Sportbijlage De Schiedammer SPARTA greep zege door treffer van De Koning Hermes-DVS won omdat technisch sterker was het Met z'n vieren twee treffers Sterker SW verloor van WH (2-0) (14-0) bracht de titel Xerxes speelde te weinig op winst Admira (Oostenrijk) naar Nederland ..Jong Curacaomet 32-0 verslagen De kwestie-Kubala r Leedvermaak A Vijftienjarigen mogen in senioren-elftallen blijven uitkomen HET ZUIDEN IS ER Grote zege op Algemene DHC: een muisje met een lang staartje Jaques Ileijster stelde zege (4-2) in laatste minuten veilig Nieuw Nederl. record 4 x 200 m. vrije slag r~ Mat Sparta ontwapent Xerxes j Dank je wel Excelsior Feijenoord besliste duel met strafschop Strijd, op Woudestein zonder sfeer en met matig spelpeil START 3faartdag 22 Maart IQ&é De Rotterdamse voetbalwereld stond gis teren in de belangstelling van de plaatselijke ontmoetingen. De vier Rotterdamse eerste klassers maakten in totaal slechts twee doel punten. Feijenoord en Sparia namen er ieder één voor hun rekening en sloegen dus resp. Excelsior en Xerxes. Voor de Woudesteiners was die nederlaag niet zo schokkend. Wel voor Xerxes; het heeft tot nu toe te weinig punten verzameld om zich kiplekker te voelen De grootste verrassing kwam uit Heerlen. Wie had durven dromen dat SVV met liefst twee nul van WH '16 zou verliezen. De Schie dammers misten daardoor een prachtige kans om de kop te nemen. VVV speelde n.l. gelijk. De andere Schiedammersdie van Hermes- DVS'j deden verstandiger%ij sloegen DHC en blijven gelijk opgaan met Eindhoven. (Van onze sportcorrespondent) HEERLEN, Zondagmiddag. - 't Kan vreemd lopen in een voetbalwed strijd. Dat ondervonden SW en WH deze middag. De Schiedammers wa ren uit een stuk in de aanval, maar toch verloren zij om dat de Heer lenaren uit in het totaal vijf aan vallen twee doelpunten distilleer den, terwfjl SVV daar tegenover niet een treffer wist te stelen. Het belangrijkste aandeel in deze zege had ongetwijfeld de defensie van WH die dat weergaloze offensief van SVV wist te weerstaan en niet van wijken wist. Reeds direct na de start schoven de Schiedammers met mooie aanvallen naar het doel van WH. Eenmaal schoot van Pelt rakelings over de Jat terwijl vlak daarna Köne- mann vrij voor doel naast schoot. On verstoorbaar gingen de Schiedam mers verder met het listig opbouwen van. hun aanvallen waarbij Van Schijndel steeds als de grote animator naar voren trad. Maar ondanks deze duidelijke superioriteit kwam het niet s| tot Schiedamse doelpunten. In tegen- deel WK lanceerde na 20 min. spelen a een aanval waarbij Gardier na voor bereidend werk van De Wildt de bal achter Kouwen deponeerde 1-0. Ook in de tweede helit was SW zeer agressief. Met de rug tegen de muur verdedigde de thuisclub zich tegen de lawine van aanvallen. Toen SVV zich tegen het einde van de match opmaakte om het beslissen de slotoffensief in te zetten bracht een onverwachte aanval van de thuisclub de grote ommekeer in de match. De Wildt scoorde en SW was geslagen. In een voetbalwedstrijd behoef je je tegenstander natuurlijk niet al leen met de handen wast te hou den om een overtreding te begaan. Je kunt het ook met je knieen doen en dan loop je een beste kans dat de scheidsrechter er niets van ziel tn ieder geval bewtjst deze foto dat er tegen Cock v. d. Tuyn een overtreding wordt be gaan. Overigens heeft Hermes zich van de lichaamskracht van DHC «tet weet aangetrokken. Het uion plot met 42 DEN HAAG. Admira, een van de sterkste Oostenrijkse voetbalclubs, zal eind Mei of begin Juni een tour nee door Nederland maken. Men speelt tegen het Haags elftal, tegen het Haarlems elftal, tegen een Weste lijk elftal (spelers van 18 tot 24 jaar) en tegen BVV (Den Bosch). De laat ste ontmoeting zal op 7 Juni worden gespeeld. Te zijner tijd zal worden vastge steld op welk veld de wedstrijd tus sen het Westelijk eltfal en Admira wordt gespeeld. WILLEMSTAD. De Curagaose eerste klasser „Jong Curasao" is de twijfelachtige eer te beurt gevallen voetbalhistorie te maken met een nederlaag van niet minder