WSsS Isolement grootste handicap voor de Spaansepolder GROTE MEESTERS- PRIJSVRAAG s® Hks Bp Hl 10 Mogen NS op onbewaakte overwegen maximum snelheid voorschrijven? Langdurige kabinetscrisis in Italië verwacht Socialistische excuses aan adres van Adenauer Ramp „Klipfontein" wordt nog steeds onderzocht Enorm netwerk van buizen over West-Europa Spooraansluiting en goede busverbinding noodzakelijk Onherbergzaam oord Noodlottige wisselwerking Typiste gevraagd Havens zonder kaden Fabrikant Van Melle (76) overleden Havenarbeiders in New-York dreigen haven te „sluiten" Sliliill mÊSÈË Veerkaartjes werden tweemaal verkocht Japanners eisen van VS schadevergoeding wegens atoomaanval Volgens deskundige berekeningen: in centrumpartijen veertien stromingen Beschuldiging van sabotagevan Berlijnse conferentie ingetrokken Raad voor scheepvaart wacht op gegevens uit Portugees Oost-Afrika Dief stal spaarduiten van arbeider Voor de zesde dag: sneeuwstormen in Noord-Italië Sluiting Nederlands consulaat in Hannover wekt spijt NAVO begint nog dit jaar met aanleg van pijpleidingen naar vliegvelden Glazenwassers verhogen prijzen Roemeense pers mag Malenkow's lof niet zingen Zaterdag 9 Januari 1954 f ET INDUSTRIEPARK SPAANSEPOLDER, dat alle voor- I waarden bezit om een vestigingsplaats van de eerste rang te worden, ontwikkelt zich nog steeds bijzonder langzaam. Tot dusverre werden van de 58 ha slechts 7,6 ha uitgegeven, terwijl plannen in voorbereiding zijn op terreinen met een totale oppervlakte van 13 ha. Van de zijde der gemeente ver wacht men een stijgende belangstelling, nu in verscheidene andere gebieden, bedoeld is de omgeving van de Hudsonstraat en de Sluisjesdijk, vrijwel alle terreinen zijn uitgegeven. De vraag is, of de fabrikanten met plannen daar veel voor zullen voelen. Zoals de terreinen er al enige jaren bij liggen, kan de animo naar onze mening onmogelijk groot zijn. De Spaansepolder is een stuk ver geten gebied. Hoeveel Rotterdam mers zouden eigenlijk weten, dat dit gebied bestaat? wie heeft er wel eens van de Giessenweg ge hoord of- van de Gantelstraat? Het is een onherbergzaam oord. Hier en daar rijzen in het vlakke land de muren op van fabriekshallen. Er waren 'twee jaren nodig om voor de laatste twee hallen (eenheden) van de 25 huurders te vinden. Van enige aaneengesloten bebouwing is nog nergens sprake. De insteek - i <»n* 1 g*.jen verlaten. Enkele woonseheepjes hebben er een toe vlucht gezocht en de m het Hol- landse landschap nooit ontbrekende amateur-visser gebruikt er zijn snipperdag om eens in te leggen, 's Zomers zijn de insteekhavens een welkome plaats voor de jeugd om er clandestien de zwemsport te be oefenen. Kan er van zo'n halve wildernis aantrekkingskracht uit gaan? Om van de Spaansepolder een levend organisme te maken, is ont sluiting van dit gebied een eerste vereiste. Te lang reeds laat ont sluiting op zich wachten, en het isolement behoort daarom tot de Pijnlijkste ervaringen van de pio niers. Door welke oorzaak dan ook ziJn ingrijpende maatregelen om aan deze toestand een einde te maken oog steeds niet genomen? Het pro gramma voor de Spaansepolder is onvoltooid gebleven. Wanneer wij de tekeningen be kijken, die bij het plan van het Industriepark behoren, dan blijkt dat aan allerlei voorzieningen ern stig aandacht is besteed. Het kan niet ontkend worden, dat de con ceptie van het gehele project groots is van allure. In het van 1946 daterende Plan is rekening gehou den met het doortrekken van de snelverbindingsweg van en naar het Westlaiïd, door de Spaansepolder, de aanleg van een viaduct langs de Giessenweg en de bouw van een nieuwe verkeersbrug over de Delfs- havense Scbie naar het nieuwe verkeersplein