Worden Ouden van Dagen-flats in huur verhoogd? Gemeente tracht besluit van minister ongedaan te maken Koopmansbeurs wordt nu tafeltenniscentrum Schiedamse actie voor 30-jarige Paasheuvel Carillonklanken uit Oslo klonken over Coolsingel Moet U eens hóren! Hermes-DVS eet Zondag Limburgse vla Bij Technische Bedrijven komen prikklokken Fiets gestolen Oneerlijke werkster Ontploffing bij Beukers AGENDA Agenda Rotterdam GTB -nieuws Voortaan ook beschikbaar voor uitvoeringen en vergaderingen De restauratie van de St Laurenstoren Noorse Kerstgroet aan Rotterdam Duizenden woonden overdracht van de Kerstboom bij Zo was het vroeger bij de AJC Vrijbank-vlees Joop Heyster en Jan v. Buytenen doen waarschijnlijk mee Dr C. A. Poli volgt dr J. Ris op Raads-agenda in snel tempo onder de hamer door Jaarwedde van G.S. met 2000 verhoogd Zilveren schoolfeest W. d. Zwïjger-ULO Prijzencommissie opgeheven 2 Donderdag 17 December 1953 In een commentaar, dat 'de wethouder van de woningbouw, mr. M. J. M. van Kinderen, gisteravond gaf naar aanleiding van het ingezonden stuk, dat wij gisteravond publiceerden over het kwartje huurverhoging voor de bewoners van de .Koningin Emma- en de Nieuwlandflat aan de Vlaardinger- dijk, deelde deze bewindsman mee, dat de genoemde flat bewoners een veel scherper zwaard boven het hoofd hangt, n.l. een huurverhoging van 17 (dat is gemiddeld 1,20 per week), die voorgeschreven is door de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting. Het gemeentebestuur heeft tegen deze ministeriële beslissing protest aangetekend, waarin de onmogelijke situatie, waarin de flatbewoners komen te ver keren, wordt uiteengezet. Het gemeentebestuur hoopt nu, dat dit Schiedamse protest bij de betrokken minister een willig oor zal vinden en dat \roor de Koningin Emma- en de Nieuw- landfïats deze huurverhoging niet doorgaat. Ten aanzien van het verhogen van „Dreesmensen" als compensatie zuJ- de huren met een kwartje, waartoe len krijgen bedraagt voor alleen- de raad m laatste begrotmgs verga- staanden 5.en voor gehuwden dering besloot, zette Mr. Van Km-7.per maand, deren nog eens duidelijk uiteen, dat I Uit uit alles spreekt een bittere deze huurverhoging geen gevolg Isonbillijkheid. Dit heeft de minister van een stijging van de cokesprij- blijkbaar ook ingezien en daarom is zen, maar ontstaan is, omdat de ge- aan het einde van zijn schrijven een meente Schiedam geen voldoende cokes-productie heeft om de flats van ouden van dagen te bedienen. Sedert korte tijd betrekt Schiedam kraak- en watergas van de B.p.M-, zodat de eigen gasproductie, waar van de cokes een afvalproduct vormt, sterk is verminderd. Nu moet men cokes van derden betrek ken, hetgeen ƒ4.per ton meer kost dan toen de gasfabriek zeir de cokes produceerde. Daarom moeten nu de bewoners dat kwartje meer betalen. Doch dit geldt niet voor hen, die een uitkering hebben vol gens de noodwet-Drees en wier uit keringscompensatie niet gcüjk zou zijn aan een eventuele huurverho ging, die voor deze flats in Den Haag bekeken werd. Intussen heeft men ten departe- mente deze kwestie nader onder de loupe genomen en het resultaat daarvan is een schrijven d.d. 5 Dec. 1953 van de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, waarin deze meedeelde, dat de huren van alle woningen, die na 5 Mei 1945 zijn gebouwd, met steun uit 's Rijks kas, op de voet van de beschikking Bijdrage Woningwetbouw 1948, met 17 van de huurprijs moeten wor den verhoogd. Onder huurprijs wordt verstaan, het bedrag, dat men wekelijks of maandelijks betaalt met aftrek van servicekosten, wa- tergeld, enz. Voor de Ouden van Dagen-flats betekent dit een gemid delde huurverhoging van ƒ1,20 per week. Voegt men daarbij het hier boven omschreven kwartje, dan wordt het 1.45 per week of 6,28 per