Na Genève: conferentie van zes EDG-partners BIC&RPMlfel Donau teistert nu Zuid-Hongarije Heden vrede in Indo-China? ïïw Kunstgebit [Vt oorts A1*'' Toestand bij Boedapest iets gunstiger Patroon van rokje werd oplichtster noodlottig Dunne lucht VLOTEN VAREN DOOR HET IJZEREN GORDIJN Russen in Zweden Zweden in Rusland SUGGESTIE VAN ADENAUER: Bonn tegen nieuwe behandeling door afzonderlijke parlementen Vóór October souvereiniteit voor Bonn? Dr Drees spreekt in 700-jarig Alkmaar Zeurende maag? Voor vreemdelingen blijft paspoort noodzakelijk China kampt ook met grote overstroming Watersnood ook in deel van Amerika Noodweer kost doden in Kaapprovincie 2-witsaletten1 Giften aan politieke partijen vrijgesteld van belasting .Dinsdag 2ü juli llJZ 3 (Van onze correspondent te Bonn) BERLIJN'. Bondskanselier Adenauer acht het waarschijnlijk, dat bin nen niet te Jange tijd na afloop van de conferentie in Genève een conferen tie bijeenkomt van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Duitsland, Italië en de Beneluxlanden om zich te beraden over de Europese Defensiegemeenschap en mogelijk de Europese i*olitieke Gemeenschap. De Bondskanselier verklaarde, dat hy bereid is om, wanneer de Franse wen sen met betrekking tot het verdrag over de EDG by die gelegenheid be kend worden, met de andere ministers te overwegen of aan de Franse be zwaren tegemoet gekomen kan worden door ruimere interpretatie van het verdrag of door het afsluiten van afzonderlijke overeenkomsten tussen de regeringen in zodanige vorm, dat zjj niet door de respectievelijke parle menten zullen behoeven te worden geratificeerd. pretaties of wijzen van toepassing. Dat alles mits het geen hernieuwde parlementaire behandeling met zich brengt. Adenauer herhaalde verder nog eens, dat hu geen Duits natio naal leger wenst. Hij voegde daar echter aan toe, dat geen volk van vijftig milüoen op den duur onbe wapend kan blijven, en dat dus, als men de oplossing die de EDG thans biedt, zou verwerpen, op den duur de vorming van een Duits nationaal leger onvermijdelijk zal zijn. Uitdrukkelijk zei Adenauer, dat hij bereid was de weg van interpretatie of van gemeenschappelijke verkla ringen der betrokken regeringen te gaan, nog voor het verdrag inzake de EDG door het Franse en Italiaan se parlement is geratificeerd. Wel V PELT 54316 Binnenkort zal de PTT een nieu we radio-zegel in omloop brengen, ■waarop een zendmast is afgebeeld. BONN. Engeland en de V.S, zijn voornemens hun bezetting van West-Duitsland tegen eind September te beëindigen, ongeacht of Frankrijk al dan niet hetzelfde doet, zo is van gezaghebbende diplomatieke kringen te Bonn vernomen. Als Frankrijk het EBG-vevdrag en de conventies van Bonn niet voor 15 Augustus heeft bekrachtigd, zijn Amerika cn Engeland van plan, de Franse regering uit te nodigen de conventies van Bonn, zonder het EDG-verdrag, van kracht te verkla ren. Volgens deze conventies krijgt "West-Duitsland vrijwel algehele sou vereiniteit, terwijl in het EDG-ver- drag de kwestie van een Westduitse bijdrage tot een Europees leger wordt geregeld Naar genoemde Westduitse krin gen beweren, hebben België, Neder land en Luxemburg hun instemming met het Bnts-Amerikaanse plan be tuigd. ALKMAAR. Vandaag viert Alk maar zijn 700-jarig bestaan. Offi cieel althans, want de feesten in de stad der snor-dragers zijn niet tot één dag beperkt. In de Grote Kerk is vanmorgen een plechtige bijeen komst gehouden, waar de minister president, dr W. Drees, een herden kingsrede uitsprak, Dr Drees roem de in zi'n rede de wijze, waar op Alkmaar tot tweemaal toe in haar geschiedenis glansrijk een vuur proef hc *fc doorstaan: tijdens het beleg door de Spaanse troepen in 1573, d?' c 8 October van dat jaar eindigde, toen Alva zijn legers terug trok. en tijdens de jongste bezet tingsjaren l940-"45, toen Alkmaar leiding gaf aan het provinciaal ver zet. „De burgers van Alkmaar zijn door hun victorie de