Zoekpartij van 15 jaar naar 607.000 verdwenen personen Te geef bic eiïk is erger dan pijn! Voorts.,. Guatemala breekt betrekkingen met communistische landen af Verslag Informatiebureau Rode Kruis ZwitsaïeUen-; Kweekschoolbond vreest versplintering van de onderwij zer s-opleiding Bonifatiusspel ontroerde 1700 toeschouwers DEBRAUNE Indonesië geeft voorkeur aan W.-Duitse experts GELEZEN Verkeer eist 3 doden in Veisen Brandweer van Parijs demonstreert super-spuit Thailand betaalt de beruchte spoorweg Birma-Siam Puim 275 millioen kinderen krijgen geen onderwijs Grote boerderijbrand in Schellingwoude K AMERIKA beeft Buisman ontdekt. ..Gelegenheids-acteurs" studeerden stuk binnen één maand in Bij Bikini mag weer gevist worden. Zes doodvonnissen in Marokko Bij overstromingen in Japan reeds 34 doden Dl' Sartono bejubelt vriendschap met Bonn ZEEWATERIJS Export varkensvlees naar Engeland pas weer in Séptember en gewogen S jppg Een nieuwe maag Recht van asyl wordt erkend Dinsdag 6 Juli 1954 3 Advertentie l.M.) Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten IJMTJJDEN. In de loop van Maandagmiddag en Maandagavond heeft het verkeer in de gemeente Vclsen drie doden geëist. In een flauwe bocht bij Driehuis- Westerveld botste een motorfiets tegen een bus uit Haarlem, doordat de 21-jarige motorrijder A. Groot uit Haarlem met te grote snelheid reed. De heer Groot zelf was op slag dood. De 25-jarige duopassa gier W. Koster uit Htllegom over leed tijdens transport naar het zie kenhuis. De 53-jarige bromfietsrijder D. van der Wey uit Amsterdam, stak zonder op het verkeer te letten, de Rijksweg nabij Santpoort over. Hij werd door een van de Velser pont komende personenauto gegrepen en meegesleurd. Hij overleed aan een schëdelbasisfractuur. Twee doden bij Oude- sehoot HEERENVEEN, Bij Oudeschoot zijn Maandagavond twee mensen om het leven gekomen, toen een perso nenauto met acht inzittenden tegen een boom botste. De slachtoffers zijn de 33-jarige Jan Bos uit Oude schoot en de 49-jarige Jelke Ooster hof uit Oranjewoud. Zes andere in zittenden liepen ernstige tot lichte verwondingen op. Eèn dode en drie zwaar gewonden bij Ede EDE. Op de rijksweg Arnhem- UtrechtEde is Maandagmiddag een motorrijder uit Duitsland in bot sing gekomen met een personenauto die slipte en dwars over de weg kwam te staan De motorrijder, de 25-jarige C. H. R. Heinzelmann uit Duisburg, werd op slag gedood. Zijn echtgenote, die op de duo zat en de bestuurder van de auto, de heer L. O. uit Enschede en zijn me de-inzittende, de heer A. W. van B. uit Rotterdam werden ernstig ge wond. Eén dode en een gewonde in Franeker FRANEKER, Doordat zijn zes jarig broertje van de autobank viel verloor Maandagavond de 19-jarige chauffeur K. W, de macht over het stuur van zijn auto. De wagen zwenkte naar links en botste tegen een motorfiets, die van de andere zijde kwam. De duo-pasagier U. V. H. uit Zweins overleed onmiddel lijk, de motorrijder kwam er met een gebroken arm af. Eén dode in Tubbergen VRIEZENVEEN. De 36-jarige mej. Reuver, huishoudster van de pastoor in Lange veen, is Maandag middag op haar bromfiets bij Tub bergen tegen een tankwagen van de B.P.M. gereden en op slag gedood. Levensgevaarlijk gewonde in Apeldoorn (Van onze correspondent) APELDOOR"" aan dagavond is de 62-jarige wielrijder F. J. B, op de Deventerstraat door een auto gegrepen, toen hij plotseling de weg overstak. De man werd zo ernstig gewond dat voor zijn leven wordt gevreesd. DEN HAAG. Het Informatiebu reau van het Nederlandse Rode Kruis heeft een verslag over zijn werkzaamheden in de jaren 1948 tot en met 1953 gepubliceerd. Daarmede heeft het eer- periode van I5-jarige werkzaamheid afgesloten, die in 1 bü het