Sportbijlage De Sehiedammer Cock v. d. Tuyn was weer matchwinner" eens i Winst was voor DHG Feijenoord wint heel moeilijk van RBC XERXES-BRABANTIA: ii trieste vertoning Sparta ging vlot naar 2-0 tegen Longa Hockey-titel toch weer naar Den Haag? Excelsior met 3-P geslagen WATERPOLO RDZ klopt ODZ atgBBBBraiiSMigaBa Bij Hermes-MVV werden alle doelpunten tegen de storm in gemaakt (2-1) Verdiende 2-0zege van Zebra's Het staartje van Xerxes-VVV wordt langer... SW moet aan HBS een punt afstaan (2-2) Twee strafschoppen in stadion Judo in Emporium Gevaar voor Victoria Pas op Victoria Prom o tie klasse Zware nederlaag van De Maasstad Rondgang van RKB De tweede ronde begonnen START AfanntSng IS Januari /.9J# (Van onze sportcorrcspondent) DELFT, Zondag. De nabijheid van het degradatiespook heeft in het kamp van de Delftse eerste Wasser uiteraard de nodige onrust teweeg gebracht en zy wijzigden hun elftal grondig. Dat bracht succes. Reeds na drie minuten wist DHC- linksbuiten v. d. Akker een schot af te vuren, dat Ëxcelsior-keeper Har- tog de nodige moeite opleverde, het leder kwam in het bezit van Oostrom en de Delftse linksbinnen maakte geen fout: 10. De bezoekers namen nu het heft in handen en scoorden in de veer tiende minuut van de eerste helft aan het einde van een prachtig op gebouwde en bliksemsnel uitgevoer de aanval door een subliem schot van v. Kilsdonk de gelijkmaker: 11. Vervolgens was het opnieuw DHC dat de lakens uitdeelde en hoe kra nig Vermeer en Lagerwaard zich ook weerden, ongeveer een kwartier voor de rust kon de thuisclub wederom de leiding nemen. Uit een afgeslagen Excelsior-aanval nam Borsje het le der zonder aarzelen mee en van grote afstand schoot de Delftse rechtshalf keihard in: 2—1. Nog vóór de pauze zou de ba lans voor de tweede keer in even wicht geraken, want De Ruyter bleef bij vermeend buitenspel staan en zag handgebarend toe, hoe Braams de roos trof; 22. Vijf minuten na de wisseling gaf v. Willigen onder hevig Excelsior- protest voor „achterbal" DHC met een gelukstreffer de leiding (32) en met enige veine en veel kunst- en vliegwerk konden de gastheren deze voorsprong tot het einde bewaren. Vooral in de slotfase stond het doel van de Delftenaren onder zeer he vige druk. Zij hielden stand. «Die voorspiong verspelen toch weer' zei een der RDZ-dames in de rust van de wedstrijd RDZ ODZ. die Zaterdagavond in het Oos telijk Zwembad werd gespeeld. Dat gezegde getuigde niet van erg veel zelfvertrouwen. Dat vertrouwen groeide echter in het water. De 3-1 voorsprong verkregen door 2 doelpunten van A. 't Mannetje en 1 van N. Jacobs-de Wal. Martha de Hoog scoorde voor ODZ tegen werd met hand en tand verdedigd. Ja. RDZ liep zelfs nog verder uit. Voora] A, 't Mannetje stond haar mannetje en bracht de stand op 4-1. ODZ was toen geslagen, Martha de Hoog kliefde nog eenmaal ferm met haar benen door het water en Er- wïch deed wat haar aanvoerster deed: een doelpunt maken, maar aan de nederlaag ontkomen deed ODZ niet. A. Goetse en N. Jacobs-de Wal mochten daarentegen ieder nog eenmaal vreugdevol naar hun eigen doel terugzwemmen (6—3). TWICKENHAM Engeland heeft de rugbywedstrijd tegen Wales met negen punten (3 tries) tegen 6 pun ten (1 try en 1 penalty) gewonnen. Het was de eerste Engelse overwin- ning in een thuiswedstrijd tegen te maken. Daarentegen combineerde Wales sinds 1939. (Rust 33). 