Lage brug over de Noordvest aesthetiseh onverantwoord OBK musiceert bij SW-Willem II OUD EN JONG DWS-liandballers naar de tweede klasse Bodem-onderzoek in Oud-Mathenesse Voorstel aan raad voor principe-besluit AGENDA Enorme drukte bij vertrek van de lossers Na storm op zee, vechten aan boord Damclub „Schiedam" Wie heeft iets verloren? „Amieitia" vierde jaarfeest Esperanto-agendo Straatvoetbai Zakenstudiekring besloot seizoen Burgelijke Stand PPSC-nieuws Bonte avond In de Planlace Aller hulp nodig Uitvoeringen van THOR r Matroos, die kapitein sloeg, staat terecht Ingebroken om te kunnen feesten Volkstuin wijkt voor vliegveld Koning Haakon opent Rode Kruiscongres Burg. d'Ailly opent vergadering van Ver. Ned. Gemeenten Dinsdag 25 Mei 1954 Reeds In een l>rfef van 22 Maart j.l- hebben B. en W. de raad het plan Voor een vaste brug over de Noordvestgracht, gelegen in het verlengde van het Spinhuispad voorgelegd, B. en \Y'. wezen er daarbij op, dat deze brug een onderdeel zal zijn van de belangrijke „uitvalsweg", welke de <jrote Markt vla de verbrede Ooievaarssteeg en Vijgensteeg en het te verbreden Spinhuïspad met NIeuwland en het Stadspark in Kethei rechtstreeks zal verbinden en dat deze brug ook een belangrijke verbindingsschakej zal vormen om de nieuwe Technische Schooi en R.K, UX.O.-school in Nietiw- land te bereiken, zodat het van belang is de bouw daarvan zoveel mogelijk te bespoedigen. Op 2G Maart jj. werd het plan van de brug in besloten vergadering door de desbetreffende technische ambtenaren aan de raad toegelicht. Hoewel er principieel geen bezwaar werd gemaakt tegen het bouwen van een brug te dezer plaatse, kon omtrent de hoogte van de brug waaraan de Commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding reeds veel aandacht had besteed, nog geen eenstemmigheid worden verkregen, zodat het gewenst bleek nader te onderzoeken of een lagere brug mogelijk zou zijn. Ter voorkoming van misverstand moge worden opgemerkt, dat volgens het onderhavige plan de bovenkant van het wegdek in het midden van de brug Is gedacht op pl.m. 1.90 m. -f N.A.P.; rekening houdend met een dikte van de brug van pl.m. 0.80 m. kamt dus de onderkant van de brug te liggen op pl.m. 1.20 m, N.A.P. of wel 1,50 m, boven het water (dat op 0.40 ra, N.A.P. ligt). De toerit- ten langs Noordvest en Noordvest- singel zullen, derhalve een geringe helling vertonen practisch dezelf de helling als bij de nieuwe Ooie- vaarsbrug in Ooievaarssteeg en Vij- gensteeg. 0 De kademuren zullen worden her steld en evenals de genoemde we gen op 0.50 m. -r N.A.P. worden gebracht. Bedoeld onderzoek heeft sindsdien plaats gevonden, doch de deskundi gen van Gemeentewerken kunnen ook bij nader inzien vooral op aesthetische gronden niet tot een lagere hoogte adviseren. Dit resultaat is in de Commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuit breiding andermaal besproken, met het gevolg dat deze Commissie in haar vergadering van 12 dezer, waarin één lid afwezig was, zich met 5 tegen 4 stemmen vóór de ge projecteerde brug heeft verklaard. Het College heeft zich daarna ernstig beraden en met de direc teur van Gemeentewerken breedvoe rig van gedachten gewisseld. Op grond daarvan meent het dat een brug, zoals die thans ontworpen is, vooral om aesthetische redenen te verkiezen is boven een lagere. In dit verband merken wij nog op, dat met de eigenaren van de panden, gelegen aan de Noordvest, recht tegenover de nieuwe brug (welke panden zullen moeten wor den afgebroken, daar op deze plaats de doorbraak naar het Spinhuispad is