f CKefarine oor is. Herdenking te Amsterdam van 40 jaar CAO in grafisch bedrijf Carillon voor Amerika is overgedragen aan comité 51 Mooiste meisje van Jisp Papieren rijksdaalders en guldens uit de circulatie Stadscommandanten in Berlijn morgen bijeen Korte telefoongesprekken zullen goedkoper worden Germaine Roux bevroren in tunnel als clocharde GELEZEN Teveel vrees bij grafici voor bemoeiing van de overheid? Nieuwe Beroepswet staat op stapel Frans proces tegen Gestapo-leden VER. STATEN Geen herhaling van big slump" Predikant in verzet tegen losmaking van ambtsbediening Ook aanbieding van toren nu zeker "N Heden beslissing over lot Franse regering Griepbestrljding met 4 middelen tegelijk! Straf voor Perzische demonstranten: kaalscheren Myxomatose nu in Engeland AVO vraagt positie van minder-validen te verbeteren Sneeuwpoppen voor gebouw bestuursraad propagandaleuzen in Oostelijke sector 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Gesprekken, langer dan 3 min., duurder Eens schitterend in Parijse beau-monde Suriname sticht circulatiebank Baarnse politie zoekt een brandstichter en gewogen Woensdag 6 Januari 1954 3 «liraRi'iiii'iiiiiiin (Van onze correspondent) Vele vooraanstaande persoonlijkheden uit de politieke wereld, uifc weten schapskringen, de ambtelijke sector en van sociale en economische organi saties waren Dinsdagmiddag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen bijeen gekomen om het veertigjarig bestaan van de collectieve arbeids overeenkomst voor het grafisch bedrijf te herdenken. Op 5 Januari 1914 kwam rul. de C.A.O. voor het bockdrukkersbedryf als eerste landelijke overeenkomst van dien aard tot stand, zo bracht de voorzitter van de2e bijeenkomst, de heer H. Diemer, in berinnering. De staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. cL\ A. A. van Rhijn, wijdde een beschouwing aan „be drijfsorganisatie en verantwoorde lijkheid" waarbij hy tot de con clusie kwam dat de bedrijfsorgani satie op sommige gebieden kan leiden tot vermindering van de verantwoordelijkheid van de drie betrokken partijen (werkgevers, ar beiders en leiders van organisaties van werkgevers en werknemers) maar dat daar tegenover staat dat vele factoren de verantwoordelijk heid bij bedrijfsorganisatie juist stimuleren. Deze laatste overwegen sterk, aldus de staatssecretaris. Hij wees er verder op dat het grafisch bedrijf voor de ontwikke ling van de bedrijfsorganisatie in ons land baanbrekend werk heeft verricht. Hij moest daarentegen constateren dat het grafisch bedrijf niet in de voorste gelederen is nu het er om gaaf- een bedrijfschap te formeren. Komt dat door vrees, dat de overhel^ zich te veel in hun zaken zal mengen? vroeg hij zich af. De Tilburgse hoogleraar prof. dr. F, J. H. M. van der Ven wijdde een sterk juridisch getint betoog aan de ontwikkeling van de private naar publieke bedrijfsgemeenschap. Znn conclusie was. dat de van oorsprong privaatrechtelijke be drijfsorganisatie briten toedoen van de overheid op een gegeven ogen blik publiekrechtelijke trekken kan gaan vertonen. Bij het boekdruk- Procedure minder formeel méér sociaal DEN HAAG. De ministers van Justitie, van Binnenlandse Zaken, van Oorlog en Marine en van Maatschappelijk Werk en de staats secretaris van Sociale "Zaken heb ben bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend betreffende een nieuwe regeling van de organisa tie en procedure van de Centrale Raad van Beroep en de Rader van Beroep (Beroepswet). Uit de Me morie van Toelichting blijkt, dat de aanleiding om een herziening van de beroepswet ter hand te ne men is geweest, de in de kringen der vakbeweging levende vraag om een versterking van het „sociale" tegenover het ..juridische" moment in de