Onwillige slijters werden door melk fabriek geboycot Bolsjewisering van Oost-Duitsland Voorts Officier hekelt Dordtse saneringscommissie 6000 Christenen geprest tot omhelzing van Islam eve^- Haanstra's „Olieboreri Cannes koel ontvangen Minister Cals acht critiek der NH-Kerk ongegrond Calvados Bedrijfsleven wil op 1 Mei sluiten „Empire Windrush" thans gezonken Minister over melksanering Zo nodig schorsing van overeenkomsten Van ouds de lekkerste Ook in onzen en halve ponden Regering machteloos Molotow stemt toe in betere behandeling N azi-gevangenen Prof. Lieftinck in V.S. aangekomen Driejarig meisje om het leven gekomen Terreur op Celehes Vrouwen huwden onder dwang met leden van Mohammedaanse benden Gemeente Holten (in geldzorgen) kreeg zo maar een „ton" Hl Begrippen partijen staat worden gelijkgeschakeld Voorstad van Bagdad ondergelopen VIJF JAAR NAVO Avifauna MILITAIRE VOORLICHTING OP SCHOOL Voorjaarsstormen en sneeuw teisteren VS Minister Cals neemt het „Bronnenboek" in bescherming Dinsdag 30 Maart 1954 3 DORDRECHT. Maandagmorgen heeft de economische kamer van de Dordtse rechtbank een strafzaak behandeld tegen de Dordrechtse Melk Inrichting, die van overtreding van artikel Z van de „zuivelverordcning 1946 verplichte be- en verwerking van melk" beschuldigd werd. Dit bedrijf had namelijk op aandringen van de saneringscommissie in Dordrecht aan twee melkhandelaren geweigerd, zoveel melk te leveren als zij nodig had den, omdat zü niet met de melksanering wilden meedoen. De zaak was voorgebracht door de doeld de melk levering op bepaalde officier van justitie, belast met eco nomische zaken, mr H. Heukels, die haar een triest uitvloeisel van de in Dordrecht veelbesproken en veel be- crïtiseerde melksanering noemde. De beide melkhandelaren, de heren K. van der Sijde en A- Verwoerdt, wensten in tegenstelling tot al hun collega's in Dordrecht, niet met de melksanering mee te doen, omdat zij meenden hierdoor hun zelfstandig heid te verliezen. De saneringscommissie zette hen toen op „contingent", zodat de melk fabriek hun niet zoveel melk mocht leveren als zij voor een goede bedie ning van hun klanten nodig hadden. Zij deden een beroep op de offi cier van justitie, die van oordeel was, dat de saneringscommissie haar bevoegdheid te buiten ging, omdat zij over niet bij haar aangesloten melkslijters geen gezag heeft. Hij ge lastte, bij wijze van „voorlopige maatregel", de DJMX de melkleve- ring te hervatten Zowel de rechtbank als het ge rechtshof, waarbij de D.M.I. tegen de „voorlopige maatregel" van de offi cier in beroep ging, waren van oor deel, dat zij terecht genomen was. Tijdens de zitting betoogde de of ficier dat de saneringscommissie geen gezag kan laten gelden over melkhandelaren, die het contract niet hebben ondertekend. De DM.I. en haar procuratiehou der, de heer A van B. achtte hij schuldig aan het ten laste gelegde en hij eiste tegen de D.M.I. 2 000. boete en storting voor de tijd van twee jaar van een waarborgsom van 25 000.—. Tegen de procuratiehou der eiste hij 600.subs. 100 dagen hechtenis, een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf en een storting van een waarborgsom van 500. De raadsman, tnr J, G. v d. Steen hoven. bestreed de opvattingen van de officier en zei dat deze ten on- rechte de „voorlopige maatregel" genomen had. De wetgever, aldus zeide hij, heeft met artikel 2 van de zuivelverordening 1946 slechts be- Inhalen verzuimde uren mag tot 15 Mei DEN HAAG. In het bedrijfs-- 3even blijkt het voornemen te be staan, in aansluiting on Koningin nedag (Vrfjdag 30 April) de daar op volgende Zaterdag 1 Mei de bedrijven gesloten te houden. