Hobby van vloeiende lijnen Feest en afscheid bij „De Zonnebloem gbbnb Ook Moskou heeft zijn scheve toren HoffevS Oud-officier W K. Rauh ontwierp 8 zeiljachten Man ging - uit geldgebrek - straat op voor overval Reder zegt gedv rongen te zijn tot verkoop sKarel Doorman" terug in Rotterdamse haven RSfTBMSSrnSm Excursies van DES GTB-nieuws AGENDA Opbrengst collecte De heer v. Ginkel 80 jaar Burgerlijke Stand HHHEBïZtfSJHR&H! Wie heeft iets verloren? Proces HAL-Bernstein Laatste ontwerp op 80-jarige leeftijd Melkauto reed op lichtmast Bakens langs de Lijnbaan Reus van Rotterdam gewond bij ongeval Fransen zullen zelf troepen vervoeren naar Indo-China Vechtpartij in de Atjehstraai Nieuwe verlof regeling voor militairen Vrijdag H Juni 1954 55 Het district Schiedam, Vlaardingcn en Maassim» van de Stichlins* ,.I)e Zonnebloem" lelt 170 leden, meisjes in de leeftijd van 17 tut 23 jaar, allen behorend tat de werkende rijpere jeugd, in hun vrfjc tijd volgen deze meisjes cursussen in koken, naaien, kinderverzorging, welke cursussen op huishoudscholen worden gegeven. Het doel is deze meisjes 20 veel mogelijk zelfstandig te vormen, het geen voor hen onontbeerlijk zal zijn, wanneer zij cep.s in het" hmveihk zullen treden. Voort? wordt, niet Jv't oog hierop, de meisjes bijgebracht het geld te waarderen en op de juiste wijze te behoren. Gisteren was het v*oor dit district een bij zond ere dag. Voor zover cle meisjes zich vrij 'hadden kunnen maken hebben zij met hun leidster moj. A. v. Dongen cn de neer Gold- schmidt uit Vlaardingcn met twee touringcars een bezoek gebracht aen JVfadurodanu.n. Opgetogen kwamen de meisjes gisterenavond om 7 uur weer *tc Schiedam terug en werd de uitgaans dag beëindigd met een gezellig ..on,, der onsje" in feestzaal Marijke aar. de Broers veld. Toch kwam er een ogenblik een „pijnlijke pauze" in de feeststem ming want het was voor het laausi dat de trouwe leidster mej. A. v. Dongen onder hen aanwezig zou zijn. Moj. Van Dongen /al binnen kort in het huwelijk treden en za) zich dan met haar echtgenoot in het uiterste oostelijk hoekje van Ter schelling. in Oostercir.d gaan vesti gen. Het officiële afscheid van de meisjes was even z»kclijk. van koi vti duur evenwel om de stemming niet tc lang verbroken te houden. (Advertentie LM.) Collecte Gezamenlijke Militaire Fondsen Nu de jaartijkse collecte voor de G.M.F. weer aanstaande is, zal Zaterdag een beroep op U wor den gedaan daarnaast 'de door het Rijk verstrekte hulp, de aan vullende steun van de G.M.F. voor de getroffenen onontbeer lijk is te achten. Wü daarom voor dit algemene en by uitstek goede doel Vw gave. hoe gering ook. offervaar dig afgeven. Dit ka» geschieden: a..* in de collectebus, b.: door overschrijving op giro rekening nr. 229737 van de GM.F. afd. Schiedam, De Burgemeester, Mr J W. PEEK De scheidende leidster zal opge volgd worden door niej. N, Berendse, thans Soc. Werkster bij de N,V. de Bijenkorf. Het officiële afscheid van mej. v. Dongen zal plaats vinden Maandag 14 Juni in een vergadering van het Stichtingsbestuur in het clublokaal aan Plein Eendvacht, terwijl het afscheid van leraressen der huishoud school a.s. Zaterdag plaats vindt. Met muziek, zang en een dansje „vloog" de avond om. Begunstigd door mooi weer, von den Woensdag en Donderdag de door de Coöperatie „D.E.S." geor ganiseerde excursies plaats naar de Coöperatieve Productiebedrijven te Utrecht. Na een begroetingswoord aldaar, werden alle bedrijven be zichtigd, hetgeen twee uur in be slag nam. Na de koffiemaaltijd werd de tocht voortgezet door de Veluwe