maand. De toelagen, die de (Advertentie l.M.) ótdtrgoed fcm bovfrutt plank em, de i» hellende krimpt rije wol, i heerlijk warm. Hemdje «egen de aantrekkelijke. Af* tweede bijzondere aanbiedingf sterke, linkje* et en PF.RLON- KOUSEN irr. xolledip Femiitderd \oot hei perin, bedragv clausule opgenomen, waarin de mi nister bereid is een lager huurver hogingspercentage in overweging te nemen, wanneer de betrokken ge meente kan aantonen, dat de ver- Mevrouw M. deed aangifte bij de politie dat de fiets van haar doch tertje was gestolen uit een schuurtje achter de woning aan de Korte Kerkstraat. In het hoofdbureau van politie is gistermiddag opgesloten de 18— jarige werkster N. B. uit Rotter dam, die ten nadele van haar pa troon. de Coöperatieve Inkoopver eniging BEO aan. de Nieuwe Haven een- geldbedrag van circa 40.— heeft ontvreemd. hoogde huurprijs uitgaat boven die van soortgelijke woningen (stand, ligging, grootte en kwaliteit) in die gemeente. Hierop heeft het Schie damse gemeentebestuur ingehaakt en een brief met vergelijkingsmate riaal naar Den Haag gestuurd, waarop men hoopt een gunstig ant woord te zullen krijgen. Tot zolang is het dus afwachten. Voorts zij vermeld, dat deze meer dere huuropbrengst niet de ge meente ten goede komt, maar moet worden gestort in 's Rijks kas, om dat dit een beschikking is. die van hoger hand wordt opgelegd. De mi nister, waarin de schrijvers van het ingezonden stuk zoveel vertrouwen hebben, heeft dit besluit uitgevaar digd, hetgeen door de Tweede Ka mer (na het verwerpen van d« motie-Bommer) is bekrachtigd. Het Schiedamse gemeentebestuur, dat volgens de schrijvers van ditzelfde ingezonden stuk, het vertrouwen van de flatbewoners niet meer heeft, zal niettemin zijn uiterste best doen •te trachten de bewoners van de Koningin Emma en de Nieuwland flat van een ingrijpende huurverho ging te vrijwaren. Aldus Mr. Van Kinderen. Gistermiddag om half drie plofte bü Frits M. Beukers' Verwarming» Maatschappij N.V. aan de Lange Haven een vat, gevuld niet bitumen uit elkaar. De 16-jarige leerlingmon teur W. J. C., die op de Maasdijk woont, kreeg de brandende substan tie in zjjn gezicht en over zijn han den, Met ernstige brandwonden is de jongen in de Dr Noletstichting opgenomen. De ontploffing van dit vat bitu men is te wfjten aan onachtzaam heid van de leerlingmonteur C., want toen hij uit dit vat een hoe veelheid moest overgieten ra een busje, ging dit niet vlug genoeg naar zijn zin. Hij nam een brander en ging de brei-achtige substantie daarmee verwarmen. Daardoor ont stond er in het vat een gasontwik keling die zo hevig werd. dat het vat ontplofte. De jongen kreeg de brandende bitumen over zijn han den en in zijn gezicht Direct stak de jongeman, van wiens gezicht door de brandende bitumenlaag (een soort asfalt) de vlammen afsloegen, zijn hoofd onder de waterkraan zo dat de vlammen doofden. Niettemin was overbrenging van het slachtof fer naar het ziekenhuis noodzake lijk. Het personeel heeft de verder in het rondgesprongen brandende stuk ken bitumen met een emmer water geblust jWat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: j Rembrandt-apotheek, Rembrandtlaan 5. I Bellen bü ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Bioscopen: hlonopole, 2, 7. 9 uur: „Ik vecht niet voor geld". Passage, 2 "uur: „Berlijn, stad van avontuur". Operette: Passage, 8 uur: „Wiener Blut". Voor leden van Schied. Kunst- kring. VOOR HEDEN Film: Arena; 2. 7, 9.30 UUr: Konvooi naar Malta; Capitol, 2, 7, 9.15 uur: Contra-Spionnage; Centraal, 2. 6.45, 9.30 uur: Lime Light; Cineac, 9—5.15 uur: Nieuws enz., 5.45, 8. 10 u: Een Nieuwe Morgen; Colosseum, 2, 7, 9.15 uur: Een Nieuwe Morgen...; Harmonie, 2. 7, 9.15 uur: De roep stem der Pampa's: Lutusca, 2.15, 7, 9.30 uur: Rechter Thomas; Luxor, 2, 7, 9.30 uur: Mylord steelt juwelen; Monopole, 2. 