f Vertoornde Russen zetten Oostenrijk de voet dwars McCarthy en Cohn voeren een onwaardige vertoning op oorts r Politie krijgt aanwijzingen uit verschillende streken Hel meer in Politieleder maakt jacht op Indische Robin Hood Kremlin acht satellieten allen onbetrouwbaar Het woord Verbod voor burgerluchtvaart: vreemdelingenverkeer beknot Nieuwe encycliek van de paus Prijsverlagingen in Polen [WEST-EUROPA Betere kansen voor de EDG il Panamakanaal met instorting bedreigd Amerikaanse vloot veroudert snel Herdenking gesneu velde Canadezen DE ONTVOERING VAN JAPIE KLERK: Ondergeschikte zondebok voor geknoei met foto Moeder Biekerdyke Man Singh besteelt de rijken en overlaadt de armen met geschenken Brits uitvoerverbod op rubber naar Rusland opgeheven te™'»AKKERTJE Weer ontdekking van radio-activiteit op Japanse vissersboot Robert Taylor huwt Duitse actrice Directeur steenfabriek wordt verder vervolgd CHOCHLOW OVER SOWJET-BLOK: Oost-Duitsland en Polen het zwakst Compromis in Indo-China? Zaterdag 1 Mei 1954 WENEN. De Russische plaatsvervangende Hoge Commissaris in Oos tenrijk, generaal Kraskewitsj, heeft na een langdurig debat in de geallieer de raad niet willen toestemmen in een verzachting- van het besluit van de raad, waardoor de Oostenrijkse luchtvaart in 1945 verboden werd. Het Oostenrijkse verzoek weer een burgerluchtvaart te mogen instellen, was, aldus Kraskewitsj, een doorzichtig voorwendsel om een militaire lucht macht te organiseren. Een Oostenrijkse wet, die het mogelijk zou maken, dal dc bur gers van. acht landen zonder visum in Oosten ruk worden toe sel aten. werd eveneens door de Sowjet-ver tegenwoordiger verworpen. Dit be tekent, dat de Sow jet-Unie Denen, Westduitsers Ieren. Noren, Portu gezen. Zweden. Turken en IJslan- dei's verhindert de Amerikaanse zone te betreden, tenzij zij een Oos tenrijks visum hebben. Amerikaanse functionarissen zei den, dat Kraskewitsj „in klaarblij kelijke woedere" had verklaard, dat Rusland dc meerderheidsbeslissing van de raad niet zou erkennen, die, volgens de regels van de raad de wet automatisch na 31 dagen van kracht doet Uin ondanks de Rus sische tegenstand. Dg Russen verwierpen eveneens een voorstel om Oostenrijk vijf VATICAANSTAD. Paus Pius XII heeft in zijn eerste encycliek sinds vele maanden gewezen op de „ver keerde inzichten" die de laatste ja ren zijn gepropageerd met betrek king tot het onderwerp van het celi baat der priesters en de kuisheid der religieuzen. De encycliek, die Vrijdag is gepu bliceerd, is gedateerd 25 Maart, net feest van Maria Boodschap. De titel is „Heilige Maagdelijkheid" WENEN. Polen heeft prijsverla gingen hekend gemaakt voor een groot aantal consumentengocderen en openbare diensten. De verlagingen variëren van 4ri voor vlees tot 40% voor zijde. Zij -worden vandaag van kracht, terwijl de prijsverlagingen voor de openbare diensten op 15 Mei van kracht wor den. De verlagingen worden doorge voerd in een poging de levensstan daard gedurende 1954—'55 te verbe ren met 15 tot 20%. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, op het ogen blik door de Gcueefse conferentie gedwongen tot een ietwat passieve rol m de wereldpolitiek, heeft in de Bondsdag opgemerkt, dat er tot nog toe tijdens de besprekingen over Azië niets is geschied, dat zou kun nen wijzen op een vermindering van de druk van de 2ijde der Sow- jet-Unie. Daaraan verbond hij de juiste gevolgtrekking, dat er dus ook op een afneming van de span ning in Europa niet mag worden ge rekend. Da onuitgesproken be doeling van Adenauer met deze ver klaring was natuurlijk nog eens de nadruk op de noodzaak van de spoedige totstandkoming der Euro pese Defensie Gemeenschap te leg gen. Men kan daarbij vaststellen, dat de kanseri op een snelle vrijmaking van dc weg naar het Europese Lc- I In het I ger stijgende zijn. I -....i-K„t. I Aan een van de I zoehucht I belangrijkste voor. J waarden, die TT- Frankrijk aan de goedkeuring van bet E.D.G.