fv< Speelclub wil de Benelux- gedachte stimuleren Teuk oorts NIET OM GELD DOCH OM PUNTEN In Turnhoutse villa draait de roulette - hoe lang. Vuurdoop bij oefeningen in „De Harskamp'5 Nederlander en Duitser in Indonesië ontvoerd ftEBRALSNE Felle concurrentiestrijd woedt op benzinemarkt Nieuw Italiaans kabinet nu reeds in gevaar GELEZEN- EGYPTE Mohammedaanse Broederschap Sjkirjatow (lid van oude Sowjet-garde) overleden Dames beroofd maar verder ongemoeid gelaten Boerderij verwoest door vlam in pan r~ Sally maakte burengerucht mmmm. .mmu Mitrailleur schiet pal over hoofden van de soldaten Verbruikers kunnen (misschien) van nieuwe wonderstoffen profiteren Twaalfde opvarende van Poolse „Batory" in Engeland gedrost Geen steun van monarchisten Kustvaart-machinist over boord geslagen en gewogen B? Britse electriciëns zetten „guerilla- s takingen" voort Monstertje Dinsdag 19 Januari 1954 3 (Advertentie l.M.) (Van een onzer verslaggevers) TURNHOUT. De Beneluxgedachte is éjfcn schone gedach te. Dit zinnetje is niet van ons. Het is van mr dr Lesquiller, waarnemend voorzitter van de cercle in time „Benelux?a". De cercle intime „Beneluxia" is gevestigd in een riante villa in Oud-Turnhout, luttele kilometers van de Nederlandse grens. De villa is nog gedeeltelijk in aanbouw, maar daar was deze avond weinig van te merken in de ruime voorzaal, waar een haardvuur hoog opvlamde, waar bloemen de kleine tafel tjes sierden. De cercle intime heeft in haar statuten enkele schone doelstellingen opgenomen: het bevorderen van de be langen van Nederlanders in België en Luxemburg, propa ganda van de Beneluxgedachte, stimulering van de Vlaams- Nederlandse cultuurbeweging. ,',Ach ja, wij houden, culturele- en kleinkunstavonden, bals en ander amusement", zei de waarnemend voorzitter. Tcrwjj] hij dit zei leun de hij met de rechterhand op een roulettetafel. De croupier pardon de. technische spelleider had zo juist de deksel van de roulette genomen, öe - fiches voor zich uit gestald. Het spel kon beginnen, het liep tegen achten. De croupier spelleider, neemt u ons niet kwa lijk heren liet het balletje handig rondsnellen. de roulette draaien, en sprak het traditionele „Faites vos jeux". En daarmee was dan weer de zoveelste proefballon, vrijwel onder het oog van ae hoogste magistraat deT Belgische justitie in dit gebied, de heer Procureur des Konings te Turnhout, opgelaten. Ach, maar wij kenden de heren toch, die hier bijeen waren? De spelleider, maanden lang bestuurs lid, vaak technisch spelleider van „Eureka", de speelclub op het Thorbeckepleln te Amsterdam. En daar was de Amsterdamse lecrfabrL kant, die later eveneens in de „Eureka"-zaak terecht zou staan, en daar nog een Amsterdamse spel leider.' En de waarnemend voorzit ter? Toch zo lang bestuurslid van het zo bloeiende Aristo uit Scheve- ningen! Later zou hij in Baarlo Hertog beginnen, Arcadia heette de club toen. De procureur des Ko nings greep in. Want, zo zei deze magistraat ons, de Belgische wet verbiedt de rou lette als er exploitatie bij te pas komt. Een belastingwet heeft wel iswaar de weg gebaand voor een beperkt aantal casino's Spa, Ostende, Knocke, Namen, etc, maar in Brussel en Antwerpen zult ge geen speelclub vinden. Op deze wij'ze wil men in Belgie roulette enigszins in de hand hou den. De Belgische Procureur des Konings ban zo moeilijk geloven, dat men in Baarle Hertog, of in Oud Turnhout zomaar een speel bank opzet uit louter menslievend heid tegenover hen. die zo dolgraag een gokje wagen. De rechtbank in Turnhout sprak de bestuurders vrij. Maar de procureur-generaal in Brussel ging in hoger beroep. Bin nenkort zal de zaak-Arcadia voor het hof