Het rijke verbeeldingsleven van onze kinderen Slechts vier beurten voor de cadre-partij Een boeiende tentoonstelling in het Stedelijk Museum §1 f Ieder kind kan Sonnevanck-bazar tekenen Visueel geheugen VIOS speelde op de mondharmonica AGENDA Katholieke Kring in Passage ..Een Moeder" bij „De Dilettant" Hoogtepunt in Vierspelenkamp Mr Engelsman stelt vragen Museum-concert van SMC Waterleidingbuis gesprongen Fiets gestolen Auto's gleden van de weg Franco sprak enige leidende figuren uit Spaans-Marokko „Ongelooflijk, zo snel als dit gaat" KOK - MEENT 72 Zelfbediening Off-shore orders nemen toe KSG-Ianden hebben meer dan voldoende kolen en cokes Besprekingen tussen Pakistan en India over Kasjmir Twee VS-journalisten vragert asyl in Tsjecho-Slowakije Eén jaar celstraf voor katoendief Stakingen in Tunesië en Frankrijk Holanda Ebi.su, kom t logeren Woensdag 10 Februari 1954 E>e tentoonstelling „Kinderen uiten zich", die vanavond door wethouder Sabel in het Stedelijk Museum wordt ge opend, is in zijn soort één van de boeiendste exposities, die men zich denken kan. Drie zalen met kindertekeningen zul len immers een beeld geven van de wereld, waarin het kind leeft, en het is juist deze wereld, die voor ons, de ouderen, zulk een bijzondere bekoring heeft, omdat wij er, helaas, al lang afstand van hebben gedaan, aangestoken als wij zijn door de materialistische beschctvingsinvloeden, die ons oorspronke lijk scheppend vermogen, hebben gedood. Hier past een woord van dank aan de heer D. Schwagermann, de conservator van het museum, door wiens rusteloze activiteit het mogelijk is geworden deze ongetwijfeld unieke tentoonstelling in Schie dam onder te brengen. uit. Maar wat te zeggen van een jongen, die een hijskraan, na dit technisch wonder slechts één maal te hebben bekeken, zo tot in alle details tekende, dat de kraanmachi nist geen enkele fout kon ontdek ken? Er is veel te zien op deze ten toonstelling. zoveel, dat het ondoen lijk zou zijn dieper in te gaan op de vele kostelijke werkstukken. Aan één tekening, die een groot aantal spreekwoorden bevat, heeft de conservator een prijsvraag verbon den voor jeugdige bezoekers. Wie aop 't formulier, dat ter beschikking wordt gesteld, de meeste op de te kening voorkomende spreekwoorden invult, krjjgt een prijs. De Schiedamse jeugd kan dus haar gang gaan. En de ouderen? Zij mo gen deze tentoonstelling in geen geval missen! L. W. SCHMIDT 'f Er is werk aanwezig van leer lingen van talrijke scholen, uiter aard ook. van leerlingen van Schie damse scholen, tn binnen- en bui tenland. In één zaal werd werk bijeengebracht van leerlingen uit Gent en Antwerpen, uit Israël en uit Australië. Het geheel van de ingezonden tekeningen, het boet seerwerk, in hout gehakte versie ringen enz. is' bijzonder gevarieerd Een aparte afdeling wordt gevormd door de drukpers op school, waar men uitstekende resultaten kan be wonderen van door leerlingen ge drukte en met tekeningen voorziene boekjes, schoolkranten e d. Werk van kinderen, inderdaad. Kinderen in de leeftijden van drie en vier jaar tot 17 jaar toe- Werk. zo ongerept, zo sterk van expressie. zo kleurgevoeiig soms. dat het on eindige perspectieven opent voor het tekenonderwijs, wanneer dit op de juiste wijze wordt toegepast. Wantdeze opzienbarende en ver rassende resultaten konden alleen worden bereikt door de kinderen vrij te maken van de door het grote mensenverstand geschapen remmende invloeden en hen volko men- vrij te laten in de keuze der "onderwerpen en de manier, waarop zij "deze onderwerpen in beeld