1 Mw er bij vlagen aardig op los. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, Zondag Cock van der Tuyn is voor Her- mes-DVS weer eens zijn gewicht in goud waard geweest, want ondanks „windje-tegen" scoorde hij na de rust tegen MVV twee fraaie doelpunten. Daarmee was de zaak voor de Schiedammers meteen ten gunste gekeerd, want het zag er na de thee, toen zij tegen de wind en een 01 achterstand moesten gaan vechten, niet zo hoopvol uit. Te meer, omdat de thuisclub een zeer pover veldspelletje had laten zien en geen enkele maal het windvoordeel had weten uit Ie buiten. En aan ditzelfde euvel stierf MVV na de hervatting een roem loze dood, zodat het publiek de eigenaardige gewaarwording gewerd, dat twee technische behoorlijk onderlegde teams geen kans zagen van het, van doel tot doel staande, orkaantje te profiteren, want ook het enige Maastrichtse doelpunt werd tegen de storm in gescoord. Hermes DVS maakte in de eerste helft een grote tactische fout door Jacques Heyster de rechtsbuiten- plaats van zijn verhinderde broer Joop te laten innemen en Leo Janse op de linkervleugel te laten ope reren. Hierdoor was het verband in de Schiedamse voorhoede vol ledig zoek. zodat de blauw-witte aanvalslmig geen mogelijkheid zag het de Maastrichtse doelman Wev- zen ook maar een ogenblik moeilijk ROTTERDAMZondag. Slechts één werkelijk mooie aan.' val hebben we in de ontmoeting XerxesBrabantia gezien: om aan alle onzekerheid over de uit slag een einde te maken, trokken de blauwwitten er in de goe mi nuut van de wedstrijd nog even tussenuit. Herman Koning, die na rust linksbuiten speelde, gaf een afgemeten pass in de vrije ruimte, een meter of acht voor de veste van Wouters, die met veel talent Zijn doel had verdedigd. Voor de toestormende WÏUcms, die he- heerst doch hard inschootmorrf de Eindhovmse daelverdrdigcr voor de tweede maal zwichten. Alles, wat daarvoor op de droog- gewaaide grasmat plaats vond, was slechts pover van kwaliteit Beide teams hadden een te geringe hoe veelheid techniek hun voetbal bagage meegebracht. Nu de natuur elementen noe bijzondere eigen schappen van de spelers vergden, werden de technische tekortkomin gen wel heel duidelijk geëtaleerd. Vóór rust speelde de strijd zich voornamelijk op de Brabantia-helft af. De sterkste verdediging zou voor de stormloop enkele maien hebben moeten zwichten. Dat die van Bra bantia dit niet behoefde te doen, heigeen op zichzelf uiteraard een verdienste was, pleit niet voor de kracht van het aanvalsquintet van de Zebra's. De enkele uitvallen van Brabantia waren zelfs nog gevaar lijker Na rust was Xerxes wat beter op dreef. Hoewel Brabantia nu de wind schuin in de rug had. werd 't geen eenzijdige strijd. Na 20 minuten gaf Coen Rijshomver de Xcrxes-aanhang reden tot juichen Ten koste van een hoekschop was een Xerxes- aanval afgeslagen. Uit die hoek schop, die enige verwarring in de Brabantia-doelmond veroorzaakte, kwam de bal ten slotte bij Coen. die met een zacht rollertje Wouters sloeg. Rec-ds verenigde een ieder zich met de kleinst mogelijke zege score, toen de in de aanhef be doelde aanval de stand nog op 20 bracht. Doelman Wou Iers toonde zich weer een betrouwbare doelver- dediger zoals op de foto bij een aanval uan Xerxes doch moest tweemaal zwichten voor de Xerxesvoorhoede hetgeen