rechtspraak van de Centrale Raad van Beroep. In het verleden heeft dit college over enige princi piële punten beslist op een wijze, die in arbeiderskringen te forma listisch werd geacht. kersbedrijf heeft deze ontwikkeling zich buiten dc wet om m belang, ryke mate voltrokken. Past het met door instelling van een be drijfschap de overgang van de ene naar de andere organisatievorm te voltrekken? zo vroég hij zich af. Spr. verwachtte, dat wellicht bin nenkort de veertigjarige CAO haar taak zou volbracht hebben en zou moeten plaats maken voor de Ionen- en arbeidsvoorwaardenverordemng van het bedrijfschap, een conclusie waarachter door de voorzitter nog een heel groot vraagteken werd ge plaatst. MARSEILLE. Voor een krijgs raad te Marseille is Dinsdag het proces begonnen tegen Rolf Mühler, voormalig Gestapo-bevelhebber te Marseille en dertig anderen. Twintig beklaagden zullen bij verstek wor den berecht. De beklaagden, allen Duitsers, worden beschuldigd van wederrech telijke vrijheidsberoving, moord, plundering en brandstichting. Er zijn 120 getuigen gedagvaard, waaronder ex-generaal Karl Oberg, voormalig Gestapo-hoofd in Frank rijk en kolonel Kelmuth Knochen, gewezen chef van de „Sicherheits- dienst" in Frankrijk. Beiden worden te Parijs gevangen gehouden. Men verwacht dat het proces 25 •lagen zal duren. De beklaagden wc^en door elf advocaten waarvan er drie Duit- ter s zijn verdedigd. Kamercommissie meent: Ook geld nodig voor niet-planwegen DEN HAAG. De vaste com missie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer heeft het noodzakelijk geacht de aandacht der regering te vestigen op het vraagstuk van de financiering van die wegen, welke op geen der wegenplannen voorkomen. Ten be hoeve van deze wegen worden mo menteel door het riik geen uit keringen verstrekt. In de commissie is de vraag naar voren gêkomen, of het niet nodig is ook de niet- planwegen yoor subsidie in aan merking te doen komen. Naar het voorlopig oordeel van een deel der commissie zou hiervoor een som van ongeveer ƒ6 millioen nodig zijn. QMM3GE econom'sche waarzeg- 0 gers hebben een ernstige crisis voorspeld in de Verenigde Staten, daarbij wijzend op enkele aspecten van de Amerikaanse economie, die inderdaad neigen naar een lichte teruggang van de economische bloei van het land. De somberste voor spellers zien daarin de voorbode van een langere inzinking. Deze voorspellingen roepen herinneringen op aan een van de donkerste perio den in de Amerikaanse geschiede nis: de „big slump" van 1929, toen de aandelen op de New Yorkse beurs plotseling kelderden en het land ten prooi werd aan de groot ste economische chao~ die hst ooit v gekend had. Nog f afgezien van het f In het I feit. dat het in de 1I tegenwoordige ui- I zoeklicht I terst gecompli- V J ceerde maatschap- N. pjj vrijwel onmo gelijk is, op zeer lange termijn voorspellingen te doen ten aanzien van economische golfbewegingen, houden de sombere voorspellers te weinig rekening met de gewijzig de omstandigheden, zowel politiek als economisch. Sinds 1929 is de kennis van het mechanisme van crises aanzienlijk toegenomen en daarmee ook van de f logelijkheden om ze te voorkomen, zijn jongste rede heeft president Eisenhower ge zegd, dat zijn regering de grondsla gen heeft gelegd om de thans heer sende welvaart te handhaven. Het merkwaardige hierbij is, dat de president, die zijn kiezers steeds heeft beloofd, dat hy decentralisa tie boven federale bemoeiing blijft stellen, in deze laatste rede het Amerikaanse volkt verzekert, dat „regeringsdiensten het volk bij zul len staan, in de oplossing van zijn problemen". Daarmee geeft hij, vol gens de eerste critische commenta ren niet alleen toe, dat een inzin king niet uitgesloten is, maar