m HAAKON VII: „Koningschap is instrument der democratie Anti-Amerikaanse demonstratie van Duitse arbeiders [Vc Gematigde richting extremisten in wint het van Tunesië oorts Tweede staatsiebezoek van Noorse vorst Duitsers maakten in 1940 tevergeefs jacht op hem Ik sta van vroeg tot laat aan de wasmachine PROEFPROCES IN BREDA Heeft de brandweer altijd voorrang op alle verkeer? Ook buitenlanders huldigen 70-jarige architect Dudok 7i rook KAVEEWEE VOL-maakt Verset tegen Mendès-France Franse Kamer verzwakt 8E_' aH Arbeidsonrust neemt toe in W.-Duitsland s Vrijdag 6 Augustus 1954 (Van onze Scandinavische correspondent) DE tweede koninklijke gast uit Scandinavië, die dit jaar 'n staatsiebezoek brengt aan Nederland, Koning Haa kon VII van Noorwegen, is de laatste representant van de Vorstengeneratie, die is ver dwenen door het aftreden van Koningin Wilhelmina, en het overlijden van koning Chris tian X van Denemarken en ko ning Gustaf Adolf V van Zwe den. Het was een generatie, die naast een democratische instelling toch ook de eti quette en de traditie als we zenlijke onderdelen van de monarchie beschouwden. Van dit gezichtspunt uit beschouwd ■was Koning Haakon zijn tijd eigen lijk een halve eeuw vooruit. Voor hem was het koningschap altijd een instrument van de democratie. Tot verbazing van de hele wereld, die nog niet op dergelijke gedachten was ingesteld, antwoordde hij in 1505 op de vraag of hij de kroon van Noorwegen wilde accepteren: „Als het volk dat wil". Hü toen nog prins Carl, de jonge broer van de latere Deense koning Christian X was 33 jaar oud toen men hem dit verzoek deed nadat Noorwegen was bevrijd uit de gehate unie met Zweden. Hij eiste een volksstemming en die eis werd toegewezen. Hij behaalde een overweldigende meerderheid big Noorse volk. Eindelijk, na eeuwen van vreem de heerschappij, had Noorwegen weer een koning, die zich ter wille van de historische continuïteit Haa kon VII noemde. Noorwegen ging een periode in van gunstige economische en ook geestelijke ontwikkeling. Zijn han delsvloot groeide uit tot een van de grootsten ter wereld; het werd een leidende natie bij de walvisvangst. Du industrie bloeide. Het geestelijk klimaat wordt getypeerd met na men als Ibsen. Björnson en Grieg, Alles scheen er op te wijzen, dat koning Haakon zijn regeringsperiode in rust en vrede zou kunnen be ëindigen. Maar het ging anders; op 9 April 1940 vielen, de Duitsers het land binnen. Noorwegen bood tegenstand tot het uiterste. Toen de eerste Duitsers in Oslo arriveerden ver legde Koning Haakon zijn regering naar Hamar. De Duitsers begonnen, direct jacht op hem te maken. De trem, waarmee koning Haakon naar Hamar reisde, werd gebombardeerd. De aanval werd afgeslagen en de koning reisde verder, naar Elverum. (Advertentie l.MJ Wij noemden dit een oprui ming „die nooit herhaald kan worden". Maar wat beslist nooit herhaald kan worden is deze aanbieding acte- en schooltassen, geen enkele maar dubbele, gemaakt van het beste meest duurzame tuigleer- 478 actetassen v. 18.