Over „Berkelse zaak' is doek voorlopig gevallen Genève nu toe aan „zaken doen Bij replieken géén nieuw perspectief ZWITSAL oorts Van Zeeland doet felle aanval op verkorting diensttijd in België UITSPRAAK OVER 14 DAGEN.... Burgemeester Schokking ziet taak voor gemeenten bij industrialisatie Rechten van Nederlanders in dienst van Indonesië onderwerp van debat Gezonde Bat?/e$ Vietminii poogt delta te omsingelen Honduras krijgt nog meer wapens van Amerika .Deutsche Lufthansa' heropgericht, Ernstig ongeluk bij spuiten vruchtbomen Muggenplaag bij de Afsluitdijk Brand in bos bij Oosterhout Staken van het vuren aan de orde Spionnagecomplot in Finland ontdekt Granaten Nederlandse straaljager op Duits eiland Borkum? "A Bezoek aan de West van koningin en dr Drees? Negen arbeiders in België verongelukt .Woensdag 26 Mei 1954 (Van een onzer verslaggevers), DEN HAAG. „Dan wordt het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op heden over veertien dagen, Dinsdag 8 Juni, des morgens om half tien." Het klinkt kil, onwennig, dit cliché-zinnetje, waarmee de presi dent van de Haagse rechtbank aan het slot van de dertiende procesdag tegen de Berkelse arts J F A. M. O. het monstrueuze proces afsluit, als geldt het een routine-strafzaakje van alle dag. Daarvoor heeft de arts zelf het laatste woord gekregen: „Ja, Ik wil nog we! iets zeggen, meneer de president," zegt hö beleefd, „dat is dat ik onschuldig ben aan het mij tenlastegelegde. En verder wil ik mijn raadslieden dank betuigen voor de trouw, waarmee z{j mij bijstand hebben verleend. En met name mr, Huy gens, die door deze zaak persoonlijk zoveel onverdiend leed heeft onder gaan." Even later wordt hij weggeleid, een kleine, ondoorgrondelijke dorps dokter, weggeleid naar veertien da gen onzekerheid, die pijnlijker moe ten zijn dan de kleine twee jaar, die hij al in de cel heeft doorge bracht. De laatste middag van het proces is besteed aan de repliek, die de officier van justitie, mr. G. J. de Lint, tegen de pleidooien had aan te voeren en het slotwoord, dat de verdedigers hierop terug hadden. Feitelijk nieuws is hierbij uiteraard weinig naar voren gekomen. Mr. De Lint onderstreept nog eens de waarde, die naar zijn opvatting zit in het kembewijs: het feit, dat drie getuigen hebben gezien, "hoe de versiagene na het innemen. >.'an de door O. toegediende poeder, meteen op de grens van de dood kwam te staan. „Wij kunnen dit constateren ge rust het constateren van een moord op heterdaad noemen. Als de ge tuigen hadden gezien, dat O. een schot had gelost was het in feite niet anders geweest. Alleen zijn zij hier pas vertraagd tot het bewust zijn gekomen van hetgeen zij heb ben gezien", aldus de officier van justitie. „Het is inderdaad moeilijk uit te maken, wat het motief was. Maar ik geloof ook niet, dat dit in de eerste plaats van uw rechtbank wordt ge vraagd", zo gaat mr. De Lint verder, ,!k geloof niet, dat het motief van de verhouding tot de dienstbode onbruikbaar is geworden en zeker niet, dat het door het psychiatrisch rapport naar voren gebrachte haat- motief meer ten gunste van ver dachte kan gelden. Wij kunnen het houden op een wisselwerking van de verhouding tot Nellie met de stijgende haat. Als ik het haatmotief niet zo sterk naar voren heb ge bracht, heb ik dat alleen niet ge daan. om de verdachte niet verder te bezwaren. Want de verhouding tot Nellie vind ik als motief nog iets minder antipathiek". Mr. De Lint constateert dan nog maals, dat „voorbedachte rade" een voudig te bewijzen is. Hij acht daarbij de bepaling van een datum, waarop dit overleg is begonnen, betrekkelijk willekeurig en onbe langrijk. „Uit het feit. dat hier met een proefpoeder is gewerkt, kan men toch wel bewijzen, dat hier de bepaling van het tijdstip van de moord met cynische, angstwekken de kalmte en overleg is gekozen. En wanneer dat zo is, dan wil ik de verdediging graag cadeau doen of