RFC Sp&rthi§lm($e De SehiedmwMwmer Winst voor Xerxes na harde strijd Reeds na een half uur doofde kamp ïoensvuur van Raak 4-4 halen Na technisch duel ging Hermes met winst uit het stadion luist op tijd schoot Sparta raak Fluks ivas sterker en had recht op 2-0 overwinning Tegen Sittardia SVV kon net Familie v. cl Gijp (of Emma) uit vorm en met 2-0 geslagen RFC was een waardige slippendrager Is alsof het water Gerard, v. d. orput om de lippen liep toen Jcfc v. d. Tuyn mikte. De Schie- mmer deed het dan ook voor- effclijk en sloep de Peyenoord- :elman. Hier werd dus ook raak START TPinstlixg 29 April 1934 Voor doelman De Jong bestaat geen twijfel. Coen Rijshouwer mikte zuiver en de bal slaat in de diepste hoek. Het was dus raak! SCHIEDAM, Maandag. Harry Ehlen, Siitardla's blonde midden voor bezorgde de SW-verdedigers banden vol werk en aan hem heb ben de Limburgers het voor een zeer groot deel te danken, dat zij met een 44 score deze ontmoeting konden afsluiten. Keer op keer glip te deze beweeglijke aanvalsleider iapgs zjjn belagers en het scheelde by het scheiden van de markt maar heel weinig of d= balans was nog in een Limburgse zege doorgeslagen. SW trok fris van de lever het Limburgse gebied binnen. Binnen twee minuten dag daar de bal reeds op de beruchte witte stip, omdat linkshalf Dieteren een schot van Kö- neman tegen zijn arm kreeg. Van Pelt voltrok het vonnis (10). Dat gaf de rood-groenen tijd om op adem te komen en de aanvallen systemati scher op te bouwen. En dit lukte zo goed, dat Sittardia vrijwel geen ge legenheid kreeg het spel te verplaat sen. Steeds weer verschenen Kóne man en Van Pelt met hun vrienden voor de stoere stopper Pfennings, die met heel veel moeite een grotere achterstand kon voorkomen. Dat het 20 werd door Kóneman kwam, om dat Dieteren de bal niet voldoende wegwerkte, waardoor de Schiedam- se middenvoor in het bezit van de leren knikker bleef. En deze maakt© geen fout. De thuisclub deed het daarna wat kalmer aan, hetgeen tot gevolg had, dat Gruyzen en Ehlen hun vizier konden gaan instellen. Dit leidde enkele minuten voor het ser veren van de thee tot een goal van Ehlen, die heel tactisch de bal over Wink en doelman Kouwen wipte. Na de pauze heeft Ehlen voort durend de hoofdrol gespeeld in dit voetbal treffen. Nauwelijks waren er vijf minuten gespeeld of hij diri geerde de bal naar invaller Looyen, die precies in de roos mikte (22> En één minuut later stond SVV be teuterd tegen een 23 achterstand te kijken, toen diezelfde Ehlen eenzelf de pass losliet, die nu door Schil? werd benut. Vinnig beten de rood groenen van zich af. Weer één mi nuut later was de stand 33 door een bijzonder fraai doelpunt van linksbuiten Geel. Dit weerhield Ehlen niet de leidende rol te blijven spelen in. welke opvoering hij dap- per werd gesteund door linksbuiten Gruyzen. SVV moest wederom capi tuleren voor een handig staaltje voetbal van Ehlen, die nu zelf zijn werk afrondde (3—4). De Schiedam mers, wier techniek nu een woordje mee ging spreken, hebben nog hard moeten strijden voor de gelijkmaker. En die kwam niet eerder voordat Van Pelt eerst twee maal hard tegen de staander had gekanjerd. Het was linksbuiten Geel. die na een half uur de buit eerlijk deelde, daarbij gehol pen door Sittardia's doelman Van Rixoord, die Geels harde maar houd bare schot door zijn handen liet glippen Pellenaars ploegleider bij tvereldkam pioenschappen DEN HAAG, De sportcommis sie van de K.N.W.U. beeft Kees Pel lenaars uitgenodigd als ploegleider te willen fungeren van de beroeps- wegrenners bij de wereldkampioen schappen, die dit jaar in Duitsland worden gehouden. Het ligt in de bedoeling, dat de ploeg door de sportcommissie wordt samengesteld, na overleg met Pellenaars, Pellenaars