WYBERT Humanisten demonstreren in massa tegen motie-Stokman Wat Parijs voor de lente voorschrijft McCarthy rebelleert tegen Eisenhower Middenstand moet op eigen kracht en niet op de overheid steunen jWoeste Zweed wilde I Molotow bezoeken oorts Dr Van Praag: Wezen der democratie in geding99 r GELEZEN— Ontwerp lichtvaardige scheiding „in ijskast" MOLOTOWS PLAN Vriendelijke beer is toch gevaarlijk Voor top-prestaties WRIGLEY - Senator legt waarschuwing van president naast zich neer 1 en gewogen Vier zaken met één verdachte V.J Schot van dolleman wondde buurjongen Slechts globaal ingrijpen der regering Rookt U veel hX Vijf agenten met stoel gevloerd Kleine oorzaken, grote gevolgen. Russische schepen storen Navo-vloot- manoeuvres Vrijdag 12 Februari 1954 3 (Van een onzer verslaggevers) DEN" HAAG Op een demonstratieve bijeenkomst van het Humanistisch Verbond en het Humanistisch thuisfront, die gisteravond in de Dierentuin te Den Haag werd gehouden, is uiting gegeven aan de verontrusting over de politieke ontwikkeling, die zich ten aanzien van de geestelijke verzor ging in arbeiderskampen en kazernes door humanisten heeft voorgedaan. Een verontrusting, die haar basis vindt in de door de confessionele pattijen, gesteunde motie van pater-Stokman in de Tweede Kamer, waardoor de uit breiding van deze verzorging althans voorlopig op losse schroeven is komen te staan. geestelijke verzorging op hefc poli tieke erf voeren. „Ik sta naast U, omdat ik een ieder bet recht ontzeg op de levensovertui ging van andersdenkenden het grove etiket „propaganda" te plakken. Spr. meende, dat de tegenstanders van het humanisme de positieve elementen van deze overtuiging volledig verwaar lozen. De heer Stufkens zei een bun deling van krachten, ook -'an die der humanisten, noodzakelijk te achten om de worsteling te kunnen beginnen te gen het geestelijk nihilisme. Mr W. C. Wendelaar. spiegelde de bestrijders van het humanisme de uitspraak voor van Voltaire, die zei: „Ik ben het met geen enkel woord dat u spreekt eens. maar ik zal voor het recht om het uit te spreken vech ten tot in de dood." Dat met alleen de geestverwanten van het Humanistisch Verbond de mo tie-Stokman als een aantasting van de democratie zien, bleek uit de vier sprekers van deze avond: Dr J. P. van Praag, algemeen voorzitter van het H.V., mr W. C Wendelaar (VVD) hd van de Eerste Kamer. N. Stufkens (PvdA) lid van de Tweede Kamer en C. H Schonk, geestelijk raadsman van het verbond Zeventienhonderd toe hoorders. waaronder verscheidene Ka merleden en leden van de Haagse ge meenteraad. woonden deze massale bij eenkomst bij. „Het resultaat van de motie-Stok man," 20 zei dr Van Praag, „is dat arbeiders in de DUW-kampen en mi litairen, die niet gesteld zijn op katholieke of prot.-chr. geestelijke verzorging, geestelijk zullen ver kommeren. Indien het waar is, dat Nederland een christelijke staat is. zou. men dan onder die staat moeten verstaan dat men andersdenkenden tot tweederangs-burgers dient te rekenen," zo vroeg dr Van Praag zich af. De humanisten, zo vervolgde hij, menen dat de democratie in het geding is. Wij verkeren in een verscheurde we reld, die ten prooi is gesteld aan geestelijke verwildering. En in die we reld heeft men volgens spr. in Ne derland blijkbaar geen ander doel, dan het bestrijden van het humanistische „gevaar". Als wij vragen geestelijke verzorging te mogen verlenen aan ar beiders militairen en gevangenen, vra gen we geen gunst, maar Weden onze dienst aan. Het is niet onze behoef te om geestelijke steun te verlenen aan in moeilijkheden verkerende ar beiders e.d., maar het is die van onge veer 25 pet der DUW-arbeiders. Spr. zeide, dat met de motie-Stok man het recht van vrijheid en waardig heid van de Nederlandse staatsburgers aan