resulteerde in drie doel- puntnjpe kansen, die middenvoor Van. Wissen door traag ingrijpen van spil Burger werden geboden, doch die deze Limburgse aanvals leider hardnekkig weigerde. Eerst na 20 min. vuurde Jacques Heyster voor Hermes het eerste schot op de MW-veste af en daar mee was blijkbaar het Schiedamse kruit, voor dat deel van deze ont moeting verbruikt. Aan de andere kant wiste middenvoor Van Wissen zijn begane failures voor een goed deel weg, toen zijn doorzetten in de 35ste minuut beloond werd door een treffer, dank zij een misver stand tussen doelman Van Diest en spil Burger (01). En deze stand gaf de Maastrichte. naren hoop voor de tweede helft, te meer. daar zij nu het windvoor deel kregen. Maar hoe gedesillusio neerd stapten de roodgehemde Lim burgers na het tweede deel van de voorstelling naar de kleedkamer. Geen moment hebben zij de ge legenheid gekregen de bekende touwtjes in handen te nemen. Van af de aftrap richtte Hermes zijn schreden naar de RTVV-veste Cock van der Tuyn demonstreerde een uithoudingsvermogen van *n stoom ketel. Na vijf minuten rukte hij langs de zijlijn en daarna via de achterlijn naar doelman Weyzen op en voordat die er ers in had. was de leren knikker via z'n benen in het doel beiand (11>- Goed ge steund door de middenlime. de strateeg Stolk, de felle Jacques Heyster en de sjouwende gebroe ders Janse, marcheerde Hermes met v. d. Tuvn voorop, resoluut naar de zege. En die kwam in de 25ste minuut, toen Stolk een hoge pass losliet, waaruit ..matchwinner" Cock van der Tuyn de bal op zijn hoofd en over de grijpende handen van doelman Weyzen liet dansen (21). Ondanks de fanatieke Maastrichtse aanvallen konden de Schiedamse verdedigers door knap positie-spel de overwinning zeker stellen. Met man en macht trachtten de verdedigers van MVV de 10 voorsprong op Hermes te behou den. Dat lukte tenslotte niet. Cock v. d. Tuyn (links op foto) was dit keer de matchwinner voor de Schiedammers. Verleden week Maandag meldde Het Rotterdamsch Parool, dat op de daaraan voorafgaande Zaterdag in Tilburg de door Xerxes ingediende protesten niet ontvankelijk wareu verklaard en de scheidsrechter ver klaringen had afgelegd, welker juistheid door degenen, die de wed strijd hebben gezien, terecht tn twijfel konden worden getrokken. Xerxes heeft het hierbij met laten zitten en. zich met een uitvoerig schrijven tot de KNVB gewend- Naar men ons van Xerxes-zijde thans mededeelt, beeft het KNVB- bestuur de vereniging bericht, dat het onderzoek zal worden heropend. De aanvankelijk Xerxes opgeieg de boete ad 5.(wegens onregel matigheden) werden op grond van de scheidsrechterlijke verklaringen afgelopen week de vereniging kwijt gescholden. Misschien dat de boete later opnieuw zal worden opgelegd. (Van een onzer verslaggevers) HOUTRUST, Zondagmiddag Een technisch flink wat sterker SVV heeft hekkensluiter HBS een punt moeten afstaan. En dat had twee oorzaken: in de eerste plaats hei rake profiteren van de orkaan door de Hagenaars, waardoor deze voor de rust een 20 voorsprong namen en ten tweede het korte spel van de Schiedammers na dc pau ze, waardoor het zeer wanhopig beleg van drie kwartier voor de Haagse veste telkeng weer door een fanatiek vechtende Kraaienverdedi- gmg kon worden gebroken. Toch wisten de SVV-ers tweemaal „door te drukken", zodat het einde kwam met 