Wilton-Fijenoord vierde 100-jarig bestaan Orderportefeuille gevuld tot eind 1956, zegt ir v. West Unieke vogeltentoonstelling in Musis Sacrum Balansopruiming Keurcollectie uit alle delen der wereld ■2 Vrolijke klanken verdrongen monotoon arbeidslied, want Acht meter hoge klok vormt geschenk van personeel Zakenbegrip On dern em ingsraad Directie Wilton onderscheiden Schiedam schenkt schilderij Wie er waren ..Natura" in het zilver Gevallen op het ijs BURGEMEESTER PEEK OPENT: P rij zencommissies opgeheven Neijoarsverziede van „Gi uno" AGENDA Agenda Rotterdam Opening van tafeltennis-eentïum uitgesteld Eenzame zeereiziger opgepikt Arrestant trachtte te vluchten Donderdag 7 Januari 19.54 Vandaag viert de honderdjarige N.V. Dok- en Wer£-Maat- schappij „Wilton-Fijenoord" feest. Vrolijk wapperden de vlag gen aan de masten op de werf. waar zo'n kleine 7000 mensen hun dagelijks brood verdienen. Maar vanmorgen wandelde een ieder op z'n Zondags over de Wilton-terreinen. Geen geluid van klinkhamers, geen gejaagd aan- en afrijden van volle en lege vrachtauto's, geen bazen, die liepen te controleren of een ieder wel aan het werk was. Niets van dat al. Op de werf, waar kortgeleden de trotse kruiser „De Ruyter" door K.M. de Koningin in dienst werd gesteld en waar Neerlands grootste walvisvaarder „Willem Barendsz II" in de wieg ligt, werd het monotone lied van de arbeid verdrongen door vrolijke klan ken, nie al om half acht voor dag en dauw dus werden geproduceerd door de Harmonie „Wilton-Fijenoord". Dit 30- jarige harmonie-orkest, dat al zo menigmaal de feestvreugde bij tewaterlatingen opluisterde, marcheerde nu naar het hoofd gebouw om een aubade te brengen aan de directie en haar naaste medewerkers. Voor de leiding van een kerngezond be drijf, dat, zoals de oudste directeur, ir. S. van West, later in een rede meedeelde, zijn orderportefeuille tot 1956 gevuld weet. Op de gewone werktijd, echter niet in werkkleding, moesten alle personeelsleden vandaag op hun werk zijn. Via uitgebreide luid spreker-installaties, die op een groot aantal plaatsen, zowel op de Schicdamse ais op de Rotterdamse werf waren aangebracht, hebben de employe's nu kunnen luisteren naar een feestrede, die de directeur, ir. S. v. West, na de aubade, om half negen vanochtend uitsprak en waar in hij tot grote vreugde van het personeel voor een ieder een jubi leum-gratificatie aankondigde van 10,per dienstjaar. Gepensicwt- neerden en degenen, die onderstand genieten krijgen f 50,indien zjj niet, en 10$,indien zij wel ge jubileerd hebben. In de rede, die de heer Van West in aanwezigheid van.een veertigtal genodigden voor de microfoon in de gemoderniseerde directiekamer hield, releveerde deze directeur uitvoerig het ontstaan van het be drijf. „Dit 100-jarig jubileum heeft met andere herdenkingsfeesten gemeen, dat het zijn betekenis niet in de eer ste plaats ontleent aan het aantal der afgelegde jaren, maar in het bijzonder aan datgene, wat in dit tijdsverloop tot stand is gebracht in materiële en eveneens in ideeêle zin. En wanneer wij dan terugzien op de achter ons liggend en reeks van jaren tot het schuchtere begin op 7 Januari 1354. dan geloven wij, dat de grondlegger van het tegen woordige bedrijf, indien hij getuige zou kunnen zijn van de omvang en de invloed, welke zijn stichting in Dit is dp maqvpite üor de-acht meter hope fclok, het geschenk dat het yjbrsoncpl de directie nan. het jubilerende