bij de Blijdorpbxug. In datzelfde plan is een spoorweg- aansluiting opgenomen met een dubbelspoor langs de insteekhavens, waarvan er zes zijn. Die spooraan sluiting is technisch mogelijk door aftakking van de hoofdbaan, terwijl aansluiting van het emplacement in de Spaansepolder op het empla cement Hudsonstraat kan worden verkregen. Het shaken van de spoor, aansluiting heeft al verscheidene jaren de aandacht van het ge meentebestuur. De Kamer van Koophandel onderzoekt thans welke van de in de polder gevestigde bedrijven hiervoor interesse hebben. Intussen is met de Spoorwegen overeenstemming bereikt t.a.v, de onderdoorgang Laanslootseweg, De uitvoering: zal geschieden in het kader van de werkzaamheden aan het emplacement Schiedam, welke de Spoorwegen Voornemens - 4 binnenkort tot uitvoering te bren gen. LT ET KAN BIJNA niet anders, Oi -1-A het ontbreken van deze aan sluitingen werkt vertragend op de "ontwikkeling van dit gebied. Hst legt wel ui bijzonder sterke mate de nadruk op het isolement, waarm de Spaansepolder verkeert. Als de ontwikkeling sneller was geweest, zou ongetwijfeld ook de noodzaak om haast achter de spooraanslui tingen te zetten groter zijn geweest. Hu zit er iets in van een noodlottige wisselwerking. Door de trage gang van zaken bij de verhuringen heeft men het blijkbaar niet nodig ge oordeeld spoed te zetten achter de voorzieningen. Het uitblijven van voorzieningen maakte weer candi- daten voor de Spaansepolder kop schuw. Overigens: ook hier gaat „de cost'voor de bact"! Men kan toch moeilijk beweren, dat de pioniers daar in een bevoor rechte positie verkeren. Hun isole ment is een dagelijks weerkerende ergernis. Bus 51, die er sinds het najaar van 1952 de verbinding met de bewoonde wereld onderhoudt, sorteert slechts een beperkt effect doordat ze in dertien minuten door de polder jaagt e" dan, terugge keerd in Spangen, een pauze houdt van zeventien minuten. In de mor- genuren. wanneer het personeel van de in de Spaansepolder gevestigde bedrijven naar zijp werk gaat en ook in de late middaguren, wanneer dit personeel zijn werk verlaat, doet deze bus uitstekende diensten. Voor het overige deel van de dag laten passagiers zich nauwplijks zien. Het zou onjuist zijn daaruit de conclusie te trekken, dat deze bus dus eigenlijk alleen op de spitsuren dienst moet doen en vorder wel kan vervallen: Het onpraktische van deze lijn is, dat ze eon rondrit maakt. Immers, hoeveel groter zou haar ren dement zijn, als ze een bestemming kreeg via de Spaansepolder, b.v. naar Overschie of Schiedam en dan uiter aard met een beginpunt in het Wes ten van de stad, dat onmiddellijk aansluiting geeft op bestaande bus- en tramlijnen en niet, zoals nu, in een gedeelte van Spangen. HIER RAKEN WIJ het vraagstuk van de personeelsvoorziening. Werknemers bedenken zich twee keer als zij horen, dat hun werkge legenheid zich in de Spaanse polder bevindt. Zij behoeven niet eens in ver afgelegen wijken te wonen om te ervaren, dat hun dagelijkse gang naar het bedrijf bijzonder tijdrovend is. In sommige gevallen zou de af stand makkelijk te lopen zijn, doch bij slecht weer en in de winter slaat deze gezonde ontspanning in haar tegendeel om. Op een advertentie, waarin voor een bedrijf in de polder een typiste werd gevraagd, kwamen twee sollicitaties binnen! Moet men de jongedames ongelijk geven? Na het sluiten "van de bedrijven staakt de bus haar ritten en valto\'er de polder een absolute stilte. De em ploye's die by het bedrijf wonen, zyn dan van de bewoonde wereld afgesneden en moeten maar zien hoe zij zich redden. Maar het personeel, gat heeft overgewerkt, verkeert in dezelfde positie- Het is zeker voor jongedames niet aanlokkelijk