Frankrijk tevreden met verkregen ruggesteun aicssMMia fv, Leg er in Indo-China wordt nog meer versterkt Gekregen Tsjoe bereidt pacten in Azië voor Staking in Italië bedreigt veestapel met ondergang Aardbeien en sinaasappels zijn geen fruit, concludeert advocaat oorts... NA COMMUNIQUE VAN WASHINGTON Churchill pleit voor geduld met Moskou Brits-Amerikaans accoord over Suezkanaalzone Bloemendalers gaan in beroep bij Kroon Steeds maagpijn? Kinderrechters gaan congresseren Bestandsbespreking in Indo-China weer uitgesteld Gaat China zijn eigen voeg: Deserteur stal aan de lopende band Chinese zakenlieden in Londen Zeventigduizend runderen krijgen geen voedsel en worden niet gemolken Koopman die in stalletje behalve vruchten chocola en zuurtjes verkocht staat terecht Burgemeester tijdens feest overleden 1 Dinsdag 29 Juni 1954 3 (Advertentie IM.) ■*j. BANDEN (Van onze correspondent) PARIJS. Het communiauc van Eisenhower en Churchill werd eerst bekend» toen de Franse ministerraad nog vergaderde. Mendès-France heeft dus in zOn besprekingen er rekening mee kunnen houden. Eén ding uit het communiqué maakt hier de meeste Indruk. Het is de waarschuwing, die men Rusland geeft over de onderhandelingen in Indo-China, de waar schuwing, dat het mislukken van de onderhandelingen een ernstige toe stand zal scheppen. Iedereen begrypt daaruit, dat wanneer de conferentie van Genève mislukt, de Zuid-Oost-Aziatische alliantie niet alleen in prak tijk, maar ook in werking gebracht zal worden. Frankrijk beschouwt dit als een steun in de rug. IIWiMBIPiMI Van hun kant hebben de Franse ministers nu besloten een eerste en tweede contingent miliciens van dit jaar vervroegd cp te roepen en het Franse leger in Noord-Afrika en Ir do-China te versterken. Er wordt dus hard aan gewerkt om de positie van Frankrijk in Indo-China te ver stevigen. Dit alles komt op het moment dat. naar het schijnt, in Indo-China zelf de onderhandelingen over de wapen stilstand tussen de militairen vast lopen door moeilijkheden, die van de kant van de communistische Viet- minh worden gemaakt. Blijkbaar maakt men daar bezwaar tegen de aanwezigheid van officieren, van het Vietnamese leger. Alles bij elkaar kan men nu zeg gen, dat de diplomatieke situatie zich aangepast heeft aan de strategische. Bidault onderhandelde vanuit een krachtspositie, die denkbeeldig was geworden. Dien Bien Phoe is geval len. Amerika bleek niet bereid het militaire vacuum, dat daardoor ont stond, direct met zijn leger aan te vullen. Daardoor is men genoodzaakt terug te vallen op een nieuwe ver dedigingslijn: waarschijnlijk een ver deling van. Vietnam, maar langs een lijn, die dan door het Westen met krachtsmiddelen gegarandeerd zal worden. Deze politiek wordt vol strekt gesteund door Mendès-France. Dit is geen capitulatie, integendeel, dit is het maximum, wat men in de huidige situatie van Frankrijk ver wachten kan. Het heeft hier in Parijs de aan dacht getrokken, dat de communis ten geen aanval gedaan hebben op Hanoi, zoals men had verwacht. Reeds Bidault had in Genève ge waarschuwd, dat men geen zin had in verder onderhandelen, wanneer het object van onderhandeling, na melijk Vietnam, inmiddels verloren zou gaan. Men neemt nu aan, dat deze waarschuwing, die trouwens door Mendès-France is herhaald, door de communisten is begrepen. Het communiqué van Washington toont ook een juist begrip voor de positie van Mendès-France inzake de E.D.G. Het spreekt de hoop uit, dat de E.D.G. zal worden geratificeerd en het waarschuwt, dat wijzigingen in het verdrag niet goed meer mogelijk zijn. Dit is juist wat men nu moet doen om de voorstanders van de E.D.G. in het parlement te steunen. fiDMS Vervolg van pag. 1 gen, die even zovele lachsalvo's ver oorzaakten. Het was opvallend, hoe menige verklaring van