in Brussel behandeld wor den. Intussen huurde men de riante villa „De Lint" in Oud Turnhout, en men ontwierp statuten, waarin ge het woord roulette tevergeefs za! zoeken. het zoeklicht I Generaal naguib, de man. die in Egypte de macht van koning Faroek overnam, heeft zich, ten koste van de Mohammedanase Broederschap, een kostelijke grap veroorloofd. Hij heeft deze organi satie ontbonden en haar leiders ge arresteerd, omdat deze, naar hij verklaarde, Egypte's onafhankelijk heid aan de Britten had willen ver kopen En dan te bedenken, dat er in de gehele Arabische wereld geen groepering bestaat, die fanatieker tegen het Westen is gekant dan de ze fascistische beweging! De Mohammedaanse Broederschap werd gevormd in de dagen, dat het nazisme en fascisme in Europa tot bloei kwamen. Haar eerste aanhang vond zij in de kringen van heet hoofdige studenten en onder de jon. ge officieren. Maar een werkelijke, even grote als sinistere invloed kreeg zy, toen de fanatieke Moham medaanse clerus, de moelahs. zich van de leiding meester maakte Zij was het. die in Egypte de stoot gai tot de strijd tegen alles, dat Westers, Christelijk en vooruitstre vend is. Intrigues en sluipmoord behoorden van het begin af tot de voornaamste wapens uit haar arse naal. Het is waar, dat de Broederschap steun verleende aan Naguib's coup. die Faroek zijn troon kostte. Maar reeds toen was duidelijk dat het bondgenootschap slechts van korte duur kon zijn Naguib wenst, dat de Britse troepen de Suezkanaal-zone verlaten. Een breuk met het Westen wil hij echter niet; hij weet. dat hij slechts met Amerikaanse en Euro pese steun zijn land de ontwikke ling kan geven, die nodig is om het achterlijke en onvoorstelbaar arme Egyptische volk een beter bestaan te schenken. De Broederschap, beze ten door een haat. waarvan de oor sprong teruggaat tot de tijd van de Kruistochten, echter wil alle ban den met het Westen radicaal doorsnijden en alles, dat in de Ara bische wereld is terug te voeren op Westelijke invloeden, met wortel en tak uitroeien. Voor de stap die Naguib heeft gedaan, is grote moed nodig De lei ders van de Broederschap zijn- ge arresteerd, maar haar fanatieke aan hang is daarmede nog lidt onscha delijk gemaakt. Vooral de tegen alle vooruitgang gekante Mohamme daanse priesters oefenen een grote macht in Egypte uit. Eerst, wan neer Naguib erin is geslaagd, deze te breken, zal hij zijn positie heb ben verzekerd. Toen wij Zaterdagmiddag naar Oud Turnhout reden vroegen wij de Nederlandse douaniers, hoe zij over deze zaak dachten. „Per jaar 1000.aan buitenlandse deviezen mag iedereen mee nemen, maar geen cent meer. En voor deviezen- overtreding hebben wij een bijzon dere belangstelling." De speelclub-pardon Benelux-ge- öachte club „Beneluxia" heeft ook daar wat op gevonden. Men speelt niet om geld,, nee om punten. En de punten, die ge binnenhaalt ge ven recht op waardebonnen. En tja, dat ge die waardebonnen op bepaalde adressen in Nederland om mag zetten in klinkende munt, of dat ge dat met de prijzen kunst voorwerpen ook kunt doen, tja. wie zal het verbieden? De weg naar de villa „De Lint" vonden wij de aanwijzingen volgend van een pamflet, dat in ons land wordt rondgestuurd, en waarin de 287 clubleden worden opgewekt te komen kijken. Contact-adressen in Nederland, zo zegt de circulaire: T. Huizenaar, sportbureau. Rotterdam; K, Kruis, amusementsbureau. Am sterdam. Het zag er allemaal heel gezellig en vertrouwenwekkend uit. In de speelzaal geurden de *s middags ge kochte bloemen, voorzien van visi tekaartjes, met vrijwel onleesbare namen. Allemaal hetzelfde hand schrift. De eerste gasten, clubleden, arriveren, de