Wilion-Fijetioord heeft aangeboden Het ontwerp van deze monumentale smeed ijzeren. klok is ven de sierkun stenaar KGellings. de loop der tijden heeft bereikt, verbaasd en diep onder de indruk zou zijn." De heei* Van West vervolgde: „Het eerste karwei van stichter Bartel Wilton was het, repareren van een blad aan een 'tang voor buurvrouw Zwart. Bartel stelde er een eer in dit karwei gratis uit te voeren, daarmee van den beginne af een van de fundamentele zaken- begrippen van het Wilton-concern in toepassing brengende, n.J. die van de bereidheid om op elk mo ment en onder elke omstandigheid hulp te bieden, ik mag niet zeggen zonder beloning, dit zou tekort schieten aan het zakeninstinct der grondvesters van ons bedrijf, doch welbewust uitgaande van het stand punt, dat naast zakelijke bereke ning, ruimte dient te worden ge laten aan de ingevingen van het hart. Het is deze karakteristiek, die tot in onze dagen een stempel drukt op de handelingen en drijfveren van het Wilton-Fijenoord-bedrijf en de grondslag vormt voor de grote mate van goodwill, welke het bedrijf over de gehele wereld in reders kringen geniet." De jonge Bartel richtte zijn be langstelling geleidelijk meer en meer van het land naar de rivier. Daar was het soort werk, dat in de lijn van zijn natuurlijke aanleg lag. Het doet aan de verdiensten van de grondlegger geen afbreuk, wanneer de invloed van de twee reders families Ruys en Van Rijckevorsel op het ontstaan en de structuur van de Wilton-schepping wordt geme moreerd. De overschakeling van land- op scheepsreparatles zou voor Wiltoos smederij een gelukkige wending be tekenen. Hiertoe droeg in grote mate de snelle opkomst van de Rotterdam se haven en de overgang van de zeil- op de stoomvaart bfj. Bartel Wilton talmde dan ook niet hieruit zijn. con clusies te trekken. Na een overzicht van de eerste twintig jaren van het Wilton-bedrijf wees de heer Van West er op, dat dit een soort afspiegeling is van de wijzigingen, die zich m het groter maatschappelijk verband voltrokken hebben. Van zuiver familiebedrijf werd het een onderneming. Van huis-industrie een fabriek. ..De activiteit bleef ondanks ge voelens van menslievendheid en be reidheid tot hulp van vader en zoons Wilton sterk egocentrisch. Bij de leiding van bet bedrijf is nu de hewustheid aanwezig, dat de haar toevertrouwde onderneming een be langrijke functie en taak in de ge- gemeenschap te vervullen heeft." De toenemende invloed aanstip pend, die van het bedrijf naar het gezin uitgaat en daarnaast de ver- J houding van fabriek en gemeen schap besprekend, haalde de heer Van West. in die verband de C.A.0 aan en de Wet op de Onderne mingsraden. Dit laatste houdt in, dat de functie van de fabrieks- en beambte-kernen wordt verruimd tot 1 een ondernemingsraad met een zeer I uitgebreide bevoegdheid tot advise ren, niet alleen op het gebied van sociale aangelegenheden'e dmaar levens in zaken, die op economisch, organisatorisch of technisch terrein liggen. Met deze slap zullen de vertegenwoordigers van het per- «oneel in de ondernemingsraad een ruimer arbeidsveld en een grotere verantwoordelijkheid opgedragen 'krijgen dan in de kernen het geval was- Anderzijds zal de leiding, met behoud van haar verantwoordelijk heid tegenover bestuur en de aan deelhouders der maatschappij, de leden van de ondernemingsraad zo veel mogelijk moeten betrekken in die maatregelen en beslissingen, die in het belang van de