om al leen in het donker dwars door een verlaten polder naar huls te gaan... Het personeelsprobleem hoeft voor de Spaanse polder geen probleem te zijn. wanneer de verbindingen niets te wensen overlaten. Het Rotterdam se arbeidsreservoir is groot genoeg. Wanneer er een tekort is aan fa brieksmeisjes, dan doet. zich dit niet alleen voor in Rotterdam, maar in het gehele land. Dit is een symptoom van structuurveranderingen op de arbeidsmarkt en van het feit, dat de Nederlandse gehuwde vrouw er niet aan denkt in een fabriek te gaan werken, Bedrijven, die om deze re den hebben gemeend zich op het platteland te moeten vestigen, blij ken er wat dit betreft slechter aan De vooit ontbrekende ama teur-visser gebruikt rijn snip perdag om eens in de insteek havens van de Spaansepolder in te leggen toe te zijn dan in de grote stad en betreuren nu hun besluit. Een ont sloten Spaansepolder zal op dit punt niet meer moeilijkheden hebben dan elders in de stad. \Z LACHTEN vernamen wij over v de insteekhavens, die geen ka den hebben doch glooiende oevers. Een schip van ongeveer 300 ton moet zeven meter uit de kant blijven om gelost te worden. De ondernemers moeten de aanleg van kaden zelf be talen. Een eenvoudige steiger kost al gauw tien mille. De bodem van de polder werkt en klinkt in. Zodra er druk op de grond komt, doet dit ver schijnsel zich voor. Waar moet die grond anders blijven dan in de ha vens met hun glooiende oevers? zo vraagt men. Ook de vloeren van de bestaande hallen hebben er van te lijden. Tussen de dwarsbalken van de fundering ontstaan putten. En tenslotte klaagt men over de smalle straten. Maar de grootste klacht is wel, dat de gemeente Rotter dam zo weinig propaganda maakt voor het Industriepark. Het plaatsen van een bord is niet voldoende. Er is een hard nekkig gevoerde wervings campagne nodig om de bedrij ven aan te trekken, een cam pagne, die gepaard gaat met positieve resultaten op het ge bied van ontsluiting en voor zieningen. En laat de betrok ken instanties dan soepelheid betrachten en een vlotte af wikkeling in de hand werken. Voor de Spaansepolder als in dustriegebied is een grootse toekomst weggelegd. Mis schien zijn dat de kinderziek ten, die wel meer bij de uit voering van grootse plannen optreden. Aan die kinderziek ten dient echter thans een einde te komen. ROTTERDAM. Op ruim 76-jari- ge leeftijd is te Barendrecht. waar hij de laatste jaren woonde, overle den de heer Izaak van Melle, oprich ter van de Van Melle's biscuits- en toffeefabrieken N.V. te Rotterdam. Reeds in 1900 begon hy in zijn ge boorteplaats Breskens met de ver vaardiging van suikerwerken, samen met een 14-jarige broer. De fabriek bieidde zich in de loop der jaren sterk uit en in 1920 ging zij zich ook op de fabricage van biscuits en wa felen toeleggen. Bij de bevrijding van Breskens in 1944 werd de fabriek van Van Melle totaal verwoest. Voor de herbouw zocht men een beter centrum, dat de verzending door geheel Nederland en de export ten goede sou komen en vond dat in Rotterdam, waar naast het Feije noord-stadion een nieuwe grote fabriek verrees. De heer Van Melle was ridder in de orde van Oranje Nassau. De ter aardebestelling van het stoffelijk overschot zal Maandag a.s. geschie den op de algemene begraafplaats te Barendrecht. NEW YORK De havenarbeiders aangesloten bii de AFL dreigen de haven van New York te „sluiten" en gesloten te houden tot zy „voor goed de ILA (internationaal ver bond van havenarbeiders) van de haven rat hebben verdreven". Twee bij de AFL aangesloten bonden, t.w, die der voer- en zee lieden, hebben zich terstond hij deze bedreiging aangesloten, welke een antwoord is op berichten, dat de ILA in staking