en werd een bezoek gebracht aan hel natuurreservaat „De Hoge Veluwe". Na de thee en enige verpozing ging de tocht verder, waar na te onge veer 6 uur het middagmaal werd gebruikt in Leersum. Na een uorte onderbreking werd de terugreis naar Schiedam aanvaard, waar het gezel schap te circa 10 uur aankwam. Deze tochten worden in de beide volgende weken herhaald op Woens dag en Donderdag. In totaal nebben zich hiervoor 520 gagadigden aan gemeld. Zaterdag komt G-T.b. ten derde male tegen Slikkerveer in het veld en wel op het veld van E.DJM. op de Heyplaat. Omtrent de uitslag valt weinig te voorspellen, daar bei de ploegen volkomen aan elkaar gewaagd zijn. Wil G.TJ3, winnen, dan zal het de volle speeltijd aan moeten blij ven vallen, daar de aanval het beste wapen is om een wedstrijd te win nen, De wedstrijd vangt aan om 4 uur. Vertrek Postkantoor om 2.45 uur per fiets via Schietnond. IVat men weten moet: Apothekers-nachtdienst: Eembrandt, Rembrandtlaan 3, Bellen.bQ ongeval: G.G. en GJ3. Tuin laan 80. Tel 69290. Tentoonstelling: Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 uur: „De wereld van Vin cent Van Gogh" in foto's van Emmy Andriesse. -Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Bihl, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maandag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woensdag en Zaterdag) van 7 tot 8.3G uur. Zondags gé- sloten. 1 R.K. Leeszaal en Bibl.: Dara. ge opend iedere dag (behalve Maan dag) van 2 tot 4 uur; iedere avond (behalve Donderdag en Zaterdag) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen:. Monopole: 2, 7 en 9 uur: „Bloedwraak der NavahoT". Passage, 2 en 8 uur: „The Glenn Miller Story.*' Bijeenkomsten: Irene: 8 uur, Ned. Chr. Bouw bedrijf soónd. jaarvergadering. De collecte die ten bate van bet Rode Kruis in Schiedam is gehou den heeft een bedrag van i 7272.77 opgebracht. Rotaiygïft voor Vluchtelingenhulp De Rotary-ctub Schiedam heeft een bedrag "van f268,— geschonken aan het SchiedamseComité voor hulp aan Vluchtelingen. oud- Am- zyn De heer P. van Ginkel, leraar aan de Schiedamse bachtsschool iverde vandaag; 80ste verjaardag. De jarige, was leraar by .het Mid delbaar onderwijs in het schilderen, tekenen en kunstgeschiedenis aan dfi ABS" van vóór de oprichting in 1908 af. Een-zijner leerlingen was de heer Aart Glansdorp, thans hoogleraar aan 'de Academie voor Beelden Kunsten en Wetenschap pen te Rotterdam. De heer P. van Ginkel begon zijn loopbaan als schildersleerling in zijn geboortestad Utrecht in het schildersbedrijf van de Fa R. Lam mens van. Bueren, gevestigd in het in den lande bekende, onder Monu mentenzorg staande, trapgevelhuis aan d© Voorstraat aldaar. Huize „In d'Cominck van Poortugael", al waar hij opklom tot bedrijfsleider Hierna werd hij leraar in het schil deren en tekenen aan de Ambachts school te Appingedam, waarna te Schiedam vanaf de oprichting' in 1908 aan de voormalige Ambachts school in de St. Liduinastraat. De 80-jarige oud-leraar is in de Nijverheidsonderwijskringen een zeer bekende figuur, hetgeen dik wijls op de aldaar gehouden ten toonstellingen tot uiting kwam. De heer Van Ginkel geniet een goede gezondheid en werkt nog steeds op zijn schildersatelier. Zaak-Sehmidt nu spoedig voor Landgerecht DJAKARTA De zaak van de heer Schmidt (de meestgenoemde in de reeks arrestaties van begin dit jaar) zal al spoedig voor bet land- gerecht worden gebracht. Getracht zal worden de zaken van de gear resteerde Nederlanders zo veel mo gelijk te bespoedigen. (Van een onzer verslaggevers! ,Een mens weet nooit