eerste verde digers met bliivend succes geweest van de geestelijke en politieke vrij heid, Deze vrijheid was en is een van de fundamenten, waarop de Nederlandse natie is gebouwd en is nog steeds wezenskenmerk van de democratische staat", aldus de minister-president. bleek uit zijn betoog, dat hij alleen dan die bereidheid zal hebben, in dien daardoor dan ook de ratificatie door Frankrijk kan worden verkre gen. Met andere woorden: nadere onderhandelingen tussen de zes part ners (dus niet met Frankrijk alleen) zijn ook vóór de ratificatie van het EDG-verdrag mogelijk, mits daar door de redelijke zekerheid wordt verkregen, dat het verdrag in Frank rijk wordt aanvaard, en mits die on derhandelingen niet leiden tot een hernieuwde ratificatieprocedure in de landen wier parlementen reeds hun goedkeuring aan het verdrag hebben gehecht. Wat Adenauer dus wil is: met, uitsluiting van de ge compliceerde tijdrovende hernieuw de parlementaire behandeling, die hij uitsluitend als winst voor de Sowjet-Unie 2ou beschouwen, het onderhandelen op regeringsniveau. Dit zou het de Franse regering mo gelijk maken, het verdrag met kracht in de Kamer te verdedigen, en dit zou het aan het Franse parlement mogelijk maken inderdaad tot rati ficatie over te gaan. Door deze ver klaring heeft Adenauer de Fransen „een brug gebouwd". Onlangs ver klaarde de Bondskanselier in een ra dio-interview, dat er naar zijn op vatting geen sprake kon zijn van wijziging in het EDG-verdrag vóór de ratificatie door Frankrijk. Van Franse zijde heeft men die verkla ring toen zo geïnterpreteerd, dat er met Adenauer dus vóór de ratifica tie in het geheel niet te praten viel. Adenauer heeft nu zyn standpunt verduidelijkt en genuanceerd. Hij blijft erbij ,dat vóór de ratificatie, aan het verdrag zelf niet meer ge dokterd mag worden. Daarna kan wijziging van het verdrag geschie den op ae wijze die in de tekst zelf is voorzien. Dit standpunt sluit niet uit, dat reeds nu, cn juist om ratifi catie te vergemakkelijken en te be spoedigen, de regcringsbesprekingen tussen de zes betrokken landen plaats vinden over bijzondere inter- Advertentie M J Word Reen maaglijder. DEn HAAG. Minister Donker kan er bezwaarlijk toe over gaan van onderdanen van landen, waar voor Nederland de visumplicht heeft afgeschaft, niet alleen paspoort, maar eventueel ook andere legitima tiepapieren geldig te verklaren. Hij antwoordt dit aan het Kamer lid Goedhart (P.v.d.A.). die hem daarover in het belang van het vreemdelingenverkeer vragen had gesteld. Als voornaamste argument voor zijn weigering voert hij aan, dat andere legitimatie-papieren geen ruimte bieden voor aantekeningen, die hij noodzakelijk acht voor een juist toelatingsbeleid en voor toe zicht op in ons land verblijvende vreemdelingen. HONG KONG. Ook uit China komen berichten over geweldige overstromingen met name over de Jang-Tse-kiang en de Kwai-rivier, een zijrivier van de Si-Kiang waar Kanton aan ligt. Mag men de ver halen geloven over de ramp, die thans deze streken treft, dan zou deze de overstromingen in midden-Europa verre in omvang overtreffen. Ken ners van China wijzen er op, dat de communisten, de laatste jaren de neiging tonen het nieuws over na tuurrampen in China te overdrijven, waarna dan later melding wordt ge maakt van record-oogsten. RICHWOOD. Het water staat drie meter hoog in de straten van het stadje Richwood in West-Virgi nia, doordat de rivier de Cherry bui ten haar oevers is betreden als ge volg van een hevige regenval. Ten minste een persoon ïs om het leven gekomen. De schade wordt op een mil!ioer. dollar geschat. In het grootste deel der V.S. heerst echter nog steeds een hittegolf, die ongeveer twee weken geleden be gon. In het Oosten van het land stij gen de temperaturen nog. WENEN. De overstromingen in Hongarije nemen steeds ernstiger vor men aan. Gisteravond werd gemeld, dat op tenminste vijf plaatsen de Donau-dijken zijn