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft daarom een algemene ver gunning verleend aan het bedrijfs leven om in de perode van heden tot 15 Mei a.s. de daardoor ver zuimde werkuren te doen inhalen. bijzondere aagen te waarborgen, zo als bijvoorbeeld Tweede Kerstdagen Tweede Paasdag. Ook het Bedrijfschap voor Zuivel deelt, aldus de raadsman, deze me ning en heeft verklaard, dat het ar tikel niet de individuele verplichting tot levering aao elke slijter inhoudt. De raadsman concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak volgt op Woensdag 7 April a.s. ALGIERS. De Britse torpedo- bootjager „Saintes", die ter assi stentie opstoomde naar het troe pentransportschip „Empire Wind rush" heeft Maandagmiddag vast gemaakt. De oorlogsbodem begaf 2ich met het thans uitgebrande wrak op weg naar Gibraltar. Maar kort na middernacht is de „Empire Windrush" ongeveer 50 mijl ten noordoosten van Algiers gezonken. De „Saintes" moest de tros losgooien toen het achterschip van het troepenschip in de golven verdween. DEN HAAG Op vragen van bet Tweede Kamerlid de heer Lemaire betreffende de melksane- ringsovereenkomsten heeft de mi nister van Economische Zaken ge antwoord dat h'u kennis heeft ge nomen van de wrevel en onrust, welke deze overeenkomsten in ver scheidene plaatser des lands onder de melkhandelaren en het publiek hebben gewekt. De minister deelt nog mee. dat hij ornt -ent de hier bedoelde regelingen op korte termijn het- advies van de commissie bedrijfsregelingen wil winnen. Na ontvangst van het advies zal de minister in overleg met zijn ambtgenoot van Landbouw zo spoe dig mogelijk een beslissing nemen over de vraag, in hoeverre op g:ond van het kartelbesluit tegen de on derhavige regelingen moet worden opgetreden. De mifliste- zal niet schromen over te gaan tot toepassing van het middel van schorsing, wanneer het resultaat van het onderzoek of het verloop der gebeurtenissen dit noodzakelijk maakt. (Advert ei tie I i 50 gram. ïErM?<3* NIEMEIJERS TABAK LONDEN. De Bntse minister van Buitenlandse Zaken Eden heeft Maandag in het Lagerhuis mede gedeeld van zijn Sowj et-collega Molotow een bevestigend antwoord te hebben gekregen op zijn voor stel tot verzachting van de behan deling der voormalige vooraan staande Dui'se nationaal-socialisten, die de gevangenisstraffen, waartoe zij zijn veroordeeld, in de gevange nis van Spandau uitdienen. De Westerse ministers van Buitenland se Zaken hebben deze aangelegen heid voor het eerst op de Beriijnse viermogendhedenbesprekingen ter sprake gebracht. WASHINGTON. Oud-minister P. Lieftinck, vertegenwoordiger van de Wereldbank in Turkije, Is per vlieg tuig uit het Midden-Oosten in Wash ington aangekomen. De Turkse premier heeft onlangs aan de Wereldbank verzocht om Lieftinck terug te roepen. Menderes zou Lieftinck beschul digd hebben van „inmenging" in Turkse aangelegenheden. De besprekingen in Washington zullen, naar verwacht wordt, betrek king hebben op een onderzoek, dat de bank in Syne heeft ingesteld, als mede op een rapport over de ont wikkeling van Turkije. HONSBLERSDIJK. -- Gistermid dag is in Honselersdijk de driejarige Nelly Stoorvogel door een noodlot tig ongeval om het leven gekomen. Zij speelde op bet trottoir in de Van der Goesstraat toen een lang zaam rijdende vrachtauto passeerde. Door onbekende oorzaak viel zij te gen de auto aan. die vrijwel onmid dellijk stilstond. Het meisje leek met de schrik vrij te komen, maar. nadat zij het huis van haar tante, waar zij overdag verbleef, was bin nengedragen. overleed zij na enkele i minuten in een stuip. DJAKARTA- Zesduizend Christenen op Znid-Celebes zjjn door benden gedwongen om tot de Islam over te gaan. Een groot aantal Christen-vrou wen cn meisjes werd gedwongen om met bendeleden te trouwen. Twee van hen, die weigerden de Christelijke godsdienst