uitbreken van de oorlog Is begonnen. Dit betekent evenwel niet dat het werk wordt stopgezet. In die vijftien jaren heeft het bu reau inlichtingen verstrekt over krijgsgevangenen, buitenlandse mili tairen in^ Nederland, militairen in Duitse dienst, gevangenen en te- werkgestelden in Duitsland in het bijzonder over de gedeporteerde jo den personen in Indonesië en slachtoffers van de Februari-ramp 1953. PARUS. Ter gelegenheid van de „Veiligheïdsweek" heeft de Pa- rijse brandweer een demonstratie gegeven van zijn technisch mate riaal. Aan het slot van de demonstratie werd voor de eerste maal een uiterst krachtige spuit getoond, die uniek ter wereld is. Deze spuit die op een vrachtwagen gemonteerd staat, werkt met een snelheid van 33.000 toeren per minuut aangedreven door een reactie-turbine. Met een door merg en been gaand gefluit kwam er een straal water uit die bijna de an dere Seine-oever raakte De druk van het water in de spuit kan tot 13 kilo werden opgevoerd en het „de- biet" bereikt 415 kubieke meter. Men hoopt de 500 kubieke meter te kunnen overschrijden. De kosten van al deze zeer uitge breide werkzaamheden bedroegen ruim 3,5 millioen. In de jaren na 1945 ontving men 607.000 aanvragen om inlichtingen omtrent het lot van vermiste personen, in die tijd kwa men 792.000 poststukken binnen en gingen 929.000 poststukken de deur uit. Het bureau verstrekte 164.000 mondelinge inlichtingen en verzorg de 17.000 nalatenschappen. In een vroegere publicatie heeft het informatiebureau reeds verslag gedaan over zijn werkzaamheden gedurende de jaren 1939 tot en met 1947. Uit de verzamelde gegevens, die in vele dossiers zijn vastgelegd, kun nen nog voortdurend inlichtingen worden verstrekt. LONDEN, Thailand heeft 3.763.000,betaald voor de bouw van de spoorweg- tussen Siam en Birma, die gedurende de oorlog door krijgsgevangenen der Japanners is aangelegd. Dit heeft de Britse minister voor pensioenen, Osbert Peake, in het La gerhuis meegedeeld. Bij het werk aan de spoorweg stierven ontelbare gevangenen. De minister zei, dat dit bedrag verdeeld zou moeten worden onder verschillende regeringen, wier on derdanen bij de aanleg van de spoor weg waren tewerkgesteld. De Britse regering zou ongeveer 130.0ÖÖ,hiervan krijgen. Aan de beruchte spoorweg werkten ook vele Nederlandse krijgsgevangenen. GENEVE. Meer dan 275 mil lioen kinderen ter wereld ontvangen geen onderwijs, aldus heeft de direc teur-generaal van de Unesco, Luther Evans, meegedeeld. Hij sprak tijdens de openingsver gadering van dc zeventiende inter nationale conferentie over openbaar onderwijs, die door afgevaardigden van 54 landen wordt bijgewoond. De conferentie zal tot 15 Juli duren. De Fransman Marcel Abraham werd tot voorzitter benoemd. AMSTERDAM. Het grootste ge deelte van een boerderij by Schel lingwoude, waarin het gezin Vendrig met dertien kinderen woonde, is Maandagavond door een felle hoog oplaaiende brand in de as gelegd. Er vielen geen mensenlevens te betreu ren en er ging geen vee verloren Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. AMSTERDAM De Kweekschool- bond, waarin georganiseerd zijn de directeuren en leraren van de rijks kweekscholen, de gemeentelijke kweekscholen en enkele bijzondere kweekscholen, heeft zich in een adres, waarin gewaarschuwd wordt tegen een ongewenste wijze van uit breiding der onderwijzersopleiding, gericht tot de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal. Het betreft hier de stichting van opleidingen in plaatsen waar geen kweekschool bestond van dezelfde richting als de nieuw op te richten (Advertentie l.M.) De koffieprijzen hebben daartoe het hunne bijge dragen. Dat het critiscbe Amerika Buisman gebruikt is wel een