c Vijf miiïioen liter benzine in brand na explosie Wisselprijshouder Van Duyl nam weer de leiding D .Jubileumklanken" rake typering van 50 jaar arbeidersstrijd KOERIERSTERS Ontspanning na een week van inspanning AGENDA DE EINDSTRIJD VAN DE VIERSPELENKAMP „Harvey" grandioos succes Brederode voor Dak van tank als een veertje weggeslingerd Hermes DVS-Emma op Zaterdag Fiets gestolen Ruiten rinkelden, knal alsof er een bom ontplofte Scheidsrechters- wedstrijd Ontspanningsavond in ..Irene" THOR tornt in ftirmriand Gidsenbeweging in Schiedam Schoorsteenbrandje Zilveren jubilaris bij De Groot .M Sfity IE DAMMER" LANGE HAVEN 103 V astenavon dfeest door KAJ-eabaret „Over 25 jaar" van Schiedamse VARA Kosteloze inenting Westhuis-baï in Corner House De slag begint SCHIEDAM DON CAMILLO „DON CAMILLO EN DE KLEINE WERELD" Schoenmagazijn .Excelsior" HEREN SPORTSCHOENEN 19.90 BIJVERDIENSTE WAKERS gevraagd LOOPJONGEN Firma LENCKEEK 2 Maandag 1 Maart 1954 -v -'v .»-£ f- k Zaterdagmiddag om vipr uur speelt Hermes DVS aan de Dam- laan een vriendschappelijke wed strijd tegen het Dordtse Emma, Ten nadole van "VV. B. uit Vlaar- dingen is Zaterdag een fiets gesto len. die hy had geparkeerd m de Aieidastraal. Met een gierend geluid als van een straaljager kondigde zich gistermorgen omstreeks half twaalf een ontploffing in een r»*"t vijf millioen liter benzine gevulde tank van de B.P.M. in Per nis aan. De explosie deed tot ver in de omtrek de ruiten rin kelen. In Vlaardingen hoorde men een knal alsof er een bom ontplofte en zelfs in Schiedam en in Rotterdam-Charloïs was de expIosL te horen. Het dak werd van de tank geslingerd en een tientallen meters hoge vlam schoot de lucht in. In de buurt van de tank waren geen arbeiders, zodat het ongeval geen slachtoffers eiste. Personeel van de B.P.M. begon onmid dellijk met de blussing van de brand en wist door het leggen van een watergordijn over de omliggende tanks uitbreiding te vonrkomen. het feit, dat het dak los op de tank lag, een preventieve maatregel. Had het dak vastgezeten, dan zou het ge hele gevaarte uit elkaar zijn geploft en zouden de gevolgen niet te over zien zijn geweest. Een andere preventieve maatregel houdt in. dat de tanks in putten staan, die zijn omgeven door dijkjes Zou bij een brand de benzine uit een tank lopen, dan loopt dit in de put. Bij de brand van gistermiddag is Men was door middel van pijplei dingen bezig met het vullen van tank 31, die een totaal inhoud van 10.000 ton (tien millioen liter) heeft. Omstreeks half twaalf was de tank voor ongeveer de helft gevuld- Ver moedelijk door overdruk ontstond toen de explosie, die bet losliggende dak van de tank suizend wegslinger de. Onmiddellijk snelde de terrein brandweer toe en stelde een schuim- blusleiding, die tot in de tank loopt, in werking. Aangezien ook deze lei ding door de ontploffing beschadigd was werden tevens hulpaggregaten opgebouwd, die extra hoeveelheden schuimmiddelen in de brandende tank pompten Langzamerhand werd de brandende benzine daardoor met een dikke schuimlaag bedekt en van de lucht afgesloten. De hitte in de «cbi/heid van de brandende tank was enorm. Bij een in de nabijheid liggende tank qinq zelfs het beschermende icaterpordijn gedeeltelijk in stoom op. Grote lap pen gras op het terrein verschroei den. Ruim anderhalf uur moest men werken voor men de vuurzee defini tief onder de knie had. Een geluk kige omstandigheid was, dat de •windrichting zodanig was. dat er weinig gevaar voor het overslaan van de vlammen naar naburige tanks be stond. Deze werden trouwens over stroomd door grote golven water. Pijpleidingen. w«arïn