zal gaan. Reeds wordt in twee New Yorkse havens gestaakt door de ILA. De stakingen zijn het gevolg van bet ontslag van twe© vakverenigingsleiders. Inmid dels is Joseph Ryan, ex-voorzitter van de ILA door een speciaal ge rechtshof in staat van beschuldiging gesteld. Hij zou gelden van partf- cu lieren hebben aangenomen, m strijd wet bepalingen van de Ame rikaanse arbeidswet, VOOR DE LEZERS VAN „HET ROTTERDAMSCH PAROOL" HIER VOLGT DE LAATSTE FOTO VAN DE SERIE VAN TIEN. ASSEN. Hebben de Nederlanö- j Spoorwegen het recht om by het passeren van onbewaakte over wegen een maximum snelheid voor te schrijven? Dit was Vrydag een strijdvraag: tussen de officier van justitie by de Asser arrondisse mentsrechtbank en de 38-jarige Cocvordcr koopman J. E.. bijgestaan door mr. Van Boesschoten, die mededeelde dat de KNAC omtrent deze kwestie gaarne £cn principiële uitspraak wenst. De officier stelde de Spoorwegen in het gehjk en eiste ƒ25,boete of tien dagen tegen dc koopman. Deze passeerde op 2 Maart van het vorige jaar in de weg Mep pel Steen wijk een onbewaakte overweg met een snelheid van ongeveer 80 km, terwijl een kilometer pa al voor de spoorwegovergang aangaf, dat hier hoogstens twintig km mocht worden gereden. E. verklaarde, dat hij de bewuste paai niet had gezien, terwijl zijn verdediger van mening was dat de Spoorwegen niet het recht hadden om een maximum snelheid voor te schrijven. Volgens hem kan alleen de kroon maximum snelheden decreteren en dan nog via het wegenverkeersreglement. Doch de Nederlandse Spoorwegen beroepen zich bij het plaatsen van deze borden op het algemeen regle ment dienst, en daarom achtte hij dit voorschrift niet verbindend. De officier beriep zich op een arrest van de Hoge Raad van 9 Januari 1928, waarop deze nimmer js teruggekomen. Bovendien wees hij op de consequenties, die een even tueel verbod aan de Nederlandse Spoorwegen tot het plaatsen van dergelijke kilometerpalen, zou op leveren. Immers, zo zei de hij. dan zou het ook mogelijk zijn de Spoor wegen te verbieden dat zij spoor bomen in openbare wegen aanbren gen. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 22 Januari. GORINCHEM. De Gorinchemse politie heeft aan het licht gebracht, dat door eon drietal leden van het vecrbcdrijf GorinchemSleeuwijk veerkaartjes voor de tweede maal werden verkocht. Zij hadden tot taak deze kaartjes bij controle af te scheuren. Zij deden dit echter niet, maar namen ze ongeschonden in en verkochten ze wederom. Door de po litie is nu proces-verbaal opgemaakt tegen H, van D., W. van 't S. en J. van P. Brits kustvaartuig heeft motorstoring KADIO SCHBVENINGEN. Het Engelse kustvaartuig „Clova" heeft op ongeveer 5 mijl van de Midden- steenbank, ter hoogte van Westka- pelle motorstoring gekregen. Het heeft assistentie verzocht van een sleepboot en. wil naar Vlissingen worden gebracht. De sleepboot „Hud son" vertrok uit Vlissingen. TOKIO. Elf Japanse advocaten willen de Amerikaanse regering en oud-president Truman in rechten aanspreken voor een millioen jen (ongeveer 10.000 gulden) schadever goeding voor elke persoon die bij de atoom bombardementen op Japan is omgekomen. Zij stellen, dat de bombardementen een schending be tekenden. van het internationale recht en ook van de Amerikaanse wet. De meeste van de elf advocaten zijn als verdediger opgetreden van Japanse oorlogsmisdadigers. ROME. Maandag, aldus wordt verwacht, zal president Eïnaudl van Italië een kabinetsformateur aanwijzen. Niemand rekent er echter op, dat er een spoedig einde aan de crisis zal komen. Sinds Donderdag ontvangt Einaudï aan de lopende band partijleiders, maar deze zwijgen in alle talen over hetgeen er moet gebeuren. Slechts de onafhankelijke