aan de Algemene Vergadering. Tevoren had de Nederlandse afgevaar digde. mr Schurmann. nogmaals het Ne derlandse standpunt uiteengezet, ivaaT- na de vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antillen, dr Pos en mr Debrot steun gaven aan zijn uiteen zetting. (Advertentie l.M.) Angst tooi Zunrbranden ns een heeiUjlt maal! Met een of twee Kennies by de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht op komend zuurbranden zijn Kennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij' de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden be hoort weer tot het verleden. Nog steeds geen schot in voorbereidende vredesonderhandelingen te Panmoenjon PANMOENJ0N. Ook de derde dag van de besprekingen te Panmoen jon heeft de voorbereidingen t de politieke conferentie weinig verder gebracht, De Amerikaanse afgevaardigde Dean heeft echter na de bijeen komst van vandaag gezegd, te vertrouwen dat men uiteindelijk met de communisten tot overeenstemming zal geraken. Tijdens de vergadering had Dean, in antwoord op een lange verklaring van de Noord-Koreaanse gedelegeerde Ki Soe Bak, meegedeeld, dat het de Chinezen en Noord-Ko- reanen vry staat om Rusland tot deelneming aan de politieke conferentie uit te nodigen. Dean motiveerde dit antwoord met de mededeling, dat de communis tische troepen werden uitgerust met vliegtuigen, tanks, kanonnen en mu nitie. afkomstig uit de Sowjet-Unie. „De Sowjet-Unie heeft U met woord Advertentie l.M.) Met een paar Aspirin-tabletten (alléén echt met her Payerkruts) per "dag bcsiriidi U doeltreffend VERKOUDHEID £N GRIEP Emigratie-ambtenaren bezoeken Sibajak ROTTERDAM Een groot aan tal ambtenaren van Gewestelijke Arbeidsbureau'* en van de drie Emigratie Centrales heeft gisteren op uitnodiging van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd een bezoek gebracht aan het emigrantenschip Sibajak. De Lloyd wilde deze amb tenaren eens laten zien hoe een dergelijk schip is ingericht Aan boord werd de première gegeven van een documentair filmpje over emigranten vervoer naar Nieuw- Zeeland De bezoekers van gisteren waren afkomstig uit de provincies Zuid- HolJand, Utrecht. Noord-Brabant cn Limburg. Het ligt in de bedoeling van dc Lloyd ambtenaren uit an dere provincies op een later tijd stip uit te nodigen. ZIE RIK ZEE. Nog altijd draaien de pompen en spuien de sluizen rondom de polder Schouwen, de eer ste dorpen vallen droog. Een daar aan Is het 800 zie len tellende Kerkwerve, dat thans weer over de weg van Zierikzee uit te bereiken is. Het water verdween daar. straks aal het land weer te zien zjjn en hoe langer hoe meer na dert Kerkw erve het ogenblik, dat het gewone leven van voor de ramp zal kunnen worden hervat. Van dc 210 woningen, welke Kerk werve voor de ramp bezat, zijn nauwkeurig geteld precies 105. dus 50% ingestort. Niet te hersteller, schade werd geconstateerd bij 30 panden en In de hele gemeente is niet een woning geweest, welke min der dan 80 centimeter water heeft gehad. Zeiis de dorpskerk ontkwam daaraan niet. Burgemeester S. Francke ziet zich opnieuw voor zware opgaven ge plaatst. Zodra alles droog is, zal zo snel mogelijk met de wederopbouw dienen te worden begonnen. Door de gemeente wordt een wederopbouw- plan opgesteld, maar de reconstruc tie-commissie staat daarnaast met het streekplan voor Schouwen en Duivp- land en overeenstemming tussen deze twee zal dus een eerste voorwaarde zijn. Daarbij komt nog de herverka veling. want de boer wiens land droog komt. zal zo snel mogelijk wil len gaan bouwen, maar het za! van de herverkaveling afhangen, waar hij zal moéten bouwen. Hoe. waar en wanneer er ook zal kunnen worden gebouwd, is thans de