7, 9 uur: Ik vecht niet voor geld; Passage, 2, 8 u; Berlijn. Stad van Avontuur; Prinses, 2.15, 7, 9.30 uur: De laatste dagen van War schau; Eex, 2, 7, 9.15 uur: Spoorweg- sabotage; 't Venster, 2. 7, 9.15 uur: Ontmoeting met het Verleden; Victoria, 2, 7, 9.15 uur: Een nieuwe Morgen Tentoonstellingen: Museum Boymans, 10—5 uur: Histo risch Museum, 10—5 uur: Geschiede nis van Rotterdam; 'fc Venster, 10—22 uur: Schilderijen van Wim Schuite en Wim Gerritsen; Museum voor Land- en Volkenkunde, 10—5 uur; Melanesische kunst; weven en vlech ten in Afrika; Groothandelsgebouw, zalen 7 en 8; verkooptentoonstelling; zaal 6 Jubileumtentoonstelling Kees de Voogt; 19—23 uur: Maquette bin nenstad; Bouwcentrum, 9—5, Do. tot 10 uur: Bouw v. vac.-oorden, scholen, teh. voor ouden van dagen, fabrieken, boerderijen, etc. Engelse architec tuur. Burgerlijke Stand Geboren: Antonia M. d.v. A. M. J. v. d. Viies en M. Gosling; Herman zv L H. Pieroen en A. P. Kadema- kers; Anna W. C. d.v. M. C. van Keeken en A. Schouten; Johannes C. zv. C. J. Timmers en A. M. v. d. Sloot; Alida. W. M. d.v. J. Mar cus en W, J. Carstens. Overleden: M. F. P. Peeters, 82 j. weduwe van K. M. J. C. Hamilton; C. Bootsma. 88 j; M. J. L. Schoon- hcijt, 78 j.. weduwe van A. H. Frans- sen; C. M. Otten 70 j, GTB gaat Zaterdag zijn twaalfde wedstrijd in deze competitie spelen en. wel tegen Ins «linde, hetgeen een zware strijd zal worden. De thuis wedstrijd eindigde in een gelijk spel, doch als de GTB-ers alles op alles zetten, valt er wel een over winning te behalen. De wedstrijd wordt gespeeld aan de Kanaalweg te Rotterdam. Aanvang 2,30 uur. GTB II speelt Zaterdag tegen Sunlight en het zal zijn uiterste best moeten doen om revanche te nemen voor de nederlaag in Vlaar- dingen geleden. Deze wedstrijd wordt gespeeld aan de Laan Ons Genoegen. Aanvang 2.30 uur. Nu de restauratie van de Koop-blijvende dagen d$ze mooie ruimte WALA SPECIAAIHUIS Noordsingri 39 Dnr<U*el««n 112 Scbiedam; OtKnjecdrrrj 17 mansbeurs haar beslag heeft gekre gen, is «ok het tijdstip aangebroken om aan de hal een passende bestem ming te geven. Zowel by de behandeling van de gemeente-begroting voor 1958 als by die voor 1954. is in de gemeente raad gevraagd naar de exploitatie mogelijkheden van deze ruimte. Het college van B. en W. brengt hierby in herinnering, dat in de Memorie van Antwoord 1954 hier omtrent het volgende voorkomt: „Zoals is medegedeeld in de eerste raadsvergadering van dit jaar vormt de Beursïooaliteit een waar devolle on zeer geschikte tentoon stellingshal. wat ook In de loop van het jaar, zowel ter gelegenheid van de B.B.-tentoonstelUng als van «Jeugd Bloemen vreugd", Is ge bleken. Daarnaast kan «y ook voor andere doeleinden worden benut, hyv. voor tafeltenniscentrum, waar omtrent de besprekingen nog lopen de zyn. Het college is niet gebleken, dat er in de kimg van de distillateurs belangstelling bestaat voor het in de pers geopperde denkbeeld om een gedistilleerd-museum in de Beurs te vestigen. In dit verband merken wij op, dat in het Gemeente-Museum reeds een waardevolle collectie op dit gebied is bijeengebracht. Voorts hou de men in het oog, dat, aangezien het Beursgebouw een monument is. het de Gemeente niet vrijstaat hieraan enige bestemming te geven, die allerlei veranderingen van het gebouw zelf noodzakelijk zou maken. Waar tentoonstellingen doorgaans echter slechts een. tijdelijk kaï'akter dragen, zodat de hal daarvoor niet doorlopend zal worden gebruikt, is de vraag onder het oog gezien, voor welke andere doeleinden op de vrij- Kent 17 uw eigen land? Weet TJ kamphuis de Paasheuvel. maar het dan ook waar het gehucht Vier houten ligt? Vierhouten is een heel klein plaatsje op de Vel uwe, dat - het kan zonder overdrijving gezegd worden bij duizenden bekendheid heeft gekregen door het werk, dat daar een 30-tai jaren geleden be gonnen is. Welk werk, zult U vra gen. Het antwoord luidt: Het werk van de socialistische jeugdorgani satie In Nederland, de A.J.C. „eheel is een groot kamp eercentrum geworden, dat beheerd wordt door de stichting „Voor Zon en Vrijheid". Deze stichting ontvangt echter niet alleen A.J.C.