Minister Cals: „Voor de kunst moet meer gebeuren in ons land" {Voorts GELEZEN—j Kloof tussen toneel en publiek is te breed Weerbericht klopt niet in het uiterste Noorden Auto klom in paal In Tweede Kamer scherpe critiek op bronnenboek Ouwerkerk thans verlost uit zijn isolement Ernstige rebellie bedreigt partij van Churchill Voor twee opera-gezelschappen is beslist geen plaats Min. Cals erkent, dat onderzoek „Sticusa" wenselijk is en gewogen Gratie voor Duitse oorlogsmisdadigers Conferentie over de voedseloverschotten ANTON VAN DUINKERKEN MEENT: Moties-Roosjen en Lucas afgewezen Critiek in Groninger Mij van Landbouw; minister geeft feiten toe r Kruispunt Laren zal verbeterd worden Huurder heeft recht op functionnerende verwarming Ontslagbepalingen bij arbeids overeenkomsten ALS LAATSTE DORP IN RAMPGEBIED Hoger uitkering van sociale verzekering Opstandelingeneisen de verbreking van onderhandelingen met Egypte Dertig Labourleden eisen wijziging van Engelse politiek .Woensdag 16 December 1953 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het was of een last van minister Cals was afgevallen toen de Tweede Kamer zich door de onder wij sparagraphen van zijn be groting had geworsteld en op het terrein was aangeland, dat hij vroeger als staatssecretaris ook heeft behandeld: de kunst, de monumentenzorg en de vorming buiten schoolverband e.d. Zijn betoog liep over van een droge humor. Toen hij te middernacht nog aan het woord was, constateerde hij dat het „vandaag net morgen geworden was" en hij sprak zijn geestverwant Peters (KVP) aan als de ge achte afgevaardigde, die.een bepaald monument „op het oog had" wat hem de minister wel lastig 1*«V, TWEEDE KAMER Ook de vele zakelijke medede lingen, welke hij deed. verrieden enigszins,, dat hij meester was van het terrein. Zo kondigde hij een spoedige herziening aan van de salarisregeling voor de gesubsidieer de orkesten, speciaal voor de laagst bezoldigden. Ook liet hij weten, dat hem binnenkort plannen over het nationale ballet zullen worden voor gelegd en dat men met de formatie ervan per 1 Maart a.s. hoopt te be ginnen. zodat de groep met ingang van het nieuwe seizoen zal kunnen starten. Tijdens de overgangsperiode zullen de bestaande groepen worden voortgeholpen. Ten aanzien van de Nederlandse opera onderstreepte de bewindsman de wens naar een vaste regieleiding. Hij liet doorschemeren, dat tot de eenhoofdige muzïekleiding, welkeer thans is. op aandrang van het de partement was besloten. Hij gaf ook toe, dat bij de spreiding van de mu ziekdramatische kunst welke hij be oogt, voorkomen moet worden, dat de provincie een tweede rangsopera krijgt. Een opera-groep daar zal zich wèl moeten afstemmen op de be hoeften en mogelijkheden van het platteland. Hij nam nota van het verlangen van de heer "Willems, dat dit gezelschap geen bijwagen van de Nederlandse opera moest worden maar hield toch staande, dat in ons (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. In de Tweede Kamer heeft minister Cals, in ant woord op opmerkingen van de he ren Stufkens (PvdA) en Lemaire (KNP) erkend, dat het gewenst is de opzet van de Sticusa aan een nader onderzoek te onderwerpen. Hij ontkende niet dat er van een ..verambtelijking" gewaagd kon worden. Intussen verzocht hij wel de arbeid, welke de Sticusa buiten Nederland verricht in de beoorde ling te betrekken. Met name met betrekking tot het werk in dc West bleek hij vertrouwen te koes teren. land voor twee opera's geen plaats was.. Hij ontkende intussen de juistheid van het verwijt van de communisti sche afgevaardigde Gortzak, dat hy de Utrechtse opera had stuk ge maakt. De fout lag z.i. kennelijk