wnd. voorzitter, mr dr Lesquiller, een kleine, keurige man. met een zwarte bril en zeer intel ligente ogen geeft- ons met zachte stem zijn uiteenzettingen. „Ja, ik re. netitor zo'n beetje in Leiden, ik ben jurist, ja, maar geen namen als- 't-u-blieft, Nee, niet dat 'tgeen goe de zaak zou zijn, maar toch liever geen namen. Wij praten over de Belgische justitie, de wnd. voorzit ter. vertelt van de acties van zijn Belgische advocaten. Men heeft ons iets verteld over een mogelijke uit wijzing door de Belgische vreemde lingend iensf- van de bestuursleden van bepaalde clubs- Mr dr Lesquiller weet daar alles van. „Maar ik ben geen buitenlan der die in België woont, ik ben maar zo'n beetje tourist," zegt hij met een slim lachje, ze kunnen mij niks maken Intussen begint men maar niet, de spelleider laat het balletje wel vliegen, maar niemand zet m Men wacht ergens op. Spoedig blijkt op wat. op óns vertrek. De wrn voor zitter komt ons beleefd vertellen, dat op onze aanwezigheid geen prijs meer wordt gesteld. ,En u hebt ons zelf uitgenodigd?" „Ik? zegt de voorzitter," nee ik niet." Nee, de heer Pruis heeft dat gedaan, op verzoek van het bestuur, De wrn voorzitter kijkt Kees Pruis aan „Ik?" zegt deze, „ik nee, hoor." Telefonisch? nee. de heer Pruis heeft nimmer met ons getelefo neerd, deelt de wrn voorzitter mede. Hebben Amsterdam (Eureka), Den Haag (Aristo) en Rotterdam elkaar hier gevonden? vragen we de wrn. voorzitter nog. Hij zegt „jajaja" en begeleidt ons intussen naar de deur Wij worden er nu in derdaad met zachte drang uitgezet, de gasten kijken afwachtend toe, geen vreemde pottenkijkers bij het spel WY8ERTPA8RIS IVERSUM MOSKOU. Volgens een offi ciële bekendmaking te Moskou is Matvei Feodorowitsj Sjkirjatow, een van de oude Sowjet-leiders en tid van het centrale comité der communistische partij, Maandag avond overleden. Hij bereikte de leeftijd van 70 jaar. Sjkirjatow was ook voorzitter van de commissie voor partjjcon trole. Op zijn verjaardag in Augus tus bad hij de orde van Lenin. de hoogste Sowjet-Russische onder scheiding, ontvangen. Volgens Tass was Sjkirjatow reeds lange tijd ziek. DJAKARTA. Zondagmorgen zijn twee buitenlanders op weg van Makassar naar Malino op Celebes door een bende ontvoerd. Het zijn dr C. v, d. Wetering van de stich ting culturele samenwerking in Ma kassar en dr "Wahl, Duits medicus, die verbonden is aan het centraal ziekenhuis in Makassar, Zij waren, met twee dames per auto op weg naar Malino, ter hoogte van Goa werden zjj door een bende aan gehouden. De dames werden van haar bezittingen beroofd en daarna in vrijheid gesteld. Dr Wahl en dr Van de Wetering werden door twaalf man in de bos sen weggevoerd. Het militaire com- (Van onze correspondent) ZWOLLE. Binnen enkele ogen blikken nadat gistermiddag een gas stel in de boerderij van de landbou wer E. J. Doornewaard te Ooster- wolde uit elkaar sprong, brandde het huis als een fakkel, De boerderij brandde tot de grond toe af, even als de hooiberg, waarin 25.000 kilo hooi was opgetast. Het vee kon met de inboedel in veiligheid worden gebracht. De brand werd veroorzaakt toen de vlam in een pan sloeg, die op het gasstel stond. De boerderij was ver zekerd. mando heeft de in de omgeving ge- stationneerde legereenheden geïn strueerd een onderzoek in te stel len, Vóór de uitrit naar Malino had dr Wahl bij de fungerend comman dant, Warouw, inlichtingen ge vraagd over de veiligheid op de weg naar Malino, waarop hem ge antwoord werd, dat de weg Makas sar—Malino vergeleken kon wor den met de weg van Bandung naar Sukabumï, waar op ongeregelde tij den benden actief zijn. Eerste post-helicopter van Sabena geland in Maastricht