onderneming genomen dienen te worden. Vervolgens gaf de heei- Van West een overzicht van de huidige stand van zaken. Hij vestigde er hierbij de aandacht op, dat de kwade sporen van de laatste wereldoorlog sinds kort zijn uitgewist en hef bedrijf bezig is een nieuw aanzicht te krij gen. waartoe in ruime mate mee werkt het. nieuwe in aanbouw ziin- de gegraven dok. dat scheepslicha- men tot 32.000 ton laadvermogen kan hovat+en. „Wij kunnen constateren," zo ging dc- heer Van West verder, „dat onze relaties In het binnenland met scheepvaartkringen, werkgevers- en werknemersorganisaties eh met re- gerings- en gemeentelijke Instanties niets te wensen overlaten. En in het buitenland hebben wij de bestaande goodwill weten te bestendigen en, te vergroten. De financiële positie van ons bedrüf Is gezond. De order-porte feuille voor de bouw van schepen en voortstuwingsinstallaties is tot einde 1056 gevuld en de reparatie-op- j drachten blijven binnenkomen, hoe- wel in het laatste halfjaar een ken tering in aantal en omvang te be speuren valt. De vernieuwing en mo dernisering van de werktuiglijke in richting onzer fabriek met bijbeho rende gebouwen vordert gestadig. Op sociaal terrein Is een nieuwe CAO tot stand gekomen, die 1 Januari j.l. is ingegaan." De heer Van West vertrouwde, dat dit eeuwfeest een manifestatie zou worden van de eensgezindheid die in weerwil van schijnbare tegen stellingen allen tezamen bindt. Aan het slot van zijn rede, waarin de heer Van West o.m. de gratifi caties bekend maakte, dankte deze de commissie uit het bedrijf, die onder voorzitterschap-van ir. Hans Wilton ruim vier maanden onafge broken heeft gewerkt aan de voor bereiding van het f eest-programma. Personeelsgeschenken De beer P, Berg, voorzitter van de Beambtenkem, releveerde hier na de goede verhoudingen, die er steeds tussen leiding en personeel hebben bestaan. „We mogen ver trouwen vragen, maar moeten dit ook geven, slechts dan komen we op de goede koers om te komen tot een nog beter geheel. Laten we met elkaar een werkklimaat scheppen, waar het voor een ieder aangenaam is te werken." De toespraak van de heer Berg vormde tevens de inleiding tot de speech van de voorzitter van de Arbeiderskern, de heer J. Weber. die namens het gehele personeel^ de directie een maquette van een acht meter hoge monumentale smeed ijzeren klok aanbood. Deze klok, ontworpen door de Rotterdamse sierkunstenaar Gellings, zal. wan neer deze over enkele maanden ge reed is, worden geplaatst tegenover de ingang van het hoofdkantoor. Met het uitspreken van de wens dat deze klok van symbolische be tekenis zal zon.'omdat dë tyd nut tig en efficiënt besteed moet wor den, besloot de heer Weber zijn redevoering. 2n een humoristisch getinte toespraak haalde de heer J. P. Bouman, oud-hoofdbaas van de timmerwinkel. herinneringen op uit vroeger tijden. Namens alle gepen- sionneerden bood deze spreker de directie een ijzeren haard met om bouw aan. die geplaatst is in de di rectiekamer. Na het aanbieden van deze ge schenken betrad de president-com missaris. mr Jacq. Dutilh, het spreekgestoelte. „Hoewel wij met ons hoofdbestaan in de arbeidseen- heid van Wilton-Fijenoord hebben maar slechts te waken en te zorgen hebben voor de belangen van de vennootschap, werken wij toch in het licht van het WF-arbeidsproces. Want de werknemers hebben niet geschroomd om op de Kerstdagen een reparatie aan de Rijndam en de afgelopen Zondag