waartoe hij nog eens zal komen," zegt glimlachend de. 81-jarige heer K. W. Rauh, terwyi hy. enige lijvige vellen tekenpapier uitspreidt waarop veel ingewikkelde lijnen staan. Sierlijke, vloeiende lijnen zijn het: ontwerpen van zeiljachten. Toen de krasse grijsaard van nu nog een piepjong cavalerie-officiertjc was en in 1S94 naar bet toenmalij Nederlandsch-indlë vertrok, bad hij er nooit van gedroomd dat hy nog eens een zeer ervaren en bekend ontwerper van zeiljachten zou worden. De heer Rauh die nu aan de Prins Mauritslaan in Den Haag woont had toen wél andere dingen aan het hoofd. In Atjeh spookte het al ge ruime tijd zodat men jonge kerels best kon gebruiken om met liun taaie ponny-paardjes de binnenlanden In te trekken tegen de opstandelingen. Hij onderscheidde zich hierbij, zodat de. Militaire Willemsorde en een eervolle vermelding rijn deel werden, aardige tuigage erop. Er moet bij gerekend, en zelfs heel veel bij ge rekend worden. De tekeningen al leen vormen al een imponerend ge heel: het jacht van boven, van opzij, van achteren, van onderen; en niet alleen het exterieur, maar ook tot tn détails van binnen. Elk lijntje moet op de milimeter zuiver zijn en op de juiste wijze corresponderen met de andere. Elk onderdeel dat in het jacht wordt aangebracht, van de mast tot het laatste schroefje, moet nauwkeurig worden berekend. Tabellen waarvan je gaat duizelen legt de heer Rauh op tafel. En dat is allemaal van één ontwerp.,.. UOTTËKOAM (Advertentie LM.) ■M Wij weten heus wel, dat wij U geen verhaaltje behoeven te vertellen en dat U drom mels goed weet wat een shawl mag kosten. Maar toch durven wij te be weren dat dit epn aanbieding shawls is, van een kwaliteit en met dessins, die ver uit steekt boven Uwverwachting, voor een prijs, zó waanzinnig laag, dat 0 &r niet één, maar diversen zult kopen. 1 800 shawls van 4r£5 1400 shawls van 4r£5 1200 shawls van 3 Zaterdagmorgen om 9 ttur begint de verkoop van „deze enorme collectie shawls, geen gewone, maar de moderne Long-shawls, in tientallen prachtige kleurstellingen en U koopt ze nu door elkaar voor tellingen en. w WINKELCENTRUM BIHNEHWE0, ï*i 28iat> ONDERTROUWD: A. Caton. 30 jaar en G. van Grondelle. 27 jaar; M- van Eenige. 27 jaar en J. D. Jaspers, 24 jaar; M. J. de Jonge, 26 jaar en G. Heukèls, 24 jaar: R, van Kempen, 26 jaar en J. W. Baa- de, 24 jaar; G. van Leeuwen, 23 jaar en G. Frenaij. 22 jaar; G. Retts, 30 jaar en M. A. G. Vredebregt. 27 jaar; W. J. Tieman, 24 jaar cn G. M. C, van de Water, 22 jaar; J. den Uijb 22 jaar en L. J. Hoppe, 22 jaar; a. Visser, 27 jaar en B. de Bidder, 25 jaar; H. D. van Wierin- gen, 24 jaar en J. van Dongen, 28 jaar: B, van der Lubbe, 23 jaar en M. E. j. M. van Leeuwen 19 jaar. GEHUWD: J. W. Warnars. 24 jaar en J. van der Beek, 22 jaar: M. W. Visser. 24 jaar én N. M. van der Kraan, 27 jaar; H. Sehlebaum, 20 jaar en A. H. M. van Dijke, 27 jaar; a. M. Delmee, 26 jaar en P. J. M. .Gunnewjh. 26 jaar: C. Broeren, 22 jaar en C- J. T. Wessling, 20 jaar; P. M. Meijer, 27 jaar en A. J. L. M. Ham 25 jaar; p. Nesse, 26 jaar en N. Vogel, 28 jaar; L. Lagendijk, 29 jaar en W. J. Olofsen, 22 jaar: L. Ncordam, 29 jaar en M, Groeneweg, 27 jaar; L. Edel, 22 jaar en G. van der Hoek, 23 jaar; T. C. van der Hoff, 23 jaar en A. M. T. van der Hammen, 22 jaar. OVERLEDEN: S. van vliet, 80 j. GEBOREN: Daniël M„ z. van D- M. Klaasse en j. van Eden; Leotiar- dus.z. van L, Leliveld en C. van Mszijk. Met zand-sok en nylonkous In de late avond van de dertiende April stapte een man de straat op. Om iemand te beroven, wie wist hü