bo vendien bevestigt hij met de belof te van regeringshulp in tijden van crises het standpunt van Roosevelt en Truman, dat de federale rege ring niet afzijdig kan blijven als het land zich in een periode van economische neergang bevindt. Het hooggeroemde particuliere initiatief is in dat geval niet alleen zalig makend. En hoe eerder bepaalde Republikeinse kringen, die steeds tegen Roosevelt en Truman hebben geageerd, dit begrijpen, des te beter. (Van onze correspondent) HO O GE VEEN. Ds. G. Taverne te Hoogeveen heeft naar aanleiding van het besluit der commissie voor het opzicht van de Generalp Synode der Ned. Herv. Kerk hem voor de tijd van één jaar los .te maken van zijn ambtsbediening o.m. wegens rustverstoring zowel door de een heid der kerk en der gemeente te verbreken, als door de eigenmach tige oprichting van een opleidingsin stituut voor predikanten zich met een brief gewend tot de kerkeraad. Hierin schrijft ds. Taverne, dat er in het vonnis drie grove onbillijk heden zijn. Hu kan zich daarom met het vonnis met verenigen en ver werpt het als zijnde on-gerefor- meerd in grondslag en motivering. Aan de kerkeraad verzoekt hij hem mede te delen, wat hij te doen heeft om getrouw te blijven aan zijn roe ping als herder en leraar van Hoo geveen. Ook aan de commissie voor het opzicht van de Generale Synode deelde ds. Taverne mede, zich met met haar besluit te kunnen vereni gen. Hij vraagt vernietiging van het besluit wegens vormgebreken Voorts wil ds. Taverne van de commissie vernemen, op welke wijze dit col lege gedacht heeft, dat hij geduren de zijn „boete-jaar" in het onder houd van zijn gezin zal kunnen voorzien. ROTTERDAM. Met een vrijj so bere plechtigheid is gistermiddag het voor de Verenigde Staten bestemde carillon door de drie gieterijen over gedragen aan het comité. Het laatste was o.m. vertegenwoordigd door zijn voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, die het geschenk van het Nederlandse volk in April of Mei tn Washington officieel gaat aanbieden. De Rotter damse stadsbeiaardier, de heer Fer dinand Timmermans, zal hem ver gezellen- Behalve het klokkenspel zal ook een toren worden aangebo den. Naar dr Kortenhorst mededeel de, staat thans vast dat Nederland ook het hiervoor benodigde bedrag bijeen kan brengen- De plechtigheid bij het carillon, die o.m. door burgemeester Van Wal- sum werd bijgewoond, begon gister middag met een herdenking van dr A. Plesman, „Laat de eerste klanken van het klokkenspel op deze dag ge wijd zijn aan de grootste onzer grootsten." aldus dr Kortenhorst. Ferdinand Timmermans speelde ver volgens een koraal van Bach. Blijdschap klonk er in de overige woorden van de voorzitter van het comité Klokken voor Amerika. Hij uitte zijn dank aan de initiatiefne- r, de heer Verheul en aan de drie gieters, die in nauwe samenwerking dit carillon hebben vervaardigd. „Misschien wel het mooiste'klokken spel dat ooit is gemaakt," zo zei dr Kortenhorst, die daarna het geschenk van de drie firmanten tijdelijk aan vaardde. Een van die drie, de heer A. H. van Bergen, sprak nog een kort woord, waarin hij vertelde hoe dankbaar de gieters waren dit carillon gezamen lijk te mogen maken. De heer Timmermans besloot dc plechtigheid met het spelen van het Amerikaanse en het Nederlandse volkslied en nog enkele melodieën. Zo spoedig mogelijk zullen de klok ken nu naar de Verenigde Staten worden verscheept. Gewacht wordt tot een schip van de Holland Ame rika Lijn vertrekt, dat Baltimore aandoet. Vandaar wordt het carillon over land naar Washington vervoerd. Dit is Guda Klop per (18) uit Jisp, die dezer dagen nan de posterijen een briefje kreeg, dat uit Melbourne fctuam en geschre ven was door een emigrant, de haar totaal