dan 032 tegen de ongeslagen kampioen SUBT. „Jong Curacao" besloot lijdelijk verzet te plegen en de tegenstander vrij spel te laten na een dubieuze beslissing van de scheidsrechter. De leden van de ploeg namen hun posi ties in, maar onttrokken zich verder geheel aan het spel. SUBT scoorde er dus lustig op los, waarbij „Jong Curagao" telkens de aftrap „ver zorgde". MADRID. De Spaanse sport raad heeft een nota uitgegeven, waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen de houding van. de FIFA in de voorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap ten op zichte van de speler van Spaanse nationaliteit Kubala (ex-Hongaar). Deze houding contrasteert volgens de nota met die, welke de FIFA VxOPger heeft aangenomen by an dere internationale onLnoetingen. met name de door de UFA zelf georganiseerde wedstrijd van de EIFA-ploeg tegen Engeland. De heer Sancho da Vila, presi dent van de Spaanse voetbalbond, zegt Kubala een politieke aange legenheid wil maken. Hij hield staande, dat het de Spaanse bond onbekend was dat Kubala niet ge rechtigd was tot spelen voor het Spaanse nationale team. Er was feest in 't smalle steegje want een blijde iongenssefcaar stoof in nietsontziende passie door en langs en op elkaar; reder joch keek opgetogen, naar het hard-beschopte ding dat m zotte stuiterstuipjes van cte een naar d'ander ging. 'j, Blonde, kromgebeende jongen in de functie van midvoor oinp er cloiselinp ontoombaar met het ba liet ie aan door: vlug dreef hij het ronde gummi in een SDurfje uoor zich uit. toen een laatste stap een kanjer aai en och.. pal door de ruit.' Als een duvel-uit-een-doosje stoot een juffrouw uit het pand u.aar de bal langs rare wegen m de soeppan u?as beland. even •eeek ze en daar zag se wie de misdaad had begaan, furieus wan q rauwe too ede vioog ze op de deugniet aan. So ik sal jou mores leren! kreet de juf demonstratief, en de bat die sal ik houtoe... ai. dtij toas de grootste grief Toen vertrok se boos naar binnen na haar daatirend knalvertoon. maar de knaap die aHe slagen van iJrffrOïiiü had £e draaen. gilde (want dal dorst-ie wagen): Heu, die bal ts fan je soon! PHIDA WOLFF Jr. (Nadruk verboden). En hier maakt Joop Heyi van de vier treffers voor (Op dat moment werd de stand 2-0). Verdriet en spijt Is op de gezich ten van de Xerxes-spelers Van der Lee en Everse te lezen. Ver driet omdat De Koning zo juist met zijn hoofd een voorzet van Sonneveld langt Vermeer heeft gekopt Jan Everse had dat kun nen voorkomen, door enige stap pen dichter naar de De Koning te schuiven Hij vergat dat. Van daar waarschijnlijk die spyt. AMSTERDAM. Onder leiding van ïr H. F. Hopster, voorzitter van de commissie van de afdelingen van de K.N.V.Bzijn de twintig afde lingen die tot deze commissie (het overkoepelend orgaan) behoren. Za terdag te Amsterdam in vergade ring bijeen geweest. Een voorstel van de afdeling Nij megen om de minimum leeftijd waar op junioren mogen uitkomen in se- morenelftallen te verhogen van 15 tot 17 jaar werd zonder hoofdelijke stemming verworpen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Zondag. We hoefden vanmiddag toen we om tussen de huiswaarts schuifelende mensenmenigte voegden heus niet de oren te spitsen, om te constateren, dat men niet erg tevreden was over het spel letje voetbal, dat Sparta en Xerxes hadden geboden. Och we moeten die teleurgestelde mening wel delen. Het valt niet te verbloemen, dat we maar door heel weinig momenten werden hekoord. Toch zouden we om een milder oordeel willen vragen. Goed, Xerxes' kuren, die de reputatie van Sparta hadden kunnen onteren bleven uit en het duel verliep zo on elegant, dat niemand van de ruim 15000 toeschouwers er door werd be vangen, maar neemt U van ons aan, dat de blau w-wit ten vanmiddag het sportieve genoegen, dat aan „mooie" voetballens ten deel valt, ter wille van hun club hadden opgeofferd om met alle verbetenheid te trachten tenminste een puntje te bemachtigen. En Sparta? Het leek ons erg moeilijk voor Hans Sonneveld en zijn kornuiten om tussen