nog niet. De man, de 29-jarige zandstraler A, J. K. had namelijk een intense behoefte aan geld. By zich droeg hij een heel instrumentarium om zyn plan te vergemakkelijken: een luchtdruk pistool om zijn slachtoffer angst aan te jagen, een sok gevuld met zand om bet zo nodig buiten gevecht te stellen, voorts een nylonkous, die bij over zijn hoofd zou trekken om zich onherkenbaar te maken. Tenslotte een flesje aether. Op de zitting van de Rotterdamse rechtbank waar hij gistermoi gen terecht stond, zei hij dat die aether nodig was om wat vlekken uit zijn pak te halen. Maar de Officier van Justitie geloofde dat hij tnet dat flesje andere plannen had gehad. Op de Prins Hendrikkade ont moette R 2ijn slachtoffer. Het was de 57-jarige mevrouw A. Kruger. Mevrouw Kruger verklaarde later aan de politie: Om de hoek van de Te bevragen bij het Hoofdbureau van politie te Schiedam, tussen 9—12.30 uur en 2—e uur. Rood vulpotlood, badhanddoek, bruin jongensjasje, actentas. groene Jcgertas. Te bevragen bij de vinders: Rode da mestas, c, v. Welle, Euijs Baliotsingel 118 aactentas inh. 2 paar schoenen, H. Muilwijk, Laan Ons Genoegen 7 b; rade damesportemonnaie met inhoud. Bax, B.K.-laan 240a; biainve porteroonoate, S. Bosman. Houtstraat 41 a-, damespor temonnaie met inh., Scheffers. Ste- phensonstraat 32 b; nikkelen dames- polshorloge, S. de Jong, Surgeïn. Bos straat 26 te Ovecscliïe: zilveren dames- armband. P. de Lange. Fr. Haver- scbmldtlaan 17; zilveren bedeltje. J. v. d, Gang. w. Frarrkelandsestraat 128: bedrag aan geld. B. Hessier, t/m Vrij dag 11-6-54 Albrecht Engelmanstraat 30 te K'dam en daarna Oudemanstraat 65 te Rotterdam: doublé armbandje, v. d. Vijver, Stadhouderslaan 96; wieldop, H. Krul* RoUerdamsedijk 237; rljwlelfiets- pomp, F. Hendriks, Brugmanstraat 47b; hond (poedel). A. Wuidman, W. Fran- kelandsestraat 26 b; koperen sluitstuk. M. van Krugtcn. Noordmolenstraat 20c; hoepel. H. Koremnns, Geert Reindcr- strsat 32b; houten kinderschep. K. Schop. Laan 41a; geel wollen muts, F. v. Alphen, L. Nieuwstraat 15b; bad handdoek en zwembroek, W, Ham. Fahrenheitstraat 5c; dameshoed, Hout- Tnao* Broersvest 71: handdoek en zwembroek, Mevr. Post. Baltonstr. 60a Jaarverslag VVV Activiteit moet nóg groter worden Het zojuist verschenen Jaarverslag over 1953 van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers geeft een indrukwek kend overzicht van de UVV-activi teiten op velerlei terrein in Rotter dam. „Hoewel het werk van de UVV en het aantal medewerksters steeds groeiende is," schrijft mevrouw J. B. Sjollema-s'Jacob, de presidente van de afdeling Rotterdam, „is het be stuur er zich van bewust dat deze groei- geenszins gelijke tred houdt met het indrukwekkende tempo, waarin onze stad ztch herstelt en uit breidt. Wil de UW haar zelf gekozen taak volledig ten uitvoer brengen, dan zal zij overal waar nieuwe wij ken ontstaan, ook groepen mede werksters moeten vormen, die het hulpverleningswerk op zich willen nemen." De samenwerking met andere vrou wenorganisaties to.het verband van de federatie van vrouwelijke hulp verlening ontwikkelde zich snel en voorspoedig, mede door het hulpwerk naar aanleiding van de watersnood ramp. Ook bij de Bescherming Bevolking en het bevolkingsonderzoek op tbc was de vrouwelijke hulpverlening in geschakeld. Over 200 meter: Rijksweg bezaaid met glasscherven Geen lekke banden Over een lengte van 200 meter werd de rijksweg 13 (Haagweg) gis teren bezaaid met glasscherven, toen de achterklep van een met glas geladen vrachtauto opensloeg. De be stuurder van de vrachtauto, een we