heeft de uitnodiging In beginsel aanvaard. Hij ontving te vens een uitnodiging om met een delegatie van de sportcommissie op 13 Mei mee naar Duitsland te gaan voor het treffen van voorbereidin gen. - Op Goede Vrijdag speelden «te Handelsreizigersclub en vOC hun traditionele wedstrijd. De uitslag werd 44. VOC nam de straf schoppen. daarna beter. ROTTERDAM, Maandagmiddag. De ontmoetingen tassen Feijenoord en Hermes DVS zijn In de Icop der jaren uitgegroeid tot die klassieke voet balduels waar de echte voetballiefhebber eens goed voor gaat zitten. Een voetbalgevecht zonder tot „vecht"-voetbal te komen. Twee ploegen, die voor namelijk in technisch kunnen balansvoordeel zoeken. Ook de jonge Feije- noordpl^eg hield zich aan deze traditie en Hermes kan tevreden zijn met de krappe 12 overwinning, die het eendeels te danken heeft aan de vaar digheid van eigen voorhoede tegenover de ïet-wat ontwrichte Feyenoord- verdediging, anderdeels doordat de verdediging de Feycnoordaanvallen, verstikt in een labyrint van short-passing, de weg naar succes afgrendelde. Symboliek aan de sfeer waarin de strüd gestreden werd was het slot; een omhelzing tussen doelman v. Diest en v. d.Korput, die bij de laatste aanval van de thuisclub tot in het strafschopgebied van de lichtblauwe was door gedrongen en hierby in de armen van v. Diest verstrikt raakte. Treffers van v. d. Tuyn beslisten Den Bleijker moet voor Feijenoord wel een heel raadselachtige figuur zijn. Bar slecht of buitengewoon goed. Deze middag was het buiten gewoon goed. Wanhopig werden zo wel v. Buitenen als Osterholt, die, hoewel in doorsnee zeker betere voetballers dan Den Bleijker, nu qua voetbalkunde slechts tot zijn schou ders reikten Telkens weer schoof hij met onnavolgbare dribbels langs hen en schonk De Bruijn Meerman en v Woerden alle kans te laten zien waartoe zij niet in staat waren; de Hermes-verdediging uit verband te spelen. Zo weinig zelfs, dat eens v. d. Korput van de hem vreemde back plaats trachtte v. Diest met een ferm schot te benadelen. Hennes deed het anders. Ruimte en lucht verschafte de voorhoede zich en waaierde wijd uit. wanneer ten aanval werd getrokken. Een schot van v. d. Tuyn; hoog over, en een van Joop Heijster, zwaar gehinderd door Bol, ging in dezelfde richting. Aan de andere kant miste De Bruijn dè kans, toen goed spel van Meerman en Den Bleijker, de laatste de bal dicht bij het doel op de doellijn bracht en een listig schuivertje terug naar het midden ging, maar De Bruijn miste. Bij goed voetbal behoren doelpun ten. v. d. Tuijn zorgde er voor. Vlak voor rust kwam de bal door het mid den bij de Hermes-scherpschutler, die van veraf inschoot en v. d. Bijl volkomen verraste, 01. In de tweede helft een bijna zelf de spelbeeld. Feijenoord druk d op de Hermes-helft, Hermes-ai len als een luchtig lijnenspel m de wijde ruimte. Middenvoor Meerman kreeg een kans de stand gelijk te maken, doch Osterholt maaide de bal voor zijn voeten weg. En ander maal zwaaide het lange been van Burger de bal van (of was het mis schien achter?) de doellijn weg. Toch bleef de gelijkmaker niet uit. Waar toe Feijenoord zelf niet in staat was, verplichtte het v. Buitenen. Een voorzet van Bol zou v. "Woerden in schieten. Van Buitenen, die dit wilde verhinderen, deed dit echter voor hem, 11. Dat de overwinning toch nog naar Hennes ging. was de schuld van v. d. Hoek en v. d. Korput. die zo stuntel den, dat v. d. Tuijn het niet lang°r kon aanzien en de bal tussen de paal en v. d. Bijl door in de touwen joeg, 1—2. 