water uit de rivier wordt gepompt, komen name lijk uit in het midden boven de tanks. Door kranen open te draaien konden de gevaarten worden overgoten met grote hoeveelheden water. Dit im mense watergordijn gaf het vuur ■weinig kans. Dat het ongeval zich tot één tank beeft beperkt is o.a, te danken aan Nanst de zu'ttarbesehadtgde tank ligt het dak, dat tijdens de explosie als een veertje tverd opgetild en weggeslingerd geen benzine uit de tank gelopen. Een gedeelte van de benzine heeft men tijdens de blussing weg kunnen pompen. De omvang van de schade is nog niet te bepalen. Een groot gedeelte van de inhoud van de tank is verlo ren gegaan. De installatie werd zwaar beschadigd. Enige tijd geleden hebben we in onze stad de scheidsrechterswedstrijd bugewoond in de zaal van ..De Am- stelbron" De Haagse scheidsrechters bekamp- ten toen hun Dordtse collega's. N3 deze avond werd echter niets meer ^van deze strijd vernomen. Nu moch ten we vorige week horen, dat men heeft besloten om de halve finales van deze wedstrijd in onze stad te houden en wel aan het eind \ran de maand Maart. De voorzitter van de scheidsrechtersbond. de heer Karei van der Meer zal dan optreden als vragensteller. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel afdeling Schiedam geeft Vrijdag 5 Maart ■s avonds om half acht een ontspan ningsavond m gebouw Irene. Ver toond zal worden de film ,.De Zweedse Nachtegaal". De hoofdbe stuurder H. 't Lam zal een toe spraak houden Ten behoeve van de Nieuwland bewoners gaat THOR gymnastiek lessen geven in het gymnastieklo kaal van de Thorbeckeschool aan de Thorbeckesingel Vrijdag 5 Maart starten de jongens en Dinsdag 9 Maart de meisjes. Het district Schiedam van de Ne derlandse Gidsenbeweging omvat de gebieden rond onze stad. Vlaa' gen. Kethel en de eilanden Afge vaardigden van de naaste omgeving waren gistermiddag aanwezig f;i grote distri cl sf eest. dat in de zaal Arcade werd gehouden Oncler het motto ..Durf en Win" hield de dis- trictscommissfliessp. mei T Mejer, een korte beschouwing over het werk van de beweging. Burgerlijke Sla tul Geboren: Piet er i v C Th. de Regt en C. W. T, van Giessen. Overleden: J van Dijk. 73 jr: T W. Kars. 67 jr vr, v D Jongbloed. Wat men mort weten: Apothekers-nachtdienst: Fa. Gouka. Hoogstraat 29 Bellen bff ongeval: GG en G.D. Tuinlaan 39 Telefoon 69290. Tentoonstelling: Stedelijk Museum: 25 uur: „Kinderen uiten zich". Bioscopen: Monopole: 2, 7, 9 uur: „De Dief van Damascus". Passage, 2, 8 uur. „Lili". Bijeenkomsten: Musis Sacrum: Katholieke Kring Cabaretavond. 8 uur Arcade: R K S V. Excelsior. Film avond, 8 uur. Irene: Wijk 3 en wijk 5. Film en Zangavond. 8 uur. DINSDAG Irene: Wijk 3 en wijk 5, Film en Zangavond, 8 uur. De jeugdige werknemers van de cartonnageiabriek heoben in de afge lopen week aan hun ouders een uit nodiging kunnen overhandigen voor een Ouderavond in de zaai van de „Amstelbron" op j.l. Zaterdag. Do directeur van het bedrijf, de heer T. M. M. Jansen» opende deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom. Spreker wees op het nut van deze avond in verband met liet contact, dat er moest bestaan met de ouders van de jeugdige werk nemers in het bedrijf. Wanneer de ouders' een beeld krijgen van 't be- dnjt. kunnen zij zich inleven in de verschillende situaties. De perso neelschef. de heer J. Hazebroek, be handelde hierna in hot kort de ver schillende bedrijf sp roblemen, hoe men ze tracht op te lossen eti hoe men de oorzaken ervan uitvist om zodoende dc beste remedies ervoor kunnen vinden. Het nuttige werd met het aange name verenigd Men draaide nog de