bewijs ran de goede eigenschappe Bussen botsten op elkaar, vele licht gewonden EDE. Maandagmorgen zijn op de rijksweg +wee touringcars uit Noorwegen en Nederland, met elkaar in botsing gekomen, toen de Noorse wagen een file verliet en naar het linker weggedeelte ging. Diverse in zittenden van beide bussen liepen lichte verwondingen op Alleen me vrouw Van der W uit Nieuwen dijk brak een arm De beide voe: werden zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers DOKKUM Het ts niet moeilijk - steekhoudende critiek te leveren op en Fedde Schurers Bonifatiusspel, waar van Maandagavond in de naar de van ds B. Smilde, gespeeld door het Frysk Orkest, onder leiding van Kor zeer in het bijzonder de fraaie regie van Jan van Ree. Schurers spel vormde een waardige Evangelie-prediker genoemde kavel afsluiting van de Bonifatius-herden- de eerste nitvoermg v:era gegeven. ktag die zaterdag is begonnen. Drie Nog gemakkelijker is het beswaren sprekers van verschillende godsdien- aan te voeren tegen de uitvoering, stige overtuiging de hervormde die zonaar twijfel de mttem en ztjn hoogleraar prof. dr J. N. Bakhuizen intenties niet alle recht heeft laten van ^en Brink. d j wedervaren. Maar waarom zouden wij dat doen? Het spol is een gelegenheidsstuk, waarvan de schrijver zelf in zijn toe lichting vaststelt, dat het niet zijn bedoeling is geweest de daden van Bonifatius zo precies mogelijk uit te beelden. De amateurs, die het speel den, zijn van overal uit het oosten der provincie Friesland bijeenge brachte „gelegenheidsspelers", die in een maand tijds deze „première" hebben moeten uitbrengen. Voor hun prestaties dient eerlijke bewondering de plaats in te nemen van een cri tiek. Bewondering èn blijdschap, omdat als wij het enigszins oneerbiedig mogen uitdrukken Bonifatius 1200 jaar na zijn marteldood nog kans heeft gezien dc bevolking van een deel van Friesland, dat wegens zijn gereformeerde gezindheid wel eens de „zwarte" hoek wordt genoemd, voor de cultuuruiting „toneel" actief en passief tot geestdrift te brengen. Want alleen reeds deze eerste voor stelling heeft 1700 toeschouwers naar Dokkum gevoerd. Sehurer heeft in zijn spel het con flict Christendom-Heidendom in de eerste plaats gesteld als een botsing tussen progressiviteit en conservatis me, Dit laatste belichaamd in He hei dense vrouw Tetle, die haar dochter verstoot, als zij de wet van de sibbe overtreedt, en in de heidense priester Pelle. Deze beiden worden voorge steld als de aanstokers van. de moord op Bonifatius. De Christenen, en met name Tetle's verstoten dochter Bran- da, die bij hen bescherming zoekt, vormen de progressieve tegenpool, waar de mens en de menselijke waar digheid van meer belang zijn dan de sibbe. Bonifatius verbiedt alle strijd tegen de samengestroomde heidenen cn valt zelf als getuige voor zijn Heer. Vermelding verdient ook de muziek (Advertentie I M.) Luitenant-admiraal JWright, op perbevelhebber van de NAVO-zee- strijdkrachten, vertoeft momenteel in ons land. Maandagmorgen heeft hij een bezoefc gebracht aan de Ne derlandse kruiser „De Zeven Pro vinciën", die in de Rotterdamse hanen teas gemeerd. Vice-admi- raat A. de Booy flinks} begeleidde luitenant-admiraal Wright. Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgcneesmiddel TOKIO. De Japanse Raad voor de Visserij heeft bekendgemaakt, dat schepen weer zonder gevaar in het gebied van Bikini kunnen komen, het eiland in de Stille Oceaan, waar de Amerikanen hun jongste water stof bomproe ven hebben genomen. De bemanningen wordt echter aan geraden niet in het Noordelijke ge bied te zwemmen, Japanse geleerden hebben in het betrokken gebied een nauwgezet on derzoek ingesteld. gereformeerde prof. dr J. H. Bavinck en de katho liek prof. dr W. J. M. A. Asselbevgs (Anton van Duinkerken) hebben toen in grote eensgezindheid getuigd van hun diepe bewondering voor Bo nifatius, de brenger van het Chris tendom naar de lage landen, die 1200 jaar geleden bij Dokkum werd ver moord. En om deze nationale eens gezindheid-in-herdenking te onder strepen woonde Koningin Juliana de herdenkingsplechtigheid bij. CASABLANCA. -Het militaire gerechtshof van Casablanca heeft zes Marokkanen, van wie drie bij verstek, ter dood veroordeeld op be schuldiging van het deelnemen aan acties van de verzetsorganisatie „De Zwarte Hand" Achttien beklaagden kregen dwangarbeidsstraffen varië rend van 10 jaar tot levenslang, 17 kregen gevangenisstraffen en vier werden vrijgesproken. TOKIO. Eenbeden van het nieu we Japanse leger zün ingeschakeld bij de reddingswerkzaamheden in het Westelijk gedeelte V3n Honshoe, waar de overstromingen, die veroor zaakt zijn door de zware regenval, reeds minstens 34 slachtoffers heb ben geëist. De politie deelde voorts mede, dat 26 personen verwondingen opgelopen hebben cn dat één persoon wordt vermist. Van een gezin kwamen de negen leden om het leven door een aard verschuiving. die hun huis ver brij zelde. Acht andere personen werden le vend begraven toen hun huis instort te. Hirosjima en Yamagoesji zijn het zwaarst getroffen door de overstro mingen. 236 huizen zijn hier ver nield. Advertentie LM.) BANDEN BONN. „Indonesië Is van plan zijn experts op verschillend gebied voortaan in de eerste plaats uit Duitsland te betrekken," verklaarde dr Sartono Maandagavond na een achtdaags bezoek aan de Bondsre publiek. De president van het Indo nesisch parlement, die bezig is aan een rondreis door Europa om de parlementaire inrichtingen van tien landen te bestuderen, raakte niet uit gepraat over de vriendschap, die er tussen Indonesië cn Duitsland be staat. Hij verklaarde, dat reeds 111 Duit se vaklieden in zijn land werkzaam zijn; het zijn vrijwel allemaal medi ci. Sartono sprak vol lof over de staatsinrichting van West-Duitsland en zeide de hoogste bewondering te hebben voor het Duitse herstel. Voorts hoopte hij, dat op economisch gebied beide landen nauw samen zullen gaan ..Wij zijn ideale han delspartners" meende dr Sartono. PARIJS. - Voor de eerste maal ter wereld is in een fabriek op het lie d'Yeu in Frankrijk van zeewater ijs gemaakt. Het is gebleken dat voor het conserveren van vis dit ijs veel beter is dan dat van zoet water gemaakt wordt. Ook juichte hij het toe, dat enkele jaren Indonesiërs in Duitsland ko men studeren op kosten van de Duitse regering. Voor dit jaar zijn cr er acht plaatsen voor Indonesiërs ge reserveerd. maar de Indonesische re gering wenst nog meer studenten naar Duitsland te sturen, aldus dr Sartono. Hij waardeerde bovendien ook bijzonder de verdiensten van de Duits-Indonesische Maatschappij een wetenschappelijk en cultureel instituut die sedert 1950 in de Bondsrepubliek werkzaam is. cursus Dergelijke cursussen zouden dan beschouwd worden als tijdelijke parallelafdelingen van bestaande kweekscholen in andere gemeenten. In het adres wordt betoogd, dat deze noodmaatregel eerder e^n verdere verspreiding der opleiding, dan een verhoging van dc capaciteit ten ge volge zal hebben. Ons land telt 89 kweekscholen en het ware doeltreffender de huisves ting, outillage en lerarenbezetting op het gewenste niveau te brengen, waardoor de aantrekkingskracht van de opleiding zou worden bevorderd, dan gelden te besteden aan splinter- opleidingen. In gevallen waarin de afstand tus sen woonplaats en kweekschool te groot is zou een vergoeding voor reiskosten moeten worden toegekend. Dit is voor het rijk voordeliger dan de oprichting