mm C D Harmonie-verenigingen oneens met de Kunstkringen Schiedamse Gemeenschap voor moeilijke taak Mr Goldschmidt over jeugdproblemen .De "Witte Vogel" voor de schooljeugd DWS-dames zijn kampioen JONGSTE BEDIENDE (vrl.) esnEBonzi TWEESPALT OM PASSAGE-AVONDEN AGENDA Wie heeft iets verloren? Van de groene tennistafel TCK verspeelt laatste kans op hoogste eer Lasciub Schiedam Wijkavond Wijk IV Jubilaris bij Hasekamp Esperanto-agendo Esperanto wint veld Richard Flink hield inleiding „Harvey" komt naar „Brederode" Nieuwe praeses van natuurbescherming Can di daatstelling Prov. Staten Cursussen voor volkstuinders SPAARBANK IN JANUARI S.K. gaat naar „Sinckeis winkel" Navo-Ianden krijgen oorlogsmateriaal uit Canada Egyptisch-ïsraelisch geschii voor de Veiligheidsraad Evenhuis heden naar Djakarta gebracht SCHIEDAM Dinsdag 16 Februari 1954 Voorzitter M. Holl van de Schiedamse Gemeenschap staat voor de weinig benijdenswaardige taak een compromis te vinden tussen twee groepen uit deze overkoepelende organi satie, t.w. de Schiedamse Kunstkring, de Katholieke Kring en Toonkunst enerzijds en een aantal verenigingen, t.w. de har- moniegezelschappen W.F., Gusto en Harpe Davids en de gymnastiekverenigingen Juliana en Excelsior anderzijds. Deze tweespalt ontstond, toen by het verdelen van de beschikbare Donderdagavonden in bet Passage-theater voor de maand April vijf candidaten bleken te zijn, terwijl er nog maar twee avonden te verdelen vallen. Geen van de betrokkenen blykt vooralsnog bereid zyn eis te laten varen. Tijden1, de behandeling van deze verdeling deden zich al moeilijkhe den voor, voordat men aan het ver delen too was .Het aantal aanvragen Meek ver het aantal beschikbare speelavonden te overtreffen Ei moest dus worden gewikt en gewo gen. Al cirs kwam aan Het licht, dat men b.v voor Donderdagen in de Vastentijd weinig animo had en er nu in Maart 1955 nog twee avonden onbezet z\in. Ook na hall Juni heelt men weinig belangstelling, hetgee;- in deze zomermaand ook wel enigs zins te begrijpen is, Het merendeel van de Donderdag avonden wordt opgeslokt door de reeds genoemde kunstkringen Toonkunst, n.I. de oeide kungen ieder acht en Toonkunst vijf avon den. De verenigingen, die bij de vcr- Adv I M Onze hele zaak, speciaal de begane grond en eerste ver dieping, staat deze week in het teken van de mogelijkhe den op het gebied var» vitrage. Dit meet U zien. een rijk dom van kant, fijne voiles, modellen van diverse toe passing, kortom, wij nodigen al onze klanten uit voor deze show, een lust voor het oog van iedere huisvrouw, co dat niet alleen, door nu te kopen kunt U Uw tram metje er dubbel en dwars uithalen, want onze prijzen- slagaan biedingen gaan ge woon door, óók in vitrage. U kunt met, (nu wij U het mooiste laten zien dat er op vitragegebied te koop is) een aanbieding van goed kope glasgordijnen verwach ten. Neen, glasgordijnen met een brede flguré kant, wer kelijk mooie gordijnen, die overal in de drie gulden serie verkocht worden, kun nen dit voorjaar ook voor Uw ramen hangen, terwijl U er m deze vitrageweek nog niet de helft van de nor male prijs voor betaalt. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze afgepaste glasgordijnen, 80160 cm.,fijne marquisette met extra brede figuró kant, per stuk voor WINKElCENTRUM BINNENWEG, f«l 29180 B delings-procedure nog niet aan bod zijn gekomen voor een Donderdag avond hebben nu de eis ingediend, dat de beide Kunstkringen een speelavond in het Passage-theater moeten laten vallen. Zij waren niet bereid voor hun uitvoeringen een uitwijkmogelijkheid te zoeken inhtt dan nieuwe Musis Sacrum of Ar cade (Volksbond hetgeen zoals de heer Holl al had betoogd voor de Kunstkringen met mogelijk was, omdat deze kringen grote beroeos- gezelschappen