-verdrag heeft verbonden namelijk de ver. -krijging van Amerikaans-Britse ga ranties tegen een overheersende positie van Duitsland in de defen siegemeenschap is inmiddels vol daan. Een andere Franse voorwaar de, de regeling van de Saarkwestie. is nu ook een stap nader tot haar vervulling gekomen, doordat zowel Parijs als Bonn zich bereid hebben getoond het plan-Van der Goes van Naters tot basis van een vergelijk te aanvaarden. Dat daartegen van liberale zijde in Adenauers eigen coalitie enig verzet is gerezen, is misschien niet eens zo ongunstig. Daarmede immers kan dc Fransen worden duidelijk gemaakt, dat de Westduitse regering geen onbeperk te concessies kan doen. Een gun stig feit is verder, dat de Gaullis ten niet Uit de Franse regering zijn gelopen, hoewel de regering La. niel heeft besloten, de datum voor hot ED.G.-debat in de Nationale Vergadering in de loop van deze maand te zullen vaststellen. Blijft aangenomen, dat in het Franse parlement inderdaad, zoals wordt geloofd, een meerderheid ztch voor de E.D.G. zal uitspreken de goedkeuring door de zesde partner, Italic nodig. Deze hangt voor een goed deel af van do vraag.' of voor dien een hot Italiaanse parlement bevredigende regeling van de kwes tie-Triest zal zijn gevonden. Ook daarop schijnen de kansen niet on gunstig te zijn: uit Belgrado zijn in dit opzicht in de laatste tijd ver zoenende geluiden vernomen en uit Washington wordt bericht, dat men daar druk doende is aan het ont werpen van een plan. dat de in stemming van Rome zowel als van de Joegoslavische regering zou kun nen vinden. Al met al ziet het er dus naar uit. dat nu toch eindelijk de wettelijke basis van het Europese Leger, waar voor het plan ai ruim drie jaren geleden werd opgesteld, op betrek kelijk korte termijn kan worden ge legd. BALBAO (Panama). Twee geologen van het Amerikaanse le ger, die een onderzoek hebben inge steld naar de mate van gevaar voor instorting van het Panamakanaal, zijn gisteren per vliegtuig naar Washington vertrokken om rapport uit te brengen. Met hevige regenval is gisteren het natte seizoen begonnen. Die re gen vergroot volgens deskundigen het gevaar voor instorting van de steile wand van een der diepste in snijdingen van hot kanaal evenzeer, zo niet meer, dan de af en toe voorkomende lichte aardschokken. Een overhangende rots- en aard- massa dreigt van de zogenaamde „Conteactor's Hill' in het kanaal te storten en het voor ten minste een vol jaar onbevaarbaar te maken. Het Panamakanaal is van uiterst groot strategisch belang voor de Verenigde Staten en eveneens van groot belang voor de wereldscheep vaart. WASHINGTON. De Amerikaan se admiraal Robert D. Carney heeft verklaard, dat Amerika het uiterste In het werk moet stellen in de scheepsbouw teneinde veroudering van de vloot te voorkomen. Hij wees hierbij op dc gestage opbouw van de Russische zeemacht. „Vele Amerikaanse schepen, die gebouwd zijn gedurende de tweede wereldoorlog, zijn verouderd. En dit geldt in het bijzonder voor de torpe- dobootjagers en de duikboten," zei Carney. lichte vliegtuigen cn vijf hef- schroef vliegtuigen \oor reddings werk in de bergen tc laten gebrui ken Kraskewitsj verklaarde, dat een dergelijke