VIRGINIA Eisenhower: Peking kan zich bekeren Predikant critiseert onze emigranten in Zuid-Afrika Genevieve 99 ere-gast in Snorrendam oorts, Polen eist uitlevering van Klimowicz Starre houding tegenover China niet realistisch GELEZEN- Bouw kern-reactor en liet soda-project door Eerste Kamer goedgekeurd Besnoeiing hulp aan buitenland gaat te ver Gemeentebestuur van Haarlem ontving Esperantisten 1 en gewogen j Niet gelukkig en bekrompen Trojaanse oorlog" eist nieuwe slachtoffers Stokoude auto's uit Engeland naar Alkmaarse feesten Handgemaakt Meetapparaat maakt wichelroedeloper overbodig Engeland gaat zijn leger hervormen Indonesisch kabinet heeft al standpunt inzake Nieuw-Guinea MTS'er stierf na val van 13 m in fabriek; collega zwaar gewond Australië laat weer immigranten toe Kieteltheater „Britten gaven een valse voorstelling van zaken Bij demonstratie in Indo-China 2 doden Donderdag 5 Augustus 1954 3 WASHINGTON. President Eisenhower heeft Woensdag een resolutie, aangenomen door leiders van het Amerikaanse zaken- en openbare leven, die zich verzet tegen een onbuigzame houding t.a.v. toelating van communistisch China tot de Ver enigde Naties, als „realistisch" bestempeld. De Verenigde Sta ten, aldus president Eisenhower, waren altijd bereid af te wachten of de zondaars zich souden bekeren. Onder de huidige omstandigheden zouden de Verenigde Staten er niet mee in stemmen, dat China tot een organisatie zou worden toegelaten waarvan de Verenigde Staten lid zijn. De besnoeiing van de hulp aan het buitenland welke Dinsdag door de Senaat wen" aangebracht, achtte Eisenhower te ver gaan. Uit dit be sluit van de Senaat sprak een zeker gemis aan begrip van hetgeen de Sowjetrussische leiders deden. "Voordat het desbetreffende ontwerp naar het Congres was gegaan, had de regering het program reeds zoveel HAARLEM. Het gemeentebe stuur van Haarlem heeft een aantal gasten, o.a. het bestuur van de We reldbond van Esperantisten en ver tegenwoordigers van de landen, die deelnemen aan het negenendertigste esperanto-wereldcongres. Woensdag avond in de met kaarsen verlichte Ridderzaal van het stadhuis officieel ontvangen. Burgemeester mr P. O. F. M. Cre- mers sprak de gasten in het Esperan to toe. De heer D. Kennedy, waarnemend voorzitter van het congres, heeft het gemeentebestuur dank gezegd voor de ontvangst, BOMBAY. Portugese soldaten en Indische politiemannen hebben Dinsdagavond schoten gewisseld na bij Majali aan de grens van India en Goa, toen vrijwilligers van de Jan- sangh (Mohammedaans - Hindoese partij) trachtten Goa binnen te drin gen. \t AN Martin Buber bereikte ons, in een vertaling van ds K. H. Kroon: Godsverdnistering (Erven J. BIJleveld, Utrecht), een boek over de betrekking tussen Religie en Filosofie. Wat Buber schrijft ss altijd belang wekkend, en dikwijls niet eenvoudig, maar ook immer de moeite van lezen en overwegen waard. Het gaat hier om de religie als de existentiële, de mens m zijn totaliteit insluitende ontmoeting met de Verbor gene, de in de ik-gy verhouding zich ontsluitende, en de filosofie dei- ik-het verhouding, waann de mens zich te rugtrekt op het object en het zynde ontmoet, niet als het gegevene, maar als het object voor zün abstraherende beschouwing. De religie, die de mens het zijnde iaat ontmoeten in zün tota liteit als dit zijnde, dit eenmalige m de filosofie, die het zijnde tot het algeme ne tracht te herleiden, en. het als zoda nig te bemachtigen, te hebben. Dit zijn eigenlijk de twee aspecten van de mens. Hij is de „gezondene" in deze wereld. De door God gezondene, die in directe relatie staat, zowel tot do Zen der als tot de wereld. Hy is ook de ken nende mens. Beide zijn onmisbaar. De relatie tot het 1Mabsolute" en de kennis die hem uitdrijft uit het paradijs, maar in de wereld. Het komt er nu op aan, welk aspect de overhand heeft. Deze tijd wordt gekenmerkt door de