contracteren, wier dé cor-entourage niet past op kleinere tonelen dan het Passage-theater. Ook voor de Toonkunst-uitvoeringen was een. ardere zaBl minder gewenst, ondanks de motiveringen, die de har monie - orkest - vertegenwoordigers aanvoerden, dat, wanneer een har monie-orkest In een kleine 2aal kan musiceren het symphonie-orkest, dat voor Toonkunst optreed, daar ook wel terecht kan. De situatie is nu zo, dat de belde representanten van de kunstkringen zich bereid verklaarden met hun be stuur van gedachten te wisselen. Van deze besprekingen zal het af hangen ol de vergadering die ovei twee weicen wordt gehouden, vrucht dragend zal worden in die zin, <iat beide partijen tot overstemming zul len komen. Dit lijkt ons tendentieus, want wanneer wij goed zün ingelicht denken de besturen van de beide Kunstkringen er niet aan hun pro gramma van acht tot zeven avon den in bet Passage-theater te redu ceren. Integendeel, de Schiedamse Kunstkring had in verband met het 20-jarig bestaan een negende avonl gewenst. Daarvan zal men nu wei terugkomen, doch dit Is dan de enige concessie. Het bestuur van de Schiedams. Kunstkring beroept er zich op, dat vanaf ie opening van het Passage theater deze groep een vaste klant voor vüf Donderdagavonden is ge weest. Later werden dit er zes, toen zeven en daarna acht. Dit hieH ver band met de verlaging van de huur prijs van het theater, dat naar -ie mening van de directie van het Tuschinski-concern ook de functie van schouwburg moet vervullen. De Kunstkringen zijn de enige groeperingen, die serieuze beroeps gezelschappen naar Schiedam halen. En dit is in onze toch al zo cultuur- arme stad zeker geen overbodige luxe. Het is eigenlijk nog te weinig De Katholieke Kring doet goed werk in kleinere kring door het houden van de r g. kleine culturele avonden in een kleinere zaal. We kunnen ons ook heel goed voorstellen, dat een zeer groot aan tal Schiedamse verenigingen een keer per jaar in het Passage-theater wil optreden. Dit is helaas niet mogelijk. Toch wil elk het deel heb ben, waarop men meent aanspraak te kunnen maken. Daarom is 't geen benijdenswaardige positie, waarin de heer Holl zich be vindt om deze Dooderdagavonden- taart met vaste hand in de gewenste stukken te snijden. Laten we hopen, dat het gezond verstand van alle partijen zal zege vieren en deze buigen-of-bersten- houding met zal jeiden tot een scheu ring in de Schiedamse Gemeenschap voor welke onverkwikkelijke situa tie deze organisatie wel eens zmi kunnen komen te staan. Jeugd vraagstukken vragen de laatste jaren veel werk en dit zal wel zo blijven, doch oplossing voor de verschillende problemen worden allerwege gezocht en gelukkig ook veie gevonden. In de xaal a»n de X.ahge Haven 91 waren gisteravond vele leden van de Vrouwelijk Vrijwillige Hulp bijeen om te komen luisteren naar uiteenzettingen op dit gebied. Sprekers waren nif E. F, Goldschmidt, die sprak over het werk van de Stichting „Zonne bloem" en „Mater Amabllis". Spreker schetste in het kort de geschiedenis van dit vruchtbare werk, dat in 1944 in ons land is gepropageerd, dochna de bevrij ding werd het centrum verplaatst naar Utrecht. Met de verplaatsing van het centrum begon men in protestant-christelijke kringen ook behoefte te voelen voor dit werlc en hieruit groeide de „Zonnebloem" De verschillende plaatselijke afde lingen werken wat het sociale werk betreft volkomen zelfstandig. Het doel is voor beide stichtingen twee ledig n l.: De vorming in Je eigen lijke zin van woord, waardoor het fabrieksmeisje verheven wordt boven de neerzuigende krachten van deze tijd en ten tweede worden de meisjes geschoold. Om doze doel stellingen te bereiken gebruikt men twee middelen: de huishoudschool- cursussen en het clubhuiswerk. De hitishoudschoolcursussen