Moordenaar van Woerdense agent v. Eek staat terecht Sklikan Minister Staf voor heet vuur van grote aanval geplaatst fVi Politie waakt over oud roest Rit met vaders auto had droevig einde Brits chirurg scheidt Siamese tweeling oorts... Noodlotsnacht herleeft sobere rechtszaal GELEZEN - Kêndierkoest, Bedienen geheime zender werd streng gestraft Menings verschil in kabinet over defensie-begroting 1 en gewogen Geen piloten van VS op Deense basis Mortiergranaten vielen buiten oefengebied Afzonderlijk debat in Tweede Kamer over nat. feestdag Sterke oppositie in Perzië tegen herstel banden met Londen PTT-vakorganisatie wil op 2e Kerstdag geen bestelling Ambtenares gireert f 4000 uit de kas in eigen zak Mona Lisa was op Zondagmorgen gevaar voor lucht- en scheepvaartverkeer Tragische zaak voor rechtbank Hevige brand maakt 55 arbeiders werkloos TV-nota dit jaar niet in Kamer? Baby Tomoe stierf enkele uren na gevaarlijke operatie "Vrijdag 4 December 1953 3 „nee, we weten van (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Veertien November 1952, 's morgens tegen vijf uur: bij de spoorwegovergang op de Utrechtse Straatweg in Woerden staan twee mannen, de baanwachter W. v. d. Broek en de politieagent Adriaan van Eek. Zij wachten op twee in brekers, die op deze koude nacht in Harmeien een inbraak hebben gepleegd. Baanwachter v. d. Broek heeft een telefoon tje gekregen van een collega, een paar kilometer verderop. Hem zijn de inbrekers ontsnapt, bij de spoorwegovergang in Woerden zal het misschien beter gaan. De inbrekers zijn op de fiets, zij rijden zonder licht. Inderdaad komen de inbrekers later blijken het de broers Chris en Jan B, uit Bodegraven te zijn aanfietsen. Agent Van Eek wil hen aanhouden, hij roept „Halfc politie" en „Afstappen", maar verder komt hij niet. Want dan heeft Chris B. al een revolver te voorschijn gehaald, hij lost vijf schoten. Agent Van Eek, 35 jaar, getrouwd, vader van twee kin deren sterft een half uur later in het Woerdense ziekenhuis. Zijn laat- ste woorden zijn: „Zoek in de rich ting bodegraven." En in dat Bodegraven arresteerde de politie later, om precies te zijn negen maanden later, Chris en Jan B. Samen met een monteur uit Rietveld, J. M den B„ staan zij vandaag terecht voor de Utrechtse rechtbank. Er worden hun inbraken De overvloed aan nieuwe boeken, die ons momenteel bereikt, dwingt ons ten einde onze lezers althans een glo bale indruk van de nieuwe uitgaven te geven te volstaan met een korte aankondiging, Wy stellen ons echter voor te zijner tijd m deze rubriek op bijzondere uitgaven terug te komen, VICXOR E. VAX VRIESLAND „Spte- v gel van de Nederlandse Poezïe". Uitgave J. M, Meulenhoff met steun 'van het Min. van O, K. en W. en het Prins Bcrnhardfonds. (Prijs 12,90). Voortreffelijke bloemlezing omvang bijna 700 pagina's van de moderne Nederlandse dichtkunst na de Tachtiger Beweging, die beter dan welke andere verzameling ook een beeld geeft van dit cultuurbezit. B- B. Swanenburg „Algemene Kunst- encyclopedie". Uitgave W. de Haan. (Prijs 9,75) Tweede druk van beknopt maar overzichtelijk en ruim geïllu streerd naslagwerk voor de beeldende kunsten. Volledigheid verwachte men hiervan met. De geïnteresseerde leek 2al er echter een. zeer bruikbare gids aan hebben. Leo Pagano „Het voebaLSaarboek 1953" Uitgave Elsevier. (Prijs 15,80>. Tussen de eerste en de laatste bladzijde van dit boek zal de liefhebber van de voetbal sport