supre matie van de ik-het verhouding: er is een duisternis gekomen tussen God en ons. Wij kunnen God niet in onze geest terugvinden, wij zijn totaal geobjecti veerd en alleen, van de andere zijde kan het gordijn worden weggeschoven. Over deze dingen gaat het boeiend, hartstochtelijk beek van deze grote Joodse wysgeer. Hy toont dit aan door een vogelvlucht over het gehele men- selyk denke# en vooral ook over het moderne denken. In het Oude Testa ment komt de echte, levende werkelijk heid in de verkondiging van Jahve tot zijn. volk Israël en van dit volk tot de wereld» op onvergelykelijke wijze naar voren. Ook het Christendom, m zyn Pau linische vorm, is een afzwakking, om dat het terwille van het geloof, als het door God gegevene, de ethos verwaar loost. In de historie blijkt, dat dit door gaat tot Nietszsche: „God is dood", tot de ontwaarding van alle waarden, tot de „kunst van het wantrouwen", (f 5.00.). beperkt als zij verantwoord act (Eisenhower heeft het Congres ge vraagd om bijna 3,5 milliard dollar. De Senaat besloot Dinsdag dit getal tot 2.61 milliard te verlagen.) Eisenhower zeide verder, niet te willen versagen, alleen omdat de Sowj et-Unie zijn plan voor een inter nationale atoombank voor. vredelie vende doelen niet had aanvaard. Zijn plan. aldus Eisenhower, hield de mo gelijkheid in, dat het levenspeil in de wereld zeer hoog opgestuwd werd en een eind zou komen aan de scheldpartijen tussen de twee helften van de wereld, waardoor plaats zou komen voor verstandig en opbou wend streven. Eisenhower verklaarde, dat de Verenigde Staten minder over het Amerikaanse leiderschap in de we reld dienden te spreken, omdat zij er naar streefden een goede bondgenoot te zijn. Leiding zou door anderen erkend moeten worden. Eisenhower verdedigde generaal Marshall, stafchef in de laatste oorlog en oud-minister van Buitenlandse Zaken, tegen aanvallen van aanhan gers van senator McCarthy. Kano sloeg om in de Waal militair verdronken NIJMEGEN. De 20-jarige J. P. G. Asms, LSK-korporaal in Nijme gen en gewoond hebbend in Maas tricht, is Woensdagmiddag bij een kano-tochtje verdronken. De jonge man was gehuwd. Samen met een andere militair was Asma aan het kanovaren toen het bootje omsloeg. Hij kon niet zwemmen, zijn vriend wel. Deze slaagde er niet in de korporaal te redden. Hij kon zichzelf in veiligheid brengen. Prinses Josephine Charlotte, zus ter van de Belgische koning Boti- deunjn en haar echtgenoot, kroon prins Jean van Luxemburg, tonen hier vol trots hun op 17 Febrmn geboren dochtertjeprinses Marie- Astrid. 5? KAAPSTAD. „De Nederlandse emigranten in Zuid-Afrika schij nen zich niet gelukkig te voelen en in he£ bijzonder de vrouwen willen weer terug". Dit zegt ds W. F. M. Hoeksema uit Noorddijk. Ds Hoekse- ma heeft een reis van 20 weken door Zuid Afrika gemaakt en gaat dezer dagen terug naar Nederland. Dc predikant, die met zijn vrouw op 18 Maart hier aankwam met hot emigrar.tenschip „Zuider kr ui s", heeft in een af scheidsinter view, dat afgedrukt werd in Afrikaanse bin den, ontevreden Nederlanders de raad gegeven hun meningen lang- ROME. De „Trojaanse oorlog" heeft nieuwe slachtoffers geëist. Bij de reconstructie van een veldslag uit deze beroemde krijg op het ter rein van een Romeinse filmstudio, waar op het ogenblik de film „He lena van Troje" wordt opgenomen, schrok een paard, vuriger dan het beroemde Paard van Troje. zó van het strijdgewoel, dat het zich op een groep figuranten stortte. 