Over afschaffing schoolgeld zijn de meningen verdeeld mwRvmm Compensatie voor derving van inkomsten gevraagd Zaak der valse honderd-gulden- biljetten draait nu in Luik Verdachten hangen een fantastisch verhaal op Dr Malan krijgt zijn zin weer niet Bus met Nederlanders over de kop geslagen oorts Zoveel mogelijk aandacht voor belangen van de reservisten5 VOORLOPIG VERSLAG KAMERCOMMISSIE Help Uw maag Afschaffing school geld niet met terug werkende kracht? Guïngouin voorlopig op vrije voeten Ook herziene apartheidsivet door parlement verworpen Fabrikanten hielden uniformstof achter .Atoomalarm' in 41 Amerikaanse steden Zeven lichtgewonden bij een ongeval in Oostenrijk Alom medeleven met de Friese tweeling België staakt invoer tomaten uit Nederland Nieuw Guinea krijgt er 23 kleine vlieg velden bij MINISTER IN MEMORIE VAN ANTWOORD: Tijd onder de wapenen zal efficiënt worden besteed CAO administratief personeel dagbladen Vrolijke vrouw Dinsdag 15 Juni 1954 DEN HAAG. Vele leden van de vaste commissie voor Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen uit de Tweede Kamer kunnen vooral op grond van practische overwegingen accoord gaan met de aanschaffing en verjaging van schoolgelden, zoals de regering zich deze denkt, gezien het ontwerp ran wet tot regeling van de heffing van schoolgeld, mits zy de zekerheid zouden krijgen, dat de schoolbesturen voor de derving van inkomsten een volledige compensatie zullen ontvangen. Zij denken hierbij met name aan de besturen van de bijzondere scholen voor voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs. Op dit punt heeft het wetsontwerp, noch de toelichting daarop, hen geheel gerust kunnen stellen. Aldus blijkt uit het voorlopig verslag dezer commissie, dat over genoemd wetsontwerp is uitgebracht. Nog op een andere moeilijkheid wezen deze leden. Bij het bijzon der onderwijs n.l is het helaas re gel geworden, dat nieuw gestichte scholen enkele jaren lang met eigen middelen in stand worden gehouden, alvorens subsidie wordt verkregen. Eén van de middelen tot financiering tijdens dre aan- vangsperiode wordt gevormd door de schoolgelden. Worden deze bij het openbaar onderwijs verlaagd, dan zullen ook de bijzondere scho len daarm moeten volgen, willen zij niet in een nadelige concurren tiepositie komen te verkeren. Hoe denkt de regering dit probleem op te lossen? (Advertentie iJU.) als hij 't moeilijk heeft. Neent^-t (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Op het ministe rie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen twijfelt men ernstig aan de mogelijkheid, dat de voor genomen afschaffing resp. verla ging van het schoolgeld nog met terugwerkende kracht tot 1 Sep tember 1953 zal kunnen ingaan. De wetsontwerpen, welke op dit on derwerp betrekking hebben, zijn n.l. nog niet door de Tweede Ka mer behandeld en men acht het twijfelachtig of zij nog vóór het zomerreces op de agenda van de Tweede Kamer kunnen worden ge plaatst. In parlementaire Ijring echter achtte men het «ie uitgesloten, dat het regeringsantwoord en de openbare behandeling in de Ka mer nog voor het zomerreces zouden kunnen volgen, nu het voorlopig verslag der Kamer over de afschaffing van het schoolgeld gisteren is gepubliceerd. Contact met minister Cal^ had men hier over nog niet opgenomen. Intus sen bleek ons wel. dat men het in verschillende politieke partijen zeer zou betreuren als de verlaging van het schoolgeld niet met terug wei kende kracht tot 1 September 1953 zou ingaan. (Van onze correspondent) PARIJS. De rechter van instruc tie van Limoges heeft gisteren Geor ges Guinpouin voorlopig op vrijje voeten gesteld. Na 173 dagen hech tenis is hiermee de man, die be schuldigd wordt van een ongeloof lijke communistische terreur als verzetsleider in het Franse