brachten. De fantasie is een der grootste schatten der menselijke geest en waarschijnlijk uit de fan tasie zich nergens zo zuiver als bij het kind. Zijn verbeeldings leven is onbegrensd. Met een pas telkrijtje of een water verf penseel in de hand of knedend in een stuk boetseerklei kan hij. mits men hem niet leert hoe grote mensen dit dóen, aan dit verbeeldingsleven een Vorm geven, die door de spontaneï teit een overweldigende indruk maakt. En dan constateert men iets merkwaardigs: het product, dat hel kind ons voorzet, heeft onmisken baar raakpunten met de moderne kunst. Dit kan misschien voor velen een aanleiding worden, om voor taan minder geringschattend over de moderne kunst te spreken. Im mers, ook de kunstenaar, die soms voor het grote publiek onverstaan bare schilderijen maakt, tracht zich vrij te maken, van de remmende invloeden onzer beschaving en doet een poging de bronnen van zijn verbeeidincslevpn aan te boren. Men begrijpe ons goed. Dit wil Hoe een 4-jarigr kind zich uit, blijkt uit'dc~e foto. w-r-. Een 10-jarig meisje maakte tn schrille kleuren dit zei/portret. Dit is het resultaat van ticee jongens van 13 jaardie samen deze aquarel hebben gemaakt. niet zeggen, dat ieder kind dus eigenlijk kunstenaar is. Het is geenszins de bedoeling van deze tentoonstelling om dit op een of andere wijze te tonen. Wel is het de bedoeling om te laten zien dal. mits men het kind ruimschoots m de gelegenheid stelt scheppend werkzaam te zijn, het zijn creatieve behoefte omzet in een expressie, waarvoor de tekening wel het meest geëigend is, die hem veel vreugde zal geven. Woensdag 24 en Donderdag 25 Februari, zal te Schiedam een gro te bazar gehouden worden in het (Geref.) jeugdhuis, Lange- Haven 97. ten bate van het Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk. (Openingstijdenvan 15-18 en van 19-23 uur.) .Sonnevanck' heeft dringend geld nodig voor de bouw van een kin- derpaviljoen, waarin kinderen en baby's kunnen worden opgenomen, die aangetast zijn door de gevrees de tuberculose. Men mag in deze strijd niet aan de kant gaan staan, doch men moet al de gaven en krachten in dienst stellen van het hulpbetoon aan t.b.c. lijdende grote en kleinemedemensen. Daarvoor krijgt men nu een kans U kunt de organisatoren nog met twee dingen helpenIe met gaven in geld. welke zéér welkom zijn 2e met gaven in natura. d.w.z. al terlei artikelen welke het op een bazar ,-goed doen". Daarvoor kunt U terecht op de navolgende adressen B. Sabel - Westfrankelandsestr. 66 b Mevr. v. Veen - Lange Singelstr. 78 a Mevr. v.d. TJssel - Graaf Florisstr. 55 „Ik heb hem gekend, een knaap van oneindig vern invallen... en nu, welke ajschmvelijke dingen komen Shakespeares „Hamlet',') ift vol van de kostelijkste in mijn verbeelding op!" Kinderen tekenen gedrochtelijke wezens met waterhoofden en zij bekommeren'zich nooit om de pers pectief. die dan ook een ontdekking is van de grote mensen. Kinderen tekenen dc hen omringende wereld, zoals zij die ontdekken en ervaren en daarom is die wereld ook zo boeiend en schoon. Op deze ten toonstelling wordt men niet moede naar deze wereld te kijken. En of het nu kinderen zijn van een Schiedamse school of van een Aus tralische school, van een Antwerpse of een Israëlische, zij blijken over al dezelfde kinderen te zijn, in die an dezelfde kinderen, dat ras of nationaliteit geen rol speelt, wan neer hel om hun verbeeldingsleven gaat. Maar wat ook blijkt is. dat ieder kind kan tekenen, dal ieder kind kan uitleven met potlood en kleurkrijt en waterverf. Men wordt ontroerd, als