dit een overleg van negen maan den of van een enkele dag is ge weest", zo stelt de officier. Nog eens de briefjes Ook over de briefjes-kwestie laat mr. De Lint nog het een en ander horen. „Wij moeten voorkomen, dat het hier gaat worden zoals in de beruchte moordzaak-Eschauzïer, waarin tot slot de deskundigen te gen elkaar aan het procederen waren in een kluwen, die steeds verder van de rechtbank wegrolde. Laat de rechterlijke macht zich niet weer stoten aan een steen, waaraan zij zich reeds eerder heeft gestoten". „Moet uw rechtbank op gezag van de verdediging aannemen, dat er twijfel in deze zaak bestaat?" zo vraagt de officier verder, „Men hoede zich voor een veroordeling, wanneer er redelijke twijfel is. Maar hier is in de verste verte geen redelyke twijfel naar voren ge bracht. De tv/ijfel is hier als een schim gehanteerd en zij is een schim gebleven". Tot slot richt mr. De Lint zich tegen de beschuldigingen, dat be paalde getuigen met vooringenomen heid hebben gehandeld. „Mr. Huy- gens heeft gevraagd, waarom ik mij wel tegen prof. Grevenstuk heb gekeerd en niet tegen dr. Purchase. Met hetzelfde recht kan ik vragen, waarom mr. Huygens zich met op dr. Nelemans heeft geworpen. Ik ben er van overtuigd, dat dr. Nelemans deze test met glans zou hebben doorstaan", zo besluit mr. De Lint. In zijn dupliek stelt eerst mr. Van 't Hoff Stolk. dat het de taak van het Openbaar Ministerie is om een concreet standpunt te verdedigen omtrent het moment waarop en het motief waarom O. een moord zou hebben gepleegd, „De officier kan niet in het midden laten, wanneer de door hem aangenomen voorbe dachte rade is begonnen, want dan komt de gehele voorgeschiedenis, die zo'n belangrijke rol moet hebben gespeeld, in de lucht te hangen", aldus de advocaat. Terugkomend op de affaire met de briefjes zegt mr. Van 't Hoff Stolk dan: „Als het Openbaar Mini sterie in deze kwestie misschien zegt: „Nooit meer graphologen, nooit meer autodidacten", mij goed, maar laat het dan beginnen met Fran- ciscus in vrijheid en mijn confrère buiten vervolging te stellen. Het gaat nu niet aan de zaak af te doen met de stelling „de briefjes zijn vals", zolang in de andere zaken de deskundigen nog aan het woord moeten komen". „Gelijke monnikken, gelijke kap pen", zo besluit mr. Van 't Hoff Stolk, „of graphologen in beide za ken of nooit meer graphologen en dan vertrouwen op de verklaringen van de twee getuigen. Maar dan kies ik liever de deskundigheid van professor Böttcher dan de verkla ringen van de vriendelijke meisjes Nellie A. en mejuffrouw Mostert", Oratorisch sluitstuk Mr. Huygens komt dan voor het laatst aan het woord. „Drie ge tuigen hebben „moord" waargeno men", zo begint hij, „het Openbaar Ministerie heeft deze vogel net los gelaten. maar hier heb ik hem: kunnen deze drie getuigen niet evengoed „zelfmoord" hebben waar genomen?" En weer voert de ver dediger de motieven aan, waarmee hij de vorige dag de mogelijkheid van zelfmoord heeft proberen dui delijk te maken. „Het Openbaar Ministerie wordt verscheurd door twijfel en daarom heeft het nu de voorbedachte ra~d tot één dag terug gebracht". Op de bewering van de officier, dat mr. Huygens met opzet een diepgaand debat met dr. Nelemans heeft vermeden verweert de ver dediger zich: „Ik heb dr. Nelemans niet gespaard. Maar ik heb dr. Ne lemans ook niet zo spectaculair in zijn wetenschappelijk hemd willen zetten als de officier dat met prof, Grevenstuk heeft gedaan". „Meneer de president, mijne heren rechters", zo besluit mr. Huygens, „ik heb de hoop en de zekerheid, dat straks boven de deur van uw raadkamer in vlammend schrift ge schreven zal staan „Motief" en „Zelf moord". En als u deze woorden blijvend zult zien vlammen ben ik er van overtuigd, dat mijn client door u zal worden vrijgesproken" Na dit oratorische sluitstuk valt het doek over de zaak-Berkei. die gedurende twee weken jurist en medicus, scheikundige en grapho- loog, ingewijde en leek in zijn angstwekkende ban heeft gehouden: uitspraak over veertien dagen. f Advertentie 1 M.) Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten HANOI. De Vletminhtroepen, afkomstig van het bolwerk Dien Bien Phoe, trekken thans, naar gis teravond in Hanoi verluidde, in Noord-Oostelüke richting. De be doeling van deze manoeuvre is waarschijnlijk de delta van de Rode Rivier te omsingelen. Overigens delen de Fransen mee, dat het op het ogenblik in de delta betrekkelijk „kalm" is. Er zouden 12 Vietminh rebellen gedood en 22 gevangen genomen zijn. De Viet minh bestookte gisteren de posten in het Zuid-Oosteii)ke deel van de delta. Deze worden van de lucht uit bevoorraad. De omsingelde vestin gen bevinden zich bij Nmh lang, 38 k.m. ten Zuid-Oosten van Hanoi. Franse vliegtuigen hebben de Viet minh in deze sector aangevallen. Andere vliegtuigen bestookten Viet- minh-bases in de kalkheuvels bij Phoely ten Zuiden van Hanoi. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN, Behoort het spelen van een actieve rol by industrie vestiging en uitbreiding tot „de regels en het bestuur van de huishouding der gemeente" zoals die in artikel 167 van de Gemeentewet zijn bedoeld? En ja, hoe ver strekken dan het werkterrein en de bevoegdheden der ge meente? Op de tweede dag van de algemene vergadering der vereniging van Nederlandse gemeenten zyn deze beide vragen aan de orde gesteld in inleidingen van mr F. M. A. Schokking, burgemeester van 's-Gravenhage en mr K. H. Gaarlandt, burgemeester van Arnhem. De burgemeester van Eindhoven, mr H. A. M. T. Kolfschoten, heeft hierna 2ijn stellingen toegelicht in zake het probleem of de rijksover heid in haar richtlijnen ter voor koming van ongewenste concurren tie bij het aantrekken van indus trieën, enerzijds voldoende waakt tegen excessen bij deze wedloop en anderzijds de gemeentelijke activi teit bij een industrialisatie niet be lemmert. Tenslotte heeft mr C. M. Hage, directeur van de N.V. Lijm- en Ge- latinefabriek „Delft" de in dit ka pittel zo belangrijke stem van het bedrijfsleven doen horen. De burgemeesters Schokking en Gaarlandt bleken het er geheel over eens te zijn, dat voor de gemeenten, bij industrialisatie en het stimuleren daarvan, een taak is weggelegd, al leen reeds wegens de op het locale bestuur rustende verplichtingen tot het verruimen van de werkgele genheid en het verhogen van het le venspeil der ingezetenen. Uit het betoog van mr Schokking halen wij hierbij nog aan, dat naar zijn oordeel bij het voeren van een actieve erkgelegenheidspolitiek ge- meentei.jke uitgaven dienen te ge schieden, die niet door inkomsten ten bate van de gemeente zelf wor den gedekt. Daar tegenover mag een transactie tussen een gemeente JllWf en daar gevestigde of te vestigen ondernemingen niet dusdanig zijn, dat er voor de onderneming indi rect subsidie in ligt besloten. Echter: de gemeente mag een onderneming, die voor de werkgelegenheid ter plaatse van wezenlijk belang is, op commercieel verantwoorde wijze be hulpzaam zijn bij de financiering van bepaalde investeringen. In het algemeen beschouwt de heer Schokking gemeentelijke deel neming in het kapitaal van een par ticuliere onderneming niet als com mercieel verantwoord. De heer Gaarlandt stelde uitdruk kelijk, dat voortvarende wedijver tussen gemeenten bij het aankopen van industrieën nog geenszins on gewenste concurrentie tot gevolg be hoefde te hebben. Kij gevoelt in dit verband niet voor richtlijnen van de rijksoverheid, maar prefe reert voorlichting, En boven alles geldt op dit terrein, wat hij ken schetste als „bestuursfatsoen". WASHINGTON. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft gezegd, dat de communisten misschien wapens naar Guatemala gestuurd hebben om bij het Panamakanaal een communis tisch bastion te vormen. Dulles zei, dat dit één van de re denen voor de 2000 ton grote wapen zending ad. 10 millioen dollar de vo rige week uit Polen kon zijn. Hij zei, dat Guatemala hierdoor een van de sterkste militaire mogendheden in midden-Amerika was geworden. Inmiddels zijn door de V.S. door de lucht wapens naar Nicaragua en Honduras, beiden buurlanden van Guatemala, gezonden. Grand Prix voor Neder land op bloemententoon stelling in Turijn TURIJN Nederland heeft op de internationale bloemententoonstel ling van Turijn de Grand Prix ge wonnen. Behalve de Grand Sfcix verwierf Nederland voor zijn inzending nog de beker van het ministerie van Landbouw, de medaille van Pue- monte en, de prijs van de stad Turijn. Koningin Juliana bracht giste ren een werkbezoek aan de pro vincie Groningen. Daarbij be zocht zij ook de landaanwinning in de Julianapolder, waar ir. Kooper (rechts) haar in de verte de vorderingen bij he* werk aan- BONN. De Hoge Commissaris sen der geallieerden hebben aan hun regeringen een verzoek van de West-Duitse regering doen toeko men om vergunning voor de op richting van een luchtvaartmaat schappij, vóór de officiële beëindi ging van de bezetting. In kringen van de geallieerde be- zettingsautoriteiten wordt vernomen, dat Engeland en Amerika bereid zijn de gevraagde toestemming te geven. Frankrijk zou echter sterk gekant zijn tegen het voorstel. Krachtens het bezettingsstatuut is het West-Duitsland verboden bur gerluchtvaartdiensten te exploiteren. Ook mogen Duitsers geen vliegtui gen besturen. Volgens Agence France Presse is hedenmorgen te Bonn de „Deutsche Lufthansa" opgericht. Tot deze op richting zou zijn besloten, teneinde een spoedige beslissing der geal lieerden inzake het herstel der Duit se souvereiniteit in het luchtgebied boven West-Duitsland uit te lokken. TER APEL. De heer J, D. aan de Hoofdkade te Ter Apel was bezig met het spuiten van loodarsenaat op vruchtbomen, met behulp van een rugpulverisator. Plotseling explo deerde dit apparaat, waardoor de heer D. ernstig aan de hals werd ge wond. Bovendien liep hij een her senschudding of shock op. De heer D. werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Emroen ver voerd. (Van onze correspondent). DEN OEVER. De muggen zijn er weer. De mensen van het benzine station bij Den Oever aan. de Afsluit dijk vegen ze soms bij duizenden van de voorruiten der auto's. Van de wit te muren van dat station is bij tij den geen plekje wit meer te zien.- De spinnen doen er fantastische zaken: elk web zit stampvol. Maandag is het heel erg geweest. Van de Noordhollandse kant langs de dijk kijkend zag men er wolken boven hangen alsof er brand was, maar de wolken waren zwermen muggen. Gisteren was het veel min der: er was wind, die wat invloed heeft op het gedrag van de insecten. Gisteren stond hij pal op de IJscI- meerkant van de dijk en aan die zij de was vrijwel geen mug te zien. Maar aan de kant van de Wadden zee. in de luwte en in de zon, dansten ze in menigte boven de spleten tus sen de blokken basalt. Overigens is het een tamelijk on schuldige plaag. Kwaad doen de muggen niet, zij veroorzaken alleen wat ongemak. BREDA. Dinsdag, laat in de middag, is brand uitgebroken in de bossen tussen Oosterhout en Breda. Het vuur greep snel om zich heen en vernielde ongeveer acht tectare. Door krachtig ingrijpen \„n de brandweren van Teteringen en Oos terhout en van manschappen van de vliegbasis Gilze-Rijen bleef de brand beperkt tot genoemde opper vlakte. Na een groot aantal brand stichtingen was indertijd een brand wacht m dit gebied ingesteld. Juist een paar dagen geleden, was deze wacht opgeheven omdat er geen brandstichtingen meer voorkwamen. GENEVE. Op de zesde geheime vergadering over Indochina, die Dinsdag onder voorzitterschap van Moiotow vier uur en een kwartier duurde, heeft men de procedure- kwesties losgelaten om in een „betere atmosfeer dan gewoonlijk" te begin nen met een bespreking van een sta ken van de strijd in