Massif- Centra I gedurende de oorlog, weer vrijgekomen. Over de stand van zaken m het onderzoek tegen deze onderwijzer, die de moord op honderden niet- communistische strijders in de Fran se resistance op zijn geweten zou hebben, is nog geen mededeling ge daan. Vast staat echter dat Guin- gouin, die tegelijk met de eerste openbaarmaking van deze affaire uit de communistische partij gestoten werd. al sinds geruime tijd weer in een gevangenis verbleef. Halver wege zyn voorlopige hechtenis heeft hij krankzinnigheid gesimuleerd en werd naar een inrichting in Je Py reneeën overgebracht. Tegenover journalisten, bleef Guingouin giste ren zijn onschuld aan de politieke moorden in 1944 ontkennen. Andere leden der commissie verklaarden zich op principiële en praktische gronden tegen de af schaffing van schoolgeld voor de leerplichtige jeugd, zoals ïn het ontwerp is voorgesteld. Zij zijn beducht, dat door af schaffing van de schoolgelden bet onderwys in toenemende mate staatszaak en derhalve minder een zaak van het volk zal worden. Naar hun overtuiging dient onver minderd te worden vastgehouden aan het standpunt: schoolgeld naar draagkracht, o.a omdat door de betrokken voorstellen het gemeen telijk belastinggebied opnieuw zal worden ingekrompen. Eerstgenoemde leden betreuren het. dat ook thans weer alle argu menten tegen het „kosteloos on derwijs" naar voren zijn ge bracht. die huns inziens reeds lang weerlegd zyu. Wanneer de ge dachte voorzat om mét de school gelden ook de vrijheid van onder wijs af tg schaffen, zou men recht van spreken hebben. Maar een dergelijk denkbeeld is van hun zijde nimmer bepleit en ook van de regering die dit ontwerp heeft ingedienc. mag men niet veronder stellen. dat zy ook maar eniger mate de vrijheid van onderwijs disputabel zou willen stellen. Wanneet de nieuwe regeling als gevolg zou hebben, dat niet alleen voor de leerplichtige jeugd, maar over de gehele lijn de schoolgel den worden afgeschaft zouden de hier aan het woord zijnde leden dit inderdaad toejuichen. Maar zij zijn er van overtuigd, dat drt de verantwoordelijkheid van de ouders voor het onderwijs hunner kinderen in generlei opzicht in ge drang zal brengen. Advertentie l M BANDEN KilDirsters De 75-jarige Republikeinse sena tor Ralph Flanders, een uitge sproken vijand van McCarthy, oueThandigt op deze foto zijn te genstander een boodschap waar in hij aankondigt, aat hij McCar thy in de Senaat opnieuw fel ral aanvallenNaar aanleiding van de bittere woorden, die Flanders reeds aan het adres van McCar thy richtte, heeft de oude Re publikein zes tot acht telefoon tics gekregen van aanhangers van McCarthydie hem, zeiden, dat zij naar zijn kantoor zullen ko men om hem af te ranselen. Flanders geniet thans een speci ale politie-bewaking. Op de foto tussen McCarthy (links) en de staande Flanders zit McCarthy's adviseur Roy Cohn. BRUSSEL. Voor het Assisenhof te Luik is Maandag een begin ge maakt met de behandeling van de zaak der valse bankbiljetten van hon derd gulden, een affaire, die nog van 1949 dateert, doch gezien het uitge breide vooronderzoek er zyn niet minder dan 35 verdachten eerst thans kon voorkomen. Op 30 September arresteerde de Nederlandse recherche te Den Haag de 23-jarige M. uit Luik, die betrapt was op het uitgeven van een vals biljet van honderd gulden. Uit het door de Belgische en Nederlandse recherche ingestelde onderzoek bleek al spoedig, dat M. deel uitmaakte van een bende valsemunters en het zijn bijzondere taak was, de valse bankbiljetten te plaatsen. Binnen korte tijd slaagde de politie er in de gehele bende, waartoe verscheidene personen uit de betere kringen van de Luikse burgerij behoorden, op te rollen. De gearresteerden hadden allen hetzelfde fantastische verhaal op te dissen: het namaken