een noodrepa- ratie aan de Westerdam te verrich ten. Dat was een grootse daad. waarop Wilton Fijenoord trots is. Vandaag werken we niet WF be tekent 'nu met Wüton-Fijenoord maar: Wij Feesten. Onderschei dingen De staatssecretaris van het minis terie van Economische en Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn. ver tolkte vervolgens de gevoelens van de regering, die dit honderdjarige jubileum met als een plaatselijke gebeurtenis ziet maar als een na tionaal evenement. Uitvoerig be lichtte de staatssecretaris de grote waarde van de jubilerende scheeps werf. De heer Van Rhijn noemde enkele jaartallen, die van grote betekenis voor het bedrijf waren: 1678 liep het honderdste schip van de helling. Hiervan waren er 38 in opdracht van de regering. De par ticulieren bestelden toen nog m Engeland. Het is o.m. Wilton ge weest die ervoor heeft gezorgd dat daarna ook Nederlandse particulie re opdrachten in Nederland bleven 1396 was het iaar waarin een si aal van voortreffelijke service werd verleend door in vier maal 24 uur de Batavier III te repareren, een opgave die men toen voor onmo gelijk hield In de donkere crisis jaren rond 1932 liep de personeels sterkte terug van 4000 tot 1500 man. He orderportefeuille van 100 op drachten tnt 25 Ook de oorlogsja ren 1040—1945 waren duistere ja ren Grote schade aan bedrijf en men cel ijk leed bleven WF niet be spaard. De Duitse overweldiger richtte enorme ravages aan en 75 emplcivé's lieten voor de goede zaak het leven AJle moeilijkheden wer den echter overwonnen en nu. m 1954 beschikt WF over 7000 werk nemers en kan hel bedrijf zich ver heugen in een enorme bloei. De so ciale verhoudingen bij WF waren volgens mr dr Van Rhijn voortref- feliik geregeld. Een woord van lof zwaaide spre ker toe aan het directielid ir B Wilton, de kleinzoon van de stich ter. die speciaal met doze sociale regelingen is belast W F beschikt nu over een goed personeelsorgaan, er zijn sociale werksters, er is Pen vacantiecentrum en er zijn studie- en pensioenfondsen. Mr dr Van Rhijn deed een be- voep op de arbeiders om ook in de toekomst de productiviteit zo ho .g mogelijk op te voeren omdat al leen op die manier een hoger 'e- venspiveau te bereiken is Hogere productie door goed geschoold per soneel. In dit verband wees spre ker op de goede bedrijfsschool. wnar nu 150 leerlingen werken. .Be zoekt deze school", zei mr. dr Van Rhij'n tot de jongeren. Na nog gewezen te hebben op het belang van de grote veilig heidsmaatregelen, die ten behoeve van de arbeiders in het bedrijf strikt behoren tc worden nageko men, deelde de staatssecretaris mee dat het H.M. de Koningin had be haagd aan een aantal werknemers Koninklijke onderscheidingen toe te kennen. De heer J, C. de Ridder, groepsleider in de tekenkamer afd. scheepsbouw, die 48 dienstjaren heeft, werd de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Qi*ar,jc- Nassau toegekend. Zowel de heer C. Burgerhout, onderbaas bij Je ijzer- werkers (41 dienstjaren) als de heer J. P. van Tilburg, vaste voorman in de nachtploeg (42 dienstjaren) kregen de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Orame- Nassau. Deze onderscheidingen wer den in de directiekamer de gede coreerden door ir B. Wilton op de borst gespeld. Daarna begaf de directie, terwijl op de werf trompetgeschal weer klonk en aan een twintigtal masten vlaggen werden gehesen, zich over besneeuwde paden naar de grote autogarage, die