genwacht, een kantonnier en politie zijneendrachtig geruime tijd bezig geweest om de scherven opzij te ve gen. Het verkeer moest drie kwartier óver een baan worden geleid. Géén enkele automobilist liep lek ke banden op. NEW YORK. In het proces, dat de voormalige Duitse reder Arnold Bernstein te New York tegen de Hol land—AmerikaHjnt aanhangig heeft gemaakt, heeft Bernstein Woensdag verklaard, dat een. vertegenwoordi ger van de Amerikaanse „Chemical B3nk and Trust Company of New York" hem had gewezen op het ge vaar dat hij liep, als hy zijn schepen niet overdroeg ëen door de na zi's aanvaarde derde party, toen hij zich in 1937 in een gevangenenkamp van de nazi's bevond. De vertegen woordiger van de bank zou hebben gezegd; „IJ, weet wat er met joden gebeurt, die zich tegen dergelijke eisen verzetten". Volgens Bernstein heeft de Ame rikaanse bank do activa van zijn re derij overgenomen, na hem de very zekering te hebben gegeven, dat zy de nazi's zijn invrijheidstelling als voorwaarde voor deze transactie zou den stellen. Deze belofte is de bank. volgens Bernstein, tiiet nagekomen. Bovendien zou hij onder dwang met de overdracht van zijn schepen heb ben ingestemd. De Bónk stelt echter, dat zij een hypotheek op de „Penntand" en de Westernland" had en op verzoek van Bernstein executie hiervan had voorkomen. Bernstein, die in 1939 door "de nazi's werd vrijgelaten, is thans Ameri kaans staatsburger, straat verscheen opeens een arm met een hand eraan die mijn tasje probeerde weg te grissen. Maar mevr. K. gaf zich niet zo maar gewonnen. Bij de schermutse ling die hierop volgde voelde ze een paar vreemde doffe kloppen, niet van een hand afkomstig. Op het tumult snelde een man te hulp, die de aanrander met enkele vak kundige jiu-jitsugrepen overmees terde In die smadelijke positie móest de gevallen aanvaller de komst van de politie afwadbten. De Officier van. Justitie zei in zijn requisitoir dat het hier om „een van de ergere misdrijven" ging en bij de strafbepaling moest de algemene preventie op de voor grond staan. Hij eiste zeven maan den met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een pi oef- tijd van drie jaar. De raadsman van R. achtte de ge weldpleging niet bewezen. Hy wees op het bewogen leven van verdach te gedurende de oorlog. Op tien jarige leeftijd hield hy zich reeds, bezig met het smokkelen van Joden j uit Duitsland. 1 De rechter zal over veertien da gen uitspraak doen. In 1919 keerde, de heer Rauh de militaire dienst echter de rug toe en werd in Semarang chef van de vrije emigratie van Chinezen. En daar op Java was het dat hij in kennis kwam met de zeilsport. Hij kocht een boot en zeilde tien jaar lang naar hartelust op de wateren van de Archipel. In 1929 keerde de beer Rauh naar het vaderland terug, en zijn zeilboot, waarin hij zoveel heerlijke uren had doorgebracht ging mee: „Ik kreeg hem zelfs gra tis over!" Toen het „Indische" bootje versle ten was kocht de heer Rauh een kleine Zweedse zeilkruiser, die hü goedkoop op de kop kon tikken om dat de Zweedse Kroon toen erg laag stond- Kris-kras zwierf hij door het Hollandse waterland. En hy deed meer. Hij kreeg steeds grotere in teresse voor de wijze waarop een zeiljacht in elkaar zit en voor de hoge eisen welke aan een snelle boot gesteld worden. De heer Rauh schafte zich boeken ever de bouw van jachten aan en in 1936 had hij deze ingewikkelde materie zover onder de knie dat hij zelf een ont werp „op stapel zetie". Tiiet eenvoudig Nu moet men over bet ontwer pen van een zeiljacht vooral niet te eenvoudig denken. Want het