Koudste Augustusdag van deze eeuw Vrije hand voor Frans parlement Onlusten in Brazilië na zelfmoord van Vargas A HET ROTTERDAMSCH PAROOL E.D.G.-debat zonder vertrouwenskwestie WrakBontekoe' is nog niet gevonden BESLISSEND OGENBLIK Wij zagen Vliegende Schotel-man wenken GISTEREN, DINSDAG DE 24STE: Beraad over SER-rapport uitgesteld I SANTA FE% 1 expresse jj j§ ontspoord 1 H! Depressie Ook de bijen Niet de H-bom Zonnige perioden O'Jenhauer dringt aan op gesprek van Grote Vier KLM-machine met studenten defect Wereldjamboree in Canada Rebellenleider in Tunesië gedood Russisch protest bij Amerika over overgelopen spion STOFFELIJKE RESTEN-AAN WAL S KLM-directeur met spoed terug uit VS Tunnels onder IJ en Noordzeekanaal tegelijk te bouwen Parijs herdenkt zijn bevrijding in stromende regen Noorse vrouwen vertellen Ï4e Jaargang, no. 197 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Red. en Adm. Lange Haven 103. Tel 67279 en 66505 - Abonn.prijs per week 0,50, per kwartaal 6,45, losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER "Woensdag 25 Augustus 1954 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier; Amsterdamsche Bank ;e Rotterdam - Directeur: B, de Vries - Hoofdredacteur: S}. van der Schaaf - DE BILT. Gisteren, Dinsdag 24 Augustus, werd een record ge vestigd in dez.e zo natte en kille Zomer. In De Bilt werd een maxi mum-temperatuur afgelezen van 13.1 graad Celsius, terwijl in het Zuiden van 't land het kwik tussen de 12 en 13 gr. schommelde Daar mee was deze dag niet alleen de koudste van deze zomer tot nu toe. maar hij was ook de koudste Au gustusdag van deze eeuw. De temperaturen op deze dag wa ren lager, dan die welke op 4 Decem ber van het vorige jaar werden ge meten toen een behagelijke deken van warme lucht over West-Europa gespreid lag, vele Europese steden de warmste Decemberdag sinds jaren beleefden en temperaturen tussen 14 fc" 18 graden werden gemeten. Toen bloeiden aardbeien en bos bessen voor de tweede keer, was er in de ski-centra nog geen sneeuw ge vallen en klaagden, de confectie magazijnen in Engeland er over, dat er nog geen winterjas was verkocht, Gisteren daarentegen heeft men het geen moment zonder regenjas kunnen stellen. In een groot gebied, waartoe ook ons land behoorde, re gende het vrijwel zonder onderbre king. Vierentwintig uur lang wer den de badplaatsen langs de Belgi sche kust, Noord-Frankrijk en Parijs, bedolven onder neerslag en de eer ste sneeuw is reeds gevallen: in de Pyreneeën. Wolkbreuken teisterden Zwitserland, Noord-Duitsland en de Britse eilanden gedurende het week einde, Maandag en gisteren maakten deze Wolkbreuken plaats voor. regen en nog eens regen! De oorzaak van al die koude en vochtigheid is een depressie, die eerst boven de Noordzee lag en van daar via Het Kanaal in een wijde boog over Frankrijk naar de Riviera trok. Daar aangekomen, zwenkte zij weer naar het noorden er» ging over Oostenrijk naar Duitsland, waar ze naar het Westen begon te koersen, overal grote hoeveelheden regen brengend. Deze depressie verplaatst zich thans in zuidelijke richting en lag vanmorgen boven België. Bij dit trieste beeld steekt het weer in Scandinavië scherp en gun stig af. In Oslo heeft men last van een hittegolf. De temperatuur be reikte er bij strakblauwe hemel een ongewone hoogte en volgens Noorse meteorologen zal er niet spoedig een einde komen aan de warmte daar. Maar in Parijs, zelfs in Parijs, dat de bewoners in Augustus plegen te ontvluchten vanwege de warmte en het stof, was het gisteren net zo koud als bij ons. Niet alleen wij mensen ondervin den van deze weersomstandigheden de onaangename gevolgen, maar ook de bijen- R. Nicholson, voorzitter van de bijenhoudersclub van Win dermere heeft verklaard, dat deze diertjes verhongeren door gebrek aan zonneschijn en bloemen en dat hij niet alleen geen honing heeft maar zelfs suiker moet bijvoederen om ze in het leven te houden. Dat