eerder bij een te pretentieuze opzet. Minister Cals begreep het verlangen naar een meer stabiel subsidie-beleid ten aanzien van het toneel. Hij meende ech ter dat deze zaak zou moeten rypen. In het voorbijgaan verdubbelde de mi nister, op verlangen van mevr. Fortanier (WD) en de heer Stufkens (PvdA) de subsidie aan bet Algemeen Nederlands Verbond. Hij wees echter het verlangen van de liberale afgevaardigde naar de in voering van een „leeszegel" in biblio- BONN De Britten hebben gis teren de vrijlating bekend gemaakt van de eerste Duitse oorlogsmisda diger onder het nieuwe clementie- systeem, dat door de Westelijke geallieerden ingesteld is. Hy is Karl Wilhelm Beine. die in 194S veroordeeld werd op beschuldiging betrokken geweest te- zyn bij het vermoorden van dertig Russen, die geïnterneerd waren in de ge vangenis van Wuppertal. Hy wérd ter dood veroordeeld, maar zijn vonnis werd veranderd in levens lang en later in tien jaar. Drie afzonderlijke raden van Amerika, Engeland en Frankrijk herzien op het ogenblik de geval len van Duitse oorlogsmisdadigers, die nog steeds in geallieerde gevan genissen zitten. De Amerikanen houden nog 300, de Britten 82 en de Fransen 87 oorlogsmisdadigers vast. theken, "ten behoeve van een boekenfonds evenals drie jaar geleden af. In het algemeen bleek de Kamer te vreden over het kunstbeleid van de mi nister. De heer Welter (KNP) consta teerde weliswaar, dat voor de kunst maar één pet van de begroting van O.K. cn W„ was uitgetrokken, maar hij accepteerde, dat dit „weinig was uit een goed hart". De minister stemde toe, dat er meer moest gebeuren. Als de Kamer, zoals de heer Welter had gesuggereerd, inderdaad behoefte gevoelde de Kamervoorzitters te laten uitschilderen, dan kon dit z.i. uit het huishoudelijk budget geschieden. Over het denkbeeld van dezelfde afge vaardigde om ook de na-oorlogsc minis ter-presidenten te laten poseren, ging hij echter niet zó concreet in. Ook antwoordde de minister niet op de suggestie van de heer Peters, om in Den Haag een standbeeld te laten vervaardi gen van de ereburger St. Bureaucratius, in navolging van het bekende mannetje in Brussel. Aardig was het verlangen van de heer Weiter naar meer fonteinen m ons wa terrijke land. Hij zag daar al de ver beelding van kunstenaars b(j omhoog spuiten. De begroting werd tenslotte z.b.s. aan vaard. Alleen de CPN verklaarde zich te gen. DEN HAAG Op uitnodiging van de Ver. Staten zal in 1954 een conferentie worden gehouden van ministers, die het probleem, zullen bestuderen van de overschotten aan voedsel in de wereld. Deze uitnodiging kan worden ge zien als een gevolg van een voor stel, dat de Nederlandse minister van Landbouw. Visserij en Voedsel voorziening. de heer S. L. Mansholt heeft gedaan op de onlangs -gehou den landbouwconferentie te Rome. Concern Friedrich Krupp te Essen telt reeds meer dan 25000 arbeiders BONN. Het concern van Frie drich Krupp in Essen heeft thans weer meer dan 25000 arbeiders, zo is door de leiding der onderneming medegedeeld. De herbouw van de Krupp-fabrieken heeft vooral in de loop van dit jaar grote vooruit gang gemaakt. De grootste Krupp- fabriek in Essen is nu de Locomo- tievenfabriek. waar 3700 mensen werken. Viervijfden van de produc tie der fabriek was dit jaar voor export bestemd. DEN HAAG Minister Cals heeft Dinsdag in de Tweede Kamer zowel de motie-Roosjen als die van dr Lucas als onuitvoerbaar aange merkt. Over de eerste motie die een vervroegde „ontknikking" be- pleitte van de onderwijzers, salarissen zei hij. dat ze zou leiden tot onaan vaardbare bud- getaire en admi nistratieve moei- terwijl hij de motie die opkwam voor het Koor