f* Amerikaans geleerde vraagt Praag asyl Getemde forellen als speelkameraadjes oorts GELEZEN—, Arrangeurs zuilen niet meer mede werken als tarieven niet beter worden I Bierkenners! vragen Dit is 51 tweede officiële bezoek van koning Haakon Dr W. Drees opent vandaag in Haarlem internationaal Esperantisten-congres Schelvis 3 Uit vrees voor heksenjacht Italiaanse boer werd onschuldig veroordeeld John getuigt over zelfmoord van zijn vriend en gewogen De grote Nederlandse autobus-ondernemingen MICHELiN De Nederlandse kwaliteitsband GEFABRICEERD TE s.HERTOGENBOSCH CONFLICT DREIGT BIJ RADIO Godsdiensttwisten in Beiroet: 54 gewonden Nieuwe Amerikaanse straaljagers voor Formosa Franse gevangenen uitgemergeld in Hanoi aangekomen Dr mr W. Hugenholtz voorzitter van Dierenbescherming Amerika honoreert inlichtingen over atoomsmokkelarij Liefhebberij van twee Oostenrijkers trekt toeristen tiaar Engelhatszell Noorse vorst was in 1923 gast van koningin Wilhelmina en Prins Hendrik ONDERWIJZERSEXAMEN RESA-HILVERSUM Vreemde straaljagers boven Zwitserland Jonge Nederlander in Oostenrijk verongeluk Medegevangenen van Chessman geëxecuteerd Zaterdag 31 Juli 1954 LONDEN. De 26-jarige Amerikaanse geleerde dr Joseph H. Cort, wiens •verblijfsvergunning in Engeland niet Is verlengd en die niet naar de Ver. Staten wil terugkeren, zal zich met zijn echtgenote in Tsjecho- Slowakije vestigen, waar hem politiek asyl is verleend. Dr Cort, die reeds drie jaar medi cijnen doceerde aan de universiteit van Birmingham in Engeland, kon geen verlenging van zijn verblijfs vergunning krijgen, omdat hij zijn Amerikaanse staatsburgerschap zou verliezen, als hij niet naar de Ver. Staten terugkeerde om zich te recht vaardigen tegenover beschuldigingen van ontduiking van de dienstplicht wet. Cort had de Britse autoriteiten po litiek asyl gevraagd, omdat hij in de Ver. Staten vervolging wegens zijn politieke overtuiging vreest, De Britse autoriteiten meenden echter, dat zijn leven en vrijheid niet ïn ge vaar waren. De Britse pers heeft over deze kwestie al heel wat stof doen opwaaien. De Labourafgevaardigde Wedg wood Benn bracht de zaak Vrijdag in het Lagerhuis. Hij deelde mede een brief ontvangen te hebben van Cort, waarin deze zegt, dat de Tsje- choslowaakse regering „het hem mo gelijk maakt zijn medisch onderzoek voort te zetten," Benn verklaarde, dat een Amerikaanse Congrescom missie een onderzoek had ingesteld naar communisme op Amerikaanse universiteiten en dat vele van Corts vrienden hun betrekking verloren hadden. Ook Cort vreesde slachtof fer te worden. Wegwood Benn noemde het de ironie van het lot, dat dr Cort's va der indertijd wegens de revolutie NAPELS. De 44-jarige Carlo Corbisiero, een Italiaanse boer, die 18 jaar in de gevangenis heeft ge zeten voor een moord die hy niet had gepleegd, heeft de staat aan gesproken voor een schadevergoe ding van 50 millioen lire (ongeveer 300.000 gulden). In 1935 werden Corbisiero en de gebroeders Enrico en Gaetano Nanzi tot levenslange gevangenis straf veroordeeld op beschuldiging van moord op twee zakenlieden. Vijf maanden later biechtte Enri co echter aan een priester, dat hij en zijn broer Corbisiero valselijk hadden beschuldigd. In 1936 stierf Enrico en de betrokken priester maakte de biecht bekend, toen hij een jaar later het overlijden ver nam. Corbisiero zou evenwel nog 16 jaar in de gevangenis moeten doorbrengen, voordat zijn zaak in 1953 opnieuw werd behandeld en hü werd vrijgesproken. Inmiddels had hij echter t.b.c.' opgelopen. BERLIJN. Dr Otto John, de naar Oost-Berlljn uitgeweken lei der van de Westduitse geheime dienst, heeft Vrijdag verklaard, dat de 44-jarige agent van öe Ameri kaanse contra-spionnagedienst Hoe- fer, die verleden week Vrijdag zelfmoord pleegde, opdracht had hem, John, te bespionneren. Volgens de door het Oostduitse