de orde is gesteld. Het is niet een zaak van humanistische geestelijke ver zorging alleen, doch het gaat om de rechtvaardigheid en de democratie m het algemeen De geestelijke worsteling m de ziel van ons volk moet doorgaan, maar mag volgens spr. niet Tesulteren m een zinloze politieke machtsstrijd. Hij wekte geestverwanten en anders denkenden op tot eenheid in het nood zakelijke. vrijheid in het onzekere en in alles de liefde. Het Tweede Kamerlid, de heer N. Stufkens. zeide als belijdend refor matorisch christen te huiveren voor de wijze, waarop zijn geloofsgenoten de strijd tegen de humanistische EEN vriendelijke beer is gevaarlij ker dan een vijand, verklaarde Stalin eens. Gelooft Molotow, dat het "tVesten deze waarschuwing niet ge hoord heeft, of haar reeds is verge- ten? Het moet wel zo zijn. Het door hem. in Berlijn voorgestelde pact im mers vraagt van de Westeuropese landen de maatregelen, die zij tot nogtoe voor hun beveiliging hebben genomen, ongedaan te maken en zich vol vertrouwen te nestelen in de ar men van de Russisch beer. Die meent het zo goed voegt Molotow er aan toe. Een schone verzekering, maar zij behoeft bewijzen. En die le vert Molotow niet- Wat Duitsland betreft, wenst Molo tow de verdeling te handhaven; van vrije verkiezingen rept hij niet meer; de Oostduitse marionetten-regering moet als gelijkwaardig aan de West- duitse regering worden erkend- Te gelijk moeten de bezetters hun troe pen terugtrekken. Dat betekent voor het Westen een algehele ontwrich ting van het Europese defensie-stel sel, maar voor de Russen slechts, dat zij hun troepen wat dichter bij hun Oosteuropese bases legeren. Moloto w's „veiligheid s"-sy steem staat open voor alle landen ..onaf hankelijk van hun sociaal regiem" Een al te handige formulering. Het Westen heeit geen onoverkomelijke bezwaren tegen het sociale regiem in de satellietstaten, maar wel tegen het politieke regiem: de totalitaire dicta tuur van Moskou. v De toetredende landen mogen niet deelnemen aan allianties, die tegen een der leden zijn gericht. Als zoda nig beschouwt Molotow natuurlijk de NAVO en de Europese Defen sie Gémeenschap. De serie militaire bondgenootschap pen, die het Kremlin de satel lieten heeft opge drongen, geldt daarentegen in Rus sische ogen als instrument des vre- des en moet daarom worden gehand haafd- Waar Rusland West-Europa „be schermt", dient Amerika zich terug te trekken. Het zou. als hoge gunst, een waarnemer naar de raad van de door Molotow voorgestelde verdrags organisatie mogen sturen. Eenzelfde recht echter zou aan communistisch China moeten worden ingeruimd. Daarmede jaagt Molotow twee doe len nar de isolering van Amerika en de erkenning van het regiem van Peking. In feite bevat het Russische voor stel eisen, die zelfs Stalin nooit open lijk heeft durven stellen. Het vraagt niet slechts de neutralisering van Duitsland maar die van geheel West- Europa -Aanvaarding ervan zou ge lijkstaan met de onvoorwaardelijke overgave van het Westen aan het Kremlin. Dat Molotow aan het einde van de derde conferentieweek stelt, dat de Sowjet-Unie geen overeenkomsten met het Westen wil' dan tegen de prijs van capitulatie, is een ernstige zaak. Misschien echter is het laatste Russische woord nog niet gesproken en komen de Russische concessietjes van het Kremlin, naar oud-Russisch gebruik, op het laatste ogenblik. Het is immers niet zeer aannemelijk, dat de Russische delegatie enkel en al leen naar Berlijn is gekomen, om de spanning in de wereld nog groter te maken dan zij voor het begin van de conferentie was. De heer Schonk zei ten slotte dat het verbond geboren, ts uit medeleven met het lot van anderen. Met enige voor beelden uit zijn practyk als geestelijk raadsman in de arbeiderskampen toon de hij aan, dat