als receptiezaal was mgericht, om de gelukwensen van het personeel in ontvangst te ne men, Tijdens de receptie heeft de mi nister van Economische Zaken, prof. dr J. Ei ristra. mededeling gedaan dat het H.M. de Koningin heeft be haagd, een der directeuren van Wil ton. de heer C. van Daalen, te be noemen tot Officier van Oranje Nas sau. De directie-secretaris, de beer Th. de Hoog. werd benoemd tot Rid der in dezelfde orde. Vanmorgen heeft de burgemeester van Schiedam, mr J. W. Peek, na mens het gemeentebestuur de direc tie van Wilton een schilderij aange boden, voorstellende H.M. de Konin gin. Dit schilderij, dat vervaardigd is door de Rotterdamse kunstschilder Karei van Veen heeft een eervolle plaats gekregen in de gemoderni seerde directiekamer. Wie er waren op de druk bezochte receptie van Wilton Fijenoord: De minister van Economische Za ken prof. dr J. Zijlstra, mr J- A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, mr L. A. Kesp er, Commissa ris van de Koningin in Zuid-Hol land, de Staatssecretarissen mr A. A, van Rhijn (Soc. Zaken) en dr G. M. J. Veltkamp (Econ. Zaken). Se cretaris-generaal prof. G. Brouwers (Econ. Zaken), L. C. Rietveld (Oor log) en mr J. Klatte (Soc. Zaken). De loco secretaris-generaal van Ver keer en Waterstaat mr A. J. Eosman Voorts de burgemeesters mr G. E. van Walsum, Rotterdam, mr J. W. Peek, Schiedam en mr H. J Heus- dens, Vlaardingen, De gemeente-se cretarissen van Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen. De marine was vertegenwoordigd door vice-admiraal A. de Booy, de landmacht door generaal-majoor J. D. Backer, de luchtmacht door lui tenant-generaal A. Baretta en het korps mariniers door generaal-ma joor P, J. van Gijn. Voorts waren er mr K. P. van. de Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, C. H. Buschann, voorzitter K. van K. Be neden Maas, mr A. C. W. Beerman van de Stichting Havenbelangen, een groot aantal reders en mensen uit het bedrijfsleven. Van de be- drijfsunïes was prof. G. A. P. Wij er aanwezig. Van de werkgevers-orga nisaties de heer T. J. Twijnstra, van de werknemers de heer H. Oos terhuis. f Aduertentie LM.) Burgerlijke Stand Geboren: Arnoldus - C. M. z. v. J. W. J. Vallebregt en M. J. Musters. Overleden: A C. Veringmeier, 84 j. A. P. E. Beukers 74 j. C. van Rijswijk 77 j. weduwe van E. M. van Opijnen. A. H. Balkhoven 75 3. A. H. van Hees 2 maanden. S. Schaap 57 j. Juist nu de winter is begonnen brengen wy XT In onze WARME DEKENS tegen extra lage prijzen PROFITEER HIERVAN; Halfwollen dekens in effen pastelkleuren, met zijden ujjaMsgje puei 1 pers. 150 x 200 S 13.95 2 pers. 170x210f 18.95 Gemengde wollen dekens Jacquard patronen, in diverse kleuren 1 pers. 150 x 200 S 17.95 2 pers. 170x220 22.50 Het Nederlandse Toeristenverbond „Natura" bestond gisteren vij*. en twintig jaar. Sinds de oprichting van dit verbond is het leden aantal uitgegroeid tot drieduizend, terwijl afdelingen zijn gevestigd in de mees te grote plaatsen van ons land. Op 23 Januari zal men het zilveren jubileum op grootse wijze geden ken. De feestelijkheden zuilen plaats vinden in Haarlem en Den Haag. Gisteren 15 de 12-jarige M. T„ wonende in de Van Ostadelaan, bij het spelen op het ijs van de vijver tegenover de Rembrandtlaan uitge gleden. Door de val liep de knaap een wond op aan de linkerknie. Men heeft het slachtoffertje een café aan de Vlaardingerdijk binnengebracht, vanwaar hij naar het ziekenhuis