„Generaal zonder gezicht", leider in spionnage-oorlog tegen de SÖWJET UNIE Canadees meisje doet examen op de Johan5 oorts. Lepeltjes uit Steenderen voor Winston Churchill Gehlen (John's opvolger?) ziet er uit als een professor Sultan van Marokko liet wetgeleerden arresteren Hof verbiedt cafebezoek op „doktersadvies5" Weigering visa artistiek nadeel voor Concert gebouw Orkest Tot ziens Mendès-France en de Russen F rans-T unesische onderhandelingen in September Lijfwacht drong vrijplaats te Fez binnen Verdachte moet „drankkuur' iaan Premier van Pakistan naar Amerika Nog 7 Labourleden naar China Kustvaarder „Dora" niet door kruiser beschoten Boete voor een belediging Havenstaking te Huil duurt voort Ir J. B. Nieman wordt directeur van onze Soda-Industrie Slagersschap streeft naar een groter vleesverbruik Plesman-postzegels op Plesman-kaart Ex-RAF-piloot Richard Pape bemiddelt Donderdag 19 Augustus 1954 De schuilnaam voor het hoofd kwartier is „Süddeutsche Industrie- verwertung" (Zuidriuitse industriële exploitatie). Het is omringd door wachten en hoge muren, maar heeft geheime verbindingen met de hoog ste officieren Van de Amerikaanse inlichtingendienst in Europa. Geh- lens hoofdkwartier geeft naar schat ting per jaar S a 6 millioen dollar In het zoeklicht 'Tegen- Mendès-France is,.' zo heeft men in onze Parijse cor respondentie van. gisteren' kunnen lezen, een zekere argwaan gerezen. Deze is gebaseerd op de door de dynamische Franse premier duide lijk getoonde bereidheid, met de Russen te willen praten. Nu is het niet zo, dat men er Mendès van verdenkt op de rug van Duitsland een overeenkomst met de Russen te willen sluiten. Hij is beslist geen neutralist; te goed ziet hij in. dat het scheppen van een militair lucht ledig in het hart van Europa, in ruil voor welke schone Russische beloften ook. zijn land in een do delijk gevaar zou storten. Maar wat men wel .-roest, is, dat Mendès het slachtoffer zou kunnen worden van een zekere zelfoverschatting, name lijk dat hij. misschien overmoedig geworden door zijn successen in Ge- nève en in Frankrijk zelf, zou kun nen geloven in staat te zijn, de Russen te manoeuvreren in een hoek. waarin hij ze wenst. Zelfs een Roosevelt echter is. waar hij met de Russen had te maken, de dupe geworden van een te groot vertrouwen in het eigen oordeel. Hetgeen Mendès voor de geest schijnt te zwe ven is ongeveer dit: Zolang het Europese leger nog in de lucht hing, had het Westen, in zijn onderhandelingen met Rusland over Duitsland en Oostenrijk, in feite niets in handen om Russische con cessies mede te kopen. Zodra ech ter het verdrag inzake de Europese Defensiegemeenschap zal zijn gera tificeerd en aan de herbewapening van West-Duitsland geen hinderpa len meer in de weg staan, zal dit anders zijn, meent Mendès. Dan zal het. Westen pas werkelijk een on derhandelingsobject bezitten ën Moskou geneigd zijn, met conces sies te komen. En deze veronder stelde bereidheid aan Russische zij de zou dan betrekkelijk snel moe ten blijken, namelijk voordat de om bouw van het Europese leger' is voltooid. Er schuilt in deze opvatting van Mendès ongetwijfeld een stuk wer kelijkheidszin. Totnogtoe is steeds gebleken, dat, van de Russen slechts inschikkelijkheid kon worden ver wacht. indien men met hen van een krachtige pOEitie uit onderhan delde. En praten met de Russen moet men in ieder geval, tenzij dan dat men met hen oorlog wil voeren, of de houding van een