de geestelijke steun gericht is op 't zelfstandig maken van de mens opdat deze mens sterker in het leven kan staan. Ook m Hengelo is Donderdagavond een dergelijke bijeenkomst geweest, waar vooral de Hervormde predikant ds J. van Rossutn van leer trok tegen de motie-Stokman Verder spra ken er het Kamerlid E. Vermeer en de heren D W. StoTk en d'Angre- mond. Vanavond wordt er m Gronin gen een vergadering gehouden. Amerikaanse goeverneur Alle communisten in VS verdienen de doodstraf ST. LOUIS. Goeverneur Allan Shivers van Texas heeft op een bijeenkomst van bankiers meege deeld, dat hij van plan is het parle ment van de staat te verzoeken, op het lidmaatschap van de com munistische partij de doodstraf te stellen. „Amerikaanse aanhangers van de internationale communistische sa menzwering zijn verraders", aldus de goeverneur, „Voor mij zijn de woorden communist en verrader synoniem". (Advertentie t M WASHINGTON Met een bijna beledigende cn opzettelijke nonchalance heeft senator McCarthy, het „moeilijke kind" van de Amerikaanse Repu blikeinse party, Eisenhowers raad in de wind geslagen, om op te houden de Democraten voor „verraders" uit te maken. Vlak nadat de president zijn partijgenoten gewaarschuwd had, hun eritiek op de Democraten te mati gen, zei McCarthy in een rede: „Als de steun van de Democraten voor Eisenhower's wetten gekocht moet worden met het stilzwijgen over het „Democratische verraad" is de prijs te hoog." Deze taal begint op openlijke op- sident kan zich niet op deze gemak- stand tegen de_ gematigdheid van de j kelijke manier distancieren van een weloverwogen campagne, die door bijna alle Republikeinse leiders wordt gesteund, zei Mitchell. QavpTientie I m In het zoeklicht president te lijken. McCarthy vervolgde: „Als de dag komt, dat mijn Republikeinse partij de oude theorie van Truman volgt, dat de partij eerst moet komeh en dan het land, zal ik geen lid meer van de partij willen zijn." Kort daarna hield de senator een rede, waarin hij opnieuw aandrong op blokkade voor de kust van com munistisch China. Hij eiste van Ame rica's bondgenoten, dat zij de handrl op China, „waaraan bloed kleeft", te staken. Hij zei: „Ik ben het niet eens met de regering, inzake deze handel, maar dat wil niet zeggen, dat ik de regering niet steun." De voorzitter van de Democrati sche partij, Mitchell, heeft gezegd, dat Eisenhower forsere taal moet ge bruiken als hij inderdaad wil, dat de Republikeinen zich matigen. De pre- I JE positie van Amenka in de wereld maakt de behoefte aan kennis om trent de zakenmentaUteit in dat land tot een eminent belang met alleen voor „captains of industry" maar voor een ieder die op een of andere manier, hetzu in de industrie of de handel tot een Nederlandse export kan budragen. Niet het minst door een uitvoerige vermelding van litteratuur aan liet eind van elk hoofdstuk, biedt „Amerikaanse zakenphilosopJiie" van William J. Con- standsc, uitgegeven door „Kosmos" in Amsterdam een sleutel tot deze kennis, t Prijs f 3.90), Bij de uitgeverij Ploegsma in Amster dam is verschenen „Engelse zakenbrie ven" door M. F. Bergtverf. (Prijs f V DO). Het is een bock. dat zich onder meer door de ruim 150 oefeningen om aan de hand van een aantal zakelijke gege vens en een lust van enkele Engelse vaktermen een Engelse zakenbrief op te stellen (waarvan men de uitwerking op de tegenoverliggende pagina vindt) uit stekend leent voor zelfstudie. Niet voor zelfstudie voor volslagen beginnelingen, maar wel voor hen,, die op de hoogte willen blijven van moderne ontwikke lingen in de stijl en vorm van Engelse zakenbrieven. Amsterdam dat met de jaren steeds meer 't karakter van 'n cosmopohtisch uitgaanscentrum aanneemt, waaraan niet 't minst de erkenning als ..leave centre" van de Amerikaanse