af te zweren, werden gedood. Vele andere vooraanstaande Christenen zijn het slachtoffer van guerilla's geworden. Dit is verklaard door de vice-pre sident van het Indonesische parle ment, dr Tambunan, die tevens een vooraanstaand lid van de Christelij ke politieke party, de „Parkindo" is. Volgens berichten van „Parkindo"- vertegemvoordigers in Celebes is de overheid niet in staat hiertegen af doende maatregelen te nemen. Bij bels zijn bij duizenden vernield, ter wijl een aanzienlijk aantal kerken als moskeeën gebruikt worden. Dui zenden varkens, die het eigendom HOLTEN. De gemeente Holten heeft op haar begroting voor 1954 een tekort van ruim een ton. On bekende grappenmakers hebben nu in de nacht van Zondag op Maan dag een grote ton op de stoep van het gemeentehuis geplaatst met het opschrift: „De gemeente uit de brand, de „ton" is bij de hand." Natuurlijk trok de ton grote be langstelling.,, De grap is door de burgemeester, mr W. H. Enklaar. goed opgevat, al heeft deze schen king de gemeente niet het nodige soulaas verschaft, want de ton was jammer genoeg leeg... Visser deed historische vondst op de zeebodem HARLINGEN. Drie kilometer buiten de kust der Waddeneilanden heeft een Harlinger visser Maandag een antiek stok-anker in zijn net ten gekregen. De vondst moet on geveer twee en een halve eeuw op de zeebodem hebben gelegen, -want dit type anker met eikenhouten lengtebalk was alleen vóór 1700 in gebruik. Het anker is aangekocht door het Harlinger Gemeentemu seum. Om althans nog een klein zonne- s'raaltje in de krant te krijgen met dit miezerige lenteiceer, stel len we U voor aan juffrouw Ann Daniel uit Dade City (Florida) die onlangs is uitgeroepen lot „Florida's Citrus-koningin 1954" (links) en juffrouw Marion Ettie, die vorig jaar dezelfde titel ver wierf, De twee meisjes Ma rion is onderwijzeres en Ann is muziekstudente maken een vocanticreisje door Ztoifserland. Alsof Ze aan het zonnige, warme Florida niet genoeg hadden. (Advertentie l M f BANBEN CANNES. Maandagavond is Bert Haanstra's documentaire film over de oliewinning, „Oïieboren" vertoond voor een publiek van 700 lilmdeskundigen, bijeen voor het Internationale Filmfestival. Het filmpje is uitgesproken koel ont vangen. „Als er een prijs zou worden toe gekend voor de luidruchtigste film', zei een van hen, „dan zou Haanstra's film die verdiénen." Men achtte de documentaire „te technisch in zijn enigszins eento nige uiteenzetting van olieborings operaties ergens in een niet nader aangegeven, oninteressant stukje wildernis". De Oostenrijkse hoofdfilm „Die letzte Brücke („De laatste brug") met in de hoofdrol de jeugdige actrice Maria Sshell, in ons land bekend door haar vertolking van Margaretha in Goethe's „Faust" werd enthousiast ontvangen. „Die letzte Brücke" is het boei ende verhaal van een vrouwelijke dokter in het Duitse leger tijdens de gevechten tussen de nazi's en Joegoslavische partisanen in de Balkan, gedurende de tweede we reldoorlog. Zij wordt door de par tisanen gevangen genomen en moet dan kiezen tussen vaderlandsliefde en de idealen van haar beroep die keuze vormt de kern van het thema van de fiim Het snel van Maria Schell als de doktóres maakt haai een ernsti ge candidaat voor de acteer prijs, meende men. Aan de Oostenrijkse hoofdfilm was een amusante Tjeehisehe te kenfilm in kleuren voorafgegaan over de gevaren van het autorij den „onder invloed", genaamd „O slenicku vic" („Een glaasje te veel"). (Van onze correspondent) BONN, Vandaag is in Oost- Berlyn het vierde partijcongres van dc (communistische) Socialistische Eenheidspartij van Duitsland (SED) begonnen. Als belangrijkste poli tieke gebeurtenis van het congres beschouwt men de rede, die Walter Ullbricht, de plaatsvervangende