geprojecteerd) omtrent de eigen domsoverdracht overeenstemming is verkregen, zodat geen tijdelijke maatregelen in de vorm van ëen De uitslagen van de door de dam club „Schiedam" gespeelde borden wedstrijden zijn: J. de WildeD. Zonneveld E. v. Hoek—M. Coté Chr. A. Habermehl— M, A. v. d. Kraan J. Wester veldT. Visser J. v. Tilburg—W. M. Pranger J. v. WalsumE, v. Hoek J. Dirkseu—-J. Visser J. L. de Keij—J. C, Onink C. W. Sleeuwenhoek P. v. Noordennen 2—0 2—0 2—0 1—1 1—1 1—1 0—2 0—2 Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 9— 12.30 uur en 28 uur: Motorhand schoen <L.), tangetje. Te bevragen bij de vinders: Rode autoped, Aarsen, Aleidastraat 109b: wasketel, De Geer, Seringenhof 8 <v.m. Kethel); gummi zadeldek, v. d. Plas, Willem Brouwerstraat 29; dop van autowiel, H. Rost, Haven- dijk 174: zwembroekje, R. BorstlaD, NiC. Beetsstraat 48b; glasé dames- handschoen (L.3, J. "Winkel, Zalm straat 14; zonnebril. K, Sterenberg. Rotterdamsedijk 297c; ring met Lipssleutel, Herwerden. Vondellaan 34; ring met 9 sleutels. Smit Rem- brandtlaan 108; ring met sleutels, R. Vredebregt, Baterstraat 62; zwar te vulpen, A, Zagwijn, Oostsingel 9; vierkleurenpotlood, v. Beek, G. Reinderstraat 30a; lederen tas, Jan sen, Hoogstraat 15; Damesportemon- trtaie met inh„ mevr. Blom, Kort landstraat 5/1: witte koppel met 2 tasjes, Uitdewiïligen, Vondellaan 35a; actetas met inhoud, Brussé, Stephensonstraat 18; bruin lederen portemonnaie, B. J. Rademaker, Lange Haven 134, koperen arm bandje, K, v. Rossen, Rijnstraat 39a; bedrag aan geld, C. v, d. Poel, Watt straat 35b. keermuur vóór deze panden zullen behoeven te worden getroffen. B. en W. willen de raad dan ook voorstellen in principe tot de bouw van een brug over de Noordvest te besluiten. Waarna de Dienst van Ge meentewerken de plannen in deze richting verder kan uitwerken, op dat zo spoedig mogelijk het voor stel tot het verlenen van het be nodigde crediet kan worden inge diend. In het Volksgebouw waren de le den van de Schiedamse Toneelver eniging „Amieitia" Zaterdagavond op het jaarfeest bijeen. Begrijpelijk moesten de dames en heren tonelisten er optreden om hun eigen leden te vermaken. En zij zijn hierin geslaagd, met de opvoering van een tweetal toneelstukjes, geti teld: „Kleptomanen" en „Eindelijk". Twee toneelstukjes, waarbij men weer eens hartelijk kon lachen en de beslommeringen van het dage lijks leven kon vergeten. „Kleptomanen"mensen, die stelen..,, zonder eigenlijk „dief" te zijn. Want een kleptomaan pakt weg wat hij ziet liggen, omdat hij het een maal niet kan laten liggen. Meestal wordt het gekaapte thuis ergens in een kast gelegd, om nooit meer naar om te kijken. Op het toneel wordt zo'n kleptomaan gesnapt en..moet voor de rechter komen. Niettegen staande alle bezwarende omstandig heden, wordt hij toch door de rech ter vrij gesproken. Hij gaat dus weer z'n gewone gang. -Dit levert uiter aard de eigenaardigste verwikkelin gen op. Het tweede stuk „Eindelijk" behan delt een pas getrouwd paar, dat op bnwoliiksreis is De eigenaar van het hotel, alwaar zij hun intrek hebben genomen, krijgt een waarschuwend telegram, dat dit stel zich van het leven wil beroven. Natuurlijk wor sen zij zwaar bespied en alle gan gen van hen nagegaan. Ten slotte komt een en ander uit en kunnen zij de hotel-eigenaar overtuigen, dat het telegram vals was geweest, waarna zij in „vrede" konden leven! Na afloop was cr bal onder leiding van de heer M, Slavenburg met mu zikale medewerking van de Band van de Schiedamse Cartonnage Fa briek. Merkredon, Ia 26an de majo: Klub vesper o, Komuna leg ado kaj tradukado ce familio v. Gink, Ploeg- straat 19 7- Venu kelkajn horojn al Esperantujo. De uitslagen van de gisteravond voor de straatvoetbalcompetitie ge speelde wedstrijden zijn: Atd. A- EldosVOZ 1—0. Afd. C 1: ODSDSL 0—1. Afd. C 2: GEJC West—Gideon 1—3. Wat tnen weten moet: Apothekers-nachtdienst: C. L Jansen, Swammerdamsin gel 41, Bellen bft ongeval: G.G, en G.D. Tuinlaan 80, TeL 69290, Le eszalen Gem. Openbare Leeszaal en Bibl. Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags ge sloten. R.K. Leeszaal en Bibl.: Dam. ge opend iedere dag (behalve Maan dag) van 2 tot 4 uur; Iedere avond (behalve Donderdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur, Zondags gesloten. Bioscopen: Mbnopole: 2, 7 en 9 uur: „The greatest show on earth" passage: 2 en 8 uur: „Waren huis op Stelten". Bijeenkomsten: Arcady. 8 uur: Toneelavond Utile Dulci. Irene: S uur Filmavond HBSS. Musis Sacrum: 8 uur Schiedams Toneel. Gisteravond is in de bovenzaal van Hotel Restaurant Beyersbergen, de slotavond van de Zakenstudie kring gehouden van het seizoen 1953 1954. Om de veertien dagen ko men de leden bijeen op een contact avond, welke steeds op cultureel ni veau staan. De laatste avond was bedoeld als „feest-bijeenkomst", doch zoals de voorzitter, de heer A. Bijloo in zijn openingswoord mede deelde. was hier van afgezien, in verband met het overlijden van het lid, de heer Zeelenberg. Gisteravond is de bijeenkomst be perkt gebleven tot een film avondje, waarop voor de pauze enkele te- benfilmpjes en een film op muzi kaal gebied werd gedraaid, terwijl na de pauze als hoofdfilm „Die Gol- dene Edehveisz" werd vertoond. De voorzitter sloot deze avond met een opwekking tot de leden om steeds propaganda voor de vereni ging te maken en sprak de wens uit bij het begin van het volgend seizoen, alle weer bijeen té zien. GEBOREN: Wilhelmus, z v F. Kenter en K vsn Heer*; Maartje, d v D. van der Gaag en M. Spek snijder: Petrus J. M.. d v A. J. Batenburg en E. Dries: Christina G.. d v J. Schell en G. Klomps; Li- duina M„ d v J. A. Meiininger en J. C. Zwaaneveid: Gerardus G. M„ z v G. Bergwerf on P. M. van Noort; Lisette, d v E. de Brabander en A. v. d. Velde. OVERLEDEN: J. P; den Broeder 65 jr; J. v. Selm 65 jr. Het waren niet alleen schoolkin deren, die gisteren op de Koningin WilhelmtTiakade re Vkmrdingc» oatidachtio luisterden «car schip per W. Spar.gersberg, die een prentje hield over de haringvis- sery. Op de handwagen sat sa- hartngvangst men met twee meisjes ook de thans 86'-jaripe Herman SnoeJc. Als 14-jarige jongen, 72 jaar ge leden dus, ging Herman Snoek als jongmaatje op de „Wisselvallig heidvoor het eerst naar zee ter DWS dat in deze competitie veel met haar speiersmateriaal te kampen heeft gehad, is naar de 2e klasse gedegradeerd. Spelers als Jan Lint en Jaap ten Bosch konden niet meer van de partij zijn, zodat de kracht van de DWS'ers aanzienlijk was gedaald. Hier komt nog by. dat het verloop der competitie wel zeer in het nadeel der Schiedammers is geweest. Toen DWS reeds lang was uitge speeld, moest het Haagse Olympia de andere gegadigde voor de onder ste plaats, nog 5 wedstrijden spelen met 3 punten achterstand op DWS. Het lot van de DWS'ers was dus geheel in Haagse handen. Verle den week is dan ook pas de be slissing gevallen, toen Olympia met 1 punt achterstand op de Schie dammers in haar laatste wedstrijd van de kampioen Hellas 2 het er- eiste aantal punten kreeg. Door deze raadselachtige uitslag is DWS het kind van de rekening ♦gewor den, en zullen zij het in de