struisvogel wil aannemen en noen, alsof zij in het geheel niet bestaan. Waar het echter opaan komt, is, in welke, geest men hen benadert.. Doet men het als een illusionist, dan komtmen zo goed als zeker bij een nieuw Jalta terecht Doet men het als realist, dan is men weliswaar nog geenszins van succes verzekerd, maar vermijdt men in ieder geval het risico van zich tot slot weer bij de neus te zien ge nomen." Na alles wat er sinds 1945 is ge beurd kan, aan deze zijde van de Elbe, slechts één houding tegen over de Russen als realistisch gel den dat is een houding, die is ge baseerd op de vaste overtuiging, dat de solidariteit van het Westen boven alles dient te worden ge steld. Er is tot dusver geen reden, om te geloven, datMendès bereid zou zijn, deze solidariteit op te offeren aan Russische concessies, waarvan de waarde pas in de toekomst zou kunnen blijken.Maar men zou dienaangaande toch volledige ze kerheid wensen. De zaken immers die op het spel staan, zijn voor de vrije wereld van., het allerhoogste belang. FRANKFORT. Een foto van de Duitse „generaal zonder gezicht" het hoofd van 4.000 door Amerika betaalde spionnen In een ondergrondse spioimage-oorlog tegen de Sowjet Unie is Woensdag tenslotte in de pers verschenen. De Neue Ruhr^Zeitnng uit Düsseldorf was het eerste blad, dat een portret publiceerde van de vroegere lt.-gen. ReLnhard Gehlen, de ge heimzinnigste figunr van West-Duitsland. De foto was 11 jaar geleden genomen, toen Gehlen aan het hoofd stond van de Duitse contra-spionnage aan het Russische front. Nu heeft htf de leiding van een Internationale spionnagegroep, die hoofdzakelijk achter het IJzeren Gordijn werkt, of schoon het hoofdkwartier te Pullach bij München gevestigd is. zijn de spionnen van Gehlen hoofd zakelijk beroepsmilitairen uit het oude Duitse leger. Zij staan tegen over veel vroegere SS-officieren, die in dienst staan van de Sowjet-spion- nagedienst. s De volgende beschrijving van Gehlen kreeg de Neue Ruhr Zeïtung van een van 's mans kennissen. „Hij ziet er tegenwoordig uit als een ernstige professor. Niemand zou hem voor een officier verslijten. Hij gedraagt zich als een leraar, als een man,- die in een wereld van boeken leeft. Maar zodra hij spreekt, proef je de oude officier. Hij spreekt kort en afgemeten, maar wat hij zegt is niét koud. Hij spreekt nooit over zijn particuliere aangelegenheden. Hij is de enige leider van de organi satie. „De agenten worden opgeleid over eenkomstig zijn ideeën. Hijzelf con troleert degenen in de sleutelposities. Er gebeurt niets in de mammoet organisatie, zonder dat hij zijn toe stemming gegeven heeft. Zelfs mede werkers van het tweede en derde plan worden in de gaten gehouden door Gehlen. Maar zij weten niet, dat het Gehlen zelf is, die hen con troleert. Dat is zijn methode". uit, die uit de V.S. afkomstig zijn, voor spionnage achter het IJzeren Gordijn. In Bonn wordt algemeen aangeno men, dat Gehlen benoemd zal wor den als hoofd van de Westduitse mi litaire inlichtingendienst, zodra raet de herbewapening een begin is ge maakt. Het is bekend, dat bonds kanselier Adenauer hem verschei dene malen geraadpleegd heeft over de reorganisatie van de inlichtingen dienst van de regering nadat dr Otto John op 20 Juli naar Oost-Diiitsland gedeserteerd is. Totdat de communisten de agenten van Gehlen begonnen te beschuldi gen de revolte van de arbeiders in de Sowjet-zone een. jaar geleden.' op touw gezet te hebben, werd