't Korput om de Cock vd. Tuyn dammer deed het treffelijk en sloep doelman. Hier geschoten. Zij hebben elkaar niets te verwijten (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Maandag „Waar twee kijven, hebben twee schuld". Aan dit gezegde moeten 'de spelers van Xerxes en Emma, die vanavond bij het gaan verzitten naar pijnlijke enkels of scheenbenen grijpen, maar eens goed denken. Het zal de pijn niet doen verdwijnen, maar misschien zullen zij dan tot de conclusie komen, dat zij elkaar niets hebben te ver wijten bij het oplossen van de vraag, wie nu eigenlijk wel de schuldige van al die narigheid was, die door het harde spelle tje voetbal werd veroorzaakt. Xerxes zal moeilijker dan Emma tot die conclusie komen. Het zal met een beschuldigende vin ger naar enkele van der Gijpies wijzen. Accoord blauw-witten, we weten dat Cor en Wim er niet voor terugdeinzen een tegen stander een flinke dikwijls oneerlijke duw te geven. We weten ook dat hun manier van spelen wel eens erg uitdagend is. Toch geeft dit alles geen recht die Dordtse rasvoetballers - want dat zijn ze met een schuin oog te bekijken en bij ieder lichamelijk contact opzettelijke overtredingen te simu leren. Gelukkig liep alles met een sisser van scheidrechter Boer af. Er vielen geen slachtoffers en Emma legde zich na afloop sportief bij de verdiende 20 nederlaag neer. Het druk te doelman Vermeer die zijn doel zo keurig verdedigde spon taan de hand. Toch leidde deze grote rivaliteit nog tot iets goeds. De strijd werd er na de rust spannend en zelfs sensationeel door. Niemand had daarop voor de rust durven hopen, want zowel het spel van Xerxes als Emma kon toen weinig impone ren. Speciaal de Dordtenaren vielen erg tegen. De combinaties van de familie Van der Gijp waren lang zo vloeiend en verrassend niet als we hadden verwacht en Everse en Verhoeven braken ze zonder veel inspanning stuk. In de voorhoede van Xerxes lukte het niet veel be ter. Telkens kon Jur van der Gijp de grendel dichtschuiven en doel man De Jong kreeg weinig moei lijk werk te verrichten. Toch had Xerxes toen de strijd al kunnen beslissen. Coen Rijshouwer wond zich door de vinnige tegenstand op en drong dikwijls tot dicht bij De Jong door. Na een kwartier kwam hij tot op ée doellijn en enkele meters van het Emma-doel. Deze positie gaf hem aanleiding tot het loslaten van een magnifieke voor zet op borsthoogte, waartegen Coen raads slechts zijn hoofd tegen had behoeven te drukken om Xerxes op winst te brengen. Coenraads prefe reerde het gebruik van een hoog opgeheven knie en miste. Overigens gebeurde er in die eer ste helft maar weinig dat de toe schouwers niet ontschoten zal zijn. Daarna viel er, ondanks het feller worden van de strüd meer t€ waarderen. Een laaiend Emma-of- fensief hield veel perspectief in. De lansen zouden nu niet alleen ©p de schilden botsen. Wim van der Gyp kopte uit een hoge voorzet raak. De scheidsrechter ontnam hem zijn vreugde, door te beduiden, dat hu met zijn ellebogen gewerkt had. Pal daarop kon doelman Vermeer door een bliksemsnelle wending een vrije schop van Cor. die Everse van richting veranderde, onschadelijk maken. Emma vergat kennelijk, dat Xer xes in .deze hachelijke situatie het gevaarlijkst was, want op het mid denveld verwaarloosde het de dek king zichtbaar. Vooral Freek van der Gijp bleef nu ver voor en de Xerxes-voorhoede kreeg eindelijk de ruimte, die hij nodig had om tot snelle uitvallen te komen. De eerste de beste uitval bracht al succes. Coen Rijshouwer rondde na tien minuten een gladde combina tie met Kentie met een laag schot af (10). en Van Toorn die in de voorhoede overigens niet meeviel, snelde weer tien minuten later in dezelfde opening en knalde pardoes langs de verblufte De Jong (2—0. Het was duidelijk, dat Emma in deze vorm de achterstand niet kon inlopen Het trok het initiatief nu wel geheel tot zich en Cor en Wim van der Gijp sprongen steeds Koslbriro invaller (Van onze