160 per sonen liepen kneuzingen op, 43 van hen moesten zelfs in een ziekenhuis worden behandeld. Twee Nederlandse padvinders verdronken FRANKFORT. Twee Nederland se padvinders zijn Dinsdagavond in een riviertje in Lingen. bij Hanno ver verdronken. De politie deelt mee, dat nog steeds gezocht wordt naar de lijken van Willem Meyer, 19 en Herman Mensink, 13 jaar uit de "Wir- den. De twee jongens maakten deel uit van een groep die een bezoek brengt aan West-Duitsland. DEN HAAG. Een talrijke schare van voormannen uit het bedrijfsleven met hun medewerkers hadden Dinsdag en Woensdag tijdens de discussies over het soda-project de gereserveerde tribune van de Eerste Kamer ge vuld. Toen tenslotte voor de Senaat tot 14 September met vacantie ging, het wetsvoorstel inzake financiering van de bouw en inrichting van een kernreactor hier te lande aan de orde kwam, zat er een gezelschap van heel wat bescheidener omvang. In het licht van de betekenis van elk der beide voorstellen, was de evenredigheid, gelijk prof. Schermer- horn (Arb.) opmerkte, wel enigerma te zoek. Terecht toch kon hij stellen, dat laatstgenoemd ontwerp iets van bijkans revolutionaire betekenis raakt. Dit nu gold voor het soda-project zeer zeker niet Eer was hier het woord speculatief op zijn plaats. In dit geval toch ging t over financiële medewerking van staatswege met overmatig risico, vooral als men zich met de heer Kap- teyn (Arb.) rekenschap geeft van de moeilijkheden om voldoende afzet te vinden voor hetgeen het nieuwe be- EERSTE KAMER (Advertentie l. M.) medium Navy cut CIGARETTES HOEK VAN HOLLAND. Ge nevieve, de vyftig jaar oude Dar- raeq-auto die de hoofdrol vervulde in de gelijknamige Britse film, is vanochtend met twee en. dertig dere bedaagde wagens van faamde merken uit Hoek van Hol land naar het feestvierende Alk maar, alias Snorrendam, vertrok ken. Achter Genevieve's stuur zaten dit keer geen filmsterren maar de eigenaar, mister N. V. Reeves, en een familielid. In de stoet der bereden hoge hoeden reed ook de één jaar jon gere Spijker-auto mee, die in de beroemd geworden rolprent „good old Genevieve" tijdens de traditio nele tocht der ouwetjes van Londen naar Brighton voortdurend de loef afstak. De delegatie van de Veteran Car Club, zes en zeventig heren en dames sterk, is naar Nederland ge komen op uitnodiging van he co mité „Alkmaar 700 Jaar Stad". 4 Voor één der deelnemers aan de rallye naar Snorrendam, majoor H- Fairhurst. scheen aanvankelijk de tocht al ten einde te zijn voor hij Engeland had verlaten. Tussen Lon den en Harwich brak namelijk de as van een der voorwielen van zijn baby-Peugeot uit het jaar 1902. Het ding was totaal versleten en aan gezien men aan het begin dezer eeuw met die pech van een men senleeftijd later bezwaarlijk reke ning heeft kunnen houden, kon al leen de plaatselijke smid in Har wich uitkomst brengen. Gelukkig heeft de Veteran Car Club een enorme goodwill in ge heel Groot-Brittaimië, zodat de ma joor gistermorgen met een gerust hart zijn donkergroene brik aan boord van de dagboot „ï'rlnses Beatrix" liet hijsen. De handge maakte as zou hem met de nacht boot naar Hoek van Holland wor den nagezonden. En ook majoor Fairhurst kon gis teravond bij aankomst op Neder landse bodem dus de heren van het Alkmaarse feestcomité, zonder zorg- rimpels en met een brede glimlach op het joviale gelaat, de hand druk ken. Aan boord van de „Prinses Bea trix" vertelde mrs J. E. Nagle, se cretaresse van de Veteran Car Club, ons tijdens de drukte van het uit laden en inklaren nog gauw even, dat deze vreemdste aller hobby clubs ongeveer duizend leden telt, die in totaal ruim achthonderd van die vreemde vehikels bezitten. Aristocratische namen treft men onder de merken: Decauville. Fan- hard Levassor, De Dion Bouton, Bianchi. Alldays Onions en nog een tiental meer. De oudste wagen dateert van 1899, maar de andere mogen er ook zijn. Géén is er van jongere datum dan 1916! Onder de bestuurders troffen wij er enkelen, wier namen al bekend heid in ons land kregen in motor- snelheidsstrijden of Tulpenrallyes Vandaag deden ze het echter wat kalmer aan; vier paarde krachten draven nu eenmaal niet zo bijster hard. Dat ondervond ook onze coureur Maus Gatsonides, toen hij vorig jaar mocht meerijden in de traditionele rit