-ers, maar ook talloze andere groepen, die op verantwoor de wijze willen kamperen, hetzij 'n tenten, hetzij in het gebouw. Uit de vele oua-A.J.C.-ers in het land heeft zich nu ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de Precies 30 jaar geleden, op 16 De- Paasheuvel een conn té gevormd, dat cember 3923. werd de Paasheuvel een kamphuis van heei eenvoudige opzet, dat in het gehele land een begrip voor een bepaalde opvatting in het jeugdwerk zou worden, in gebruik "genomen. In 1923 kon de jonge A.J.C. met enige trots het ge bouw openen dat, zoals de dichteres Margot Vos het zei, daar stond „aan de wijde hei, machtig beschermd en toch eindeloos vrij". De Veluwe was toen nog stil en vrtf onbekend. Dat is nu allemaal anders gewor den. In de zomer komen duizenden vacantiegangers naar de Veluwe. In 1923 was het echter nog maar een kleine groep, die zijn vacantia daar in conferentie- en vacantiekamp doorbracht. Het werk. dat <je A.J.C. in 30 jaar heeft gedaan, heeft zich aan de om standigheden aangepast. In Vier houten staat niet alleen meer het in de komende week een grote geld inzameling houdt om de A.J.C.-ers van nu dé financiële mogelijkheden te verschaffen, die voor het huidige jeugdwerk nodig zijn. Dit comité doet op een grote kring van belangstellenden een vriendelijk beroep. In duizenden ge zinnen. zal een envelopje worden aangeboden, dat hopenlyk met een goede gave zal worden gevuld en enige dagen later zal worden terug gehaald. De ondergetekenden bevelen faarne deze inzameling, die ook in Chiedam zal worden gehouden, aan: B. v. d. Berg; Mr. B. v. Boc- hove; Ir- C. Boerman; mevr. G. Bos- Van Ringen; M. de Braaf; mevr. A, Brand-Dykhoffs: M. Holl; C. Lans bergen; A. J. van Lith; J. Oost- lander: H. Sabel; G. Schmidt; A. M. v. d. Wel; H. M. W. Westerlaken. zou kunnen worden benut. Door de Sportcommissie is in overweging gegeven de hal ter be schikking te stellen van de tafel tennisverenigingen, Deze zich steeds uitbreidende tak van sport heeft met een nijpend gebrek aan speel ruimte te kampen, welk tekort in de naaste toekomst nog zal worden vergroot tengevolge van wijziging van de bestemming van de tegen woordige oefenruimte van verschil lende dezer verenigingen. Het college meent, dat door in williging van dit verzoek een be hoorlijke oplossing voor dit onder deel van de sport kon worden ver kregen en staan er daarom welwil lend tegenover, in die zin, dat wan neer in de Beurs geen tentoonstel lingen e.d. ivorden gehouden, vijf avonden per week voorlopig voor de tafeltennisverenigingen wor den gereserveerd. De twee resterende avonden zou den dan voor andere doeleinden vrij zijn zoals voor vergaderingen en uitvoeringen. Eventuele gegadigden dienen zich te wenden tot de heer D. Schwager- mann, conservator van liet Stede lijk Museum, die onder het toezicht van B. en W. is heiast met bet be heer van de hal van de Beurs. De exploitatie van het buffet zal worden verpacht. De aan de tafeltennisverenigingen in rekening te brengen vergoeding, welke aan de Gemeente ten goede behoort te komen, worden bepaald op ƒ50,— per wekelijks gebruiks- uur per jaar. zijnde de normale ver goeding voor het gebruik van een gemeentelijk gymnastieklokaal. Rekening houdende met de ver goedingen, welke door particuliere zaalhouders voor de beschikbaar stelling van de grote zalen in deze gemeente in rekening