zovel gegevens over deze sport aantreffen o a. de eindstanden van de gehele competitie tot en met de vier de klasse dat hy met vaak tevergeefs een greep er naar zal doen, wanneer hij iets wil naslaan. Jan van Ecchoud „Met kapmes cn kompas door Nleuw-Guinea". Uitgave C. de Boer (Prys fS,90). Reisverhaal over de ervaringen, die de schryver ge durende zijn vijftienjarig verblijf op Nieuw-Guinea temidden der Papoea's heeft opgedaan. Met foto's geïllustreerd. Mevrouw G. van Hcerikhuizcn-Weiz „Van Mohandas tot MaJiatma". Uitgave F. G. Kroondcr (Prüs f3,90). Inleiding tot de levensstrijd van Ghandi en een. bloemlezing over hem en uit zijn wer ken. J. W. Kallenborji „Strijd tegen Inter nationale misdadigers". Uitgave Keeslng (Prys f5,90). Onderhoudend boek waar in de deskundige schrijver vertelt over internationale affaires van valsmunterij, zakkenrollery, m de ontmaskering waar van hy de hand heeft gehad, Wim Kan „Corry en ik". Uitgave De Bezige Bij. (Prys goedkope editie f4,90 met foto's f7,90). De lezers zullen zich wellicht herinneren het hoofdstuk uit dit boek. dat enige tijd geleden in ons blad verscheen. Wij willen er thans ■mede volstaan te zeggen, dat Wim Kan ook in de andere hoofdstukken (die U nog niet kent) een even goed verteller blykt te zijn, Koos Schuur „En de Kookaburra lacht". Uitgave De Bezige BU. (Prys f5,90). De Nederlandse schrijver Koos Schuur ei igreerde in het voorjaar van 1951 naar Australië. Uit bneven die hij sedertdien naar vrienden in Nederland stuurde en waaruit dit botk is samen gesteld. leert de lezer, als het ware van binnenuit, de ervaringen kennen van een landgenoot, die in een vreemde wereld wordt geplaatst en daar allerlei werk moet aanpakken. Henri Knap, „Ryat U ook zo auto". Uitgave De Bezige Bij. (Prils f350). Onaerhoudend babbeltje over de nuk ken en kuren van auto's, waardoor amateur-chauffeurs geteisterd kunnen worden. Annie Schmidt. „Impressies van een simpele ziel". Uitgave Queritlo. (Prys f3,90), Derde bundeltje, dezer dagen verschenen, van haar graag gelezen ver haaltjes. Annie Schmidt, „De toren van Bem- melekom". Uitgave De Arbeiderspers. (Prys f2,80). Gebundelde kinderge dichtjes met tekeningen van Wim By- moer. Annie Schmidt. „Jip en Janneke". Uit gave De Arbeiderspers. (Prys f2,51». Verhaaltjes voor kinderen die juist de leeskunst machtig zijn. Met tekeningen van liep Westendorp). Vele van de ge dichten en verhaaltjese zullen onze le zers bekend zyn. Wim Hora Ad erna, „Rooie Freeke", Uitgave De Lange. (Prys f4,90.1. Fns en onopgesmukt verhaal voor meisjes tus sen 8—-15 jaar, over een meisje, dal aanvankelijk nogal in de verdrukking zit, doch zich daaruit, mede dank zij een vriendinnetje weet te bevriiden Te. kenmgen van Ficp Westendorp. Anne dc Vries, „De levensroman van Johannes Post". Uitgave J. H. Kok. (Prijs £3.95). Vijfde en goedkope editie van het verhaal over het leven van een der grootsten uit het illegale ver zet. de leider van de LKP. Siegfried E. van Praag. ,Xa Judith". Uitgave Leopold. (Prys f 9,75), Derde druk van deze roman die zich afspeelt in de wereld van circus en theater. Johan Fabriclus, „De grote Geus". Uitgave Leopold. (Prijs £3,90). Vijfde druk van deze roman over een episode uit de Tachtigjarige oorlog. Simon Vestdijk, „Rumeiland". Uitgave Nijgh cn Van Dïimar, (Prijs f3.90). Tweede druk van een. ook bij een bre der publiek aanslaande roman van deze schrijver. ten laste gelegd elf aan Chris