concessie aan Oos tenrijk een militaire bedreiging in het leven zou roepen Kraskewitsj zei. dat de Oosten ril kers misbruik hadden gemaakt van dc toestem ming om parachutisten voor red dingswerk op te leiden door er 177 in plaats van slechts zeven op te leiden, zoals in December met de Russische autoriteiten was overeen gekomen. DEN HAAG. De jaarlykse plechtigheid ter nagedachtenis van de Canadese militairen, die gedu rende de tweede wereldoorlog in ons land zijn gesneuveld, zal dit jaar op 5 Mei op het Canadese militaire kerkhof te Bergen op Zoom worden gehouden. De plechtigheid begint om 11 uur Ingenieurs-researchprijs voor prof. Telle gen DEN HAAG. Aan prof ir B. D. H. Tellegcn. uit Eindhoven, is cie reseat-ch-prijs toegekend van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs. Deze prijs wordt eens in de twee jaar toegekend aan hem o£ haar, die het meest heeft bijgedragen tot de ontplooiing en ontwikkeling van een der vakgebieden der ingenieurs techniek. Op 9 Juni zal in Utrecht aan prof. Teilegen de medaille met oorkonde worden overhandigd. (Van onze correspondent) HAARLEM De kinderpolitie, die vrijwel dag cn nacht speurt naar de verblijfplaats van dc sinds dc Eerste Paasdag vermiste vier jarige Japie Klerk, heeft thans een vrij duidelijke aanwijzing gekregen uit Ooslerhout bij Nijmegen. Dinsdag na Pasen, 's middags om half 3. stopte bij een benzinepomp in deze plaats een automobilist, wiens signalement vrijwel overeen kwam met dat van de automobilist die op de middag van de Eerste Paasdag met een kind in zijn wagen op de pont over de Ringvaart by de Cruquius te Heemstede werd ver voerd. De eigenaresse van de ben zinepomp te Oosterhout heeft mee gedeeld, dat er in de auto een jonge tje zat, dat gezien zijn signalement, de vermiste Japie Klerk zou kunnen zijn. Zij heeft tegen het jongetje ge zegd: „Zo, bon je met je pappie aan het toeren?" De jongen gaf echter geen antwoord en gedroeg zich nog al schuw. De Haarlemse politie verzoekt de j automobilist waar het hier om gaat, Difc is de figuur. waar het hele gekrakeel tussen Amerikaanse le- gerautoriteiten en senator Mc Carthy om gaat; dienstplichtig soldaat David Schine. Hier wan delt. hij met het air van „wie doet me wat", dat hem. voortdurend kenmerkt in de buurt van het senaatsgebouw, waar momenteel het duel tussen het leger en McCarthy gevoerd wordt, en waar hij als getuiae ziïn rol meesveelt iv het drama, dat duizenden Ame rikanen via radio en televisie vol gen. (Van onze correspondent). NEW YORK. Een zekere James Juliana, lid van de staf van Senator McCarthy, beeft gisteren als getuige in het onderzoek naar het IegerconfUct verklaard, verantwoordelijk te zijn voor de vergroting van de bewuste foto van de Amerikaanse minister van het Leger Stevens en de dienstplichtige Schine, een van McCarthy's medewerkers. Deze vergroting moest dienen om de bewering te staven, dat de minister van het Leger in zyn al te grote ijver om McCarthy cn diens staf te paaien, zich met een gewone soldaat op een foto liet vereeuwigen. HIIIllRilll!!llll!!nfl!I!!l!l!!aina^^ Niemand gaf. zo verklaarde James Juliana, hem opdracht, andere figu ren uit de oorspronkelijke foto weg te laten. Hij deed dit nota bene met de indruk .dat Cohn McCarthy's 'rechtskundige adviseur, of advocaat Jenkins een foto wensten waaroo Stevens en Schine tezamen voor kwamen. Hii kon zich niet meer herinneren, waarom hij de vergro tingen liet maken, met cn zonder de andere figuren uit de groen Ook herinnerde hij zich niet meer. waar. (Advertentie LM.) In hec jaar waarin de wereld het