bezweken. Geheel Noord-Hongarije is Zondag en Maan dag geteisterd door zware stormen. De toestand ïs het ernstigst by Albert- fala, ten Zuiden van Boedapest, waar in de dijken een gat van een kilo meter lengte is geslagen. Ruim 1200 Hongaarse cn Russische militairen zijn hier bezig met het aanleggen van een nooddijk. In de vroege uren van heden kon Radio-Boedapest melden, dat het water te Boedapest iets be gint te zakken. Het gevaar is evenwel nog niet geweken. Terwijl in het Noord-Westen van I bij Lauenburg ten Zuid-Oosten van Hongarije het water nu ongeveer met Hamburg nabij de grens van Oost een centimeter per uur zakt, heeft de 1 Duitsland. vloedgolf in de Donau thans Zuid- j In Zweden is in sommige gebieden Hongarije bereikt en daar verschei-van de Zuidelijke provincie Scania dene dijkdoorbraken in het gebied i de gehele hooi-oogst verloren van Mohacs veroorzaakt. De gehele vlakte van Mohaes staat onder water Ook in dit gebied werken Hongaar se en Russische soldaten aan de dijken. Radio-Boedapest meldde nog, dat de hoofdweg tussen Boedapest en Wenen bij Magyarova en Gyoer door de overstromingen is afgesneden. Ia Boeda staat het eiland Sint Marga- retha bijna geheel blank en ook een deel van Fest staat onder water. In Gyoer dreigt drinkwatergebrek, doordat de belangrijkste installatie voor de watervoorziening ten gevol ge van de overstromingen haar werkzaamheden heeft moeten staken, In 'fsjechoslowakjje blijft het wa ter zakken, doch ook daar is het ge vaar nog niet geheel geweken, .aan gezien er water onder de dijken doorsijpelt. Militairen en burgers werken zonder ophouden aan verste viging van de Donaudijken bij Bra tislava. In West-Duitsland hebben zich nieuwe overstromingen voorgedaan Wrvolü van patf. I men te liggen, maar dichter bij de achttiende dan bij de zeventiende. Ha noi valt dus Ho Tsji-minh toe en ook Haipongh. zij het niet direct. Er zal Frankrijk tijd worden gegeven om het expeditieleger uit Haïpongh terug te trokken. Deze demarcatielijn komt vrij dicht bij wat de Franse delegatie van de aanvang der onderhandelingen af heeft willen bereiken. De plaats van deze lijn is natuurlijk van het aller grootste belang. Wanneer de schei ding tussen, de zeventiende en de acht tiende parallel valt. dan betekent dit. dat ten Noorden daarvan in het door de communisten beheerde gebied on geveer twaalf milloen en ten Zuiden ervan ongeveer tien millioen mensen komen te wonen. Dit alles speelt een grote rol bij de komende verkiezin gen. Wat deze verkiezingen betreft: het land zal practisch één verkiezings kring vormen. Men begrijpt, welk een risico de communisten daarmee ne men- Vertegenwoordigers van de par tijen uit Zuid-Vietnam zullen dus vry in Noord-Vietnam moeten kunnen cir culeren en daar propaganda kunnen maken voor hun denkbeelden en om gekeerd. Maar het gevaar, dat de de mocratische propaganda indruk maakt is groter dan dat de commu nistische dit doet, wanneer tenmin ste aan de democraten een zekere tijd tot voorbereiding wordt gelaten. Men kan dus nu begrijpen, waarom over de datum der verkiezingen zo wordt gestreden. De communisten ris- keren, dat zij in het verkiezingshokje de overwinning kwijt raken, die zij op het slagveld hebben behaald. Dit is de reden, waarom zij op zo snel mo gelijke verkiezingen hebben aange drongen. Tenslotte echter schijnen de Fransen hierin aan het langste eind te hebben getrokken. Zoals het er op het ogenblik voorstaat, zal men niet een preciese datum vaststellen, doch bepalen, dat deze eerst aan de orde komt, wanneer de hergroepering, die door de wapenstilstand wordt geëist, is uitgevoerd. Wanneer men bedenkt, welke problemen van administratieve aard daarmede zijn gemoeid en welke transportmoeilijkheden zich zullen voordoen, dan kan men begrijpen, dat de werkelijke datum, waarop de rust voldoende weergekeerd zal zijn, om verkiezingen mogelijk te maken, niet ver van de 15de Juni 1956 de da- tum,_ die thans in de onderhandelin gen is genoemd kan af liggen. Wat een toenadering tussen de twee kampen gisteren heeft bevorderd, is ongetwijfeld de mededeling. Zondag door het Westen gedaan, dat de drie geassocieerde staten Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam niet in het Zuid- Oost-Aziëpact zullen worden opgeno men. Een bijzondere concessie van de kant van het Westen is dit eigenlijk niet: Laos wil niet, Cambodja alleen kan het niet doen en Zuid-Vietnam zal moeilijk die beslissing kunnen nemen, zolang het geen verkiezingen heeft gehad. Wel zal de wapenstilstand en ook de souvereiniteit van deze drie staten door de landen van het Zuid- Oost-Aziëpact worden gegarandeerd, maar dit is een garantie, die van bui ten komt. Zij brengt niet mee, dat een van de garanderende landen in de ge associeerde staten militaire bases zou aanleggen. Betekent dit nu ook, dat het Westen in die landen geen instructeurs mag sturen? Betekent het, dat die landen geen eigen leger mogen bezitten? Be tekent het, dat zij niet van wapens voorzien mogen worden? Op deze vragen konden wij nog geen antwoord krijgen, maar het is duidelijk, dat zij van doorslaggevende betekenis zijn. De Vietminh is gewapend. Door Chi na. Het heeft instructeurs. Van China. Het vormt een volkomen militair ge organiseerd deel van Indo-China. Wanneer men het niet-communisti- sche deel onbewapend zou laten, be tekent dit dat men het practisch in de positie brengt, waarin Zuid-Korea verkeerde aan de vooravond van de Koreaanse oorlog, dat wil zeggen in de situatie, die de invasie door het Noorden bijna uitlokte. Er heerst niettemin een stijgend op timisme. Ten dele is dit het gevolg van een negatief verschijnsel. Men had Zondag een ontploffing gevreesd. Die is niet gekomen. Voor een ander deel is het een gevolg van de ervarin gen, die men Maandag heeft opge daan. De heer Sarraut, de veteraan van de Franse Unie, die voorzitter is van het parlement van Versailles, is naar Genève overgekomen en schijnt zijn goede contacten zowel met de Vietminh als met de Vietnam direct te hebben hersteld. Niettemin blijft de kwestie tot op het laatste ogenblik een onzekere en het schijnt, dat de com munisten ook hun tegenstanders tot het laatste ogenblik in die onzeker heid willen houden. gaan door overstromingen als gevolg van zware regens. Zondag bezocht Charles Chaplin de Chinese premier Tsjoe En lai in Geneve, Dat zij eikaars taal met spreken schijnt geen beletsel te zijn voor een hartelijke ver standhouding tussen de Westerse tilmster en de Oosterse commu nist. In het midden de tolk Kuo Mo 30. KAAPSTAD In de Kaapprovin cie is het noodweer van het afgelo pen weekeinde nog toegenomen. Striemende regen, en huilende storm verwoestten vele woningen. Een. vrouw is om het leven gekomen en vier personen zijn gewond. Honder den zyn dakloos. Op vele plaatsen staan de huizen meters diep m het water. Het Rode Kruis heeft een oproep gedaan om voedsel, kleren cn dekens voor de slachtoffers ter beschikking tc stellen. {Advertentie l.M.) Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bü Apothekers en Drogisten GRONINGEN. heeft een 17-jarige leerlinge van de huishoudschool gearresteerd, die tal van Groningse winkeliers voor aan zienlijke bedragen aan goederen heeft opgelicht. Ze gaf zich uit voor het dienst meisje van. dames, die cliënt waren bij de betrokken winkeliers, en kwam even een jurk. een rok, een sigarettenpijpje of een paar nylons halen. Bij navraag bleek, dat de betrokken mevrouw in vele geval len geen dienstmeisje had. en in ieder geval geen opdracht had ge geven goederen af te halen. Ook gaf het meisje zich wel eens uit voor de nieuwe verkoopster van een collega van de winkelier, die zij oplichtte. Zij kwam dan ge haast binnen cn zei dat collega die en die bij wie zij winkeljuffrouw was direct een artikel nodig had, dat hij niet meer in voorraad had, en of men hem daar even aan wilde