van de bi Jt- ten van honderd gulden zou een be paald doel hebben gehad, namelijk het verkrijgen van geld voor de aan koop van een offset-machine van KAAPSTAD. De regering-Malan Js Maandag negen stemmen te kort gekomen aan de vereiste twee-derden meerderheid in heide huizen van het parlement voor het wetsvoorstel tot wijziging van üe Grondwet en voorziening van aparte vertegenwoordiging van Kaapse bleurlingkiezers in het Zuidafrikaanse parlement. De regering behaalde 139 stemmen; 42 van de 78 oppositieleden stemden tegen het regeringsvoorstel. Reeds dne jaren lang tracht de regering van de Nationale Partij der leiding van dr D. F. Malan een wetsvoorstel aangenomen te krijgen, waardoor Kaapse kleurlingkiezers af gevoerd worden van de gemeen schappelijke kiezerslijst en worden geplaatst op een aparte lijst voor de verkiezing van eigen (blanke) ver tegenwoordigers in bet parlement. In 3951 werd de „kleuriingkiezers- wet" door het Hof van Appèl ongel dig verklaard, omdat deze met een gewone meerderheid in aparte zit tingen van de twee huizen van het parlement was aangenomen en het Hol deze procedure in strijd met de Grondwet achtte. De regering Malan diende vervol gens een wetsvoorstel in tot het in stellen van een hoog hof van het Verzoek Nieuice Koers: Jongeren beneden 23 drie weken vacantie Amsterdam. Het hoofdbe stuur van Nieuwe Koers (de jonge ren-organisatie van de Party v. d. Arbeid) heeft tot de Stichting van de Anbeid het verzoek gericht mee te werken aan het tot stand komen van drie weken vacantie voor jon geren beneden de 23 j'aar. parlement als hoogste hof in Zuid- Afrika in parlementaire zaken, waar- in parlementsleden zitting zouden hebben en dat een beslissing van het Hof van Appèl over de geldigheid van door het parlement aangenomen wetten zou kunnen herzien. Het Hof verklaarde daarna deze met een ge wone meerderheid in de huizen van het parlement aangenomen „Wet op het hoge hof van het parlement" eveneens ongeldig. MAASTRICHT. Tegen de Heer- lense confectiefabrikanten, de ge broeders J. P. W. en A. L. W„ eiste de Officier van Justitie bij de rechtbank Maandag een straf van twee jaar eik. Zij zouden stoffen, waarvan zij uniformen voor Marine, Luchtmacht en Landmacht dienden te maken, deels ten eigen bate heb- ben gebruikt. In totaal zouden zij 5000 meter hebben afgenomen van de voorraad, wat v*nr de Marin* een schadepost van 18 000.— had betekend, voor de Landmacht 14.000.— en voor de Luchtmacht 6000.—. De verduistering geschied de doordat restanten stof niet wa ren ingeleverd. In deze zaak, waar bij twaalf getuigen werden gehoord, doet de rechtbank 29 Juni uitspraak. 700.000 Belgische franken, waarop valse peseta's gedrukt zouden kun nen worden. Een bekend avonturier, Hector R., die zich liet doorgaan voor een agent van de Engelse geheime dienst, was van plan, zo luidt het verhaal, in samenwerking met inge nieur S. en notaris L. uit Luik ver schei lene milliarden peseta's aan te mak<-~: en deze dan Spanje binnen te smokkelen. Op deze wyze verwacht ten zij een economische crisis te kun nen verwekken en aldus het regiem van Franco ten va] te kunnen bren gen. Het behoeft geen betoog, dat de justitie weinig geloof hecht aan deze verklaring. Notaris L. stelde een grote som geld ter beschikking voor de onder neming en hij wist zich de mede werking te verzekeren van de nodige vaklieden. Vast is komen te staan, dat in een drukkerij in de Gretry- straat te Luik in een vrij korte pe riode een bedrag van 15 millioen gul den aan bankbiljetten van 100 gul den werd vervaardigd. Verscheidene Luikenaars werden bereid gevonden, de goed nagemaakte guldens in om loop te brengen. Het was een heel WASHINGTON. In de V.S. zijn Maandag bij een luchtverdedigings- oefening twaalf millioen mensen „om het