ver trek herdenkt van Florence Nightingale naar het strijdtoneel op de Kiim, in October een eeuw geleden, brengt Ltbelle het ware verhaal van ccrj andere heldhaftige vrouw, de „Heldin der Amerikaanse slagvelden": Een onbekende weduwe redde duizenden soldaten het leven door als een moeder voor hen te zorgen. De beroemde generaal Ulysses Grant zei van haar: „Zij staat in rang boven mij!" Her dankbare Amerikaanse volk richtte een standbeeld voor haar op. In Libelle van 8 Mei begint dit ontroerende levensverhaal, een late hulde aan een ten onrechte vergeten, grootse vrouwenfiguur. EXTRA: Wekelqks het aardige kinderblad TOMBOLA of maandtlqks een COMPLETE ROMANBIJLAGE. NIEUW DELHI. Een politiemacht van 1.700 man jaagt op het ogen blik In India een bendeleider na, die „de schrik voor de rijken en de vriend van de armen" wordt genoemd. Deze bendeleider. Mat» Singh, wordt ge zocht wegens moord, ontvoering en rovery. Hij cn zijn bende, die voor ccn groot deel uit familieleden bestaat, opereert In een gebied van 20.000 vier kante kilometer in een bergachtig land in Noord-tndia. Alle pogingen, die tot dusver zijn gedaan, om Man Singh onschadelijk te maken, zijn mislukt. Man Smgh was eens een groot- schenken overladen, grondbezitter cn dorpshoofd van Door dc staaltjes van moed en gc- Chcra Ralhor in Oettar Pradesj. waar slepenheid is hij in de ogen van de hij zowel bij de politie als bij het J bevolking een legendarische figuur, volk zeer geacht was. Naast hem t Zo heeft hij eens. aldus de politie, woonde een Brahmaan. Tilafi ge- met twee hoge r egeringsf unction ar is- naamd, over wiens gedrag Man Singh sen bij een wederzijdse vriend ge- gebelgd was. De vete tussen beide dineerd zonder dat bekend werd, wie mannen nam een ernstige wending, hij was. In Maart van dit jaar zijn toen de zoon van Man Singh Tifali hy en zijn bende in poiitic-umformen doodde. Er laaide een strijd op tussen - ontkomen, toen zij omsingeld waren. om Jenkins niet een exemplaar van beide foto's ter hand stelde of hem althans niet waarschuwde, dat de ene niet oorsnronkeliik was. Het geheugen van alle andere le den van McCarthy's staf. die ais ge tuigen waren opgeroepen, bleek even zwak. Zij spraken elkaar vaak op kleinigheden te gen en geen hun ner had ooit eerder over een foto gehoord of vernomen, wat McCarthy en Cohn er mee voor hadden, toen zij eenmaal door soldaat Schine uit New York was overgebracht en op hun kantoor was gedeponeerd. Het is een menselijke en onwaar dige vertoning. Men mag hooen.dat althans het Amerikaanse volk min der zwak van geheugen is en zich zal herinneren, dat senator McCar thy noch Cohn gisteren enige op heldering in dezen verschafte, of ook maar blijk gaf dit wenselijk te achten. LONDEN. Engeland zal Maan dag alle beperkingen op de verkoop van rubber naar de Sowjet-Unle en haar Europese satellietstaten ophef fen. Het verbod op de verscheping van rubber naar communistisch China, Noordkorea cn Tibet, alsmede naar Hongkong en Macao blij ft van kracht. Dit verbod vloeit voort uit de reso lutie van de Ver. Naties van Mei 1951. welke werd aangenomen in ver band met de oorlog in Korea. Een regeringswoordvoerder ver klaarde. dat het opheffen van de be perkende bepalingen niet was voort gekomen uit de overtuiging, dat Rus land meer rubber diende te krijgen, doch uit de mening, dat het Kremlin toch al alle rubber die het nodig had „uit andere bronnen ter wereld" be- (Ad'jerteniie l.M.) de families, waarna Man Singh tot tien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens zijn aandeel in het uitschakelen van