der ouwe- tjes van Londen naar Brighton en daarbij stof te over leverde voor het scenario van een tweede „Genevieve" MOOK. De radio-technicus T. Wijnand, heeft, in samenwerking met de heer J. G. Mieremet, op richter van het „Eerste Ned. Bu reau vor Wichelroede-onderzoek te gen Gezondheidschadende Bodem invloeden", een meetinstrument ge construeerd, waarmee men de z.g. aardsiraalbanen zou kunnen regi streren. Men heeft bovendien een draag baar apparaat geconstrueerd, dat in het vrije veld telkens de plaatsen zou aanwijzen, waar zich een z.g. aardstraalbaan bevindt. Een ieder, wichelroede-gevoelig of niet, zou dit apparaat dus kunnen gebruiken. De uitvinders heboen zich bereid verklaard, de apparaten aan. de wetenschappelijke commissie, die dit jaar een vernietigend rapport publiceerde over de z.g. aardstra- len, te demonstreren. LONDEN. De Britse minister van Oorlog. Head, heeft Woensdag mededelingen gedaan over hervor mingsplannen voor het leger. 2 o zal een nieuw soort divisie worden gevormd, dat kleiner en bewegelijker zal zijn dan de huidi ge divisies van tien- tot vijftiendui zend man. In de toekomst zal de Britse soldaat „meer aanvallend en onafhankelijk'' optreden, aldus Head. Voorts zullen de hulpdien sten tot het uiterste worden be perkt, vooral wat het vervoer be treft. De bevoorrading van de troe pen te velde zal geleidelijk aan niet meer met vrachtauto's, doch met h ef sch roefvliegtuigen geschieden. Eén en ander staat in verband met het mogelijk gebruik van atoomwa pens in een volgende oorlog. Burgemeester van Hulst tot 2 weken veroordeeld) heeft ontslag gevraagd (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De burgemeester van Hulst, de heer B. A. T. M. T„ die onlangs door het Haagse ge rechtshof wegens belastingontdui king tot een gevangenisstraf van veertien dagen werd veroordeeld, heeft thans bij de Koningin zijn ont slag ingediend. Tevoren was hem door de minister van Binnenlandse Zaken meegedeeld, dat in verband met deze straf het niet verder moge lijk was hem als burgemeester te handhaven. De raad van Hulst heeft, naar aanleiding van deze ontslagname, een spoedvergadering gehouden. Hij besloot in een schrijven zijn medeleven te betuigen aan de heer T„ die bijna 30 jaar burgemeester van Hulst was, drijf te Delfzijl zal moeten voortbren gen. Dat gaf minister Zijlstra ook toe, doch bij hem gold bovenal het „wie niet waagt, die niet wint." Aldus het meer speculatief, of zo men het iets vriendelijker wil uitdrukken, meer van ondernemingslust dan van nuch ter zakelijk beleid getuigend geluid, dat de minister van Economische Za ken liet horen. Maar al mocht dan zijn betoog in zeker opzicht een zwakke indruk ma ken, hij slaagde er in de gehele WD- fractie tenslotte mee te krijgen: de kinderhand van deze groep was wel gauw gevuld! En zo gingen dan de regeringsontwerpen er tenslotte met grote meerderheid door. Immers met de P.v.d.A. en de communisten stem de alleen nog prof. mr Hellema (A.R.) tegen, zodat de regering met 2816 de overwinning behaalde. Kort was de gedachtemvisseling over het ontwerp inzake de kernreactor, maar daarom nog geenszins van belang ont bloot. Er openbaarde zich namelijk eni germate een tegenstelling tussen prof. Schermerhorn en mr Sassen (K.V.F welke laatste volgens de woordvoerder van de P.v.dA. in verband met het hele plan reeds nu te veel nadruk op de praktisch-econoirusche aanwending van de kernenergie had gelegd, terwijl in het tegenwoordige stadium, naar prof. Schermerhorn zeide, het zwaartepunt ligt en hoort te liggen bij bet zuiver technisch-wetenschanpelKk onderzoek. Vermeld zij nog de mededeling van minister Cals, dat Noorwegen ook aan het Nederlandse reactor-centrum zal meedoen. Zonder hoofdelijke stemming, met aantekening van het communistische tegen, ging het voor- stel er door. DJAKARTA. De Indonesische minister van Voorlichting, dr