en instandhouding van tijdelijke noodopleidingen. De kweekschoolbond vreest, dat instituten in het leven worden geroe pen, die naar bestendiging van de erkenning zullen streven. Daardoor wordt de door de vorige minister van Onderwijs toegezegde .planning', die een zo gunstig mogelijke sprei ding van kweekscholen der verschil lende richtingen beoogt, doorbroken. Het adres doet een beroep op de leden der heide Kamers om te ver hinderen, dat deze noodmaatregel tot versplintering van de opleiding leidt en om daarentegen te bevorderen, dat een rationeel kweekscholenplan tot stand komt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Vóór September zal Nederland geen varkensvlees naar Engeland exporteren. De prij zen zijn vrij hoog, omdat ons land thans krap m zijn varkens zit. Wat voor uitvoer het eerst in aanmer king komt zijn nuchtere kalveren, vette kalveren cn schapen. Dc im port in Engeland geschiedt mond jesmaat al is de distributie nu af geschaft. Nederland heeft trouwens 28 jaar lang met een korte on derbreking geen vers vlees meer aan Engeland geleverd. De vlees- distributie en de angst voor mond en klauwzeer hebben hieraan mee gewerkt Wat het laatste betreft, zo deelt het Bedrijfschap Vee en Vlees ons tenslotte mee, verkeert ons land tegenwoordig in een gun stige positie daar men deze ziekte vrijwel onder de knie heeft. 4 1 Een uunkel, een illtOOOtSmg benzinestation en T een woon/mis veroorzaakt brandden af in Do- ver, in de Ameri- 8 RAND kaanse staat In diana. De oorzaak: een autobotsing. De truck, die it op de voorgrond ziet, kwam m aanrij ding met de andere auto, die ook al op de foto te zien is. Na de bot sing reed de truck twee benzine pompen m stukken. Advertentie l.M.) Voor gezonde regelmaat MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEfi Werken vlug, zacht en pijnloos. NU in steeds meer stads- en volks tuinen een hoekje wordt ingericht voor de oude keukenkruiden, die spijzen en soepen juist dit pikante moeten meegeven dat dc lekkerbek doet zeggen „M-m-m-m-m lekker spul, zeg", is het van de Uitgeverij Thteme en Cie te Zutphcn een goede greep het boekje Keukenkruid cn Specerij van Dr M. de Waal uit te brengen. Niet dat er in dit werkje wordt gesproken over poten en stekken en dat soort zaken. Maar wel over de waarde van die krui den en hun chemische samenstelling, cie betekenis die oude dichters cn schrijvers, cn ook medici en kwakzal vers er aan hebben gehecht. De schrij ver bhjkt bij Grieken, Romeinen cn de Bijbel te gast geweest te zijn, en en passant wordt ook de plantlore zijn deel gegeven. Een aardig opgezet oock- je is het, met een geestig stofomslag en een aantal, voor het merendeel zeer goede foto's. En dat laatste vinden wij bijzonder prettig, omdat men nog al gauw geneigd is amatcurkiekjes te ne men, omdat „van planten toch niks te maken is". Dat een goede fotograaf van planten goede foto's kan leveren, is hier gebleken. (Geb. 6 90). W. 'Advertentie l 17 J Doof dat zuurbrandan op Uw maag met 'n paar Bennies. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten Nog vóór die Renmes zijn gesmolten op Uw tong, behoort het zuurbranden tót het verleden. Renmes kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zonder ivater of wat ook. /N een tweedehands kelder kocht ik een paar dagen geleden een bruin ladenkastje. Echt nodig had ik het «iet, maar je kon er van alles in doen en het kostte maar een tientje. „Ik breng het vanmiddag wel even bij u, met de bakfiets", zei de man, maar toen ik na verrichte arbeid thuis kwam, keek ik er vergeefs naar „O, die vent met dat kastje? Ede heb ik weggestuurd", sprak mijn vrouw en er kwam een hele vertel ling achteraan, over geld verkwisten en kijk- eens-tea