socialist Saragat verklaarde voorstander te zijn van een coalitie van het centrum met de socialistische party van Nennï, die sedert de oorlog met de communisten samenwerkte. Volgens waarnemers bestaat nau welijks een mogelijkheid voor een kabinetsformateur, wie dan ook, een gegarandeerde meerderheid in het parlement bijeen te brengen. Met name de Christen-democraten zijn op het ogenblik in talrijke elkander te gengestelde groepen verdeeld. Wel zijn de leiders van al deze groepen het er over eens, dat een lang voort duren van de huidige crisis de com munisten de gelegenheid zou bieden om tezamen met hun bondgenoten het grootste front te gaan vormen. Sommigen menen, dat deze moge lijkheid voor Amerika aanleiding kan zijn, de economische hulp aan Italië voort te zetten als aan éen der „kritieke plaatsen" in de wereld, waarop Eisenhower in zijn „State of the Union"-boodschap gedoeld zou hebben. De Amerikaanse ambassa drice, mevrouw Clare Booth Luce, zou volgens de Italiaanse bladen in deze een krachtige voorspreekster geweest zijn. Extra „off-shore"-be- stellingen zijn reeds aan Italië toe gezegd. Naar de berekening van parlemen taire deskundigen zijn thans in de Christen-democratische partij en de drie andere democratische midden partijen een veertiental verschillen de stromingen te onderkennen. Pel- la. de aftredende premier, die ver binding met de monarchisten wil BONN, De Westdultse socialisten hebben de beschuldiging terugge nomen, (lat bondskanselier Adenauer de komende Berlijnse conferentie „saboteert". In een brief aan de kanselier heeft de voorzitter van de so cialistische partij, Ollenhauer, zijn spijt betuigd over de woordenkeuze in een commentaar, dat Woensdag door de nieuwsdienst van de party was uitgegeven. Ollenhauer maakte zijn veront schuldiging in antwoord op een ver ontwaardigde brief van Adenauer, waarin deze vroeg, of Ollenhauer het eens was met de aanklacht van de socialistische persdienst. Ollenhauer wees er evenwel op, dat zijn aanbod van excuses het meningsverschil tus sen de oppositie en de regering over de procedure bij de Berlijnse confe rentie onaangetast laat. Hij schreef, dat de socialisten nog steeds van me ning zijn, dat het voortgaan met de plannen voor een Europees leger, juist voor de conferentie in Berlijn van nadelige invloed kan zijn op de vooruitzichten, dat de conferentie tot de hereniging van Duitsland zou lei den. Zoals bekend, wil de regering- Aden au er volgende week het parle ment voorstellen de-grondwet te wij zigen, opdat de Duitsers voor mili taire dienst kunnen worden opge roepen. Adenauer heeft Ollenhauer nu schriftelijk uitgenodigd hem Maan dagochtend te ontmoeten voor een bespreking over de komende vier- mogendhedenconferentie te Berlijn. Men meent, dat Ollenhauer de uit nodiging van Adenauer zal aanvaar den. Inmiddels heeft de pas gevormde Oost-Duitse „eenheidscommissie" ter voorbereiding van een vredesverdrag voor Duitsland en de hereniging van het land een verklaring gepubliceerd waarin er op wordt aangedrongen, dat de West-Duitse Bondsdag afziet van het houden van een debat over de dienstplicht. AMSTERDAM. Gisteren was het precies een Jaar geleden, dat het 10.544 brt, metende m.s. „Klipfontein" van de Holland-Afrlka-lljn omstreeks 13,45 Nederlandse tjjd voor de kust van Portugees Oost-Afriba in de buurt van Kaap Cavora op een onbekende klip onder de zeespiegel lek stootte en in drie uur tfjds zonk. Nog altijd is dit voorval, waarby een van Neder lands mooiste zeekastelen geheel verloren ging, niet door de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam onderzocht. De reden hiervan is, dat de In specteur-Generaal de zaak nog niet aan de Raad heeft