MAASTRICHT Maandagmorgen is de eerste post-helicopter van de „Sabena" met post uit Belgie op het landingsveld te Maastricht ge arriveerd. Ter ontvangst van deze post was o.m. de directeur van het post kantoor Maastricht, de heer P, van den Berg, aanwezig. De helicopter ontving in Maastricht corresponden tiestukken voor Brussel-stad en Ant- werpen-stad. Deze post werd nog dezelfde middag in beide steden bezorgd. DEN HAAG, Sinds enige maan den is er een nieuw aspect toege voegd aan de opleiding van Neder landse militairen, n.I. de vuurdoop. Reeds vóór de oorlog deed men in de Harskamp een schuchtere poging om de militairen aan vijandelijk vuur te wennen door, terwijl ze goed beschermd lagen, enige mi- trallleurstoten over hen heen te vu ren. Thans gebeurt dat op drastischer wijze door de militairen op de z.g. gevechtsbaan te laten voorwaarts gaan onder het vuur door, dat drie mitrailleurs afgeven. De gevechts baan is begin October 1953 in ge bruik genomen. In de maanden November en De cember zijn er 8000 man op ge oefend, zonder dat iemand eén schram heeft opgelopen, behalve misschien dan door de ruwheid van het terrein. De baan is een rechthoek, waarin de oefenende groep voorwaarts gaat van dc uitgangsstelling aan de ene smalle zijde, naar het deel aan de overkant. In het open voorterrein, dat 85 meter diep is, zijn over de gehele breedte drie opeenvolgende hindernissen evenwijdig aangebracht: eenboomstammenry als kleine ver hoging en twee keer een prikkel draadversperring. Verspreid over het terrein is een twingtigtal kuilen gegraven, waarin springladingen zijn gelegd. Op 't bevel, „voorwaarts" geven de dne mitrailleurs vuur af op een hoogte van 1.10 boven het hoogste grondpel en dit vuur wordt aange houden tot de oefenende groep het doel heeft bereikt. De troep gaat in sluipgang voorwaarts, eerst over de verhoging, dan ruggelings onder de draadversperringen door (die niet mogen worden aangeraakt) en glijdt tenslotte in de eerste van de dub bele loopgraaf voor het doel. Tijdens de sluipgang worden de springladingen in de kuilen geleide lijk tot ontploffing gebracht en te vens verspreidt een geluidsinstalla tie het geraas van vliegtuigen in duikaanval. Het voorterrein ligt geheel in de hand van de leider: geen kogel ver- Advertentie l.M.) is erger dan pijnt Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel (Van een onzer redactearen) DEN HAAG. Plotseling Is een felle concurrentiestrijd ontstaan tussen een aantal grote "benzinemaatscbappyen. De aankondiging van Shell-Neder- land over de toevoeging van een „dope" aan benzine, welke tot doel heeft voortydige ontsteking en kortsluiting van de bougies in motoren te voor komen, is voor de overige bjj de bcnzinehandel in Nederland betrokken maatschappyen gekomen als een donderslag by heldere hemel. De reactie heeft niet lang op zich laten wachten, Nog geen week, na dat op 8 Januari in grote adverten ties daarvan mededeling werd ge daan, verschenen bijna even grote advertenties van Esso-Nederland, waarin werd aangekondigd, dat ook aan de Esso-benzine een nieuwe stof zou worden toegevoegd. Deze heet vuilafzettingen op de bougies te voorkomen. Zaterdag kwam de Benzine en Petroleum Handel Maat schappij N.V. (B.P.), die optreedt als verkoopster van de Anglo Ira nian Oil Company melden, dat aan haar benzine zonder prijsverhoging iets Is toegevoegd, dat aanslag in de verbrandskamer voorkomt. Sommigen verwachten, dat de Caltex en enige kleinere onderne mingen nu ook wel spoedig zullen volgen. Van de zijde van Caltex 1 deelt men ons echter mede, dat dit i niet in het voornemen ligt, omdat „de kwaliteit van onze benzine al i zo goed is, dat wij