B, en verder aan Chris B. ook de doodslag op agent Van Eek. Het is een zaak, waarbij de poli- lie aanvankelijk heeft misgetast.Tot schade van twee gezinnen uit Woer den. die van Verhoef en Van Hu- nen. Drie maanden werden zij, ver dacht van deze moord, vastgehou den, daarna vrijgelaten, Maar de „buurt", „het dorp", „de omgeving' veroordeelde snel: de kinderen speelden niet met de kinderen van de „moordenaars" en als zij door de straten van Woerden liepen bewo gen de gordijntjes achter de stijf ge sloten ramen, en gonsde de roddel overal. Tot de rijksrecherche teruggreep op de uitlating van de stervende agent Van Eek: „Zoek in de rich ting Bodegraven". In Februari wer den Chris en Jan B. gearresteerd, omdat een inbreker in het Rotter damse Huis van Bewaring in een geheel andere zaak hun namen had genoemd. Zij zouden meedoen aan die „andere zaak", zij waren niet gekomen. Wanneer was die „andere zaak"? In de nacht van 13 op 14 November 1952. Aangezien er toen een politieman was, die de twee za ken combineerde, sloeg men snel toe. „Nee", zeiden de verdachten KOPENHAGEN. De Deense regering heeft besloten de uitbrei ding van twee vliegbases :n Jut land lift te stellen, als gevolg van de beslissing, voorlopig het aanbod van het opperbevel vati de NAVO om Amerikaanse Iuchtmachtperso- neel op Deense bases te statione ren niet ie aanvaarden. De bases maakten deel uit van het NAVO-program, dat door de vorige regering is goedgekeurd. Door deze inkrimping denkt men een derde van ,de oorspronkelyke kosten (100 millioen kronen) te kunnen besparen. Politieke krin gen beschouwen deze beslissing van de regering als een onderstreping van haar voornemen, voorlopig geen Amerikaans luchtmachtperso- neel op Deense bases te laten lege ren. (Advertentie LM.) Bedenk, dat uit een onver- i zorgde Icinderhoest een zwakke borst kan over- blijven.» Bescherm Uw kleine met aanvankelijk, mets." Maar er kwamen feiten op tafel: een winkeljuffrouw in Woerden her innerde zich een man, aan. wie zij gummihandschocnen had verkocht. Hij droeg een opvallende bril, en Chris B. draagt een opvallende bril. De nacht van 13 op 14 November 1952 tverd van minuut tot minuut uiteengerafeld. Tot Chris B beken de. Tot zijn broer Jan bekende. Toen kwam ook de derde verdachte op het tapijt en was de zaak „rond". De zitting duurt voort. Boerin kon zich nog juist in veiligheid stellen ZWOLLE. Door een vergissing by 'n radiotelefonïsch doorgegeven vuur bevel zijn gisteren bij een oefening met mortieren in het artil lerie-schietkamp Oldebroek dertien granaten buiten de zogenaamde vei ligheidszone terechtgekomen. Een aantal daarvan viel in de na bijheid van een boerderij in de buurtschap de Dellen. De bewoon ster, mevrouw Langenberg—Roke, die buiten haar huis bezig was. moest zich kruipende in veiligheid stellen. Ook enige arbeiders in de buurt moesten dekking zoeken. Er zijn geen slachtoffers gevallen en er werd geen schade aangericht. Men kan zich niet herinneren, dat iets dergelijks ooit eerder is gebeurd. DEN HAAG. Bij de schriftelijke voorbereiding van de begroting van Algemene Zaken is gisteren uit voerig van gedachten gewisseld over de kwestie van de viering van de Nationale Feestdag. Op voor stel van de voorzitter besloot de Tweede Kamer daarover binnen kort een afzonderlijk debat te hou den. (Advertentie LMJ TEHERAN. De Perzische rege ring heeft vandaag de bekendma^ king van haar besluit om de di plomatieke betrekkingen met En geland te hervatten enige tijd uit gesteld. De reden van dit besluit is, dat er een storm van oppositie ïs opgestoken. De religieuze leider Ayatollah Kashani publiceerde een manifest, waarin hij verklaart, dat Perzië geen Britse diplomatieke vertegen woordigers tot het land kan toe laten. tenzij de majlis het ermee eens is. De Perzische ma j lis. be staat op het ogenblik slechts uit 23 leden. Normaal is het ledental 79. 