leven gekomen" in de 41 steden, waar „atoomalarm" werd ge geven. In New Fork werden door drie „atoombommen" 2.175.000 men- sen gedood en 800.0C3 gewond. Was hington werd „vernietigd". In Washington zochten president Eisenhower, zijn echtgenote en der tig leden var zijn staf hun heil in de schuilkelder van het Witte Huis. toen sirenes weerklonken om aan te kondigen, dat twee uur later een vijandelijke atoomaanval zou wor- wïnstgevend zaakje, want voor ieder den uitgevoerd briefje van 100 gulden behoefde men In het drukke New York stond slechts f 22,50 neer te leggen Toen het verkeer gedurende tien minuten M- zich in 1949. vergezeld van een stil. In alle wolkenkrabbers kwamen zekere B opnieuw naar Nederland 1 luchtverdedigingsgroepen ia actie begaf, had hij 351 biljetten van hon- Functionarissen, die met de uitvoe- derd gulden bij zich M. kon op he- 1 ring van de oefening belast waren, terdaad betrapt worden, doch B. wist hadden geen moeite de straten te te ontsnappen. doen ontruimen, maar vele mensen Naast deze eerste bende valsemun- bleven in de deuropeningen staan, ters werkte echter nog een tweede in plaats van zich in de schuilplaat- groep, waarvan verscheidene leden 1 sen te begeven. ook deel uitmaakten, "van de eerste. Aan het hoofd hiervan stonden een zekere Antonius P. en Mathias M. uit Maastricht, beide Nederlanders. De graficus A, en de fotograaf Vic tor B. vervaardigden de cUcbé's voor de honderdguïdenbiljetten en deze werden hierna gedrukt door Alphon- se D. uit Luik. Deze bende vervaar digde ongeveer 2500 biljetten van 10Ö gulden. Uit het onderzoek is deze zaak is gebleken, dat de valsemunters ook biljetten van Belgische fr. 500 en van 100 mark maakten, toeristenchèques, benzinebons en zelfs valse paspoor ten. INNSBRUCK. - Op de weg van Woergi naar Kufstein bh Innsbruck is Maandag een bus met dertig Ne derlandse vacantlegangers over de kop geslagen. Zeven Nederlanders liepen bij dit ongeval lichte ver wondingen op. Volgons de politie probeerde de bus een vrachtwagen met oplegger in tc halen. De bus week hierbij van de weg af, viel van dc twee meter hoge berm en kwam onderste boven te liggen. De zeven gewonden wer den in een ziekenhuis behandeld en konden later vertrekken. Een andere bus heeft de toeristen naar Inns bruck gebracht. De bij het autobusongeval bij Kuf stein betrokken Nederlanders be horen noch tot een groep van de Nederlandse Reis Vereniging noch tot een groep van de Ned. Chr. Reis Vereniging. Van de Ned. Chr. Reis vereniging was Maandag geen groep in de nabijheid van de plaats van het ongeluk. Dit was wél het geval met een groep van de Ned. Reis Vereniging, doch de leider van deze groep heeft het kantoor van de N R,V, telegrafisch een gerust stelling gezonden. In het telegram wordt er melding van gemaakt, dat het een groep van. de Spoorwegreis- veretiiging was. De persdienst van de Ned. Spoor wegen deelde desgevraagd mee, dat nog geen bericht van een ongeval bij de Spoorwegreisvercniging was binnengekomen, doch dat er v.el twee groepen van deze vereniging in de omgeving vertoeven, namelijk te Bad Gastein en te Zeil am See. LEEUWARDEN In Groot- Brittannié hejft men de scheiding van de Friese Siamese tweeling met grote belangstelling gevolgd. Sinds Zaterdag publiceren alle Britse bladen berichten over de operatie van de eerste uren van de tweeling na de scheiding. De „Daily Mirror" en de „Daily Gra phic'' wijdden in hun ochtendedi tie van Maandag de hele frontpa gina aan het tweetal en drukten ook op de binnenpagina's nog fo to's af. De „Daily Express* publiceerde op de voorpagina een reusachtige foto van de operatiekamer en leg de haar lezers nauwgezet uit, hoe de namen van de tweeling uitge sproken moeten worden. Zelfs het Communistische blad „Daily Wor ker" bleef