soldaten in Duits land bijdraagt telt nu bij allerlei an dere lectuur over zijn stedeschoon ook een boekje over zijn uitgaansmogelijk heden. Het heet „Amsterdam bij avond". Plaatjes van Van Bennekom. Tekst (wel iets te veel op reclame afgestemd) door Wallagh. Desondanks voor som migen misschien toch wel een handige reiswijzer. (Prijs f 3.SD) Uitgave De Kern te Amsterdam, HAARLEM Vier delicten wer den de 48-jarige chauffeur-monteur H. J. B. uit Haarlem ten laste ge legd toen hij Donderdag verscheen voor' de plaatselijke rechtbank. In het geheel eiste de officier hiervoor een serie straffen van samen 12 jaar en drie maanden. Het waren poging tot doodslag subs, bedreiging van zijn 38-jarige huishoudster en. overtreding van de vuur wapenwet, diefstal van brand* pompen en twee zedendelicten met minderjarige meisjes. Voor de diefstal eiste de officier tegen B. drie maanden en tegen zyn handlanger P. L. A. L. H., ook een monteur uit Haarlem, twee maanden. Het schot, dat B. in Augustus van het vorig jaar met een geweer op de vrouw had gelost toen hij dron ken thuiskwam, noemde de officier een bedreiging. Poging tot doodslag achtte hu niet bewezen. Hiervoor was de eis vier jaar, daarbij de eis voor overtreding van de vuur- wapenwet ingesloten. Tijdens de behandeling van de ze dendelicten, die met gesloten deuren geschiedde, werd tegen B. acht jaar geëist. In alle zaken volgt over veertien dagen uitspraak. Vorige week konden wij u al iets vertellen over wat Parijs voor de komende lente als de nieiHue mode voorschrijft. Van daag kunnen wij het tt ook laten zien. Het. zijn vier creaties van de cout-urier P A. Ber en een vlotte combinatie van het huis J. P. Catteque. U ziet van links naar rechts: een japon van organza, het lij/je marineblauw, afgezet met bor duurwerk, de fantasie rok wit, ge. plisseerd; een combinatie van een rechte zwarte rok met een wijd jasje van arove wollen stof; een katoenen cocktail ja pon met kant-broderie; een geheel wollen fantasie-ensemble; een organdi- japon in marineblauw met witte slippen. Twee jaar geëist BREDA. In een dronken bui maakte de 21-jarige G. H. uit Roo sendaal vorig jaar 12 Dec. amok. Als lid van de reserve-grensbewaking bad hij een geladen pistool thuis, waarmee hij plotseling begon te schie ten. Zelfs eiste hij geld van de ver schrikte buren die het hem maar gaven en knalde toen als een dol leman los op de buurman en twee zoons, die hem volgden. Een der jon gens werd vrij ernstig in de borst gewond. De politie overmeesterde de wildeman tenslotte. Donderdag werd tegen de verdachte door de officier van de Bredase rechtbank twee jaar met aftrek gerequireerd. DEN HAAG Sinds 1950 heeft zich in de middenstand een stijging van het inkomen voorgedaan. Verwacht wordt, dat de opgaande lijn, zich in 1954 zal voortzetten. Aldus de Middenstandsnota, waarvan wij op pag. 1 reeds een over zicht gaven, In deze nota leest men, dat onder nemers, die gevestigd zijn zonder vakopleiding aanzienlijk ongunstiger resultaten hebben dan zij, die wél een vakopleiding genoten. Bij de vol waardige bedrijven men rekent daartoe de ondernemingen met een inkomen van boven de 3000. bestaat geen aanleiding tot pessimis me. Van zulke bedrijven had in de kruïdeniersbranche 35 pet een gemid deld inkomen van drie tot vierdui zend gulden, 65 pet lag boven de 4000,45 pet boven de 5000. 