zijn moge lijk aangezien men voor dit werk van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hier voor een belangruke subsidie krijgt, terwnl ook de provincie en de ge meenten het werk steunen. pit werk moet men echter met zien als een hobby. Het maakt echter deel uit van de algehele itriid tegen de vervlakking van de hedendaagse jeugd. Door een grote medezeggenschap is het mogelijk, dat vele aaneelegenheden door de meisjes zelf worden geregeld, doch dit alls steeds onder leiding In de klassen heeft men een klassever tegenwoordigster. die de wensenyan de klas naar voren kan brengen en zodoende de afstand tussen het on derwijzend oersoneel en de leer lingen kleinei maakt. Ondanks de "ioede opzet en sociale inslag zün er m onze stad slechts zeventig donateurs. De kosten zijn niet hoog, doch wel van die aard dat men hier m een industriestad als Schiedam zéker wel eens meer aandacht aan kon besteden. „Nu geschiedt dit werk onder de arbeidende meisjes nog steeds op basis van vrijwilligheid, doch als men dit nodig acht zal te zijner tijd zeker iedere werkgever, door middel van een wet verplicht wor den. de bij hem in dienst zijnde meisjes, naar de cursussen te stu ren". aldus beweerde mr, Gold schmidt Ds. J. D. Smids sprak in het verband met de jeugdproblemen als bestuurslid van ..Pro Juventute" over „Enige Facetten van het jeugd, besch erm i ngswerk" Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: M. M. H. Evers, Lange Haven 81. Bellen bfj ongeval: G.G. en G.D. Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Tentoonstelling: Stedelijk Museum: 25 uur: „Kinderen uiten zich". Bioscopen: Monopole: 2, 7 en 9 uur: „Gero- nimo". Passage; 2 en 8 uur: „Stalag 17". Bijeenkomsten: It.K. Volksbond: KRO. Revue ..Tijd voor Jolijt", 8 uur. Irene: R.K. Vrouwenbeweging „Gilde" Toneelavond, 8 uur. Volksgebouw: A.B.T.K. „De Eendracht". Filmavond, 8 uur. WOENSDAG: Irene: N.C.G.O.V. Propaganda film, 3 uur en 8 uur. Musis Sacrum: Concert van het Schiedams Politie Muziekgezel schap, 8 uur. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie, tussen 9—12.30 uur en 2—6 ur: Ballpoint, r ood gebreide kinder- muts. Te bevragen bij de vinders: Blauwe ballpoint, J. Poot, W. Fran- kelandsestraat 86 a; l paar gele wan ten, B- Kokker, Vlaardingerdiik 335, 1 paar zwarte dameshnndschoenen Martens. Hoogstraat 170, rugpand van damesvest (rood), M. de Reuver, IJsselmondesestraat 54, linker glacé handschoen. W- Zuidema, Edtson- straat 58a. glacé herenhandschoen. M. Freij, van Leeuwenhoeckstraat 58a, bruin wollen handschoen, P Klciss. Jan Steenstraat 29; gekleurde handschoen, Zandvoort, Stadhouders laan 59, 17 jute zakken, H. J. van Zwieten. Raam 32, lederen honden- tuig, P. Schop Nassau Dillenburg- straat 7. 1 zak met meel, P. v. d. Meer. Kerk weg 69, armband. A Be- zuijen. Bilderdijkstraat 17a..medaille (op achterkant staat Commissaris der Koningin Prov. Z.-Holland), A- van Wagtendonk, Noordvestsingcl 25/7. zwarte halsketting, VV. van Groot- veld, Baan 62b, broche, Vraudeunt, Rozeniaan 10. stalen schuifmaat, Korstense, v Smalevcldtstraat 14a, ijzerboor. B Leeuwen stem, Kotter- damsedijk 27a, metalen doosje met slagletters C. van Goon, Houtstraat 12 b, slede, Smit, Eembrandtlaan 1Ö8 Woensdag 24 Februari zal de heer A. de Sterke van de Röntgen techni sche Dienst te Overschie. voor de le den van de lasciub „Schiedam" een spreekbeurt houden. Het onderwerp van deze avond is ..Ultrasonisch on derzoek van lasnaden". Het gespro ken woord 2al worden verduidelijkt mot lantaarnplaatjes. Voorts zal men een film draaien over dit onderwerp. TCK 1 verspeelde ?iin laatste kans op een kampioenschap. Lafa mo kan. deze weck kampioen zijn. De competitie nadert al aardig zijn einde en de beslissingen staan nu voor