KLM-ftlm „Reis door Europa". ONS GENOEGEN Daar onze grote buurman „Rotter dam" niet bechikt over kleine ge rieflijke zaaltjes voor de minder om- vangrykü verenigingen moeten deze in onze stad hun heil zoeken Zater dagavond was het de rei svereni ging Ons Genoegen, die met alle leden in de zaa] Eureka een jaarlijkse con tactavond kwam houden De heer J. Baas. voorzitter van de vereniging, opende de avond, waarna snel werd begonnen met het programma, dat geheel door eigen leden werd ver zorgd Vrolijke schetsjes en muzika le intermezzi wisselden elkaar vlot tempo af. zodat de stemming niets to wensen overliet. Er werd ook gelegenheid gegeven om een dan kip te maken KNA De Schiedamse Amateur Toneelver eniging „Kunst na Arbeid" heeft Za terdagavond m het Volksgebouw aar de Tuinlaan op schitterende wijze een opvoering gegeven van het to- neelspel „Vliegersvrouwen" van J. van Eos en H. Bakker. In dit spel treffen we de ernst en de luim in de eerste twee bedrijven aan. doch langzaam wordt gewerkt naar een climax, die tenslotte in het derde be- driif wordt bereikt Het dramatische slot heeft echter niet de overhand Het spel van de heer H. de Vries als de vlieger Jimmy Ad'er, is in dit spel heel wat beter dan in het vorige toneelspel van deze vereni ging Het spel van mevrouw A. van Rosmalen-Rodenburg overtreft al het andere Zij is het, die door het ver leidelijke werk van Van Bcilaert niet meer weet. hoe haar man tegen over haar staat en als in het laatste hedruf toch blijkt, dat haar liefde voor Jimmv met is verflauwd en ook Jimmy haar niet is vergaten, dan is 7U weer gerust Deze zware rol is op voorbeeldige wijze gesnoeid. De geluidstechniek bn dit toneelspel was op aardige wijze verzorgd met opname op een band-recorder. Na afloop van het toneelwerk was er een gezel]jg samenzijn voor leden en donateurs APVTON De Schiedam ie Hockeyclub Asvion heeft gemeend, nu het niet mogeluk is om te «nelen op de velden aan de Oude Dijk een gezellige avond te organiseren Men heeft zich echter afgevraagd, hoe rlat te doen: een ge zellige avond brengt nu eenmaal fi nanciële consequenties voor de club kas met zich mee. Men heeft echter alle mogelijke officiële dingen ach terwege gelaten en besloten werd deze fuif te maken tot ren z g. Boe ren kool fuif Dit soort feesten komen we in onze stad niet vaak tegen. Iedereen maakte plezier op zijn eigen houtje Zowel grnmofoon als piano maakten de muziek en met dansen, spelen en gezellig gekout werd de avond doorgebracht op aangena me en ongedwongen wijze. Daar er in het clubhuis nog geen lichtasn- sluiting is, had men zijn toevlucht moeten nemen tot de zaal Beyers- bergen. AMIGO De amusements vereniging Amigo heeft pas haar 'aarfeest gehouden. Dit feest ligt nog vers in het geheu gen. Toch heeft men niet geschroomd om wederom een contactavond te houden in de zaal Astoria. De restjes van het jaarfeest werden op deze avond opgemaakt. De voorzitter, de heer M. van den Hatert, deelde m zyn openingswoord mee, dat het met de vereniging mo menteel zo goed gaat. dat men over enige tijd kan overgaan tot het enga geren van beroepsartisten. Verder kwam de heuglijke tijding, dat de afdeling volleybal op I Maart zal gaan starten, daar het spelmate riaal nu compleet is. Voorlopig zal worden gespeeld in eigen kring, doch later hoopt men in officiële competities mee te gaan spelen. ONDERLING KUNSTGENOT In de grote zaal van Musis Sacrum troffen we Zaterdagavond de ama teur toneelvereniging „Onderling Kunstgenot" aan. Er werd een op voering gegeven van een dolle klucht „Een huis vol gekken" van A. van der Lugt. Deze vereniging