worden ge bracht, kan aan andere groepen van gebruikers voorlopig een tarief van 70,per dag worden berekend. De raad heeft zich hiermede ac- coord verklaard. Aan de raad wordt voorgesteld een crediet van. 50.000 le voteren voor de restauratie van de St Lau renstoren. Dit bedrag is nodig voor de aankoop van ongeveer 130 m3 tufsteen, waarmede het gedeelte van de toren, dat opwaarts is ge legen vanaf de onderkant van de wijzerplaat, zal worden gerestau reerd. Duizenden toeschouwers op de Coolsingel bewonderden gister avond de honderden lichtjes van de Noorse Kerstboom, geschenk van de stad Oslo aan Rotterdam. Carillonkïanken uit Oslo werden gisteravond via aethergol- ven overgedragen naar de Coolsingel, waar duizenden deze Kerstgroet uit de Noorse hoofdstad ter gelegenheid van de overdracht van de Noorse Kerstboom aan Rotterdam ontroerd beluisterden. Ook Rotterdam zond een groet naar Noorwegen, waar voor het ra diogebouw van de Noorse omroep in Oslo duizenden mensen zich had den geschaard om precies zo'n Noor se Kerstboom als thans op de Cool singel staat. Carillon-klanken parel den ook van de Rotterdamse stad huistoren en getuigden van de Ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan van het buitenverblijf van de AJC „Dg Paasheuvel" heeft het actie-comité der oud-leden een bonte avond gehouden in de zaal van het Volksgebouw. Vele oudleden waren gekomen om weer eens, zoals vroeger, een gezel lige avond tezamen door te kunnen brengen temidden van hun oude vrienden en vriendinnen. Niet al leen de ouderen, doch ook vele jon geren waren gekomen om dit eve nement te beleven. Na het openings woord van de heer T, Kalkhoven werd een aanvang gemaakt met volkszang onder de bekwame lei ding van mej. S, Hartkoorn, diemet een vlot praatje, de vele liedjes uit vroeger jaren .weer. in de herinne ring wist te brengen. Het programma vermeldde verder enkele voordrachten van de heer en mevrouw v. d, Loos-Sprong. Beiden hebben zij op voortreffelijke wijze meegewerkt om deze avond tot een succes Le maken. Het lekespel van vele jaren terug, geeft niet veel verschil met dat van heden. Dat bleek wei overduidelijk uit het gebodene van de oud-leden. Het hoogtepunt van de avond vorm de wel het bal, na afloop van het toneelwerk. Dit was nu eens geen bal zoals we overal kunnen zien, maar een volksdansbal. Hierbij de monstreerde zich de grote eensge zindheid en saamhorigheid van de AJC-ers. (De red*ctae behoudt zich her recht voor tuKezonden stukken voor de*» rubriek te bekorten. Anonieme stukken Kajin In de ortiiTem*.ndi Waar gaat het voorwaardelijk goedgekeurde vlees, ook wel ge naamd „vrijbank-vlees" van Schie dam naar tóe Dat vraag ik mij af, daar ik voorheen regelmatig af nemer was van dit vlees. Vroeger werd steeds per advertentie bekend gemaakt, wanneer het verkrijgbaar was. Maar daar hoor of zie je niets meer van. Ik heb me laten vertellen dat dit soort vlees volgens de wet alleen onder toezicht van een keurmeester verkocht mag worden. Of worden er geen nood- slachtingen meer verricht? Daar komt bij, dat er voor de verkoop van dat vlees een moderne slagers winkel met een wachtlokaal is ge bouwd, die er nu maar waardeloos staat. Ik hoop dat dit schrijven onder de aandacht van die instantie mag komen, die er verandering in kan brengen, zulks in het belang van de rmnstdraagkrachtige bevol king van Schiedam. Eer» gedupeerde (Naschrift. De directeur ynn het Openbaar Slachthuis, die wij boven staande klacht hebben voorgelegd, deelde ons mee, dat het aantal die re». dat voor de verkoop van rrij- bank'vlees jh aanmerking komt, niet groot is. Bovendien geren de eigenaren rnn het vee, dat wordt goedgekeurd om onder toezicht op de rrnbank te worden verkochter de voorkeur turn, het vlees te doen steriliseren, ten einde het