25 pet boven de 6000en 15 pet boven de 7000.Slagers en tex- De positie van de Middenstand in Nederland bedrijfsleven fewi 40S 332 lOvefio Wol twdniH Crealbedrjf 48 "fa vertonen een gunsti- omdat het fiscale beleid voor alle de len van de middenstand niet dezelf de betekenis heeft. Op de normen van de huidige credietverlening wordt vaak cntiek geoefend. Zij zou te commercieel gericht zijn. De nota zegt daaromtrent, dat redelijkerwijs dient te worden aangenomen, dat de betrokken rrtiddenstandsonderneming gezond is. De doelstelling van de cre dietverlening kan slechts economisch zijn. Subsidieverlening is onverenig baar met een gezond middenstands- beleid. De middenstanders dienen, zo besluit de nota, niet op de overheid te steunen, maar leren vertrouwen op eigen kracht en zich aanpassen aan de maatschappelijke ontwikke ling. Bus met teer vatte vlam, boerderij afgebrand HOOGEVEEN Jn Nieuwlando (gemeente Hoogeveen) is Donderdag een boerderij afgebrand, doordat een bus met teer die op de kachel was gezet vlam vatte. Het uit dertien per sonen bestaande gezin is hierdoor dakloos geworden. tieldetaillisten ger beeld. Vast staat dat het tempo van in krimping van het randbedryf zal toe nemen, naarmate de tegenwoordige ondernemers ouder worden en dus gaan uitvallen. Dat er van overheidswege weinig voor de middenstand wordt gedaan is met juist, zegt dc nota. Indien men zegt, dat er ten behoeve van de ar beiders en ten behoeve van de land bouw meer is gedaan, is men bezig ten onrechte ongelijksoortige zaken met elkaar te vergelijken. Het ls bo vendien ook zo, dat de grotere sociale zekerheid heeft geleld tot een toege nomen continuïteit va.n de verkoop kracht van de massa. Dit geldt ook voor de landbouw. En een algemeen beleid, dat gericht is op een hoge en stabiele welvaart kan men zien ais een der effectvolste vormen van middenstandsbeleid. Natuurlijk dient men rekening te houden met specifieke problemen voor de middenstand.' In dit verband noemt de nota twee groepen van problemen, namelijk die welke verband houden met een ordelijk economisch verkeer en die welke verband houden met de financiering. Wat het eerste betreft wordt opge merkt dat niet alleen de koopkracht belangrijk is. maar oók de mogelijk heid om op een redelijk concurrent! e- niveau naar deze koopkracht mee te dingen. Men daont dan ook gezonde concurrentieverhoudingen te bevorde ren en beschermende middenstandspo- lltiek af te wijzen. Een beschermende politiek leidt tot vergaand overheids ingrijpen en verhindert een gezonde economische ontwikkeling en een doelmatige voorziening van de con sument, De economische en de technische ontwikkeling -brengen met zich. dat ook de middenstand behoefte 'heeft aan een goedt functionnerend crediet- apparaat De regering nam op dit terrein reeds initiatieven en zal die bhiven nemen. De nota geeft aan. dat het midden- standsbeleid zich zoveel mogelijk za! dienen te beperken tot globaal in grijpen op strategische punten. Het middenstandsbeleid dat tot nu toe is gevoerd heeft een algemeen karak ter. De overheid gaat op die weg verder, maar zal met de gedifferen tieerdheid in de middenstand reke ning houden. Wat het credietbeleid betreft; vaak wordt gezegd, dat er een tegenstel ling is tussen dit beleid en hetgeen op fiscaal terrein gebeurt. De over heid maakt eerst, zo zegt men, door de fiscale politiek zelf-financierïng onmogelyk en probeert dan door cre- dietregelingen de schade te herstel len. De overheid kan echter geen af zonderlijk fiscaal beleid voor de middenstand voeren, al was 't slechts (Advertentie LM.) Zorg er dan voor, steeds een doosj Wybert bij U te heis ben. Neem na Uw sigaar of sigaret een paar van die smakelij ke Wybertjes ter voor koming van rokers- catarrh. (Van ortze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De regering heeft de Eerste Kamer doen weten, dat zij het bezwaarlijk acht het wetsontwerp inzake de lichtvaardige echtschei dingen thans verder te behandelen. Dit ontwerp is in de Tweede Kamer in 1952 aanvaard en al geruime tüd bij de Eerste Kamer aanhangig. In het vooriöpig verslag op de Justitie-begroting voor 1954 betreuren nu vele leden kennelijk van de KVP-fractle