ïndo-China. Al dus is in conferentie-kringen verno men. Het staken van de strijd in dc drie Indoehincse staten Vietnam, Laos en Cambodja is het eerste van de (Van onze Scandinavische correspondent). KOPENHAGEN. Een nieuwe grote sptonnage-affaire is in Finland ontdekt. Tot dusver werden acht per sonen gearresteerd, die allen, in Lap land, vlak bij de Russische grens, wonen. De acht gearresteerden stonden bekend als ijverige communisten. Twee hunner zijn ieden der partij. Het ge'ukte de politie na een grote razzia, waaraan vijf politiewagens deelnamen, bewijsmateriaal voor de spionnage ten gunste van Rusland in handen te krijgen. Desondanks maakt de communistische pers in Finland van de gelegenheid gebruik om een heftige agitatie tegen de so ciaal-democratische minister van Binnenlandse Zaken, Leskinen, te ontketenen en te spreken van grove provocatie. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De regering had voorgesteld de duur te verlengen van de zg. garantiewet, waarbij zij de rechten en aanspraken waarborgt van de steeds kleiner wordende groep ambtenaren van Nederlandse natio naliteit, die nog in Indonesië bjj de republiek d.ent. Haar wetsontwerp wilde de huidige termijn van vijf jaar na de souvereiniteitsoverdracht nog eens met twee jaar uitbrei den, met dien verstande, dat de wachtgeldtermijn. die thans ten hoogste vijf jaar kan bedragen, eind 1959 zou aflopen. De Tweede Kamer, die het rege ringsvoorstel gisteren in openbare behandeling nam, wist, zwaaiend met -i een amendement De Graaf (KVP) de termijn van twee jaar nog eens tot vijf jaar uit te breiden. De wet zal dus nu tot eind 1959 blijven gelden. Mi nister Luns zei gekscherend, dat de regering daartoe, ondanks de korte tijd na diep beraad en gron dige overweging, ja haast in staat van genade had besloten. Hij was nl. tijdens een schorsing van de verga dering met een aantal kamerleden in intern overleg getreden en had daarbij blijkbaar weinig gelegenheid gevonden, om zich nauwgezet te bera den. Maar het amendement bleek niet bij machte om te bepalen dat het wachtgeld na 1959 nog vijf jaar zou kunnen duren. Mr De Graaf (KVP) bleef bier welis waar een aantasting van pensioenrech ten van vrezen. Maar minister Luns liet zich op dit 'punt met verder trek ken dan 't jaar 1961. Hij vond het nl. TWEEDE KAMER BORKUM. De Duitse autoritei ten hebben Dinsdag bekendgemaakt, dat een aantal granaten, vermoede lijk afgevuurd door Nederlandse straaljagers die boven de Noordzee oefenden, op het Duitse eiland Bor kum terechtgekomen is. Eén granaat doorboorde het dak van een hotel, maar explodeerde met. De andere granaten, die op 't eiland terechtgekomen zijn, hebben geen schade veroorzaakt. Bovendien hebben de straaljagers boven het eiland gevlogen. Volgens de autoriteiten waren de kenteke nen niet te onderscheiden, maar was het bekend, dat de Nederlanders al enige dagen boven de Noordzee oefenden. Over de kwestie is een officieel rapport aan de regering van Neder- saksen uitgebracht. overdreven om terwille van een kleine groep ambtenaren, die bij de republiek mj lang blijft doordienen, een hele or ganisatie op de been te houden. Het werd tenslotte te Laat op de avond om dit meningsverschil nog door een stem ming te beslechten. In elk geva] bleek, dat met alle Kamerleden achter het verlangen van mr De Graaff stonden. De heer Stuf kens (PvdA) deed dat we!, maar de heren Van de Wetering (CHU) en Ritmeester (WD) met. £n minister Luns meende dit deel van het amende ment De Graaf zelfs ernstig te moeten ontraden. De beslissing valt nu in de vergadering van 1 Juni. Een amendement V. d. Wetering (CHU), dat de zg. borteverbanders m Indonesië alsnog in het genot wil stel len van de volledige toelage en bonus, welke by hun uitzending in uitzicht werden gesteld, zal ook eerst op 1 Juni behandeld worden. Behalve de verlenging had de regering ook enkele verbeteringen m dé wet voorgesteld. Zo vond zij in de verslech tering van levensomstandigheden van de nog bij de republiek m dienst zijnde ambtenaren aanleiding, hen in de gele genheid te stellen voortaan geheel naar eigen verkiezing de republikeinse dienst te verlaten, onder genot van de R.T.C.