dc leraren zij z.i. verstorend het TWEEDE KAMER lijkheden, Lucas „rechtsherstel" afwees, omdat zou werken op dé sfeer van georganiseerde overleg. Zowel de heer Roosjen en dr Lucas toonden 2ich niet bijster in genomen met 's ministers standpunt, zpaar toch trokken beiden zij het schoorvoetend hun moties in. Tijdens het debat toonde minis ter Cals zich bereid voorzichtig te onderzoeken of onderwijzers, die een andere functie hebben aan vaard. bereid zouden zijn naar het onderwijs terug te keren als een aantal fictieve dienstjaren aan hun werkelijke aantal zou worden toe gevoegd. GRONINGEN. Ernstige critiek op de betrouwbaarheid van de weer berichten van het KNMI in De Bilt is uitgeoefend door de voorzitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, de beer H. R. Starke, in zü» openingsrede voor de algemene vergadering dezer maatschappij, die Dins dag in Groningen werd gehouden. Deze weerberichten, zo zei de heer Starke, laten voor het uiterste Noordoosten van het land vee! te wensen over. Zij z}jn er vaak geheel naast. De klachten van de boeren zijn talrijk ett zijn zouden nog talrijker zijn, als een groot deel van hen zich niet oriën teerde op de weerberichten van Hamburg. De heer Starke achtte het be schamend, dat een zo belangrijk landbouwgebied van Nederland bit ter weinig heeft aan de eigen Ne derlandse weerberichten en hier door zelfs vaak nog wordt misleid, hetgeen m talrijke gevallen tot schade leidt. Hij meende, dat wat Hamburg kan, ook door De Bilt moet kunnen worden gepreste-rd. Dezelfde critiek als thans door de heer Starke naar voren is gebracht, kwam onlangs ook ter sprake in het Voorlopig Verslag van de Twee. de Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat. In zjjn gis teren verschenen Memorie van Ant- De overvloed aan nieuwe boeken, die ons momenteel bereikt, dwingt ons ten einde onze lezers althans een. globale indruk van de nieuwe uitgaven te geven te volstaan met een 'korte aankondiging. Wij stellen ons echter voor te zijner tijd in deze rubriek op bijzondere uit gaven terug te komen. VA/ illy Corsari „Omnibus". Uitgave v De Bezige Etj_ (Prijs 6.90). Bun del van bijna dertig verhalen van de schrijfster, die als zeer weinig Neder landse' auteurs de gave be2it binnen de begrenzing van een kort verhaal een intrige op te bouwen en sfeer te geven. John Brophy „Rendez-vous, om zes uur." Uitgave in den Toren. (Prijs 5.95). Nederlandse vertaling van de roman „Turn the key softly" van 'do schrijver, die zich reeds een publiek verwierf met zyn boek „De onsterfe lijke sergeant" Zijn nieuwste roman, waarvan reeds een tweede druk is ver schenen, heeft ten grondslag gelegen aan de film „Vrouwen, die het teken dragen," Hélène Nolthenius „Addio Grimaldit" Uitgave vatt Het Spectrum. (Prijs 4.90). Kroniek van het soms zorge loze soms harde leven, in een Italiaans dorp aan de kust van de Middellandse Zee. Boeiend en met gevoel voor hu mor geschreven. S. Greuo-ïtoldanus. „De humeuren ln de straat der weduwen." Uitgave De Arbeiderspers. (Prijs 7.90). Ge groepeerd om een aantal weduwen, die ten tijde van de Oost Indische Com pagnie. bij elkaar wonen in een Mid delburgse straat, geeft de schrijfster m een uitstekend verteld verhaal een beeld van het gewone leven in die dagen H. M. Mons „Monsieur de Paris". Uitgave Z.H. Uitgevers Mij. (Prijs 11.50). Roman, die een breed opgezet tijdsbeeld geeft van het Frankrijk te gen het einde van de achttiende eeuw. Hoofdperson is de man. die tegen zijn idealen ln gedoemd is zijn ro] in de Franse revolutie te spelen als bedie naar van de guillotine. Met tekeningen geïllustreerd, Dana Faralla „De magische witvoet." Uitgave