de proeven met de H-bom de schuld van al dit slechte weer zou den dragen wordt even hardnekkig gefluisterd als door deskundigen tegengesproken. De directeur van de Britse weerkundige dienst, dr Sut ton, heeft Maandagavond nog eens weer verklaard, dat atoomontplof fingen geen merkbare invloed op het klimaat van de wereld kunnen uit oefenen. Dat dit klimaat echter thans volkomen in de war schijnt, lijdt geen twijfel. Want in dat werelddeel Is het net het omgekeerde van wat bij ons te constateren valt, Daar lig gen de temperaturen namelijk 20 graden boven normaal en worden warmterecords gevestigd. Om jaloers op te worden! ^!®™I)e Bilt verwacht®1®^ Van Woensdagavond tot Don derdagavond: Wisselende bewolking met flinke opklaringen cn slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Vannacht iets kouder. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. Morgen: Zon op 5.42 uur on der 13-40 uur. Maan op 4.34 uur onder 18.56 uur, HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag DEN HAAG. Dc vergadering van de Stichting van de Arbeid, die zich Donderdag met bet SER-rap'port over een nieuwe loonronde zou be zighouden, is uitgesteld tot Donder dag 2 September. Het bestuur heeft dit besluit ge nomen op verzoek van een der par tijen. Ofschoon vele leden van de Stichting v. d. Arbeid door hun lid maatschap van de Sociaal Economi sche Raad kennis hadden van dit rapport, achtte men het toch beter te wachten totdat de SER het rapport, dat door de commissie Lonen en Prij zen is opgesteld, in haar vergadering van Vrijdag a.s. heeft goedgekeurd. NICOSIA Te Akrotïri op Cy prus zal spoedig worden begonnen met de aanleg van een vliegveld voor de Britse luchtmacht De kos ten zullen meer dan tien millioen gulden bedragen. Rio de Janeiro was gisteren, na dat president Getulio Vargasdoor het leger tot aftreden gedwongen een einde aan zyn leve» had ge maakt, het toneel van rumoertge demonstraties. De woede van de betogers richtte zich vooral tegen de bladen van de oppositie. Op de foto: Een opgewonden me nigte ziet toe bij het verbranden van vernielde vrachtauto's van het dagblad „O Globo''. PARIJS- Het Franse kabinet heeft besloten, dat het In dc Nationale Vergadering niet de vertrouwenskwestie zal stellen naar aanleiding van bet verdrag inzake de Europese Defensie-gemeenschap. Het zal het parle ment Iatert stemmen, zoals het haar goed dunkt. Premier Mcndès-France verklaarde na afloop van de kabinetsvergadering, dat 28 Augustus ge handhaafd blijft als begindatum voor het debat. De regering zal zich tegen elke motie in de Nationale Vergadering kanten, welke gericht is op uitstel van een besluit over de E.D.G. Station weerfc- Ma* Cteersl temo tn 24 u eisteren mlïs Stockholm Motregen 21 3 Oslo L. bew. 22 0 Kopenhagen Onbew. 17 0 3 Amsterdam Zw.bew. lfi 2 Londen Motrêgcn 17 2 Luxemburg Motregen 13 17 Parus Regen 15 11 Bordeaux G. bew. 24 1 Regen 19 1 L. bew. 24 10 Regen RIO DE JANEIRO Na een uiterst rumoerige dag, gevolgd op de zelfmoord van de 71-jarige president Vargas, Is in Rïo de Janeiro en de andere steden van Brazilië in de loop van de nacht de rust weergekeerd. President Cafe, tot op het ogenblik van het verscheiden van Vargas vice- president, zal een regering op brede basis vormen. Het leger, dat de stoot gaf tot de dramatische ontwikkeling van gisteren, heeft daarop aange drongen. De onlusten in Rio braken uit, na- HDÜIffil dat de radio het bericht van de zelf moord van Vargas had bekend ge maakt en de tekst was gepubliceerd van. een briefje, dat de oude presi dent-dictator had achtergelaten. Daarin werd gezegd: „Ik draag mijn dood op aan de haat van mijn vij anden. Ik betreur het, dat het my niet mogelijk is geweest alles, dat ik had gewild, voor de armen en nede- rigen te doen." Gistermiddag trachtten betogers de Amerikaanse ambassade in Rio te bestormen. Zij werden echter door de politie teruggedreven. Waarnemers verklaren dit uit Vargas' laatste boodschap, waarin ook wordt gerept van zekere binnen- en buitenlandse groepen, die het land zoudert hebben willen beroven. De woede der demonstranten richt te zich -overigens vooral tegen de dagbladen van de oppositie Twee gebouwen werden in brand gestoken. De politie opende het vuur op de betogers. Officieel is toegegeven, dat drie mensen daarbij zijn gedood. 