volgen de competitie in de 2e klasse gaan proberen. De aangekondigde jubllenmwedstrijd van het gouden SW heeft heel wat stagnatie ondervonden. Op Donderdag a.s,, Hemelvaartsdag, zal deze ju- bUemnwedstrijd nu definitief tegen Willem II plaats hebben, waarbij het bekende Schiedamse Harmonie-gezelschap O.B.K. het geheel zal opluiste ren met pittige feestmuziek. Oorspronkelijk was Ajax, dekam- pioenscandidaat voor afd. A, de te genstander voor de jubilerende SVV'ers. Het verloop der compe titie heeft er echter voor gezorgd, dat uitgesproken op Hemelvaarts dag Ajax haar beslissingswedstrijd Overeenkomstig een voorstel van B. en W. besloot de raad op 29 Mei 1953 een crediet ad. 5.000.— te verlenen ter bestrijding van de kosten, ver bonden aan het instellen van een systematisch onderzoek naar de hoogte van de grondwaterstanden en de daarin optredende verhangen in Oud- Mathenesse, Ten behoeve van dit onderzoek zijn peilbuizen geplaatst, waar in regelmatig de waterstand wordt opgenomen. Ter verkrüging van een zo juist mogelijk inzicht In het verloop van de grondwaterstand zal het nodig zijn deze waarnemingen over een langere periode voort te zetten, terwijl het nodig kan zijn, op grond van de verrichte waarnemingen tot het bij plaatsen van peilbuizen over te g3an. Het crediet is echter nagenoeg uitgeput. Voorlopig moet gerekend worden op. "n verhoging met 3.000. VLAARDINGEN. Duizenden hebben Maandagavond het vertrek van de nog rijkelijk gepavoiseerde haringloggers godegeslagen, Vanaf zes uur, toen met stoten op de stoomfluit de eerste logger zijn vertrek aankondigde, totdat de laat ste uit het gezichtsveld was ver dwenen. bood de rivier een facïnc- rend schouwspel. Langs de boorden ervan werd met behulp van vlag getjes en zakdoeken nog eens af scheid genomen van de koene vis sers. die gisteravond zich naar IJ- muiden begaven om vanmorgen, op Buisjesdag, onmiddellijk nadat de twaalf slagen van het middernach telijk uur waren weggestorven, het ruime sop te kiezen, 't jaarlijks avontuur tegemoet.... Vlaardingen. moge dan meer en meer industriestad worden en het percentage van zijn bevolking, dat direct of indirect bij de visserij is betrokken, regelmatig zien dalen, op de druilerige Vlaggetjesdag en aan de vooravond van Buisjesdag is ondubbelzinnig gebleken, dat de ge hele Viaardingse burgerij een groot gedeelte van door. vestiging loegev loei den waarschijnlijk ook Uit nieuwsgierigheid meeleeft met de dappere vissers, dij thans weer voor een nieuw seizoen staan. Daartoe werd Maandagavond in vrijwel geen enkel Vlaardings gezin op de normale tijd gegeten. Daar toe ook trokken velen per auto bus. personenauto en zelfs per fiets naar Hoek van Holland om het moment gade te slaan, dat de log gers daadwerkelijk de gisteravond kalme) zee kozen. Vervolgens trok ken enige honderden Vlaardingers naar Scheveningen om vanaf bet Scheveningse Strand nog eenmaal de VL's „goede vaar «1 goede vangst" toe te wuiven. Hiernaast achten B en W het noodzakelijk, dat voor onzo stad "n diepgaand grondonderzoek wordt ingesteld. De Directeur van Gemeentewer ken en de Directeur van de Gem. Laboratorium voor Grondmechanica te Delft op te dragen zich een in zicht tc verschaffen: a- in de gc-ologische opbouw van de grond onder de stad dit om vast te stellen of er 2ieh minder doorlatende lagen bevinden op de grens van het zandmassief en de slappe lagen en li. in do wijzigingen van de wa terspanningen in bet diepe zand en in die van de slappe lagen. Ook andere oorzaken, welke een verlaging van de waterspiegel en daarmede