-75 met twee vakken twee voorzakken en brede riem Over tuigleer valt niet te twisten, origineel blank tuig leer, zó sterk en zó solide, dat er tien jaar garantie op gegeven wordt, werkelijk, beter leer bestaat er niet. Stelt U eens voor, van dit beste in de kleur gelooide blanke tuigleer koopt U zo'n dubbele tas, nu, voor het schoolseizoen begint, voor nog geen dertien gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze dubbele acte tassen met 10 jaar garantie, voor WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tal. 29180 De Duitsers zonden daar toen troe pen heen. Noorse soldaten hielden hen echter op afstand. De Duitse gezant in Noorwegen, dr Brauer, verzocht toen om een audiëntie. Hij eiste onmiddellijke capitulatie en be dong daarbij dat de koning de ver rader Quisling tot minister-presi dent zou benoemen. „Ik zou nog liever afstand doen, dan met Quis ling samen te werken", zei koning Haakon. Koning Haakon zag uiteindelijk in, dat tegenstand verder nutteloos was. Op 7 Juli 1940 scheepte hij zich te Trömse in op een Engelse kruiser, samen met 2ijn zoon, kroon prins Olaf, en zijn regering. In Londen leidde hij daarna het Noorse verzet. Evenals Koningin Wilhel mina vuurde hij zijn onderdanen via de radio tot tegenstand aan. Onvergetelijk blijven voor Noor wegen de dagen na de capitulatie der Duitsers. Op 7 Juni 1945 kwam Koning Haakon terug in zijn land. Hij bleef verbluffend rustig onder de opwinding van die periode. Ko ning Haakon is nu 82 jaar en hij verwerkt de problemen van het regeren met de wijsheid van de ouderdom. Voor de tweede keer brengt hij een staatsiebezoek aan Nederland. Op 5, 6 en 7 Juni 1923 was hij de gast van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. Koning Haakon was toen 51 jaar oud. Vlak voor zijn tweede bezoek op 12, 13 en 14 Augustus is hij 82 geworden. DEN HAAG. H.M.S. torpedo- bootjager Piet Hein, die 17 Augustus naar N - Guinea vertrekt, zal daar eind September te Sorong aankomen. Drie generaties der Noorse ko ninklijke familie: in het midden Koning Haakon VII, rechts kroon prins Olaf en links diens zoon prins Har aid. Deze foto werd twee jaar geleden gemaakt, enkele da gen voordat Koning Haakon zijn tachtigste verjaardag vierde. Nog een collega van John uitgeweken? BERLIJN. De Westberlijnse bladen meldden vrijdagochtend, dat Karl Albrecht Tiemann, een leiden de functionaris van het Westberlijn se bureau voor bescherming van de grondwet, sedert Zondag in Oost- Berlijn verblijft. De Westberlijnse politie heeft dit bericht nog niet willen bevestigen. Volgens het onafhankelijke blad „BZ" heeft Tiemann het voorbeeld gevolgd van dr Otto John. Kort voor Johns verdwijning zou Tie mann hem^ nog hebben ontmoet. Op deze bijeenkomst zou ook een agent uit Oost-Duitsland aanwezig zijn geweest. Een woordvoerder van het West- Berhjnse bureau voor de bescher ming van de grondwet heeft ont kend, dat Tiemann voor het bu reau werkte. Wel had hij onlangs inlichtingen aangeboden, doch daar van was geen gebruik trema a kt De West-Berlijnse polHie heeft la ter meegedeeld, dat Tiemann Zon dagochtend samen met een kennis uit O-Duitsland zyn woning in Wannsee in de Amerikaanse zone heeft verlaten en bij een onder houd aan de zonegrens vermoede lijk door de Oost-Duitse veilig heidsdienst is aangehouden. Niets wijst er, volgens deze bekendma king. op dat Tiemann moet worden beschouwd als een „overloper met verraderlijke bedoelingen". Massale uitwisseling krij gsgevangenen HANOI. De massale uitwisse ling van krijgsgevangenen uit de Indochinese oorlog zal 10 Augustus beginnen met een gemiddelde van meer dan 1000 per dag. De juiste aantallen gevangenen aan beide zij den werden in Hanoi niet bekend gemaakt. (Advertentie 1. M.) n Gezond idee Door de verwerking van imstniLcnd kost bare, rijpe tabakken is elke KAVEEWEE sigaar extra smakelijk en extra g'*urtg, kortom: Johri zou vijf dagen in Moskou zijn geweest (Van onze correspondent) BONN. Zowel in Bonn als in Berlijn