de deur. In de le klas ging TCK 1 op be zoek bij BTTC 1 in Barendreeht. TCK moest met twee invallers de reis naar Barendrechü ondernemen en verspeelde zijn laatste kleine kans op een eventueel kampioen schap. Wim de Winter en Krien van Dijk speelden niet mede en al leen Loek Verlinde wist 2 par tijen te winnen. Ook het dubbel werd gewonnen. Hierdoor leed TCK een 7—3 nederlaag. In de 2e klas heeft NOAD 1 zich gerevancheerd np de in deze com petitie enige geleden nederlaag te gen DWL 1. Onze stadgenoten won hen thans met 73. In de tweede klasse werd ook nog gespeeld Elan 3—TCK 2 55, In de 3e klas speel de Lafamo 1 tegen Ready 3 en won met 100. Lafamo is nog steeds ongeslagen en kan deze week in zijn wedstrijd tegen Tava de kam- pioensvlag hijsen. Ready stelde vo rige week wel heel erg teleur. Wel iswaar wisten zij dc wedstrijd tegen Eendrach t 5 te winnen, doch de wijze waarop dit gebeurde doet het ergste voor onze stadgenoten vre zen. Zij konden tegen hun tegen standers die maar met 2 spelers uit kwamen maar net met 64 winnen, terwijl het in de eerste ontmoeting een 100 overwinning werd. De Ready-spelers zullen uit een ander vaatje moeten gaan tappen willen zij de race met kun concurrent West 1 blyven vol houden. Verdere uitslagen in deze klas zijn: Ready 2—Hermandad I 5—5: PTT 2—NOAD 3 73. Voor de le klas afd. R'dam heeft PTTS 1 revanche genomen voor zün in de eerste helft van de In de grote zaal van gebouw Irene hield gisteravond Wyk IV van de Nederlands Hervormde Ge meente Pen zeer geslaagde wijk avond. Voor deze gelegenheid had men een beroep gedaan op de „Jongeling" en de „Meisjesvereni ging" uit Overschie Zij waren ver zocht om het reeds eerder door hen gespeelde toneelwerk „Deining om een dorpsdokter" op dc planken te brengen. De historie waar het in dit spel omgaat is een bekend thema, n.I. de liefde. Het spel van deze jonge sprelers is heel goed- De regie was in handen van de heer J. C. van den Bos. Aan het begin vande avond maakte ds A. Hofman bekend, dat men in Wijk IV voortaan als penningmeesteres- se mej K. Fonteine zal zien, daar de vorige financien-beheerder dit werk om bepaalde redenen had neergelegd Een reeks van paedagogisch ver antwoorde toneelstukken staat dit jaar op het programma van het to neelgezelschap „IK Witte Vogel". „Van de koning, die een kip werd" was de titel van het toneelwerk dat door dit gezelschap in het Pas sage-theater gistermorgen werd ge- Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer P- Plooy in dienst kwam van de distilleerders fa W. Hasekamp en Co, Ter gelegenheid van dit jubileum werd de heer Plooy op het privë- kantoor toegesproken door de heren ir A. L. Hasekamp en J. G. Ha sekamp. Namens de maatschappij voor Handel en Nyverheid werd aan de jubilaris de verguld zilveren legpenning overhandigd. Een ca deau onder couvert mocht de héér Plooy van de firma in ontvangst nemen. Nadat het personeel van het bedrijf in de gelegenheid was gesteld om hun collega te compli menteren. werd het feest verder in huiselijke kring voortgezet. Meritredon. la 17an de feb: Kdo. Bezoowen montras alni la filmon „Ia ciganoj". Venuciuj al Gasstraat 19. In Joego-Slavië wordt thans, ver moedelijk als gevolg van het in dat land onlangs gehouden inter nationaal Esperanto-congres, op vele scholen en universiteiten Es- peranto-ondervvijs gegeven. 