helpen. Dit gebeurde prompt. Maar later bleek dal nimmer een -inkeljuffrouw van de collega ar tikelen had afgehaald. Men liet zich imponeren door het beschaafde uiterlijk van het jeugdige, niet onknappe Groningse meisje. Men kende haar signale ment volledig maar steeds vielen De recherche er' weer slachtoffers onder de win- Advertentie l.M.) gevoelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. DENTOFIX, bet nieuwe, verbeterde, antiseptische poe der *s morgens een weinig op de plaat gestrooid houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. DENTOFIX verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, laAen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heelt. Koopt nog beden een stroolbus voor slechts f 2.35. verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. DEN HAAG. Giften aan po litieke partijen zyn belastingvrij. Dit heeft de staatssecretaris van Finan ciën v. d. Berge medegedeeld aan de belastinginspecteurs. Politieke partijen zijn voor een juiste functionneiing van ons par lementair-democratisch staatsbestel een onmisbare vei eiste en kunnen dan ook worden beschouwd als het algemeen nut beogende Instellingen, Voor giften aan politieke partijen is dus dezelfde aftrek mogelijk als voor giften aan culturele, weten schappelijke. kerkelijke en charita tieve instellingen. Nederland zendt opnieuw Rode Kruis goederen naar Oostenrijk DEN HAAG. Op verzoek van de Liga van Rode Kruisverenigin gen te Genève heeft het Neder landse Rode Kruis vanochtend nog 500 paar rubber laarzen en 2000 la kens naar Ltnz (Oostenrijk) ver zonden ten behoeve van het Oos tenrijkse Rode Kruis. keliers. In vakbladen waarschuw de men tegen deze jeugdige op lichtster, maar zonder resultaat. Totdat een winkelier een rok met een zéér opvallend dessin verkocht aan het meisje, dat weer een vals adres bleek te hebben opgegeven. Dc recherche bleef nu uitkijken naar de opvallende rok waarin de oplichtster gehuld moest zijn. Het toeval wilde, dat een recher cheur op vacantie, die op dc hoogte was van het bewuste rokkendessm, een met onknap meisje aanhield met de aparte rok aan. Zij beken de zich aan oplichterij' te hebben schuldig gemaakt en werd opge sloten in het huis van bewaring. Het meisje werd thuis erg kort gehouden en hunkerde naar mooie dingen. Een oudere vriendin had haar toen verteld hoe ze daaraan kon komen. /N Davos, waar ik een lezing zal houden voor de patiënten van het Nederlands Sanatorium, zie ik me zelf plotseling tegen een Alp opklim men. Het is morgenstond en er valt een mild soort regen. De wit be sneeuwde toppen hullen zich in fou lards van damp. Als je omkijkt zie je Davos heel net en stil liggen een mooi vcgeteerplaatsje, dat op het moment voornamelijk uit gesloten hotels bestaat, want dc mondaine drukte, die alles goed moet maken, valt in de unnter. Wat doen de inboorlingen van zojtt nederzetting ais er geen klanten zijn, om al hun. bars, tearooms en dan cings te vullenHet antwoord krijg ik als ik door het verhevigen van de regen gedwongen, binnenvlucht in zo'n tegen dc rotsen geplakt buiten- café' tje. In het seizoen zal het er wel vol zitten met skiërs en hun schd- duwgewassen, maar nu heeft het zaal tje de sfeer van een derde acte Slrindberg. Aan de middentafel, vlak bij het dansvlncrtje, zit een vrouw slopen te verstellen in gezelschap van haar ken nelijke echtgenoot, een Italiaans aan doende figuur met een zwarte knevel die in een toestand van onbeschrij', lelijke landerigheid in zijn stoel hangt. Mijn onverwacht binnentre den misschien ben ik wel de eer ste sinds van de winter verwekt groot opzien. De man springt op en begint in een geroosterd soort Duits, te schreeuwen tegen iemand, die ïfe nü pas opine'k: een op Hans Moser aelijkend heertje, dat helemaal in de hoek bij het raam. ten overstaan van het machtig uitzicht, zit te roken uit een saxophoontje. „Ga weg daar", snauwt de snor, ,,je ziet toch dat er