men ziet. hoe blinde kinderen, die uitsluitend moester, afgaan op hun tastzin, prachtige plastiek ies maakten van dieren en men staat versteld. hoe wonderlijk schoon van expressiviteit het boet seerwerk is van kleuters. Er zijn bij de oudere leeftijdsgroepen, voorbeelden opgehaneen van teke ningen waarin duidelijk remmende invloeden zijn te bespeuren. Ter vergelijking zijn er voorbeelden bijgevoegd van tekeningen, die na de vrijmaking werden vervaardigd. verschil in kwaliteit is ver bluffend' Het bewijst, dat de ex pressie drift alleen maar nodig had die opdracht en steun, waarbij een eigen werkwijze weer mogelijk werd. Altijd bleek dan, dat het kind oorspronkelijk was gebleven. Bij ouderen stuit men vaak en de ..taaie eeltlaag" van door de om geving aangebrachte normen. Daar. om zullen in normen verharde mensen, diermat van dag tot dag voor ,.het nieuwe" openstaan, nooit de kunst van het leven kunnen ge nieten. Sommige groepen kinderen maak ten gezamenlijk een grote tekening. Teder van hen nam een bepaald onderdeel op zjch, nadat zij tevoren de hele tekening met elkaar had den besproken. Zij waren zo op elkaar ingesteld, dat er een vol komen harmonische tekening tot stand kwam. Anderp groepen maak ten b.v, een excursie naar een be drijf of raar de havens en werkten dan uit hun geheugen het geziene De mond accordeon-vereniging VTOS toonde gisteravond m Irene ziin kunnen aan ouders en beken den Van dr jongste tot de oudste hebben alle leden hun best gedaan om de avond tot een succes te ma ken. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. de Zwart, ver telde de heer K Bastiaanse een ver haal over de waarde van de mu ziek. Toen het toneeldoek werd op getrokken stond de gehele vereni ging reeds klaar om enkele pittige nummers te blazen De kleine zes jarige Thea van Uaay speelde even dapper op haar instrument als a He anderen. Aardig was het effect, dat werd bereikt door de twaalfjarige kunstfluiter «hm van Diest. Er ston den voorts enkele vrolijke sketches op liet programma, zodat de humor op deze avond niet werd vergeten. Nog voor de pauze werd de voor zitter van dc vereniging de heer Zwart met zijn vrouw od het to neel geroepen in verband met het feit, dat deze oprichter van de vereniging zijn vijf pn twintigjarige bruiloft binnenkort gaat vieren. Na mens dc vereniging bood de heer H. J. Wilt oen ge-gravpord wand bord aan. terwijl mevrouw Zwart in de bloemetjes werd gezet. Aan het eind van het feest sprak ds W. Krijger een dankwoord. Burgerlijke Stand Geboren: Tiny J., d. v. J. W. Eijs- bergen en T. Oosten; Jacobus A z. v. P. M. Hertog en J. C. M. Leiiveld; Hendriks, d. v. A. Schenk en H. de Jonge: Be r nar dus G. M., z. v H W G Lansbergen en C. G. M. Bakker; Wladimir. z. v. N. van Klinken en D. Borisenkn: Hendenka, d. v. A. J. v. d. Zee en E. van Donselaar; Willem P., z. v. L. Dijkshoorn en M. Lucieer. Overleden: J. Th. J. de Jamaer. 89 j.; N. Snijders, 80 j. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Fa. v. Westendorp, Singel 81. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Bioscopen: Monopole, 2. 