Z.H. Uitgevers MU. Uit het Amerikaans vertaalde roman oor spronkelijke titel „The magnificent Barb". De roman beschrijft dc verhou ding van mens tot dier cn de presta ties waartoe een paard, in liefde door de mens daartoe gevormd, in staat is. Met tekeningen geïllustreerd Prys 6.90. JEUGDLECTUUR Leonard de Vries „De Hobby-club breekt baan". Uitgave De Bezige Bij. (Prijs f 4.90) Enthousiast verhaal over het werk van (een van de vele) hob by-clubs, waarin jongelui hun liefheb berijen kunnen, uitleven. Leeftijd 14— 13 jaar. J. Riemcns-Reurslag „De oude sprook jes". Uitgave Hollandla. (Prijs /8.90). Het boek biedt een bloemlezing van bijna vijftig van de mooiste en meest bekende sprookjes, versierd met teke ningen. die zich goed bij de sfeer der vertellingen aanpassen. Een derde druk reeds, Cees van der Hoeven „Speurtocht langs de rails." Uitgave Kluitman. (Prijs f 3.75). Spannend verhaal geschreven door eert ingewyde voor jongens tus sen 10—14 jaar, waarin het moderne materiaal van onze spoorwegen een grote rol speelt. Margo van Gelre „Onrust in de Vier de." Uitgave Boom-Ruygrok. (Prijs 2.90)Verhaal van schoolavonturen op een lyceum, Voor meisjes tussen 11—16 jaar F J. Wolters-Meyer „Over kabouters en elfjes." Uitgave Wereldbibliotheek. (Prijs 1.8S). Lief, zeer goed verzorgd boekje met versjes en tekeningen voor de jongsten om aan voor te lezen en voor iets oudere kinderen om zelf te lezen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „De kloof, die er al bestond tussen toneel en volk, is de laatste jaren nog verbreed. Het is tè gemakkelijk om daarvoor de kunstenaars verantwoordelijk te stellen. De dramatische kunst zou er by gebaat zijn als men een saamhorig publiek kon kweken." Dit zei Anton van Duinkerken op het „toneelcongres", dat in „Kras- napolsky" is gehouden en waaraan zeer velen-uit alle kringen, die zich met ons toneel bemoeien, aanwezig waren. De Amsterdamse wethouder voor kunstzaken, mr A. de Roos, meen de dat de overheid zich niet al leen met de uitkomsten, maar ook met de organisatie van 't toneel be zig moet houden. Wat we van onze toneelkunstenaars vergen is onrede lijk. Vrijwel alle gezelschappen zijn gedwongen hun voorstellingen ver DEN HAAG. Aan de plannen voor de verbetering van het be ruchte kruispunt te Laren van rijksweg 1 met de weg Hilversum —Laren wordt thans hard ge werkt. Blijkens een mededeling van minister Algera in zijn Me morie van Antwoord wordt een ontwerp gemaakt voor een plaatse lijke verdubbeling van de rijbaan van de rijksweg. Dit zal de veilig heid van het oversteken zeer ver hogen, omdat dan eerst op het van links komende verkeer moet worden gelet en na het bereiken van de tussenberm op het verkeer, dat van rechts komt. De KNAC heeft met voldoening van deze mededeling kennis ge nomen. Bovendien heeft de minis ter aan de KNAC mee gedeeld, dat de door haar naar voren gebrachte maatregelen, die zij op zeer korte termijn en ter beveiliging van ge noemd kruispunt nodig acht te weten bewaking door middel van een politiepost dan wel knipper- of verkeerslichten in ernstige overweging is. DEN HAAG Is een verhuurder verplicht een door slijtage in het ongerede geraakte centrale ver warmingsketel voor zijn rekening te doen repareren of te vervangen? Deze principiële vraag kreeg de president van de Haagse rechtbank te beantwoorden in een kort ge ding, waarbij als eiser optrad de journalist J. en als gedaagde een verzekeringsmaatschapoij. De president wilde zich niet In laten met de kwestie of de ketel dient te worden gerepareerd of door een andere moest worden vervan gen, doch achtte het billijk, dat eiser aanspraak kon maken op een goed