komt niet alleen neer op het tekenen van een fraai gevormde kiel met een Twee prijzen „Ik heb het jaren uit pure lief hebberij gedaan," laat de vitale ont werper er laccniek op volgen. Acht jachten heeft hij zo ontworpen. Het eerste in 1936 en bet laatste In het najaar van 1953. Tweemaal heeft hjj meegedaan aan een prijsvraag, uit geschreven door de Kon. Verbonden Ned. Watersportverenigingen en hei de malen werd 7.yn ontwerp be kroond met de derde pry». De eerste maal in 1650: een'mid- zwaardkruiser, de tweede keer in 1953: een zeevarend jacht Het eer ste ontwerp was een 16 vierk.meter toerjachtje, daarna volgden een spitsgatkruiser, een Noorse jol, een zeilkruisertje van V/r m, een kiel- midzwaardks-uiser en nog een spits- gatkruiser. En de vakbladen schon den steeds grote aandacht aan de omwerpen. Voor een appel en 'n ei De liefde van de heer Rauh voor de zeilsport moet dus wel groot zyn geweest, dat bij al die jarenbe halve rin de oorlog steeds maar De heer Rauh bezig met zijn grote liefhebberij: het tekenen van vloeiende lijnen. (Eigen foto). aan het tekenen en het cijferen bleef ter verfraaiing van de Neder landse zeil vloot. En waren er lief hebbers die aan de hand van zjjn ontwerpen een jacht wilden bou wen, zij konden de gegevens voor een appel ën een ei krijgen. Voor zover de heer Rauh weet zijn er vier ontwerpen van zijn hand aan de werkelijkheid getoetst En met trots laat hij bevindingen van enige bouwers lezen, waaruit blijkt dat de autodidact Rauh een nauw keurig werker was, die niets aan het toeval overliet. ,JMaar nu vind ik het zo langza merhand welletjes", zo besluit de kundige ontwerper zijn carrière, terujy! hij de tekeningen én tabel len zorgvuldig opbergt. „Ik ben vu al over de tachtig en het. wordt tijd dat ilc eens stil ga leven." ,JNee, zelf zeilen doe ïk ook niet nicer. De Duitsers hebben m'n jacht indertijd gevorderden na de oorlog toen men de schuit zwaar gehavend ergens in de Oostzee terug vond was de aardigheid er bij me af...." Een van de ontwerpen van de heer Rauh werkelijkheid gewor den. De heer W, Fisser uit Haar lem bouwde de Noorse jol, welke we hier in zijn element zien. „Ons bezoek aan Montreal, Bali- fax en New York heeft volledig aan dc verwachtingen beantwoord", ver telde ons vanmorgen kapitein ter zee Volkenburg, commandant van de „Karei Doorman". Het Neder landse vliegdeksehip keerde giste ren te Rotterdam terug, ca een tocht van zes weken naar Canada en de Verenigde staten. „Het was een prachtige reis", zei de commandant, „al hadden we op zee veel slecht weer. In de havens zijn officieren en schepelingen op enthousiaste wijze ontvangen, vooral in Canada, waar de verbondenheid met Nederland sterk is, ook al door dat cle Canadese Marine ongeveer net zo groot is als de onze, hebben veel families zich tijdelijk over een of meer landgenoten ontfermd". Bij het bezoek aan New York werd het enthousiaste welkom wat overschaduwd doordat juist op de morgen van aankomst de berichten bekend werden over de oqtploffing op het Amerikaanse vliegdeksehip Bennington, maar overigens: ook de Amerikanen toonden zich zeer gast vrij. Zowel in Canada als in de Verenigde Staten bezochten duizen den mensen het schip. In Montreal alleen al kwamen op één middag vijftienduizend Canadezen aan boord. Over de marinierskapel, die cle tocht heeft meegemaakt, was kapi tein ter zee Valkenburg bijzonder te spreken. „De kapel heeft overal een uitstekend figuur geslagen. Dat hebben wy niet alleen aan boord bemerkt, maar dat hebben we ook meermalen gehoord uit de monden Op het Bolwerk