een lid van de an dere partij. In de gevangenis had hij zich vast voorgenomen, alle Tilafi's te doden. Veertien jaar later, in 1952, werd het laatste levende lid van de familie Ti- laf i. Neth Ram. doodgeschoten. Dorpelingen, die het bendehoofd hebben ontmoet, zeggen, dat het een godvrezende, kalm sprekende en in nemende oude man is, die vrijelijk met zijn bende van dorp tot dorp trekt zonder de armen leed te doen. Hij zou deze laatsten zelfs met ge- Maar ten opzichte van „verraders" is Man Singh genadeloos. De politie heeft herhaaldelijk getracht volge lingen van Man Singh tot verraad over te halen Het lijk van de adspi- rant-verrader zou in alle gevallen naar het naastbii gelegen politiebu reau zijn gezonden. In Februari van 1953 besloten de vier Indische staten, waarin Man Singh opereert Madhya, Eharat, Radjasthan, Oettar Pradesj en Vind- hya Pradesj een gemeenschap pelijke actie tegen Man Singh en zijn volgelingen te ondernemen. Op het hoofd van de leider slaat een hoge prijs. „Zenuwen „Nare (togen"? Moe cn mat? TOKIO. Opnieuw Is radio acti viteit geconstateerd op een Japanse vissersboot Autoreiteiten van de Japanse ge zondheidsdienst hebben verklaard, dat gedeelten van het schip en de kleding van de bemanning sterk ra dio actief waren. Van de gevangen tonijnen bleken er 54 ongeschikt voor de consumptie. Het schip, de 100 ton metende JCovu Maru", heeft op 26 Maart, tij dens de tweede Amerikaanse water stofbomexplosie, op 500 mijl ten Zuidoosten van Bikini gevist. HOLLYWOOD De bekende filmacteur Robert Taylor en de Duitse actrice Ursula Thiess hebben gisteren hun verloving bekend ge maakt. Een romantische vriend schap bond hen reeds twee jaren. Taylor zeide. dat het huwelijk en het kiezen van een huis zullen moeten wachten tot zij beiden hun filmwerk voor de zomer achter de rug hebben. Taylor, die nu 43 is en de actrice Barbara Stanwyck gingen in 1951 na een il-jarïg huwelijk uiteen. De 30-jarige Ursula Thiess verkreeg echtscheiding van haar Duitse echt genoot voor zij naar de Verenigde Staten kwam. HAARLEM. De Haarlemse offi cier van justitie mr G. "W. F. van der Valk Bouman, heeft een kennisge ving van verdere vervolging gezon den aan de heer J. A, van Herwaar den te Aerdenhout. directeur van de N.V. van Herwaardens Kalkzand steenfabriek te Hillegom. De heer Van Herwaarden wordt ten. laste ge legd verduistering van 900.000. ten nadele van deze N.V. en van ööO.OOO.— ten nadele van het pen sioenfonds van het bedrijf. Radio-actieve soldaten ter observatie opgenomen HONOLOELOE. Dertig dienst plichtigen van leger, marine en lucht macht, die op i Maart tijdens de proefneming met een waterstofbom op Eniwetok met radio-actieve stof fen in aanraking gekomen zijn, be vinden zich thans bij wijze van voor zorgsmaatregelen ter observatie in een hospitaal. Zij hebben ogenschijnlijk geen na delige gevolgen van overigens gerin ge uitstraling ondervonden. MUNCHEN— Het Kremlin acht de positie van al zijn satellieten onsta biel, maar Polen en Oost-Duitsland worden beschouwd als bijzonder zwakke schakels in het Russische blok, heeft kapitein Nlcolai Choehlow de gedeserteerde kapitein van de Russische geheime politic, Vrijdag verklaard. Choehlow, die in Februari van dit jaar naar het Westen vluchtte nadat hij geweigerd had een anti-commu nistische Russische emigrant in Frankfurt te liquideren, zei dat Po len uit hoofde van zijn grootte en strategische positie als de minst be trouwbare van alle satellieten be schouwd wordt. In een interview met radio Vrij Europa verklaarde hij, dat Oost- Duitsland het minst