heeft lange tijd dramatische toneelwerken op de planken gebracht, doch men heeft nu eens wat anders geprobeerd. Het initiatief is natuurlijk te huldigen. De spelers hebben hun uiterste best gedaan. De leden en donateurs heb ben echter nog niet geheel gibroken met de ernstige sfeer, die men bij een dramatisch spel heeft, zodoende was het oordeel van het publiek nogal vrij koel. Wellicht had een blijspel als overgang beter resultaat bereikt bij de aanwezigen. Niet tegenstaande dit, heeft de vereniging haar beste beentje voorgezet en zal, wanneer zij verder gaat op de inge slagen weg. hele goede resultaten bereiken. Na afloop was et bal met medewerking van Maarten Slaven burg. Zondagmiddag heeft de brand weer met een ram on no ï"- een schoorsteenbrandje geblu.'* dat woedde ton huize van J de B. aan het Rozenburgerplem 1 Vandaag is het de dag waarop vijf-en-twmlu jaar geleden de heer W. van der Gaag in dienst trad bü de spa ïtusmaatschappy „De Groot". De gehele diensttijd is de beer Van der Gaag werkzaam geweest op het entrepot. De tiende Virrspelcnlump, die met de voorronde en de eindstrijd samen ruim drie honderd partijen omvat, is Zondag het laatste stadium ingegaan, want toen begonnen de zes spelers, die in de voorronde het best geplaatst waren, de finale van het grote toumooi. En waar nu de eterksten tegen over elkaar uitkomen, mag een venijnige strijd om dc fraaie wisselprijs worden verwacht. Op de eerste de beste avond bleek de verwachting a! juist, want er werden partijen geleverd» die de toeschouwers boeiden. Niet alleen door de spanning die ze brachten, maar ook door de fraaie series, die werden gemaakt. Een week lang zal het een gevecht om de puntjes worden, waarnaar Iedere deelnemer in deze belangwekkende strijd ver langt. De laatste ontmoetingen in de voorronde van de Viersnelenkamp. die Zaterdagavond wet den gehou den. waren wel niet meer van in vloed voor de aanwijzing van de finalisten, maar ze brachten toch wel enkele verrassingen, want Van Duyl slaagde er niet in om de volle buit. de tien matchpunten. in de v/aclit te slepen, want De Jonge kaapte er twee weg door een par tij te winnen. Daardoor kwam Van Duyl met een totaal van 48 punten juist achter Hekman terecht die iot 49 punten was gekomen. Ook de Van tijd tot tjjd krijgt een Schie damse amateur-toneelvereniging van de sectie toneel van de Schiedamse Gemeenschap een beroeps-regisseur toegewezen, zulks ter verhoging van de tonelistische prestaties van de di lettanten en ter verheffing van het culturele niveau in Schiedam. Het R.K, toneelgezelschap „Brede rode" heeft de beschikking geiiad over Richard Flink, onder wiens lei ding het blijspel „Harvey" werd in gestudeerd. De heer Flink heeft eer van zijn werk gehad, want de op voering. die gisteravond voor een uitverkocht Arcade ging, kort de toets der critiek glansrijk doorstaan. Het is ee" uitvoering geworden, zoals we slechts zelden van dilettant gezelschappen hebben gezien en waarmee Brederode nog eens dui delijk heeft onderstreept tot de beste amateur-toneelverenigingen van on ze stad te behoren. „Harvey" was geenszins een ge makkelijke opgave. Het vraagt een uitbeelding van de hoofdfiguur van acteurs, die stuk voor stuk voor hun taak berekend zyn. „Harvey" is een onzichtbaar konijn, dat in de droom wereld van de geesteszieke Ellwood P. Dowd bestaat. Overal waar hij komt, koopt of bestelt hij voor zijn vriend. Ook in het huis. waarin hij met zijn zuster Veta Simmons en haar dochter Myrtle Mae wuonfc, praat hij steeds maar met zijn on zichtbare dierlijke vriend. Dit werkt zo zenuwslopend op de beide dames, dal