de naam van de generaal nooit openlijk in het Westen genoemd. Ofschoon hij weigert gefotografeerd of geïnter viewd te worden staat hij sindsdien in het middelpunt van de publieke belangstelling. Volgens de Neue Ruhr Zeitung Dit is de laatste officiële foto van generaal Gehlenelf jaar geleden, in het uniform van de Wehrmacht PARIJS. In een communiqué van het Franse ministerie voor Ma rokkaanse en Tunesische zaken is Woensdag meegedeeld, dat de offi ciële onderhandelingen tussen Frank rijk en Tunesië in het begin van September te Tunis geopend zullen worden. Het communiqué werd uitgegeven na afloop van de Frans-Tunesische voorbereidende besprekingen, die in Parijs zijn gehouden. Advertentie LM.) MEDIUM captain s cigarettes tl&tiSihr. Want Plymouth onder- seheidt sich door haar sublieme Virginia karakter in hoge mate van de alledaagse sigaret. FEZ. Leden van de lijfwacht van de sultan van Marokko zijn Woensdag de vrijplaats van het Ara bische deel van Fez binnengedrongen en hebben 40 oelema's(Mohamme daanse wetgeleerden) gearresteerd. In de geschiedenis van Marokko is een dergelijke actie nog niet voor gekomen. Van de gearresteerde oelema's, die in de vrijplaats vertoefd hebben, sinds zij een petitie ondertekenden waarin de terugkeer van de verban nen sultan Sidi Mohammed Ben Joessef werd geëist, zijn er 37 on middellijk naar het paleis van de sultan te Rabat gebracht. De drie andere oelema's, die te oud of te ziek zijn om ver vervoerd te wor den, zjjn naar een ziekenhuis ge bracht. De mannen, die de actie uitvoer den, deden dit op bevel van de sultan, de wereldlijke en geestelijke heerser van Marokko. De vrijplaats ligt rondom de Moelay Ieriss Mos kee. Verscheidene leiders van de hef tige nationalistische agitatie van. de afgelopen weken, die zich eveneens in de vrijplaats ophielden, waarheen (Van onze correspondent) ARNHEM. Het Arnhemse ge-, rechtshof heeft Woensdag een 49- jarige reiziger uit Aalten veroor deeld tot het ondergaan van een (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Dat het Con certgebouw Orkest door het niet verstrekken van de vier visa in moeilijkheden komt, staat Wel vast. Met name hat niet meegaan met het orkest van de twee hoboïsten Haakon Stotjjn en C- J. van der Kraan moet als een ernstig artistiek nadeel worden beschouwd. 'De groep houtblazers van het Concert gebouw Orkest, waartoe ook deze twee hoboïsten behoren, heeft na melijk in binnen- en buitenland een uitzonderlijke naam om zijn toon- kwalitelt, Hoe de moeilijkheden worden op gelost staat nog niet vast. Het be-, stuur van destichting, die het or kest beheerst, moet de zaak nog onderzoeken en bovendien contact opnemen met het bestuur van de vereniging, het Concertgebouw Or kest, dat thans nog met vacantie is. Voor eventuele moeilijkheden had men zich échter lang geleden reeds tot de leiding van een aantal Ne derlandse .orkesten gewend met het verzoek musici te willen afstaan als onverwachts leden van het Concert gebouw Orkest de tournee niet konden meemaken; Men hield bij voorbeeld rekening met ziekte en voor het geval pas in de Ver. Sta- tén moeilijkheden zouden optreden, AB, VAN DE „OL- 1 DENBARNEVELT". - Kapitein D. J. Lap, gezagvoerder van de „Johan van Olden- barnevelt" van de Stoomvaartmij. - Ne- i derland, die gisteren uit Rotterdam is ver- trokken met bestem ming Quebec, zal ge durende deze reis een taak op zich moeten nemen, die hij nog nooit eerder heeft verricht: die