3n één cursus nemen zelfs 16 professoren deel. In Japan wordt steeds meer ge bruik gemaakt van het Esperanto in wetenschappelijke bladen. Niet alleen dat er van elk nieuw ver schijnend wetenschappelijk artikel een uittreksel in het Esperanto wordt gegeven, doch het gebeurt in de laatste tijd meer dan eens, dat een desertatie geheél in het Esperanto verschijnt met een uit treksel in de Engelse of Franse taak De DWS-dames hebben aan de verwachtingen voldaan en kunnen zich thans zaalhandbalkampioen van Rotterdam noemen, In de wedstrijd tegen ADO draaide de DWS-machine niet soepel, maar in de 2e helft kwam de doelpunten- regen. De ADO-dames kregen een 14—3 nederlaag te slikken. Tegen Dynamo ging het nog stroever. DWS nam spoedig een 2—0 voorsprong, die echter door slordig verdedigen teniet ging en toen wist Dvnamo zelfs met 3—2 de leiding te nemen. Dit was de blauw witten te gortig en met 3 fraaie doelpunten werd de eindstand op 5—3 gebracht. Vol gende week komt de kampioen uit Den Haag np bezoek, doch dan zul len de DWS-ers gedurende de ge hele wedstnid op voile toeren moe ten blijven draaien. De DWS-heren konden het tegen Dynamo niet bolwerken. Na een forse doch faire strijd bleef de overwinning bij de Rotterdammers (56) Over het laatste doelpunt bestond verschil van mening, doch de scheidsrechter keurde het goed. fn zaal zes van de R.K. Volks bond heerste gisteravond een prettige sfeer. Een groot aantal Schiedamse a m a teu rtoneelspelers waren hier bijeen, met om allemaal tegelijk te spelen, doch om te luis teren naar de voordracht van Richard Flink, de regisseur van het toneespei „Midzomernochts- drocm" van Shakespeare, dat men in de Vacantieweek in het passage- theater zal gaan opvoeren. Op deze avond waren ook een aantal be stuursleden van de Schiedamse Ge meenschap aanwezig. De heer M. A. de Jonge leidde de heer Flink in, die verschillende passages uit hét spel voordroeg en verklaarde, dat dit toneelspel van de werken van Shakespeare wel het gemakke lijkst was en zeker wel door de Schiedamse tonelisten kon worden opgevoerd. Men zal echter moeten beschikken over durf. De toneel speler heeft uiteindelijk 2ijn eigen instrument in handen, dit instru- mens. de persoon zelf, moet door zijn spel zichzelf kunnen ontdek ken, Na afloop van de bespreking werden tekstboekjes uitgedeeld aan de voorzitters van de aanwezige verenigingen, die het spel zodoende eens op hun gemak met de spelers van hun vereniging kunnen door nemen. Tevens werden zij in het bezit gesteld van korte gedeelten van het spel, die men dan met een paar mensen kan instuderen, zodat men op de volgende avond, 1 Maart kan toetsen of de door de vereni ging gekozen personen de juiste zijn. waarmede DWS een 2e nederlaag te pakken had. DWS 2 (heren) wist een ver dienstelijk 44 gelijk spel tegen Dynamo 2 te behalen. Door de gladheid in de Ahoy'-hal kwam m deze wedstrijd, evenals m vele andere, nog al eens een botsing voor, doch de stryd bleef steeds fau*. Alleen kreeg men veel vra gende gezichten toen de uitslag bekend gemaakt werd. want volgens velen had Dynamo een doelpuntje meer gemaakt. DWS 3 (heren) speelde twee wed strijden. resp tegen ZuidwHjj i en Roda 2. Van hèt betere Zuidwijk werd met 7—4 verloren, terwijl het tegen Ho da 2 een 22 gelijk spel werd. hetgeen geen onverdienstelijk resultaat genoemd mag worden. Tot slot won ook het 2e dames team in een vlotte wedstrijd met 50 van Actief 2. Uitslagen jeugd: Jun. meisjes: DWS 1Dynamo 1 5—0: DWS 2—Wynamo 2 5—1. Jun. jongens: DWS 1—Snelwiefc 1 1—4. Adsp. meisjes: DWS I—Dynamo 1 2—0: Actief I—DWS 1 4—2. Adsp jongens: DWS 1Zuidwijk i 2—1. Het R.K. Toneelgezelschap „Bre derode" zal op Zondag 28 Febr m de grote zaal van de R.K. Volks bond een opvoering geven van het blijspel „Harvey" van Mary Chase. De regie is in handen van de be- roepsregisseur Richard Flink, die reeds bij enkele andere verenigin gen in onze stad heeft gewerkt. Dat dit mogelijk is is tc danken aan de Schiedamse Gemeenschap, die hierdoor wil komen tot een betere vorming van het Schiedam se amateur-toneel. Drs C, J. J. van der Maas heeft zich genoodzaakt gezien af te treden als voorzitter van de Stichting Natuur bescherming in Schiedam. In zijn plaats is nu benoemd de heer P. van Vollenhoven. Koperdief gearresteerd De recherche heeft gisteren ver dacht van diefstal van koperen pij pen ten nadele van Wilton Fijenoord, gearresteerd de 37-jarige plaatwer ker G. A. V. uit Den Haag. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. speeld. voor de Schiedamse school jeugd. Meer dan vijftienhonderd jeug dige Schiedammertjes zaten gister mórgen in plaats van in de school banken in de fauteuils van het Passage-theater. Ze waren geko men, niet om daar een lees- of taalles te volgen, maar om te zien hoe het toneelgezelschap „De Witte Vogel" uit Den Haag een koning in een kip liet veranderen. Deze sprookjes-vorst is ij del, wispelturig en niet tevreden over het werk van zijn kleermaker Hij gaf hem een opdracht om een nieuwe man- te] te vervaardigen, maar dit moest geschieden binnen twaalf uur. De arme man ziet er geen kans toe en waant zich verloren. Toevallig komt de koning in het bezit van een toverspiegel, die alle wensen uitvoert, mits de toverformule wordt uitgesproken en de daarbij behorende handelingen worden ver richt. De kleermaker komt de for mule te weten en verandert zjjr. meester in een kip en neemt zelf ook door middel van de spiegel de plaats in van de heerser. Vele avon. turen worden op deze wijze door leefd én het jonge volkje m de zaal. dat getuige was van deze hande lingen zat in afwachting van het gelukkig einde te juichen en aan moedigend -werden allerlei advie zen naar de spelers geroepen De rechtvaardigheid wint het tenslotte erj de koning komt weer als mens terug. De kleermaker biecht alle begane fouten eerlijk op en wordt door de koning niet gestraft. De lakei, die steeds als een spion te werk ging ontvangt hiervoor zijn verdiende straf. Toen dit alles be kend was en het doek voor de laatste maal werd gehaald, ging een zucht van verlichting door de zaal en enthousiast werden de. spe lers op een daverend applaus ont haald. Door dit soort toneelwerken voor de jeugd heeft dit gezelschap een stap gedaan in de goede richting, het heeft gebroken met. de oude angstaanjagende histories, die de kinderen uit de slaap houden, zoals da', tot voorheen vaak gebeurde Spi'T.ing en komische effecten ogden de sf*er. De wijze v, i dp gespeeld werd, zo. dat de kinderen als hetware in het stuk zelf mpespeelden. heefl gezorgd, dat dit eerste optreden van „De Witte Vogel" in dit jaar een daverend succes is geworden. Van de spelers noemen we Ton Otterloo, die de rol van maarschalk vervulde. De zwaarste taak had echter de koning in dit Spel. Deze vrij lastige rol werd vertolkt door Piet Eelvelt. De décors voor dit «prookj"" waren van het atelier van H. C. Pieck. De burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kermis, dat op Dinsdag 9 Maart 1954 zal plaats heb ben de candidastste'ling vóór de Pro vinciale Staten. Op die dag kunnen van 9 tot 17 uur bii de voorzitter van het hoofdstem- bureau in de kieskring, ter Secretaris der gemeente Delft, de candidaten- lijstpn worden ingeleverd. De benodigde formulieren zijn van af heden op het Stadhuis (afd. Alg. Zaken) kosteloos verkrijgbaar. competitie geleden nederlaag tegen Rono 7. Thans wonnen zij met 73. Verdere uitslagen in deze klas zijn: O ving 2Laf a no 2 5—5: NOAD 4RZ 3 3—7; .DCS 1—Ready 4 9—1; HVO 4—TCK 4 4—6. Uit slagen 2e klas afd Rotterdam; RET 2—PTTS 2 9—1; TCK 5—CB 6 8—2; RET 6Ready 5 3—7; NOAD 5— GMTTC 1 3—7. Dere week spelen de teams hun 5e wedstrijd in de tweede helft van de competitie. De Schiedamse volkstmndersver- eniging „Klein Babbespolder" be gon 3 December 1953 het winterwerk voor hun. leden ter hand te nemen in het houden van cursussen en fruit, groenten en sierteelt. Deze cursussen werden gehouden in sa menwerking met het