Tobing, heeft Woensdagmiddag aan de pers verklaard, dat het kabinet reeds een bepaald standpunt ten aanzien van de kwestie-Irian heeft ingeno men. Gevraagd of Indonesië de kwestie aan de Verenigde Naties zal voorleggen, zei hij, dat het kabinet deze kwestie reeds aan het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft opge dragen en dac voor een spoedige ver wezenlijking zal worden zorggedra gen. Tobing zei, dat de afhandeling van deze kwestie geheel los staat van de resultaten van de besprekingen in Den Haag over de opheffing van de Unie. zaam te formuleren en Afrikaner te worden. Ds Hoeksema meent, dat zij, die hier een jaar of twee zijn» niet in staat schijnen te zijn zich te vestigen Zy lijden aan heimwee. De vrouwen vinden het nieuwe leven en de an dere gewoonten hier moeilijk en zij houden niet van het Afrikaanse eten en de wijze van wonen, „De grootste moeilijkheid is, dat de emigranten hier met een sterk vooroordeel naar toe komen," aldus ds Hoeksema. „Vele emigranten ko men uit kleine provinciestadjes in Nederland en weten niets van de wereld." „In Nederland zouden velen van hen geen 240 gulden per maand ver diend hebben, maar hier zijn er die 1000 gul don per maand verdienen," zo meende hij. „Terwijl zij zich thuis alleen maar een fiets konden veroorloven rijden zij hier in auto's, wonen zij in goede huizen en hebben tóch veel kritiek." WEERT. Twee jonge M.T.S.-ers, de 19-jarige J. G. M. Oberndorff uit Brunssum en de even oude L. S. J. de Jonge uit Vught maakten Woens dag een val van dertien meter hoog te in een fabriek te Budel. Obern dorff stierf direct, zijn college ver keert in levensgevaar. Voor het bestuderen van een be paald onderdeel in de fabriek waren de twee scholieren op een stang van een balustrade geklommen, die der tien meter hoog lag. De balustrade knapte evenwel af en de jongeman nen vielen op een betonnen vloer. Zij waren bezig aan hun praciisch werkjaar en waren pas de dag voor het ongeluk in de fabriek aan de slag gegaan. CANBERRA. De Australische minister voor de Immigratie, Harold Holt, heeft bekend gemaakt, dat het aantal landverhuizers, dat in de pe riode 19541955 in Australië wordt toegelaten, van 100,000 tot 107,500 zal worden verhoogd. Er zullen. o.m. nog 5.000 industrie-arbeiders worden toe gelaten. Minister Holt verklaarde, dat de verhoging van het aantal immigran ten noodzakelijk is met het oog op een tekort aan arbeiders in de sieu- telindustrieèn. JAE Zwitserse acteur Charles Wal- Lf demar heeft een respectabele hoeveelheid sterke verhalen" uit de theaterwereld verzameld. Ook op historisch gebied vertelt hij aller aardigste dingen. Zijn beschrijving van het Hoftheater in Sondershau- sen, aan het begin van de vorige eeuw, moogt U niet -missen. Vorst Corel I, die het theater had laten bouwenstelde het gratis foe- gankelijk voor al ziin onderdanen. Zelf kwam hij iedere avond. In jachtkleding ging nij op de tweede rij zitten, want de eerste ivas voor zijn vriendinnen. Voost hem stond een rafeltje, dat behalve zijn tabaks pot en zijn pijpen ook een zilveren schaal vol sinaasappelen droeg, waarin ducaten «jaren verstopt. wa3 de vorst namelijk tevreden over een op de planken geleverde prestatie, dan wierp hy zo'n sinaasappel naar dc betrokken actrice of acteur die hel geschenk behendig opving. Maar hij kon ook ontevreden zijn. Kende iemand zijn rol niet, dan riep hij woedend: „Naar de wacht.' Leren." En don kwamen er twee soldaten op het toneel, die de ongelukkige, ge- costumeerd en wel, naar het cachot brachten, waar hij blijven moest tot de tekst er wat vlotter uitkwam. De uitverkoren acteur van vorst Carel was de heer Hekscher, jeune premier en opera-zanger. „Dat doe je weer héél goed Hekscher", riep hij soms midden in een grote monoloog. Toen hij eens een jachtvriend in het theater had meegebracht, onderbrak hij Hekscher midden in het eerste