7, 9 uur: „Opium voor Caïro". Passage- 2 en 8 uur: „lm weis- sen KÖss'l. Tentoonstejlingen: Stedelijk MuseumKinderen uiten zich. 6 uur. Bijeenkomsten Beurs: Opening Tafeltenniscen- trum, 7.30 uur. Musis Sacrum: Personeelsver eniging Wilton Feyenoord. Film avond, 8 uur. Irene: Wijk V. Kerkelijke bijeen komst, 7.30 uur. DONDERDAG Tentoonstellingen: Stedelijk MuseumKinderen uiten zich. 2-5 uur. Passage TheaterGymnastiek demonstraties T.H.OK, .7.30 u. Clubhuls St Joris Doele: Viering -5-jarig bestaanr 3.uur. Op Donderdag 18 Februari zal ..De Nederlandse Comedie" in het Passage-Theater een opvoering ge ven van het blijspel ,.Het. Dagboek van een Deugniet", blijspel in 5 be drijven van A. N. Ostrovsky. Deze avond is toegankelijk voor de leden van de Katholieke Kring. Zaterdagavond zal de Schiedamse Amateur Toneelvereniging „De Di lettant" in de zaal Musis Sacrum een toneeluitvoering geven. Deze keer speelt men het familie-drama „De Moeder" van Cor Hermus De regie van dit stuk is in handen van de heer J. Nijg. Een partij, zoals Van Duyl Dinsdagavond in de Vierspelenkamp leyerde, toen hij tegenover Oostveen uitkwam, vormt zeker een glanspunt In dit tournooi, Hjj maakte namelijk een cadreparty van 175 caramboles in vier beurten uit met een hoogste serie van 62, maar wat r.og meer wil zeggen, met een gemiddelde van 43.75. Zo iets was in de tien jaar, dat de Vier spelenkamp werd gehouden nog nooit gebeurd en 't zal ook wel niet zo gauw weer gebeuren. Van Duyl, die wat achterop was geraakt bü enkele j concurrenten, o.a. Hekman, Scheffers en Van Eyk, begreep, dat hij flink moest aanpakken, om de nodige punten te verzamelen. Hij pakte direct flink aan en in zijn libreparty Het hü met een keurige serie van 98 al I zien, welke richting hU uit wilde. Het gemeenteraadslid mr H. B. Engelsman (PvdA) heelt het Col lege van Burgemeester en Wethou ders de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist dat de gemeente raad van Rucphen grond heeft beschikbaar gesteld aan een hier ter stede gevestigde cartonnagefa- briek, welke dus klaarblijkelijk van plan is haar bedrijf daarheen te verplaatsen. 2. Is Uw College ook bekend om welke redenen dit bedrijf de voor keur geeft san verplaatsting van de fabriek naar Rucphen? 3. Is Uw College bereid te be- voegder plaats te informeren of bij deze voorgenomen verplaatsing door het gemeentebestuur van Rucphen geheel gehandeld is in de geest van de circulaire van de Minister van Binnenlandse Zaken aan de Colleges van Gedeputeerde Staten, waarbij uitdrukkelijk is gesteld dat de kos ten, die de gemeenten maken voor de vestiging van industrieën in be ginsel volledig, ten laste van de in dustrieën behoren 'te k'omen? Donderdag 18 Februari, avonds om 8 uur, wordt er in de aula van het Stedelijk Museum een concert gegeven, dai staat onder auspiciën van de Schiedamse Muziekschool „Centraal" Een quintet, bestaande uit de heren Thomas Menger (fluit). Peter de Wildt (bobo). Aart Smit (Klarinet). Maarten Smit (hoorn) en Bcrtus v; d. Brink (fagot), allen leraren van deze school, zullen o.m. werken van Teleman, Mozart en Rossini ten gehore brengen. Solist is de concert-pianist Alex van Ame. rongen. Vannacht 15 onder het wegdek van de Vlaardingerdijk nabij de Rem- brandtlaan. een waterleidingbuis ge sprongen. Technici van het G.T.B hebben de lekkage gerepareerd. De 36-jarige C van der K. uit de Stnjensestraat deed bij de politic aangifte, dat zijn fiets, die hij niet op slot m de Blauwe Steeg had gezet, was verdwenen. Met de fiets geslipt; hersenschudding De 13-jarige scholier H- P- uit de Gordonstraat is gisteren met zijn fiets tengevolge van de gladheid op de Noord vestsingel geslipt- De jon gen kreeg een lichte hersenschud ding. per auto van de GG en GD is hij naar zijn woning vervoerd. Oost veen kon het niet bolwerken en moest Van Duyl, die toch honderd caramboles nicer moest maken dan hij zelf (250150) de zege laten. In de cadrepartij ontplooide Van Duyl zijn volle krachten op een voortref- felyke manier