functionnerende verwarming. Hij stelde aan partijen een schik king voor, waarbij door verhuurder onverwijld, op verantwoorde wijze aan de ketel reparaties dienen te worden verricht. Dit voorstel werd aanvaard. Gedaagde, die toezegde terstond opdracht te zullen geven voor reparatie, werd veroordeeld in de kosten van het geding. buiten hun vestigingsplaatsen te geven. Men dient ook aandacht te schenken aan hen, voor wie het to neel bestemd is. bij wie een ver schuiving van de koopkracht een belangrijke factor is. Bij ..een oplossing van tal van moeilijkheden zullen ook andere or ganen als de Raad voor de Kunst behulpzaam kunnen zijn. Er zal, zegt mr De Roos. een financiering van het toneel moeten plaats vin den, die niet het karakter heeft van een aalmoes, maar die tegemoet komt aan een behoefte, die vastge steld en erkend is. CHARLES U. WEAVER, een i-jarige automobilist, be leefde Zaterdag een merkwaar dig avontuur in de buurt van zijn woning in Syracuse (stad tn de staat New Yorfe). Hij over leefde dit avontuur ook. Zijn wagen raakte stuurloos en klom letterlijk in een paal. Weaver viel door de open deur op de grond en had slechts enkele schofljujonden. (Advertentie l. M.) BONBON per om (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Felle critiek werd gisteravond in de Tweede Kamer uit geoefend door ds Fokkema {AJt.) op het zg. bronnenboek, een sociologisch onderzoek, dat in opdracht van minister Cals in verschillende streken van ons land op de Veluwe en het Westland byv. is ingesteld. Ds Fokkema meende nl. dat de onderzoekers hier en daar wat gegrasduind en voor de rest aan hun duim gezogen hadden. Naar zyn mening waren de onder zoekers meer verwilderd dan de jeugd, welke in het bronnenboek als ver wilderd werd beschreven. Ernstig'verontwaardigd toonde ds Fokkema zich. dat de overheid er aan meegewerkt had om een deel van ons. volk, dat leeft in de vreze Gods, belachelijk te maken. Hij kon zich dan ook best voorstellen, dat de raad van Ede een- _.wr_T„_ stemmig tegen TWEEDE deze publicatie T7-i.#nr. |had geprotesteerd. KAMER Minister Cals j antwoordde, dat - hij zich al eerder van het boek had gedistancieerd. Hij verklaarde zich wèl verantwoorde lijk voor de keuze van de onderzoe kers. Intussen hadden sommige uit latingen in het bronnenboek ook hem. verbaasd en was hij getroffen door een weinig besef voor het gods dienstig leven van Nederland. Mevr- Fortanier stemde later toe, dat sommige gedeelten van het boek onder de maat bleven. Zij vroeg zich af of niet een verantwoorde keuze bij de publicatie had kunnen wor den gedaan, temeer waar prof. Lan- geveld in zijn inleiding gewag had gemaakt van het bezwaar dat de verschillende rapporten van een verschillende vraagstelling waren Prawda uit critiek op Russische minister MOSKOU. In een hoofdartikel in het Russische blad Prawda van Woensdagmorgen, wordt ernstige critiek uitgeoefend op het ministe rie voor Landbouweconomie en speciaal op minister Benediktov, die „op bureaucratische wijze te werk gaat bij het vormen van kader op de tractor stations". uitgegaan. Zij meende, dat er over het Westland bijv. beslist onzin in stond. Dat nam niet weg dat zij overigens toch wel waardering voor het werk kon hebben. ■WWP'iQilirtFli'Jü ,i DEN HAAG. Bij de behande ling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de bepalingen omtrent het ontslag bij arbeidsovereenkomsten, toonde de heer Schipper (AR) zich een voorstander van bedrijfs- rechtspraak. mits er waarborgen rijn, dat deze objectief bedreven wordt. De heer Molenaar (WD bracht enkele bezwaren in tegen de nadere regeling van opzegging op korte termijn cn op de wettelijke