een gast is? Schiet op." Nu zijn er nog honderd lege stoe len beschikbaar, maar het ventje heeft zich al lang uit de voeten ge maakt, om zijii warme zitting aan mij over te laten. „Mijn schoonvader", zegt de snor geringschattend en hij plooit zijn nar rig gezicht tot eer soort glimlach, als hij mij. met een dwingend gebaar op dé stoel bij het venster doet plaats nemen. Je zit cr wel mooi. De wereld is een bedwongen reus en hier in Zwitserland beheren ze zijn hoofd, al tijd bedacht op zijn desastreuze hik ken, zuchten en oprispingen, waar door er de permanent behoedzame stemming heerst van .,dc patiënt, slaapt op het moment". Maar 't is een knappe patiënt. Auhzegt de snor. „Wat 'n lêvenf Hij zwerft, aan mijn rechterzijde, door het etablissement als een ge kooide panter, klaar om te bijten in elk lichaamsdeel, dat onder cyn be reik komt. Waarschijnlijk verkeert hij al maanden in deze staat van virulente verveling. De vrotMb mijdt tenminste zijn blik, gebogen, over haar slopen, en de oude met zijn krul- pijp, is zo ver mogelijk weggekropen in een andere hoek en ziet, met een hoofd vol verzwegen opvattingen toe, hoe de schoonzoon zijn getergde xvandeling telkens even onderbreekt voor een stapje in de bar, waar hij aan een haastig vol gekwakt glas achterover slaat. „Ik ga uit!" besluit de tyran opeens. Hij neemt nog één glas. Dan doet hij een jefckertje aan en verdwijnt tot teders opluchting. De vrouw gaat een beetje makke lijker zitten en legt het sloop neer. Het oude mannetje sloft langzaam naar het raam, kijkt zijn kwetgeest na, gaat dan in de bar en keert terug met een. fles Kirsch en twee glazen. „Dit is mijn café, zegt hy verkla rend. Hij kijkt nog even naar buiten, of die vent soms niet terugkomt; dan schenkt hij in. „Mooi hè, Davos?"1 vervolgt hij, te genover mij plaats nemend. Zijn glas is al weer leeg, maar dat verhelpt hij spoedig. „En zo gezond", verklaart hij, Mdat komt door de lucht. Dunne lucht." Hij heeft het al weer op. Even iiki hij langs mij heen naar buiten. Nee, geen snor te zien. Behaaglijk hanteert hij dan de fles opnieuw, slaat het glas achterover en zegt, uerfcZa- rend: „Hier in Davos meneerkan ik drinken zoveel als ik wil. Dat schaaat e niet.*' Eu met zijn wijsvinger ten hemefc „Dunne lucht." KRONKEL Ten bewtjze, dat de Deense lange- afstandstippelaar Tage Lilieiistrond, over uiiens (blote) voettocht wij kor telings berichtten, geen duimzutgpro- duet onzerzijds was om Opa Schram's prestatie te klei neren, tonen wij u heden Tape's foto inclusief geit. U herinnert het zich: die geit uril hij in Rome de Zweedse filmster lngrid Bergman aanbie den. \V y wisten voor het zien van deze plaat niet, dat de geit zulk een fraai jasje om haar knokige le den torst en haar halsband en riem pje van vele fraaie versiersels zijn voorzien, boven dien niet, dat zij Anita 'heet het geen op mcerver- meld jasje beschreven staatVoor een geit - zy het ook een bereisde geit met als toekomstige eigenares een ujasechte filmster vinden to ij Anita een opvattend mooie naam. Het kastje, dat aan Lilienstrand's broekriem bengelt kunnen we niet direct thuisbrengen. Het kan een lantaarn zijn, of een collectebus misschien. Zaterdag is de komiek Groucho STOCKHOLM Het Russische vlaoteskader dat een bezoek brengt aan de Zweedse hoofdstad, heeft niet over belangstelling te klagen. Een groot deel van de Russische Jantjes t$ in Stockholm gaan passa gieren, maar hun passagieren wijkt sterk af van de luchthartige wijze, waarop hun West-Europese colle ga's hun tijd aan wal plegen door te brengen. De Russen gedragen zich verle gen en zijn uitgesproken bedeesd en ingetogen tegenover de blonde Zweedse meisjes. Zij flirten en dan sen niet, maar rijden in touringcars naar alle bezienswaardigheden, die er ïn en om Stockholm te vinden zijn. Een Zweeds blad, dat 50 Russen hun mening over de Zweedse meis jes gevraagd had, wist te melden, dat de bezoekers weinig