onbekend H. van Mekeren. Deze Nederlander kende Guda even eens niet. Hij had als adres vermeld Aan het knapste meisje van Jisp (N.H.) Nederland en hij vroeg oj het meisje in kwestie, wie het ook zijn mocht, eens terug wilde schrijven Nu, dat heeft Guda gedaanZe hoopt voor haar verjaar dag op 5 Februari, iets van die „grote onbekende", zoals ze hem lachend noemt, terug te horen, Guda helpt haar moeder bij het maken van Valendammer sou venirpoppetjes en zou het liefst ktn- derverzorgster worden. Wie weet gaat ze nog niet eens naar Austra lië Maar daar over laat se sich heel wijselijk niet uit. i DEN HAAG. In de Memorie, van Antwoord over het wetsont werp tot Invoering van nieuwe rijksdaalders en guldens, deelt de minister van Financiën o.m. mede, dat de muntbiljetten (biljetten van f 1,— en 2,50) geheel zullen ver dwijnen en worden vervangen door zilveren munten. Voor bedrijven, die geregeld grote hoeveelheden papieren rijksdaalders en guldens in kas hebben, zal dat een aanzien lijke besparing betekenen, omdat gemunt geld snel en nauwkeurig machinaal kan worden geteld gewogen. Een ander voordeel is. dat bij gemunt geld de mogelijkheden van bedrog in het verkeer veel gerin ger moeten worden geacht dan bij napieren geld. Valse munten wor den gewoonlijk eerder en gemak kelijker herkend dan valse munt biljetten. De minister wijst er op, dat pa- Werkloosheidsuitkering aan DUW-arbeiders DEN HAAG. De Sociale Verzeke- ■mgsraad deelt mede. dat de arbeiders, die tot 4 Januari werkzaam waren bij de DUW, zich voor een tut kering krachtens de Werkloosheidswet, moeten wenden tot ictzelfde adres ajs tot 31 December 1953 daarvoor gebruikelijk was. Dit om verwarring te voorkomen, daar met ingang van 4 Januari op de door de DUW gesubsidieerde werken uitsluitend loonregelingen van het vrije bedrijf gel den. Arbeiders, die tengevolge van de vorst. et werk niet hebben kunnen hervatten, wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden aan de tot nu toe gebrui kelijke adressen. PARIJS- Premier Laniel zal he den de Franse Nationale Vergadering vragen, zijn kabinet de steun te ge ven, welke het nodig heeft om op de Berlijnse conferentie van de Grote Vier met gezag op te treden. Laniel heeft gedreigd heen te gaan, indien hij geen meerderheid in de Kamer krijgt. Ofschoon veel van de Afgevaardig den Laniel gaarne zouden wippen, is niemand er zeker van, dat een nieu we man gevonden kan worden om voor het begin van de Berlijnse con ferentie op 25 Januari een kabinet te vormen. In verband hiermee is het waarschijnlijk, dat Laniel aan het bewind zal blijven tot na het einde van de conferentie van de Grote Vier. De zitting is tegen 16 uur bijeen geroepen maar in verband met het schorsen voor partij-overleg zal het wel middernacht of zelfs nog later worden, voordat de Afgevaardigden gaan stemmen. Na de overdracht van het voorde Verenigde Staten bestemde caril lon maakten we dit plaatje van een aantal genodigden voor de beiaard. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door burgemeester Van Walsum, en door dr L. C. Kortenhorst, voorzitter van het comité Klokken voor Amerika. tAdvertentie LM.) Elk tablet Chelarïne „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd ziin geworden en miflioenen mensen ai baat brachten. TÉGEN PIJNEN en GRIEP. 