ontvankelijk is voor toetreding tot het Oostelijke blok. Hij zei, dat de anti-communis tische opstanden van 17 Juni een diepe invloed hebben uitgeoefend op het denken van het Russische volk en dat vrijwel iedere Rus thans van de opstand afweet. Volgens Choehlow acht het Kremlin alle staatslieden van de satelljetlan- den onbetrouwbaar en tijdelijke werktuigen. De M.W.D. (geheime politie) opereert in die landen vrijwel altijd zonder voorkennis of medewerking van de communistische partijen of plaatselijke politie. zich voor het geven van inlichtingen te melden. Dc Groningse politie on derzoekt momenteel de aanwijzin gen uit Oldekerk bij Grootegast, waar ook een auto met een jongetje erin werd gezien. De signalementen var. de jongen cn de bestuurder kwamen ook hier vrijwel overeen met die van de gezochte. Vervolg van pag. I omdat niemand kan vertellen, hoe het m stand kan worden gehouden. In Korea was een duidelijke geogra fische indeling; Niets daarvan bestaat in Indo- China. Het communisme is er niet gekomen als overweldiger; het is een vergroeiing van de nationale strijd. Een militaire demarcatie-lijn is zo wel om geografische als politieke redenen onhoudbaar. Het gebied van Vietnam is doorziekt met communis tische cellen, die gebruik maken van de ontevredenheid, die Bao Dai's regime verwekt. Hoe wil men de communisten beletten. Vietnam te infiltreren en te ondermijnen? Een wapenstilstand, een verdeling en ieder compromis, dat wordt ge sloten, zou uiteindelijk op de schou ders van Amerika vallen; want dit land is het enige, dat de communis ten voldoende angst kan inboezemen om hen van onherstelbare daden te weerhouden en een onherstelbare daad zou het zijn, indien de commu nisten met politieke of andere mid delen in Indo-China een militaire situatie schiepen, die voor het Wes ten onaanvaardbaar is. In die zin moet men de mededeling van Eisen hower verstaan, dat Amerika geen ingrijpende maatregelen overweegt voor de conferentie van Genève ge ëindigd is. Het is een waarschuwing; alle speelruimte, die het Westen in dit conflict nog is gelaten dankt het aan deze waarschuwing. De detail-discussie over Korea, al of niet in commissies, zal Maandag beginnen, tenzij Zuid-Xorea, dat als enige op de sprekerlijst staat. Maan dag nog gaat spreken. Maar de ande ren, een klein dozijn, en daaronder zijn Engeland en Frankrijk, zullen aan deze eerste ronde niet hebben deelgenomen. Waarom? Eden wil zich een interventie misschien voor behouden tot een gunstiger ogenblik is aangebroken en Bidault zal genoeg aan zijn hoofd hebben over Indo- China. In werkelijkheid is het de Indochinese kwestie, die de confe rentie beheerst. De besprekingen, die Eden gisteren met Molotow en Tsjoe En-lai had, zullen wel tot doel hebben gehad de discussie over Indo-China voor te be reiden. De vertegenwoordigers van Ho Tsjiminh en Bao Dai moeten nog worden uitgenodigd en zo is er meer. In Korea staat het front militair doch ook politiek stil. Net als in Duitsland. In Indo-China daarente gen. is de zaak in beweging. Dank zij de nederlaag, die het Franse leger op het punt staat te incasseren. Dat Dien Bien Phoe gered wordt is wel uitgesloten; het gaat er om, Indo- China te rédden en de belangen, die het "Westen daar heeft. Een hele reeks van geruchten is in omloop gebracht, sommige met per fide bedoelingen. Communisten en hun talrijke vrienden onder het soort journalisten, dat graag voor anti burgerlijk doorgaat, speculeren op de val van het kabinet-Lamel na de val van Dien Bien Phoe. Men prutst al aan de namenlijst van een