P Groot feest en „oudjes5 krijgen weer les van „oudjes Alle leerlingen gaan een dag op stap Dodelijke val van 18 meter hoog dak B. en W. beantwoorden raadslid v. Lith Moest expositie in museum plotseling worden gesloten? Vier jongens spoorloos in Rotterdam-Zuid 2 Drie-kwart eeuw Stedelijk Gymnasium G. J. Emons hartelijk gehuldigd jÉjBËMSaOT Eervol ontslag aan mr F. Bordewijk GTB-nieuws AGENDA Raadslid v. Nieuwherh vraagt: Verboden vrucht Wie heeft iets verloren? Burgerlijke Stand Bezoekcijfers van Vacantief eesten Op weg naar Vreemdelingenlegioen? De overstromingen in Noord-Oost India Australië blijft tegen gesprek in VN over Nieuw-Guinea Martmit Zondag tegen Saiurnus Afsluiting van de Oranjebrug Gusto-werkers getuige van „Moord in het klooster" „Papa mag het niet weten" India aanvaardt Portugees voorstel Oppositieleiders in Portugal aangehouden Uitbetaling aan Ind. oorlogsslachtoffers begint deze maand NESB-leider staat 22 Sept. terecht Hoessein van Jordanië beschuldigt Israel Mr. Reinink niet naar Parijs Vrijdag 3 September 1954 55 Op 1 September 1879 werd het Schiedams Gymnasium op gericht en deze onderwijsinstelling, die thans een eigen doch voorname plaats inneemt in Schiedam en omstreken, bestaat dus deze maand 75 jaar. Dit feit kan natuurlijk niet ongemerkt voorbij gegaan worden, evenmin als het feit, dat z'n „telg", de Schiedamse Gymnasiasten Bond N.S.A.T.A., ook al een halve eeuw oud is. Na rijpe overweging is door het Lustrum-comité, dat onder leiding staat van dr ir A. Gabel, besloten om beide lustra gezamenlijk te herdenken en wel van 24 tot en met 27 September, De school werd vijf ,en zeventig jaar geleden begonnen in het ge bouw aan het Oude Kerkhof, waar thans het Gemeente-archief is onder gebracht en de eerste rector, dr K. W. M. Montijn, had toenmaals het gezag over achttien leerlingen. In het jaar 1897 ging het Stedelijk Gym nasium over naar het gebouw aan de Lange Nieuwstraat, waar de instel ling nog steeds is gevestigd, maar thans met ongeveer 120 leerlingen. In de loop van de driekwart eeuw van zijn bestaan heeft dit Gymnasium ruim duizend abituriënten afgele verd, van wie velen een thans zeer bekende naam dragen. Uiteraard zui len deze oud-leerlingen en ook de oud-leraren nauw betrokken worden bij de lustrum-viering, terwijl ook het gemeentebestuur van Schiedam zich niet onbetuigd laat. Een omvangrijk en ook aantrekke lijk feestprogramma is opgesteld. Op Vrijdag 24 September 2ullen de oud leraren en oud-leerlingen alsook de huidige leraren worden ontvangen door het Schiedamse Gemeentebe stuur in de stijlvolle aula van 't Ste delijk Museum aan de Hoogstraat, waar de honderden reünisten de oude schoolbanden weer kunnen aanhalen. Dit zal mogelijk in nog steikere mate het geval kunnen zijn bij het reünisten-diner, dat *s avonds om 7 uur wordt gehouden in Café restaurant „Engels" in het Groot handelsgebouw aan het Stationsplein in Botterdam. Een bijzonder „gymnasïaar'-karak- ter heeft het volgende punt op het programma, nl. de lessen die Zater dagmorgen van 10 tot J2.3Ö uur wor- den gegeven in het Gymnasium. De oud-leerlingen, in leeftijd variëren de van 20 tot 60 jaar zuilen dan weer als van ouds deer de schoolbel naar de klas-lokalen worden geroepen, waar zij. als vanouds, van negen le raren (van 30 tot 80 jaar) weer een paar uur „les" kunnen