verband houdende ver anderingen in de waterspanningen in de samenhangende lagen zouden hebben doen ontstaan, waren aan een nader onderzoek te onderwer pen. De kosten van bovengenoemd on derzoek worden door beide Direc teuren geraamd op 7.000. Overtuigd dat het dringend nodig is. dat het eerstgenoemde onder zoek wordt voortgezet en een grondonderzoek, zoals uiteengezet, wordt ingesteld, hebben b en W de eer de Raad voor te stellen: de hiervoren genoemde credieten ad resp. 3.000 en ƒ7.000, in totaal ƒ10.000, te verlenen. moet spelen 'ogen DWS. Daar de KNVB op geen enkele wijze hierin verandering wil brengen, heeft het bestuur van SW op kort termijn een andere tegenstander moeten ar rangeren. waartoe het Tilburgse Willem II zich bereid heeft vér- klaard. Zowel SVV als Willem II zijn beide goede technische ploegen, die lange tijd hun rol hebben medege- speeld om de titel in hun afdeling. De tricolors hebben Zondag i.L wel- is waar een flmke afstraffing ge- had van Feijenoord, echter dit neemt niet weg dat deze ploeg heel wat in haar mars heeft en zeker m staat zal blijken te zijn Donderdag een goede partij voetbal weg te geven, vaarbii ongetwijfeld getracht zal worden de slechte indruk van de laatste competitiewedstrijd in het Westen uit te wissen. Ook de SW'crs zijn de laatste wedstrijden er weer goed ingeko men en ondanks de nederlaag van 1.1. Zondag tegen VVV werd er weer een frisse partij voetbal ge speeld, waarbij het vlotte combina tiespel hoogtij vierde. De rood-groe ne zullen zeker tegen Willem TI in slaat zijn hun specifieke voetbal spel te ontplooien, waarbij de voet bals trategen aan beide rijden. Jan van Roessel en Jan van Schijndel een goede en spannende partij voet bal aan het Schiedamse publiek kunnen doen voorschotelen. Deze jubileumwedstnjd vangt aan om 2.30 uur n.m. De uitslagen van de Zaterdag 22 Mei gespeelde wedstrijden linden: PPSC II—VVOR II 1—3 PPSC IV—De Nationale lt 0—2. Er was op Zaterdag niet veel goeds te beleven op Boshoek. De reserves gingen glansloos ton on der en onze benjamins konden ook al geen goed doen. We houden het maar op het volgend jaar. Met klem willen wij nog even wijzen op de toneelavond met ge zellig samenzijn op Vrijdag 28 Mei a.s. des namiddags S uur in „Musis Saerum". Door de toneclver. Ge- ron" zal het bekende blijspel „Een Zomerzotheid" worden opgevoerd. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bekende adressen en e.v, 's avonds aan de zaal. Doet u ook mee de zaal vol te brjj'gen? Het programma voor Zaterdag 29 Mei luiat als volgt: PPSC IISpijkennisse II, 4.15 uur Boshoek; PPSC III—Vlaardingen III. 2.30 uur Boshoek. Competitiesiand: dames: Animo 14 10 2 2 22 Athene 14 9 2 3 20 Turnlust 14 8 2 4 19 Hellas 14 6 2 6 14 DWS 14 5 3 6 13 Phoenix 14 6 0 8 12 AHC '28 14 3 2 9 8 Olympia 14 2 1 11 5 Heren: Heilas 14 11 1 2 23 Turnlust 14 10 2 2 22 Her mes 14 9 1 4 19 HVL 13 6 0 7 12 Phoenix 13 5 0 3 10 Dynamo 14 4 1 S) 9 Olympia 14 4 0 10 8 DWS 14 3 1 10 7 Het eerste dameselftal heeft het er beter afgebracht, en is zoals de competitiestand laat zien, in het midden, geëindigd. Ook de dames hebben nog al eens uitvalsters ge had, zodat ditmaal een bescheidener plaats moest worden ingenomen. De overige DWS-elftallen nebben zich allen weten, te handhaven. DWS 1 (dames) speelde Zondag 1.1. tegen ADO uit Rotterdam. DWS won met 75. DWS 2 (dames) speelde 33 ge lijk legen baar stadgenote W.F. 1. De DWS-jeugd blijft het prima doen, zodat de toekomst voor DWS waren hier: DWS 1ADO (junior meisjes) 171; DWS 2—Meeuwen (junior meisjes) 65; DWS 1 