die glijdende, wat roeke loos trappende en springende zebra's In balans te blijven. Toch lukte hun dat nog wel eens. Zo, na twintig minuten in de tweede speelhelft. Met een lichte hoofdknik rondde De Koning toen de sierlijke hooghal van Hans Sonneveld af 0). Die ene treffer betekende de zege voor de ploeg, die toch wel het beste voetbal pseelde. Het was goed, dat Hans Sonneveld. de onopvallende, maar rustig en effectieve vleugeihalf daar zo'n groot aandeel in had. Gis termiddag was hij een van de wei nige spelers, die steeds met goede passes zijn medespelers wist te vin den. Het was ook heel moeilijk spe len. Vooral op het middenveld was het een drukte van belang. Xerxes had Coen Rijshouwer tussen zijn halfspelers teruggetrokken, kenne lijk met de bedoeling Terlouw door de vooruitgeschoven binnenspelers te laten verrassen. Terlouw is echter voor geen kleintje vervaard en durf de dat ongelijke duel best aan. Hij won het ook. Dame had meestal te veel tijd nodig om tot handelen te komen en de zeventienjarige Coen Molijn keek natuurlijk nog met een Het Zuiden is kampioen. Voor de elfde keer. Zoals de verwachting was heeft Algemene de Oranjekragen niets in de weg kunnen leggen. Met liefst 140 ging het onder en daarna kon de ploeg van de „overkant" dus de vlag hijsen. Natuurlijk feliciteren wü Het Zuiden van harte met dit be haalde resultaat en we hopen dat de str.\jd om de landstitel, die reeds drie keer werd veroverd, dit keer gunstig zal verlopen. De strijd tegen Algemene was al heel gemakkelijk. Toen de rust was ingetreden leidde Het Zuiden reeds met 8—0 en in de tweede helft bleek dat de doelpuntenhonger nog lang niet was gestild. Zoals gemeld*, het werd tenslotte 140. De andere wedstrijden waren dus over het algemeen niet zo belangrijk meer. Toch ondervond Spangen hef tige tegenstand van Vicus Oriëntis. De Leidenaars namen het eerste doel punt voor hun rekening, maar daar na kwam Spangen op toeren en ver overde zich door vier treffers een vei lige voorsprong. Het. werd zelfs 82. Toen namen de Spangenaren het wat makkelijk op en kon Vicus nog met twee doelpunten terugkomen. Ver der kwam het echter met. Deetos heeft met veel moeite de tweede plaats kunnen behouden. De strijd tegen de Eibers was fel en gaf tenslotte een 33 uitslag. Niemand zal durven beweren, dat die uitslag de verhouding niet juist weergaf. Lange tijd heeft het er naar uit ge zien dat Zwervers succes tegen HKV zou boeken. Het is niet zo gelopen, want de routine van de Hagenaars bleek te groot. HKV won met 74. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, Zondag Nadat Hermes voor de rust dc rol van „kat" had gespeeld tegen het muisje DHC en een 30 voorsprong bezat, bleek dat muisje toch een heel lang staartje te hebben, want met kittige spronge tjes werd de allesoverheersende kat om de tuin geleid. Twee maal werd de bal achter doel van Van Diest gedrukt en kwam Hermes met deze 32 stand nog met de rug tegen de muur te staan. Maar ook die kat, die in het nauw wordt gedreven, maakt wel een»? rare sprongen. Fel sloeg hy kort voor het einde zijn nagels uit, hetgeen een extra haal over des muisjes ge laat betekende. De sterkste won dus; Hermes en het won met 4—2. Voor de pauze zal er wei geen toeschouwer oneer het achtduizend I koppige publiek zijn geweest, die geen meelij met DHC had. Van het kastje naar de muur liepen de Deiftenaren, tot ze er tureluurs van werden Als in een branding golfde de ene Schiedamse aanval na de andere over de Delftse veste. Krachtig gestuwd door een fameus spelende Stolk zetten de frivole v. d. Tuyn en de snelle Heysters de DHC-ve dediging voor zware opgaven Met kunst en vliegwerk werden zeker schijnende doelpun ten voorkomen en het werd zelfs voor Hermes bijna wanhopig dat het, ondanks dit enorme overwicht, niet tot doelpunten kon komen. Technisch stak DHC zeer povertjes af tegen de Schiedamse voetbal- ma tadoren, die slechts in lichame lijk opzicht in de gasten hun meer derheid moesten 'erkennen Maar de ragfijne techniek werd toch be loond. Eerst na