van exa minator van een 18- jarig Canadees meis- 1 je. Mej. Dvorah Green berg, het slachtoffer, heeft n.l. zo juist een rondreis door Europa beëindigd en Is nu onderweg naar huis. 1 Zij wil gaan studeren aan de University of British Columbia in Vancouver, maar zij komt te laat voor' het toelatingsexamen en dat zou betekenen, dat zij haar studie plannen een jaar zou moeten uitstellen. Haar moeder stelde zich met de universi teit in verbinding en; tenslotte werd over eengekomen, dat Dvorah het schrifte lijk examen in volle zee zou mogen afleg gen, mits de gezag voerder van de „Jo han" streng toezicht zou houden. Het meisje zal nu op dezelfde dag Zaterdag a.s. als de andere candidaten de opgaven moeten uitwerken. Kapitein zich zou Lap heeft de stukken voorstellen! ontvangen en ze lig gen nu nog, goed verzegeld, in zijn hut. Gelukkig heeft de kapitein niet te be oordelen, of Dvorah. al of niet is geslaagd, want hij moet haar werk opzenden aan de universiteit en ho ger geleerde heren zullen dan ernstig be raadslagen of Dvorah kan worden toegela ten; Laten wij voor Dvorah één ding ho pen: dat het weer Zaterdag een beetje zal meewerken en de „Johan" niet al te zwaar zal slingeren, want examen doen èn zeeziek .zijn is wel het ergste, dat men kunnen trad men zelfs in contact met de Amerikaanse Bond vanMusici van de heer Petrillo, die medewerking toezegde. ■Men kan vèrwachen dat het or kest nu de reis zal ondernemen met enige andere Nederlandse (plaats vervangende) musici, van wie vast staat, dat zij een visum zullen ont vangen. Nadere informatie bij de musici, die geen visum zullen krijgen, leer de, dat hun de vraag is gesteld of zij tijdens de afwezigheid van het Concertgebouw Orkest erin zouden toestemmen mee te werken met an dere Nederlandse orkesten, die plaatsvervangers zouden kunnen op leveren. Zij zijn van plan afwijzend op die vraag te antwoorden, omdat zij menen, dat hun plaats in het Concertgebouw Orkest is, maar dat zij niet verplicht zijn hun mede werking aan andere orkesten te g.even. Bezwaar in Washington Geen visa voor vier leden van Concert gebouw Orkest DEN HAAG De Nederlandse ambassade in Washington heeft dezer dagen aan Den Haag laten weten, dat het State Department definitief heeft beslist, dat aan. vier leden van de staf van het Concertgebouw Or kest géén visa voor de V.S. zuilen worden verstrekt. - Als het orkest voor de grote win- tertoumee naar de Verenigde Sta ten vertrekt, zullen als gevolg van dit besluit twee hoboïsten, een vio list en een orkestbode de reis niet kunnen meemaken. De officiële reden van deze wei gering is niet bekend gemaakt. Het staat echter vast, dat zij gegrond is np communistische sympathieën van de betrokkenen. De: Amerikaanse immigratie-wetgeving van 1952 ver biedt uitdrukkelijkverstrekking van visa voor het binnenkomen in de V.S. aan personen, die lid zijn van communistische .partyen, organisa ties, of mantelorganisaties, die aan, dergelijke organisaties steun ver-' lenen. anti-drankkuur, en hem tevens be volen zich te onthouden van café bezoek. Een en ander echter, mits een arts de kuur noodzakelijk acht. De verdachte, "W. J. W„ had zijn baas voor 37,— opgelicht, en hij was hiervoor door de rechtbank te Zutphen veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijk ,ën de verplich ting zich aan een kuur te onder werpen, en zich te onthouden van cafébezoek. De reiziger verzette zich niet tegen de kuur. maar hij vond een verbod