wist hij m vier beur ten zijn tegenstander, die eigenlijk onthutst toekeek, tc verslaan. Van verweer was bij Oost veen geen sprake. Hocer serie dan Van Duyl al eerder had gemaakt, kwam er niet te voorschijn, maar deze candidaat voor de uiteindelijke zege. speelde zeer constant en beheerst, dat hij zijn moyenne tot boven de veertig kon o 11 voeren. Alle aanwezigen waren enthousiast over zo'n schitterend succes. En toen Van Duyl daarna ook nog onbedreigd de partijen éénband- stoten en driebanden had gewonnen, was zijn doel bereikt. Hij had alle tien matchpuntcn in de wacht ge sleept, zyn totaal op 25 gebracht en zich daarmee weer onder de eersten gesteld. En tegelijkertijd heeft hij degenen, die straks met hem de finale bereiken, aan het verstand ge bracht, dat hij niet met zich iaat spotten en dat hij alles zal doen om de wisselprys opnieuw in zijn bezit te krijgen. Dat het spel van Oost veen. die toch heus niet tot de minrie behoort, op deze avond in het niet zonk. is duidelijk. De ontmoeting tussen Kooy en P- van de Water verliep vrij" nor maal. Kooy bracht er een zeer be hoorlijke cadre-partij, doch dat was dan ook wel het voornaamste van wat er tussen deze twee spelers voor viel. De uitslagen luidden: Libre: Van Duyl 250 250 36 68 15.62 Oost veen 150 83 16 16 5.18 Cadre: Van Duyl 175 175 4 62 43.75 Oost veen 100 64 4 7 3.50 Eénband: Van Duyl 30 30 19 5 1.578 Oost veen 30 13 19 3 0.684 Driebanden: Van Duyl 20 20 33 5 0.606 Oostveen 20 18 33 2 0.545 Van Duyl won de vier partijen en kreeg daarom tien matchpuntcn, ter wijl Oost veen er nul boekte. Libre: Kooy 150 150 33 25 4.54 F. v. d. Water 150 124 33 16 3.75 Cadre: Kooy 100 100 15 26 6.66 F. v, d. Water 100 43 15 11 2.86 Eénband: P. v. d. Water 30 30 18 4 3.668 Kooy 30 21 18 3 1.1 S6 Driebanden: P. v. d. Water 20 20 37 5 0.540 Kooy 20 15 3? 2 0.405 Beiden wonnen twee partijen en deelden derhalve de punten, ieder 5, Woensdagavond speelt Van Soeïen tegen Eikenbroek en Gouka tegen Valkestijn. Hoewel het verkeer in onze stad vanmorgen niet die hinder van de gladheid van de wegen heeft gehad als wellicht in andere steden, heb ben zich toch enkeie „glijpartijen" voorgedaan. Op de Dam is een vra'chtauto beladen met kolen op de hellende straat achter hel Beurs gebouw naar de Korte Haven ge- glcdt-n. De beide Inzittenden konden nog bijtijds uit de auto springen. Do vrachtauto is od de wallekant blij ven steken en hing met zijn voor wielen boven de dichtgevroren ha ven .Op de Overschieseweg gleed een auto van de glooiing naar de sooorwpgovergang. Deze auto kwam met ziin voorwielen op het i,1s van de Schie te staan. Op dc voornaam ste wegen heeft de dienst van Ge- meenterciniging zand en pekel 2e- strooid, zodat het snelverkeer, zij het dan in vertraagde gang. nor maal doorgang kon vinden. Tegen hardnekkige dief anderhalf jaar geëist ALKMAAR Een dag nadat hij door de politierechter tot 3 maanden gevangenisstraf was veroordeeld haa de Alkmaarse fabrieksarbeider Mar- tinus P. uit de werkplaats van de loodgieter R. een zak met lood- er» zinksnippers gestolen. Dinsdag ontkende P. dit voor de Alkmaarse meervoudige strafkamer hetgeen hem echter weinig baatte. De Officier eiste tegen P., die al zes maal veroordeeld is, een. onvoor waardelijke gevangenisstraf van jaar. Uitspraak op 23 Februari. Twaalf jaar voor poging vrouw te vergiftigen (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De Leeuwar der rechtbank heeft de 45-jange voormalige koster .van de Gerefor meerde kerk en begrafenisonderne mer W, van der W. uit Bolsward