mi nister-president van de Duitse „De mocratische Volksrepubliek" en se cretaris van de SED over de taak van de partij zal houden. De 3000 gedelegeerden krijgen verder de tekst voorgelegd van het nieuwe party statuut, dat op 7 Maart j.l. als ontwerp werd gepubliceerd. De bedoeling van dit ontwerp is, de SED te reorganiseren naar het voorbeeld van de communistische party der Sowj et-Unie. Ook de functie van de SED in de staat zal gewijzigd worden: in de toekomst zullen de begrippen „par tij" en „staat" vrijwel samenvallen, in die zin, dat de partij controle over de staat krijgt. Dit proces van machtsuitbreiding der SED gaat sa men met de radicalisering van de partij. Van de zogenaamde „nieuwe koers", die in het midden van het vorig jaar leek te zullen beginnen, is langzamerhand weinig meer overgebleven. De partij is, na aan vankelijke aarzeling, kort na de opstand de 17 .Juni 1953 onder UI1- brichts leiding de weg ingeslagen van „de verwprkelijking van het socialisme" en dat op zo kort mo gelijke termijn. Alleen de SED, de „partij van arbeiders en boeren", wordt geschikt geacht, het socialis me in praktijk te brengen De rol van de overige zogenaamde blok- partijen. dw.z. wat er van burger lijke partijen in de Sowj et-zone nog is overgebleven, zal naast die van de SED nog -e-der verbleken. Zonder twijfel zal met de radi calisering van de partij de kloof tussen partij en bevolking verder worden verbreed. Voorlopig staat de Russische aanwezigheid in Oost- Duitsland er borg voor, dat de par tij zal beschikken over de machts middelen om zich tegen de bevol king door te .etten. Moskou heeft kennelijk de hoop om de bevolking mee te krijgen nu opgegeven en opereert verder onder het motto: als het niet goedschiks kan dan moet het maar kwaadschiks. Deze ontwikkeling is in Oost-Duitsland zelf vooral door "Walter "Ullbricht geïnspireerd. Overigens: deze ontwikkeling heeft niet alleen binnenlands-poli tieke betekenis voor de Sowj et- zone. Er blijkt ten overvloede nog eens uit, dat de Russen allerminst van plan zijn. toe te stemmen in een democratische hereniging van Duitsland. Integendeel, ze zijn erop uit, om door het verder bolsjewi- seren van de zogenaamde Duitse democratische republiek de grens tussen Oost- en West-Duitsland te maken tot „staatsgrens". Het verlenen van souvereiniteit en vooral van de bevoegdheid aan. de Oostduïtse regering in den ver volge zelf aangelegenheden te be handelen, die de Duitse hereniging betreffen, is een aspect van deze politiek. De Russen willen de Wes telijke geallieerden en de bonds republiek dwingen Oost-Duitsland als officiële partner in het gesprek over Duitsland te erkennen. Zo is er onverbrekelijk verband tussen de buitenlands-politieke be doelingen van de Moskouserege ring aan de ene kant en de binnen landse politieke ontwikkeling in de Sowj et-zone aan de andere kant. Botsing bus en trein in Argentinië: 21 doden BUENOS AIRES Een autobus is bïj Coronel Suarez in botsing ge komen met een trein van de spoor lijn Bahia Blanca-Rosario, in Argen tinië Hierbij zijn 21 personen om het leven gekomen en vijf gewond. De slachtoffers waren allen buspas sagiers. Het ongeluk werd veroor zaakt doordat de b s poogde nog voor de naderende trein de spoor baan over te steken. van Christen-boeren waren, zijn door de fanatieke Mohammedaanse bendeleden gedood. BAGDAD. Door de overstro ming van de Tigris Is Maandag de moderne voorstad van Bagdad, Nieuw-Ragdad, onder water gelo pen. De meeste inwoners konden zich redden. Iraakse militairen werken koortsachtig om de achter geblevenen in veiligheid te bren gen. De schade beloopt reeds dertig millioen gulden. Nadat Zondag de linkeroever van de Tigris onder de druk van het water was bezweken, steeg