Churchill, welke lijnrecht indruiste tegen de algemene opinie in Amerika met veel applaus werd begroet. Het vreedzaam samengaan van de communistische en de niet-commu- nistische wereld noemde de Britse premier „het hart van ons politieke leven." Het Russische volk snakt volgens hem naar dezelfde wereldse geneugten als de rest van de we reld. Daten wij geduldig en koel, maar vriendelijk onderzoeken wat de Russische bedoelingen zijn, zo betoogde hij. Wij moeten ons ervan vergewissen, of het Russische volk de mening is toegedaan, dat een kwart-eeuw van vreedzame ontwik keling beter is dan het aansturen op een situatie, „waarvan de ver schrikking boven onze verbeelding uitgaat". Deze laatste ontwikkeling zou ons volgens Churchill de zege brengen, maar het Westen zou over winnaar op de puinhopen zijn. Churchill herhaalde ook, dat een ontmoeting van de leiders der grote mogendheden baar nut kon hebben, maar hij voegde er aan toe, dat zulk een overleg op het „juiste ogenblik" moet worden belegd, omdat een mis lukking ervan slechts een verscher ping van de spanning ten gevolge zou hebben. Al heeft de conferentie geen recht streekse overwinning voor de Britse politiek opgeleverd, deze lunch was een zege voor Churchill en indirect voor Eden, die hij in de ovatie be trok. NEW YORK. De „New York Times" meldt, dat volgens hoge di plomatieke kringen Sir Winston Churchill en president Elsenhower overeenstemming hebben bereikt over een voorstel om in een periode van twee jaar alle Britten uit de Suezkanaalzone terug te trekken. Aan Egypte zou worden gevraagd de Britten te vervangen door bur gerlijk personeel van zijn eigen keuze. Naar verluidt heeft Engeland er mee ingestemd zjjn eis te laten vallen, dat er 4.000 man geünifor meerde militaire technici in de zone blijven ter bescherming van de voor raden. Egypte zou voorts geallieerde troepen in de zone moeten toelaten ingeval van een Sowjet-aanval op het Midden-Oosten. Verder erkent het communiqué ech ter met waardering, dat Mendès- France nu eindelijk een beslissing over de E.D.G. in het parlement zal gaan doordrijven. Inderdaad, dit zal Mendès-France's belangrijkste ver dienste op dit gebied „jn. De onderhandelingen tussen gene raal Koenig en Bourges-Maunoury, zijn begonnen, Zü hebben tot nu tos weinig optimisme in de Kamer ver wekt. De houding van het E.D.G.- biok wordt stijver. Mendès-France heeft reeds in de couloirs erkend, dat hij zijn voorstel nauwelijks tegen de wens van de E.D.G.-voorstanders in kan doordrijven. Men denkt, dat hij straks» indien de onderhandelingen tussen Koenig en. Bourges-Maunoury zouden mislukken, misschien met een eigen voorstel zal komen, dat dan pro forma aan het oordeel van de Kamer zal worden onderworpen om de atmosfeer te reinigen. Waar schijnlijk zal dit verworpen worden en met zijn voorstel alle andere al ternatieven. Dan blijft de E.D.G. over. Alles hangt echter af van de situa tie, die er op dat ogenblik heerst, in het bijzonder of Mendès-France in middels de vrede in Indo-China heeft kunnen bereiken. Dit interesseert het Franse volk namelijk veel meer dan de E.D.G. Het zal daarom uiterst moeilijk zijn Mendès-France ten val te brengen ter wille van de ED.G., nadat hij de voornaamste wens van het Franse volk de vrede in In do-China zal hebben gerealiseerd. Her'vop van Westerlaan (Van onze correspondent) BLOEMENDAAL De bewoners van de Westerlaan, die verleden week protest aantekenden tegen het besluit van de gemeenteraad om hun laan de naam „Burge meester den Texlaan" te geven, zullen tegen dit raadsbesluit bij de Kroon in beroep gaan. Zij hebben voorts het gemeente bestuur verzocht alle pechtigheden bij de officiële omdoping van de laan ter gelegenheid van het af scheid van de burgemeester achter wege te laten. (Advertentie I.M.) Laat U niet kwellen- Tsjoe En lai, die gisteren New Delhi verliet na er besprekingen te hebben gevoerd met Nehroe, nam de herinnering mee aan een bijzonder lekker ijsje, dat hij con sumeerde tijdens een gedachten- wisseling betreffende Afrikahet zwarte werelddeel BRUSSEL, Van 16 tot 19 Juli zal te Brussel het vierde congres van de Internationale Vereniging van Kinderrechters worden gehouden. Tijdens het laatste te Luik gehouden congres werd opgemerkt, dat de be voegdheid van de kinderrechters geleidelijk zou moeten worden uit- gebr .