overeenkomstig de eis veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek, W. heeft herhaaldelijk ge tracht zijn vrouw te vergiftigen, omdat hu een verhouding had met een dienstbode. STRAATSBURG De perma nente commissie van de raad van Europa heeft zoals gemeld besloten, dat de voorjaarszitting van de raad gevende vergadering dit jaar zal beginnen op 20 Mei. MADRID Generaal Franco heeft Dinsdagochtend in bet Praao te Madrid een afvaardiging van voor aanstaande persoonlijkheden uit Spaans-Marokko in audiëntie ont vangen. De afvaardiging legde bij de Spaanse leider getuigenis af van „de trouw van de Spaanse zone van Marokko". De Marokkanen waren vergezeld van generaal Valino, Hoge-Commis- sans in de Spaanse zone. Franco zei.de dat Spaans Marokko onder de souvereiniteit van kalief Moeial el Mendi, bijgestaan door de Spaanse Hoge-Commissaris en Ma rokkaanse hoogwaardigheidsbekle ders zal blijven. Spanje zal, zo zeide Franco, de eenheid van Marokko vastberaden verdedigen. f A du er ten tie r.MJ zei mevrouw G. v, d. N. te IJ. Kijk, dit is nu een van die prettige voor delen die onze zelfbedienings-zaak U biedt! Mevr. G. v. d. N. te IJ. is n.l. één dag per week in de stad en niets is dan vervelender dan dat er een belang rijk deel van de dag verloren gaat met het staan wachten in winkels, dat niet alleen vervelend, maar ook nog zo vermoeiend is. Zij zei ons o.a. ook nog: Het gaat niet alleen snel, maar het is ook nog zo voordelig bij U". KOK - MEENT - ZELFBEDIENING staat altijd voor U klaar met zijn uiterst voordelige kruideniers- en fijne vleeswaren, die bovendien ALTIJD van uitmuntende kwaliteit zijn. Profiteer dus van de mogelijkheden die wij U gaarne bieden. Europa levert maandelijks voor 24 millioen HEIDELBERG Het Amerikaan» se leger heeft in 1952/54 aan firma's in Europa en in het Nabije Oosten opdrachten verleend tot een totaal bedrag van 1.3 milliard dollar. Naar het hoofdkwartier van de Ameri kaanse landstrijdkrachten te Heidel- berg Dinsdag mededeelde leveren Europese firma's, die off-shore or ders van het Amerikaanse leger kregen, -thans maandelijks legeruit- rusting ter waarde van 24 millioen dollar. Tot au toe hebben deze le veranties een gezamenlijke waarde gehad van 300 millioen dollar. De leveranties betreffen hoofdzakelijk tanks en munitie LUXEMBURG. Dinsdag zijn in een bijeenkomst te Luxemburg, met de vertegenwoordigers van de re geringen van de zes leden-staten der Europese gemeenschap voor ko. len en staal de vooruitzichten be sproken betreffende de ontwikke ling van de kolenmarkt in het tweede kwartaal van 1954. In dit kwartaal zullen meer dan voldoen de steenkolen en cokes beschikbaar zijn ter dekking van de behoeften. Aan een verdeling van de beschik bare brandstoffen binnen het kader van de gemeenschap behoeft dus met te worden gedacht. NEW DELHI. De premier van Pakistan, Mohammed Ali. heeft aan de minister-president van India, Nehroc, voorgesteld binnenkort bij een te komen ter bespreking van de kwestie-Kasjmir. Pakistan is verontrust over de goedkeuring door de wetgevende Vergadering van Kasjmir van Zaterdag van een. commissie-rapport over toetreding van Kasjmir tot India. Diplomatieke waarnemers menen dat de kwestie van militaire hulp aan Pakistan ook ter sprake zal komen. West-Duitsland krijgt overtollige tabak en katoen van V.S. WASHINGTON West-Duitsland zal overtollige Amerikaanse tabak en katoen ter waarde van 13.000.000 dollar ontvangen zonder daarvoor dollars te behoeven mt te geven. De fondsen voor tabak ter waarde van 10.OOO.OOO dollar en