'andaag zijn politie en leger, aan gevoerd door de 58 hoge officieren, die zich tegen het bewind van Var gas hadden uitgesproken, de toestand geheel meester. Een groot aantal belangstellenden défileeert langs het stoffelijk over schot van Vargas, dat in bet presi dentiële paleis "ligt opgebaard. Be volen is dat er acht dagen lang of ficieel moet worden gerouwd. Van daag en morgen zijn de banken en markten gesloten. BONN. De leider van de West- dultse oppositie, Ollenhauer, heelt aangedrongen op een onmiddellijke conferentie van de Grote Vier, om overwegen Duitsland te hereni gen,, als gevolg van het mislukken van de Brusselse conferentie. Tijdens een persconferentie ver klaarde Ollenhauer: „De Westelijke geallieerden moeten het Russische aanbod voor besprekingen over de Duitse kwestie en de Europese vei. ligheid niet verwerpen De West- Europese staten moeten een veilig heidssysteem in het leven roepen op breder basis dan het Europese Legerplan," aldus Ollenhauer. Hij zei, dat West-Duitsland er aan moet vasthouden, dat Engeland zich bij een dergelijk systeem aan sluit en Duitsland moet een gelijk waardig deelgenoot zijn. Hij legde er de nadruk op, dat geen oplos sing van Europese vraagstukken geprobeerd moet worden „zonder of tegen Frankrijk". De Franse premier slaagde erin tijdens besprekingen, die bijna vier uur duurden, de eenheid van zij- regenng te handhaven met betrek king tot de houding bij het debat over de EDG. Dreigementen van verscheidene ministers om af te tre den werden weer ingetrokken en de harmonie volledig hersteld. De premier ging er mee aceoord, dat hij zich tijdens het debat niet te gen ratificatie zou uitspreken, maar deze ook niet zou aanbevelen. De rol van de regering zou strikt be perkt blijven tot het geven van vol ledige inlichtingen aan de Nationale Vergadering over al-les wat in Brus sel, Londen en elders was gebeurd, zodat de vergadering evengoed als de ministers zelf zou kunnen uit maken, waarmee de belangen van Frankrijk het best gediend zijn. In een radiorede voor het Franse volk heeft premier Mendès-Franca verklaard, dat hij niet in staat was de voorstellen van de andere vyf mogendheden in Brussel aan te ne men, omdat zij het risico gelopen zouden hebben „tegen het geweten van vele Fransen te zijn en ver worpen te worden door hun afge vaardigden". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie on der meer verklaard nog steeds te hopen, dat het Franse parlement het EDG-verdrag zal ratificeren. Dulles wilde niets zeggen over wat Ameri ka eventueel zou doen als het Fran se parlement de EDG niet zou rati7 figeren. - Hij verwees slechts naar een besluit van het Amerikaanse Congres, volgens hetwelk de Ame rikaanse regering naar eigen goed dunken de soevereiniteit aan West- Duitsland zou kunnen doen geven, als de EDG niet geratificeerd zou worden. Grenoble Nice Genève ZUrich Locarno Bcrhw Frankfort Milnchen Wenen Innsbruck Rome Ajaccio sgen G. bew. L. bew. Nevel Regen Zw. bew. Nevel Regen L bew. 04 •uiti!Uij3ii:'ni:!i mi uiimti 1 mi imimiiifwi inimi!)ii;ui.'iiii!iiiiiu uü imimin „Zeg hun niets over ramp" NEW YORK Dinsdagavond om half acht kwam hier een KLM-Dou- glas DC-6 aan uit Shannon (N. Ier land). die daar met een defect aan een olie-leiding een nacht opont houd had gehad. De storing werd ontdekt op hetzelfde moment, dat de eerste berichten over de „Bonte koe"-ramp binnenkwamen. In de machine van Shannon, on der bevel van gezagvoerder J. E, Jager, zaten 52 Amerikaanse stu denten op thuisvlucht na een be zoek aan Europa. De