termijn cn verdedigde vervolgens dc stelling, dat de di recteur van een ge. westelijk arbeids bureau slechts mag oordelen over de vraag of het ont slag in het alge meen belang is ge geven of genomen. De beoordeling van de redely kneid van het ontslag is z.i. aan de administratie niet ge geven. Houdt men hieraan niet vast, dan komt men in strijd met de grondwet. De minister verklaarde des avonds het bezwaar van de heer Brandenburg (CPN) dat dit wetsontwerp het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen zal doen verdwijnen, niet te kunnen delen. In. antwoord op de opmerkingen van de heer Molenaar zei de bewindsman, dat men het begrip ..kennelijk onredelijk ont slag", dat in het wetsontwerp wordt ge noemd, moet opvatten als „schromelijk onbillijk". Het wetsontwerp werd tenslotte z.h.s. aangenomen. Onder aanteke ning, dat de heer Brandenburg (CPN) wordt geacht te hebben te gen gestemd. KAMER Z1ERIKZEE. Het dorp Ouwerkerk op Duivel and, dat sinds de nacht van de 1ste Februari slechts per boot kon worden bereikt, is als laatste dorp in het rampgebied door het vorderen van de droogmaling uit zijn isolement verlost en weer vla de weg bereikbaar. Aan het herstel van de vorige week reeds drooggevallen verbindingsweg van Zierlkzee naar Zijpe is men inmiddels begonnen. Verwacht wordt dat deze weg over veertien dagen voor het verkeer zal kunnen worden vrijgegeven. Dit zal tot gevolg hebben, dat het overzetten van auto's zich dan weer als vóór de ramp zal concen treren op de veerdienst Zype-Anna Jacobapolder. De thans ingelegde veerdienst Zïerïkzee-Anna Jacoba polder zal daarmee overbodig zijn geworden. Wat de droogmaling van Schou wen betreft: door de zeer ongere gelde toevloed van de resterende hoeveelheden water naar de pom pen. verloopt de slotfase in de pol der Schouwen niet zo vlot meer. De pompen bü Den Osse kunnen slechts met vrij grote tussenpozen draaien, omdat telkens moet wor den gewacht tot nieuwe waterlo pen zijn vrijgemaakt. 3n de buurt van Serooskerke staat nog voldoende water. Men is daar bezig enkele pompen van Burgsluis waar ze geen dienst meer hoeven te doen over te 1 plaatsen naar de dijk bij Schelp- hoek. Bij Zierikzee heeft man maatre- gelen genomen om verdere water lozing te vergemakkelijken. Zo we gen de laatste loodjes het zwaarst. Doch men probeert de moeilijkhe den zo snel mogelijk de baas te worden woord deelt de minister mede, dat de door het KNMI verstrek weer berichten voor het Noorden van het land inderdaad niet dezelfde waarde hebben ais voor de overige delen. Dit komt, omdat het dagelijks weer. bericht in het algemeen een gemid delde verwachting voor het Neder landse grondgebied inhoudt en in bepaalde gebieden of streken afwij kingen voorkomen. Uit het Noorden en met name uit de enkele tiental len kilometers brede noordelijkste strook van de provincie Groningen zijn aanwijzingen verkregen, aldus de minister, die de vraag hebben doen rijzen of afwijkingen daar in ernstiger mate en veelvuldïger voorkomen dan als normaal moet worden aanvaard. Mocht blijken, dat de afwijkingen van die aard zijn, d£t door bepaalde maatregelen een relatief grotere nauwkeurigheid zou kunnen worden bereikt, zal tot uitvoering worden overgegaan, bin nen de mogelijkheden, welke prac- tisch ten dienste staan. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, De Tweede Ka mer heeft Dinsdagmiddag de voor stellen van minister Suurhoff behandeld om de uitkeringen en loongrenzen van een aantal sociale verzekeringswetten te verhogen, in verband met dc a.s. huurverhoging. ZU betroffen o.a. de noodwet- Drees, de KinderbysIagregeUng voor werknemers en de Noodwet Kin- derbyslag voor Kleine Zelfstandi gen. Ten aanzien van de Noodwet- Drees wordt de aftrek voor eigen, inkomsten tot 200 verhoogd; de uitkeringen in de eerste en tweede gemeenteklassen voor gehuwden, en ongehuwden zuilen met resp. f 84 en 60 per jaar worden verhoogd» ïn de derde, vierde en vijfde ge- meenteklasse bedragen deze verho gingen resp. 90 en 60 per jaar. De Kinderbijslag voor het eerste kind wordt verhoogd tot 48 cent (was 46 cent), voor het tweede en derde kind 54 cent (was 51), vierde en vijfde kind 75 cent (67) en zesde en volgende kind 85 cent (67). De Kinderbijslag voor Kleine Zelfstan digen wordt voor het derde kind verhoogd tot 30 cent (28) en voor de volgende kinderen tot 43 cent (34). Al deze voorstellen kwamen eigenlijk overeen met een verho ging met 5 pet plus een extra'tje voor de grote gezinnen, die bij de consumptiebeperking destijds ach terop raakten. LONDEN. Zes en dertig conservatieven in het Lagerhuis zijn gisteren in opstand gekomen tegen de voorstellen van de regering-Churchlll om de Britse troepen uit de Suezkanaalzone terug te trekken. Zy dienden een „kritieke motie" in, waarin zy van de regering eisten, dc onderhandelingen met Egypte op te schorten. De rebellen zullen hun strijd, volgens de ver wachtingen voortzetten tijdens een grootscheeps dehat over de buitenlandse politiek, dat Donderdag in het Lagerhuis zal beginnen. Door deze actie kan de regering- -i Churchill in ernstige moeilijkhe den komen te verkeren. Een ne derlaag dreigt echter niet direct, omdat na het debat geen stemming gehouden zal worden. Enkelen van dc conservatieve opstandelin gen hebben echter gedreigd, begin volgend jaar tegen de militaire be groting van de regering te zullen stemmen, tenzij het plan voor de ontruiming van de Suezkanaal zone ingetrokken wordt. Dit zou tot een nederlaag en het heengaan van de regering kunnen leiden. De conservatieven van ChurchiU beschikken in het Lagerhuis over een meerderheid van slechts 20 stemmen. Deze meerderheid is al leen dan voldoende om de regering een zege te waarborgen, indien de conservatieven verenigd blijven, maar zij is nauwelijks veilig te achten in geval van een ernstige rebellie in de gelederen. In het begin van deze maand heeft ChurchiU een soortgelijke opstand tegen het regeringsplan om een televisie op commerciële schaal in te voeren en tegen een weigering om de oorlogspensioenen te verhogen de kop weten in te drukken. De „Suez-rebellen", die door een harde kern oud-strijders worden aangevoerd, hebben thans echter geweigerd toe te geven. ChurchiU en zijn minister van Buitenlandse zaken. Eden, hebben nu de moeilijke taak voor eenheid in de eigen gelederen te zorgen, juist op een ogenblik, dat er in het Lagerhuis een felle strijd met de Labour-afgevaardïgden woedt. LONDEN In het Lagerhuis is aan de journalisten een document overhandigd, waarin dertig Labour- afgevaardigden van de linkervleu gel zeggen, dat Engeland zijn po litiek grondig moet wijzigen om 'uit de „koude oorlog" tussen Rusland en Amerika te geraken. Engeland moest spreken met een stem. „even onafhankelijk als die van India", de overblijfselen van het oude imperialisme opruimen, minder bewapenen, een „oorlog te gen het gebrek" beginnen en er naar streven, dat alle Britse kolo niale gebieden zo spoedig mogelijk zelfbestuur krijgen. Minister Mansholt: Geen wijziging in landbouwpolitiek GRONINGEN Minister Mans holt heeft op de jaarvergadering van de Groninger Maat: -happij voor Landbouw meegedeeld, dat er, wat de Nederlandse landbouwpolitiek betreft, geen verandering in doelstel ling valt te constateren. Men dient echter een onderscheid te maken tussen het