20 Tabt*ne» t F O 76 TEHERAN Ongeveer duizend schoolkinderen en studenten, tussen acht tot achttien jaar oud, hebben nabij het parlementsgebouw in Te heran gedemonstreerd tegen de aan de voormalige premier Mossadeq opgelegde gevangenisstraf. Zij schreeuwden tegen de politie: „Schiet ons maar neer, lang leve Mossadeq". De politie verrichtte een aantal arrestaties. De meisjes werden weer vrijgelaten, nadat hun ouders be loofd hadden, dat 2ij zich niet meer wanordelijk zouden gedragen. De jongens werden zes uur vastgehou den en vervolgens, nadat zij eerst waren kaal geschoren, eveneens op vrije voeten gesteld. WINCHESTER. De parlemen- taire secretaris van het Britse mi nisterie van Landbouw G. R. H. Hugent heeft gisteren op een bij eenkomst van boeren meegedeeld, dat de myxomatose thans in Kent. Sussex en Suffolk heerst. De ziek te zal zich waarschijnlijk door het gehele land uitbreiden, als er een zacht voorjaar komt. verklaarde hij. De konijnen vormen aan een kant een plaag voor de Britse boeren, doch zij leveren tevens vlees en bont. KLM-toestel heeft géén record gevestigd DEN HAAG, Gisteren publi ceerden wij een uit Londen afkom stig bericht, dat een toestel van de' KLM de afstand van Amsterdam naar de Britse hoofdstad in re cordtijd had afgelegd. Naar wij inmiddels van de zijde van de KLM vernomen hebben, betreft het hier géén recordtijd. DEN HAAG. De Ned. Ver. So ciale Zorg voor Minder Validen A.V.O. heeft de minister van So ciale Zaken gevraagd de positie van minder validen te verbeteren. Zij wïl, dat aan minder validen ook die in particuliere bedrijven werken tegen een loon, dat afwijkt van het normale een inkomen wordt verzekerd zoals vastgesteld krachtens de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling. De A.V.O. verzoekt voor dit doel een rijksfonds in te stellen, met bij dragen van de gemeenten, waar in aanmerking komende minder vali den wonen. Zij noemt de toeslag op het loon, die uit dit fonds zou moeten worden geput, een handicap-toelage. Ook aan iverkgevers, die minder va lide arbeiders in dienst hebben zou uit dit fonds een toelage kunnen worden verstrekt. De A.V.O. vraagt verder, de betrokkenen onder de sociale verzekeringswetten te laten vallen. BERLIJN. Schildwachten van de Amerikaanse militaire politie hebben voor het gebouw in de Amerikaanse sector van de stad, waarin vroeger de geallieerde bestuursraad vergaderde, vier sneeuwpoppen gemaakt en die voorzien van respectievelijk een Amerikaanse, een Britse, een Franse en een Russische militaire pet. Maar of zij daarmede niet wat voorbarig zijn geweest? Donderdag zullen, indien de Russen er mede accoord gaan, de voorbereidende besprekingen voor de conferentie der ministers van Buiten landse Zaken beginnen. Het is echter zelfs nog niet zeker, of dit inleidend overleg zal geschieden in het eens neutrale gebouw. De voorbereidende besprekingen zullen aan "Westelijke zijde worden gevoerd door de stadscommandan ten van Berlijn en men mag aan nemen. dat ook de Russen hun stadscommandant als onderhande laar zullen aanwijzen. Behalve de keuze van bet gebouw voor de con ferentie zullen deze militairen ook verantwoordelijk zijn voor de orga nisatie van een secretariaat en voor de veiligheidsvoorzieningen. Zij moeten verder uitmaken, of de redevoeringen gelijktijdig vertaald zullen worden, of Öat achteraf de vertalingen verzorgd zullen wor den. Inmiddels is men in Oost-Berlijn reeds de propagandatrom gaan roe- Advertentie l. M.) Als u geregeld laxeermiddelen alikt, is er nu een manier om ervan af te komen. 83 van de 100 personen lukt» bet; u kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur vooruwstoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpületjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niet3 meer, want Carter's Leverpilletje3 stellen uw ingewanden In staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjea om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwpt en vervalt u niet In de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpiïtetjea, ren. Leuzen op de Stalin-allee en andere hoofdstraten lulden: „Stelt de vrede in Europa veilig door middel van de vier-mogendheden- conferentie" en „De vi er-mogend- heden-conferentie moet vrede bren gen", De leuze op een vakvereni gingsgebouw luidt: „De metaalar beiders eisen een vredelievende op- lassing van de Duitse kwestie op de vier-mogendheden-conferentie in Berlijn." Een andere leuze is „Weg met de E.D.G., geeft ons een vre desverdrag". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Interlocaal tele foneren zal als de kroon instemt met de door de P.T.T. gedane voor stellen dit jaar belangrijk goed koper worden. Tenminste voor zo ver het korte gesprekken betreft, ruwweg gezegd gesprekken die bin- (Van onze Parijse redactie) PARIJS. Germaine Roux was in de de twintiger jaren een van de meest prominente gastvrouwen van Parijs. Zij had een auto, die de meest snobbistische Parijzenaars in de welvarendste buurten deed omkijken als zij voorbij kwam, Madame Roux had rijtuigen en koetsiers en maakte da gelijks tochten door het Bois de Boulogne. Haar feesten werden nog weken lang in de Parijse Beau-monde besproken. Gisteren is Germaine Roux dood gevonden. In de tunnel van de trein naar St. Ouen is zij bevroren van de eerste winterkou in Parijs. Zij, die een van Parys' eerste gast vrouwen was, had de hele dramati sche val gemaakt tot clocharde, de vrouwelijke uitgave van die grote categorie van Parijse zwervers, die leven van een homp brood per dag en van werk in de groentehallen erj die hun nachten doorbrengen onder de bruggen over de Seine en onder de treinviaducten- Germaine Roux, die een van de mooiste vrouwen was van Parijs, heeft het leven niet aangekund in een schone, maar harde stad, in Pa rijs. Haar echtgenoot had haar ver worpen haar dochter wilde niet meer van haar horen en zij zocht haar heil in de alcohol Zij zakte af tot het laagste peil, dat de Parijse maat schappij kent: dat van de clocharde. Bedelend en ondersteund door wat liefdadigheidsorganisaties enige Pa rijse kloosters en de Franse staat gleed zij steeds verder in de ver getelheid. In de Parijse kranten van Dinsdag heeft zij nog één keer de prominente plaats gekregen, die zij vroeger elke dag had: de voorpagina- nen de drie minuten blyven. Dange gesprekken worden duurder dan vroeger. Daar het overgrote aantal ge sprekken korter dan drie minuten duurt, rekent de PTT over het ge heel op een vermindering van de inkomsten uit het interlocale tele foonverkeer. Een gesprek in zöneA, dat nu 6 cent voor de eerste minuut kost en 3 cent voor elke volgende minuut, zal 4 cent voor elke minuut gaan kosten, ook voor de eei*ste. Een gesprek in zóne B, nu nog 15 cent voor de eerste halve minuut en 3 cent voor elke volgende halve minuut, wordt 8 cent voor de eerst,.- halve minuut en 4 cent voor elke volgende halve minuut. Een gesprek in zóne C. dat nu 27 cent kost voor de eerste tien seconden en 3 cent voor elke volgende tien seconden, wordt 16 cent voor de eerste 12 se conden en 4 cent voor elke volgen de 12 seconden. Het overgangstarief, dat de PTT in het verkeer tussen bepaalde plaatsen berekent, wordt eveneens veranderd. In dit tarief worden al leen de prijzen voor de B- en C- zóne anders. Een gesprek in de B- zóne, tot nu toe 18 cent voor de eerste en 6 cent voor elke volgende minuut, wordt 12 cent voor de eer ste en 8 cent voor elke volgende minuut. In de C-zdne, tot nu toe 36 cent voor de eerste en 18 cent voor elke volgende minuut, wordt het ta rief respectievelijk 24 en 20 cent. Het oude tarief, waarbij men vijf zönes kent. waarin de gesprekken respectievelijk 6, 15, 30, 45 en 60 cent per drie minuten kostten, blijft gehandhaafd. Dit tarief, dat alleen in het verkeer met de niet-geauto- matïseerde netten en met de netten in het telefoondistrict Haarlem (met uitzondering van Haarlem) zelf