heer Jagex had iedereen op het vliegveld Shannon opdracht gege ven niets aan hen te vertellen over het neerstorten van de „Bontekoe". De jongelui vernamen pas van de ramp toen zij in New York waren. LINZ. De volgende Wereldjam boree zal gehouden worden in 1955 in Niagara Falls (Canada) van 18 tot 28 Augustus, aldus heeft de directeur van het internationale bureau van de wereldpaavïndersbeweging, generaal Dan Spry, meegedeeld. De jamboree zal gevolgd worden door een algemene vergadering van de padvindersbeweging, waarvoor elk land zes afgevaardigden mag aanwij zen. Volgens de generaal bedraagt 'het aantal jongens en meisjes die pad vinder zijn in de gehele wereld onge veer S'As millioen tegen 3% in 1945. Hiervan zijn er ruim drie millioen in Amerika, ruim 1,6 millioen in Ca nada en 500.000 in Engeland- TUNIS De Tunesische opstan delingenleider Ala Fersjisji is Dins dag door politiemannen in het ge bied van Ferryville doodgeschoten, Ali Fersjisji, die aan het hoofd stond van rebellen (fellaghas) in Noord-Tunesïë, is de eerste belang rijke leider die door veiligheids- strijdkrachten is gedood. Volgens de politie gelooft men, dat zijn groep ondermeer verant woordelijk is voor de beschieting van een café in Ferryville in Juli, waarby acht personen zijn gedood. Verder zou hy in 1952 een aanval op Radio-Tunis hebben ondernomen. WASHINGTON. Rusland heeft In een nota aan de V.S. geprotesteerd tegen het aandeel, dat Amerika heeft gehad in het overlopen op 24 Januari te Tokio van de Russische spion in het Verre Oosten, Joeri Ras two row. Het belangrijkste punt van de Rus sische nota was, dat Amerikaanse agenten, door Rastworow over te ha len afvallig te worden, erkende nor men van internationaal recht hadden geschonden. De Russische ambassadeur, Georgi Zaroebin, ging in de nota niet in op een Amerikaanse uitnodiging voor een gesprek met Rastworow. Veertien dagen geleden werd be kend gemaakt, dat Rastworow zich in Amerikaanse handen bevond. Hij zei op een persconferentie, dat hij was overgelopen omdat hij „als een. fatsoenlijk menselijk wezen wilde leven". IJMUIDEN „Wy hebben stoffe lijke resten gevonden, waarschuwde de medische dienst van de KLM'" Deze radioboodschap, uitgezonden door het sleep- en bergingsvaartuig „Noord-Holland" uit IJmuiden, werd gisteravond om kwart over negen opgevangen. Twee uur later keerde het scheepje, dat bijna negen uur op zee was geweest, in IJmuiden terug. Aan de wal stonden een vrachtauto en een wagen van de KLM. Uit het weinige, dat wij aan land zagen brengen bleek maar één ding: de toestand van het gevondene was van dien aard, dat identificatie uiterst moeilijk zal zijn. In het zie kenhuis te IJmuiden zouden twee KLM-artsen en dr J. Zeldenrust, verbonden aan het gerechtelijk labo ratorium van de afdeling politie van het ministerie van Justitie, zich hier mee bezig houden. Het hoofa van de „General Opera tions" yan de KLM, de heer Leen- dert Sillevis, verklaarde Dinsdag avond. nadat hij een inspectietocht met de „Noord Holland" had ge maakt. dat hij met vrij grote nauw keurigheid de plaats waar het wrak van de „Bontekoe" ligt, heeft kun nen vaststellen. De pogingen van Hr. Ms. fregat „Wolf" om door middel van het Asdicapparaat het wrak te IocaUse- hebben nog geen resultaat opge leverd. Het marineschip heeft het opsporingswerk de hele nacht voort gezet. Vanmorgen bij het aanbreken van de dag zyn de mijnenvegers „Hol lands Diep" en „Volkerak" weer uit Den Helder vertrokken. Beide sche pen zijn door een in het water han gende kabel verbonden en hopen op deze wijze het gezochte te ontdek ken. De marine-zeesleepboot „Or kaan" blijft in de nabijheid. Dit schip heeft duikers aan boord, die in actie zullen komen, zodra bepaalde aanwijzingen zijn verkregen. De kustvaarder „Medusa", die op weg is naar Helsinki, heeft bij Cam perduin een circa twee meter lang stuk aluminium aangetroffen, dat naar alle waarschijnlijkheid