persbureau ADN uitgegeven ver klaring had John deze Hoefer in Berlijn ontmoet op 16 Juli. vier dagen voor hij naar Oost-Berlijn verdween. Hoefer zei toen, dat hij zijn werk bij de Amerikaanse con tra-spionnagedienst wilde opgeven en hij vroeg John, of deze hem ander werk kon geven. Hoefer had opdracht John te be- spionneren. omdat deze door* de Amerikanen werd beschouwd als een „Britse agent", aldus de (com munistische) verklaring. Kernreactor eist één millioen jaarlijks voor exploitatie DEN HAAG De Nederlandse kernreactor, die over ongeveer drie jaar gereed zal zijn, zal aan exploi tatiekosten rond één millioen gulden vergen. In dit bedrag zijn niet be grepen de indirecte bijdragen der universiteiten en de uitgaven van de stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.). Dit wordt meegedeeld in de me morie van antwoord van de minis ters van O. K. en W., Economische Zaken en Financiën aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot in richting van een kernreactor in Ne derland. T ENl A ve: ENEINDE leken een inzicht te ge- ven in de natuurgeneeskunde, heeft de arts Y. Ilettema, bekend pu blicist op dit gebied, een boek geschre ven. dat onder de titel „De leer vso het gezonde leven" ts verschenen bij Van Stockuni, Den Haag. fPrijs 9.50). Het grootste deel van het geschrift is aan de methodes der natuurgenees kunde gewijd en achtereenvofgens be handelt de schruver de voeding, de physische therapie, (licht cn lucht, warmte en koude, waterbehandeling, eleetnciteit, gymnastiek en massage), de kruidengeneeskunde, de homoco- pathie, de geestelijke geneeswijzen (o. m. psycho-analyse, cotté, heilpaedago- giek) en natuurge.neeskuren, De na tuurlijke leefwijze in het algemeen wordt daarna uitvoerig besproken, waarbij de nadruk wordt gelogd op de zorg om gezond te leven, niet ziek te worden. Vraagstukken van kleding en wo ning. gymnastiek en sport komen daar bij óa, aan de orde, maar b.v. ook problemen van de opvoeding, van het fit blijven op gevorderde leeftijd en tenslotte bespreekt de schrijver het verband tussen naturisme en ethiek (vivisectie o.a.). Aan het boek zijn nog toegevoegd voedangstabellen en uitvoerige regis ters. Het boek is in een heldere stijl geschreven en is zeker geslaagd in de poging de leek op het uitgebreide ter- rem van de natuurgeneeskunde te orienteren. Rusland verliet en dat zijn zoon nu naar een communistisch land terug gedreven wordt „door kleingeestig optreden van mensen in de Westelij ke wereld." Prof. Cort heeft zich Vrijdagmid dag te Londen ingescheept op het Poolse schip „Jaroslaw Dabrowski", dat vannacht naar Gdynia is vertrok ken. Van Gdynia zal de professor met zijn vrouw over land naar Tsje- cho-Slowakije reizen. De Londense rivierpolitie is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag nog aan boord gegaan van dc „Ja roslaw Dabrowski". Het schip werd aangehouden op de Theems, nadat het slechts ten paar mijl verwijderd was van de haven, waaruit het even na middernacht vertrok. Men ver moedde, dat de aanhouding niet m verband stond met het vertrek van dr Cort, maar met een vcrsttkeling, die zich aan boord zou bevinden. (Advertentie l.M.) schenken hun vertrouwen Ook U kunt rich gerust veriaten op HILVERSUM. De Nederlandse Toonkunstenaars Bond heeft zich met een brief tot het bestuur van de Ne derlandse Radio Unie gewend, waar in per I September een ultimatum wordt gesteld over de medewerking van arrangeurs aan radioprogram ma's. „Ruim twee jaar", zo wordt in deze brief medegedeeld, „wachten de ar rangeurs reeds op betere tarieven. Op 1 Juni j.I. trad een nieuwe tariefrege ling in werking, maar inmiddels is gebleken dat deze eerder een ver slechtering dan een verbetering bete kent. In het bijzonder geldt dit voor de arrangeurs, die als musicus in vaste dienst van de omroep zijn en van wie 16 der nieuwe