opgave, waar voor hei gemeentebestuur zich ge plaatst ziet. Van de oude bewoners zijn nog ongeveer 3Ü0 geëvacueerd. Ook zij willen zo snel mogelijk terugkeren. doch het woonruimtevraagstuk is 'n grote zorg en zal dat voorlopig wel blijven. In Noord gouwe b.v. zijn 45 gezin nen uit de gemeente Kerkwerve in woonketen ondergebracht. Van hier uit zullen zij straks het herstel kun nen aanpakken. Er zullen nog 10 ke ten bij komen, waarvoor niet minder dan 80 liefhebbers zijn. Hoe die toe te wijzen? FRIES-FRANSE STEUN De dorpsaannemer is intussen naar Canada geëmigreerd en voor het me rendeel. zeker voor de nieuwbouw van woningen en boerderijen, zal men aangewezen zijn op vreemde aannemers. Bijzonder enthousiast is het ge meentebestuur over de hulp, die reeds in velerlei vorm is gekomen uit de adoptatie-gerr.eente Leeuwarden. De enige dorpsti in marman kreeg o.m. de toe zegging, dat door do i?rip«w» hoofd stad een noodwerkplaats ter beschik king zal worden gesteld. Ook door de Franse stad Bordeaux is Kerkwerve geadopteerd. Resultaten hiervan zijn echter nog niet beker.d. en daad gesteund, zij heeft dus een rechtstreekse rol eesnecld in de Ko reaanse vijandelijkheden," aldus Dean. De Noord-Koreanen hebben ook ditmaal weer het accent gelegd op hun eis. dat neutrale landen in het bijzonder Aziatische op de conferentie vertegenwoordigd moe ten zijn. Toen Dean erop wees, dat het vandaag 28 October is de dag, waarop de politieke conferentie had moeten beginnen beweerde Ki Soe Bak, dat deze conferentie was vertraagd door de Verenigde Naties, die „zich buigend voor de wil der V.S." hadden geweigerd de „rede lijke" voorstellen van Chinezen en Noord-Koreanen te bespreken. Generaal Thimaya. de Ir.msche voorzitter, van de neutrale repatrië ringscommissie, heeft vandaag mee gedeeld, dat. er rinc"-: September de kampen voor a ut (.communis tische krijgsgevangenen. drie moor den zijn gepleegd en waarschijnlijk nog een vierde. De slachtoffers wa ren Noord-Koreanen en Chinezen. Een van hen was ernstig mishan deld. De Amerikaanse regering heeft Dinsdag Indïë beloofd, haar invloed te zullen aanwenden, om de rege ring van Syngman Rhee er toe te bewegen, de Koreaanse wapenstil stand te eerbiedigen. De Indische minister-president Jawaharial Neh- röe had er op 7 October op gewezen, dat de regering-Rhee de Koreaanse wapenstilstand en de wereldvrede in gevaar zou kunnen brengen. Ongeluk ..Autobahn" Belastende verklaring was fantasie, geeft „liftster" nu toe '"Van onze correspondent) BDNN. Het Duitse meisje, dat verklaard had. dat zij met de Ne derlandse vrachtwagen, die vorige week Zaterdag oorzaak van een ern stig ongeluk op de „Autobahn" werd, als lifster had meegereden, en dat het ongeluk wel te wijten moest j(jn aan drankmisbruik van de chauffeur, heeft deze verklaring gisteren herroepen. Nadat enkele getuigen hadden ver klaard. dat per se alleen maar twee mannen uit de Nederlandse auto wa ren gekomen en nadat ook op an dere wijze de onwaarschijnlijkheid van haar verklaring werd aange toond. gaf zij toe, dat haar mede delingen op fantasie berustten. Zij is daarop onmiddellijk in arrest gesteld. Het staat nu vast, dat dit meisje in een Duitse personenauto na net gebeuren yaj^ het ongeluk t leven voor diTnièt"alleen"Sasie- volle. maar voor de Nederlandse chauffeur aanvankelijk ook zeer be lastende verhaal, zijn nog niet be kend. stranden van vele badplaatsen wor den er door verontreinigd. Aan de netten van vissersvaartuigen wordt onherstelbare schade door de stook olie toegebracht. De Nederlandse afgevaardigde Bloomers zei. dat de verontreini ging van het zeewater door olie afval zou kunnen leiders tot het uit sterven