een café binnen te gaan wel erg oneervol. Daarom ging hij in hoger beroep bij het Hof. Dat de rechtbank voor medicus zou gaan spelen was de procureur-generaal, mr, Hustinx echter te erg. „Lichaam en geest zijn iemands onvervreemd baar eigendom en niemand mag daaromtrent dwingend Ingrijpen", aldus de procureur-generaal. Het Hof heeft zich in zijn uitspraak tussen rechtbank en procureur-generaal gehouden, door de uitspraak van de rechtbank te handhaven, maar daar aan. toe te voegen, „indien dit door een vanwege de redasseringsvereni- ging aan te wijzen geneesheer zal worden bevoïen". WASHINGTON. Het Witte Huis deelt mede, dat de premier van Pa kistan, Mohammed Ali, in het begin van October op uitnodiging van pre sident Eisenhower een bezoek, aan de Verenigde Staten zal brengen. Tij dens zijn verblijf van drie dagen te Washington zal hij met Amerikaan se autoriteiten spreken over „alge mene problemen van wederzijds be- lang". - LONDEN18/8. Een tweede groep van zeven Labourparlements- leden zal communistisch China op uitnodiging van: het Chinese minis terie van Buitenlandse Zaken be zoeken, en wel in .October a.s. Zij gaan via Praag en Moskou en hopen een maand, in China te ver blijven. Er gaan" misschien ook enige vakbondsleden mee. De delegatie, die. onder leiding van Attlee in China verblijft, heeft Woensdagavond te Peking aange zeten aan een feestmaaltijd, die te harer ere is "gegeven door hét par lement Er waren meer dan 600 gas ten, onder wie de vice-premiers Kwo Modio en Tsjen Sjoe Toeng en leden van het corps diplomati que, aldus radio Peking, zij gevlucht waren toen troepen van het vreemdelingenlegioen Zondag de Arabische stad van Fez bezetten, werden door de troepen van de sul tan verjaagd. Buiten de vrijplaats werden de nationalisten door de Marokkaanse politie, op last van de pasja van Fez, gearresteerd. De troepen van 't vreemdelingen legioen zyn teruggetrokken. De wijk plaats wordt echter nog omringd door veiligheidstroepen. Tussen de Ara bische en de Europese wijk houden troepen zich in gereedheid om op te treden bij eventuele nieuwe beto gingen. Van officiële Franse zijde is ver klaard,' dat de arrestatie van de oele ma's een louter godsdienstige achter grond heeft. In Marokkaanse kringen is verklaard, dat de oelema's naar het paleis van de sultan zijn ge bracht omdat zij tegen de sultan in opstand waren gekomen. HELSINKI. De kapitein van de Nederlandse kustvaarder „Dora", de heer P. Peik, die heeft verklaard dat ztfn schip Maandag in de Finse Golf is beschoten door de Russische krul- „Ivan" wordt tegengesproken door een zegsman van de Finse Kust wacht. Deze heeft Woensdagavond medegedeeld, dat tijdens de afgelo pen week geen Russische kruiser in de Finse Golf ia waargenomen. Hij voegde hieraan toe dat Maan dag geen schoten zijn gehoord. Indien een kruiser., zou hebben gevuurd, zouden de salvo's in Helsinki zéker zyn vernomen. Hij faaseerde deze veronderstelling op het feit, dat de „Dora" Maandag waarschijnlijk de Russische vloot- basis Porkkala. gelegen op korte afstand van Helsinki is gepasseerd. Zelfde hotel als in 1924 Prinses Wilhelmina bezocht Andalsnes OSLO. Prinses Wilhelmina, die vorige week Vrijdag voor een va cantie van vier weken in Noorwe-? gen arriveerde heeft enkele dagen gelogeerd in het „Parkhotel" te Andalsnes, een kustplaats in Z.W. Noorwegen. Dit kleine dorp kwam in 1940 in het wereldnieuws toen de Engelse troepen op 14 April 1940 in Noor wegen landden en in Andalsnes voet op Noorse bodem zetten. Op 29 April van hetzelfde jaar verlieten zij Noorwegen weer bij Andalsnes. Ongeveer dertig jaar geleden bracht prinses Wilhelmina toen ais koningin ook haar vacantie door in Andalsnes. Zij logeerde toen eveneens in het Parkhotel. Ditmaal wenste ze dezelfde kamers als die tijdens haar verblijf in 1924. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Mevrouw K., eigenaresse van een groot rondvaart- botenbedryf aan het Rokin, is Woensdag door de politierechter ver oordeeld tot 75,boete, omdat z0 de textielhandelaar Ph. R. van der Sluis op Vrydag 30 April uitgeschol den heeft voor „vuile rotjood". Wegens mishandeling legde de po litierechter haar bovendien nog twin tig gulden extra boete op. Het verschil van mening tussen het tweetal begon, op de betrokken dag toen beiden, met hun auto's moesten wachten voor de stoplichten op de Munt. Mevrouw K. zette daar haar wa gen zover links op de weg, dat de heer Van der Sluis nog maar nau welijks een aanrijding kon voorko men. Reeds eerder had mevrouw K. volgens de getuige deze op de weg lastig gevallen. Bij het stoplicht stapte mevrouw K. uit haar wagen en riep: „Wat moet je mét je dubbele brillen glazen? Maak het portier open!" De heer Van der Sluis stapte inderdaad uit. Onmiddellijk greep de woeden de mevrouw K, de zonnebril van. getuige's gezicht, zei „vuile rotjood" en sloeg getuige in het gelaat. HULL. De 4009 havenarbeiders die Maandag jl. te.Huil een onof ficiële staking zyn begonnen, heb ben Woensdag besloten hun actie voort te zetten. Op ruim vijftig schepen ligt. het .werk stil. De staking begon, toert de haven arbeiders bezwaar maakten tegen de wijze van lossen van graansche pen. T\ IT wordt een afscheid, maar ver- U heug u niet te vroeg, want het Is niet voor eeuwig. Ik ga namelijk met vacantie en zal dus enige tijd niet aan uw knie leunen, als u de* avonds met begrijpelijke gretigheid kennis neemt van 's werelds interes sant getob dat toe. altijd zo sjeuïg weten te brengen. Laatst sprak ik een man die zez dat hij het zo heerlijk vond in zulk een- bewogen tijd te leven. Ik bood hem mijn portie ter overname aan, maar hij had toch geen interesse,.. Persoonlijk stel ik me voor al die weken geert krant te raadplegen. Daarmee bedrieg ifc natuurlyfc me zelf, maar een ander doet het niet, tenminste niet overtuigend. Een va cantie is er trouwens voor. Ik be grijp niet waarom zoveel mensen zich de krant laten nasturen. Je laat je toch ook je schrijfbureau, niet nasturen? Nee, ik stijg conse quent naar de idiotenhemelgeves tigd in een kleine plaats aan de zee. Als het er regent, zal ik kijken hoever de leer der stoïcijnen in de praktijk reikt. En als^ het niet regent, ga ik zwemmen, aldoor maar weer zwemmen. Voor verdrinken hoef ik niet bang te zyn, want ik heb in ,Met Vizier' gelezen, dat je in geval van nood niets anders hoeft te doen, dan je broek uit trekken en deze vervolgens opbla zen. Het stódt er. Je legt natuurlijk knopen in de pijpen en dan blaas je net zolang in het kruis, tot je een luchtblaas hebttwaarop je kunt drijven. Ik heb het al een hele week in het bad geoefend, dus er kan mij niets gebeuren, Neemijn enige probleem is, ik zal u zo missen... Want u is zo geduldig als Job en zo vriendelijk als een lentemorgen mist u dat wel? Enfin, ik schrijf u nog wel eens een gezellige lange brief over. Nu moet ik echt weg. De koffer is al bijna vol, ik moet