het nog, dat minister Donker blijkbaar geen. haast wenste te maken met beantwoording van het rapport, dat de Eerste Kamer al in het vorige voorjaar over dat wetsontwerp heeft uitgebracht. Doch wat geschiedde0 In de Tweede Kamer ondervond de behandeling van het wetsontwerp tot reorganisatie van de voogdijraden. vertraging. Het voor lopig verslag er over js er ook nu nog met. Vele leden van de PvdA-fractie hebben ernstige bedenkingen tegen het wetsontwerp geopperd, dat door hun geestverwanten m de Tweede Ka mer wel was aanvaard. Zij hebben gewezen op een adres van de voor zitters van 15 van de 21 voogdij raden. Het wetsontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echtschei dingen gaf nl de voogdijraden de taak om verzoeningspogingen te doen. In het bewuste adres hadden de voor zitters van de voogdijraden er op ge wezen, dat dew taak practisch niet uitvoerbaar zou zijn. In dit adres vonden de socialistische Eerste Kamerleden aanleidng om mi nister Donker te verzoeken met de inwerkingtreding van het wetsontwerp te wachten tot de voogdijraden ge reorganiseerd zouden zijn. Een daarop betrekking hebbend wetsontwerp had minister Donker n.L kort na zijn optreden ingediend. Inmiddels hebben de heren Van Rijchevorsel namens de KVP-frac- tie en Van der JTeJtz (CHU) ba de openbare behandeling van de justitie begroting In de Tweede Kamer doen iveten. dat zij tegen de voor genomen reorganisatie bezwaren had den. omdat daarin te weinig speelruim te zou worden gegeten aan hei parti culier initiatief. Dit zou een beetje op een stunt tegen de socialistische mi nister van Justitie hebben geleken als het ontwerp niet was voorbereid door diens CH-voorganger mr Mulde- rije, die ook al het wetsontwerp op de lichtvaardige echtscheidingen in de Tweede Kamer had verdedigd. STOCKHOLM. »c 40-jarige Al- bert Hilding Kinnberg uit Stork- hülm heeft deze week op de Rus sische ambassade in Oost-Berlijn amok gemaakt, na een vergeefse poging ondernomen te hebben om tot de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Molotow te worden toegelaten. Het voorzichtige en be trouwbare conservatieve blad „Svenska Dagbladet" meldde, dat de Zweed vüf man communistische voikspolitie had gevloerd, voordat hij door politieversterkingen over meesterd was. Het Zweedse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft het verslag bevestigd. Het blad meldde, dat het inci dent Maandag had plaatsgevonden, doch dat Kinnberg zich nog steeds zo woest gedroeg, dat de Russische autoriteiten hem nog niethadden kunnen ondervragen, „Hij krijgt zijn eten door een luikje in zijn cel, niemand heeft nog naar binnen gekund,"' aldus de cor responden t. Het blad voegde er aan toe, dat de Russische ambassade „met de publicatie van het incident had wil len wachten om de sfeer op de con ferentie van de Grote Vier in Ber lijn niet te beïnvloeden." De Berlijn se correspondent van het blad gaf het volgende verslag van het incident: „Kinnberg kwam de Russische ambassade in Oost-Berlijn binnen en verzocht tot Molotow te worden toegelaten, verklarend dat hij een familielid was. Zijn verzoek werd door de afdeling receptie op de be nedenverdieping afgewezen. Daarop werd dc Zweed zo woedend, dat hij amok begon te maken. De Russische schildwacht bij de hoofdingang kwam niet tussenbeide, doch riep een patrouille voikspo litie van drie man te hulp. Kinn berg ging ze met een stoel te lijf en sloeg ze alle drie tegen de grond. Hij gooide een zware fauteuil door het raam op straat. Een versterkte politiepatrouille van twaalf man slaagde er tenslotte in de Zweed te overmeesteren, doch pas nadat deze twee agenten had neergesla gen. Na het incident zag de afdeling receptie eruit als een slagveld. De schilderijen lagen op de grond en de meubels