er niets aan be hoeven toe te voegen". Naar de reden van deze plotse ling ontbrande concurrentiestrijd j kan men slechts gissen. Men wijst I er ons op, dat de aardoliemarkt in Nederland tot nu toe zeer rustig was. Van een verkopersmarkt is er echter langzamerhand een kopers markt ontstaan. De staking van de strijd op Korea en de teruggekeerde hoop op een hervatting van de olie- Getergde Vuren, die nacht aan nacht uit. de slaap teerden gehou den door ho^d Sally van Peter Tarantino, Ji< oben ten einde raad de hond vor de vrederechter van Shorewood Wisconsingedaagd, en beschuldigd van „burenge rucht De jury pleegde 38 minu ten overleg. Daarna maakte zy bekenddat Sally schuldig werd geacht en werd veroordeeld tot een boete Pan 25 dollar, te betalen door zijn baas. 'SUNDERLAND. De politie in Sunderland heeft vandaag meege deeld, dat er wederom een lid van de bemanning van het Poolse schip „Batory" is gedrost het twaalfde in de afgelopen drie jaar. Ditmaal is het de 23-jarige hulp steward Michal Rozak. Op 24 Juli 1951 verlieten acht leden van de bemanning het schip en vroegen asyl in Engeland Hun voorbeeld werd op 6 Mei 1952 gevolgd door een 30- jarige musicus en op 23 Juni 1953 door de kapitein Jan CwiklinskI en de scheepsarts. Allen gaven de afkeer van het communistische regiem in Polen op als reden voor hun vlucht. ROME. De nieuwe Italiaanse regering, die gisteren door Amtn- tore Fanfani is gevormd, staat een wisselvallig en woelig leven te wachten. Reeds nu twijfelt men er aan, of de nieuwe premier 26 Janu ari als hij zijn regeringsprogramma aan het parlement zal voorleggen een meerderheid zal krijgen, die voldoende zal zijn enige tijd een nieuwe regeringscrisis te voorko men. Professor Fanfani, een der leiders van do linkervleugel der Christen- Democratïsche partij, neemt zelf het premierschap op zich. terwijl de 61-jarige Attilio Piccioni Buiten landse Zaken gaat beheren. Met uit zondering van één onafhankelijke bestaat de regering geheel uit chris ten-democraten. Aangezien de chris ten-democraten in het parlement niet over een meerderheid beschik ken. zal de regering voor steun af hankelijk zijn van linkse en recht se partyen. Inderdaad heeft Fanfani enige le den van de rechtervleugel in zijn kabinet opgenomen, klaarblijkelijk met het doel, de steun, of tenminste de neutraliteit van de monarchis ten te verkrijgen. Daardoor heeft hij zich aan het gevaar blootgesteld in een zelfde positie te geraken, als waarin Pelia verkeerde, vlak voor zijn aftreden. Het was toen de linkervleugel van de christen democraten, die zich verzette te gen een verschuiving naar rechts, omdat zjj vreesde, dat dit de socia le maatregelen, nodig om de com munisten wind uit de zeilen te ne men, onmogelijk zou maken. Op merkelijk is. dat het juist Fanfani was, die dit verzet van links leidde. Inmiddels heeft de monarchisti sche partij al te kennen gegeven, dat zij de meuwe regering met zal steunen. Wat de linkse partijen, in het bijzonder de Nenni-socïalisten zullen doen, is nog niet bekend. Nenni zal pas in de loop van de dag zijn houding tegenover de re- germg-Fanfani bepalen. winning in Perzië werken er toe mee, dat tussen productiescapaciteit en afzetmogelijkheden langzamer hand een steeds grotere marge is ontstaan, welke tot concurrentie noodt. Er gold in Nederland een stil zwijgende overeenkomst, dat er voor benzine niet geadverteerd zou wor den. De prijzen, die de onderschei dene maatschappijen aan de ver bruikers berekenden, waren steeds gelijk en ook de kwaliteit was zo kon men zeggen precies ge lijk. Ja, de benzine, die men onder verschillende namen verkocht, kwam en komt in veel gevallen van