Het programma voor de Bonte avond m de Plantage, die Woensdag 26' Mei a s., om 8 uur wordt gehou den, is als volgt: Opening; optreden van het Tamboer, en pijperkorps Harmonie; Hap Seng Hong, een present uit het land der Chinezen; Napolitaanse liedjes door een Schie damse „Caruso": Slavische dansen; Optreden van de Kajotterband: Een jolige zanggroep met vlotte wijsjes; The Chrommomc Rhythms; Dansen van eigen bodem; Napolitaanse lied jes; The Chromonic Rhythms; Drumband van het N.P.G. Een vlot „elck wat wils" pro gramma, uitgevoerd door de Schie damse jeugd. Voorts „Kennis in Jeugdland" een vrolijk festijn in de Koopmansbeurs Lange Haven. Geopend op Vrijdag 28 Mei van 8U uur en Zaterdag 29 Mei van 2—6 uur en van 712 uur. Men schrijft ons: Gevlucht zijn duizenden, die de vrijheid boven dictatuur verkozen. Met achteratmg van bijna alles tvat hun dierbaar was, met groot risico voor eigen leven, hebben zij de sprong gewaagd. De sprong naar een vrijheid, waarin zij nu dreigen te verkommeren. Het is 'voor deze politieke vluchtelingen dat de Ne derlandse Jeugd Gemeenschap, af deling Schiedam, Uw aandacht vraagt. Woensdag 26 Mei a s, belegt zij een Jeucdavond in de Plantage, terwijl Vrijdag en Zaterdag, 28 en 29 Mei a.s., een bazar in de Koop mansbeurs 'zal worden gehouden. Bezoekt deze avonden! Uw sympathie is niet voldoende. Uw daadwerkelijke medewerking is vereist. Jongeren Organisatie van de Katholieke Volksoartij. Jongeren Oreanisatie Vrijheid en Democratie. Nieuwe Koers. Jongeren Or ganisatie van de Partij van de Arbeid; Anti-Revolutionaire Jongeren Organisatie, Christelijk Historische Jonge- 1 ren Groepen, De gymnastiekvereniging THOR is uitgenodigd om op de Gala avond, die op 1 Juni gegeven wordt in de Grote Schouwburg te Rotterdam ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Rotterdam se Turnbond, met een tweetal gym» nastieknummers mede te werken. Onder leiding van mevr. Klop persvan Wagtendonk worden rhythmische oefeningen uitgevoerd en. de heer F. Schonk treedt met zijn damesgroep op met ensemble- evenwichtsbalk. Op Zondagmorgen 30 Mei wordt in liet Passage-theater een uitvoe ring gegeven door de adspiranten van THOR, die niet hebben kun nen meewerken aan de itt Februari gegeven „Gouden parade" en nu met een aantrekkelijk programma zullen laten zien. dat de jeugd van THOR voor de ouderen, niet onder doet. Op 26 Juni staat heel Schiedam in het teken van de gymnastiek. Dan geven drie jubilerende Schie damse verenigingen: Hygëa, THOR en DOK een grote openluchtuitvoe- ring op het SW-terrein, voorafge- luchtelingen-zorg Het vluchtelingenvraagstuk is één der grote, na-oorlogse pro blemenGrote problemen vragen grots oplossingen, maar deze kunnen slechts geuonden u-or den, tcanneer iedereen daariji het rync bijdraagt. Het verheugt mij, dat de Schie damse Jengd Gemeenschap de zaaJc heeft aangevat en u op roept in de noden van duizen den. neen tienduizenden, te voorzien. Zij roept V Woensdagavond naar de Plantage, en Prydaoen Zaterdag naar de Beurs, vauutu opkomst en belangstelling hangt het af of het droevig lot uan velen enigermate kan worden verzacht. a Vandaar dat ifc "tu aandacht mil vestigen^ op deze pryreus- tvaardige actie en deze hartelijk bij U wil aanbevelen. De Burgemeester- van Schiedam, Mr J. W. PEËK gaan door een mars door de stad. Hieraan nemen ongeveer 2000 gym nasten deel. ROTTERDAM AMSTERDAM. Blykens een proces voor het Amsterdamse ge rechtshof van Maandagmiddag heeft zich op 15 December 1952 in de haven van Bilbao in Spanje aan boord van de kustvaarder „Eljo" een