te kunnen gebruiken voor het maken van vleesu'aren.J Waren het de laatste weken onze stadgenoten, die moesten ondervinden, dat het scoreverloop van een voetbalwedstrijd danig beïnvloed kan worden door palen en lat, afgelopen Zondag was het RBC, dat in de stryd tegen Hermes-DVS een dergelyke ervaring mocht opdoen. Hieruit blykt dan wel weer, dat de factoren pech en geluk over een geheel seizoen genomen elkaar vrijwel opheffen en dat het voor een voetballer funest is, zich hier door te laten beïnvloeden. Hermes-DVS is dus tegen RBC niet onfortuinlijk geweest. RBC, dat een zo bescheiden plaats op de ranglijst inneemt, kwam voor de dag (natuurlijk) met het spel, dat de Zuidelijke ploegen kenmerkt, snel en enthousiast, dikwijls te enthousiast, waardoor enkele kansen ver loren gingen. Met momenten speelden zij zelfs behoorlyk goed, waardoor het ons een raadsel Is, dat dit elftal niet meer successen boekt. Hermes-DVS weer met 3 Invallers uitkomend, moest zich meestentijds beperken tot ver dedigen, afgewisseld door snelle uitvallen, Naar wü vernemen zal de prak tijk van dr J. Ris. die onlangs Is benoemd tot geneesheer-directeur van hgt ziekenhuis in Vlaardingen, worden overgenomen door dr C, A- Poll. Op 1 Februari zal dr Ris onze stad verlaten. Br C- A. FoÜ, af komstig uit Amsterdam, zal komen te wonen in het huis van dr Ris aan de Tuinlaan, En zo speelde het stuk. De ver dediging, waarin stopper Burger uitblonk, kon stand houden, zon der tot paniekvoetbal te komen, terwijl Leo Jan se in de voorhoede de meeste aandacht voor zich op eiste en zijn harde werken zag be kroond met de beide doelpunten. En deze wedstrijd houdt een ste vige waarschuwing voor a.s. Zon dag in. Dan komt het .Limburgse Juliana naar Schiedam, een elftal waartegen Hermes-DVS in compe titieverband nog niet uitkwam. Ju liana staat evenals RBC behoorlijk in het gedrang, met dit verschil, dat de Limburgers de laatste we ken plotseling punten zijn gaan vergaren. Zü zitten dus zogezegd in de lift en dit kan voor een tegen stander zeer gevaarlijk zijn. Het sterkste deel van Julians is de verdediging met doelman Bels- ki en de jeugdige stopperspil Smeets. Onze stadgenoten kunnen er dus op rekenen, dat Juliana het zwaartepunt in de verdediging zal leggen en door snelle uitvallen over hun beste vleugelman Adang zal trachten successen te boeken. En aan een dergelijke tactiek is Hermes wel eens meer gesneuveld. Daarbij komt nog, dat de Lim burgse vlaaitjes Hermes wel eens zwaar op de maag liggen, zodat onze blauw-witten tot de tanden gewapend en behoorlijk voorbe reid in het veld zullen moeten ko men. Volgens de laatste communique's is er een zeer grote kans, dat Jan van Buytenen en Joop Heyster van hun blessures genezen zullen zijn, zodat Hermes dan weer geheel vol ledig zal aantreden. Dit laatste is ook van zeer groot belang voor het tweede elftal. De reserve's zijn Zondag om 10 uur gastheer van hun grootste concur rent DHC 2. De vorige week be ging een zeer onvolledig Hermes 2 een misstap door met 2—1 van SVV 3 te verliezen, doch .DHC 2 profiteerde hier niet van, want zij verloren eveneens. Speelt het eer ste volledig, dan komt ook het tweede op oorlogssterkte in het veld. Wij verwachten, dat het 2e door de nederlaag van afgelopen Zondag behoorlijk wakker is ge schud, zodat Hermes-DVS 2 ge laden in het veld zal komen. Een voorspelling is moeilijk te maken, doch waarschijnlijk zal hel voor deel voor Hermes van het eigen veld van veel invloed zijn. Het 3e elftal is vrij en het 4e gaat een zware wedstrijd tegemoet. Hl ON 2 uit om 10 uur. Dit is nu niet direct een lekker kluifje, maar de fraaie positie, die Hermes 4 op de ranglijst inneemt, schenkt ons zoveel vertrouwen, dat wij dit elf tal toch een behoorlijke kans ge ven dankbaarheid van de