56 volksvertegenwoordigers zijn afgetreden om ex-premier Mossa- deq te helpen, de werkzaamheid van de majlis te verlammen.. Kas hani herhaalde, dat het oiiepro- bleem moet worden opgelost, alvo rens de betrekkingen, met Enge land kunnen worden hersteld. DEN HAAG. Het landelijk ba- stuur van een der vakorganisaties voor PTT-personeel „Ons Belang", heeft aan de directeur-generaal der PTT verzocht de uitvoering van de aangekondigde beste1 ling op 2e Kerstdag met te doen doorgaan op grond van de traditie op deze alge meen erkende Christelijke feestdag. Ouwerkerk ualt droognadat het tien maanden een prooiis geweest van de golven, de wind, van zand en slib. Maar nu zuigen krachtige pompen mVlïoenen kubieke me ters water ttit de Vierbannenpol- der, daardoor komen Ouwerkerks straten, landerijen en huizen lang zamerhand droog te staan. Maar welk een verwoesting: slechts weinige huizen zijn onbeschadigd, dijken zijn door het water aan gevreten, boerenwagens en fietsen liggen doorweekt of verroest in drabbige plassen. Toch waakt de rijkspolitie al over de spullen die eventueel noa bruikbaar zijn. NIJMEGEN. In Duiven (Gld.) is een 20-jarige gemeente-ambte nares gearresteerd omdat zij ervan wordt verdacht 4000 te hebben verduisterd. Zij zou geknoeid heb ben met legesgelden, pasuitreikin gen en kosten voor bouwvergun ningen. Zij was n-1. belast met de gïrostortingen van de gemeente, behield de bedragen echter en per foreerde zelf de recu's van de for mulieren waarop zij gefingeerde data noteerde. GRONINGEN. De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft Don derdag zes personen die een geheime zender hadden bediend veroordeeld tot straffen, die variëren van gevangenisstraf tot boete met voorwaarde lijke gevangenisstraf. Zij werden ervan beschuldigd de telegraaf- en tele- foonwet te hebben overtreden door op Zondagmorgen herhaaldelijk met de zender „Mona Lisa" in de aether te komen, hetgeen ernstig gevaar voor het scheepvaart- en luchtvaartverkeer opleverde. De rechtbank veroordeelde K. B. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Nadat minister Staf Donderdagmiddag In de Tweede Kamer zijn defensieplannen had verdedigd tegen de critlsche bezwaren van diverse afgevaardigden, bleek by de replieken zonneklaar, dat hij zijn ge hoor niet had overtuigd. Het waren bovenal de heren Vermeer (PvdA) en Fens (KVP), die hieromtrent geen twijfel lieten bestaan. Maar met mr Roosjcn (AR) was het nauwelijks anders gesteld. De bewindsman had o.a, verklaard hopenljjk in April aan de Kamer een nieuwe Defensie-nota te kunnen overleggen. De heren Vermeer cn Fens betoogden beide, dat daar in o.a. dient voor te komen hoe de heer Staf zijn plan denkt te financieren. En voorts vroegen zij zich af, wat de minister denkt te doen tot aan het tijdstip, dat de nota gaat verschijnen. HAARLEM. Een gevangenisstraf van zes weken, waarvan twee weken onvoorwaardelijk en vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, heeft de officier