het peil buiten de Oostelijke oevers voort durend. Ook door een doorbraak van de rivier de Dijala, in Noord- Irak, zijn in het gebied van Erbil en Kirkoek, veertig personen om het leven gekomen door overstro ming van de rivier de Zab. Bijeenkomsten in Kdam en Den Haag op 5 en 8 April DEN HAAG van het feit, dat vijf jaar geleden de NAVO werd opgericht, zal op 8 April in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een bijeenkomst worden gehouden onder leiding van de Atlantische commissie en met medewerking van de Europese Beweging en de Ver. voor Int. Rechtsorde. Om te memoreren wat in de ver lopen vijf jaren is verricht en ter belichting van de idealen der Noord-Atlantische gemeenschap zullen in een aantal NAVO-landen bijeenkomsten worden belegd. De bijeenkomst in ons land wordt te Rotterdam georganiseerd en wel door samenwerking van de plaatselijke afdelingen van de be weging van Europese federalisten, de vereniging voor Int. Rechtsorde en de studentenverenigingen voor internationale en wereldrechtsorde alsmede door de ver. voor wereld rechtsorde van de studenten aan de Rijksbelastingacaöemie. Zij wordt gehouden in de Beatrixzaal van het Groothandelsgebouw des avonds om 8 uur op Maandag 5 April. (Advertentie LM.) hët unieke, yog él park te A'iphen a/d Rijn heropen! 10 April 1954 A|lcinlichtingen: SiicMinq Voqclpiri AVIFAUNA Alphen.un d* Rijn - Telefoon K 1720 3300 DEN HAAG Minister Cals (O. K. en W.) acht de bezwaren, welke het moöeramen van de Generale Synode der Ned. Herv, Kerk heeft aangevoerd tegen militaire heroeps- voorlichting op scholen, niet ge grond. De brief, die het taoderamen hem en zijn collega van Oorlog over deze kwestie heeft geschreven, geeft zijns inziens blijk van een misvat ting omtrent wezen en zin van die voorlichting en de excursies naar militaire instellingen. De minister ziet dan ook geen reden zijnerzijds bezwaar daartegen te maken. De minister heeft trouwens zo- s hij in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer nog eens verklaart de directeuren der rijksscholen de vrije hand gelaten in het al dan niet toelaten van mili taire voorlichting op hun scholen. Slechts die leerlingen worden toe gelaten, wier ouders schriftelijk toe stemming hebben verleend. Er is dan ook, naar de mening van mi nister Cals, geen sprake van dat er militaire propaganda, onder het mom van voorlichting, in de scho len wordt gevoerd. Ook de gemeen ten en de gemeentelijke schoolbe sturen zijn vrij in het organiseren van dergelijke voorlichting. De vrees van enkele Eerste Ka merleden, dat deze militaire be roepsvoorlichting een eerste stap zou kunnen zijn op de gevaarlijke weg van beïnvloeding van de gees ten der onderdanen door doctrines, die men in regeringskringen zou koesteren, bestrijdt de minister. Hij wijst er op, dat de staatsrechtelijke (Advertentie LMJ Brandend maagzuur blust B in een mum..* Een of twee Rcnnies laten smelten op de tong. En eer U het weet, l& 't leed geleden. Zo hoeft U dus nooit bang te zyn, dat iets wat U graag lust. eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom een prettig, veilig gevoel, altijd Rertmes by de hand te hebben. Jongetje (6) te Hem door auto overreden en gedood HOORN. Het zesjarig zoontje van de familie Beemster te Hem (gem. Venhuizen) is Maandagmid dag toen hij bij het uitgaan van de school plotseling de rijweg over stak, door een auto gegrepen en vrijwel onmiddellijk gedood. NEW YORK. In de Oostelüke staten van de V.S. woedt een voor- jaarsstorm. die reeds aan 13 mensen het leven heeft gekost, In het Westelijke deel van de staat New York ligt bijna 40 cm sneeuw. Er zijn hier vyf doden. Verder naar het Oosten in de Adirondack bergen, is 40 tot 50 cm. sneeuw gevallen. In Iowa