Maasstad voor de geste van de Noorse hoofdstad, die thans voor de derde keer een Kerstboom beeft geschonken als blijk van sympathie voor Rotter dam. De burgemeesters ,ran de beide havensteden spraken elkaar via de radio toe, hetgeen mogelijk was door de medewerking van de Noor se cmroep cn de VARA. Mr Bryn- julf Buil, burgemeester van Oslo, gewaagde van liet feit, dat dc sa menbinding tussen Rotterdam en Oslo bijzonder intiem is door bei der verbondenheid aan de zee. „Nu. wil met deze denneboom Rotterdam een Kerstgroet zenden leggen wij in deze groet de hartelijkste wen sen voor Rotterdam en het Neder landse volk. Wij hebben sterk met TJ meegeleefd toen de verwoestin gen van de oorlog en natuurcata- strophen Uw land troffen. Ik zend U een speciale wens voor vooruit gang bij het wedcropbouwwerk".De burgemeester zond zijn Kerstgroe ten ook aan de Noren, die zich in Rotterdam bevinden. De burgemeester van Rotterdam, mr G. E. van Walsum, releveerde, dat beide volken vele punten van overeenkomst hebben, o.a. hun vrij heidsdrang. In het Noors zond de burgemeester zijn Kerstgroeten en zijn wensen voor een gelukkig Nieuwjaar naar de Noorse hoofd stad. Toen de lichtjes van dc boom bewonderenswaardig vlug aange bracht aanflitsten ging cr een bewonderende uitroep door het pu bliek. De muzikale omlijsting van de overnracht van de Kerstboom werd in Rotterdam verzorgd door dc Bel gische organist Armand Preud'hom- me, die speelde op een voor het raadhuis opgesteld Wurlitzer orgel, cn door een koor o-Lv. mevrouw M, C. Grimberg—Huyser. In Oslo zong een kinderkoor o.a. een Noors kerstliedje, waarvan de Nederland se vertaling luidt: „Op Kerstavond voel ik mij steeds gelukkig...." Binnen een half uur heeft burgemeester mr. J. W, Peek gisteravond in de gemeenteraad 21 lijvige raadsstukken er door gehamerd. Slechts weinig opmerkingen welden op uit de boezems van de vroede vaderen. De heer J. Weergang was, hoewel zeer kort en krachtig, toch nog hef. langst van stof met zijn vraag over de prikklokken, die bij de Technische Be drijven komen. Aan het begin van deze raadsver gadering deed de burgemeester me dedeling, dat het katholieke raads lid, de neer A. J. C. van Oppen, we gens zeer ernstige ziekte verhinderd was. De heer Van Oppen wordt mo menteel verpleegd ineen ziekenhuis, waar hij een zware operatie heeft ondergaan. Weinig bezwaren opperden de raadsleden tegen de agenda, die voorstellen bevatte, die aanzienlijke bedragen vroegen. Doch daar be kommerde men zich niet om. Het waren allemaal uitgaven, die nood zakelijk moesten worden gedaan. Alleen de heer H. Komfeld (PvdA) wilde graag weten of de burgerij bij het tweede onderzoek op tubercu lose (massale doorlichting) weder om wordt verzocht een bijdrage van vijftig cent. per persoon te willen betaien, met die restrictie, dat min vermogenden geheel gratis dit on derzoek kunnen meemaken. Hierin werd hij door de voorzitter gerust ~esteld. De prikklokken, die bij de Tech nische Bedrijven worden aange schaft om een juiste conöle op de arbeidstijden van het personeel te hebben, wekten argwaan op bij de heer J. Weergang (P.v.d.A.). Deze vroeg zich ar, waarom dit nu wel moest geschieden en wie onder deze bepaling vielen. Ook dit raadslid werd volkomen tevreden gesteld door het antwoord van wethouder Mr. M. J. M. van Kinderen, die ver telde, dat het tegenwoordig in elk bedrijf van enige omvang de ge woonte is, dat de employé's door middel van een prikklok registreren wanneer en hoe Iaat het aanwezig is. Deze tijdregistratie geldt vour alle ambtenaren van de Technische Bedrijven, zowel het administratief als het technisch personeel. Alleen de directeur is vrijgesteld van het (Van een onzer verslaggevers) In de voortgezette vergadering van de Provinciale Statenzijn alleen met de stemmen van de communis ten tegen, de jaarwedden van de leden van Gedeputeerde Staten van 7500.op 9500.