overhoop. Kinnberg, die er zelf behoorlijk van langs had gehad, werd in hard- boeien naar het ziekenhuis van het politiebureau op de Alexanderpiatz gebracht. fAduertentze LM.) Een klem wondje, te gering om er acht op 1e slaan, kan soms de poon zijn waardoor ziektekiemen bmnendimgen Dan ontstaai er infectie en een min of meer ernstige ontsteking of ver zwering is Het gevolg Gebruik daarom bij elke verwonding de reeds door drie •geslachten geprezen Akker's Klooster- balsem de wondbalsem bij uitnemend heid Zuiverend omsmeltend en gene zend Ook gij zuil zeggen „Akker's Kioosierbaisein, geen goud zo goed" CATANIA (Sicilië). De Rus sische schepen „Amoshaisky** en „Azovisk" zijn voor het verrichten van herstelwerkzaamheden onver wacht de haven van Catania bin nengelopen. Deze haven speelt een rol in de manoeuvres ..Turkish Sky", die de lucht- en zeestrijd krachten van de NAVO in het Oostelijk deel van de Middellandse Zee houden De havenautoriteiten hebben techni ci verzocht een onderzoek in te stellen naar herstelwerkzaamheden, die de schepen behoeven. Een vernufige Zwitserse klokken maker heeft een klok geconstrueerd die een etmaal loopt op één uut Iieht. Achter de drte ruitjes in het voetstuk zitten foto-electrische cel len, welke in serie geschakeld een motortje aandrijven, dat de veer opwindt. Vier uur middelmatig kunst- of zonlicht, direct of indi rect, is üoldoendc om de veer ge heel op te winden. Ge klok kan dan in het donker vier etmalen achter een lopen. Ongeveer duizend Deense school landeren zullen op 18 Februari m het stadhuis van Kopenhagen tegenwoordig zijn als de burgemeester de prijzen uit reikt voor de beste opstellen over Ne derland. De opstellenwedstrijd werd uitgeschreven na het bezoek dat ko ningin Juliana en prins Bemhard vorig jaar aan Denemarken brachten. Drie prijswinnaars mogen twee weken lang door Nederland reizen. De oude gepensionneerde George Murhs uit Manchester, heeft in een. voetbalpool 155.000 gulden gewonnen, maar luj heeft het hele bedrag op de kosten voor een nieuwe bril en een. boorapparaat na. weer weggegeven. „Als je zo oud bent als ik, heb Je niet veel geld meer nodig" zei de 70-jarig» George. De rest van het geld gaat naar zijn drie kinderen en zijn vijf kleinkin deren. Een gelukkig mens, die George. Veel happiger op geld was die man Texas, die de eigenaar van een ben- zme-slatton van 222 dollar beroofde. Maar hij liet zijn gocde(?) hart spre ken toen hij tegen de beroofde zei: „Tel het maar eens na. dan mag je het aftrekken van dc inkomstenbelasting". Een andere rover, in Miami, be dreigde mevrouw Myrtle Gokey met een ploertendocer en eiste haar geld. Even later maakte hij zich uit de voe ten met een pakje bankbiljetten. Ten minste dat dacht hu Want toen bij het pakje open maakte bleek het twaalf uurtje van zijn slachtoffer er in te zit ten. Een heer in Baltimore kwam zich bu de politie beklagen, dat znn deur met kogels doorzeefd was. Nou. daar keken de heren van op. Toen zé eens jen kijken, bleek dat de 14-jarige zoon des hu,zes met zijn vriendjes op ae deur schietoefeningen had gehou den. - Detroit heeft een jonge echtscneiamg gekregen, nadat zij kiaard had, dat haar echtgenoot haar •oortdurend verweet, dat zy de aard appels te dik schilde. Bovendien keek; .nj altijd in de vuilnisemmer om te zien ol zij geen eetbare waren weggooide. Een heer in New Castle heeft schuchter aan de roemer basend dat hu sinds 1948 niet minder dan 681'keer in een hotel heeft genjgeerd zonder de rekening te betalen. In 238 gevallen o under de hij ook andere kamers voor hij er vandoor ging. Hy schreef iedere actie nauwkeurig op ui 2yn boekhou ding. De rechter heeft voor de eerstko mende vier jaar voor gratis logies ge zorgd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2