correspondent) EINDHOVEN, Maandag, Do Spartanen hebben deze keer by dö moeilijk te bestrijden Brabantlanen niet verloren, maar toch mogen zij blij zijn met de overwinning. Zij heb ben haar zeer zeker verdiend. Maar, wat verdiend wordt krygt men daar om nog niet. Pas tien minuten voor het einde, uit een scrimmage werd op onverwachtse wijze door invaller de Koning het winnende doelpunt gescoord. In de eerste helft waren de gasten veruit de meerderen van de Braban- tianen, die zich bij voorkeur op ver dediging moesten toeleggen. Voort durend golfden de Rotterdamse aan vallen naar het doel van Wouters, maar het gelukte voor rust niet dit overwicht ook maar in een doelpunt uit te drukken. Brabantia, dat zich taai verdedigde, werd alleen met en kele uitvallen gevaarlijk. Mollen schoot zelfs tegen de lat en voorts bezwoor Dufourné het gevaar. In de tweede helft speelde Braban tia tegen de wind op en inplaats van een nog duidelijker Sparta-overwichfe traden de Brabantianen aanvallend meer op de voorgrond. De midden linie nam bezit van het centrum dat men voor de thee had vrij gegeven. De vloeiende Sparta-aanvallen ble-* ven nu uit. Het zag er naar uit, da{£ Sparta met een doelpuntloos gelylff spel genoegen zou moeten nemen/ zelfs dat men door een onverwachte; goal verslagen zou wordeft. De kansfj keerde zich tegon de thuisclub. Het^ was nu Sparta dat op de gelukkigste wijze aan een doelpunt kwam. Tiet» minuten voor het einde, nadat Koning Boot had vervangen, scoordeg de invaller bij een schermutseling voor het Brabantiadoel, het eniga doelpunt. RBC en Excelsior houden het op 1-1 (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, Maandag. Ds blonde technicus Llndenberg ontoim Excelsior 2es minuten voor 't einde op wrede wyze een overwinning. Uit' een hoekschop kopte hij vlak ondei^ de lat en juiat naast de paal langs een teleurgestelde Den Hertog, Te leurgesteld omdat hy z(jn doel 2<* lang met grote vakbekwaamheid had! verdedigd en de hoekschop volgen^ hem nooit aan RBC toegewezen ham mogen worden. De bal ging volgens hem niet via zqn handen maar via d«r lat achter zijn doel. De gelijkmaker was overigens welj verdiend voor RBC. Het was vooraÈ voor de rust toen het met de sterk® wind m de rug speelde voortduren® sterker. Lagerwaard, Verboom en| Den Hartog hadden er evenwel goedfc het oog in en zo kon het gebeureitf dat de eerste helft die door het frissaj partijtje voetbal, dat beide ploegers lieten, aantrekkelijk was met gelijks- stand 00 inging. Na de rust trokken de Rotterdam-» mers, die Schouten weer misten, he% initiatief tot zich en na 17 minuten veroverden zij de leiding toen Bak enkele spelers passeerde en een goe de voorzet gaf a on Kilsdonk die van dichtbij raak schoot. RBC zette toen alles op de aanval. Vooral Cees Cools en Lïndenberg traden door hun spel op de voor grond. Zes minuten voor het einde viel de verdiende maar fortuinlijke gelijkmaker. astranler naar de hoge voorzetten van broer Janus, maar doelman Vermeer week niet. temeer daan Everse veel moeilijk werk vooe hem opknapte. En als Middeldorp* Rijshouwer en Coenraads enkele minuten voor het einde niet zo ge talmd hadden bij het afwerken van een hele reeks kansen, dan zout Emma nog beschaamder. dan nu» van het veld zijn gestapt meer overleg te werk waren gegaan. Dat deden zij niet en toen zij daartoe wel wilden overgaan, in de tweede helft speelde RFC nl. met de wind mee, stoten de aanvalsspitsen steeds op hard nekkige en voortreffelijke tegenstand van de Fluks-defensie. Langzaam ebde de veerkracht weg. Bü het „allen ten aanval", dat tien minuten voor het einde klonk, gaf niemand de Essenburgers nog een serieuze kans op succes. Zelfs mochten zjj niet meer het genoegen smaken van het redden