- condities. zeven beginselen voor een bestand, die door Oost en West als basis voor een debat naar voren zijn gebracht. Het westen stelde een „algemene wapenstilstand" voor het genele ge bied van Ïndo-China voor. Overeen stemming over een staken van de strijd in een van de drie Indochmese staten diende niet af te hangen van een wapenstilstandsovtreen- komst in alle drie de staten. Als b v. overeenstemming over een be stand in Laos of Cambodja zou kun nen worden bereikt, zou de strijd daar gestaakt moeten worden, zon der te wachten op overeenstemming over Vietnam. Volgens de communisten moet het staken van het vuren „gelijktijdig" in alle drie de staten beginnen. De Vietnamese afgevaardigde ver zette zich tegen het Vietminh-voor- stel om de strijdkrachten in twee gebieden te hergroeperen, aangezien dat tot verdeling van het land zou leiden. Bidault was het met zijn Viet namese collega eens. Donderdag wordt het geheime overleg voortge zet. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Officiële woord voerders noemen een bericht van de Nederlandse correspondente van „Le Monde", volgens hetwelk mi nister Drees in de loop van dit jaar een bezoek aan de West zal bren gen, en de koningin wellicht vol gend jaar deze rijksdelen een offi cieel bezoek zal brengen, voorba rig. Intussen is duidelijk, dat bezoe ken van de minister-president en de koningin aan de nieuwe rijksde len wel in de lijn der verwachtin gen liggen. Van de zijde van De West is trouwens reeds te kennen gegeven, dat deze bezoeken na de vestiging der nieuwe rechtsorde op zeer hoge prijs zullen worden ge steld. LUIK, Hedenochtend zyn bij een instorting in de steengroeven van Florze, nabij Rouvreux, negen arbeiders om het leven gekomen. LOONVOORSTELLEN N.S. VERWORPEN UTRECHT De Utrechtse afde ling van de Ned. Vereniging - voor Vervoerspersoncel heeft met vrij grote meerderheid van stemmen het ontwerp voor de nieuwe Ioonover- eenkomst voor X-S.-personeel en de hiermede verband houdende herzie ning van het R.V.D. verworpen. Dit besluit viel omstreeks mid dernacht in de Dinsdagavond in het N.V.-Huis gehouden vergadering, die een nogal bewogen karakter droeg. Na een krachtige verdediging van het tussen de directie van de N.S. en de Personeelsraad verkregen compromis, waarbij de voorzitter, de heer F. v. d- Velde, de verkregen, resultaten toelichtte. - het nieuwe ontwerp betekent voor de NS. een jaarlijkse méér uitgave van 10 mil lioen gulden - voerden een 10 a 12 sprekers uit de vergadering het woord. Slechts twee hunner konden termen vinden tot een woord van waardering; de overigen oefenden, merendeels vrij scherpe critiek uit. Een West-Berlijnse firma heeft een twee-persoonstent in de handel gebracht, die afwijkt van het nor male model maar het dan ook doet zonder tentstokken. De tent xcordt omhoog gehouden door luchtslan- gen, die niet een klein handpompje makkelijk zijn op te blazen (op de foto is de juffrouw er net mee bezig). Dit systeem over welks voor. en nadelen we het hier niet zullen hebben, maakt het nafuwrlylc mo gelijk dc tent in een urij klein pak je op te wuiven (rechts bij de in gang) terwijl de afmetingen van het linnen huisje heus niet kinderachtig zijn: twee meter lang, 1.60 m breed en SO cm hoog. De prijs is helaas ook niet kinderachtig: 162.50 D.M., zo om en nabij de honderdvijftig gul den. BRUSSEL. De voormalfge mi nister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland, heeft Dinsdag in de Belgische Senaat verklaard, dat Bel gië niet in staat zal zijn aan zijn de fensiever plicb tingen te voldoen. Hij zei, dat de verkorting van dienst plicht in België van 