van de „Bontekoe" afkomstig is. Het is aan de binnenzijde geel geschilderd. NEW YORK De president-di recteur van de KLM. de heer I. A. Aler, is Dinsdag eerder dan het plan was van New York naar Schiphol vertrokken in verband met het onderzoek naar de ramp met de .Bontekoe'. Vandaag zal de heer Aler, die in de V.S. enkele vlieg tuigfabrieken heeft bezocht, in ons land aankomen. Schots en scheef stonden de toe pen. van de Santa Fé-express over de rails nadat deze trein een goe derentrein, die uit koelwagens be stond, in de jlanfc had aangere den. Het ongeluk gebeurde te Lo- max in Illinois (V.S.). Vier per sonen werden gedood en 44 ge wond. Commissie oordeelt: (Van een omzer redacteuren) DEN HAAG Het advies van de commissie oeververbindingen voor het Noordzeekanaal en het IJ is ge reed. Het wordt op het ogenblik ge reed gemaakt en zal op zijn laatst over enige weken aan de minister van Verkeer en Waterstaat worden aangeboden. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat er behalve een brug bij Schellingwoude twee tunnels moeten, komen en wel een onder het IJ en een onder het Noord- zeekanaal bij de Hembrug. Beide tunnels dienen te gelijkertijd te worden gebouwd'om te voorkomen, dat het verkeer te eenzijdig op ee: punt wordt gericht. PARIJS Vijftig oud-strijders uit de tweede wereldoorlog hebben gis teren, gezeten op tanks en pantser wagens, de route afgelegd, die zij tien jaar geleden, bij de bevrijding van Parijs, eveneens volgden. De route leidde van de grens van de stad, bij Porte de Gentilly, naar het stadhuis. Het regende hard en inplaats van de juichende menigten van tien jaar geleden waren er nu slechts enkele groepjes mensen, op de been, gedo ken onder paraplus- „Het was tien jaar geleden heel wat aardiger," mompelde een van de veteranen van de Franse tweede pantserdivisie, „en het was in elk geval heel wet droger." Om tien uur gisteravond begon nen alle klokken van de stad te lui den, precies als in 1944. AMMANGeneraal Burns, hoofd van de wapenstilstandscommissie in Palestina zal aan de Arabische sta ten plannen voorleggen ter vermin dering van de spanning aan de Is raëlische grenzen. OSLO. Het hoofd van de poli tie van Mosjoen in het Noordelijk deel van Mid den-No or wegen, Ste phenson, heeft Dinsdag medege deeld, dat twee Noorse vrouwen beweren vrijdag een gelande „vlie gende schotel" te hebben gezien. Volgens het Noorse blad „Heige land" hadden de vrouwen verteld, dat er een donkere man met lange haren was aan komen lopen, toen zij bessen plukten Hü had hen gewenkt naar een laagte te komen, waar zij een gelande „vliegende' schotel'' zagen. Het toestel had een doorsnee van ongeveer vijf meter en zag er uit als twee schotels op elkaar, aldus de beide vrouwen. Volgens het blad was de vreem deling in de schotel gestapt, nadat hij tevergeefs getracht had zich verstaanbaar te maken. De schotel was rechtstandig met grote snelheid opgestegen en verdwenen. De vrouwen, twee zusters, zeiden dat de man gekleed ging in „een soort overall zonder knopen". De politie heeft beide vrouwen afzonderlijk ondervraagd. Zij deden hetzelfde verhaal met slechts ge ringe verschillen. ONDER degenen, die in de bezet tingstijd de verkeerde kant heb ben gekozen, waren er ook wel, van wie men het op grond van hun „idealistisch" verleden niet had ver wacht, Een nader onderzoek naar dit verleden leverde echter meestal als resultaat op, dat het niet uitmuntte door vastheid. Van verscheidenen bleek het pad nerveus te zwenken tus sen tegengestelde polen. In normale tijden zou men geneigd zijn geweest, deze mensen zoekers naar de waar heid te noemen. Nu moest de conclu sie wel luiden, dat ze op zoek waren geweest naar vastigheid en deze on der een dwangregiem meenden te hebben gevonden. Een dwangregiem kent zijn doeleinden en heeft er zijn motieven voor; maar het staat er geen discussie over toe. En dit is juist het aantrekkelijke voor onzekere