kabinet- Mendès-France de economische hervormer, die, zoals men weet. fel tegen voortzetting van. de oorlog in Indo-China is, Vinogradou de Russische ambas sadeur, die in Genève vertoefde, zou, met het oog daarop, hals over kop naar Parijs zijn gevlogen. Het is niet kwaad bedacht en het is zelfs niet onmogelijk, aangezien in sommige milieux niets onmogelijk is. Maar het is toch ook niet eenvoudig. Een ka binet wordt in het algemeen niet ten val gebracht, terwijl het een vitale onderhandeling voert op een inter nationale conferentie. En Bidault is bovendien geen lam. IJ een overheidsdienst moest Ik een rapport halen, waarnaar de redactie van dit dagblad al lan ge tijd reikhalzend uitzag. Na in een vijftal verkeerde kamers te zijn binnengeweest bleek ik einde- ly'fc terecht aan een loket waar achter zich wel dertig schrijvende personen van beiderlei kunne in bedrijvige houdingen ophielden „O ja, V hebt hier al vaker ge vraagd ont dat stuk hè?" zei de ambtenaar die mij te woord stond. „Wou, het is bijna gereed. We moe ten het alleen nog even epibreren. Dus als U volgende week terug komt „Dat is goed", zei ik en ging heen. Toen ik echter op de gang was dacht ik: „TVa£_ zou de term epibre ren eigenlijk inhoudenSigneren seponeren, corrigerendaar heb ik allemaal wel eens van gehoord, maar dit was een volslagen nieuw woord voor mij Ik hoorde het ge sprek al, dat ik straks met mijn baas zou moeten voeren. Zo. waar is het stuk? Dat moet eerst nog even geëpibreerd worden. Wat is dat? Tja. daar heb ik geen idee van... Het zou te zot zijn Hoewel het vervelend is. je onwetendheid dl te manifest aan het licht te brengen, keerde ik mij toch na korte zei/strijd am, en ging de zaal weer binnen. De dertig schrijvende personen lieten en "bloc de kroon tjespennen rusten en keken mij welwillend aan. „Ja meneer, wat verlangt U?" Vroeg de ambtenaar. „Ik wou eens vragen*', zei ik moeilijk, U sprak zoeven van epi breren het zal wel erg dom van me zijn. maar wat is dat eigenlijk? Een gemompel van bijval ging door de rijen en ook de ambtenaar keek licht ontroerd toen hij mijn hand greep en sprak: „Dit is werkelijk een héél bijzon der ogenblik, meneer." „Waarom?" antwoordde ik. „Omdat U vraagt wat het bete kent", zei ■'de man, ,JIet betekent namelijk niets. Het is gewoon maar een woord. Ik heb het zelf verzon nen Op een dag was er een lastige heer aan het, loketdie ons haast wilde laten maken met een kwestie die zijn tijd moest hebben. Ik zei: „Meneer, U hebt groot gelijk, maar geef ons nog een weekje om de zaak te epibrerenHet woord kwam vanzelf uit mijn volheid te voorschijnEn het werkte uitne mend; de man ging getroost heenf Sindsdien «jas het al spoedig on misbaar. Want in iedere denkbare situatie, bleek het te pas te komen. „Nee, meneer Frederiks is er niet, die moet da hele middag epibre ren.Dan rrei men „O" en berustte eerbiedigt Het was practisch, een. oningewijde een dossier te geven met de opdracht: „Wilt U dit even epibreren?" want altijd maakte de betrokkene zich dan met zo'n mapje uit de voeten, om er in zijn kamer iets mee te doen. dat naar zijn ge voelen, de betekenis van het fasci nerende woord het dichtst nabij kwam. „We hebben zelfs", vertelde de ambtenaar, „op het bureau van een der hoogste functionarissen een sponzedoos geplaatst, met een brief je. waarin stond:_,jZoudt H zo orien- delijk willen zijn, de gaatjes van deze spons even zelf te epibreren De betrokkene, een gegradueerde intellectueel, bleek er de volgende morgen onder geschreven te heb benr „Spons onderzocht en in orde bevonden." Een voorzichtige