zijn. drie doden gevallen. structuur van onze Nederlandse sa menleving in het algemeen en van het onderwijs in het bijzonder een waarborg daartegen inhoudt. DEN HAAG. Minister Cals is van oordeel, dat de keuze van de zes instituten, die in opdracht van zijn ambtsvoorganger prof. Rutten een rapport hebben samengesteld over de „Ma .tschappelijke verwil dering der jeugd" een uittrek sel daarvan verscheen als het om streden „Bronnenboek" gezien de wetenschappelijke standing der instituten niet onjuist kan worden genoemd. Deze instituten was binnen de grenzen der financiële mogelijk heden de vrijheid gelaten het hun opgedragen onderzoek zo in te richten als zy. wetenschappe lijk gezien, het meest verantwoord achtten. PARIJS glimlacht wet een lente blosje. Al een uur na aankomst zit ik voor de deur van mijn hotel terug te lonken, want het heeft een klein terras, waarnaar de kellner me verwezen heeft, omdat zijn baas, di" het inschrijven van gaaien blijk baar ntet aan hem overlaat, op net moment een eindje om is. In een lange sfoe{ trekken de Fransen aan mij voorbij en mijn voornemen, se vrolijk en zoraeloog te vinden, wordt door htiTi bleke, onverschillige ge zichten een beetje gedwarsboomd. Parijs in de lente is echter een met goud bekroonde uiereld-illtzste, rodat het aari mijn waarneming moet liggen. Ik besluit dan ook myn lenzen een beetje tespoelen met een glaasje, maar vóór ik een be stelling heb kunnen doenzegt een vriendelijke vrouwenstem: ,.Monsi*ur. Er staat een oud dametje voor me. met ren glimlach van blij her kennen dm ik voorshands niet kan wisselen. Wie. o toie? Ik rijs maar vast on en hou het ook van m-ijn kant zonnig. Zij ziet er uit als iemand die haar leven lang zelf ge maakte marionetten heeft vertoond en mt noa vaak met welbehagen in een plakboek vol lovende kranten- knipsels bladert. „Monsieur, vnulez-vou*...H De rest is gebrabbel, veel te mis- tig voor mijn Frans-met-touwtjes Dan komj de ketlner ett lost mtjit linguïstisch probleem op. door haar van het terras te duwen Een bede lares ik had het kunnen weten. Terwijl ze teleurgesteld verder dren telt, pak ik de kellner bij zijn wit te mouw cn bestel: ..Calvados." Even zit ik jn spanning, want ik heb de laatste lettergreep van het woordje als „dóó" uitgesproken en misschien moet het wel „dos" zijn. Maar hij snapt het gelukkig meteen en gaat naar binnen om het te halen. „Monsieur. Bedelaar nummer twee maakt zijn opwachting. Het is een grijs, bijzon der haveloos mannetje, maar als je hem waste en een rok aandeed, sou hij een sieraad va« het galabal sim, want zijn oogjes stralen van geest en levenslust. „Voila", zeg ik en geef hem tien francs. Hij is nop bezig Gods zegen over mij af te smeken, als de kell ner terugkeert met een buikfles helder leidingwater die hy voor mij neerzet met de woorden: „Une carafe d'eau pour mon sieur." Dat heeft hü dus verstaan Ik had blijkbaar toch niet calve-dóó, maar calva-dös moeten zeggen. Nu heb je tuel mensen die over zo'n misver stand gaan zeuren, maar ik los het practischer op. berust in het water en zeg. als was het een nieuwe be stelling: „Et calva-dös." Nu heb ik duidelijk „dos" gedaan. Hij kijkt me even melancholiek aan en gaat het dan maar weer halen. Tijdens zijn afwezigheid krijg ik slechts twee mensen om geld een opdringerig vrouwmens, dat een nutteloos krantje aan me kwijt mil, ere een magere, zigeunerachtige man, die van alles mompelt en zelfs na. de inning van de tien francs per se zijn mouw moet opstropenom te laten zien dat hij een erg magere arm heeft. Parijs in de lente! Ik begin be paald te snakken naar de schemer van dat glaasje calvados. Gelukkig daar is de kellner weer. Hij schrijdt langzaam naderbij en zet een mandje met droge broodjes