niet achter en bracht een uitgebreide reportage. Kon. Luchtmacht doet mee aan oefening „Dividend" DEN HAAG. Een aantal squa drons van de Kon, Luchtmacht zal deelnemen aan de luchtverdedi gingsoefening „Dividend" die van 1618 en van 2225 Juli in Enge land wordt - gehouden. "De Neder landse eenheden zullen bestaan uit Meteors van de luchtverdediging en Thunderjets van de tactische lucht- DEN HAAG. De Belgische rege ring heeft Maandag de invoer van Nederlandse tomaten stopgezet. Er lag de laatste tijd reeds een heffing up de Nederlandse tomaten, die naar Belgié gingen, waardoor de export van tomaten al was teruggelopen. Volgens het Benelux-protocol over de invoer van landbouw- en tuin bouwproducten mag een regering de invoer van een product stopzetten, wanneer de marktprijs in dat land zakt beneden de in overleg tussen de regeringen vastgestelde minimum prijs, De Belgische tuinders waren van mening, dat dit stadium nu was bereikt en hebben aandrang op hun regering uitgeoefend om de invoer van tomaten uit Nederland stop te zetten. Hoewel deze maatregel dus volgens het landbouwprotocol mogelijk is, is men hier in Nederland toch van me ning, dat dergelijke maatregelen in strijd zijn met de geest van de Benelux. DEN HAAG, Nieuw» Guinea krijgt 23 nieuv/e vliegvelden. Zes hiervan zullen vermoedelijk nog aan het eind van dit jaar gereed zyn en zeventien zullen later worden aangelegd. Die velden krijgen geen grote allures. Het worden in de meeste gevallen landingsstrips, ge schikt voor kleine vliegtuigen en helicopters. Met de aanleg van deze velden en de opening van geregelde dien sten hoopt de regering dit enorme eiland, sneller, goedkoper en ge makkelijker te kunnen openleggen dan door de aanleg van duizenden kilometers weg in dit aan wegen zo arme gebied. Met de KLM is in principe over eenstemming bereikt over de op richting van een dochtermaatschap pij. waarvoor de KLM en de over heid samen het kapitaal verschaf fen. Deze maatschappy zal de ver bindingen onderhouden. DEN HAAG. Het uiterste zal worden gedaan om de tijd door het reser ve-personeel van de krijgsmacht onder de wapenen doorgebracht, zo effi ciënt mogelijk te besteden. Aan een doelmatige Indeling van het werkpro gramma wordt de grootst mogelijke aandacht geschonken. Het militaire in komen van reserve-officieren gedurende de herhalingsoefeningen is In vele gevallen gelijk aan of hoger dan het burgerinkomen. Voor zover dat niet het geval is, wordt door vele werkgevers een aanvullende uitkering ver strekt. Voor overheidsdienaren bestaan daartoe ambtelijke regelingen. Voorts wordt waar mogelijk ge tracht door het verlenen van uitstel van opkomst aan ernstige sociaal- economische bezwaren tegemoet te komen. In algemene zin kan worden gezegd, dat de militaire ministeries bijstand en zo mogelijk financiële tegemoetkomingen verlenen, indien in verband met de herhalingsoefe ningen ernstige maatschappelijke moeilijkheden blijken te ontstaan. Aldus de minister van Oorlog en van Marine in zijn Memorie van Ant woord inzake het wetsontwerp „Her ziening der wettelijke bepalingen ten aanzien van rechten en verplichtin gen van het reserve-personeel der ki ijgiiUciCliL en van de bevordering en het ontslag van de officieren van dat personeel." Aan deze Memorie ontlenen wij, dat feitelijke vrijstelling van werkelijke dienst voor het in Nederland, Beïgiè. Luxemburg, Frankrijk en West- Duitsland gevestigde reserve-perso neel niet zal worden verleend. In verschillende gevallen, waarvan de urgentie zodanig evident was, dat uitstel van de behandeling ervan niet verantwoord was, is mobilisatie-vry- stelling verleend. Cursussen Het houden van mondelinge win- tercursussen is voorshands nog niet mogelijk In de winter 1952*33 en '53","54 zijn op bescheiden schaal