ontvangen. Tevens is dan een kleine tentoon stelling te bezichtigen, bedoeld als een „flash-back" voor de reünisten. (Advertentie l.M Voor hen die, als hel kouder wordt, met gemak de nor male prijs van I 10.75 voor deze flanellen lakens kunnen betalen is deze aanbieding niet zo interessant. Maar als het U moeite kost om de eindjes aan elkaar te knopen, terwijl U toch even goed recht hebt om in de winterkoude tussen flanellen „anti-rheuma" lakens te sla pen, dan is deze aanbieding van de originele „Twislor" lakens beslist voor U. Maar dan niet wachten, maar nü kopen, nu U dezelfde la kens kunt kopen, méér dan drie gulden lager dan normaal. „Twistor" lakens van een extra zware kwaliteit flanel, helderwit gebleekt, en mooi gelijkmatig geweven, zodat de flanel heerlijk zacht is. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de voorseizoen ver koop van deze „Twistor" flanellen lakens met brede bovenzoom, 150 x 235 cm (dus extra lang), geschikt voor alle soorten bedden en U betaalt zolang de voorraad strekt geen 143:75 maar koopt ze nu per stuk voor Een aantal oude schoolprogramma's, photo's, schoolkranten en dergelijke worden bijeen gebracht om de be zoekers te herinneren aan hun voor bije schooltijd. 's Middags om 3 uur zal het be stuur van de Schiedamse Gymna siasten Band recepiéren in gebouw „Irene" aan de Nieuwe Haven. Zater- Jubileum bij HAV-bank Op 1 Augustus j.l. was de heer G. J- Emons, employe op de afde ling volksverzekering van de HAV- bank te Schiedam 25 jaar in dienst. Door de vacanties werd de viering uitgesteld tot gisteren, toen de ju bilaris met echtgenote en kinderen door de directie ten hoofökantore werd ontvangen. De hoofddirecteur, de heer G, w. van Bergen Walraven sprak de heer Emons in waarderen de bewoordingen toe en bood hem een pick upkast, gramofoonplaten en een geschenk onder couvert aan. Namens de afdeling Schiedam van de Nederlandse My. "voor Nij verheid en Handel overhandigde mr, G. M. Hovingh de zilveren me daille en het vererend getuigschrift van die maatschappij. Terwij} hoofdinspecteur J. L. van der Giessen de dank van de buiten dienst overbracht voor de vlotte medewerking die men steeds van de heer Emons ondervond Na een dankwoord van de jubila ris vond daarna de huldiging door het personeel plaat', waarbij* de chef van de afdeling Volksverzeke ring, de heer M. van der Gaag, een pïek-up en één der collega's, de heer A. j. poolman, een vulpen aan bood. De jubilaris bracht het overige deel van de dag in huiselijke kring door. I WINKELCENTRUM BINNENWEG. DEN haag. Bij K.B. is aan .nr. F. Bordewijk met ingang van 1 November 1954 op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kantonrechter-piaats- vervanger in het kanton -Schiedam, onder dankbetuiging voor de door hem als zodanig bewezen diensten. Mr Ferdinand Bordewijk, advocaat en letterkundige wordt 10 October a.s, zeventig jaar. dagavond volgt dan om 8 uur de op voering van een klassiek drama in de Stadsgehoorzaal „Harmonie" in Vlaardingen. Gekozen is „Alcestis" van Euripides in een vertaling van Eric van der Steen. Gespeeld zal worden door leerlingen, oud-leerlin gen en één leraar. De regie berust bij mr W. A. Hoek. Maandag volgt dan de viering, speciaal voor de leerlingen, die een bustocht gaan maken, waarin opge nomen is een rondvaart per water taxi in