werd vervoerd om behandeld te worden. In aanwezigheid van vele genodigden, onder wie de burgemeester, me vrouw Peek en de directeur van diergaarde Bltfdorp, de heer F. Siewertsz van Reesema en de heer J. H. Noordzij» voorzitter van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers sprak de heer P. v. Vollenhoven gisteravond om acht uur ri welkomstwoord uit, als inleiding tot de opening door Schiedams eerste burger van de Vogeltentoonstelling, die in Musis Sacrum wordt gehouden. In zijn welkomstwoord sprak de heer v. Vollenhoven zfin voldoening uil over het enthousiasme van de leden van de afdeling Schie dam, die allen kosten noch moeite hebben gespaard om deze tentoonstel ling zodanig in te richten, als dat nog maar weinig is gezien. Bijzonder dankbaar was de heer v. Vollenhoven ten opzichte van de heer ,T. de Groot, die de ruimte voor deze expositie bereidwillig heeft afgestaan. De heer J. H. Nnordzü, landelijk voorzitter van de bond, prees de werkzaamheden van de afdeling Schiedam, omdat men hier heeft klaargespeeld wat andere afdelingen wel zouden wensen, doch niet zo kunnen organiseren. Het is een sportief gevecht geweest en het resultaat is overweldigend te noemen, volgens de heer NoordzU. De burgemeester, mr. J. W. Peek, was bereid gevon den deze tentoon stelling te openen. Volgens de burge meester. die zelf een vo ge' liefheb ber is. heeft hij nimmer een expo sitie geopend, wanr zoveej opvoedende waarde uit te put ten valt als deze Het houden van vogels is heel wat anders dan het doden van vogels Daarom is het zo nuttig de Neder landse jeugd be kendste maken met de wijze, waarop met deze dieren moet worden om gesprongen, zodat ze een juiste ver zorging krijgen. De burgemeester liet in zijn woordes. uitkomen, dat ook hij het betreurde, dat men in ons land geen Neder landse vogels ma 3 exposeren, want ook met Neder landse vogels roii een zeer aard'ge en interessante tentoonstelling kun nen woicicn opgebouwd. Van deze tentnon stelling, zo ging de burge meester verder, heb ik een zeer goede indruk en ik waardeer het m hoge. mate, dat men mij heeft uit verkoren deze tentoonstelling te mogen openen. Ten slotte wenste de burgemeester de afdehnp Schie dam van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers veel succes met de expositie en verklaarde deze voor geopend. Op deze eerste grote vogel ten toonstelling die in Schiedam door de plaatselijke afdeling wordt ge organiseerd, krijgt men een keur collectie te zien van vogels uit alle delen der wereld. Van de tropische ;els zijn een kleine honderd pa Affiporinsrft Pickeries is de naam van deze sierlijke vogeltjes, dtp de hepr J. de Groot naar de vogel- tentoonstelling m Mttsis Sacrum heeft ingezonden. eters en de insecten eters. Bij de zandeters werd het paar grijze Rijstvogels als nummer één gcclas- seerd met een totaal aantal punten van 93, Deze waren inge zonden door de heer J. Montfoort. Het paar Brillen vogeltjes van de heer T. Notenboom behaalde m de klasse van do insecteneters het pno-je'e aantal punten nl. 93. Het houden v-an tropische vogels staat tegenwoordig op een veel streken, mits zij worden gehouden m ruime kooien, waarin de natuur zo getrouw mogelijk is nagebootst. Het voedsel van de vogels is, vooral voor de insecteneters, wel eens een probleem, doch door vervanging van de insecten do.or kuastvoer is het toch mogelijk de dieren, in leven te houden. Er zijn al heel goede