tarieven wordt af getrokken". Het schrijven van de NTB sluit dan met de volgende passage: „Thans ver zoeken wij u dringend dusdanige maatregelen te willen treffen, dat de verslechteringen in verbeteringen worden omgezet, daar de ontevreden heid zeer groot is en ons inziens te> recht. Mochten wijzigingen niet mo- Advertentie l.M.) BEIROET. In Beiroet zijn godsdiensttwisten uitgebroken, ten gevolge waarvan 54 personen ver wondingen opliepen. Vijf mensen werden ernstig gewond. Na een tweedaagse staking, waar bij bijna alle winkels en bazars betrokken waren, kwam het tot een vuurgevecht tussen Mohamme daanse demonstranten en de po litie. De hulp van het leger moest worden ingeroepen. De relletjes begonnen kort na de Vrijdagse gebe den in de grote moskee van Bei roet. Toen de politie trachtte de demonstranten uiteen te jagen, braken er gevechten uit. De menigte stak langs de weg staande auto's in brand, smeet winkelruiten in en gooide de poli tie met stenen. Toer) tenslotte dc oproerkraaiers het vuur op de po litie openden, werd de hulp van het leger ingeroepen. Met ge vechtswagens en een tank werd door het leger de orde hersteld. WASHINGTON Amerika zal binnenkort straaljagers van het tvpe F86 naar Formosa zenden ter versterking van de luchtmacht van nationalistisch China, Dc nationa listisch Chinese luchtmacht heeft nu enige Amerikaanse Thunderjets F84 in gebruik, die echter niet op kunnen tegen de communistische Migs. Naar men aanneemt, verzocht na tionalistisch China Amerika om on geveer 150 Sabrc straaljagers om meer korte snelle overvallen op het vasteland te kunnen doen. gelijk zijn, dan zullen wij helaas ge noodzaakt zijn om de leden te advi seren met ingang van 1 September a.s. geen opdrachten meer te aanvaar den van dc Nederlandse Radio Unie en de diverse omroepverenigingen". Indien vóór 1 September a.s. geen oplossing zou worden bereikt en alle arrangeurs derhalve hun medewer king beëindigen, zou dit voor de ra dio een moeilijke situatie scheppen. Vrijwel alle radio-orkesten werken namelijk met speciale arrangementen, HANOI. Vrijdag zijn 120 krijgs gevangenen van de communistische Vietminh terugekeerd. Sommigen za gen er ten gevolge van honger en ziekten uit als levende vogelver schrikkers. Behalve enkele Vietna- mezen waren het allen manschappen van het Franse expeditionnaïre corps en he*. Vreemdelingenlegioen. Sommigen waren op 7 Mei te Dien Bi en Phoe gevangen genomen. Ande ren hadden daarentegen reeds vier jaar in communistische gevangen schap doorgebracht. Eén der mannen lag doodstil op een brancard. Zijn ogen lagen diep in zijn tanige, sterk vermagerde ge laat. Zijn armen en benen waren vel over been, zijn polsen hadden de om trek van zilveren guldens. Hij woog beslist niet meer dan een pond of tachtig, hoewel hij ruim 1,80 lang was. Een zestal anderen was even uit gemergeld en verteerd door ziekten. Twintig tot dertig manschappen wer den op brancards naa- de zieken auto's gebracht. Velen hadden die dromerige blik in hun ogen, die on der de krijgsgevangenen, die uit de communistische kampen 'op Korea terugkeerden, „de 1.000 kilometer- blik" genoemd werd. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft in zijn Vrijdag gehouden vergadering met algemene stemmen tot voorzitter van deze vereniging benoemd dr mr W- Hugenholtz uit Leiden. De heer Hugenholtz was reeds verschillende jaren vice-voorzitter van deze ver eniging. Dr mr W. Hugenholtz, die advo caat en procureur is. richtte de We- leldfederatie tot Bescherming van Dieren op. waarvan hij voorzitter werd. Van zijn band verscheen een ontwerp voor een dierenbescher mingswet. Als voorzitter van de Ne derlandsche vereemging volgt dr mr Hugenholtz de heer Hugo van Poel geest op. die enige weken geicden is overleden. WASHINGTON. Herbert Brow- nell, de procureur-generaal van de V.S., heeft