is gisteren om kwart voor een een melktankauto tegen een lichtmast aangereden. De paal drong met kracht in de motor kap, die geheel werd ontzet. De be stuurder kwam met de schrik vrij. Hoofdinspecteur Müller terug uit Amerika Hoofdinspecteur KL J. Müller van de Rotterdamse verkeerspolitie is te rug uit Amerika, waar hij met ande re deskundigen verkeersproblemen heeft bestudeerd. van onze gastheron. What a won derful band." zei men. Een bijzonder aardig voorval tij dens de reis was het passeren van het emigrantenschip Groote Beer op de St. Laurensrivier. Aan boord hiervan was de löü.OOÖste emigrante. Zij werd door de Nederlandse ma rinemannen een hartelijk welkom in Canada bereid. De marinierskapel speelde Hollandse liederen en de commandant van het vliegdeksehip verzond namens de Nederlandse am bassadeur in Canada een hartelijk telegram. MOSKOU. Oofc Moskou heeft nU hoe kan. het anders een scheve forèh. Hei is een 'der torens van de oude kathedraal van Sint Basilius op het Rode Plein. Volgens de Russische bladen, die verslag uit brengen over de vorderingen met de restauratie van de veelkoepeiige kathedraal thans een'nruseum is ontdekt, dat de klokketoren ruim een meter is gaan overhellen. Men neemt, overigens aan, dat aan de werking in de toren thans een einde is gekomen. Het grillige bouwwerk, op bevel van tsaar Iwan de Verschrikkelijke in de 16e*' eeuw vlak buiten de muren van het Kremlin opgetrok ken. heeft zijns gelijke niet in de gehele wereld. Volgens de legende heeft Iwan daarvoor gezorgd door de architect, die het heeft ont worpen, de ogen uit te steken. Thans wordt onder leiding van de architect Sobolewk, een restau ratie uitgevoerd, waarbij ondermeer enige van de koepels opnieuw wor den verguld. Voorts worden de binnenmuren gereinigd, en oude, oorspronkelijke schilderingen te voorschijn gebracht. De restaurateurs, die de muren Bij oversteekplaats: Bij de voetgangers-oversteekplaats in de Aeri van Nesstraat bij de. Lijn baan zullen met ingang van vandaag tien uur bij wijze van proef twee z.g. hore belisha-bakens in werking ge steld worden, teneinde het rijver- keer op deze oversteekplaats opmerk zaam te maken. Deze bakens, die in Engeland zeer goed blijken te vol doen, bestaan uit oranje bollen, die op zwart-wit geblokte palen beves tigd zijn. De oranje bollen stralen knipperlicht uit Voorlopig zullen de bakens dage lijks in werking zijn van 10 tot 22 uur. Het rij verkeer wordt verzocht om vooral bij deze oversteekplaats zijn goede wil te tonen door aan overste kende voetgangers voorrang te ver lenen. De 32-jarige R. Reinhout. beter be kend als de. „Reus van Rotterdam" wonende Gouvernestraat. is giste ren gewond bij een ongeval op het O est plein. Met zijn bromfiets is hy bij het passeren van een auto tegen de trottoirband gereden en gevallen Hij iiep kneuzingen in de zij op en is met een bestelwagen naai- huis gebracht. Ook de bromfiets werd in de bestelwagen geladen. Aanbod van VS afgeslagen WASHINGTON. Frankryk heeft de Ver. Staten meegedeeld, dat het de troepenversterkingen, van naar verluidt 3000 man, die het plan is naar Indo-China te brengen, met eigen schepen kan vervoeren. De mededeling houdt verband met de Amerikaanse mededeling, dat het practisch niet poad uit voerbaar is een derde gedeelte van dez© troepen met Amerikaanse vliegtuigen over te brengen. De Ver. Staten deden derhalve een tegenvoorstel en boden aan de troepen per schip te vervoeren. De Fransen hebben thans mee gedeeld dat zij zelf voor het tran sport zuil en zorgen en geen ge bruik zu lie n ra a ken