waardering hadden voor de lipstick van de Stockholmse schonen. Ook schenen zij het ontbreken van vlechten en laarzen bij de Zweedse meisjes als een ernstig gemis te voelen. De hoofdstedelijke jongedames vinden op hun beurt de Russen „nette, maar saaie jongens". Desondanks trekken de stevig ge bouwde Russische zeelieden overal waar zij komen, een enorm bekijks. Niemand schijnt zich de gelegen heid te willen laten ontgaan nu eens een „echte Rus' te zien. In het Lunapark „Groena Lund" werd een klem groepje Russen bin nen enkele minuten door een grote menrgte mensen omgeven. Zij ver dwenen hier gauw en doken later op bij de „Skansen". het meest po pulaire vermaakscentrum van Stock holm, v/aar zij met kennelijk ge noegen naar Amerikaanse „Hot jazz" luisterden en met gulle hand Russische sigaretten uitdeelden. Maar plichtsgetrouw keerden zij om elf uur 's avonds het kapitalistisch feestgewoel de rug toe en keerden aan boord terug. LENINGRAD Het Zweedse ut ootbezoek ami Leningrad, de grootste Russische haven, valt by de Tneutysgterige betoon er s tn bijzon der goede aarde. Een zonnige Zon dag bracht grote aantallen volwas senen en kinderen aan boord van de Zweedse oorlogsbodem „Tre Kronor", welke een officieel tegen bezoek aan de Russische haven brengt, terwijl een Sowjet-vlootes- kader in Stockholm voor anker De marinierskapel van 't Zweed se schip heeft m een park te Le ningrad een concert ten gehore ge bracht voor een grote schare aan dachtig luisterende Russen, die de Zweden met een warm applaus be dankten. De Zweedse matrozen, die zich zeer gedisciplineerd gedragen wor den op straat omringd door taltoze jonge mensen, die alle mogelyke souvenirs en andere voorwerpen met hen uitwisselen. De Zweedse zeelui, die bij de Rus sische meisjes zeer goed in de smaak bujken te vallen, moeten 's nachts om een uur weei aan boord zyn. In diplomatiek-' kringen hecht men grote waaide aan dit officiële Zweedse vlootbezoek De plaatse lijke pers besteedt er grote aan dacht aar. en dc kunt en u.-iaUt-n vele foto's van de Zweedse schepen. Intussen is een groep van 50 Zweedse zangers hier aangekmncn om de nieuwe Russisch-Zwcedse vriendschapsbanden nog wat nau wer aan te halen. Marx {59) la het huwelijk getreden met de 24-jange mejuffrouw Eden HarUorct uit Beverly Hills (Cal.). De plechtig heid vond plaats in Sun Valley (Ida ho). Nadat haar paard Zaterdag op Ascot de Koning George-prijs hacl gewonnen was konmgm Elisabeth zo in haar vorstelijke nopjes, dat zy direct na de races een kist champagne liet bezor gen in de persafdeling. De dorstige verslaggevers waren op hun beuTt zo mogelijk nog meer in hun hum en zei den, dat ze nog nooit een eigenaar had den meegemaakt, die zo gul was ge weest na een succes, Zondag is Churchill voor de negen de maal grootvader geworden Zijn jongste dochter, mevrouw Soames 133) schonk het leven aan een dochter op Church ills buitenverblijf Chart we 11. Mary Soames-Churchill ts gehuwd met Christopher Soames, lid van het Lager huis en „parliamentary private secreta ry" van zijn schoonvader. De Soames hehben nu twee zoons en twee doch ters. e In Salzburg kwam een Amerikaanse hchcopterpiloot dezer dagen tot de con clusie. dat hij een boer niet minder dan vier maal gered had. Bij de vierde .teer vroeg de Amerikaan na de landing of dv boer al niet eerder in de machi ne had gezeten. „Ja,zei de man eer lijk .Ik vond het vliegen zo tyn, dat »k driemaal ben teruggedaan naar ivTn huis al moest ik daarvoor tot m'n burst toe door het water waden." o Sneeks zcilkoningm zou Zaterdag worden ,'igchaa d. miar Klri a Her er ba r- meiijy weer n aa.tle <i intocht on- u wacht r-i ten weck tn de „oo;.'. «I w-tjtmde Zaterdag be lei zal zijn. et di-n, nwris te Emmen zijn r iv 1 o* geboren Moeder i ma' en t msiekend De di van pi.m om een oproep te Dr een st.efmnederhond «10100 ►*m de kinderen niet zelf ze

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2