t-er-nog-v oor-reke ningen liggen zodat ik een vol uur nodig had, om alles weer recht te rela tiveren. ,,'t Is maar een tientje!" riep ik aan het slot. ,Ik wou dat ik hier in mijn hand had wat het meer kost", zei ze bitter. Maar zij berustte in het kaatje en in mijzoals dat een vrouw past. De volgende middag, op weg naar huis, liep ik weer even bij het kel dertje Qan en zei: „Neem me niet kwalijk, alstublieft, maar het was een misverstand." „Een misverstand?" zei de man. „Ze tooti het gewoon niet. Je had het helemaal niet maggen kopen." „Goed, maar nü wel", suste ik. „Zet het maar even op de bakfiets, dan rij ik meteen mee." F.r.en later volgde hij mij morrend met een vehikel door het drukke binnenstad-verkeer. „Ik zal even de deuren voor u gaan open zetten", zei ik bij huis. Dan kunt 11 het er zó indragen." En ik liep de trap op en stak de sleutel in het slot. In de gang stond een stille, geregeniaste heer met een aktentas naast mijn vrouw, die op een toon van gelaten welwillendheid sprak: „O dag. Dit is de deurwaarder. Hij heeft net de boel opgeschreven Hoe maakt het", vroeg ik. „Dat kapstokje zet ife maar niet op de lijst", zei de heer, zijn vulpen slui tend. Het lijkt mij zonder waarde." Och ja", zei ik. In de deurovening verscheen de keldermanbeladen onder de kast, die hij op zijn nek forste zoals Atlas de aarde. „O. daar komt nog iets aan, geloof ik", zei de deurwaarder, zijn pert weer openschroevend „Nee, dat is niet voor mij?" riep ik haastig. En met een knipoogje vroeg ik aan de man: „Wat komt u doen?" ,Jk breng een Tcassïezei hij. „O, dan moet u hier niet zijn hoof, sprak ik en sloot de deur. Later zou ik het hem wel uitleggen. Eerst moest die dwanqbeveler weg wezenmaar dat duurde even, want hij beschouw de na ouer zijn vak: er ging tegen woordig zo gezellig veel om, want een beslag teas een lichte neusver- koudheid geworden en zodoende kwam hij in allerlei milieu's „Ja, dat moet erg interessant zijn", zei ifc bij het afsrheid. ,Jfou, tot ziens dan maar weer." ,,'t Is niet te hopen", sprak hij har telijk. Nauwelijks had hij zich naar een ander milieu begeven, of ik spoedde mij terug naar het keldertje. De bak fiets stond nog voor de deur. „Ja, ik ben het pontje niet", sprak de kelderman. „Als je het nou noo thuis wilt hebben, dan doe je het zelf maar." Ook goed. Zo'n bakfiets trapt zwaar en heeft eigenzinnige invallen ten aanzien van de richting. Zo kwam het dat die meneer met die skooter. nou ja, een echt ongeluk kon je het niet noemen, maar er was wel het een en ander verbogen en de .man in de garage zei, dat ik met vijftig gulden van alles af zou zijn. „Betaalt u het maar meteen", ried de skooterheer. „Dan hoeven we er geen zaak van te maken." Ik was een beetje stil toen ik het kastje eindelijk de huiskamer binnen droeg. Er zat net een vriendin van mijn vrouw op bezoek, die kil vroeg: „Zo? Iets nieuws?" „O. het is een koopje!" riep mijn vrouw haastig. „Wat kost het ook weer?" „Een tientje", zei ik. KRONKEL Nederlander voorzitter gezondheidscommissie Raad van Europa STRAATSBURG. Op de eerste vergadering van de onlangs opge richte gezondheidscommissie van de Raad van Europa, welke giste ren plaatsvond, is de Nederlander dr Van den Berg tot voorzitter ge kozen. Na de verkiezing van dr Van den Berg, die verbonden is aan het Ne derlandse ministerie van Sociale Zaken, beraadde de commissie zich over maatregelen, welke ten doel hebben op het terrein van de volks gezondheid een grotere samenwer king te verkrijgen tussen de leden- staten van de raad van Europa. (Advertentie l.M.) habl U nlal n0^!CA.MA.N. - smaakloos. E Met deze «iet bij- j- -> zonder fraaie foto van een bijzonder t soort helicopter zullen we