-id tot elke burgerlijke of straf rechterlijke rechtspleging, waarbij opvoedkundige of zedelijke belangen van het kind zijn betrokken. Dit vraagstuk zal het hoofdthema vor men van het congres te Brussel, HANOI. De bespreking over de wapenstilstand in Indo.China is opnieuw uitgesteld. Een Franse woordvoerder gaf geen reden voor dit nieuwe uitstel. Volgens niet-officiële berichten te Hanoi zou de Vietminh de bijeen komst uitstellen uit protest tegen de aanwezigheid van Vietnamese functionarissen in de Frans-Vietna- mese delegatie. De Franse autoritei ten hebben Zondag bekendge maakt, dat zij drie Franse en een gelijk aantal Vietnamese officieren zouden zenden voor een bijeen komst met zes Vietmïnh-offideren. De woordvoerder voor het Franse leger zei, dat verbindings-officieren Dinsdag in het dorpje Toenggia bij een zouden komen voor een derde poging om het geschil uit de weg te ruimen. ROME, -Te Catanië, op Sicilië, hebben ongeveer veertig personen een voedselvergiftiging opgelopen door het eten van bedorven vlees en vis. Verscheidene kinderen zijn ernstig ziek. NEW DELHI. In een gemeen schappelijke verklaring hehben de Chinese premier Tsjoe En-lal en premier Nehroe van India een lans gebroken voor een politieke rege ling van de Indo-chinese kwestie, waardoor vrije staten gevormd zul len worden, die niet gebruikt zul len worden voor agressieve doel einden en niet blootgesteld worden aan buitenlandse Interventie. DU zal leiden tot een groeiend zelfvertrouwen in deze landen en tot vriendschappelijke betrekkin gen met bun nabuurstaten, aldus het communiqué. In het communiqué, dat door de beide premiers na afloop van het bezoek van Tsjoe aan India, werd verstrekt, wordt niet aangedrongen op een wapenstilstand in Indo-Chi na. Waarnemers menen hieruit op te moeten maken, dat en Tsjoe en Nehroe ervan overtuigd zijn dat in Indo-China een wapenstilstand gesloten zal worden. De twee premiers bevelen de vijf beginselen, neergelegd in de inlei ding op het Chinees-Indiase ver drag inzake Tibet, aan als basis voo» een oplossing van het Indo- chinese vraagstuk zn andere Azia tische problemen. Deze beginselen zijn; wederzijdse eerbied voor el- kaars territoriale onschendbaarheid en souvereiniteit, non-agressie, geen inmenging in eikaars binnenlandse ♦aangelegenheden, gelijkheid en we derzijdse begunstiging en vreed zaam naast elkaar bestaan. Waarnemers te Nieuw Delhi ge loven, dat het communiqué de weg effent voor een serie niet-aanvals- verdragen tussen Aziatische landen, gebaseerd op de vijf beginselen. Eerst zouden echter de besprekin gen te Rangoon een succes moeten blijken. Waarnemers worden door het communiqué m hun mening ge sterkt, dat China bereid is onafhan kelijk van de Sowjet-Unie te han delen. LOOSDRECHT Maandag a: resteerde de politie een soldaat uit Hilversum, die in een bootje te Loosdrecht lag te slapen. De jonge man was uit een militair hospitaal gedeserteerd, had in Arnhem een vrachtauto gestolen, reed er een verkeersbord en een boompje mee omver, liet de auto staan, stal in Loosdrecht een motor, pleegde vier inbraken in zomerhuisjes en woon schepen en roeide toen weg in een roeibootje, dat al evenmin van bera was. WENEN. Radio-Bóedapest heeft bekend gemaakt, dat Andor Berei is ontheven van