proeven genomen met het houden van schriftelijke cursussen. De resul taten zyn zo gunstig, dat de minister tot dc conclusie is gekomen, dat het wenselijk is aan deze methode van verdere vorming van de reserve- officieren een wettelijke basis te geven. Gelet op de veelsoortige functies, welke de reserve-officieren als bur ger vervullen, is het dikwijls niet mogelijk deze cursussen zondermeer verplicht te stellen. De minister zou daarom ïn het wetsontwerp de moge lijkheid willen openen de reserve officieren de keuze te laten tussen het volgen van cursussen en een een malige opkomst van. zes dagen gedu rende iedere periode van drie jaar. Zoals u weet wordt de wereld- •"'•cde tegenu;oordtq deels mede be schermd door piloötloze vliegtuigen oftewel bestuurbare raketten, die min of meer de druk-op-de-knop oorlog hebben ingeluid. Een be kend type is de Martin Matndor.de B-51, die heet wat onplezierig vuur werk in zijn mars heeft en tot de paradepaard]es ran Oom Sam be hoort. Wanneer oom zijn solidaire neefjes echter wat van dit spul wilde sturen moest hij de Matadors in hun geheel exporteren, kant en klaar tu- en uit het schip. Nu heeft de fabriek daar wat op genonden. De Matadors kunnen thans in krat ten worden verzonden, hetgeen aanmerkeltjk lagere verzendkosten betekent. Eenmaal op de plaats van bestemming kunnen de raketten ge makkelijk worden geassembleerd Zodat u-'e met een variant op DEN HAAG. Na zes jaar on derhandelen hebben de Ver. „De Nederlandse Dagbladpers 1945" en de grafische- en kantoorbedienden unies overeenstemming bereikt over een collectieve arbeidsovereenkomst voor administratief personeel m dienst van dagbladondernemingen. De c.a.o. wordt ter goedkeuring aan het college van rijksbemiddelaars voorgelegd. Als ingangsdatum is 1 Mei 1954 vastgesteld. f 71T Groningen schreef mij een LJ dame: ,Jk ben een vrolijke vrouw met zeven kinderen en. die zeggen de hele dag zóveel ,euke dxngen, dat U bepaald eens aan moet komen, om het allemaal te noteren." Daar vliêg je natuurlijk naar toe. lis je mijn vak uitoefent. Ik slaagde er in, die vroege trein te halen, zet te de onderbroken slaap in een. hoekje by het raam poort en- toerd een poosje later verkwikt wakker, toen we juist een van die nieuwe stations-met-een-iorentje passeerden, die overal in den lande worden ge bouwd door een architectonische O-filler. „Hoe laaf zyn we in Groningen?" vroeg ik een man, die met een oud vrouwtje tegenover mij zat. „Over een kwartierantwoordde hij. Het vrouwtje begon opeens te snikken. ,jk heb me man verloren zei ze. „Ach tante, dat is toch al vijftien jaar geleden", sprak de jonge man, een beetje ongeduldig. „Tóch is het droevig", zei het vrouwtje en begon haar neus te snuiten. De neef haalde zijn schou ders op en nam zijn boek. Ik had er ook een in mijn zak, maar liet het dicht, want ik begon mij geestelijk voor ie bereiden op de vrolijke vrouw met de zeven kinderen. Eens kijken of ze in het centrum woonde. Ik tastte in mijn zak naar de brief Die man is iets kioyt", zei het oude vrouwtje- „Bemoei je er niet mee", sprak d& neef. Ik was aan de "binnenzakken van- mijn regenjas toe. Een potloodje, een. bioscoopkaartje, tabakskruimels maar géén brief „Groningen!" klonk het buiten. We stonden stil. „Hij heeft het nog niet gevonden sprak het wijfje. „Kom nou, tante", zei de man en- liep het gangetje in. Zo kwam het dat ik Groningen binnenslenterde, zonder te weten wat ik daar eigenlijk beginnen moest. Ik ging tn een café zitten en begon systematisch na te denken. Er zijn mensen die zich drie com plete leuens kunnen herinneren zou ik me de naam en ket adres van die ene dame nu niet te binnen kun nen brengen? „Hebt V zorg?" zei de ober. Hij had de behulpzame glimlach van zo'n goede buur die je doet verlan gen