zy ten einde raad naar een psy chiater gaan om te trachten Ellwood in een sanatorium opgenomen te krijgen. Er o nth taan tal van amusan te verwikkelingen, die er tenslotte toe lelden, dat en Veta Simmons en. de psychiater dr Chumley zelf in „Harvey" geloven, en het konijn in hun verbeelding ook zien. Ellwood P. Dowd word door Jan Gudde volkomen gaaf op het toneel gezet. Zijn tvpering was meesterlijk en stak ver uit boven dilettantisme. Het was tegen, beroeps aan. Til Gudde-Ripperda als Veta Simmons en Gilles de Veth in zijn creatie van Chumley waren rollen, die door deze routiniers karaktervol werden ge typeerd. Rie Abel als het aantrek kelijke dochterLe Myrtle Mae ont popte ziet» als een jonge veel be lovende kracht. Mevrouw Midden dorp. Cor Gruyters, Riet Verwey, (Advrtentie I M.) De bureaux (redactie, adverten ties en administratie) van (Het Rotterdamsch Parool) ZIJN VERPLAATST NAAR Tel.: 65279 advert, en admintstr. 66505 redactie Na 17.30 uur (Zaterdags na 12.30 uur) voor eventuele klachten te lefoon 25430. DE DIRECTIE Joop Groenendijk, Nic van Seters. Bert Verwey, Lou Baard en Fiet Bouwman zorgden er allen voor, dat „Brederode" op een uiterst geslaagde toneelopvoering kan terugzien. De vastenavondviering, die daar na volgde, was een zeer geanimeerd en vrolijk slot van een festijn, waar aan velen zeer prettige herinnerin gen zullen bewaren. De muziek tij dens dit bal werd verzorgd door „The Rhythm Aces". Vlak voor de vasten is een carna valsviering op zijn plaats. Zo meen den de bestuursleden van de K.A.J. in onze stad en daarom werden gis teravond zowel bij de afdeling Sin gel als Frankenland cabaret-avon den gegeven. De afdeling Singel had voor deze gelegenheid de grote zaal van Musis Sacrum in beslag genomen. Na een zeer gezellige opening kwamen d Gromónic Rhythms aan het woord of beter gezegd zij kwa men. aan de mond accordeons. Dit roodgetruide vijftal bracht een pot pourri van oud en nieuw van alles wat. De aanwezigen konden door hun zang dapper meewerken aan 't succes vr-» dit optreden. Een groot aantal schetsjes stond verder op het programma. De beste spelers in de ze komische eenactertjcs waren de heren Han Needer, Frans Lobry en mejuffrouw Groenendaal. De K.A.J. Band liet ook enkele vro lijke klanken door de zaa! schallen, op verzoek van de conferencier, werd zo hard meegezongen, dat de kalk van de muren viei. Of inder daad de muren hebben geleden trek ken we in twijfel. Na de pauze kwam het hoogte punt van dit cabaretprogramma; dit bestond uit een Oosterse show, die geschreven en geregisseerd werd door de heer Frans Lobry. Deze show heeft enorm succes gehad. De beide danseresjes oogstten een overweldigend applaus. In deze show kwam Tarzan zelfs op het toneel, de persoon van Han Meeder leende zich voor deze creatie uitstekend. De vocale medewerking bij dit cabaret werd verzorgd door de heer Chris Oosterholt met enkele Napo- litaanse liederen en mejuffrouw Riet Lobry. De afdeling Frankenland was in eigen huis gebleven voor de caba retavond. Ook hier werd op uit bundige wyze feest gevierd alvo rens de vastentijd in te gaan. De waarnemend voorzitter de heer B. Rij kuiter opende de festiviteiten en liet verder het toneel over aan en kele eigen ar listen. Met clownerie, muziek en kolder schetsjes werd de avond gezellig doorgebracht. ontmoeting Ruggenberg—Kóneman viel anders uit dan verwacht was, want hier bleef eerstgenoemde de baas met 8 tegen 2 punten. Ook Vogel tiet Kooy driemaal achter zich, maar van betek »ms was deze uit stag niet. want beiden waren allang uitgeschakeld Scheffers had geen kind aan Valkestijn