resultaten bereikt. Het mooiste effect op deze ten toonstelling geeft wel het als open kooi opgerichte toneel, waar een paar kraanvogels lopen achter een gaasopstand van ongeveer 1.20 m hoog. Door het lichteffect blijven deze dieren op dit voor hen ge reserveerde gedeelte, en zullen die ruimte niet verlaten, want zij ko men niet vanuit de lichtcirkel in het donker. Nu het na 7 jaren de eerste Woens dag is geweest, dat er geen zitting rrieer plaats vond van de Plaatse lijke Pryzencommissies, is het goed erop te wijzen, dat in verband met het vervallen van de grondslag voor de voortzetting van de werkzaamhe den der Frijzencommissies, het ge meentebestuur gemeend heeft het. standpunt der' Regering te moeten volgen, zodat tot opheffing van deze Commissies per I Januari 1954 is besloten. Dat wil echter met zeggen, dat de Frijzencommissies zelf hun beteke nis en belang verloren zouden heb ben, want tot de laatste zitting in December 1.1. bleek door een grote toeloop van klachten en verzoeken om bemiddeling of advies, dat de Frijzencommissies uitgegroeid waren tot vertrouwensorganen binnen on ze plaatselijke samenleving, welke organen door velen sterk zullen worden gemist, terwijl bovendien bleek, dat het sociale element in haar taak de laatste jaren sterk in betekenis was toegenomen. In alle gevallen is gebleken, dat, waar de goede verhouding tussen producenten, handelaren, ambachts lieden en verhuurders enerzijds en consumenten anderzijds was ver stoord, het optreden van de Prij zen commissi es gunstig heeft ge werkt. De dames en heren die deel uit maakten van de Commissies hebben dan ook veel bevrediging bij het vervullen van hun taak ondervon den. Deze hlauwzvtarte Beo's met hun gele snavels behoren tot de fraai ste inzendingen op de vogelien- toonstelling De Beo komt voor op Java en Sumatra en is een vogel, die men evenals een papegaai gemakkelijk praten leert. „Gruno" holt op Zoaterdag9 Ja- newoarie heur „Neijoarsverziede'' in 't Volksgebouw. Tumi a an. 'n 't Grunnegerlaand is 'tgebroek dat de noabers» (buren), vrunden en fam, de haile moand Jannewoarie om beurten bie 'n kaander kornen en „Neijoarsverziede" hóllen. Eerst kovvie mit Grunneger kouk. 'n plak je ólle wieven en róllegies of kniep- koukjes. Wat loater in d' aovend komt 't er noatuurlijk wat aans veur de manluu op ioafel en veur de wichter mainstied 'n brar.dewientje met rozienen. Dat gebroek wordt deur alle Grunmnger ofdailens in ere hóllen. Zo ook hier in Schiedam. 't Programmoa zugt 't er weer goud oei. ..De'Liesters" zingen-weer en d'r komt ook nog 'n ainakter. 'n klucht; „De Moord op 't Zuderdaip", alles onder laiden van mej. D. Ven- nik. Meneer J. Zijl oat 'n Hoag vult verder de oavend mit Grunniger veur drachten. Noa afloop is 't er muziek en dansen onder laiden van meneer Schiïperoord. Wat men moet wetenl Apothekers-nachtdienst: Evers, Lange Haven 81. Bellen by ongeval: G.G. en G.D, Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Bioscopen: Monopole, 2, 7, 9 uur: ..Zij, ais wij vereren". Passage, 2 uur: ..Aan". Passage, 2 en 8 uur: „Aan" Tentoonstellingen: Stedelijk Museum: Haagsche Kunstenaarsgroep Verve, 25 u. C.C.C. Gebouw, Lange Kerkstr.: Expositie van de kunstschilder Jophra. Musis Sacrum: Vogeltentoonstel ling 10—-23 uur. Bijeenkomsten: Passage Theater: Gymnastiekver eniging D.OK., viering veertig jarig bestaan. 