21 op 18 maan den het voor de Belgische regering onmogelijk zal maken, het leger te handhaven op het peil van zyn in ternationale verplichtingen. Van Zee land sprak als lid van de Senaat in een debat van de beslissing van de socialistisch-liberale regering om de diensttijd in België te verkorten tot 18 maanden. Van Zeeland bracht in herinnering dat België verplicht is 5 2/3 divisie ter beschikking van de NAVO te houden. Van Zeeland zei verder: „Met de beschikbare manschappen en met een diensttijd van 18 maanden, zal het onmogelijk zijn ons defensiedoel te bereiken." Hij voegde eraan toe, dat het aan tal manschappen dat gestationneerd is in Duitsland lager zal worden dan waartoe België verplicht is. Van Zeeland legde er verder de nadruk op, dat de verkorting van de Belgische diensttijd Nederland er reeds toe gebracht heeft te over wegen tot een soortgelijke verkorting over te gaan en in het Britse parle ment vragen heeft doen opgaan voor verkorting in Engeland. In zijn antwoord verklaarde de mi nister van Landsverdediging, Antoine Spinoy, dat de nodige maatregelen genomen zijn om de nakoming van de Belgische internationale verplichtin gen te verzekeren. Hij zei, dat troe pen, die tot dusverre slechts bestemd waren voor de binnenlandse verde diging naar Duitsland overgeplaatst zullen worden ter vervanging van de dienstplichtigen, die na 18 maanden dienst gemobiliseerd zullen worden. Hij voegde hieraan toe. dat België slechts verplicht was zijn NAVO-di visies op 72% van hun oorlogssterkte ïc houden en dat de genomen maat regelen rekening hielden met deze verplichtingen. De minister van Buitenlandse Za ken Spaak zei. dat oud-premier Jean van Houtte zelf tijdens de verkie zingscampagne beloofd had de dienst tijd van 21 tot 18 maanden te vermin deren. In de Russische republiek Georgia neemt men proeven met op het onder stel van een supslractor gemonteerde theeplukmachme, die 30 kg theeblade ren plukt per uur, tegenover een hand- plukproductie van 30 kg per dag. Wat men heet een T.T.-race. Een zware jongen klom Maandag heimelijk uit de gevangenis van Susa Ut), forceerde het portier van een ge parkeerde auto, vond een net burger- ccstuum in de wagen, trok het aan ert liet zijn streepjespak van de Staat ach ter Toen vroeg hij in de buurt een heer de weg naar Turijn. De heer bracht hem direct naar de politie. Het was de man van het nette pakl Drie weken geleden kreeg de die rentuin m Tilburg vier zeeberen uit Johannesburg, dieren die veel op zee leeuwen lijken maar een plattere kop hebben en zich draaiend door het wa ter bewegen. Ze wilden wekenlang niet eten. maar eentje heeft dezer dagen, een hapje geproefd. Men hoopt, dat de seeberen in leven zullen blijven. Het zon de eerste exemplaren in Neder land. Een knappe Panjse toeriste van 21 dook Zondag in een aardige vyver te Bordeaux om een partijtje te gaan zwemmen Ze was er nauwelijks In of twee tuinlieden haalden haar er ijlings uit toen ze dodelijk verschrikt begon te gillen. Ze wist met, dat m de vijver enorme forellen worden gekweekt, die haar direct als welkome aanvulling op het rantsoen beschouwden. Haar badpak was al in rafels en ze was bont en blauw gebeten. De betrekkingen tussen Groningen, cn Wilhelm shaven op sportief en cultu reel gebied zijn de laatste jaren zo goed. dat WUnelmshaven een nieuwe straat „Gromngerstrasze" sal dopen. e Op de luchtvaartshow, die Zaterdag op het Leeuwarder vliegveld wordt ge geven komen ook 12 Belgische para chutisten hun bijdrage leveren. Gerben sonrierman ral er voorts de S-14 ,5e- ne" van Fokker demonstreren en de Rijksluchtvaartschool gaat kunstvliegen in formatie. Om te besluiten met het bericht, dat Mane Dïonne, lid van de Dionne- vijfling Maandag zuster Marie-Rachel van de Orde van de Dienaresspn van net Allerheiligst Sacrament is gewor den. Marie wordt Zaterdag 20 jaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2