voorgesteld om belonin gen uït te loven voor die personen, die inlichtingen kunnen verstrekken omtrent de onwettige handel ïn atoommatcrialen en atoomwapens in Amerika. Brownell wil een maximum belo ning uitloven van een half millioen dollar. Hij verklaarde, dat het nood zakelijk was inlichtingen te verza melen over eventuele smokkelarij of clandestiene vervaardiging van atoomwapens in de V.S. De beloning zou niet alleen aan Amerikaanse on derdanen in het uitzicht moeten wor den gesteld, maar ook aan buiten landers, die bovendien nog in aan merking zouden kunnen komen voor het Amerikaanse staatsburgerschap. Dit zou inhouden, dat zelfs een communist in het buitenland, die inlichtingen omtrent de atoomsmok kelarij zou verstrekken, onverwijld met zijn hele geïin tot de VS zou worden toegelaten, ondanks de be staande wetten die communisten uit de Ver. Staten weren. TVENEN Deskundigen liebben i Zeven jaar geleden zijn Otto en on er de gehele wereld gedo- Karl Luger door het temmen van cccrd, hoe men forellen moet van- 1 een enkele forel begonnen met hun gen, lekkerbekken tn alle lande» hoe j liefhebberji. die thans toeristen en :e gebakken moeten worden en geen minder genie dan Fra.tz Schubert heeft ze vereeuwigd in een van zijn mooiste composities. Maar wie is ooit op het idee gekomen, forellen te temmen en er speelkameraadjes van te maken, in plaats van een delicieus gerecht? In ieder geval twee broers in Oostenrijk, die gedurende een reeks van jaren een groot deel van hun vrije tijd er aan hebben gege ven om goede maatjes te worden met een heel forellengezin. De vissen leven in een klein stroom pje. dat de molen van de gebroeders te Engelhatszell aan de oevers van de Donau drijft. (Advertentie l.M.) ...EN ÉÉN VACASTIEDAO NAAR HET VOGELPARK ff g V w yK A|pbta M Kj„ Vogels uit alle «eretddelen Vernieuwde restaurants Een park als een paradijs* Beroemde damo.kesten ,3V_ Duizenden bloemen in bloei Nieuw origineel speeleiland ~Tot 31 Augustus Orkest WALTER DQBSCHINSKY "ENTREE: Volwassenen fI.-. Kinderen f0-50 DEN HAAG Koning Haa kon VEI van Noorwegen, die op 8 November 1905 door het Storting het Noorse parle ment tot Koning van Noor wegen werd gekozen en die op 22 Juni 1906 in de kathedraal van Trondheim tot Koning werd gekroond, bracht al vroe ger een staatsiebezoek aan ons land. Op 5. 6 en 7 Juni 1923 was hij de gast van Koningin Wilhelmina en Frins Hendrik. De Koning kwam naar ons land met de pantserkruiser „Eidsvoll", die door de Nederlandse torpedojagers Z3 en Z4 werd geës corteerd. Bij aankomst klonken de (Advertentie LM.) De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) HAARLEM. Haarlem zal van vandaag af een week in het teken van het Esperanto staan. Ruim 2300 esperantisten uit veertig landen zullen in verschillende gebouwen bijeenkomen voor conferenties, con tacten, excursies en ontspannings avonden. De deelnemers, die voor namelijk uit Zweden, - Engeland en Frankrijk komen, zullen worden ondergebracht in Zandvoort en om geving. Minister-president dr. W. Drees. zal het congres in het Ktc- lagehuis openen. Tal van onderwerpen zullen aan 3 orde komen. De Universala Es peranto Asocio houdt Maandag 1 Augustus en Vrijdag 6' Augustus algemene vergaderingen. Onder auspiciën van de Esperanto-Zomer- universiteit wordt elke dag een aantal inleidingen gehouden over onderwerpen van algemeen belang. Voorzitter van de zomeruniversiteit is prof. I. Lapenna uit Engeland, die. ondanks het feit dat hij zeven talen spreekt, een enthousiast Es perantist is en zich bereid heeft verklaard, op de vergadering van de UNESCO, die in October in Montevideo wordt gehouden, waar de en betekenis van deze wereld hulptaal aan de orde te stellen. Ook zullen bijeenkomsten worden gehouden van op speciale beroepen gerichte Esperanto-verenigingen, zo als die van