van de eer. Met een 20 zege ging Fluks dan zijn vreugdedans beginnen. (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM. Maandagmiddag. Een naar gevoel kregen de spriets van RFC weg te slikken toen zij voor de laatste keer de kleedhokken op- Zochten. Hoe anders hadden zij zich het einde van de wedstrijd legen Fluks voorgesteld. Jn plaats van het warme kampioenskleed dat in hun droom gereed lag om de door grote inspan ning vermoeid geraakten ledematen te verwar men, was daar een kille aftocht tussen het ge druis van Dordtse voetbnlvreugde, dat minuten lang duurde en alle aandacht opeiste. Het elftal van Fluks mocht zich door zijn supporters over de laclste resten van Essenburgs grasmat laten dragen en toonde zich nogccns aan de duizenden toeschouwers die getuigen wilden syit van deze beslissende slnjd. £clfs de zon, veel besproken door zijn langdurige afwezigheid op deze Paas dagen, liet zich verleiden en kleurde het feeste lijk tafereel met zijn gouden stralen. Fluks toon de zich dus de sterkste en vriend en vijand zullen het er over eens zijn dat het kampiocnsklecd dat RFC zich waarschijnlijk had toegedacht de Dordtenaren uitstekend paste en dat dj zich dit bovendien op een waardige wijze toeeigenden. Fluks trekt door een haag pan juichende sup porters; het kampioenschap is bereikt. Angstig trekt doelman Hardenbol, aanvoerder, zijn schou der op. De vreugdeklappen kwamen een enkele keer te hardhandig aan. Misschien dat men hier en daar fluistert over geluk. Dat is best mogelijk, want Fluks had een beetje geluk, maar dat moet men in dergelijke wedstrijden hebben. Dat Vrouwe Fortuoa over de schreef ging met haar liefdesbetuigingen is niet waar. Fluks won omdat het beter speelde. Sneller en doelmatiger, verstandiger en sterker van men taliteit. Eigenlijk was het kampioensvuur, dat fel uit de ogen van de Essenburgers straalden toen het duel begon, reeds na een half uur spelen gedoofd. Hun knieën knikten en Fluks voelde zich kip lekker bu de 20 voorsprong dJe het had veroverd. Met geluk, maar dat geluk dankt hot aan het sterke moreel dat het direct na de st;u- toonde. In zo'n wedstrijd kan het gebeuren dat de beste speler faalt, omdat de eerste bal die hij te behandelen krijgt hem slecht afgaat. Dat gebeurde een van de RFC-ers na drie minuten. Er was juist een aanval van Fluks afgeslagen on stopperspil Van Olfen kreeg alle tijd om te overwegen, wat hij zou doen met de bal die op hem afkwam. Er was geen vijand >n de buurt Die akelige leegte om hem heen schokte hem waarschijnlijk zo sterk dat-ie niet tot een besluit kon komen. Doelman Verbrugh had misschien door sneller uitlopen de situatie nog kunnen redden, maar ook bu h^m was de greep van de nervositeit op de spieren schijnbaar erg diep. Het slot van het liedje was, dat Wim Stolk, rechtsbuiten van Fluks, de bal langs beide spelers over de doellijn stuurde. RFC verzette zich scherp en trok met sluitende maar veel te traag uitgevoerde combinaties naar de veste van doelman Hardebol. De defensie van de Dordtenaren sloot god en liet geen kans voor de scherpschutters De Hcyt en Griese liggen. Zij stond wel enkele hoekschoppen toe: die lever den echter geen gevaar op. Na dertig minuten viel de beslissende slag. Linksbinnen Borst trok na een soepele beweging rond de as de bal aan zijn Imkerschoen en joeg die hoog en hard in de richting van doelman Verbrugh. Als een gevaar lijke maar wel te pareren linkse directe leek deze stoot. Vcrbrughs dekking deugde niet. Het veerde te Iaat op en de bal sloeg in de hoogste hoek. RFC begon daarna aan een verbitterde storm loop en had stellig voor de rust de achterstand kunnen verkleinen, wanneer de schutters met iets

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2