dezelfde raffinaderij. Het is aan deze benzine, dat de verschillende maatschappyen nu een nieuwe stof zijn gaan toevoegen. Bij de ANWB is men van mening dat vooral de berijders van brom fietsen en lichte motoren van de verbeteringen zullen kunnen profi teren. Kortsluiting van de bougie- electroden kwam hierbij, zo zegt men, vroeger herhaaldelijk voor. Voor wat de automobielen en zware motoren betreft, had men dit bezwaar voorheen nimmer sterk ge voeld. Van de zijde van de KNAC wijst men er ons op, dat er inder daad nog moeilijkheden voorkwa men met de motoren, welke men nu met de toevoeging wil bestrijaen. Geen van beide organisaties heeft echter nog een definitief oordeel van de veranderingen in de kwa liteit van de benzine. laat een mitrailleur en geen lading ontspringt in een kuil, voordat zy in de controle-toren de schakelaar van de vol-electrische bediening raakt, en met één vingerbeweging stopt hij de oefening direct (Van onze correspondent) GRONINGEN. De 37-jarige Groninger kustvaartmachinist R. K van der Vélde, is tijdens een hevige storm, over boord geslingerd en ver dronken. Zijn schip de ..Linda", was op weg van Amble naar Idzehoe langs de Engelse kust met een la ding kolen De kapitein zond Maan dagavond bet bericht naar Gronin gen. De heer Van der Velde laat een vrouw en vier kinderen achter. .Terpsichore" in Egeïsche Zee aan de grond gelopen SCHEVENINGEN-RADTO. Het onder Panamese vlag varende schip „Terpsichore" heeft Dinsdagochtend vroeg geseind, dat het bij het eiland Skiathos. bü de Griekse Oostkust in de Egeïsche Zee, is gestrand. (Advertentie I M.) 1000 GULDENS VALLEN UIT DE LUCHT Uitslag prijsvraag Nederland Kattenburg De prijsvraag die onlangs door Ne derland Kattenburg in Rotterdam. Den Haag, Utrecht en Haarlem werd uitgeschreven, heeft een stroom van antwoorden opgeleverd, waarvan en kele buitengewoon origineel waren verzorgd. Ten overstaan van Notaris O. W. Broersroa te Amsterdam werd door loting de winnaar van de eerste prijs bepaald. De gelukkige is: Mevrouw Verberne-Venrooy, Bilderdijkstraat 63 bis, Utrecht. .De Ridder van de Kattenburcht wenst de winnares zeer veel geluk en spreekt de hoop uit, dat de volgende keer allen weer even enthousiast mee zullen doen als ditmaal. ARNSTTEN was in de oudheid een kostbaar en geliefd goedje, waaraan naast „clectrische" aller lei andere wondereigenschappcn wer den toegeschreven Men zag cr „He- liadentranen" m die in een mystiek Noords gebied uit de bossen de zee in dropen om tussen Koningsbergen en Riga aan wal te spoelen. Onze Oosterburen zijn er doller op dan wij, op de Barnsteen van de verta- lcr-en-bcwerker der klassieken Schwartz (uitg. Elsevier, A'd.rm 1953. Prijs t 6.90) kan iedereen gesteld zijn. want het is een bloemlezing van kor te verhalen uit alle Griekse en Ro meinse klassieken bij elkaar gezoeht en van behoorlijke toelichtingen voor zien. Homerus opent de rij met het verhaal uit de Ilias boe Diomcdes en Glaukos, de Griek en de Trojanen- vriend elkaar ontmoeten op het kampveld tussen de op het strand ge trokken vloot en de wallen van Troje en hoe zy ontdekken dat zij eigen lijk gastvrienden van elkaar zun en er dus beter aan doen geen „vtjand- je" te spelen met elkaar. De vertaler heeft de „dreunende" hexameter ver vangen door de luchtige vijfvoet]ge Jamben-regel en hij heeft dat kunstig gedaan: daardoor „doet" zyn werk ..modem" „aan" Vooral bij Herodo tus en Thucydides is dat van grote waarde en by Ovzdius ontwikkelt zich de vertaal trant van de heer Schwartz tot een wedstrijd in elegantie met het origineel Oud-gymnasiasten zullen, mede met' het oog op de mooie illustraties, dit boek genietend, vei zuchten: „Waar om niet meer", 'want hun is veel niet genoeg, en anderen kunnen terecht verheugd deze nieuwe schat voegen bij de vele die m de laatste jaren uit de vertalingen-en-bewerkmgenhoek zijn tevoorschijn gekomen. (Van onze correspondent) LONDEN. De proteststaking der electricfens was volgens de vak bond gisteren voor honderd procent geslaagd, terwijl volgens de onder nemers een groot aantal arbeiders de instructies van de vakbond in de wind hadden geslagen. De waarheid zal hier vermoedelijk ongeveer In het midden liggen. Hoewel er, over het gehele land genomen, sterke plaatselijke ver schillen waren, kan men wel zeggen, dat een flinke meerderheid aan de oproep van de electriciensbond ge volg heeft gegeven. Een btj eenkomst van stakers in Londen gaf haar steun aan het voor stel. dat in de komende week alle bij installateurs werkzame electri- ciens in het Londense gebied voor een gehele week in staking zullen gaan. Of de leiding van de bond dit voorstel zal overnemen is nog niet bekend; wel zegt zij in "edei geval met de „guerilla stakingen" voort tc zullen gaan. Een oplossing van het hangende loongeschil lijkt met dit alles niet veel verder gebracht te worden. „Bolle Piet" noe-' men. ze hem, maar Piet van der Zwaard, hoteleige naar in Doom, 44 jaar, vindt dat 'n erenaam. Laatst sloot hij met een gast een wedden schap af, dat hij minstens 330 pond zou wegen. Er moest een weeg brug aan te pas komen, want een gewone bascule gaat maar tot 250 pond. Hij tuon zijn weddenschap plansryfc: de weegbrug wees 374 pond aan. Sinds die tijd is in Piet de bran dende eerzucht aangewakkerd de dikste en zwaar ste man van Ne derland te wor den. Want daarvan zal hij zich pas ATOG geen vijf minuten lagen we ■z* in bed, of we hoorden een tik in de donkere kamer, gevolgd door een knekeldanserig geknisperdat aanhield. „Hoor je dat?" vroeg mijn vrouw. „Ja", zei ik. .;t Is een beest", gruwde ze. ,Jk denk een rat, die door het raam naar binnen is geklommen." „O", zei ik en gmg wat dieper onder de degens tippen. Nu was het nog maar een kwestie vart wachten op haar stem: „Ga jij er eens uit." „Ja. ik zal een beetje gek ryn, rei ik,. Maar hij loopt rond," sprak ze. „Hoor je? Hoor je?" „Ach. die beesten doen niets'ver klaarde ik apaiserend. „Nou, wel te rusten." Maar ze begon te rommelen en te woelen en plotseling .flitste het lampje boven het bed aan. De kne- keldans hield ineens op; het was doodstil, „Zie je welzei ik. „Wat nou: zie je teel?" btfsfe ze. Hij is alleen geschrokken van "het licht. Maar hij ligt ergens te loe ren Met verkreukelde krulletjes zat ze heel bang in bed en spiedde de ka mer rond. „Als het een rat is ga ïk ver schrikkelijk gillen", beloofde ze, of het een pretje was. dat we nog te goed hadden. Sussend begon ik; „Ach, s o'n beest doet niks", bauwde ze me na, met een lijsip stemmetje dat ik nooit opzet „Doe j y liever wat". Nu ging ik ook rechtop zitten, gaf een paar klappen tegen de flank- van mtjn bed en riep: „Boe boe ga je weg!" „Geniaal", zei ze. „Als jtj er toch- niet was Het geknekel nam weer een aan vang. In het licht van de lamp ver scheen nu een heel klein muisje met het driftig bewegende speur- neusje van iemanddie overal te— gelijk moet wezen, omdat hij bi} vergissing drie betrekkingen heeft aangenomen. ,,'t Is maar een muis", zei ik en ging weer liggen. „Kijk eens", wees ze. „Er ligt kalk. E11 daarboven zit een- paatje- zie je wel? Hij is uit het plafond gevallen. Dat was die klap. natuur lijk „Kan best", antwoordde ïk geeu wend. Ik sloot mijn ogen en soesde een beetje weg. „Ach..." hoorde ik haar stem weer. „Hij kan er niet meer uit". ,(Wie", vroeg ik, mijn ogen weer