menen geallieerde en Duitse instanties te beschikken over gege vens, dit er op zouden wijzen, dat dr. Otto John, de op 20 Juli van dit jaar naar Oost-Berlun verdwe nen chef van de West.Duitse con- traspionnage, kort na zijn aankomst in Oost-Beriyn naar Moskou is ge vlogen en daar een vijftal dagen heeft doorgebracht. Sommige bladen verbinden aan dit bericht het commentaar, dat nu ook de these van Johns onvrijwilli ge overgang onhoudbaar is gewor den. Nimmer zijn mensen, die togen hun wil in Oost-Berlijn terecht kwamen, naar Moskou overgebracht om daar met leidende persoonlijk heden besprekingen te voeren, al dus de redenering. (Advertentie V MO WIU-PHAH kA AMSTERDAM C VEAKRUSBAAB 811 APOTHEKERS lil (Van onze correspondent) PAKIJS. ïn Tunis is het nieuwe kabinet bijna gereed. Op het laatste ogenblik zijn moeilijkheden gerezen, doordat frankrijk, d.w.z. het Franse bestuur in Tunis, bezwaar had gemaakt tegen een aantal ministeriële can didates Het kabinet, dat nu gevormd is, bestaat niet geheel uit Neo- Destourmensen; integendeel de Neo-Destour bezet slechts vier van de elf plaatsen. Dit is een concessie van de kant van Bourguiba, aangezien ieder een weet, dat In vrije verkiezingen zyn party de verpletterende meerder heid zou krijgen. Bourguiba wenst de situatie van Mendés-France niet te verzwakken en daarom heeft hij tot gematigd heid aangeraden, hoewel van Cairo uit pogingen gedaan worden, om het (Advertentie LM-) Ik ben aan het sparen voor een gen zijn over de snelle en fantasti- vacantiereïsje en sta nu overal dïe,zi-' ber?i1Sc" met Castella Parels, het wasmiddel van van vroeg tot laat aan de was- de nieuwe tijd. Castella Parels strooit machine om geld bij elkaar te men zó in het water en direct ont- kriWn Overal wnv ik hii riikn staa? verr'd^kelijk schuim. Geen Krijgen, uverai was ik, dij rijke papje vooraf te maken! Alle vuil en arme mensen, en ze zetten trekt enorm snel uit het goed: in pa- me verschillende waspoeders vii";ht;erï de vuilst® vlekken. r\ *jj ii-*t i V j. Een maal spoelen is genoeg. Door de voor. Onmiddellijk viel het mij veel kortere behandeling gaat het op, hoe anders goed veel langer „Castella Pa- mee: hier is nu ein delijk eens een 100% veilig was middel. En U staat ver steld van de bïank- Overal waar ik heid- de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. reis" is. Hoeveel gemakkelijker en vlugger ging het daarmee! nu kom, raad ik „Castella Pa rels" aan! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgeto- (Jj vliegt n'u door- ^de'wfis heen! Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! BREDA. De kantonrechter in Bergen op Zoom heeft enige tijd geleden de heer J. van O. uit Roo sendaal, die op 20 rebruari als chauffeur van een brandweerauto door een rood stoplicht was gere. den en daarbij een botsing had ver oorzaakt, veroordeeld tot een boete van 6,-. In hoger beroep heeft Donderdag voor de Bredase recht bank de Officier van Justitie even eens 6.— geëist. Het gaat om de principiële vraag „FARNBOROUGH" van 7-13 September LONDEN Van 7 tot en met 13 September wordt op het vliegveld Farnborough, ten Westen van Lon den, de jaarlijkse beurs van de Britse luchtvaart gehouden. Tenminste vyf en dertig vliegtuigen zullen worden voorgevlogen. Daarbij zullen zyn de nieuwste De Haviïland „Cornet 3"-verkeersmachine met straal motoren, de „Cornet 2", dte kleiner is, de Vickers „Valia*it"-bommen werper met vier straalmotoren, dc AVRO „Vul can" Vliegende Driehoek-bommenwer per roet vier