en bon met tien punten Tim totaal opvoeren. En dus stond na afloop vast, dat er twee spelers tut groep A, eén uit groep B en drie uit groep c in de eindstrijd zouden komen Dat waren Van Duyl met 48 puaten en Van Eyk met 43 p.; Scheffers. die er ook 48 had, alsmede Hekman met 49. Ruggenberg met 42 en Cor Koneman met 39 punten D:t zestal moest Zon dagavond dc eindstrijd beginnen die tot Zondag 7 Maart zal duren en waar in df finalisten op dezeJ/de wijze als in de voorronde elkaar bekampen en dezelfde puntentelling geldeh zal. Opvallend is dat Hekman, die als eer ste eindigde, dit laar zoveel beter speelde dan vorig jaar, toen hy geen kans zag om de finale te bereiken. Zo al? bekend, waren Van der Plas en Barvoets, die in de negende Vlerspe- lenkamp wel in de eindstrijd uitkwa men. al eerder afgevallen. Van Duyl cn Scheffers hebben dus vier man naast Op 1 April geeft de Schiedamse afdeling van de VARA een uitvoe ring in het Passage-theater Een ge zelschap van bekende radio-artislen voert dan het muzikale blijspel „Over 25 jaar" van "Willy van He- mert op. Medewerkenden zijn Jetty Cantor, Son ja van Weerdenburg. Jeanne Verstra ete Joke van den Berg, Ko van den Bosch. Dick Ga bel, Max van Praag, Willy Alberti en een kwartet o-l.v. Jan Gorissen. Op Dinsdag. 2 Maart 1954 des na. middags van 2 tot 3 uur oestaat ge. legenheid tot kosteloze inenting te gen pokken in het gebouw van de G.G en G.D.. Tuinlaan 80 Trouw boekjes der ouders of geboortebe wijzen medebrengen. Onder het motto: „Wie heeft de mooiste en origineelste hoed of baard", verzamelden zich Zaterdag avond een groot aantal leerlingen en oud cursisten van dansschool West huis op het glazen dansvioertje van Corner House. Op rhythmische me lodieën geproduceerd door het orkest John Groen hebben jongelui een avond van ongekende vrolijkheid gehad, In de loop van 't festyn werd er vlot met serpentines gesmeten, terwijl toeters en maskers de feest stemming nog meer verhoogden. Hoogtepunt was de parade van de dames-met-de-hoeden en de mannen- met-baarden. Voor de jury geen ge makkelijke opgave, want allen had den heel veel werk van hoed o£ baard gemaakt. Het Biedemeyer- hoedje van mej. V rmeulen werd met de eerste prijs beloond. Tweede werd de creatie van mcj. Rutgers met de Westhuis-klok.. Derde het zeilschip van mej. Hoekstra. Troost prijzen kregen de vervaardigsters van de hoeden met daarop resp. een speeltuin, een tentenkamp, sprookjes figuren, alsmede de Chinese hoed- met-staari Al met al een buitenge woon geslaagd festijn, waarmee dans school Westhuis veel eer heeft inge legd. I zich gekregen, die ook in da voor gaande VierspeJenkamp wel Uitkwa men, doch de {male niet konden berei ken Hekman, die het een jaar geleden tot een proportioneel gemiddelde van i 2.87 bracht, bereikte nu 4.13. Ook van Du"l voerde dat gemiddelde op van 5 68 tot 6.40 Van Scheffers en Kuggen- berg liep het fets terug, terwhl ook Van Eyk en Köneman een vooruitgang konden constat eren. Op de laatste dag van de voorronde zorgde Koneman voor een verrassende partij hbre Na vyf beurten had hij pas 15 caramboles, na tien beurten I0fj en toen scoorde hij een voortreffelijke serie van.. 144. waarmee hij meteen de part» uitmaakte Maar dat was ook de enige keer dat hy Ruggenberg zun tneefdeie kon tonen. Zondagavond begon dus de eind strijd Het waren Van Duyl en Rug genberg, die elkaar ontmoetten, als mede Hekman en Scheffers. Van Duyl trok dadelijk van leer en had bij het hbrespel in vier beurten al 123 caramboles. Dat tempo hield hij niet vol en 't was voor hem geluk kig, dat zijn tegenstander ook niet sterk