voor me neer. „Et des brioches", zegt hij. Paryse lente, op water en brood. Na die driestuwers-opera van bede laars zie ik er een soort ironische symboliek in, die me als toerist toe komt. Kauwend op het droge brood, dat kennelijk van gisteren is, blijkt het water bij het doorslikken goed van pas te komenTerwijl ik mij somber tegoed doe, nadert bedelaar nummer vijf, een smoezelige dik kerddie duidelijkheidshalve zijn hand alvast ophoudt „Alsjeblieft". zeg ik en leg het tienfrancsstuk er gedwee in. „Monsieur!" roept de man boos. En hij werpt het geldstukje op de grond of het behekst is. „Dat is de baas", expliceert de kellner, lauw van terzijde. Het kost enige moeite het inci dent recht te buigen. Als hij weer glimlacht, zeg ik; „Monsieur, ik zou. zo graag een glas...." En om nieuioe misverstanden te voorkomen, schrijf ik het woordje calvados op mijn sigarettendoosje en laat het hem zien. Hij snapt het dadelijk Sigaretten?" zegt hij. „Nee, die verkoop ik ntet. Maar in de eerste zijstraat links vindt U een café- tabac." Ik ben er maar heengegaan. Het grijze bedelaartje stond er aan het comptoire. Hij dronk calvados. KRONKEL. ZWOLLE. In principe heeft de minister van Verkeer en Water staat thans het rapport van de commissie Langemeyer goedgekeurd, waarin wordt voorgesteld een nieuw kanaal te graven tussen de ÏJssel en het Zwartewater. Met eindeloos geduld heeft de 42-jarige Duitse leerb"werker Fritz Meng een viool gebcmtod. Op zich zelf genomen zouden we dat be richt niet de moeite waard ge vonden hebben om onder uto aan dacht te brengen, ware het niet, dat er met deze viool iets bijzon ders is. Het instrument, dat vol gens deskundigen een mooie klank heeft, is opgebouwd uit ruim acht duizend luciferhoutjes. Meng, die zelf een verdienstelijk amateur violist is, heeft er 364 uur aan gewerkt. «De lente sukkelt maar voort, terwijl het overal bloeit en bot en voortvarende mensen bloemententoonstellingen openen en voorbereiden. Nederlandse kwekers zyn met Belgische collega's bezig rond het kasteel van Annevoie in de provincie Na men de bloemen buiten te zetten. Onge veer een millioen tulpen, narcissen en hyacintben zijn daar uitgeplant. Het wachten is op de zon. We nemen u even mee naar BussUra, waar we de beer P. Stuyvenberg gaan ge lukwensen. „Ome Piet", zoals iedereen hem noemt, heeft op zijn honderdste ver jaardag „beloofd" 110 jaar te zut3en wor den. In zijn jeugd was hy een zwak jon getje, dat steeds maar last van hoofd pijn had, omdat hy met tegen de school lucht kon. Zo zie jc. De Raad van Elburg heeft besloten het museum te laten opknappen. Men wil een conservator aanstellen, dte een Iilst zal opmaken van de vele kostbare bezittingen van het museum. De befaamde Columbia Universiteit in de Vex. Staten bestaat twee eeuwen en de Kon. Ned. Akademie van Wetenschap pen heeft haar een. hartelijk gelukwens- telegram gezonden. De In Nederland geboren componist en dirigent David Broekman, die m 1924 naar de Ver. Staten verhuisde, heeft een mu- ziekprijs van duizend dollar gekregen voor zijn baanbrekend werk bij het ge ven van grotere bekendheid aan de mo derne Amerikaanse muriek in zijn nieu we vaderland. 3 Morgen viert het echtpaar Chr. van 't Hoff-Tolenaars te Dinteloord zijn dia manten bruiloft. De bruid is 84 jaar, de bruidegom 87. De prachtige oude Cellespoort in Kam pen, die nog uit de I6e eeuw dateert, wordt morgen door de studenten van het Kamper studentencorps in gebruik geno men als sociëteit, Nadat burgemeester Berghuis de sleutel aan prof. Ridderboa erelid van het corps zaj hebben over handigd, zal het bestuur van de sociëteit door de Kamper brandweer door het poortluik naar binnen worde» gehesen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2