van justitie te Haarlem' geëist tegen een 18- jarige scholier uit Haarlem. Deze jongeman had tijdens een tocht met de auto van zfj'n vader zo snel gereden, dat de wagen kantelde met het gevolg, dat een 18-jarige vriend'uit de wagen geslingerd werd en vrywcl onmid dellijk overleed. Het ongeluk gebeurde op 2 Oct. op de Zeeweg te Overveen. De ouders van de scholier waren op reis, de auto stond in de garage. Bij het snuf felen in een lade vond de jongeman toevallig een contactsleuteltje van. de wagen en dit bracht hem op het denkbeeld, met twee vrienden een rit te gaan maken. Op de Zeeweg te Overveen ge beurde het ongeluk. De 18-jarige gaf nu toe zeer roekeloos gereden te hebben. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat het slachtoffer van snel heid hield en dat het aan de bestuur der had gevraagd extra-hard te rij den. De jongen aan het stuur was niet in het bezit van een rijbewijs Nadat de officier woorden van deelneming aan het adres van de ouders van ds Bloemendaalse scho lier had gesproken, deelde hij mee, BORNE. Een hevige brand heeft in de afgelopen nacht in de metaalwarenfabriek Bons en Evers te Borne gewoed. Omstreeks het middernachtelijk uur deden een hevige vonkenregen en felle uit slaande vlammen het ergste vre zen voor de omgeving, waar vele oude huizen staan. Om twee uur was echter de brand geblust. Het kantoor en een zeer groot gedeelte van de machineruimte zijn totaal uitgebrand. Er was een lage brand verzekering afgesloten, terwijl er geen bedrijfsschadeverzekering was. Ongeveer 55 man van het personeel zijn voorlopig zonder, werk geko men. een brief van de vader van het slachtoffer te hebben ontvangen, waarin deze de vriend van 2ijn over leden zoon vergiffenis schenkt. De Bloemendaalse jongen is als slacht offer gevallen van de snelheid, waar naar hij heel zijn leven streefde. Toch had zijn vriend naar de mening van de officier schuld aan het onge val. Hij moge een goed automobilist zijn geweest, de wagen heeft hij bij deze grote sneiheid niet kunnen be heersen. De verdediger merkte op, dat de bocht waar het ongeluk is gebeurd, zeer verraderlijk is. Hij had het be ter gevonden als zijn cliënt voor de kantonrechter gedagvaard zou zijn wegens het rijden zonder rijbewijs. Een strafrechtelijke correctie achtte hij niet alleen overbodig maar ook misplaatst. Hij concludeerde tot vrij spraak. De rechtbank zal op 17 December vonnis wijzen. DEN HAAG. De parlementai re behandeling van de televisie nota zal vermoedelijk pas eind Fe bruari of begin Maart plaats vin den. Donderdagmiddag tegen 6 uur kwam de Kamervoorzitter, mr Kortenhorst tot de ontdekking, dat zijn aanvankelijk tijdschema in de war kwam, o.a. tengevolge van de lange duur der debatten over Oor log en Marine. Na zich vergewist te hebben, dat minister Cals tegen uitstel geen bezwaar had, deed hjj een desbetreffend voorstel, waar over de Kamer heden zou beslis sen. Als het aanvaard wordt, zal verlenging van het huidige TV- bestel met ongeveer drie maanden nodig zijn. te Wester broek voor drie overtre dingen tot resp. 2 maanden met ver beurdverklaring, 3 maanden gevan genisstraf, 3 maanden gevangenis straf met verbeurdverklaring. De eis was respectievelijk 2. 3 en 3 maan den met verbeurdverklaring. T, W. L. te Hoogezand werd voor één overtreding veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenis straf. 