straalmotoren, de Hand- ley Page „Victor" sikkelvleugeltge bom menwerper met vier straalmotoren. Deze typen zullen zeker worden gede monstreerd. Maar aangezien vrijwel elke vliegtuigfabriek er zich op toelegt op „Farnborough" met iets nieuws voor den dag te komen ,de nieuwe uitvoe ring van de „Canberra" en de in hori zontale vlucht supersonische English Electric PI zijn daar voorbeelden van) kan men nog wel *mge verrassingen verwachten. of de brandweer, als zij uitrukt, on begrensde voorrang heeft op het overige verkeer. Om die vraag te beantwoorden waren enkele des kundigen opgeroepen. De districts- mspecteur van het brandweerwezen de heer Van Schend el uit Breda, verklaarde, dat de cursus voor de vrijwillige brandweer niet ieert dat de brandweer te allen tijde voorrang heeft. Daartegenover teelde de comman dant van de brandweer in Roosen daal, dat er wel degelijk geïnstru eerd wordt, dat politie en brand weer steeds voorrang hebben. De Officier van Justitie haalde in zijn requisitoir de bepalingen uit het Wegenverkeersreglement aan. Deze houden o.m. in, dat politie en brand weer bij kruispunten waar geen stoplichten aanwezig zijn, voorrang hebben zélfs op het verkeer van voorrangswegen. Zijn er echter wèl stoplichten, dan is het rode licht be slissend. De Officier achtte de schuld van verdachte niet volledig, aange zien blijkt dat de richtlijnen voor de brandweer bijzonder aan de vage kant zijn. De verdediger, mr, Postma uit Rotterdam, ging in op de verwarde begrippen, die in de volksmond over voorrang bestaan. „Bij de vrijwillige brandweer," zei hij, „is dit nog er ger, vooral nadat de Bredase recht bank enige jaren geleden in een analoog geval tot vrijspraak is ge komen," Hij drong er daarom op aan dat de brandweer een positiever instructie over voorrang krijgt. Vol gens mr. Postma moet er een dui delijke con tra-instructie komen. Tunesische nationalisme en chauvi nisme aan te wakkeren. Er zyn in de Neo-Destour op het ogenblik twee stromingen, een geleid door de Tu nesische leiders, die destijds naar Cairo waren gevlucht en de andere, die geleid wordt door Bourguiba. De mensen van Cairo zijn veel radica ler, willen eigenlijk nu reeds vol ledige onafhankelijkheid, zijn be vreesd voor ieder compromis met Frankrijk en zelfs met Mendès-Fran. ce. Zij hebben het typische, dogma tische wantrouwen, dat zovele na tionalisten eigen is, Bourguiba is veel realistischer. Hij heeft wel ver trouwen in Mendès-France en hij wil vooral deze kans niet voorbij laten gaan. Aangezien hij tenslotte de meest invloedrijke is, heeft hy zijn zin gekregen. In de Franse Kamer is het verzet tegen de Tunesische politiek van Mendés-France aan het inzakken. Zelfs de senator Colonna, de beken de leider van de Tunis-.,lobby", die gisteren een onderhoud met Mendès Franco heeft gehad, kwam van dit gesprek terug met een communiqué, waarin hij de oprechtheid, de over tuigingskracht en het patriotisme van Mcndès-Franee erkent. Het schijnt, dat Mendès-France met hem herhaald heeft, wat hij reeds gedaan heeft rnet maarschalk Juin en met de Gaullistische ministers in zijn kabinet. Hij heeft hem dermate overtuigd van zijn vaste wil, de Franse belangen te handhaven, dat zij hun verzet tegen zijn politiek be gonnen op te geven. Marokko reageert natuurlijk hef tig op de gebeurtenissen in Tunis. Men verwacht elk ogenblik, dat Mendès-France ook daar maatrege len gaat nemen. Inmiddels blijkt wel, dat de nationalistische beweging van Marokko veel minder goed georga niseerd is