een kwartier, toen de hard werkende Lex J3nse net iets vlugger bij de bal was dan doelman van Schaik Het tweede doelpunt, dat na een goed half uur op het tapijt werd gebracht was een familie-demonstratie van de beide Heysters, waaruit Joop via zijn hoofd de bal, keurig aan gegeven door broer Jacques, in het net liet dansen. En kort voor de pauze wees scheidsrechter Martens voor de derde maal naar het mid den, toen een wanhopig verdedi gend DHC werd verschalkt door een schuiver van v. d Tuyn, die door de toestormende Jacques Heys- ter van richting werd veranderd. Hermes dacht, dat het hiermee „binnen" was. Maar het had ken nelijk met gerekend op de amech tig pompende longetjes van het Delftse meisje, die m zo'n razend tempo begonnen de werken, waar door de DHC-ers vol energie raak ten. Hermes raakte er beduusd van. Het zag geen kans mede door het lichamelijk overwicht dat DHC ontplooide deze opmars te stui ten In -de vy'fde minuut verduten een kopbal van middenvo.r Van Borg langs Van Diest (31). Hier uit moed puttend sloeg Van Borg na een half uur wederom doelti ef- fend toe met een schuiver <32) Toen kreeg Hermes het waarlijk benauwd. Onophoudelijk knaagde 't Delftse muisje aan de voeten van de Schiedamse kat, die dat gekrie bel tenslotte niet langer kon weer staan, zijn nagels in het vlezige muisje zette en het met een smak tegen de grond sloeg. Het was Jac ques Heyster, die in deze phase de hoofdrol vertolkte, door de leien knikker, na een fraaie combinatie met zijn broer Joop, hard langs de tevergeefs duikende Van Schalk te jagen. Buiiet winnaar in Toulon TOULON. Het lentecriterium, te Toulon gehouden, is gewonnen door de Fransman Louison Bobet. De 60 ronden van elk 800 meter jeed hij in 1 uur 33 min. 2 sec. Hassenforder en Anquetil (beiden Frankrijk) werden tweede en der de. Gino Bartalj (It.) eindigde als achtste. De stand luidt: Het Zuiden 14—28 Gymnas. 14— Deetos 1422 V. Orientis 147 HKV 13—19 Zwervers 13— 4 Ons Eibern. 14—19 Algemene 153 Spangen 1314 In HA kwam voor Blauw Wit de baan vrij. doordat het zelf met 10—3 van Zuiderkwartier won en Quick met niet minder dan. 5l van Die Haghe verloor. Rozenburg wist met 5—4 van OSCR te winnen en DKC klopte Hou Stand met 32. In B ver raste Sperwers Actief en ontfutselde de zwartjes een punt (4—4). Unicum werd met 43 door HSV geklopt. Verrassend was de 11—6 van Olympia tegen Ready. Verder wist Achilles met 7'2 van Regenboog te winnen. In III A wonnen de drie ploegen die voor de titel in aanmerking komen alle hun partij. Succes klopte Char- lois met 32, Eureka won met 8—2 van TOV en Trekvogels bleef met 42 over Overkanters de baas. In B blijft ALO aan de kop. Het won met 2—1 van Raven, Wion volgt op de voet en sloeg Spartaan met 4—2. LEEUWARDEN, Een ploeg van de Leeuwarder zwemclub L.Z.O. is er Zondagmorgen in geslaagd, het Nederlands record 4 x 200 m vrije slag estafette te verbeteren. Het oude record, dat sedert 12 Mei 1953 op naam stond van H.P-C. (Heemstede) (Tjebbes, Geurtsen, Prins en Bouw man) met een tijd van 9 min. 24.5 sec., werd door L.Z.O. met 4.7 sec. omlaag gebracht. De ploeg bestond uit Jitse van der Veen (2.23.6). Hans van der Zee (2.22.6). Jaap de Jong (2.18.7) en Piet ten Thije (2.14.9), Broekman schaatst nog! OSLO. Te Nesbyen in Noord- Noorwegen reed Kees Broekman Zondag op de 500 en 3000 meter. Soefteland won de 500 meter in 44,8 sec, Trystad werd tweede met 46,8 sec en Broekman derde in 47,8 sec. De 3000 meter won onze landgenoot in 5 mm 16,2 sec. In het klassement over deze twee afstanden werd Broekman eerste met 100,500 punten. Soefteland tweede met 101,033 pun ten en Trystad derde met 102,183 punten. beetje ontzag tegen Rien's lichaam op. Xerxes' doelpunten moesten dus wel uitblijven, vooral ook omdat de buitenspelers Cammeraat en Mid deldorp angstig aan de lijn bleven. De andere voorknie was niet veel beter. Die begreep pas na een uur maar nog juist op tijd, dat Everse in het centrum sterk speelde en dat Sonneveld niet voor mets steeds zijn passes naar de vleugels