50.boete subsidiair 20 da gen hechtenis en verbeurdverklaring met 3 jaar proeftijd. De eis was 3 maanden, waarvan veertien dagen voorwaardelijk met drie jaar proef- tydtijd en verbeurdverklaring. J. B. te Westerbroek werd voor één overtreding veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, S. B. te Haren voor één overtreding tot een maand gevangenisstraf, P. G. P. te Westerbroek voor één overtreding tot een maand gevangenisstraf, H. L. te Slochteren voor één overtreding tot een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd en 50.boete subsidiair 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring. TWEEDE KAMER Kan de Kamer, zo informeerden 's ministers critici, in de positie komen, dat de bewindsman reeds zoveel zal hebben voorbereid, dat de Kamer eigenlijk al aan het plan zou vastzitten? Hoe ziet de minister de verhouding tot de Kamer? In deze vragen lag besloten, dat Excel lentie Staf heel goed moest besef fen, dat de heer Vermeer zich met zijn mede-afgevaardigden niet voor voldongen feiten geplaatst wilde zien. Een waarschuwing, die onmid dellijk daarop door de heer Fens werd herhaald. De heer Fens meende te kunnen vaststellen, dat de~Navo ons niet om verdere plannen had gevraagd, maar dat minister Staf er toe ge komen was, omdat hij de defensie in onze sector te yl achtte. De heer Fens somde verder een reeks vraag punten op. die de minister in zijn nota zal hebben te beantwoor den. Hij liet daarop volgen, dat hij hoopte mettertijd over- tuigd te zullen worden. Maar mocht dat met zo zijn. dan was het parlement z.i. volkomen vrij de plannen van ir Staf af te wijzen. Tenslotte wenste deze spreker nog toegezegd te krijgen, dat indien er tussen nu en de verschijning der nota belangrijke wijzigingen intre den, de vaste begrotingscommissie daarin tvjdig zal worden gekend. Hier was werkelijk geen woord Frans bij. En om minister Staf terdege te doen gevoelen, dat hij met een zware, geconcentreerde aanval te maken had. voegde de heer Kort hals (VVD) zich bii de reeds ge noemde sprekers. Dit met de raad om nu maar terug te gaan naar het kabinet, dit duidelijk te maken, wat in de Kamer was gezegd om dan in de nota het probleem op nieuw aan de orde te stellen. Ministeriële rede In zijn rede verklaarde minister Staf, dat hij zelf vijf milliard gul den gedurende drie jaar voor het bestaande legercorps van drie divi sies en de verdere uitbouw daar van waardoor Nederland uitein delijk over vijf divisies zou be schikken aan de lage kant vindt. Verscheidene van zijn collega's staan echter op het standpunt, dat hogere uitgaven niet verantwoord zyn. Daarmee kwam onomstotelijk vast te staan, dat er over de op de begrotingen voor 1935, '56 en '57 aan te brengen vermindering van 10 op de defensie-uitgaven in de boezem van het kabinet menings verschillen bestaan. Op dit punt al thans heeft minister Staf duidelijke taal gesproken Zo niet echter met Spaanse officieren krijgen les van Amerikanen MADRID. Twee officieren van het Spaanse leger zijn voor een cur sus van vijf weken vertrokken naar de artillerieschool van het Ameri kaanse leger te Fiissen in Duitsland. Zij zijn de eerste Spaanse offi cieren. die op grond van de Spaans- Amen kaanse militaire overeen komst een Amerikaanse cursus zul len volgen. LONDEN. Een briljant Engels chirurg, dr Ian Aird, is er gisteren in geslaagd met een operatie, die 95 minuten in beslag nam, de nu een half jaar oude Siamese tweeling uit Nigeria (Afrika) te schelden. De babies waren met de