dan die van Tunis. De laatste rellen hebben bewezen, dat de bevolking nog gemakkelijk opge zweept kan worden tot het uitleven van zijn meest primitieve vooroor delen. Dit doet hun zaak natuurlijk geen goed. BREMERIIAVEN. Meer dan duizend woedende arbeiders zyn hier In botsing gekomen met de Duitse politie tijdens een anti-Amerikaanse de monstratie. De oorzaak van de ongeregeldheden is een plan van het Ame rikaanse leger om ter olaatse woningen te bouwen, waarvoor 25 Duitse woningen gesloopt moeien worden. De eigenaars van deze huizen hebben onlangs een waarschuwing ontvangen, dat de huizen ontruimd moeten worden. Het Amerikaanse leger had hun hui/cn gevorderd ter wille van een woning bouw plan van '0 milliocn mark. In ruil had het leger aangebo den 741 gevorderde huizen In Bremen weer ter beschikking van de Duitse autoriteiten te stellen. Toen de politie Woensdagavond Iaat probeerde één van de gevorder de woningen binnen te gaan, werd haar dit verhinderd door 40 met gummistokken en hooivorken gewa pende buurtbewoners Een politie- dctachemcnt van 40 man werd ge dwongen zich terug te trekken. Ruim honderd man zwaar gewapende poli tie werd Donderdag teruggestuurd naar de wijk met de opdracht een schade-enquêtecommissie, die moet vaststellen, welke vergoedingen be taald moeten worden aan de huiseige naars, te beschermen. Tachtig men sen, onder wie vrouwen en kinderen, probeerden aan de politie en de en quêteurs de toegang te beletten. Eni ge duizenden havenarbeiders legden het werk neer om zich met ae kwes tie te bemoeien en zij waren spoedig in handgevechten met de politie ge wikkeld. Met behulp van versterkin gen uit Bremen wist de politie ten slotte de wyk af te zetten. Amerikaanse functionarissen heb ben er op gewezen, dat er goede grond besiond om aan te nemen, dat al de gezinnen, die moeten vertrek ken, elders een. behoorlijk onderdak zouden krijgen. De politie heeft later meegedeeld, dat zes arrestaties ver richt zijn, maar dat vier van de ar restanten na een ondervraging op het Nederlandse Comedie breidt repertoire aanzienlijk uit AMSTERDAM. Voor het seizoen 1954—1955 heeft het Amsterdamse toneelgezelschap .Nederlandse Come die" de volgende stukken op zijn re pertoire genomen: „Mnïtery op de „Caine" van Herman Wouïc: „Amphi tryon" van Jean Giraudoux; „De drie zusters" van Tsjechof; „The confi dential clerk" van Eliot; „Hamlet" van Shakespeare, vertaling: Bertus Aafjes: „The prisoner" van Bridget Bo land; „Das Schlosz" van Franz Kafka; „School for Scandal", van Richard B. Sheridan; ,,Un verre d'eau" van Eugene Scribe; „Oedipus Rex" van Sophokles, vertaling; Jan Engelman; „Trines d'or" van F. Crommelynck. „Gijsbreghi van Aem- stel" van Vondel; „Fr, tile Julie" van Sirindberg, Van het repertoire van het seizoen 1953/54 blijven negen stukken gehand haafd De directie bestaat uit Joban de Meester, Guus Oster en Han Bentz van den Berg. De regie is in handen van Johan de Meester. Han Bentz van den Berg, Henk Rigters, Joan Rcmmelts, Fons Rademakers, Ton Lutz en als gast; Peter Schar off. Het tableau de la troupe ziet ar als volgt uit: actrices: Mimi Boesnach, Wm- mfred Bosboom. Bep Dekker. Mary Dresselhuys» Mien Duymaer van Twist. Ina van Faassen. Manon Gobau, Lous Hensen, Kitty Janssen, Sophie Kohier van Dijk, Hedda van der Linde, Ank van der Moer. Jacqueline Rnyaards-Sand- berg. Riny van Slmgel.mdt, Ellen Vogel en Kitty "sn Wijk- acteurs Hon Cents van den Berg. Philippe la Chapellc. Al- bert van Dalsum lag,). Ko van Dijk, Louis van Gasteren. Bob Goedhart. Maxim Hamel, Guus Hermus, Andre van den Heuvel, Sieto Hoving, Paul Huf. Walter Kous, Bert van der Linden. Ton Lutz, Onno Molenkamp, Pierre Id yin. Guus Oster. Fons Rademakers. Joan Remtnelts. Henk Rigters, Allard van der Scheer, Dick Scheffer, Johan Schmttz. Wim van Sierenberg de Boer en Dick Swidde. 