19.3023.30 uur. Irene: C.F.A. Filmavond 20—23 uur. VOOR HEDEN Toneel: De Lantaren, 8.15 u: R'damse Conedie met „Sebastiaan". Film: Arena, 2, 7, 9.30 uur: Melba'; Capitol, 2, 7, 9.15 uur: Wij zijn niet bang! Centraal, 2. 7, 9.15 Uur: De gouden havik; Cineac, 9 5.30 uur: Nieuws enz., 5.45, 8. 10 uur: Lili; Colosseum, 2, 7, 9.15 uur: Abbott en Costello en Dr Jekylï en mr Hyde; Harmonie. 2, 7, 9.15 uur: The crimson pirate; Lutusca, 2,15. 7. 9.30 uur: Ca lamity' Jane: Luxor, 2, 7, 8.30 uur: Verboden verhaal; Monopole, 2. 7, 9 uur; Zij, die wij vereren: Passage, 2, 8 uur: Aan: Prinses, 2.15. 7, 9.30 uur: Verboden verhaal; Rex, 2. 7, 9.15 uur: Opium; "t Venster. 2. 7, 9.15 uur: Vlug. veilig en voordelig; Victoria, 2. 7. 9.15 uur: 2x2 2. Tentoonstellingen: Museum Boymans, 105 uur: Etsen van Piranesi Olieverfsehetsen van Rubens; Vm. Schielandshuis, 105 uur: Werken van leden Federatie van Beeldende Kunstenaars, gewest R'dam; Historisch Museum, 10—5 u: Geschiedenis van Rotterdam; Mari tiem Museum „Prins Hendrik", 10—5 u.. Do. ook 7—10 u. n.ro.; De groei van het rivierengebied v. Z-Holland; Mus. v. Land- en Volkenkunde, 105 u: Fotosalon Am. Fotogr. Ver, „Rotter dam", Gemeente-Archief, 15 uur Oud-Hollandse stadspoorten; Bouw centrum, 9—5 uur. Do. ook n.m. tot 10 uur: Diverse tentoonstellingen. Door verschillende voorzieningen, die nog in het Beursgebouw moeten worden aangebracht is de voor Za terdagavond vastgestelde opening van dit gebouw als tafeltennis-cen trum tot nadere aankondiging uitge steld. kuttkrdam De IJmuidense ttrawler Postboy heeft vanmorgen tegen twaalf uur op 15 mijien van Newhaven (Zuid kust Engeland) een open boot aan getroffen met een Hollander aan boord. De man was op weg met een scheepje van 46 voet lang en 12 voet breed van Southampton naar Dordrecht, doch kon niet ver der doordat de 30 p.k. motor defect was geraakt. Het scheepje is door de Postboy op sleeptouw genomen naar Newhaven. De opvarende is op de trawler overgegaan Een 25-jarige verkoper heeft gis termiddag op de Coolsingel getracht te vluchten nadat hij door de po litie was gearresteerd, verdacht van diefstal uit een kledingmagazijn. De man bracht het niet ver op zijn vlucht. Hij is nu opgesloten in het hoofdbureau van politie. Hij werkte bij het kledingmagazijn en zou daar coupons stof hebben ge stolen dan in vroeger ja'. - ren aanwezig. Öp het gebied van de i^oetï dieren werden gehouden kleur kanaries heeft men twee en ]h kale kooien met als enig vertier kleurkanaries heeft men twee negentig soorten op deze expositie De totale inzending bedraagt onge veer drie honderd gevederde dieren. Voor de opening hebbi twee keuimeestprs alle vogels aan een keur ma onderworpen Deze keuring heeft uitgemaakt, dat de inzending van de heer A. de Vogel, bestaande uit een Goud Isabel, in de klasse der kleurkanaries. de kamniocn is met een totaal aantal punten van 89. De tropische vogels werden apart gekeurd en wel in twee afzonderlijke klassen, nl. de zaad een kaal stokje Nu tracht men de natuur 'in de kooi na te bootsen door levende planten in de kooien aan tc brengen. De resultaten van deze nieuwe methoden ziin duide lijk merken. De kleuren en de vormen van de vogels komen beter tot ontwikkeling en ook de broed- rcsultaten zijn aanmerkelijk beter Ook is in de loop der jaren duidelijk vast komen staan, dat de vogels een groot aanpassingsvermo gen hebben, waardoor zij zich aan passen aan het 'klimaat 111 onze

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1