Dordrecht. In Oisterwijk zal een Brabantse koffie-tafel genuttigd worden, die door het gemeentebe stuur aan de leerlingen wordt aan geboden, Ook zal in Oisterwijk ge legenheid bestaan voor sportbeoefe ning. Naast de te organiseren feestelijk heden zal er ook een gedenkboek worden uitgegeven, verlucht met tal van photo's. Hierin worden opgeno men artikelen met de geschiedenis sen van de jubilerende instellingen, personalia, enz. Temidden van haar oud-collega's, Oranje Groene Kruis poseer de mevrouw Truits Vremeyer Kiela üoor onze fotograaf, nadat zij kort tevoren eeuwige trouw had beloofd aan de heer Alfa. Vremeyer. Gistermiddag heeft er in de machinehal van de N.V. Scheepsbouw Maatschappij Nieuwe Waterweg in Schie dam een ernstig ongeluk plaats gehad, dat het leven heeft ge kost aan de 23-jarige A. 3. M. Steel uit de Raephorststraat te Rotterdam. Een schildersbedrijf was gisteren bezig met het uitvoeren van repa raties aan het dak van de 18 meter hoge maehinehal, waarby ook ka potte ruiten verwisseld werden. Vier personen waren hiermee be zig. De heer S. had een kapotte ruit uit de sponningen gehaald en bracht het glas over het dak naar een andere plaats. Nu bestaat het dak van de hal, behalve uit grote ruiten uit platen gegolfd eterniet. Mogelijk door de sterke wind heeft de heer S., met de ruit in de han den, het evenwicht verloren, deed een stap naast het looppad cn zakte meteen door de eternietplaat heen. Na een val van 38 meter hoogte sloeg hij met het hoofd op de be tonnen vloer van de hal. Het slachtoffer werd naar de Dr. Nolet- stichting overgebracht, maar bleek bij aankomst te zijn overleden. Tra- De naar de eerste klasse KNVB Zaterdagmiddagafdelïng gepromo veerde GTB zal zijn competitie aan vangen a.s. Zaterdagmiddag 4 Sep tember, en wel tegen de voetbal vereniging HVO uit Vlaardingen. Deze tegenstander mag niet on derschat worden en er moet alles gegeven worden om deze wedstrijd voor ons tot een goed einde te brengen. Dus oppassen jongens. Aanvang van deze wedstrijd 4.30 uur. terrein Havendijk. Het tweede elftal speelt tegen on ze stadgenoot HBSS 3. Aanvang 2.30 uur. Havendijk. Het derde elftal speelt ook te gen dezelfde stadsgenoot en dat is HBSS 4, welke wedstrijd wordt ge speeld in Spiermghoek, aanvang 2.30 uur. Antwoord van Burgemeester en Wethouders van Schiedam naar aan leiding van de vragen van de heer A. j. van Lith (P-v.d.A.) betreffende perspublicaties in „De Schiedammer" en de „Nieuwe Schiedamsche Cou rant". Door het lid van de Gemeenteraad, de heer A. J. van Lith, zijn de vol gende vragen gesteld: 1. Zijn de publicaties in de dag bladen, n.l.: „De Schiedammer" van het Rotterdamsch Parool en de „Nieuwe Schiedamsche Courant", d.d, 19 Aug. J.I., juist en wel; a. dat de Minister van Wederop bouw aan het Gemeentebestuur toe stemming heeft verleend tot het bou wen van een aantal hoge flats in Nieuwland? b. dat, na gevoerde discussies, overeenstemming is bereikt tussen het Gemeentebestuur en de directie van de Nederlandse Spoorwegen be treffende de uitvoering van de spoor wegplannen en het bouwen van een nieuw station? c. dat een voor alle partijen be vredigende oplossing is gevonden, derhalve ook voor de gemeentebestu ren van Schiedam en Vlaardingen, omtrent het bouwen van een nieuwe brug bij de Vijfsluizen? 