1 hoofdbureau vrijgelaten zijn. De communistische partij ageert voortdurend tegen de aanwezigheid van Amerikaanse militairen in Duits land en de activiteit van het Ameri kaanse leger in deze havenstad, waar de meeste voorraden voor de Ameri kaanse troepen aankomen. Commu nistische agitatoren hebben er her haaldelijk by de Duitse arbeiders op aangedrongen de Amerikaanse „oor logsvoorbereidingen" te saboteren. HILVERSUM. Architect W. M. Dudok is Donderdag in het Hllver- sumse raadhuis, een van zijn groot ste scheppingen, gehuldigd ter ge legenheid van zijn 70e verjaardag. Architecten en autoriteiten uit bin nen- en buitenland hebben hierbij van hun grote bewondering voor het werk van deze bouwmeester getuigd. Burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum vertolkte als eerste de grote verdiensten die de heer Du dok voor Hilversum heeft gehad niet alleen als architect, maar ook als stedebouwkundige. die de uit breidingsplannen heeft ontworpen Daarom is het voor het huldigings comité een grote vreugde geweest over hot oeuvre van de heer Du dok een boek te laten verschijnen dat niet alleen een hulde voor hem inhoudt, maar tevens een dienst be tekent aan het komend geslacht. De rij van buitenlandse sprekers werd geopend door de heer Mare Bitterlin, voorzitter van de Acadé mie d'Architecture dc Paris, die meedeelde dat de bewondering van de Franse architecten voor de pres taties van de heer Dudok tot uiting is gebracht in de zeer zeldzame toe kenning van de gouden medaille der Académie, welke hij hem over reikte. Namens de Engelse architecten spraken de heren Eric Bird uit Londen. F. R Yerbury uit Londen en H. Wylie uit Edingburgh. waar na de gevoelens der Amerikaanse architecten werden vertolkt door de vertegenwoordiger van het Ameri kaanse Institute of Architects, mr. Francis Kenlly. Nadat nog van vele zijden lof was toegezwaaid aan de 70-jane.e bouwmeester, sprak deze een dank woord. Hierin gaf hij als zijn me ning, deze lof niet verdiend te hebben, omdat hij nog te weinig tot stand had kunnen "brenrren en omdat nog te veel een droom ïs gebleven. Jomren bij zwemmen in Bicsboseh verdronken MADE. Donderdagmiddag is de 19-jange J de Bohr uit Stuive/and bij het zwemmen in de Blesbosch verdronken Eerst na geruime tijd slaagde men or in het stoffelijk over schot te bergen. Architect Du dpk, burgemeester Boot en mevrouw Dudok be wonderen het boek, dat de jarige architect werd geschonken. (Van onze correspondent) BONN. - De arbeidsonrust in West Duitsland neemt verder toe. Nu hebben de arbeiders en ambte naren van de postcryen om loons verhoging gevraagd. Verder heeft de ambtenarenbond, die ongeveer vierduizend leden telt, salarisverhoging geëist voor alle ambtenaren, omdat de verdiensten, van deze categorie zouden zijn ach tergebleven bij de verdiensten in andere beroepen. De onderhande lingen van de mijnwerkersband over betere lonen voor ruim twee honderd vijf tigduizend mij nwerkers verlopen tot dusver niet ongunstig, de staking in Hamburg duurt voort. De landarbeiders in Hessen gaan niet in staking. Zij bereikten over eenstemming met hun werkgevers over nieuwe loontarieven. In het loonconflict