alleen nog maar een paar boeken uitzoeken, om daarginds niét te lezen. Dickens? Dat is meer voor knappende houtvuren. Couperus? Maar dan voel ik me de hele vacan tie weer zo ongevoelig, Weet je wat, ifc neem Goethe „Die Leiden des Jungen Werther", voor ais het tóch regent KRONKEL. Advertentie I-M. Er was eens een boertje in Kampen, Dat erge. last. had van krampen. Pil, poeder en zalf Dte hielpen maar half,;, Maar 'n Tip van Bootz' bracht hem uit de .rampen. n TIP VAN BOOTZ DEN HAAG. Ir. J. B. Nieman, technisch directeur en mede-eigenaar van de Argentijnse porcelein-ln- dustrle „Ansco" te San Isidro, is be noemd-tot fabrieksdirecteur van de in oprichting zijnde Nederlandse Soda-industrie te Delfzijl. Ir. Nieman zal begin 1955 zijn functie aanvaarden. Hij zal nog enige tijd nodig hebben om zijn zaken in Argentinië te regelen. Kort na het beëindigen van zijn studie voor chemisch ingenieur in 1935 is ir. Nieman door de BFM naar Zuid-Amerika uitgezonden. In 1947 aanvaardde hij in Argentinië de functie, waarvan hij thans af scheid neemt. Met de bouw der soda-fabrieken wordt begin 1955 een begin gemaakt, DEN HAAG. Het eerste mid denstands-schap, namelijk dat voor het slagersbedrijf heeft Woensdag middag in Den Haag zijn eerste open bare vergadering gehouden. Het „slagersschap" zal propaganda voor een groter vleesverbruik dienen te maken. Nederland verbruikt per hoofd per jaar maar 35 kg tegen 42 kg in 1930 en tegen 45 kg in Enge land, Frankrijk en. België. Tot dusver was, naar zijn mening, het accent wel zeer eenzijdig op de melkproduc tie gelegd. Een zelfde steun als de zuivelsector ontvangt, is voor de vleessector gerechtvaardigd, als men. bedenkt dat de waarde van de vlees productie even groot is als die van de melkproductie. In 1952 bedroegen beide circa 1200' millioen gulden. Dé minister voor de P.B.O. waar schuwde het bedrijfschap deze nieu we organisatie niet te zien als een soort federatie van de vrije organi saties. Zij moet een eigen leven krij gen, waarin een stuk van de verant woordelijkheid voor de Nederlandse volkshuishouding vorm. krijgt. DEN HAAG.Zoals is aange kondigd zal de PTT op Maandag 23 Augustus een postzegel uitgeven met de beeltenis van dr A. Plesman. Ter gelegenheid hiervan zal de KLM een prentbriefkaart, het hetzelf de portret, doen voorzien van deze postzegel die vervolgens zal worden afgestempeld te 's-Gravenhage, de stad waar dr Plesman werd gebo ren, Ièefde, werkte en overleed. De KLM zal deze kaart aan enige van haar relaties, in het bijzonder in het buitenland, toezenden. Hoe een zeilbootje met al zijn masten door de noutoe hals van een fles komt, is langzamerhand geen geheim meer. Dat gaa-t met touw tjes die de masten in de fles om hoog trekken, om hei eens populair te zeggen. Maar hoe de Engelse heer Brookes uit Luton er in is geslaagd om een compleet en draaiend model van een draaibank met de draaier erbij in deze fles te prutsen.al is het dan ook een buitenmodelfles zal wel altijd een raadsel blijven. Dit nieuwe mysterie is te bewonderen op de Londense Model Ingenieurs Ten toonstelling, die gisteren door prins Bernhard is geopend. Gezin dat bij bosting werd gedood ter aarde besteld VENLO. Onder zeer grote be langstelling zijn Woensdag te Venlo de stoffelijke resten ter aarde besteld van het gezin Paddenburg, dat Zater dagavond op de. rijksweg Venlo Nijmegen bij een botsing van Juin auto met een stilstaande truck om het leven is gekomen. omdat