2. Zijn de inlichtingen, die tot de met a, b on c aangeduide publicaties hebben kunnen leiden, door of van- wego uw College aan de redacties van genoemde dagbladen verstrekt? 3. Zo ja. willen Burgemeester en Wethouders dan mededelen door welke overwegingen zjj zich hebben laten leiden tot het geven van deze inlichtingen, alvorens de Raad in kennis te hebben gesteld met de resultaten van de onderhandelingen inzake voornoemde onderwerpen, zo mogelijk met aanduiding van het Raadsbesluit tot het bouwen van flats in Nieuwland? 4. Indien, de bovenbedoelde inlich tingen niet door of vanwege uw Col lege zijn verstrekt, willen Burge meester en Wethouders dan onder zoeken en tevens mededelen welke instantie of persoon dit dan wél ge daan heeft? 5. Als, na onderzoek, vast staat of bekend wordt, dat wegens het ver strekken van meergenoemde inlich tingen door één of meer personen in gemeentelijk verband, in hoge mate vertrouwen of erger nog, geheimhou ding is geschonden, welke maatrege len denken Burgemeester en Wet houders dan te dien opzichte te tref fen en wat menen zij dat gedaan kan en moet worden ter voorkoming van een dergelijke handelwijze in het vervolg? 6. Willen Burgemeester en Wet houders op korte termijn de gestelde vragen beantwoorden, in verband met de overweging of een verzoek tot het houden van een interpellatie, aan de Raad, in ziin eerstvolgende vergadering, gedaan moet worden? Naar aanleiding daarvan kan door B. en W. het volgende worden mede gedeeld: Ad 1. Of de publicaties in „De Schiedammer" en de „Nieuwe Schie damsche CoUrant" van 19 Augustus j.l, juist zijn, zal blijken uit aan de Raad van 10 September a.s. te ver strekken mededelingen en (of) even tuele voorstellen. Ad 2. Deze vraag moet ontkennend worden beantwoord. Wel is door wet houder Van den Berg aan de redac teur van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" medegedeeld, dat binnen kort aan de Raad belangrijke voor stellen i.v.m. de spoorwegplannen zouden worden voorgelegd, doch hieraan is onmiddellijk toegevoegd, dat deze mededeling niet voor publi catie vatbaar was. Ad 3. Door het antwoord op vraag vervalt de beantwoording van vraag 3. Ad 4. Behoudens de hierboven (aa 2) bedoelde mededeling is ons na onderzoek niet bekend geworden, wie inlichtingen verstrekt heeft. De redacteur van de „Nieuwe Schie damsche Courant" heeft mondeling verklaard voor 't overige zijn weten schap te hebben geput uit door hem in de loop van de tijd gemaakte aantekeningen van verschillende op gevangen mededelingen en uitlatin gen, doch schriftelijk merkt de redac tie van dezelfde courant op „dat net een redactie onder geen beding is toegestaan haar bron en in dit sevai haar bronnen te noemen", terwul de redacteur van „De Schiedammer mondeling heeft medegedeeld zijn inlichtingen te hebben verkregen van zijn collega van de „Nieuwe Schie damsche Courant". De redacties van beide dagbladen hebben verklaard, dat zij de inlich tingen niet via het ambtelijk appa raat van de gemeente Schiedam heb ben verkregen. Ad. 5. Daar wij moeten aannemen, óf dat de dader op het kerkhof ligt óf dat zich in de bedoelde publicatie een staaltje van spitsvondige jour nalistiek heeft gemanifesteerd, zijn wij niet bij machte enige maatregel te nemen. Ad 6. Aan dit verzoek is bU deze zoveel mogelijk gevolg gegeven. gisch is dat het ongeluk geschiedde voor de ogen van een broer van het slachtoffer, overigens eerst kort gehuwd was.. Voorts kwamen bij de val van het slachtoffer ook stukken eterniet van het dak naar beneden. Door één van de stukken werd de 44- jarige bankwerker c. T- H. M. van L. uit de Emmastraat in Schiedam aan het hoofd verwond. Ook hij werd naar de Dr. Noletstichling overgebracht, maar kon, na verbon den te zijn, weer aan het werk. Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Gouka en Co., Groenelaan 127. Bellen bij ongeval: G.G, en GJX, Tuin] aan 80. Tel. 69290. Tentoonstelling. Stedelijk Mnseum: dagelijks 2—5 uur: „Het Schone Ambacht". Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven, geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9,30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dag en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. RE. Leeszaal en Bibliotheek, Dam, geopend Iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur: iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Bioscopen: Passage: 2 en 8 uur: „Jungle- duivels". Monopole: 2, 7 en 9 uur; „Ma- rabunta". Bijeenkomsten; Irene; 8 uur: Chr. Film Actie. Door het lid van de Gemeenteraad, de heer H. M. van Nieuwkerk (WD) zijn onder dagtekening van 1 Sep tember 1954 de volgende schriftelijke vragen aan Burgemeester en Wet houders gesteld. 1. Uit verschillende perspublica ties is mij gebleken, dat de tentoon stelling „Het Schone Ambacht", die in het Stedelijk Museum werd ge houden, op last van het College van Burgemeester en Wethouders plot seling is gesloten. Gaarne zou ik van uw college een gedetailleerde uit eenzetting van de redenen vernemen, die tot dit besluit hebben geleid. 2. Waren de beweegredenen van zulk een ernstige aard. dat bekend heid near buiten, i.c. de sluiting van de tentoonstelling absoluut noodza kelijk was? 3. Uit de toevoeging, dat de ten toonstelling op 1 September weer voer het publiek toegankelijk s, heb ik begrepen, dat de expositie tijdens de vacant lef eesten ongewenst was. Is deze wens kenbaar gemaakt door de Schiedamse Gemeensrtrp, de organisatie, die de festiviteiten in onze stad voorbereidt? 4. Is, voordat uw College tot het besluit kwam de tentoonstelling te sluiten, overleg gepleegd mei de Commissie voor het Stedelijk Mu- seum, de door de Gemeenteraad be noemde commissie, die met het be heer van het Stedelijk Museum, is belast en daarvoor verantwoording schuldig is aan de Gemeenteraad? 5. Is uw College niet roet mij van Gisteren werd de 31-jarige H. W. B. uit Venlo er door een agent op betrapt dat hij in Schiedam een tomaat uit een fruitstalletje weg nam en in de mond stak. Hij werd, nog met volle mond, aangehouden. Te bevragen bij het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 912.30 uur cn 2—6 uur: Groen kindertasje, 3 portemonnaie's, geblokte sjaal handdoek en zwem broek, kindermuts, boord van over hemd. Te bevragen bü de vinders: Kanarievogel, Etroan, Oostsingel 34', zwart hondje, A. Bijl, Lekstraat 28b: rubber zadeldek. V. d, Ende W. Fran- kelandsestraat 119; duimstok in étui. P. A, Verwey, Dr. BosJaan 33: num merbord met stoplicht, w. Lommers, Vlaardingerdyk 53: electrisch scheer- apparaat, F. v. d. Knaap, le van Ley- den Gaelstraat 18 te Vlaardingen: brandpoiis, P, v. Breda. Villastraat 31: hondennem, A. peters. Noord vest 5b; legitimatiebewijs, j. Wessel, Schie