vandaag het feit moeten - vieren, dat er thans officieel ook hef schroef vlieg tuigen ztjn, waar van de rotorbla den door raketten morden aangedre ven. Op zichzelf is de geringe af meting van deze helicopter, die Za terdag op de A la- mi to-Marine lucht basis in de V.S. onder de aandui- dinig RH-I werd gedemonstreerdt niets buitenge woons. Van dit zakfor maattype zon al vele i n gebruik, echter alle met ram-jet aandrij ving. Dat er thans ook van raketten wordt gebruik ge mankt is zeker een nieuwtje, al moet afgewacht worden in hoeverre men van deze vinding op betrekkelijk korte termijn prac tised gebruik zal kunnen maken. Raketten blyuera uoorsftnnds nu eenmaal royale verbruikers van brandstof en be perken zichzelf daarmee drastisch in hun werk tijd. AHe politiemannen van Cremona zon Zondag uitgeweest naar net G«rda- ineer in goed vertrouwen, dat niemand van de 65 000 Cremona'ers lelijke din gen zou doen Dit vertrouwen is met beschaamd geworden neen. nog mooier: op deze dag van het jaarlijks p«Utie- Uitstapje was er zelfs geen enkel on geluk sn de stad. Wij zouden willen ra- GUATEMALA. De nieuwe mili taire regering van Guatemala heeft besloten dc betrekkingen met de communistische landen geheel le verbreken. De militaire junta heeft verder bekend gemaakt, dat 2.000 communisten zyn gearresteerd en gevangen gezet, sinds het communis tische regime van president Arbenz Guzman omver werd geworpen. Dit nieuws, dat tijdens de eerste persconferentie van de nieuwe jun ta-leiders werd meegedeeld, werd gevolgd door de aankondiging dat de actie tegen de communisten voortge zet zou worden. De junta deelde voorts mede, dat zij de Ver. Naties zal steunen en weer toe zal treden tot de organisatie van Midden-Ame- I rikaanse staten. Ook de organisatie van Amerikaanse staten zal zij steu nen. Het vermogen van alle bekende communisten zal bevroren warden, de pers zal volledige vrijheid her krijgen en de agrarische wet. volgens welke het land geconfisqueerd werd. zal opgeschort worden. Monzón heeft verklaard, dat de nieuwe junta door El Salvador. Costa Rica en Groot-Brittannie erkend is. Van de Britse erkenning was niet onmiddellijk officiële bevestiging te krijgen. Minder eerlijk ging het In Laren toe. want terwijl Zondagavond ten hui ze van de heer H. W. Roland-Hoïst een feestje van de tennisclub werd gege ven, klom een inbreker op het baicon van no. 22 aan de Herdcrsweg, drukte een ruitje in en stal 2000. Waardoor 2ijn avond beter was dan die van de danslusoge tennissers. Woensdag komen 10 Franse kin deren naar Nederland als gasten van de Ned. Ver. v. Zeepfabrieken. Zij heb ben prijzen gewonnen bsj de opstel wedstrijd, die het Franse ministerie van Nationale opvoeding had uitgeschre- tijdens een „Kruistocht voor de Properheid"-week. Liberte, Egalité, Nettoyer I In Doorn werd dezer dagen u!t een collectebus van het Anjerfonds met alleen i 47 20 gehaaid, maar ook: buitenlands geld. een tand van een haarkam, een ivindbukspluimpje, een paperclip en een foto van W:lly Ver voort. (Misschien symbolische uensen. voor internationale faam - zmvemetd - paraatheid - saamhorigheid cn kunst zinnigheid*) Axel Bunge, een Oostdmtse vluch teling van 72 jaar. heeft Maandag in een te Frankfort verschijnende krant een huwelijksadvertentie geniaalst, waarmee hu een vrouw hoopt te vin den. die „ook kan dansen" zoals de an nonce vermeldt. Een van de Orkney-eilanden, oor spronkelijk een oude buitenlandse ne derzetting van de Noormannen, is ver kocht Het is het eilandje Gairsay, dat thans in handen is van een hoer, die het overnam van een vrouw, die er vijf jaar woonde met haar dochter. En ver der woonde er niemand.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2