zijn ambt van eer ste onderminister van Buitenlandse Zaken. Hij zou een „andere be langrijke functie" krijgen. y&i rrryirfJTS. Een bedriegelijk KrtLZ.LL.ni o- grapje van eenfo- DFDPfir tograaf, die het Dn LtlWJKsr doet voorkomen alsof piloot Jack Ott zonder para chute aan zijn laatste sprong bezig is terwijl zyn •machine alleen de utuchf vervolgt. Werkelijkheid: Ott springt «att een gebouw van de Marine Luchtreservisten School te Miami in het zwembassin, tijdens proefnemingen met nieuwered dingsmiddelen, terwijl toevallig een trainer van de school voorbijvliegt. Op dat moment klikte de camera- sluiter. LONDEN. Een communistische— Chinese handelsmissie, de eerste communistisch—Chinese missie, die sinds de oorlog naar Engeland ge reisd is, is Maandagavond uit Genève in Londen aangekomen. De missie van elf personen werd begroet door afgevaardigden van de 48 Britse ondernemingen, die on langs te Berlijn met de communis ten onderhandeld hebben. Het be zoek gaat uit van Britse zakenlie- De regering Churchill heeft offi cieel doen blijken van haar instem ming met de pogingen van de za kenlieden, om de handel in niet strategische goederen met het be wind van Peking uit te breiden. Verkoop van beroemde smaragd leidt tot een arrestatie GENUA. Een rechtbank in Ge nua heeft Maandagavond bepaald, dat de Belgische juwelier Edouard le Clercq in verband met een zaak over de smaragd „Oog van Moham med's Paard" voor een uitleverings procedure in voorarrest gehouden zal worden. Le Clercq is weken geleden gear resteerd en zit thans in de Don Bosco gevangenis te Pisa. Het verzoek om uitlevering kwam uit Amsterdam. Le Clercq werd oorspronkelijk op verzoek van de Interpol, de Europese internationa le politie, gearresteerd. Bijzonderheden over de zaak zijn niet bekend. Volgens de politie werd Le Clercq gezocht in verband met een cheque, waarmede hij de smaragd van een andere agent kreeg. Het „Oog van Mohammed's Faard" was eigendom van ex-ko ning Ammanoellah van Afgha nistan, die thans in Rome woont. AMSTERDAM. Kersen worden wel, maar aardbeien niet gerangschikt onder fruit, zo heeft Maandag mr A. G. Besier als raadsman, voor een marktkoopman betoogd voor de Amsterdamse rechtbank. „Fruit is alle niet verduurzaamde, voor menselijk gebruik geschikte vruchten, toelke zijn gegroeid aan houtgewassen en in Nederland plegen te worden ge kweekt", zo las hij een verordening van het bedrijfschap groenten en fruit voor. „Dit houdt dus in, dat de baas van een fruitstalletje met een vergun ning voor de verkoop van fruit wel kersen, appels, peren en perziken mag verkopen, doch geen aardbeien, sinaasappelen, bananen, cocosnoten, vijgen, dadels, pinda's, chocolade of pepermunt. Als men zich aan de let ter van de wet en niet aan de geest wil houden, zijn dus deze kooplieden in bepaalde seizoenen brodeloos." Terecht stond in hoger beroep de 38-jarige koopman A. B„ die met zijn fruitstalletje een standplaats heeft naast de Stadsschouwburg op het Leidseplein te Amsterdam. Hij was bekeurd, omdat hij tevens repen choeolade en rolletjes met zuurtjes en pepermunt verkocht. Hem was daarvoor door de kantonrechter een boete van 6.— opgelegd. „In de politieverordening staat, dat by wel chocolade en pepermunt op een markt mag verkopen," aldus de verbalisant, een ambtenaar bij het marktwezen, „mits hij daarvoor een .