geldt, zal echter betrekkelijk spoe dig geheel verdwijnen. Het wordt nu nog n.aar voor een klein deel van het interlocale verkeer toege past. PARAMARIBO, De Staten van Suriname hebben op 29 December 1953 een ontwerp-vérordenïng aan genomen ,dïe de oprichting van een eigen circulatiebank regelt. Het oc trooi van de Surinaamse Bank wordt volgens deze verordening op 1 Janu ari 1956 opgezegd. Mocht Suriname op die datum nog geen eigen circu latiebank hebben dan vérplicht de Surinaamse Bank zich als zodanig te blijven optreden tot zulks wel het geval is. pieren rijksdaalders en guldens zich met lenen voor het gebruik in verkoopautomaten. Gezien de belang-ijke plaats, die deze auto maten in het economische leven zijn gaan innemen, komt het de minister voor. dat uit .en hoofde stellig behoefte bestaat aan meta len munt ter waarde van f 1,en wellicht ook van 2.50. Hij onder schrijft de mening dat het weder in omloop brengen van de zilveren guldens en rijksdaalders beschouwd moet worden als symbool van de terugkeer tot een solied geldwezen. Ten aanzien van de suggestie tot het invoeren van een biljet van ƒ5merkt de minister op, dat in het verleden is gebleken, dat deze coupure door het publiek niet op prijs wordt gesteld. (Van onze Gooise correspondent) BAARN. De politie speurt se dert Zaterdagavond practisch onaf gebroken naar een volwassen hooi- brandstichter. tot dusver evenwel te vergeefs Zaterdagavond is namelijk tot tweemaal toe een hooibrand uit gebroken op het terrein van de veehouder Heynen aan de Zand- voortweg Om zes uur werd de brandweer gealarmeerd wegens het in brand staan van een wagen met hooi. Nog geen uur later moest de brandweer voor de tweede maal naar de boerderij, omdat nu de hooiberg zelf in brand stond, het geen zeer ernstige gevolgen met zich dreigde te brengen. Gelukkig was ook de tweede maal de brand weer het vuur weldra meester. Het onderzoek van de politie heeft uit gewezen, dat hier sprake is van brandstichting, die met door kin deren is geschied. VAN Massimo Salvadorl's boekje „De opkomst van Het moderne commu nisme". zegt de uitgeefster Servire (Den Haas) op de flap: „Dat de schrij ver niet meer bladzijden nodig heeft gehad om zyn taak zo uitstekend te volbrengen getuigt zeker van een vol ledige beheersing van zijn onderwerp. Het is niet teveel gezegd, dat uit geen ander boek de lezer, aan de hand van duidelijk uiteengezette grondbeginse len. en de voornaamste historische ge beurtenissen, een beter begrip kan krijgen van het huidige communisme." Het spijt ons te moeten neerschrijven, dat wij zo vrij zijn in deze diametraal met de uitgeefster van mening te ver schillen. Wij hebben ons by lezing af gevraagd. waarom ter wereld er een (overigens goede) Hollandse vertaling nodig was van eon boekje, welks auteur op dé ene na de andere oladzijde bbjk geeft nóch de grondbeginselen van het Russische communisme, nóch de grond beginselen van het Europese Marxis me. waartegen hu het projecteert, nóch een reeks van gebeurtenissen te kennen, die voor een goede voorlich ting zijner lezers onontbeerlijk zouden zijn. Dat begint al dadelijk in het be gin. waar Salvador! zelfs de juiste naam niet blijkt te weten van de arbeidersorganisatie uit 1847. waartoe Marx en Engels in die dagen behoor den. dat blykt uit zijn opmerkingen over de invloed der e.g. utopisten in het jaar 1848. dat blijkt uit zijn punts gewijze samenvatting van het histori sche materialisme, uit ds foutieve spelling van diverse eigennamen, dat blijkt uit een onafzienbare reeks van feiten, die op vrijwel iedere bladzijde van zijn geschrift in het oog springen. Hoe komt de auteur b.v. aan zijn be wering (blz. 15), dat Lenin onverzoen lijk stond tegen ieder compromis? Eén blik