van de Beierse metaal bewerkers is tot nog toe geen com promis gevonden, indien dot ook dit weekeinde niet wordt bereikt gaan Maandag ongeveer tweehon derdvijf ti eduizend metaalbewerkers in Beieren in staking. „Falco" (Rotterdam) ramt Canadese brug MONTREAL- Het ongeveer 3000 ton Rotterdamse motorschip „Falco" (van de N.V- Vola-Tran- sport-Mij.) heeft Donderdag een hefbrug over het Lachine Canal (Canada) geramd, zodanig, dat de hefinstallatie onklaar raakte en het scheepvaartverkeer door een ande re tak van het kanaal geleid moest worden. Over de brug loopt de hoofd spoorwegverbinding van de Noor delijke naar de Zuidelijke oever van de St. Laurent. Het spoorweg verkeer is niet gestremd. Het schip liep geen schade ep en kon zijn weg vervolgen. De brug zal enige tijd voor het scheepvaart verkeer gesloten Mijven. De „Falco" heeft op deze reis naar Canada wel met pech te kam pen. Eind vorige maand bij aan komst op de St Lawrence-rivier deed zich een ontploffing in de motor voor, die gelukkig geen letsel aan opvarenden toebracht, maar wel enige vertraging deed ontstaan. In de dierentuin van Bazel zijn vijf struïsvogeltjes ge boren; injf kwets bare, onbeholpen jonge dieren met ouwe mannetjes- k spjes. Ze heboere dat duidelijke uian- trouwen in hun ogen uait sommige introverte jonge in tellectuelen, die vinden, dat het spoedig met de Westerse bescha ving gedaan zal zijn. Hun pessimisme reikt zo ver, dat de oppasser ze er met zachte overreding toe moet brengen van tijd lot Ujd een k lei nighe d te nut tigen, teneinde het (voor de dieren tuin) kostbare jon ge feiten te redden. Om dc Amerikaanse plaats Cannon, te zuiveren van ergerhjkc beeldro mans" heeft het gemeentebestuur be- s.oten gedurende twee dagen elke tien exemplaren in te ruilen tegen een ,.be- hoorlnk boek" ter waarde van een dol lar Een aanbod dat ook de uitgevers van beeldromans wel zullen toejuichen De (zeer Engelse) heer Crisp, die met twee vrienden een boot had ge huurd om te vissen, \v<is aanvankelijk bijzonder onfortuinlijk. Links en rfchls haalden zijn makkers binnen, maar bn hem wilde geen \isjc bijten Net toen ze het anker lichtten on. wes te gaan om naar een vlieg tc happen Dc vis kwam ener de rand van de boot voor dc often tan do hrer Oriso teitvht Het w.Ti de gioutflc vis van dc dag De heer Cn«p heeft het reir verteld en - - hengelaar zal er toch niet om lie gt iv> Een slimme en wraakzuchtige \os twefi L-C11 btvgebracht aan zijn oude njar.d, boiwachter Verhoef w Apel doorn Twintig kippen en eert kalkoen sneuvelden bu de boswachter, die cr onmiddellijk op uit ls getrokken om de vos tc verslaan. Tot nu toe zonder suc ces. Een Frans meisje en een Franse jongen zyn per vliegtuig uit Zuid- Amerika m New York aangekomen. Ze maken een „Reis om de wereld in 80 dagen" ter ere van het feit, dat Jules Vernes roman met die titel tachtig jaar geleden is verschenen Ze maken de rots op kosten van een zeepfabriek, die hiervoor een wedstrijd uitschreef. Tien mi.1l;oen liter oude whtskeven niuiioen liter alcohol zyn in de Amerikaanse star» Pekin m vlara- n on opgegaan, na een enorme explosie in een distilleerderij. Drie gebouwen werden in de as gelegd, Dc oude India nen hadden wel scliik toen ze alcohol roemden. Ter ere van hpt bezoek van Mid delburgse sportverenigingen aan rtt Britse stad Folkestone, hebben de ent ten uit 55 000 planten een bouwwerkja geknutseld. Wat stelt het voor* Juist: een windmolen met draaiende wieken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2