mensen. Zij retireren uit de sfeer van hoor en wederhoor, uit de vermoeiende wereld, waar het ene argument het andere telkens opheft. Zij doen eindelijk hun keuze in de zekerheid, dat de sterke arm hen steunt en niemand hen kan tegenspreken. Ziehier, geloven wij, een zielkun dige verklaring van de verdwijning eerst van Otto John en thans van de Bondsdagafgevaardigde Schmidt- Wittmack achter het ijzeren gordijn. Deze verdwijning werd niet gevorderd door hun veiligheid. Beiden hebben zij nimmer openlijk te kennen ge geven, dat de koers van Adenauer hun niet beviel; doch ze hadden het rustig kunnen doen, zonder kans te lopen dat de politie hen inrekende. De communistische partij is klein in West-Duitsland maar verboden is zij niet. En neutralisten voeren zelfs een vrij intensieve propaganda. Doktor Heinemann wordt niet vervolgd en do minee Niemölier evenmin. ET beet, dat Otto John en Schmidt-Wittmack zijn ge vlucht. Waarvoor? Voor wie? Op deze vTagen kan het antwoord slechts luiden: Voor de verantwoorde lijkheid; voor zichzelf. Zij hebben ge toond, Duitsers te zijn niet van een nieuwe soort maar van, de oude. De Hitlertijd was onmogelijk geweest, wanneer niet in Duitsland brede be volkingstagen op een bepaald tijdstip de verantwoordelijkheid te zwaar was geworden. Zeer lange tijd is in dat land de lof der gehoorzaamheid veel luider gezongen dan die van de zich zelf regerende vrijheid. Er waren ba zen en er waren ondergeschikten en de bazen zouden wel gelijk hebben. De idee, ook politiek het lot van het land mede in handen te hebben, was voorheen geen gemeengoed van de Duitsers en is het ntf nog niet. Eenmaal in bet Oosten klaagt Otto John er over, dat de nazi's weer zo veel te zeggen krijgen. Welnu, als het waar is, dan is het de schuld mede van Otto John zelf. Het merkwaardige geval doet zich hierbij voor, dat in Oost-Duitsland waarschijnlijk vee! meer oud-nazi's op leidende posten zitten dan in het Westen. Alleen, nie mand spreekt er over en mag er over spreken. Otto John heeft zich ont trokken aan de vrije circulatie. Hij is pion geworden en "voelt zich, naar oud-Duitse trant, waarschijnlijk ge lukkig in deze rol. Van Schmidt-Wittmack lijkt het ons niet onmogelijk, dat hij een slachtoffer is van dr Heinemann; de man, die een zekere godsdienstige wijding poogt te geven aan het hij uit stek politieke verlangen, voor alles Duitsland te herenigen. Beiden zijn zij Evangelisch. Overigens is Schmidt- Wittmack's verleden geenszins van nazi-smetten vrij, ZEER typerend voor de hele toe stand is het tijdstip van de „vlucht" van John en Schmidt- Wittmack. Zij zouden het vorig jaar na de opstand in Oost-Duitsland wel uit hun hoofd hebben gelaten. Toen was er een inzinking in het prestige van de Russen. Toen leek het er waarachtig op, dat ook achter het ijzeren gordijn meer dan één mening en meer dan een waarheid kon gel den. Het heeft niet lang geduurd. De Russen hebben de club van Grote- wohl, een beetje verfrist en opgedoft, de touwtjes weer in handen gegeven. Op dit ogenblik voeren de Oost-Duitse marionetten alweer het hoogste woord. In West-Duitsland daarentegen is er aarzeling en onzekerheid, omdat klein-Europa stagneert. Wij weten het niet; maar wij heb ben zo'n gevoel, 'dat noch John noch Schmidt-Wittmack zou zijn verdwe- wanneer West-Europa een doel bewuste integratiepolitiek had gesteld tegenover de propaganda en het ze nuw-offensief uit het Oosten. Het psy chologische type, dat zij vertegen woordigen, heeft allereerst behoefte aan houvast. Naar de geest is geen hunner communist, zomin als die christelijke Indonesische leider, die op een hoogtepunt der verwarring ia zijn land zei: Laat de communisten maar regeren, die weten in elk geval, wat zij willen! Er moge eens te meer uit blijken, hoe beslissend voor Duitsland en voor Europa het gebruiken o£ venuimen van bef huidige ogenblik is.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1