vechtpartij afgespeeld, waarbij een der matrozen in staat van dron kenschap z|jn kapitein H. C. Boli enkele klappen in het gelaat uit deelde. Wegens gepleegde insubordinatie en mishandeling werd de matroos, de 23-jarige H. G. G. uit Amster dam, thans schipper bij de binnen vaart, door de Amsterdamse recht bank in Februari j.l. tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld, waarvan hij zowel als de Officier van Justitie hoger beroep aanteken den. Op de zitting van vandaag zei de verdachte zich weinig of niets te kunnen herinneren. Hy ontkende de opzet te hebben gehad ook de kapi tein te slaan. Uit schriftelijke verklaringen bleek, dat het schip met ruw weer te kampen had gehad in de Golf van Biscaye. De kapitein had zijn bemanning na behouden aankomst in Bilbao op drank getracteerd. Toen ,.de drank was in de man" ('s morgens reeds om 11 uur), be gon de verdachte samen met een andere matroos, zekere Sch., met de kok te vechten, die ze met konden uitstaan. De kapitein trachtte tussen beiden te komen, doch liep de reeds genoemde klappen op. Hij had de verdachte bij terugkomst in Neder land onmiddellijk ontslagen. De procureur-generaal, mt. W. P. Bakhoven, vroeg opnieuw twee maanden. e Als raadsman betoogde mr. J. Oranje, dat de verdachte een blanco strafblad heeft en dat de andere matroos door de rechtbank slechts tot een boete is veroordeeld. Van achter de groene tafel werd hij er Twee dozen bonbons, een radio toestel en een bedrag van vyf gul den vormden de buit van de twee Rotterdammers, die in de nacht van 24 op 25 April inbraken In een win kel aan het Zuidpleln. Vanmorgen stonden zij tcreeht voor de Rotter damse rechtbank. Zowel tegen de 24-jarige haven arbeider F, C. H. als tegen de even oude wegwerker C. A. de V. eiste de officier een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek. De man nen waf en tot hun misdaad geko men' omdat zij een een vrolijke avond willen voorzetten. Dit bleek inder daad mogelijk want diezelfde nacht nog slaagden zij erin het gestolcnc te verkopen, De inbraak was niet bijzonder moeilijk geweest. Een der verdachten wist namelijk in de be trokken zaak nog zeer goed de weg doordat hy er veel was geweest toen zyn meisje er nog werkte. Uitspraak over veertien dagen. De volkstuindersgroep „Onze Tui nen" aan het Zwarte Pad onder v.m. Overschie is door de vliegveldaan- leg genoopt op korte termijn te ver huizen. Het bestuur heeft nu het oog laten vallen op de gronden van de z.g. tuin van Breugem langs de Delfshavenseweg, een tuin waar de fam. Breugem ruuim 100 jaar heeft getuinierd, maar die thans, door aankoop van gemeentwege, braak is komen te liggen. Deze gronden zijn bestemd om te worden opgenomen in een groeflgordel, geprojecteerd te Overschie. Enkele bewoners van de Kerk- singel blijken minder met dit plan ingenomen, vrezende dat de uitvoe ring niet aan het totaal aanzicht ten goede zal komen; zij hopen dat hier een schooltuin zal komen, een plan waarover reeds eerder in de Wykraad is gesproken. Dividend Wm. H. Muller en Co. In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van Wm, H. Muller en Co. N.V. werd be sloten over het boekjaar 1953 op de gewone aandelen een dividend uit te keren van 12 fo en een dividend van 6 cb op de 5 preferente winst- deleh.de aandelen. De C.V. Nationaal Bezit van aandelen Wm. H. Miiller en Co za] dienovereenkomstig op een nader aan te kondigen datum, over het boekjaar 1953 op haar ge wone commanditaire aandelen even eens een dividend uitkeren van 12 terwijl op de aandelen serie a (5 preferent