voorgedragen, wijl nog immer gewacht wordt op de hy drografische gegevens, die bij de Portugese autoriteiten van Oost- Afrika zijn gevraagd. Men heeft van Nederlandse zijde geïnformeerd naar de ligging van de onbekende klip, die niet voorkomt op de Engelse kaart, waarvan de gezagvoerder, de heer J. Oosterhuis, heeft gebruik ge maakt, doch wél op Portugese zee kaarten, naar men veronderstelt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Inspecteur-Generaal voor de Scheepvaart de zaak eerstdaags voor onderzoek zal voordragen, ook al zijn de gevraagde gegevens nog niet ont vangen. Na de ramp konden alle 103 passa giers alsmede de 118 bemannings leden veilig in de sloepen komen, voordat het schip voorgoed onder water verdween. Een balf uur later zijn alle opvarenden door het Engel se m.s. „Bloemfontein-Castle" opge pikt en overgebracht naar Beira. Men achtte het indertijd zeer waar schijnlijk. dat de „Klipfontein" moet zijn gestoten op een der vele wrak ken ter plaatse van de door de Duit sers in de laatste oorlog getorpedeer de schepen. Deskundigen namen evenwel aan, dat deze wrakstukken in de loop der jaren reeds te diep moeten zijn weggezonken om gevaar voor de scheepvaart op te leveren. zoeken, heeft de steun van de Ita liaanse „Katholieke Actie". Uit Washington wordt nog gemeld, dat mevrouw Booth Luce heeft me degedeeld. dat de Sowjets millioenen dollars besteden aan steun voor de Italiaanse communisten. Islamitische arbeiders: „Geef oliebronnen op N-Sumatra terug aan B.P.M." DJAKARTA Het hoofdbestuur van de Serikat Boeroeh Islam Indo nesia (Vereniging van Islamitische Arbeiders in Indonesië) heeft een re solutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen de oliebronnen in Noord-Sumatra aan de vooroorlogse eigenaar (de B.P.M.) terug te geven, op voorwaarde, dat de wijze van overdracht tot voordeel strekt van de arbeiders, het volk en de staat. ROOSENDAAL. In de woning van de arbeider B. is Vrijdag een c^~fstal ontdekt van 2000. B. had jaren lang voldoende veiligheids maatregelen getroffen om diefstal tegen te gaan. In een kleine schuur had hij een sleutel hangen, die ook kon worden gebruikt door de bij hem wonende zoon. Met die sleutel verschafte de dief zich eenvoudig toegang tot de woning. LONDEN. - In Midden-Europa en Italië duren de sneeuwstormen voort. Het ergst is nog steeds Italië er aan toe. In het Noorden ligt het verkeer hier en daar geheel stil. Het kleine dorp Montemezzano, bij Modena, dat vier dagen geïsoleerd was, is door reddingbrigades bereikt. Er bleek, dat de bewoners gebrek hadden aan voedsel en brandstof. Sinds het begin van de sneeuwstor men. zes dagen geleden1, zijn er in Noord-Italie zeker tien mensen om het leven gekomen. Bolano, Modena, en Milaan meldden gisteren tempe raturen ver onder het vriespunt. Ook in Oostenrijk is veel sneeuw gevallen, alsmede in delen van Zwit serland en Zuid-Duitsland. In andere delen van Europa viel minder sneeuw, doch de temperaturen wa ren laag en vrijwel overal woei een scherpe wind. HANNOVER, De regering van de West-Duitse staat Neder-Saksen heeft in een officieel communique uitdrukking gegeven aan haar spijt over het besluit van de Nederlandse regering om op l Maart het Neder landse consulaat in Hannover te slui ten en een nieuw consulaat te ope nen in Emden, dat dichter bij de Ne derlandse grens ligt. In het communiqué wordt gezegdi „De regering is verbaasd over deze handelwijze, daar Hannover toch eaa plaats van internationaal belang itf door haar jaarbeurzen." Bliksemstakingen van Britse electriciens onvermijdelijk (Van onze correspondent LONDEN Het is thans vrifw* zeker dat de bliksemstakingen (.at guerillastakingen) van de electri