bedrijf van „Kabale und Liebe" met de woorden: ..Zeg Herman, mijn vriend hier denkt dat je alleen maar toneelspeler bent Laat hem eens even je Sarastro-aria horen." Waar op Hekscher zijn Ferdinand-rol even liet rusten en in het gevraagde mu ziekstuk uitbarstteeen prestatie waarvoor hij even later een paar sinaasappels vangen mocht. Meestal vermaakte de vorst zich uitstekend in zijn theater. De acteurs konden dat niet zien daar hij, onaf gebroken pijpen smokend, altijd in een enorme tabakswolk verscholen zat. Maar te hóren was het wel. In de eerste plaats gaf hij luide bijvalsbe tuigingen en in de tweede plaats sloeg hij somsals hy het bijzonder naar zijn zin. had, met de vlakke hand op de blote ruggen van zijn ge decolleteerde vriendinnen die voor hem zaten, een kletsend geluid, dat als bewijs van succes hoger geno- ncerd stond dan gewoon applaus. Verveelde de vorst zich een enkele keer, dan werd de rookwolk ver dacht stil. En al gauw kwam het dan, vertelt Waldemar. Midden in Goethe of Shakespeare riep hij opeens: „Nee jongens, zó gaan we niet door. Kie tel eerst Krahnholz maar eens voor me." Krahnholz tua„ namelijk de eerste komiek van de troep, een dikke man, die absoluut niet tegen kietelen kon. Tegenstribbelend werd hij tevoor schijn gehaald, „Ach nee, Hoogheid, ach nee, niet kietelen alstublieft Maar de vorst was onverbiddp.lijk. Twee spelers, die daar speciaal voor waren, namen Krahnholz tussen zich ip. en het kietelen begon. De dikke komiek maakte tijdens deze behan deling zulke wonderlijke bokke- sprongen, dat de vorst bijna uit zijn stoel viel van het lachen. Eindelijk gaf hij het teken: het kietelen hield op en de sinaasappels vlogen door de lucht. Een enkele keer Ietwat» het voor dat de vorst tijdens de voorstelling in slaap viel. Op het toneel en in de zaal wachtte men dan muisstil tot hy weer wakker werd en soms teas dat pas de volgende morgen... KRONKEL Vroeger, in de tijd dat niemand ooit van waterstof- en atoombom men had gehoord en van koude oorlogen, supersonische raketten en straaljagers, tn die tijd kenden de kranten een komkommertijd. En nu «lillen wij niet zeggen dat jour na- LONDEN. Radio Warschau heeft medegedeeld, dat Polen by Engeland geprotesteerd heeft tegen de aanhou ding van het Poolse schip „Jaroslaw Dahrowski". Voorts wordt de uitleve ring geëfst van de Pool Antoni Kli mowicz, die door de Britse politie Za terdagavond aan land werd gebracht. In de desbetreffende nota, aldus de radio, wordt zijn uitlevering geëist, omdat hij tvegens een aantal misdrij ven gezocht wordt. Hij was bij de Poolse koopvaardij ontslagen wegens „misdadigheid". De nota, die aan de Britse ambas sadeur in Warschau was overhandigd, SAIGON. Het Franse opper bevel heeft bekend gemaakt dat zich in Tourane een tweede de- monstrataie heeft voorgedaan, waar. bij twee personen om het leven zyn gekomen en verschillende anderen verwondingen opgelopen hebben. De eerste demonstratie vond plaats kort na het van kracht worden van de wapenstilstand in centraal-Viet- nam op Zondag. De tweede de monstratie tegen de Franse troepen vond Maandagmorgen plaats. Vol- gens het opperbevel was ook de tweede demonstratie voor namelijk tegen de regering gericht. Het is niet bekend of de communisten ook de aanstichters van deze tweede demonstratie waren. eist schadevergoeding voor de onkos ten die het aanhouden van het schip had veroorzaakt en bestraffing van hen die schuldig waren aan „het slaan van Poolse zeelieden". De Amerikaan Cort. die zich aan boord van het schip bevond op weg naar Tsjecho-Slowakije, waar hij po litiek asyl had gevraagd, is inmiddels m Gdynia aangekomen, op weg naar het land van zijn bestemming. Volgens de nota is Klimowicz reeds tweemaal in Engeland bestraft we gens smokkel. De kapitein had Klimo wicz, die als verstekeling geheel aan zijn gezag was onderworpen, niet wil. Ien uitleveren. De