onderwijzers, artsen, journalisten, en spoorwegpersoneel Een aparte groep vormen de blinde esperantisten, die een afzonderlijk congres houden, dat Zondag wordt geopend. Het IKOR zal Zondagmorgen van elf tot twaalf uur de in Esperanto te houden dienst in de Grote Kerk uitzenden. Voorganger daarin is de Arnhemse gereformeerde predikant ds F. A. Hofman. Er is een debatwedstrijd voor jongeren tot 28 jaar over het on derwerp: „De rol van het Esperan to voor de geestelijke eenheid van de mensheid." Ook Is er een wed strijd ter stimulering van goede werken op literair, grafisch en plas tisch gebied. Tijdens het congres zal de uitslag van deze wedstrijd bekend worden gemaakt en het bekroonde toneelstuk worden opge voerd. saluutschoten van de Jacob van Heemskerck. Op de aankomstdag, 5 Juni 1923, werd des avonds in het Paleis op de Dam het galadiner ge houden. De volgende dag werd een bezoek gebracht aan Koningin-moeder Emma op het paleis Soestdijk, waar ook onze tegenwoordige Koningin toen prinses Juliana, aan de Noorse Ko ning werd voorgesteld. Hierna vertrok de Noorse koning met Koningin Wilhelmina en Prins Henrdik naar Den Haag, toen nog de officiële residentie. Van het paleis aan het Noordeinde werd een bezoek gebracht aan het Mauritshuis. Des avonds war er een gala-concert in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen door het Residentie orkest, met medewerking van de zangeres Mia Peltenburg. Het pro gramma bestond uit werken van Noorse en Nederlandse componisten. De volgende dag werd een bezoek gebracht aan het Vredespaleis, waar in men zich naar Rotterdam begaf. Daar werd een tocht door de havens gemaakt. Aan boord van de „Eidsvoll" ge bruikten Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik met hun Noorse ko ninklijke gast de thee. Geëscorteerd door Nederlandse torpedojagers ver trok Koning Haakon uit Rotterdam aan boord van de pantserkruiser weer naar zijn land. Koning Haakon was toen 51 jaar oud. Hij zal Dinsdag 3 Augustus zijn 82ste verjaardag vieren. BERN In Bern is Vrijdag of ficieel bekend gemaakt, dat Vrij dagochtend twee vreemde „Sabre"- straatjagers het Zwitserse luchtruim hebben geschonden. De toestellen kwamen laagvliegend J>ïj Bazel over de grens en keerden later in wes telijke richting terug, toen zij bij Luzero door een Zwitserse straal jager werden ingehaald. ROTTERDAM. De 20-jarige Pe ter Foekens uit Oosterbeek, die zijn vacantie doorbracht bij Schruns in Oostenrijk, is daar Vrijdag tijdens een bergtocht verongelukt. Hij was roet enkele andere vacan- tiegangers op weg gegaan onder lei ding van een gids. Ondanks waar schuwingen verliet hij op een gege ven moment de groep om alleen" ver der te gaan. Hij heeft toen waar schijnlijk op een losse steen getrapt en is van grote hoogte gevallen. Toen men hem vond, bleek hy reeds te zijn overleden. jefascineerde hengelaars aantrekt. Na twee jaar volgde Hansl, zoals de forel werd genoemd, zijn menselijke vrienden langs de oever van het ri viertje om zijn voedsel in ontvangst te nemen. „Hij kwam en pakte de wormen aan zoals een hond een been," ver telde Otto Luger. „Hij liet zich zelfs rustig uit het water nemen en enkele ogenblikken zacht over zijn rug krab ben. alvorens weer terug te sprin gen." Maar Hansl. die niets wist van de minder mooie karaktertrekken van de mens, heeft blijkbaar te veel ver trouwen in een vreemde gehad. Op zekere dag was hij verdwenen. Ofschoon de Lugers Hansl diep be treurden, gaven zij hun liefhebberij niet op en thans zijn zij de beste vrienden met een neel gezin van zeven forellen. Zij vertellen, dat pa pa en mama forel uit het water springen, zodra zij er een vinger in steken. De vissen nemen de wormen uit de handen van de broeders aan en de jonge forelletjes happen ook al vlug toe. De Lugers hopen nu op gesinsver- meerdering., Dat doet ook de herbergier In