openend. „Het muisje", zei ze tederZe zat nog altijd rechtop, maar nu met een deken over haar schouders. „Hij probeert overal een gaatje tc maken, maar de vloer is te nari, denk ik", rapporteerde ze. „O", rei ik. Hij woont natuurlijk boven het plafond," vervolgde ze. „Daar heeft- ie zijn vriendjes." „O," zei ik. „Hè. je moest eigenlijk even da trap halen in de keuken en hem. dan terugstoppen in zijn gaatje", opperde ze. „Da t doe je dan zelf maar", zet ik. „Nee". sprak ze. „Ik vind 'm tóch een beetje eng. Maar niet gemeen. Een rat is gemeen. En padden „Ja, ga de hele Arke Noacas even. met me doornemen om half drie 's nachts", riep ik. „Laat die -muis nou. barsten. £n laten wc gaan sla pen." Ik kneep myn ogen weer toe. „Ga dan de buitendeur even open zetten", zei ze, „dan kan-te er uit", Ifc zweeg. „We kunnen hem hier toch niet de hele nacht laten rondtobben", klaagde ze. „Toe nou Een poosje later stond ik op blo te voeten bij de open buitendeur en riep verleidelijk: „Kom da»....,, kom danpssjtpssjt IJsköud speelde de nachtwind langs mijn blote benen. „Muisje..." soebatte ik. „Goedenavond meneer", zei de nachtwaker, die net de trap op ging. „Kom dan, kom dan", persisteerde ik, „Riep u", vroeg de man, op zijn schreden kerend „Nee, laai maar zitten", zei tfc, „ik sta hier alfyd even te roepen nachts". Toen ik terugkwhm tn de kamer, zei mijn vrouw; ,Jiij is achter je boeken. Daar zal hij wel indutten, denk ik." Ik deed het licht uit. Nog een poosje bleef hij knagen in de hoek der klassieken, maar eindelijk viel hij in slaap, met zijn mond vol zeker voelen als hit de 400 pond. ten -katyn". een kruising tussen een t-oorby is. Piet zegt, dat hij „niet <m"~ In het Transvaalse Ermelo leeft „katyn". een kruising tussen een Siamese poes en een konijn. De katijn - j.t -x (of het katynspringt als êen Ttomtn. .eel maar wel „dtkwijls eet. snort als een kat, heeft geen staart en Waterpolo is een van zijn hobbies, eet hondenbrood. Aan de lange poten Een dokter heeft h\) nooit nodig van konyn zitten de nagels van en hij uoclt zich „kwiek"', zoals hij eetl kat- aegt. Het lijkt ons een gezellige n. dirsrt.ut van de dierer.tuia man om een etentje mee te heb- van Baltimore Is op weg naar de Bel- ben of een glas mee te drinken, gische Congo om echtgenoten te vin den voor een gorilla en twee chvmpan- TK KLM zal ui de komende da- Jï°,J" chimpansees mekt gen enkele van Werelds kostbaarste 5'J.,,m"„,s!?d'5 «felmamenen. renpaarden vervoeren. Onder de vier- nfU? ativlt ïFy IJ!3 maaltijden benige passagiers bevinden zich twee - Belgische paarden van prins Ah Khan en het ,nn 20 ®een gewoonte te film paard Trigger van Roy Rogers. Tngger gaat een. tour door Engeland maken u n°e een Psar nieutvigheidjes. Een firma in Amerika heeft een klok - geconstrueerd, die de tijd. de maand en De burgemeester yan Culemborg, het jaar aanwijst zowel voor Mars als die een reis door Zuid-Afrika maakt, voor de aarde. De firma heeft de klok biengt als hij terugkomt een map vol bestemd voor toekomstige ruimtereizi- fotocopleen mee van archiefstukken, gers. die betrekking hebben op Jan van Ric- beeek de stichter van de Kaapkolonie. Eetl Sowjet-bloemenkweker aldus Van Hiebeeck was een Culemborger meldt ons Radio-Moskou heeft een roos van geboorte, dat wist u natuurlijk. gekweekt, die van kleur verandert. In e«m week wordt de roos van wit tot Het oudste spoorwegstation van rose. geel. lichtbruin en tenslotte bleek- Europa de Allee Verte m Brussel, heeft rood. Hij heeft de roos „Bloem, des Vre- na 119 jaren -dienst, zijn hekken, geslo- des" genoemd. Over -doornen wordt met gesproken. ten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2