Britse autoriteiten hadden Klimowicz toen echter van diefstal beschuldigd. Dit was echter een valse voorstolling van zaken ge weest en de verstekeling werd als po litiek emigrant op Engelse bodem toe gelaten. Een van de bemanningsleden was gewond door een slag met een gummiknuppel. Industrie realiseerde investerings-plannen DEN HAAG. De Nederlandse industrie heeft haar investerings plannon voor 1953 vrijwel geheel kunnen realiseren. Dit blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de inves- terings-enquête 1953—1954. die het CBS heeft gepubliceerd. Men had verwacht, dat er in onze industrie voor 866 millioen zou worden be legd. het zijn er 861 millioen ge worden, In peicentage: 99 pet. De investering van de openbare nutsbedrijven heeft niet zulke goe de resultaten opgeleverd; van de verwachte investering van f 473 millioen is slechts voor 361 mil lioen gerealiseerd (80 pet). Voor 1954 zijn de volgende bedragen geprojec teerd: voor de industrie 1030 mil- ho?". voor openbare nutsbedrijven 521 millioen. listen wel eens iets schrijven da met waar is, maar in die period t kregen de lezers verhalen, voorge zet over uitzonder lijk vreemde ge beurtenissen en verschijnselen. Esn daarvan was de Zeeslang, een merk waardig monster dat m de zomer maanden opdook tn verre, vreemde zeeen en waarvan niemand eigen lijk het rechte wist. Om de herin nering aan dat legendarische beest levendig te houden, presenteren wij vandaag het hoorde juist koni- fcommertyd te zijn.' een ander zeemonster: een reusachtige zee-aal, die laatst op de Stocfcholmse vis markt twerd aangevoerd. Elf kilo weeg het dier en het is nog maar 'n baby in zijn soort, want een vol wassen zee-aal kan dertig kilo we gen. De heer Conrad Hilton, die al acht tien reusachtige hotels bezit, heeft er nog acht Sta tier hotels by gekocht. Voor dere grootste transactie in de ho- tclwereld. moest hy 400 millioen gul den neertellen. De hotels, die Hilton thans bezit, vormen als het ware een. keten, die zich uitstrekt van Los Ange les naar Madrid. Zo'n man komt altijd onder dak. En hij kan nog eens een gast meenemen ook. Miss Italic is in Amerika niet tot Miss Universe uitgeroepen, maar ze keerde In, Rome met 350 liefdesbrieven en 26 tele grafische huwelijksaanzoeken terug. Ze is achttien jaar, e Voor het eerst sinds koning Faroek van Egypte in ballingschap ging, heeft hu zyn zuster, prinses Faiza. m Rome ontmoet. Prinses Faiza kwam met haar echtgenoot een restaurant binnen, waar Faroek met de Amerikaanse acteur Bruce Cabot zat te eten Na een gespannen stil zwijgen wenkte Faroek het echtpaar bij nem te komen zitten. Gevieren gebruik ten ze het diner. Maar het schynt hele maal niet zo best te zijn tussen broer en e Ecu 41-jarige Amerikaan. zoon van een rijke advocaat in Maine, is geboeid van Canada naar Amerika overgebracht. Hij wilde ln Canada een vliegtuig kopen en er mee naar Engeland vb ogen om met prinses Margaret in het huwelijk te tre den. De politie zei. dat hu inderdaad ge noeg geld bij zich had om een vliegtuig te kopen. Vreemde Idceen hebben som mige mensen toch. e Een vooraanstaand Brits medisch tijd schrift heeft een pleidooi gehouden om huisvrouwen ju staat te stellen zich ziek te meiden en m bod te gaan liggen als dat nodig is Het blad vindt, dat er meer gezinshulpen moeten komen f» dat „r ziektegeiduitkeringen voor huisvrouwen moeten worden ingesteld. En dat is hele maal zo'n gek idee nog niet. Begin Sentcmber komt het Britse mo torjacht „Th urgar" naar ons land. In het jacht, dat is veranderd in een drijven de showroom. Is een grote verscheiden heid aan plastic artikelen uitgestald. Deze week wordt m Parijs de eerste algemene vergadering van de Wereld raad van Blinden geopend. Er komen af gevaardigden uit dertig landen om de problemen van de blinden te beeprekefc

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2