katoen ter waarde van 3.000.000 dollar zyn Dinsdag beschikbaar gesteld uit de gelden, die het Congres toegewezen heeft voor levering van overtollige goederen tegen betaling in vreemde valuta De verkoop komt neer op een geschenk, daar de tegen waarde in marken gebruikt zal worden voor de 'huisvesting van vluchtelin gen in Duitsland. WENEN. Volgens hot Tsjecho- Slowaakse nieuwsagentschap „Cete- ka" hebben 2 Amerikaanse journa listen om politiek asyl gevraagd tijdens een persconferentie 'n Brno, Moravië. Het communistische Tsjechoslawaakse blad „Rudo Pra- vo" schreef dat hun namen George en Helga Lohr waren, maar ver melde noch hun huisadres, noch de krant, die zij vertegenwoordigden Zij zouden het niet eens zijn met de „fascistische politiek" van de Amerikaans© regering. (Van onze correspondent) ALMELO. De Almelose recht bank veroordeelde Dinsdag dc 24-jarige Amsterdamse textielhan delaar A. K. tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek en onvoorw aardel ijke terbeschikking stelling van de regering. Hij is de dader van een der grootste fa- brieksdiefstallen, die de laatste tijd in Twente zijn gepleegd. Uit de fabriek van de n.v. Ten Cate had hjj achttien rollen ongebleekte ka toen gestolen, die hij in Friesland uitveilde. In Koudum groef hij een kistje met kostbare sieraden uit dc grond, die aan een Joodse familie bleek toe te behoren. Het vonnis was conform de eis. PARIJS. Het personeel van de weerkundige dienst op Franse vlieg velden is Dinsdag voor onbepaalde tijd in staking gegaan. De inter nationale luchtvaartmaatschappijen die op Frankrijk vliegen, konden echter de normale dienstregeling aanhouden. Voorts zijn Dinsdag on geveer honderd scheepsbouwers in Saint-Nazaire m staking gegaan ter ondersteuning van looneisen. In Tunesië kwam het spoorwegver keer tot stilstand door een staking van spoorwegarbeiders, die loonsverhoging eisen. Voorts zijn in Tunesie 24-uursta- ktngen uitgebroken in fabrieken, mij nen en gemeentebedrijven. De studen ten van de Mohammedaanse universi teit van Tunis begonnen Dinsdag een staking van drie dagen ter ondersteu ning van eisen voor nieuwe universi teitsgebouwen cn gespecialiseerde hoogleraren. (Hollandse barbaar 16e eeuw) Voor de tweede maal komt- een merkwaardig beeld een poosje loge ren in Rotterdam. Daartoe doet het de reis van Tokio naar hier. nadat het ruim 350 jaar geleden de reis had gedaan van Rotterdam naar Japan als hekbeeld van het Occaanzeilertje „Dc Liefde" waarr*»ede een der grote „Wereltskipvaardcrs" in 1598 ver trokken was om via Straatmagelhaes de aardbol rond te gaan. Het schip „De Liefde" had daarvóór Erasmus geheten on als herdoopte het beeld behouden. Maar toen „De Liefde" in April 1600 strandde met nog maar 24 overlevenden aan boord, haalden de Japanners de houten Erasmus van het wrak en zeulden er mee om: ge woon familiebezit, tempelschat, bij zonderheid uit het keizerlijk museum en daar hing er een bordje bij waar op in Japans schoonschrift stond „Barbaar uit het Westen (Holland)". Vijfentwintig jaar geleden hebben Rotterdamse museumkundigen de „Barbaar uit het Westen" in ere her steld en weer tot „Erasmus gods dienstig geleerde uit het Westen (Holland, 16de eeuw) gedoopt gekre gen." Erasmus is eenmaal op bezoek geweest in het nieuwe Museum Boy- mans, en thans wordt z'n bed ge spreid in het herrezen Historisch Museum, waar hij door allerlei ande re Erasmiana zal worden omringd. Hij komt vliegen in 2li dag. de heenreis 1598—1600 heeft 653 dagen gevergd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1