speelde Ook in de cadrepartij bleet hij heer cn meester evenals bij de éénband stoten. Maar zijn drie. bandenpartij ging verloren. Hekman startte niet best. want hij moest met Scheffers de punten delen. Het duel Van DuylVan Eyk was zeer belangwekkend. Beiden waren goed op dreef cn gaven al kaar geen duimbreed toe. Vandaar dat zij party en leverden, dat tot de besten gerekend mogen worden, die tot nu toe in het toumooi zijn ge maakt. Van Duyl nam bij het libre met een serie van 9J een grote voorsprong, doch Van Eyk werkte deze even later met een beurt van 78 weg Opnieuw ontsnapte Van. Duyl doch ook Van Eyk was weer present. Deze speelde zeer produc tief en *t leek of hij zou gaan win nen, toen hij vier caramboles voor het einde miste. Het zag er beden kelijk voor Van Duyl uit, maar dia greep de gelegenheid aan en zorgde voor de 20 nog ontbrekende caram boles. In de cadrepartij stond Van Duyl op winst, toen Van Eyk hem op nieuw verraste met een grote se rie. Ook nu ontsnapte Van Duyl aan het gevaar door met een eind- serie van 44 voor de zege te zor gen. Vermoedelijk ontmoedigde de ze gang van zaken Van Eyk en deze zag ook de beide andere par tijen verloren gaan. De tien punten gingen naar Van Duyl, die er ook in slaagde om het gemiddelde ia één partij, dat op naam van Hek man stond met 1.111 te verbeteren en te brengen op 1.176. Köneman was tegen Scheffer niet fortuinlijk, want bij de eenbandstoten won hij. Of bij hem de zenuwen mee een rol speelden, weten we niet, maar van zijn sterke libre- en cadre- spel was mets te merken. En zo staat Van Duyl, na de eer ste dag van de eindstrijd mot 18 punten weer aan de kop. Scheffers, ,die ook twee ontmoetingen achter de rug heeft, bracht het tot 13 pun ten, terwijl Hekman, er 5 heeft. Natuurlijk kan er nog veel gebeu ren, maar zoals de situatie na een dag is. zouden we Van Duyl, Schef fers en Hekman tot de favorieten voor een uiteindelijke overwinning willen rekenen. Na de voorronde, die vier weken duurde-, was de stand in de groepen aldus. Groep A: 1. Van Duyl 48 p.: 2. Van, Eyk 43 p.: 3. Van de Plas 33 p.; 4. Oostveen 29 p.; 5. Erkenbroek 25 p.; 6. De Jonge 17 p 7. Van Soelen 15 p. Groep B' 1. Scheffers 48 p.; 2. Bar voets 30 p.: 3. v. d. Maarel 30 p.; 4, v, d. Lee 26 p.: 5. Alphenaar 28 p.i 6. Goukd 25 p.; 7. Valkestijn 25 p. Groep C: 1. Hekman 49 p.; 2. Ruggen- berg 42 p,; 3 Koneman 38 p.; 4. Vogel 23 p.: 5. P. v. d. Water 20 p.; 6. Kooy 19 p7. L. v. d. Water 18 p. Hedenavond en morgenavond draait in grote zaal van Gebouw Irene de film Aanvang precies 8 uur. Kaarten k f 0.75 ten bate van het wijk werk. heden avond aan de zaal verkrijgbaar. De moeizame strijd, die de arbeidende bevolking in georga niseerd verband in de voorbije vyftig jaren in Schiedam heeft moeten voeren om aïs gelijkgerechtigd burger tc worden be handeld, werd Zondagmorgen in het Passage-theater in het spel „Jubileum klanken" in al zijn schrilheid uitgebeeld. Het is ongetwijfeld een goede gedachte geweest van het bestuur van de N.V.V.-Bestuurdershond Schiedam om zyn leden ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan van deze Schiedam se vakbonden-organisatie, eens te herinneren aan die „goeie ouwe tijd", die voor hen evenwel zo goed niet is geweest. Dat de mensen in de zaal vandaag-de-dag in gelukkiger omstan digheden kunnen werken cn leven is voor een groot deel het werk geweest van de pioniers van de moderne vakbeweging, wier werk met de opvoering van dit spel werd gehuldigd en geëerd. door rie heer P de Bruin geschreven brochure „Zwart Schiedam" spreekt en die momenten gestalte gegeven, die hoogtepunten