v a n de A nieri- kaanse faciliteiten. Luchtpostpakketten naar Malta en Ierland DEN HAAG. Met Ingang van 14 Juli a.s. kunnen luchtpostpakkettcn tot oen maximum gewicht van.'0 kg naar *4 a J t aworden verzonden- Met Ingang an diezelfde datum wordt hei maxi mum gewicht voor luchtpostpakketlen naar l e rla n d verhoogd tot 7 kg. In de Atjehstraat ontstond gis teren een vechtpartij tussen drie Zweden en een Estlëuder enerzijds en enkele Portugezen anderzijds. Omdat de winkelier T. H. D. vrees de. dat zijn etalageruit vernield zou worden kwam hij naar buiten om be veiligingsmaatregelen te treffen. De Scandinaviërs keerden zich toen te gen de winkelier en brachten hem een gat boven het linkeroor en een scheurwond aan de kin toe. Twee agenten brachten de vech tersbazen aan het bureau. schoonmaken, vonden oorspronke lijke fresco's, waarvan sommige van gekleurde klei. pogingen worden gedaan, 'om ook deze in de oude "staat" te herstellen. De leiding van dit moeilijke werk is opgedragen aan prof. Soetsjow. Volgens architect Sobolew heeft dc kathedraal zich, ofschoon zij het komende jaar 4QQ jaar oud zal zijn, zeer goed gehouden. Er zijn wat stenen vergaan en deze zullen door volkomen gelijke worden vervangen. DEN HAAG. - b» een legerorder is een nieuwe verlofregeling voor militaire van de parate eenheden bekend gemaakt, waardoor deze mi litairen als ze verlof hebbe» reeds Vrijdagavond om zes uur naar huis kunnen,doch Maandagmorgen voor twaalf uur weer moeten binnen zijn. Volgens de oude regeling konden de militairen Zaterdagmiddag om één uur pas vertrekken, doch kon-, den zij Maandagsavonds om midder-, nacht terugkeren. De verlofgangers winnen er dus niet veel" bij. maar ze kunnen nu drie in plaats van twee nachten thuis doorbrengen De nieuwe ver lofregeling is ingevoerd in verband met de drukte welke het samen ballen van het drukke zomerver- voer van de spoorwegen en het ver voer der verlofgangers veroorzaak te. Het is een regeling die vooral in de zomermaanden van veel be lang is voor he?- spoorwegverkeer. Een officiële woordvoerder kon ech ter njet zegsen of deze regeling slechts zal acid en voor de duur van de zomer of dat zij ais permanent moet worden beschouwd. Nota van Indonesië over unie-besprekingeu DEN HAAG. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Don derdag de waarnemende Hoge Com missaris van Indonesië, mr Susanto Tirtoprodjo,een nota van de,Indo nesische regering aan de minister zonder portefeuille, mr J. M, A. H. Luns, overhandigd, waarin zij in ant woord op de Nederlandse nota van 14 April jl. de wens te ketinen geeft in de tweede helft van Juni op mi nisterieel niveau onderhandelingen te voeren met Nederland over de Nederlands-Indonesische unie. Naar wij vernemen bevat de nota geen mededelingen over de datum van de conferentie en de samenstel ling van de Indonesische delegatie. Hotel voor buitenlandse studenten in Amsterdam AMSTERDAM. Burgemeester ar. Arn. J. d'Ailly heeft Donder dagavond een speciaal voor buiten landse studenten ingericht hotel ge opend, dal aan zestig personen ver- bUjfsaccommodatie zal verschaffen. Dit stud entenhotel (s voorlopig on dergebracht in de sociëteit van de R.K, studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas" aan de Vondei- straat en is vooral bedoeld voor die buitenlandse studenten, die Neder land tijdens de zomermaanden ko men bezoeken. Er zijn reeds 450 reserveringen, omvattende ongeveer 2000 overnach tingen Het plan is in de toekomst een permanent hotel in te richten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1