Departement van Laad- en Tuinbouw. De leider van de cursussen is de heer Joh, Bergsma. Rjjkstuinbouwassistent te R'dam. De eerste twee cursussen zijn geëindigd. Het resultaat is schit terend te noemen, vooral wat be treft het snoeien der vruchtbomen Eerst krcgen de cursisten een open bare les op het nieuwe complex aan de Vijfsiiuzen. Vele bomen hebben ze zelf kunnen snoeien, maar ook vele bomen van andere volkstuin- ders werden gesnoeid en geheel kos teloos. De resterende bomen *ijn in de afgelopen week door de leider afgewerkt. Donderdagavond te 8 uur beginnen wij met de derde cursus t.w. de sierteelt. Zij, die hiervan, wil len profiteren kunnen zich nog mei den in de school aan de St. Anna- zusterstraat. De kosten hiervan zifn zeer laag gesteld Deze cursus duurt vier weken. Als deze cursus ter) ein de is nemen de werkzaamheden op de tuin weer de overhand en kun nen de cursisten hun theorie in praktijk brengen. De volkstuinen aan de Vijfsluizen moeten juweeltjes worden. Wat in andere steden, zoals in Amsterdam, Den Haag, Groningen en Rotterdam kan, moet ook in Schiedam kunnen, als men maar eendrachtig de handen aan de ploeg slaat. De heer Joh. Bergsma z&l op 18 Febr. nog een filmavond houden, die betrekking heeft op de gehouden cursussen. De leden, die wel eens een lesavond noodgedwongen moes ten overslaan, kunnen dit gemis dan aanzuiveren. Leden en andere vnlks- tuinders kunnen zich nog roeiden voor deze laatste cursus. Voor het bewerken der tuin moet men toen geschoold en ter zake kundig zijn. opdat dit jaar evenals vorige jaren wedstrijden kunnen woMen gehou den in het bewerken der tuinen. In Januari werd bij de Spaarbank Anno 1820 ruim f 14.000,— meer terugbetaald dan ingelegd. Aange zien het cijfer van de inleg groter was dan in enige maand van ISorf f645.410,09 tegen een maandge- middelde van f524,586,26 in het vo rig jaar moet de grotere terugbe taling hoofdzakelijk worden toege: schreven aan het afvloeien van saldi wegen»! verlaging van het rentege- vend maximum. Zoals men weet be draagt dit maximum vanaf 1 Janu ari j.l, f5.000,per boekje. Niettemin is de Spaarbank na bij schrijving per 31 December 1.1. op de 39.251 spaarbankboekjes van f330.057.14 aan rente over 1953, met ver meer af van een sPaaT*-e£?£$ van f 15 millioen, n.I. f 14,877.432,78 per 31 Januari, verdeeld over 39.384 rekeningen- Door middel van. inhouding op Io nen en salarissen werd in de be drijven in Januari gespaard 7.640,20 Een spaarbedrag van f42.944. werd aan huis afgehaald bij 2.684 spaarders. Uit 655 spaarbusjes kwam f7,381.99 aan spaargeld. Er staat 4.357 busjes uit Het jeugd tegoed nam toe met f2.756 06 tot £68,753,48 ingeschreven op 5.715 boekjes. De jeugd kocht op de scholen en de zittingen der Jeugdsnaarbank voor ccn waarde van f4.238.80 aan spaarzegels. Uitgereikt werden 44 babyboekjes. De liquiditeit der Spaarbank be draagt ruim £2.5 millioen, In dit cijfer weerspiegelen zich de moei- Het Ensemble „Wim Sonneveld" komt op Donderdag 25 Februari naar Schiedam om de leden van de Schiedamse Kunstkring rond te lei den „In de Winkel van Sinckel". Burgerlijke Stand Geboren: Barend zv. M Verwaal en G. Sterronberg; Josephus L G. z.v. A J. Fransen en M J Olst- lioorn: Ai'ic zv. B. J Bons en A. M. in "t Veld; Paulina M d.v, A. van Leeuwen en A. Wansink; Jan 7 v J. Dekker en M W. van Buren; Johanna M A. d v J Janssen en A Th J. Hendriks; Johanna d.v. J H. van Groot veld en J. v W zen doorn; Sara A. .d v M, van Tncht en P. MagereyAllegnnda W. d. en Krijn z.v K van Dijk en A, M. Hengst Overleden: B Versteeg 76 jr; E, van Vliet, 55 jr; A. v. d. Lugt. 68 jr; J M A Scholte. 