de buurt, want hij maakt goede zaken, sinds de faam van de forellen zich heeft verbreid. SAN QUENTIN. Twee medege vangenen van Chessman, de schrijver van „Dodengalerij cel 2455", zijn Vrijdag in de gevangenis van San Quentin in California terechtgesteld. Daar de executie van Chessman voor de vierde maal is uitgesteld, betra den de twee andere veroordeelden vier uur eerder dan aanvankelijk de bedoeling was de gaskamer. Chess man zou namelijk het eerst worden terechtgesteld. De terechtgestelden. Wolfe en Johanssen, werden ter dood veroordeeld wegens moord op een medegevangene. ONLANGS was tie nog even in Bus- sum, ivant mij neef woont daar sinds kon cn had me uitgenodigd, om eens te komen kijken, welk een staat hij du ar ooert, „En dan blijf je gezellig bij ons eien" schreef hi?, „Schelms, nietwaar? Ja, ik weet precies dat je daar zo van houdt." Nu verwarde hij uiy op dit punt met een ander, want ik haat die dieren, maar het leek me kleinzie lig het daarop te laten afspringen. „Ik kom Dinsdagmiddag", antwoordde ik, sterker nog - ik deed het. Het was een heel gedoe met ver scheidene vervoersmiddelen, maar tenslotte liep ik toch in iets tussen een bos en een park, tvaar hij dan nu woonde en vond zonder moeite het hekje dat zijn nummer droeg. Achter in een enorme tuin stondwat men op uetïingen „een riant dubbel he renhuis" pleegt te noemen. Dar mijn neef in de rechterhelft gevestigd was, kon je al van verre aan de gordijnen zien, want hij had hetzelfde balletjes- blauw hangendat zijn steedse home destijds zo opfleurde. De linkerhelft van het bouwwerk werd bewoond door een man, die blijkbaar niet aan gordijnen hechtte. Hij had er ten minste helemaal geen, zodat je hem, met de hand onder hel hoofdin zijn voorkamer kon zien zitten. Terwijl ifc naderde, stond hij op en kwam by het raam en toen ik vlak by teas, be gon hy opeens te wuiven en opende een paar seconden later, zijn deur. „Kerel!" riep hij ontroerd. „Dat vind ik nou hartelijk van je." 't Was Kees, zag ik nu, een man die vroeger wel bij me kwam, met aller lei treurspelen die hij dan weer ge schreven had. Want met de pen was hij geen flodderaar hij dreef altijd, enorme draadnagels in de eeuwig heid. Ik had hem een beetje tui het oog verlorenmaar daar stond hij weer, wat ouder dan toen en met al lebei mijn handen in de zijne. „Kom binnen jong, kom gauw bin nen. Hij trok me de pang in. „Suus!" riep hy. „Kyfc eens wie hier is...." Uit de keuken fetoam nu zijn vrouw, met natte handen, die ze bly ineen sloeg. „Wat enig!" riep ze en ze gaf me een klappende zoen. Ik zoende maar terugmaar toch is het gek, als je eigenlijk aar je neef moetom schel vis te eten. „Laan we gezellig in de achtertuin gaan" zei ze, zich eindelijk van mij losmakend. Het werd zitten in van die rieten stoelen bij een hele hoge heg. Plotseling begon Kees een beet je te schreien. „Dat jij nou gewóón komt...." snufte hy. „Na alles wat er gebeurd is. Want je leert de wereld kennen hoor. na (zoiets. O jong, de mensen, béésten zijn het. En je vrienden poehWaar zijn ze noumijn vrienden?" Ze waren niet in de tuin. „Maar jijzei hij toarm- Hij pakte mijn hand weer, want die wou hij aldoor hebben. Eerst dacht ik; „Zou hy een moord begaan heb ben?", want je hoort wel, dat leder een zich dan van zo iemand afkeert- Maar na een poosje bleek er ge woon een treurspel van hem geval len te zijn, zoals wel vaker gebeurt met treurspelen, ,,'t Werd slecht gespeeld zeker... opperde ik, om hem op te beuren, want dan kun je, na zcfn débdcle, al tijd aan een schrijver ktcyt, terwijl je acteurs at aardig aansterkt met ,,'t Was ook een stuk van niks" Je moet alleen wél zorgen dat je ze nooit samen in één kamer hebt. „Slecht?" riep hij, geestachtig..." Tetwijl hij begon te vertellen, ho» ze alles expres verkeerd gedaan had den, hoorde ik achter de heg in de neventuin gerucht, waaruit zich de stem van mijn neef losmaakte. „Half vier", zei hij. „Die komt niet meer. Dat is nou echt hèm „Je moest hem toch zo nodig vra gen?" kefte zijn vrouw. ,Jk dacht het wel, die belooft van alles en doet niks. Nou, voor mijn part komt hij «ooit. Laat-ie maar wegblijven „Je vergeet één ding" knorde myn neef. „We zitten met die scheluisI k lust die smurrie niet...." ,JNou, ik ook niet" riep ze. ,Jij eet 'm maar. 