Papc naar Duitsland vluchtte en later gevangen genomen werd. Pape heeft in Februari een bezoek gebracht aan de mensen die hem geholpen hebben en bij die gelegen heid werden hem de lepeltjes alsnog ter hand gesteld. Hjj heeft toen me de namens Moir een plaquette voor het monument voor de twee terecht gestelde verzetslieden meegebracht en er had een herdenkingsplechtig heid plaats. De piloot, die thans als journalist werken voor de verdediging van werkzaam is. heeft een boek geschre- recht en vrijheid. ven „met hand en tand" dat hy be- Pape zou in rie oorlogsdagen de doeld heeft als monument vafi dank- - lepeltjes als teken van loyaliteit en baarheid mede uit naam van alle le- wondering van de gemeente Steende- vriendschap naar Engeland meene- den van de R.A.F. en van hen die ren voor Churchills onvermoeibare men doch dat kon niet doorgaan, niet meer spreken kunnen". LONDEN. Woensdag heeft Ri chard Pape aan de woning van Sir Winston Churchill, drie zilveren thee lepeltjes cn een brief van de burge meester van Steenderen, de heer J. Heersink, overhandigd. De lepeltjes zijn afkomstig van familieleden van Jan Achterkamp en Bernard Besselink,twee Nederland se verzetslieden, die in November '41 door de bezetters terecht gesteld werden, omdat zij Pape en Jack Moir geholpen hadden te ontkomen, na dat hun bommenwerper van de RAF een noodlanding had moeten maken. De brief spreekt van dank en be- Iedereen met een beetje politieke interesse kijkt dezer dagen uit naar wat er terechtkomt van de EDG. Gaat het door of niet? Overal op de wereld zijn er mensen die zich dat afvragen, overal behalve in Ermelo. Want daar hebben, ze al een EDG. Gewoon zon der dat het Franse parlement of Adenauer er van wisten. En ze hebben er bij de oprichting niet eens herrie over gemaakt, over de Ermelose Dorps Gemeenschap. En het marcheert best, Beter dan die andere EDG. De Parijse automobilist, eens de koning van de weg, heeft het- de laat ste tijd hard te verduren. Eerst ver bood de politie hem rijn claxon te ge bruiken. toen werd hem opgedragen op de voetgangers te letten en van de week maakte de politie bekend, dat wagenbezitters hun voertuigen niet meer op de openbare weg mogen was sen. omdat dat tot „parkeermisbruik" heeft geleid. Op de nieuwe gemeenteschool van Esbjerg ln Denemarken is een nieuw vak Ingevoerd: woninginrichting. In een complete éên-kamerwoning zullen de kinderen leren hoe zij een moderne, practische woning kunnen inrichten. Het ligt in de bedoeling het vak ook op andere Deense scholen in te voe- Van de parade-auto van Hitler, die op het ogenblik in Brussel tentoonge steld is. is de met gouddraad gestikte standaard van de Führer gestolen. De kas van de exploitant, die zich in de zelfde tent bevond, bleef onaangeroerd. In de kathedraal vaö Canterbury, eigenlijk moeten we zeggen, Kantelberg, is een glas-ln-loodraam geplaatst, waar op de kroning van koningin Eli zabeth staat afgebeeld. Het raam i« acht meter hoog. Het heeft veertigdui zend gulden gekost. Een oude koéts. Setrokken door twee fiere schimmels, is. gisteren uit München naar Italië vertrokken, daar bij de weg volgend, die Goethe in 1786 op zijn reis naar ItaliS heeft afgelegd. In de koets zit Gerhard Path verkleed als Goethe. De koets vervoert brieven, met het poststempel „Goethe's Italiaan se reis in de twintigste eeuw". De reis is georganiseerd door «en Duits week blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2