ciens komende week voortgang zul len vinden. Tweeduizend man zul len er bij betrokken zijn en de lei ders van de vakbonden wilden gis teravond niet verklappen op welka werken zij uit zullen breken. De electriciteitsvoorr' "ring zal er niet direct door getrofn... worden, want de ondernemers, die_ bij het conflict betrokken zijn, zijn installateur# van nieuwe installaties. Behalve deze guerillastakingen zullen boven dien alle 30.000 electriciens, die voor leden der ondernemers-organisatie van installateurs werken op Maan dag over acht dagen, een dag in proteststaking gaan. Nu het voor stel tot arbitrage - gelijk te voor zien was niet door beide partijen is aanvaard, blijft de minister van Arbeid thans werkloos toeschouwer van het conflict en is de kracht meting, waarvan de vakbond stel lig verwacht, dat zij voor haar gun stig resultaat zal brengen, onver mijdelijk. PARIJS. Met de bereiking van het gestelde doel van 160 vliegvelden voor straaljagers in zicht, zal de NAVO zich reeds in dit jaar voornamelijk toeleggen op de aanleg van verbindingen en van een netwerk van pijp leidingen om alle vliegvelden van brandstof te voorzien, aldus is gisteren medegedeeld. Nadere bijzonderheden zyn nog niet bekend gemaakt, maar naar verluidt zuilen in ieder geval twee pijpleidingen, met een diameter van dertig centimeter, door Frankrijk gelegd worden. Een van de pijp leidingen zal lopen van Marseille door het Rhoncdal naar het gebied van Dyon, waar vrij veel vliegvelden zijn aangelegd. De andere pijpleiding zal in Le Havre beginnen, maar waar dese eindigen zal ts nog onbekend. In September van het vorige jaar was reeds onthuld, dat in de toe komst een reusachtig netwerk van pijpleidingen over heel West-Euro pa zou worden uitgespreid. Negen landen zullen door drie duizend kilometer buis met elkaar verbon den worden Dit netwerk moet aansluiten op de ruim 600 kilome ter lange pijpleiding, die door de Amerikanen dwars door Frankrijk wordt aangelegd. Deze Amerikaanse pijpleiding zal alleen door de Fran sen en door de Amerikanen voor hun troepen en luchtmachteenheden in West-Duitsland mogen worden gebruikt. De pijpleiding begint bij Donges in de buurt van St. Nazaire en loopt naar Metz. vlak bij de Duitse grens. Het netwerk van pijpleidingen, dat door de NAVO in dit en de volgende jaren wordt (Eigen berichtgeving) In verband met de loonsverhoging en de afkondiging van de CAO voor glazenwassers, stijgen de prijzen in het schoonmaak- en glazenwassers- bedrijf met vijftien procent. Tot nu toe bestond er slechts een rijksregeling voor glazenwassers Door de CAO en de vijf procer.t al gemene verhoging zijn de lonen met zestien procent gestegen. aangelegd, zal voor alle leden der organisatie ter beschikking zijn. De autoriteiten hopen door het aanleggen van deze pijpleidingen millioenen guldens uit te sparen, die anders voor het vervoeren van de benzine van de havens naar de plaatsen van bestemming uitgege ven zouden moeten worden. LONDEN. Het officiële Roe meense nieuwsbureau „Agerpress" gaf Donderdag, kort nadat het een lang. zeer prijzend artikel over de Sowjetrussische premier Malenkow, bij gelegenheid van diens 52ste ver jaardag. had doorgegeven, de order, dit artikel te laten vervallen en er niets van te publiceren,' Men vermoedt, dat deze intrek king berustte op nagekomen orders uit Moskou volgens welke de ver jaardag van Malenkow niet ge bruikt mocht worden als gelegen heid voor het publiceren van lof prijzingen Dit zou dan in overeen stemming zijn met het beginsel van „collectief leiderschap", dat sedert de dood van Stalin in acht wordt genomen, aldus meldt de „Daily Telegraph".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 3