llOa: kmderbrjl, C. A. Bart, FuJtonstraat 21a: bril m étui. J. Harteveld. Over sell lesestraat 5öb; psalmboekje, M, Zonneveld, Ru bensplein 6b; groene au- tostep, G. v. d. Hoek, BoerhaveJaan 79a; i paar beenbesch er roers, P. Daal- mans, v. Ostadelaan 28a; bal. C. van Beek. Rembraudtlaan 20b; vorie auto- step, C. Daalmeyer, Broersvcld 176'4: halsketting. F. Rietdijk, Boerhavelann 122b; armband, Zuiderdum Graaf Flo- ri ss tra at 75; oorbel. R. Koor e vaar, Lange Achterweg 8/1 i: broche, L. Duifhuizen, Boerhavelaan 115a; hals ketting. P Voogd, van Ruijsdaellaan 24; halsketting j. Foncke. Vlaardm- gerdtjk 21b; halsketting. M. Dries, Pr. Fr. Hendrikstraat 35: groen Jtrnder- ïasje. R Snijder?, Korte Achterweg JO. wit kinderschoentje. T. Breuker, Doe- lehofje 5: damesrok, L. van Dorp, Sin- gei 94: badpak en handdoek, W. van Duijn, pr. Fr. Hendrikstraat 8a; ge blokte sjaal. D v. d Berg, Broersvest 46a: kniekous en witte sok. R. Jansen Huijsmansstraat 87 b. gymschoen tie, v Dijk, Jaeobastraat 24; i paar witte kousjes M Wagner, Broersvcld 13b; 2 werkbroeken, i paar schoenen on 1 doosje schoensmeer, H. v. d. Kamp, B,K, laan 262; wit linnen regenjas, P. v, d. Ploeg, prof. Aaibersclaan 08: padvindersriem v. d Velde, Talma- laan 80: I paar witte kinderschoentjes. Van Raay, IJsselmondcsestraat 12; zwart-wit kinderschoen tje de Vries. Hellevoetsestraat i; grijs glacé datnes- handschoen, Jontsma, Rembrandtiaan 52; jongens-regenjas, Schiedamse Ge meenschap, Tuinlaan; kmdervest, C Brugman, Buys Ballotsingel 51a; kin derjasje L. Wqeda, W. Frankelandse- straat 144a: zwarte jas, K. Veldt, Een dra ehtstraat 22b; grijze capuchón met rode voering. H. Veringmeijer. Brug manstraat 10a; zwembroekje. S. Meu- lenburg, Spanjerstraat 143 te Rotter dam: portefeuille, A. Stoutenburg Cel. Siusstraat 40b, tasje, J. Kooij, Fabri- pjein 16a: bruine actetas met inh. 3. Stover Veeniandstraat 27a; kinder tasje Inh.' schoentje en sokje, X Win kelman, oude Kerkhof 3; actetas met inh. V. d. Kappel. Molensingel 27' portemonnaie. Slagerman, Beierlandse- straat 21; actetas met inh., v. Dalen, Lorentsplein 24 (tel. 66887): bruine portemonnale. K, v. d. Berg. Haven dijk I56a: kinderportemonnaie, J. Baart Hoogstraat 156a; witte porte- monnaie, F. Speldt, Daltonstraat 35b: damestas Struik, Vlaardmgerdijk 29. mening, dat Schiedam, gezien de pu blicaties, die m de landelijke pers zijn verschenen, tegenover de bui tenwereld, alsmede tegenover de kunstenaars, die de expositie met hun inzendingen hebben verrijkt, een minder aangenaam figuur heeft ge slagen? GEHUWD: H G L M van Erp 25 j. en J M Trouwborst 28 j F Hel- mich 23 j. en A L van Leeuwen 1 j. F A C O verdijk 20 j. en Th. W Martveldt 18 j. J van Leeuwaar den 28 j. en J M Mojel 25 j. A VJaardingevbroek 25 j. en LF Don kersloot 20 j. j J Zorge 30 j. en A de Boer 23 j- A J A Kraaijeveid 27 j. en G A S de Bruin 26 j A Vre- meljer 32 j. en G C Kie'a 30 j. C v d Graaf 42 j. en M Slavenburg 38 j. J J H Loch 29 j. en C 3. Vre- debregt 24 j. H B Meijer 35 j. en B J B Bart 28 j. J dc Vries 22 j. en C M M Heeze 17 j. E van Kam pen 28 j. en A F Maas 21 j. J v d Steen 26 j. en A. ter Horst 20 j. J Wissekerke 25 j. en J M Buurman 23 j. J S de Borst 40 j. cn G P Rou- wecd 32 j. J Wöbler 2 j, en T Stolk 26 j. ONDERTROUWD: J M Adriaan- sens 27 j. en