2—2. Van Schi nam langbenig van het begin van het midden veld. Met -s (een kunststuk met deze wind) bracht hij vandaar zijn vleugelspelers in het geweer, die wel tot rappe combina- maar zelden tot werkelijk gevaar voor de Hagenaars kwamen. De inleiding van de eerste klap van HBS kwam van links: Schwencke prikte van de zijlijn in de vijfen twintigste minuut een hoge bal naar Elstnk, die met zijn rug naar het doel stond. Een kleine kiiik met het hoofd bracht de bal op de voet van de zestienjarige, riettengere Ohr, die met een fantastisch vliegend schot de benedenhoek van de Schie damse veste trof (10). Met een welgemikte kopbal langs de handen van daeiman Kouwen scoorde Elsink tiet» minuten daarna 2—0 uit een voorzet van Langelaan, Schwencke trapte daarvoor van een halve meter afstand ia handen van de keeper, toen Goossens gevaarlijk terugspeelde. Na de rust een eentonig „gedreun" van ne^en SW-ers op het Haagse doel. Na tien minuten drong een hard schot van linksbuiten v. Geel langs al die benen heen en een Kwartier daarna za^ dezelfde speler kans de dappere doelman Kaulbach met een strak diagonaal schot voor de tweede maal te slaan. (Van een onzer verslaggevers). ROTTERDAM, Zondag We kunnen scheidsrechter Drelmuller er nfet van betichten, dat het hem aan moed ontbreekt. In het duel Feijenoord RBC toonde hij de 22 spelers en de ongeveer 8.000 toeschouwers zün grote durf. Met gestrekte wijsvinger stevende hij namelijk twee keer, na zijn fluitsignaal, op een van de twee witte stippen af, die op IJ meter voor de doelen zijn gekalkt. Het was ons een raadsel waarom hy de beide ploegen ieder eenmaal tot het nemen van een strafschop uitnodigde. De overtredin gen, die Cools tegenover Van Woerden en Van dc Hoek tegenover Bindels, begingen waren zo futiel, dat bijna niemand daarop reageerde. Wankel moedig stapte hy na zijn eerste uitspraak door de arena van Van Krimpen. Het tweede doelpunt van Feijenoord, De Bruyn stond volgens hem.htiilen- spel, kon zyn gemoed ook al niet opluchten. Daar waren de protesten van de Koosendalers te heftig voor. Voor de persoonlijke kampioen schappen van de Judoclub „De Maasstad", die Woensdag 20 Jan. a s. in Empor im te Rotterdam ver werkt zullen worden, hebben zich na de voorwedstrijden geplaats: Junioren* Ronnv Burk. Frans Klaassen. Johnny wülerr.se en Jac ques Waisvisz en de Senioren: Dtck van Brummelen. Kinmgin, Wil Ers- son. Wirn Edel De Ruiter, Steffen, Holf en Gamier Naast het verwerken van deze kampioenschappen zal zeker een hoogtepunt van de avond worden de ..competitie speciaal" van Anton Geesink. (Van onze sporicorrespondent) TILBURG, Zondag. De Sparta nen hebben bij Longa geen moment in moeilijkheden verkeerd, dank zij Boot die belde doelpunten, een voor en een na de rust voor zijn rekening heeft genomen. Het gevaar, dat er mogelijk van de onsamenhangende Tilburgse voorhoede mocht uitgaan klaarde Terlouw met zijn backstel wel. De Rotterdammers vormden de beste ploeg. Dat werd al binnen da eerste tien minuten duidelijk toen Bosselaar een schot loste, dat onvol doende werd weggewerkt. Boot schoot toe, vergiste zich met in de verraderlijkheid van de wind en plaatste het leer achter de doelman. Uit een hoekschop van Van Ede gelukte het de actieve Benmngshof nogmaals te scoren, maar de scheids rechter meende buitenspel te consta teren. In