waren in de strijd om het recht en het bestaan van dc arbeidersbevolking De staking voor de vrije Zondag, de onmenselijkheid van dc kinderarbeid, de organisatie van de jeugd en de macht van de cent (die o.m. leidde iot de bouw van het Troelstra-oord) passeerden He revue; nepen by rie ouderen herin neringen wakker, terwijl de jonge ren zich konden realiseren wat voor moeilijkheden te overwinnen zijn ge weest om in vijftig jaren zo'n radi cale ommezwaai voor de sociale ge rechtigheid te kunnen bewerkstel ligen. „Ruim 200 leden van arbeiders mu ziek-, zang- en sportverenigingen hebben zich wekenlang beijverd om mee te helpen een spel ten tonele te voeren, waarin de ontwikkeling van de Bes tuur dersbond wordt gemani festeerdzei voorzitter A. v. d. Wei m zijn begroetingswoord tot een tjokvol Passage-theater, waarin zich namens het gemeentebestuur wet houder H. Sabel bevond. Dat deze medewerkenden eer van hun onver moeide arbeid hebben gehad, bleek wet uit het klaterend applaus, dat na bijna drie uur van zang, dans. mu ziek en spel opsteeg. Ton Oosterhuis, de schepper van „Jubileumklanken". heeft precies de sfeer aangevoeld, die uit de destijds Regisseur Gerrit Lindenberg heeft voor de belangrijke rollen een beroep moeten doen op beroeps-artisten. Lies de Wind als „De stem van het verleden", die de verbindende inlei dende teksten prachtig zei, Bert Sil vester als Jan van Schie, de georga niseerde pionier, Marie Jeanne van der Veen als een beeldige Schiedam se stedenmaagd, Guus Verstraete en Jan Lcmaire Jr., hebben er tezamen met de leden van de zangvereniging „Excelsior", de muziekvereniging .Crescendo" de gymnastiekvereniging ..ARMA", de A.J.C.. de toneelvereni ging „Kunst na Arbeid", het l.v.A.0., de Vrouwenbond van het NVV en de jongerenorganisatie „Jonge Strijd" toe bijgedragen dat dit spel zo'n doorslaand succes is geworden. Lin denberg maakte echter een grote font, door in de parade van jongeren organisaties de voetbatgroep m de SVV-clubkleuren te laten verschij nen, waarmee de indruk werd ge wekt als zou SVV organisatorisch bij een politieke groepering behoren. Dit had toch vermeden kunnen en moe ten worden. In het vrolijke gedeelte na de pau ze lieten de Spelbrekers zich met vrnlnkp liedje* horen en toonde mr Swip's geraffineerde goocheltrucs en een snellek en show, nadat eerst dc 2e voorzitter van het NVV, de heer K. v. Wingerden in een gloedvolle speech ae idealen van het NVV dui delijk had belicht. Achter het orgel zat Joop Walvis, die zich een be kwaam accompagnateur toonde. HOOGSTRAAT 15 TELEFOON 65733 DE LAATSTE NIEUWE MODELLEN met dubbele crêpe of lederen zool voor schepen en walposten. Aanmelden le Schiedamse bewakingsdienst, Burg. Knap- pertlaan 192. Schiedam. Gevraagd een Sollicitaties dagelijks Brocrsvest 40. SCHIEDAMSE Tarief tot en met 15 woorden 0.65 Elke vijf woorden meer f 0.20 J Te koop cangob. J Ronde glasplaten, scnuil- ruiten, glas tn tood, geslepen suite-deuren, toiletspiegels, etaiage-giasplaten, autorui ten enz levert U Loopik's Glasindustrie, Boterstraat 39. Telefoon 68945. Lessen Bondsantorüsrhool D. van Rossum, rijdt met nieuwe Vauxhall 1953. Rotterdamse- dfjk 164. tel. 69990 U wordt gehaald en gebracht. Diversen Zijn aw schoenen te klein? Wij vergroten ze met de nieuwste vergrotmgsmstal- latie. Schoenrep.bedrijf „Ex celsior". Dam 36. teL 66874. Keparatles kunstgebitten Ook voor spoedgevallen. Rot- terdamsedyk 265 tel 63021. Schiedam. Schilderwerk. Laat nu uw kamer, gang, keuken, trap, schilderen, tegen lage prij zen, A. Muis, Broersveld 169.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1