in Lenin's geschrift: „De linkse stroming, een kinderziekte van het communisme" had hem van het vol slagen tegendeel kunnen overtuigen. En zo zouden wij door kunnen gaan. Wat wij niet doen willen. De lezer 2al zo ook wel begrijpen dat wy dit geschrift beneden de maat vinden. En wij me nen de plank niet ver mis te slaan, wanneer wij concluderen, dat de bona fide uitgeefster er volledig is ingelo pen. (Prys geb. 2.90). Wanneer je 18 bent en DE GROTE LIEFDE van ie 1®* ven i$ daverend binnengestapt in het dagelijks be staan dan sta je nergens meer voor. Fredd Lilly uit Denver in de Ame rikaanse staat Co lorado dus ook niet. Hij is by zonder verkikkerd op de 16-jarige Diana Da- vis maar vond in Paul Brown een geducht rivaal. Tot Fredd zich van twee weken con- currentieloos vrijen met Diana verze kerde door Paul voor te stellen hem die veertien dagen vrijheid te laten a Is h.y, Fredd, er in slaagde niet zijn neus een walnoot binnen 24 uur uan zijn Huis naar het huis van Diana te rollen. Top, zei Paul en toen begon Fredd, Italiaanse hoofdstad, waar de chauffeur Hij zette het nieuwe jaar goed in, want hy iron. Op de foto ziet u hem bezig aan de laatste loodjes terwijl een scheidsrechter en Diana's zusje van 14 aandachtig toekijken. de premier een tram aan de keerde kant passeerde. De chauffeur kreeg een standje van znn baas. De agent realiseerde zich pas later wie hij eigenlijk had geverbaliseerd. t-iam, Men schat de opbrengst van de post- xjocn nefae is met gebonden aan zfiËGlvpilirtr mt -kinine i,,. Handy, die o.m. de „St. Louis Blues' componeerde, is 80. maar trouwde des alniettemin Maandag met zón secreta resse van 51. Irma Logan. Zn was reeds 16 laar bij hem in dienst. Beiden znn negers. De laatste Berlijnse mop komt uit de Oostelnke sector. Herr Schmidt wil daar de communistische kranten „Frei- heit" cn „Neues Dautschland" kopen: volgt een gesprek tussen hem en de kioskman: ..Hebt u een „Nieuw Duits land" voor me?" - ..Neen" - „Hebt tl „Vriihetd"?" - .Neen" - „Wanneer kriigt u „Vrijheid"?" - „Als we „Nieuw Duitsland" hebben." a Luciana Barboni uit Rome is een 5-jarig meisje met een darmkanaal, dat 7 meter langer is dan het normaal be hoort te zuo. Daarom eet ze per dag, 5 maaltiiden waarbij 14 bananen. 4 bief stukken, groenten, fruit en vitaminepil len. Want wei zijn haar darmen langer dan bij anderen, maar ze nemen minder goed het voedsel op waardoor zn van het eten weinig profijt trekt. Pa Bar boni heeft premier Pella om speciale kinderbijslagen gevraagd. wordt van 12 tot 18 Februari in Cairo gehouden en zal zeker heet wat bijzon dere exemplaren tn andere handen doen overgaan De opbrengst is voor de Egyptische schatkist, De Engelse schatkist moet evenwel een veer laten nu vandaag de weelde belasting op parasols en wandelstokken wordt afgeschaft. Het scheelt de rege ring 2 millioen pond per jaar straks. Van andere soortgelnke artikelen wordt de belasting drastisch verlaagd. 150.000 Mark is de scha, die een brand Zondag aanrichtte in een van Duitslands oudste studenten kroegen, de „Hirschgasse" te Heidelberg, die da teert uit 1472 De brandweer spoot twee uur. maar grotendeels tevergeefs Het vuurwater was in dit geval niet sterk genoeg. In de Italiaanse provincie Sondrio aan de Zwitserse grens z>in de bewo ners stomverbaasd. Terwijl hun streek meestal de eerste is. waar een dik pak sneeuw valt. is de temnerstuur er thans mild. Terwijl overa] elders de winter- u n i— - oppermachtig regeert staan in Sondrio aJI rï*ens_heeft Pella net gisteren de madeliefies cn vi~n>»!— in volle eiden en er practisch 280 lire contant aan een verkeer«a<*ent voldaan toen deze hem beboette in de nergens een plekje i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2