geest, U merkt het al. Hij verzweeg zijn onwetendheid maar liet zich tóch niet epibreren." Ik betuigde mijn diepe eerbied voor de vvjsgerige achtergronden van deze opzet en was al bij de deur, toen de ambtenaar mij nariep: „Meneer., 't is niet om het een of ander, maar ik heb dit uitge vonden en nou ja, zou ik nu niet in aanmerking komen voor een prijsje of een hulde of zo iets. „Ik zal het vragenantwoordde ik. „En hoe hoor ik het antwoord?" vroeg hij begerig. Wacht U maar rustig af. Ik epï- breer U wel", beloofde ik. En ik epibreerde mij huiswaarts. KRONKEL Nederland en Argentinië sluiten postovereenkomst BUENOS AIRES Argentinië en Nederland hebben Vrijdag een over eenkomst getekend ter regeling van het post- en pakketverkeer tussen beide landen. Dit is de „ulo" van George Frïs- bie «ir De Pere (Wisconsin), die hij een grote toekomst toedicht als het yliegtuigje-voor-iedereen, mits die iedereen over een paar losse cen ten beschikt. Het machientje, een driedekker, is vier en een halve meter lang en heeft een vleugel spanwijdte van zes meter. Het kan met een tap-snelheid van 160 km per unr vliegen We mogen er ver der over denken zo we «rillen, maar een fantast is George toch niet. Indertyd boekte hij aardige successen met zyn „Bouw-het-zelf"- scheepje. dat 3000 dollar kostte en «rij veel kopers vond. Onze in lichtingen vermelden niet wat voor soort bootje dat was, dus kunnen toe geen vergelijkingen trekken met de vele en heel wat goedkopere- bauw-het-zelf-scheepjes, die elke Nederlander met liefde voor de zeilsport en voldoende vaardigheid ook kan bezitten. Mits hij er enig geid en veel tijd voor over heeft. m Ir C. Bicmond. directeur van de Amsterdamse waterleiding, is verzocht de staat CaltfomSë van advies te dienen over de aanleg van een dam. die de baai van Califomië moet afstuiten ten behoeve van de zoet watervoorziening. Vrijdag werd John J. Zmowies naar het politiebureau van Buffalo gebracht wegens (meer dan) verregaande staat. „Nietus" nep hij bij de inspecteur „ik kan nog best wat hebben een glaasje wijn zoals je daar hebt" en hy pakte een fles van de tafel cn dronk er een fikse teug uit Het was stempelinkt.. En heer Frank Pych ook tut Buf falo parkeerde zijn wagen Donderdag 2ondcr het te merken op de rails van cie stedelijke spoorlijn. De trein nam even later de achterkant van de auto mee Pech Pych! In Montreal Is een vrouwelijke em ployé van het postkantoor zeer kort na indiensttreding weer ontslagen. Bij een examentje bleek dat het lieve kind met kon lezen. (Zulke dames alleen geschikt voor de Nederlandse Tante Pos op Ko ninginnedag). De Nederlandse immigranten in Australië hebben Koninginnedag uitbun dig gevierd. Overal waren feesten, re cepties en bals. 1200 Nederlanders kwa men Donderdagavond in de grote dans gelegenheid „Trocadero" te Sydney bij een om het vierde traditionele Oranje bal te houden. Een groep buitenlandse gasten van het ministerie van Wederopbouw gaat Dinsdag en Woensdag een kyfcje nemen bij complexen houten woningen in het rampgebied, Bij deze bezoekers is ook de geestelijke vader van dit preab-pro- ject. de Canadese It.-kol. W. B. G. Rey nolds, gedelegeerde van de Liga van Rode Kruisveremgingen- - Deze heer Reynolds (Montreal) heeft het vorig jaar de hulpverlening van alle Rode Kruisorganisaties aan het rampgebied uitstekend gecoördineerd Eén actie beoogde 12.000 gezinnen van nieuw linnengoed te voorzien, de twee de betrof aanvoer van landbouwwerk tuigen. de derde voorzag m de bouw van ruim BOO houten, woningen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2