de tweede helft werd het even benauwd, maar Tiebout liep de bal uit het doel en van de weeromstuit benadrukte Boot opnieuw <02} het overwicht zowel verdedigend als aanvallend van Sparta. Met nog veertig minuten te spelen hadden de Rotterdammers practisch oen veilige voorsnrong. Longa's voorhoede bleek van de wind evenveel te lijden te hebben als van de hechte verdedi ging, die zij hooptp te doorbreken» Dat lukte dan ook met. Uitvinder voetbalpools is overleden BROCKLEY (Engeland) Joha Jervis Bernard, de man die de voet balpools heeft uitgevonden ls Za terdag in Brockley overleden. Het was jammer, dat de „invi tatie" van Dreimuller er aan te pas moest komen Feijenoord te belonen. De beloning verdiende het wel. De strijdlust van de Rotter dammers was ditmaal erg verheu gend. Piet van Steenbergen schoof met geraffineerde tikjes De Bruyn en Van Woerden heerlijke ballen toe. Vijf minuten na het begin lag voor Van Woerden de eerste kans klaar. Even twijfelde deze blonde knaap, Genoee voor Cools om zich tussen de Rotterdammer en de bal te wringen, VoMjSSnen correct onzes inziens DreimtBisK dacht aaar an ders over en gaf strafschop. Van Kerkum mocht van zyn onheuse beslissing profiteren (10). Ge- prikkel^ door deze tegenslag vocht RBC terug. Een strafschop van Bin- dels noodde Van Bijl tot een lucht sprong. Vermunt schopte het nog iets verder. Toch met ver genoeg. Tot de lijn, toen drukte de schoen van stopper Hans van de Hoek zich tegen de bal Dat zelfde deed links binnen De Bruyn na de rust beter Voor het RBC doel natuurlijk. De lage voorzet van de vlijtige De Jager gaf hem daartoe gelegenheid (2—0) j De Roosendalers gaven zich niet i een, twee drie gewonnen Ook met j toen Keesje Vermunt, die met Bruynïnckx 'op links best over weg kon, vroegtijdig de douches op zocht. Van Kerkum sterk in de tackl» en Van de Hoek, zij het dikwijls onverschillig deden echter wat van hun verwacht werd. Cools beviedigde na 20 minuten gedeel telijk de bevredigine van de Roo- sendaalse supporters. Dreimuller werd plotseling weer toegevend en wekte de gramschap van de rood- witten op, omdat hij een nietige overtreainst van Van de Hoek tegen over Bindels met een elf-meter-trap bestrafte. Zo kreeg Cools zijn re vanche, RBC kree~ die niet voor de in Roosendaal geleden nederlaag. Raak.' Rechtsbinfien De Bruyn van Feijenoord gleed op tijd tiaar de bal en kon daardoor de doelman van RBC passeren. Deze treffer betekende teaehjk de zege voor de Stadion-bewoners. (Van onze hockeymedewerker) In de Westelyke eerste klasse b.v. zegevierde Hilversum met 10 over HILIJC; Groen Geel en Kampong worstelden om de laatste plaats te ontlopen. Dat de Haagse ploeg hierin zou slagen door een 5O overwin ning op de Utrechtenaren is zeer opmerkelijk. Amsterdam sloegen wij niet zo hoog aan als Be Fair, maar toch wonnen de Hoofdstedelin gen, zij het slechts met I—0. De „big-match" was natuurlijk die van BMHC en TOGO. Duidelijk heb ben de Togonen gedemonstreerd dat zij nog geenszins op een zijspoor wa ren gerangeerd voor wat betreft het afdelmgskampioenschap. Met 2—0 sloegen zij de Bloemendalers. In de Overgangsklasse is het aan de staart een va et vient. Victoria verloor met 21 van hekkensluiter Alliance, voor namely k door een zwakke periode vlak na rust. toen de Haarlemmers 2 doelpunten fabri ceerden. Te laat kwamen de