't Is jóuw neef...." Ruziënd gingen ze het huis binnen. Moedwillig hebben ze de derde acte verprutst", zei Kees. „Non, toen viel het natuurlijk. En al mijn mooie vrienden lachen...." Het werd hem weer te machtig ,Je blijft toch gezellig eten hè?" zei Suus. „We hebben vis...." Het was schol bleek aan tafel. Daar hou ik ook niet van, maar de gedachte dat mijn neef, can gene zij de van de muur, zat te kokhalzen te gen die schelvis, vergoedde veel. KRONKEL Iedere motorrijder weet, dat tussen so lo-rijden en rijde". met een zijspan - combinatie een ver schil ligt, dat niet hemelsbreed hoeft te zijn maar mei de breedte van een zieken Jzuisbed kan hebben. De hoofd inspecteur van de Wegenwacht, de Rotterdamse heer A. J M. Mosheuvel, kent dat risico ook en liet een oefen- combinatie con strueren «oor de adspirant-Wegen- wachters, die de in structeur in het bakje gelegenheid geeft bij het sturen cn remmen in te grijpen en desnoods gas of contact af te sluiten. Door mid del van een heel mier of oon kan hy de leerling instruc ties geven. Samen met de inspecteur instructeur C. van Dijkhuizen (op de motor) onderwerpt inspecteur Mosheuvel de nieuwe oefencombinatie aan een laatste test voordat men met Wegenwachters-in opleiding aan de slag gaat. Donderdag om elf minuten over half twaalf viel gedurende tien minuten re gen m WaynebuTg (Penn. VS). De be woners hadden met anders verwacht. Hoewel het plaatsje in een droge streek ligt cn er ook thans ccn verschroeiende hitte heerst, regent het m Wayneburg bijna altijd OP 29 Juli een keertje. Van de 78 jaar. dat men hiervan aanteke ning heeft gehouden, is dat al 71 maal uitgekomen. De Westduitse spoorwegen hebben op de nieuwe spoorbrug van Rhcm- hauscn bij Dusseldorf tn plaats van ge wone biels rubber dwarsliggers ge bruikt. Dit betekent, minder lawaai, üchtere constructie, 20 minder kosten. In Guatemala Is Donderdag nationale rouw afgekondigd na een onceluk met een vrachtauto, die niet 41 boeren in een ravijn stortte. Alle mannen werden verpletterd. Vorige week overleed een van de rijkste mannen van Amerika, de finan cier W. L. Moody Jr. Hu werd 89 jaar. Nu is zijn testament geopend. Moody - die als een publiciteit schuwend», excentrieke oude heer te hoek stond - Het zyn zoon zegge en schrijve een dollar na. De rest van de erfenis, on geveer 400 millioen dollar, gaat naar een liefdadig fonds, dat in '42 door wij len mevrouw Moody is gesticht, en. naar bloedverwanten cn vrienden. De advocaat van Rita Hayworth heeft Zijn Europese vacantie afgebro ken en is naar dc VS teruggekeerd om dat de Aga Khan volgens zeggen van de advocaat. Crum' „hard ziek" is en zijn kleindochter Vasmln ikind van Aly en Rita) bp zich aan het ziekbed wil zien. De Aga Khan verblijft in zijn kasteel bü Parus. Binnenkort zal Dijon de oud-Gesta poman Rumbier hartelijk verwelkomen. In de ooi ine stond Rutnbier aan het hoofd van de plaatselijke gevangenis, waar hij alle politieke gevangenen bij zonder mild hehandelde. Hij zorgde er voor. dat niemand werd gemarteld cf gedood, hielp bii pnkkettensmokkel en bevorderde ont\*luchting«pla«nen. Ten slotte werd hij gearresteerd, in een van ztfn eigen ce'len opgesloten en toen naar het Oostfront gezonden, waar hij een hand verloor. Nu zal hij terugkomen in Duon. waar vele oud-gevangenen hem gaarne bij zich thuis zullen ontvangen

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2