onderlichamen aan elkaar gegroeid. Drie uur nadat de babies, twee zwarte meisjes, als afzonderlijke wezentjes de operatiekamer hadden verlaten en dr Aird verklaard had, dat ze in goede welstand verkeerden, stierf Tomoe. De andere baby, Boko, maakt het goed. De moeder van de tweeling, een twintigjarige verkoopster uit Ni geria, wag in hei ziekenhuis aan wezig toen professor Aird, die zich in de oorlog grote naam verwierf als veldarts, zijn instrumenten ter hand nam. Dr Aird had zich we kenlang voorbereid op de uiterst moeilijke operatic, de eerste van dit soort die ooit in Engeland plaats vond. Ds chirurg werkte ruftig en met vaste hand onder het alles ontle dende oog van vier kleurencame- ra's, wier opnamen later voor stu denten en artsen zullen worden af gedraaid. De cameramannen hadden twee uur gerepeteerd voor de ope ratie begon. Onmiddellijk nadat de babies ge scheiden waren, kregen ze bloed transfusies en werden ze in cou veuses gelegd. Dr Aird begaf zich naar de wachtkamer en zei tegen de zenuw achtige moeder die geknield lag: „Het is gebeurd, we hopen dat al les goed gaat." Een paar uur later stierf de baby Tomoe. Bijna tegelijkertyd begon het andere kind, Boko. bij te ko men uit de narcose. Boko maakt het goed. De directie van het warenhuis in Kanoe. Nigeria, waar de moeder werkte, liet haar en de kinderen per vliegtuig naar Londen brengen, gemeld. betrekking tot de vraag of metter» tijd dan de vijf divisies volledig zul» len zijn. Hier schermde hu zeer met vaagheden en gaf hij zich aan spe culatieve beschouwingen over. On duidelijk was hij ook. toen hij een onomwonden antwoord omzeilde op de vraag, wie tot de nieuwe plan nen het initiatief had genomen. Hij zeide terloops, dat in Navo-verband drie divisies te weinig moeten wor den geacht, maar bovenal klonk in zijn rede optimisme door over de te verwachten materiaal-hulp uit Ame rika. Verduidelijking Pas tegen middernacht. d.w.z. toen de hierboven genoemde Kamerleden, in tweede instantie al aan het woord waren, geweest, bracht de minister meer duidelijkheid in het beeld, door uitdrukkelijk te verklaren, dat de Navo ons om plannen had ge vraagd, dat het initiatief inzake de vijf divisies van Shape was uitge gaan. De minister zei voorts, dat in dien wij tot de gewenste grens met ons aandeel in de gemeenschappe lijke defensie gaan. er dan een be langrijke bijdrage van Amerika komt, Echter om het zever te ktin nen brengen, moet hij met de „aan wijzing" van een 5-öivisieplan kun nen werken. Hier is een wissel werking. Maar toen de minister zich liét ontvallen, dat hij zelf ook nog niet wist of het plan uitvoer baar is, riep de heer Fens uit: „Dat hebben wij nu de hele tijd be weerd." Humanistische verzorging Ten opzichte van meer dan één punt ging de minister in eerste instantie vnj ontwijkend te werk Wat de kwes tie van de humanistische verzorging betreft, maakte hy er zich met een jantje van Leiden af. Het verzoek, dat de militairen elk weekend naar huis zouden kunnen gaan wees hy af. Eveneens de sugges tie dat de onderwijzers in het belang van het onderwys met groot verlof zouden worden gezonden Zij behoren n 1. voor hel merendeel tot het 20 broodnodige kader. Wel echter zullen onderwyzers uitstel van eerste oefe ning krijgen Dat de officieren van de KMA te weinig respect voor de minister-presi dent aan de dag zouden, hebben gelegd, ontkende de minister. En nadrukkelyke verklaarde hij, dat hy niets