Victo- rianen tot een tegenoffensief om nog gelijk te maken. Oerlemans verklein de nog wel de achterstand (21). Aangezien Delftse Studenten verlo ren, houdt Victoria nog een voor sprong op deze ploeg van 1 punt, maar de Studenten hebben nog één wedstrijd méér te spelen! Neen erg best ziet het er niet uit voor de ploeg van Helders. En dan die kansloze automatische degradatie-promotie! In de promotieklasse B eveneens enkele verrassingen. Aeolus won door een doelpunt van Vrintcn in dc laatste minuten van Tempo '34 tl en kwam gelijk met koploper HDM II. dat zelf met 21 verloor van het Schiedamse Spint. Laatstge noemde is hierdoor weer uitstekend m de running gekomen en staat met l punt achter op Aeolus en HDM II nog in goede positie; In de A-afde ling verloor Victoria II maar ternau wernood van leider HGC II, in een uitstekende wedstrijd waarin zeker nog goede kansen voor een draw hebben gelegen. TOGO viel terug door een nederlaag, toegebracht dour Asvion, dat nu met 10 punten safe is. Ook BNC liet een veer tegen Delfts® Studenten II. Na de rust stonden de BNC-ers met een 31 voorsprong nog zeer gunstig, maar in enkele mi nuten werd het 3—3 en zelfs 4—3 voor de Studenten. In de laatste 20 seconden maakte Stok zyn 2e. waar devolle doelpunt. MRHC was er aan vankelijk niet best in tegen Kieviten, doch na rust ging het veel beter en van 1—I werd het 2—1 voor MRHC, na talloze kansen op meer doelpun ten. Het krachtig slotoffensief van Kieviten kwam veel te laat Van Ry- menam en Domhof zorgden voor c® doelpunten. Zaterdagavond vond een leam-wed- stnjd te Dordrecht plaats tussen Judo club „Dordrecht" en J.J en J C „Da Maasstad" uit Rotterdam. Waarschnnlijk m verband met de persoonlijke Oub-kampi oen schappen van „De Maasstad", die de komend» week zullen plaats vinden, waren en- keie van de sterkste Judoka's niet aan wezig Hierdoor leed „De Maasstad" een zware nederlaag:. Een vedstrnd verloor „De Maasstad*' met 50. de 2e wedstrijd ging met 8—t verloren en da uitslag van de 3e wedstrijd werd 51, Tussen Pionnen en Raadsheren Gelijk spel van Rotterdam II Voor de tweede klasse competitie van de KNSB ontving het tweede ti*>n+al van Rotterdam, het Leidde Philidor Na een zeer spannende ont moeting eindigde de wedstrijd in een gelijk spel, 55. In de hoofdklasse vond de ontmoe ting Max EuweASC plaats. Hoe wel de ASC'ers dr Euwe aan het eerste bord hadden, kon men de kleinst mogelijke nederlaag niet voorkomen. De club van Van Schei- tinga won met 5 4^. Zondag is op dc banen van Cour- zand de tweede ronde begonnen van. de Rondgang van de RKB. Maar t weinig teams wierpen, doch ze no teerden vrij hoog hout, want ei werd met een gemiddelde van zeven gegooid, Belvedère uit Schoonhoven j bereikte bij de vijftallen een totaal l van 1419 hout zodat met hetgeen in Gouda was genoteerd een totaal vao 2092 ht werd bereikt Alle Ne gen (Gouda) bleef daar iets bene den met 1409 hout en het totaal van de Gouwenaren werd daardoor 2080 bout. Bij de drietallen gooide Belve- dère eveneens met succes, want hier werd 737 ht bereikt, zodat het totaal 543 weid. Oké bracht bet er min der goed af. Met 647 ht moest het zich tevreden stellen. De totaalstand voor Belvedère werd daardoor 1071 ht en. voor Oké 948 ht. Maandag- l avond wordt de strijd voortgezet. I

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2