van gehele vogelsoorten. Er 7.al spoedig een Nederlands rapport worden uitgegeven met aanbevelin gen ter voorkoming van vervuiling van het zeewater. In tegenwoordigheid van de di plomatieke vertegenwoordigers van zes en twintig landen hebben tal van particuliere ondernemers, die in hun bedrijven de nadelige ge volgen van dc verontreiniging on dervinden. cn afgevaardigden van organisatie; op het gebied van de vogelbescherming hun grieven ge uit. De bedoeling van dc door de Britse minister aangekondigde of ficiële internationale conferentie is het verkrijgen van een bindende overeenkomst, waarbij het zeesche pen verboden zal worden afgewerk te stookolie in zee te spuien. Tal rijke grote Engelse maatschappijen hébben hun medewerking reeds toegezegd. JOHANNESBURG, Drie Zuid- Afrikaanse vogelkundigen zijn een onderzoek begonnen naar middelen, om de bedreiging te bezweren, die de zwermen wevervogels (quelea- vinkent voor de graangewassen in. Zuid-Afrika en eventueel grot© ge bieden in tropisch Afrika. zijn g3att vormen. Naar de voorlopige bevin ding van de deskundigen verschaf fen de bevloeiingswerken de vogels namelijk het water, waar zij be hoefte aan hebben en door het uit zaaien van zowel winter- als zomer, graan wordt de vogels het gehele jaar door voedsel geboden. Een zwerm wevervogels is in grootte ongeveer te vergelijken met een sprinkhanenzwerm, maar het verlies dat de vogels veroorzaken js groter. Men heeft op proefvelden in Noord-Transvaal kunnen constate ren, dat een gerstveld van 250 acres in drie weken tijds volkomen kaal gegeten was. ondanks genomen af- weermaatregelen. Kamerlid Peschar: „Men moet positie van middenstand niet te zwart schilderen" UTRECHT. „Men moet de posi tie van de middenstand niet te zwart schilderen," zei het Tweede Kamer lid drs H. Peschar in de demonstra tieve vergadering van het Ned. Ver bond van Middenstandverenigingen, die Dinsdag is gehouden, „na de ko mende loonsverhoging zullen de loontrekkenden per jaar rond f500 millioen méér kunnen uitgeven, waarvan ongeveer de helft door de handen' van middenstanders zal gaan." Drs Peschar verheelde echter niet. dat vooral kleine middenstan ders weinig of niet gebaat zullen zijn met de regeringsvoorstellen. Het Verbond nom een resolutie aan waarin met vreugde wordt geconsta teerd, dat er binnenkort een rege ringsnota over de middenstand zal verschijnen. Het onderstreepte nog eens als z'n doel: strijden voor orde ning in het vestigingsbeleid, in de cred iet verlening en de sociale ver zekering. Wrede stroper laat wild martelende dood sterven (Van onze corres* -indent) APELDOORN De laatste we ken is er in het Loenense bos een wrede stroper aan het werk. die herten en wilde zwijnen in strikken een martelende dood laat sterven. Het is de man blijkbaar niet om de buit (e doen, want dc gedode dis- ren worden niet weggehaald. Gemeen te-arbeiders vonden enige dagen geleden weer een hert en een wild zwijn, die al in vergaande staat van ontbinding verkeerden. Uit de afgebeten en afgerukte tak ken en de omgewoelde aarde viel op te maken, dat de dieren afschu welijk moeten hebben geleden, voordat zij de verstikkingsdood stierven. Ondanks geregeld toezicht van boswachters heeft men de strik- kenzetters tot nu toe niet kunnen betrappen. LUCEBERT, de experimentele dichter, is de poëzieprijs t'on de gemeente Amsterdam toegekend uoor »n 1052 verschenen bundel gedichten „Apocrief'. In haar advies verklaarde dc jury. uur- Liicêovrc „moet too reen öc- whouicd als een dichterlijke fi guur met grote potentie, die een waardevol element aan de Ne derlandse poëzie heeft toegevoegd''.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2