^erkenning van de vakgroep bezit. Die bezit hij inderdaad. Maar in de vergunning van B. en W. voor de standplaats op het Leidseplein wordt hem alleen de verkoop van fruit toe gestaan." Een deskundige marktkoopman, die lid is van diverse commissies uit het marktwezen, kwam als getuige a décharge vertellen, dat in alle groenten- en fruitwinkels en in bijna 70 pet van alle marktkraampjes, die groenten en fruit verkopen, tevens chocolade wordt verkocht. „De ver koop van chocolade en kleine sui kerwaren hij fruit is historisch ge groeid", zei hij. Nadat de verbalisant nog ver klaard had, dat deze zaak principiële betekenis heeft, omdat er vele fruit- stalletjes zijn, waar chocolade ver kocht wordt, requireerde de officier van justitie, mr A. W. Holsteyrx, een boete van 2.50. „Verdachte heeft iets verkocht, dat niet in zijn ver gunning stond," betoogde hij. Mr A. G. Besier zeide als raads man, dat bij het ministerie een ves- tigingsbesluit gereed ligt, waarbij officieel wordt toegestaan chocolade en suikerwerken met een kleiner gewicht dan 50 gram en in verpakte vorm te verkopen zonder speciale vergunning. Hij vroeg de rechtbank zijn cliënt te ontslaan van rechts vervolging, omdat het feit niet straf baar is of omdat verdachte niet schuldig kan worden geacht. De uitspraak is vastgesteld op Juli FERKAEA (Italië) Het Italiaanse communistische vakverbond heeft vandaag in Ferrara en omgeving een algemene staking uitgeschreven De staking vormt een protest in verband met optreden van de poli tie tegen de communistische leiders, die de hand hebben in de staking van boerenarbeiders, die nu ree% twee maanden duurt De staking der boerenarbeiders is uitgegroeid tot een grimmige strijd, waarbij 't eaat om de vraag, wie het eerst zullen omkomen: de 70.000 stuks vee. die geen voedsel krijgen en niet worden gemolken, of de 100.000 stakers, die reeds we kenlang hun loon derven. Op de herhaalde ouroepen. die de boeren tot arbeiders hebben gericht om het werk te hervatten, hebben deze geantwoord'Gij. die het loeien van het hongerige vee kunt horen, hebt. ee geen oren om het gehuil van onze hongerige kinderen te be luisteren?" Vierduizend boerderijen worden door de staking getroffen. De boe ren betogen, dat 30 procent van de 70.000 stuks vee in de provincie zal omkomen, wanneer de staking nog langer duurt. Volgen^ de autoriteiten 2iin er communistische leiders uit andere provincies naar Ferrara gedirigeerd om „de staking on geweldpleging te doen uitlopen". Er hebben zich reeds herhaalde malen, botsingen voorgedaan, waarbij politieagenten en stakers werden gewond. Er zijn gisteren meer dan. 1000 stakers gevangen gezet, vijfhonderd van hen werden later na onder vraagd. te zijn vrijgelaten. Herhalingsoefeningen bij korps Mariniers DEN HAAG Tussen 9 Juni en 10 Juli 1954 worden bij het korps Mariniers herhalingsoefeningen ge houden. Hiervoor werd een bataljon, ter sterkte van ongeveer duizend man onder de wapenen geroepen, hoofdzakelijk bestaande uit oorlogs vrijwilligers en militie-mariniers, die indertijd in Indonesië gediend heb ben. Deze opgeroepenen ontvangen een uitgebreide theoretische vor ming, Bovendien zullen ook enige practische oefeningen worden ge houden, n.l. op Vrijdag 2 Juli een uitgebreide schietoefening in de Harskamp en op Maandag 5 en Dinsdag 6 Juli een veldoefening op de Veluwe. In de periode van 26 Augustus tot 126 Seotember 1954 zal een tweede bataljon voor dergelijke herhalings oefeningen onder de wapenen ko men. Dr Korringa Afsluiting zeegaten vernietigend voor Zeeuwse visserij MIDDELBURG - Dr P. Korringa, bioloog en vertrouwensman van de Zeeuwse oester- en mosseïkwekers, heeft krachtic stelling genomen te gen afsluiting der zeegaten, omdat zij rampzalige gevolgen zou hebben voor de Zeeuwse visserij. De gevolgen voor de Zeeuwse vis serij zouden volgens dr Korringa zijn: bot visser ij verdwijnt, ansjovis vangst verdwijnt, garnalenvisserij kan buitengaats en in de Wester scheid e worden uitgeoefend, voor de kreeftvangst kunnen misschien parken buiten de dammen worden aangelegd. Mosselcultuur: onder zocht zal worden of broedplaatsen buéten de dammen mogelijk zijn. De oestercultuur zou ten dode zijn gedoemd. NEEDE Aan de feestvreugde, die Maandagavond in het Gelderse