naar een verre vriend. „Ik moet hier by iemand zijn", zei ik. „Bij wie?" vroeg hij geïnteres seerd. „Ja....", zei ik nadenkend„het is een vrolijke vrouw. Hij deed een stapje achteruit „Mot je daar nou zijn? Op de morg'n?" uroeg hy niet zander ont- zag. „Ze heeft zeven kinderen", zet ik haastig, „en daar zou ze me over vertellenziet U. Ik ben er speciaal voor uit Holland gekomen." De man knikte onzeker. „Maar je weet niet hoe ze heett* begreep hij. „Nee", zei ik. ,JSn ook niet waar ze woont?" ver volgde hij. Ik schudde het hoofd. geste man", zei de keïlner ern stigJe kunt het best maar weer teruggaan." Dat heb ik gedaan met de middag trein. Ik zat net in mtjn hoek, toen het oude toy/je binnenkwam al léén, want de neef stond op het per ron te praten met een dof knikken de, notaris-achtige figuur. Het vrouwtje keek mij met slimme ogen aan. Toen begon ze opeens te snuf fen en zei: Jk heb me man verloren, me neer." „Ja, vijftien jaar geledenant woordde ifc. „Hoe weet jij dat?" riep re vinnig. De neef kwam binnen, overzag de situatie met één blik en zei: .Jtiet doen tante. Laat die m<m nou met rust." Ze keek me nog eerts aan. ,Jïeb je het nog gevonden?" vroeg ze opeens. „Nee", zei ik. De trein verliet Groningen, lang zaam. en statig, .Meneer ifc heb begon het vrouwtje weer. „Stil", zei de neef. Ik nam mijn boek: een bloemle zing uit Schopenhauer. Toen ik het opensloeg, viel de brief van de vro lijke dame er uit. Hij kad als biöd- wijzer gelegen naast de uitspraak: „Er zijn een hoop tweebenige we zens, die geen ander doel hebben, dan aanwezig zijn". KRONKEL een Nederlandse jabrieksslagzin desgewenst kunnen zeggen „Al een kist of een krat van de Ü.S^nJ'. gehad?" In Vtndhya Pradesj, in Centraal India, maakt men momenteel uitgebreid jacht op een tijger en een luipaard, die samen reeds 187 mensen hebben gedood. Het mocht u eens interesseren: sta tistici hebben uitgekiend, dat de West- duitse vrouw gemiddeld 4.9 nachtjapon- en 0.4 pyama's hebben. De cijfera r de Franse vrouw zijn resp. 4.1 en OJ Met duistere belangstelling zyn wy enigszins nieuwsgierig naar een vrouw m een 0,2 pyaroa. Maar koud in de winter. Ere-saluut voor de goede hond van boer J. de Witte te Harkezijl by Wit- marsum (Fr.h Het dier adopteerde gul de poezekindwen van de boerderij, -r mama door een auto verpletterd i. Hoewel de hond nimmer jongen heeft gehad zoogt zij de kjetne katten toch. Moeder Natuur helpt weer. Gisteren zyn de directrices Van circus Strassburger, de dames Elly en Regina Sdat in Alkmaar optrad, bij de slotvoorste111ng tot ere-burgeressen van „Snorrendaro'* (u weet: Alkmaar* uitgeroepen. Dat gebeurde nadat alle mannelijke artisten van het circus by de finale in de piste waren getreden, met ieder een grote imitatie-snor. De directeur van de WV te New- Brightcn bekende Engelse Zuidkust- badplaats kreeg Zaterdag een briefje arm om een vacantie older werd ge- mgd. Afzender- „Veroordeelde 303 Parkhurst Gevangenis-eiland Wight". De directeur kon het eerst niet geloven, maar stuurde de folder toch. In Elizabethville (Belgische Congo) IS een pok ken-epidemie uitgebroken. Acht mensen zyn al overleden 120.000 inwoners werden reeds gevaccineerd. Te Lochem is Zondag de clande stiene zender „Oranje" opgespoord. Een 22-jartge fabrieksarbeider, die de appa ratuur bediende, heeft een proces-ver baal gekregen Zyn zendtoestel is na tuurlijk lnbeslag genomen, In N.-Brabant heeft men in bepaal de streken last van een rupsenplaag. Het zijn de rupsen van de bastaard sa- tynvlinder. die zich opmerkelijk snel vermenigvuldigt dit seizoen. De tuin ders zijn gewaarschuwd en hebben alle maatregelen getroffen om de tweede generatie dezer rupsen In Augustus een dodelijke ontvangst te bereiden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2