— gebracht. De begroting van de Stichting „Rosenburg* £e Den Haag werd goedgekeurd cn voor de restauratie van het Prinsenhof in Delft werd een subsidie beschikbaar gesteld van f171.872.Het Rotterdams Toonkunst Consex*vatorium ontving een subsidie van f5000.de Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening werd voor éénmaal f3000.— toege kend. De Provinciale Staten komen voor de behandeling van de begro ting 1954 bijeen op 16 Januari 1954. Aan de vooravond van het Kerstfeest op Donderdag 24 December, 's avonds 8 uur, wordt In de Vi'edeskfirk aan de Lesde 121 te Rotterdam-Z. door een interkerke lijke jongerengroep opgevoerd het kerst spel van Martmus NijhoffDe ster van EeUüehem. Dr Paul Rijkens zal zich in Nederland vestigen DEN HAAG- Dr. Paul Rijkens die zich, met ingang van 1 Januari uit de dagelijkse leidjng van de trmtever", zal zien In ftfecw- vestigen. Hij woont thans te Londen. Dr. Rijkens zal lid blijven van de raden van bestuur van Unilever N.V. cn Unilever Ltd.. alsmede voorzitter van de raad van bestuur van Uni lever N.V. „prikken". De adjunct-directeur moet echter wel zijn tijden door da prikklok laten registreren. Na deze verkwikkende woorden van de wethouder werd de raads leden een verkwikkend glaasje bier geserveerd, een geschenk van het raadslid, de heer H. M. van Nieuw- kerk, die het eerste bokbier van de Amstel-brouwerij, het bedrijf, waar aan hij in het particuliere leven is verbonden, door Schiedams vroede vaderen liet keuren. Nadat enkele maanden geleden de oud-leerlragen het zilveren jubileum van de Willem de Zwijger U.L.O.- school hebben herdacht, waren gis teravond de eerste en tweede klaa leerlingen in Musis Sacrum bijeen om daar dit zilveren festijn te vieren. In zijn welkomstwoord begroette het hoofd van deze openbare Ü.L.O.- school, de heer M. P. Heyboer, de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs, de heer M. Holl en diens echtgenote, alsmede de ouders van de leerlingen. Het feestprogramma bestond uit muziek, zang. dans, sketchjes en gymnastiek, netgeen allemaal door de leerlingen teh tonele werd ge voerd. Het was een bont pro gramma, waaraan de aanwezigen met plezier hebben gekeken en dat door een hartelijk applaus werd be loond. Met het speciaal memoreren van enkele nummers zouden we de andere tekort doen en dat willen we niet, omdat alle medewerkenden zich tot het uiterste hebben inge spannen de avond tot zo'n door slaand succes te maken. De sketch jes waren geschreven door enkele leraren, die ook de regie voerden, terwijl de gymnastiekleraren er voor zorgden, 'dat de gymnastische oefeningen en de rhythmische dansjes voorbeeldig waren ingestu deerd. Wanneer er dan toch een naam moet worden genoemd, dan is het die van de heer A. de Jong. op wiens schouders de algehele leiding van dit schoolfeest rustte. Vrijdagavond is er een reprise van dit aller charmantste program ma. Maar dan voor leerlingen van de hoogste klassen van de Willem de Zwijger TLL.O.-school. In een circulaire van de minister van Sociale Zaken is aan de ge meente kennis gegeven, dat de mi nister van Financiën geen gelden meer beschikbaar stelt voor de prijzencommissie, zulks in verband met het feit, dat de meeste prijzen zijn vrijgegeven. Op grond hiervan is de prijzencommissie voor de ge meente Schiedam per 1 Januari opgeheven. Gisteravond hield zij in het raadhuis haar laatste vergade- r?7>g VrVs% lij?. vwx me ning, dat deze opheffing een va cuum overlaat, omdat de prijzen commissie onder meer de huurprij zen behandelde en in de toekomst ook eventuele geschillen over wa- tergeldmning zou behandelen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1953 | | pagina 2