van de discriminatie wil weten, die er volgens de heer vermeer nog altijd bestond. Wanneer er overdag mist heerst, de geniepige vijand van het ver keer Is het wettelijk verplicht, dat automobilisten en motorrijders met groot licht rijden. Omdat er nog heel veel weggebruikers zijn, die dit met weten of het uit laksheid of roekeloosheid niet doenheeft de ANWB de kuiestip aangepakt. Bin nenkort zullen alle gele rijders van onze wegenwacht zijn uitgerust met een duidelijk bord „Afist overdag groot licht" en daarmee net zo lang hun patrouilleritten rijden tot het voorschrift voldoende tot iedereen is doorgedrongen. Aanvankelijk was het slechte 10 van de autorijders en motormensen, die met vol licht door de mist re den. Thans schat men hun aantal op 40 van het totaal. Wie tail weten wat men „dichte mist" noemt, schatte de afstand van zijn vrij zicht. ïs dat 200 meter of min der dan moeten m elk geval de grote lampen aan. 5000 nieuwe patronen zyn door het Moskous Modecentrum ontworpen om Russische vrouwen aao smaak\oller kleding te helpen. Begin volgend laar zijn deze jurken m de winkels te koop. Geen statie, maar staatskledrog. «ju «a^cui.ic ,m- - ,De Hertog van Windsor kwam deze dekt tussen de indianen by de Brazill- inet 6613 nieuvve soort das ui een aanse Von Martmswatervalien langs de pa *r Xmgu-nvier. Zij werden 35 jaar her als kleuters ontvoerd; hun ouders, blanke rubberplanters, zyn toen door de Men- cnngronotirestam vermoord Deze blan ken droegen, evenmin als de indianen, kleding: de 2 mannen hadden baarden tot de km een en haren tot het middel. Dat héb je daar op middelbare leeftijdI 9 Nieszawa Cmielovv. een Poolse bes van 134 jaar, is uit het ouden van da gentehuis te Miasotw Stary gelopen theater een zwart, vierkant gevalletje, met geknoopt 011 2 x zo breed als een gewone das. Men gelooft, dat hij' een nieuwe dassenrr.ode wil lanceren zoals hy al eerder heeft gedaan, maar dit maal voorspelt men zyn idee geen grote toekomst. Momenteel »s bi Hannover een ten toonstelling van uitvindingen. U moet er beslist heen als U hv, zoekt: een at mosferische bureauklok. die loopt 00 - temperatuurveranderingen, een para dat het haar met beviel met die oudjes plme met lichtgevende stok. een appa- samen te wonen. ,lk voel me nog jong*' raat om automobilisten wakker te hou- zcl ze Ze heeft drie mannen gehad, den, vloeibaar lippenrood, een clectrisch maar geen kinderen. Zc zou graag weer anti-snur kappara at, een damestasje -net trouwen doch acht het ongepast met ingebouwd pistool of een sweater met iemand beneden de 100 in het huwelijk afneembare mouwen, te treden. Nu woont ze weer alleen en is gelukkig. Blackie, een zwarte kater verhuisde met de familie van Cradock (Z.Afr.) Dc positie van de Australische ar- naar Grahamstown. verdween na enkele beidsmarkt is ui October beduidend ver- dagen, bleef 4 weken opder water, dook gisteren weer op in zyn oude woon- Nog wat over Australië: in het laat ste kwartaal van '52 kwamen er 24.545 immigranten binnen, in het eerste van '53 12.923. in het tweede 9. 409 en In het derde slechts 6.411. Voortdurend mbl- nsteren pkia,wS. -wC afstand Cradock-Granam» stown is 183 km. Howard Bab, producer van de film „One too many" („Eentje te veel"), een rolprent gericht tegen hot alcoholisme, werd Donderdagmiddag in Hollywood gemeld*1 "waarom""wcrd (nog) niet gea^ee^omdat wf dronken SS

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2