werkelijke beleid en de middelen, die dit beleid mogelijk maken. Marktordening noemde de minister in dit kader secundair. Minister Mansholt zei. dat men met het geven van garanties per product voor- ziehtig moet zijn. Alleen in zeer moei lijke situaties kan dit geschieden. De bewindsman tekende hierbij aan. dat nimmer een tegenstelling tussen akker bouw en veehouderij mag worden ge construeerd. Over tien jaar zijn alle op urgentielijst geplaatste monumenten gerestaureerd DEN HAAG, „Met de restau ratie van de Oude Kerk in Am sterdam zal begin 1954 worden be gonnen, omtrent de oude Her vormde Kerk te Scheveningen ver wacht ik binnenkort advies", aldus deelde minister Cals gisteravond mede aan de heer Tilanus (CHU) Hij verklaarde voorts, dat de mo numenten, welke thans op de ur gentielijst staan, over tien jaar allemaal gerestaureerd zullen zijn. Wij mannen (om eens even ter zijde te gaan staan met de heren onder de consumenten dezer ru briek) moeten op onze tellen pas sen. In Londen. is de emancipatie van de'"vrouw al zover gevorderd, dat de „Ladies footbal Club", die bestaat sinds 1940, een beste party speelt en het, volgens sommigen, heel goed kan opnemen tegen een team yan mannen. Vier jaar gele den kwam zekere meneer McCarthy op het idee of er bij de dames geen belangstelling zou bestaan om een voetbalclub te vormen. In drommen kteamen ze op zijn advertentie af. „We zijn allemaal gek op voetbal" zeiden ze. Eerst heette de club de „South London Ladies", maar er daagden zoveel leden op uit andere delen van de stad dan alleen uit het Zuiden, dat de naam veranderd werd in de „London Ladies Football Club". Op de foto ziet u keeper (keepster) Sylvia Balstonedie een hard schot meesrerlyk buiten de goal houdt. dat nog niet genoeg Is: twaalf Amerikaanse huisvrouwen gaan 6 Ja nuari naar Afrika om daar 34 dagen op groot wild te gaan jagen. De kosten p. P. zyn 2500. De vertegenwoordigster van de Scandinavian Airlines System, Beverly Putnam, heeft hiertoe het ini tiatief genomen. Miss Putnam wonend in New York is 31. Ze bezweert de da mes dat ze alles van Afrika zullen zien. iar geen Mau-Mau. - Vlak (ons)mannen evenwel niet uit! Bij een rechtszitting in Bemet lEng.) bleek gisteren, dat Robert F. Swan. 49, een Jaar lang twee baantjes had opge knapt, Van 3 uur m de ochtend tot 17-30 uur werkte hy op een kantoor. Van 18.00 uur tot de volgende morgen 8 er gens anders als telefonist. Hij sliep al leen maar op Zondag en had per etmaal een uur om te eten. Als de Amerikaanse recidivist George iets op zijn kerfstok heeft rennen de po- litiecorpsen om de eerste te zyn hem te arresteren. Want George is een prima kok cn als hij in de eet zit, is de stem ming onder alle gevangenen prima, want koken mag 'ie naar hartelust. Dit maal won de gevangenis van Oklahoma het George kwam zich gisteren in vol doende mate van dronkenschap aanmel- en verhuisde prompt naar dc keuken het gebouw waar hy zyn 3D da gen straf haastig begon met het opstel len van het Kerstmenu tot grote vreug de van alle celbewoners. Heemstede heeft van de bloemen tentoonstelling ..Flora" 72000 schoon overgehouden. Men wil daarvoor een veremgjngsbuis bouwen ni de af celegen buurtscnap De G.ip tussen Heemstede on Rpnni.hm.1, Het «al ongeveer zes Al - aat boer Johnsiot het Ierse dorp Corns s'.echt figuur. Die ,;uurp' 80 jaar. uit eer een heel mm bezit de U«»in,rïodi vS j te verkopen. Liever schiet 'ie met ha- *el! ..Ik neb een gelofte afgelegd" bt wecidc hij bij het afwimpelen van een bod van .1000 pond op dc boom. Hij laat I?e bewaken ondat onder zon =toe Seen meisjes zullen worden

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2