7 mnd.; A. da Veld, 81 jr OTTAWA. De Canadese lucht macht zal dit jaar op grond van het program voor wederzijdse steunver lening aan Nederland, België, Italië, Frankrijk en Groot Brittannië oor logsmateriaal voor een waarde van meer dan tien millioen dollar zenden. De vijf landen zuilen radiokom passen voor vliegtuigen krijgen ter waarde van 4.471.000 dollar. Enge land ontvangt voorts voor 5.400.000 dollar onderdelen voor 370 Sabre straaljagers van het type F 86. Frankrijk krijgt splinterhommen voor een waarde van 394.000 dollar. NEW YORK. Egypte heeft Maandag m de Veiligheidsraad zijn standpunt gehandhaafd, dat het ge rechtigd is in bet Suezkanaal sche pen aan te houden en te door zoeken, die op weg zijn naar Israel. De Egyptische vertegenwoordiger, generaal Ghaléb, baseerde dit recht op het feit, dat nog steeds de staat van oorlog tussen beide landen be staat. Israel eist opheffing van deze blokkade. DJAKARTADe hoofdredacteur van ,,De Vrije Pers", de heer Even huis. die op 21 Januari in Soerabaja werd gearresteerd en daar de laatste weken verblijf hield iti het kantoor van de immigratiedienst, is vandaag met vrouw en dochter per vliegtuig naar Djakarta overgebracht- Intussen is na de verklaring van de minister van voorlichting, dr To bing, dat Evenhuis „in het algemeen als ecu ongewenst persoon" wordt beschouwd, geen nadere verklaring over diens aanhouding gedaan. Regering van Libye is afgetreden BENGHAZI. De Libysche pre mier Mahmoud Muntasser en zijn kabinet zijn Maandag afgetreden- Over de vorming van een nieuw kabinet wo.den besprekingen ge voerd. Muntasser diende verleden jaar om gezondheidsredenen zijn ontslag 5n, maar op verzoek van koning Idris bleef hij aan tot diens terug keer van een reis naar Europa. Zuidkoreanen op 20 Mei naar de stembus SEOEL. Het Zuidkoreaanse kabinet heeft b-.-sloten, dat de ko mende verkiezingen voor de natio nale vergadering op 20 Mei a.s. zuilen worden gehouden. Het besluit moet nog worden goedgekeurd door president Syngman Rhee. Het zal sinds de stichting van de republiek m 1948 de derde maal zijn, dat de Zuidkoreanen naar de stembus gaan. lukheden bij het vinden van goede beleggingen. Alleen de Hypotheken vertonen enige uitbreiding. leeftijd i 15 jaar door N.V, Parfumerie „Valdelis", Lange Nieuwstr&at 47. Aangeboden te Driebergen, halve villa; vijf kamers, keu ken, badkamer, zolder, kel der, grote tuin met schuur. Gevraagd ruime woning te Schiedam of Viaardingen Brieven aan Eijgenhuyzen. Diedericksl. 51, Driebergen. SCHIEDAMSE Tarief tot en met 15 wuorden 0 65 Elke vijf woorden meer f0 20 j Te koop aangefa. I HardboardpJaten, 122 x 61 ct., 122x91 1.60, 122 107 2.—, 153 122 2-80 en grotere maten. Platen (Bri- colite) voor het maken van schoorsteenmantels 122 x 106 14.— per plaat. Tegelboard in diverse kleuren, beslist watervast f 14.per plaat Frans van Thienen, Broers- veld 123, Tel. 69799. Meubelmakers en knutse laars. Zo juist ontvangen grote partij eiken en beuken hout in diverse dikten en lengten Verder meubeHyst. eiken, mahonie, en noten fi neer, triplex, multiplex en meubeiplaat voorradig. Alles tegen de laagste prijzen. Frans van Thienen. Broers- veld 123. Tel. 69799. In speelgoed een ruime sor tering: poppen, auto's, spo ren. blokken- cn bouwdozen bij Bokhorst, Gr oenelaan 36, Hoogstraat 34. Een grote sortering in glas, poreeiein en emaille tegen de laagste prijzen Bokhorst, Groenplaan 36: Boogstr 34. Diversen Haardplaten WJj leveren een nieuwe plaat voor 16 Uw oude plaat ais nieuw terug i 4.50. ook in kleuren Spuit- inriebtmg Woermeyer. Sin gel 102 tel 65789-69906 Uw kleding past niet?? Even naar kleermakerij W. Meyer, Bnerhrwolaan 67. tolef. (5G564. Wij maken het weer goed passend Huwelijk Net persoon. 23 jaar zoekt kennismaking met meisjaie Brieven met foto. op ere®' woord retour onder no. S 36 bur. van dit blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1