dirigeerde. Boot kreeg dat het snelst door en tastte herhaaldelijk met Bosselaar en Van Ede in de linker flank van het blauw-witte verdedigingsblok. Toch ontstond het moment waaraan Spar ta nog eens verheugd zal terugden ken na een voorzet van links van Sonneveld. Dat doelpunt had ieder reeds eerder verwacht. Want voor rust ketste een schot van Van. Male tegen de paal en luttele minuten later zorgden Boot en Vermeer voor het mooiste moment van de middag. Vermeer pakte de magnifieke om haal van de Sparta-rmdvoor voor treffelijk. Van der Korpuj en Hans van der Hoek lopen elkaar lelijk in de weg. „Je zelf neppen" noemen ze dat. Maar in ieder geval hadden de Feijenoorders het genoegen, dat de bal hun orooi was. Ook de volle winst werd door hen ge grepen. Want met een strafschop versloegen zij Excelsior. (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Zondagmiddag. - Tjawat doe je, vooral ah je nog maar een junioortje bent, wanneer je club die jc weken in de steek liet en niet tot een overwinning kwam, plotseling, eigenlijk tegen de verwachting in, gaat winnen, je danstje springt en je let niet op je om geving. Zo'n ongekende weelde moet worden gevierd. Dat deden de jongens van Feijenoord vanmiddag op Woudestein ook. uitbundig en uitdagend, dat haastig een aantal suppoosten, met rode pet, toe snelde en een cordon vormde om dat jonge grut wat tc beteugelen in hun uitingen, 't Dreigde een heet opstootje tc worden. Ai aar natuur lijk waren de knaapjes zonder cordon ook wel rustig gewordenwant niemand kon verwachten dat Excelsior, dat twintig minuten voor het einde zo bruut tegen een achterstand moest aankijken, het er bij zou laten liggen. Het wierp zich in een fel slotoffensief en werd daarin soms zo gevaarlijk dat dc knieen van de Feijenoorders ook van de junioren gingen knikkenDit keer echter van angst. Die angst bleek ongegrond. Feijenoord behield de o voorsprong. Misschien is het opvoedkundig niet juist tegen de jeugd in zo'n geval dank je %vel te zeggen. Toch doen wij het omdat zij met haar uitspattingen dit duel, dat in een grijze 9—0 score dreigde te verzanden, tenminste iers van de sfeer van een plaatselijke ontmoeting meegaf. Er moet nog een dank-jc-wel val len, n.1. uit de mond van FeUenooril tegen achterspeler Kees Verboom, die overigens naar onze mening geheel zonder opzet even achter de zestlenmeter-lün de bal met het bovenvlak van zijn hand beroerde en daarvoor zeer tot z*n schrik een strafschop tegen zich zag geven. Door die elfmeter-trap hard door Van Kerkum genomen drukt# Feüenoord zich naar een 1—0 over winning. Wellicht was dat een te grote waardering, want eerlijk gezegd, voor de rust was de strijd gelijk op gegaan en gebeurde er in beide doei- roonden niets dat kan lijken op een serieuze poging tot winst, kwam Ex celsior in de tweede helft tot een best spelletje, dat zijn bekoring had en weieens tot succes had kunnen gaan leiden. Hans v. d. Hoek orga niseerde de defensie echter op zeer knappe wjjze. 't Klopte best in die achterhoede van Feijenoord, dat was trouwens ook het geval in de defensie van Excelsior, alhoewel het spel van de wat al te humeurige Lagerwaard een enkele keer irriteerde. Slechter ging het in de beide voorhoeden. Die van Feijenoord is zonder rugge- graat en die van Excelsior wriemelt een pietsie te veel. Dörr, voortreffe lijk halfspelcr, ging als teruggetrok ken middenvoor, lelijk in de ruimte verloren. Alleen Van Kilsdonn werd zo nu ert dan gevaarlijk. Zijn posi tiespel en zijn passes waren in ieder geval verkwikkend; zijn kopballen Van der Bijl moest er voor de rust een uit de hoek grabbelen en zijn schoten gelukkig voor Feijenoord blokkeerde Hans v d Hoek" met ztjn lichaam zo'n bonk van een schot toen de gehele verde diging uit positie was gespeeld bijzonder hard. In de defensie van Excelsior werd het rumoerig toen Van Steenbergen wat hoge passes door het centrum, liet gaan. De aanvallers misten oa dit moment echter de kracht en net inzicht om door te gaan

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2