dorp Neede heerste om de succes sen door de plaatselijke muziekver eniging „Crescendo" in Oostende be haald, is door het onverwacht over lijden van burgemeester J. C. J, Mens een abrupt einde gekomen. Burgemeester Mens liep met de andere leden van het gemeentebestuur voorop. Van dc muziektent a£, zo was de bedoeling, zou hij een toespraak houden. Twaalf muziekcorpsen uit de omgeving- en duizenden belangstellen den stonden daar gereed om de Needse muzikanten te huldigen. Toen de heer Mens zich echter uit de optocht had losgemaakt om zich naar de muziektent te begeven, werd hy plotse ling onwel en overleed enige ogenblik ken later. Alle verdere feestvertoon werd daarna afgelast. De heer Mens was 53 jaar oud. Hij stond sinds October 1946 aan het hoofd der^gemeenl ite Neede en was ook lid van staten van Gelderland. In deze don kere dagen poot Kerstmis fclampt zich natuurlijk ook vast aan de zekerheid, dat achter de wol ken de zon schijnt. Wie dat persoonlijk per nlicgtuip wil controleren kart per K-L.M. gaan of zelf leren vliegen. Het laatste is een uitgebreide be doeninglezers. Daar komt een massa geld en omslag by kij ken. Maar u>ie van tevoren, de moeite neemt even naar Milaan te gaan kan by ae heer Landini de proef op de som nemen inzake het bij de leerling aan wezige kwantum vliegfcehng. inge nieur Landini construeerde neven staand droogvliegt-uig, dat op een auto is gemonteerd en al rijdend de vele bewegingen kan maken, welke ook in de mars van een echte machine zitten besloten. Alleen niet omhoog en omlaag uiteraard. Meneer Landini heeft al een massa klanten en nog meer nieuwsgierige toeschou wers. Vorige weck arriveerde in New York de 36-jarige Ana Beker. Te paard startte zij drie jaar, zeven maanden en 26 dagen geleden van Buenos Aires naar het Noor den. Het reisdoel van deze amazone is Ottawa. Waarom zij dit doet is ons met bekend, maar het is wel origineel, vinden we. In Carlton Gardens te Londen zal in October 3955 een bronzen standbeeld van wijlen koning George VI worden opge richt. Ontwerper is de 66-jarige Britse beeldhouwer William McMillan. Op de Autobahn tussen Hannover en het Ruhr ge bied komen l Juli stoplich ten In werking ter hoogte van een steen groeve waar men ai en toe enorme ex plosies laat daveren, De eigenaar van de groeve vertikt het om met de exploita tie te stoppen. Toen de weg werd aan gelegd kreeg hij het recht met de ontgin ning door te gaan, een recht waar hij aan DU de uitspanning was een EJ spee.tum, waarin gauw tevre den kinderen wipten, schommelden of hobbelden en zo nu en dan, oy op de voorgalerij zittende moeders, kwamen zaniken om ys, dat je krij gen kon, by een wit wagentje vlak naast het hek. Aan mijn tafeltje zat een ronde vrouw, tevreden een le verkleurige sliert te breien. Zij heel te Mies, wan t 'n andere vrouw, die met een vruchtengebakje op het hoofd kwam aanstappen, riep.\„G«s, Mies, ben jy het?" en ze was het. „Kom by me zit te, mens. Ik ben hier met me jongetje „Och hemel, is hy alweer zó groot?" „Zes. En wat een flinke kniil, hoor. Wacht, ifc zal hem eens even roepen." Nu zoog Mies haar longen vol en boorde een Jlenkie!" in het zwerk dat alle kinderen deed omzien. Maar er kwam er maar eên een zeer besproet, stevig jochie, dat kauwde op een lekkernij, die zyn koon een enorme uitstulping gaf. „Hoe kom ja daar aan?" vroeg do moeder streng. „Gekregezei de jongen, moei lijk sprekend, met zijn volle mond, „Gevraagd zal je bedoelen", riep de vrouw fel, bedelaarJe mag «iet altijd vragen. Schaam je." De jongen ging ongeduldig op zijn andere been staan. „Wéér schamen", hoorde ik hem mompelen. Het werd zeker vaak van hem geèist. Maar de uriendiJ* zei teder „Dag Henfcie. Ik ben tante Truu*. Geef me maar eens een mooie hand- Jcmgen, jongen wat lijk je op jé moeder Hij