winstdelend)* een dividend van 6 v1t> zal worden gedeclareerd. Het jaarverslag zal omstreeks S Juni verschijnen. toen op gewezen, dat die andere al leen met de kok had gevochten en de kapitein niet had aangeraakt. Mr. Oranje, zijn pleidooi vervolgen de, legde er de nadruk op, dat opzet tot insubordinatie bij verdachte niet aanwezig is geweest. Hij vroeg der halve vrijspraak op dit punt. Voor de mishandeling vroeg hij clemen tie. De uitspraak volgt op Donderdag 3 Juni a.s. CJMV „Boerenwijk" gaf uitvoering De toneelvereniging „Boezem- wijk", onderafdeling van de CJMV, heeft een geslaagde opvoering ge geven van „Het eeuwige monster", een thriller in twee bedrijven. On der regie van G. van Driel wisten de spelers er een vlotte vertoning van te maken, zodat het publiek zich wel geamuseerd heeft. De heer de Jagt heeft het openingswoord ge sproken. Raad van Europa heeft: Mr Struycken gekozen tot plaatsvervangend secretaris-generaal STRAATSBURG. De raadge vende vergadering van Europa heeft gisteren de Nederlander mr. A. J. H. Struycken gekozen tot plaatsvervan gend secretaris-generaal van de Mr. Struycken. die 54 jaar is. is sedert 1949 in het algemeen, secreta riaat van de Europese Raad werk zaam als directeur van de politieke afdeling. (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. Gisteren werd in Oslo door koning Haakon het con gres van de Internationale Rode Kruis Liga, waaraan door 61 landen wordt deelgenomen, geopend. De openingszitting kreeg al terstond een politiek karakter door de resolutie, die door de Indiase delegatie werd ingediend en waarin een appèl ge richt wordt tot Genève, in het bij zonder tot de vijf grote mogendhe den om ogenblikkelijk en onvoor waardelijk- een wapenstilstand te sluiten. Hierdoor zou het het Rode Kruis mogelijk worden gemaakt de gewonde krijgsgevangenen te ver voeren en het zou tegelijkertijd een eerste schrede betekenen op de weg naar vrede in Indo-China. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Verruiming van de gemeentelijke taak, samenwer king der gemeenten onderling en versterking van de inter-Europese gemeentelijke banden. Ten gunste van deze drie punten heeft mr Arn. J, d'Ailly, voorzitter van de Ver. van Ned- Gemeenten, vanmorgen een pleidooi gehouden, in zijn rede bij de opening van de jaarlijkse algemene vergadering der vereniging in „De Harmonie" alhier. Het op deze ver gadering aansluitende congres *s overwegend gewijd aan het vraag stuk der verhouding tussen gemeente en de industrie. Bekendmaking merken en typen liulpmotor DEN HAAG. De minister van Ver keer en Waterstaat heelt bekend 8'®^ maakt dat motoien van bet mevk BFC worden aangemerkt als verbrandings motoren, als bedoeld 111 artikel 1, eerste lid onder d. van het Wegenverkeers reglement. Ook motoren van het merk KN (Royal Nord) type 40 cc. welke, wat uit voering en constructie betreft overeen komen met de door A. H. op den Camp (motorenlabnek ESMI). te Stein (LI. by de rijksdienst voor het Wegverkeer ge deponeerde en door de duecteur van ge noemde rijksdienst gewaarmerkte teke ningen en beschrijving, worden als zo danig aangemerkt. Nederlandse Vakcentrale 17 Juli kwart eeuw oud DEN HAAG. In Juli is het 25 jaar geleden dat de Nederlandse Vakcentrale werd opgericht, een ju bileum dat Zaterdag 17 Juli op be scheiden wijze in Den Haag wordt herdacht. O.a. zullen twee promi nente sprekers inleidingen houden over de vrijheid van vakorganisatie en het advies van de S.E.R. met be trekking tot de ouderdomsvoorzie ning.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1