zweeg, want het het hem koud. „Dat hoor je zeker wel vaak, ne? begreep de vrouw. „Vroeger wel", zei de jongen. „Nou niet meer dan?" lachte ze. Nee, nou niet meer", antwoord de hij 'koel. Jïoa wéét iedereen hef: al." De vriendin slikte iets weg maar hield haar yisiteglimïach in tact. Ds blikken van het jongetje duiaaldett de speeltuin in en bleven haken aan een wagen, met een mooi bruin paard, voor het hek geparkeerd, om dat de voerman binnen, aan het buffet, zijn dorst leste. ,Mag ik nou weer gaan spelen» moe?" vroeg hij. Haar blik deed hem wegvliegen. Teder keek ze hem. na en zei: ..'t Is toch só'n typische jongen, hé. Reuze intelligent, hoor maar van de school moet hy niks hebben. Al tijd probeert hij er onderuit te ko men. Dan doet hy net of hij ziek iso, ik trap er allang niet meer in, hoor. Laatst op een ochtend zal hy naar school gaan Hy_ komt me een zoen geven en ik zie, dat hij met zijn jasje tegen de kalkmuur heeft gestaan. Nou, ik roep: Jon gen, je ziet helemaal wit". Toen zegt-ie dadelijk: .Ja mam, ik voel me ook niks lekkerIk zeg: .Jfaar schóól!!" Gek hè? Want hy is reuze intelligent hoor. Als peuter zei hij eens tegen me: „Mammie, ik drink altijd wit water, hoe^feomt hel dan dat me plasjes geel zijn?" Nou dat bewijst toch dat-ie over de din gen nadenkt niet?" „Mijn idee", zei de vriendin, met warme instemming. In de speeltuin liep Henkie voor bij. sabbelend op een ijsje dat hij blijkbaar ergens had weten los te maken. „Henk!" schreeuwde de moeder, „hoe kom je nou weer aan dat ijs? Betrapt bleef hij staan. Gekrégezei hij timide. Ze stond op, groot en machtig. „Van wie?" riep ze, op de toon van iemand die een zaak tot op de bodem gaat uitzoeken. Bang zag hij haar «aderen. En tui een schichtige blik om zich heee% antwoordde hy met een benepen stemmetje: „Van dat paard' moe" KRONKEL Aan New-Yorkse beurs hoogste koerspeil sinds 25 jaar NEW YORK Voornamelijk alB resultaat van een stijging van DU- pont met 15,5 dollar per aandeel heeft de effectenbeurs te New YotH gisteren het hoogste koersnivean sedert 22 October 1929 bereikt. Makelaars slaagden er niet in ta weten te komen, wat de reden wa® van de golf van aankopen, dig deze stijging veroorzaakten. Vol* gens geruchten zou Duponfc van plan zijn, haar zeer grote bezit aaa aandelen van General Motors on» der haar aandeelhouders te verde» len. Deze geruchten konden echter niet worden bevestigd. vast houdt. Als het nu weer gaat knallen floepen de lampen op rood en moet iedereen stoppen. Geen toerist kan de beroemde Blauwe Grot van Capri meer m, nu de mannetl- van-de-mol orbootjes en de vissers, dia anders volijverig dc bezoekers heen en weer varen, in staking zyn gegaan. Niet om meer loon. maar om opheff mg van het aangekondigde verbod van het min. v. Scheepvaart op verkiezing van „Inter ne" vakbondscommissies. De stakers „posten" op de wateren rond het eiland met gcpavoiseerdc bootjes. Er wordt in de stadstekenschool te Purmercrtd een tentoonstelling gehouden van arresleden. die uniek Is voor Euro pa. Gedurende de zomermaanden blijft deze expositie geopend. a En een eindje Oost van Formerend is de „Koktail Hol!" opgeheven. Die was In Moskou en is nu een «ssalon. In cle „JCoktail Holtzou teveel drank aan minderjarigen geschonken zijn. een wan- toestand waarover de bladen klaagden. En. natuurlijk, als je als kjnd al pimpelt wordt je nooit een goede Held van de Arbeid. Dezer dagen kreeg de hertog van Edinburg en Luneburg (Dts.) een zwaard aangeboden door de Cameron Highlan ders. van welk regiment de hertog „co lonel m chief" was geworden. Het zwaard heeft de vorm van de oude „claymores", de slagzwaarden der vroegere Schotse Hooglanders. De plechtigheid ging ge paard met een parade en ander militair vertoon.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2