J E J Huisman 25 j. F v d Akker 23 j. en D C Tertoolen 22 j. M J van Emmers loot 22 j. en W J M Jansen 19 j. B J Faber 27 j. en G J Meijer 28 j. S N Gouka 32 j. en M L Roijers 21 j. A van Grootveld 26 j en Th J de Ruijter 24 j, P van Heiten 27 j. en D J Mostert 32 j. L Hoeijenbos 27 j. en M J Slootweg 28 j. F J de Jong 27 j. en C J M van Pelt 21 j. R Kem- mer 32 j. en G H van Uggelen 28 j. H L van Laanen 26 j. en J C G Steens 20j. W van Logchem 49 j. en A Bal 54 j. C Meijer 25 j. en J Rob- beregt 24 j. A van Oossanen 21 J, en M A v d Kraan 20 j, J C Post 19 j, en H W Bockkom 19 j. G J Seip 26 j. en D Visser 24 j. Th P. Termijn 23 j. en N Kw'st 23 j. GEBOREN: Johannes, z v J v d Jeugd en M J Schotman Henry J M, z v H J de Klerk en N J Lauf- fer. Cornelis A J, z v H C de Leede en G C Neelen. Hondrika, d v P Groen en F M Boelhouwer. De bezoekcijfers van het Vacan- tiefeest 1954 luiden: Avondvoorstellingen Plantage 10505; Jeugdvoorstellingen 187 69; Torenbe- kiimmen 2631; Puzzletocht v. d. jeugd 1129; Wielerronde 3434; Voet balwedstrijd PolitieLuchtmacht 1059; Exposities Lange Haven 17618; Kunstzwemshow, Poppentheater, Jazz-festival 2127; Vuurwerk ca. 40.000. ROTTERDAM. Vier jongens uit Rotterdam-Z^td zijn sinds tien Jagen zoek. Het vermoeden bestaat, dat zij pei tscliip naar Frankrijk zjjn. vertrok ken om zich te melden voor het vreemdelingenlegioen. Het zün de 17-jarige Piet Edel uit de Dordtselaan, de 18jarlge Cor Langstraat uit de Jasmijn straat; de 18-jarige Frans van Alphen van de lependaal en de 15-jarige Mohammed Nagi van de Breeweg. Vorige week Dinsdagavond Verlie ten de knapen omstreeks tien uur hun huizen. Zij zijn die nacht niet meer thuisgekomen en de ongeruste ouders hebben toen onmiddellijk aangifte gedaan bij de politie. Dit gebeurde 's nachts om 2 uur. De jon gens zouden 's avonds nog zijn ge zien in een café op Katendrecht, waar zij met een Griekse zeeman gepraat zouden hebben. De ouders vermoeden, dat de knapen op een schip zijn gesmokkeld en zo naar Frankrijk zijn gereisd. Zij waren niet in het bezit van paspoorten en hadden niet de beschikking over geld. Het merkwaardige is, dat de knapen goede betrekkingen hadden en er dus geen redenen waren voor een wanhoopsdaad. De Rotterdamse politie heeft uit gebreide nasporingen verricht en daarbij de hulp ingeroepen van de Parijse Surèté, Elk spoor van de knapen ontbreekt echter tot dusver. De moeder van Piet Edel heeft zich gewend tot de parognist G. Croi- set uit Enschede, een „proefpersoon" CALCUTTA In de wetgevende vergadering van West-Bengalen is Donderdag meegedeeld, dat bij de jongste overstromingen in deze staat 144 personen zijn verdronken en 50 000 dorpelingen dakloos zijn ge worden. De materiële schade wordt geschat op ongeveer 160 milliocn gulden. In het aangrenzende Oost-Pakistan hebben ongeveer acht roil Hoen per sonen van de overstromingen te lij den. Het peil van de rivieren stygt nog steeds en alle spoorwegverkeer is gestremd. DJAKARTA. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft Vrijdagmiddag in Dja karta herhaald, dat Australië gekant is tegen het opnemen van de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda van de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Minister Casey noem de Nieuw-Guinea het enige probleem dat tussen Indonesië en Australië bestaat. Voor het overige onderhou den wij de beste betrekkingen, zei- de hij. Casey herhaalt belofte: Steun van Australië aan Nederland in Nw-Guinea kwestie SYDNEY. De Australische mi nister van buitenlandse 2aken, Ri chard Casey, die zal optreden als voorzitter van de Australische dele gatie op de korr.ende algemene ver gadering der Verenigde Naties, her haalde, voordat hij Donderdag naar de conferentie te Manilla over het Z.O. Aziatische veidcdigiugsverdrag vertrok, dat Austialië de handha ving der Nederlandse souvereimteit over Westelijk Nieuw Guinea zal steunen. De heer Casey acht de kwestie Nieuw Guinea van bijzonder belang voor Australië. Hij herinnerde er aan, dat Australië reeds meermalen te kennen heeft gegeven, gekant te zijn tegen enige wijziging van.de status der Nederlandse souveremi- tcit over Westelijk Nieuw Guinea. Drie elftallen van Martinit zullen Zondag voor het nieuwe voetbalsei zoen in het veld treden. Het eerste elftal speelt tegen ba- turnus, een tegenstandster waar ter dege rekening mede gehouden dient te worden. Het 2e ontvangt des morgens om half tien Het NoorcLn 2, terwijl het derde om 12 uur eveneens thuis speelt tegen GLZ 2, In verband met het uitvoeren van schilderwerk zal de Oranjebrug in de nacht van Vrijdag (3 September) op Zaterdag (4 September) van 12 tot 6 uur v.m, voor alle verkeer zijn afgesloten. Door de personeelsveren. „Gusto" is het ontspanningsseizoen dit jaar al vroeg ingezet! Want door de toneel groep „Magna Pete" uit Rotterdam Is gisteravond het toneelspel „Moord In het Klooster" op die planken gebracht in het Passage-theater. De voorzitter van de vereniging, de heer M. Wink, leidde met een kort woord de avond in en verklaar de tevens hiermee het „seizoen" voor geopend. Hij uitte tevens zijn erkentelijkheid jegens de spelers van .Magna Pete" die als reddende engelen waren op getreden. Want aanvankelijk zou het gezelschap Laseur de avond verzor gen, maar aangezien dit gezelschap plotseling verhinderd was moest „Magna Pete" op korte termijn in vallen. Gezien deze omstandigheid mag het spel, dat getoond werd, wel de waar dering heoben. „Moord in het Kloos ter" is een stuk naar het gelijkna mige boek van Eric Shepherd en het heeft 12 taferelen nodig om via een vrij ingewikkeld maar spannend ver loop naar een onverwacht einde ge bracht te worden. Zoals we van „Magna Pete" ge woon zijn, werd ook dit stuk onder regie van Albert Welling uiterst vlot gespeeld en de spanning steeg naar mate het politionele onderzoek vor derde. De bloemen die aan het einde van de avond werden aangeboden waren dan ook alleszins verdiend. Of het nu de spanning in het stuk is geweest of het voor September wel zeer warme weer weten we niet, maar een feit is het dat na de pauze de colberts door de meeste heren werden uitgedaan. „De Dilettant" opent Zaterdag avond het nieuwe toneelseizoen in het geheel vernieuwde „Musis Sa crum" met het luchtige vacantie- spel „Papa mag het niet weten" var de auteur Bert Peek, onder regie van de heer J. Nijs. De muziek wordt verzorgd door de „Hasselt band", van prof. Tenhaeff, docent in de pa rapsychologie te Utrecht. Deze pa rognist, aan wiens betrouwbaarheid in parapsychologische kringen niet wordt getwijfeld, heeft medegedeeld dat Piet Edel zich op zee bevond en op weg was naar Marseille. De heer Croiset zei, dat er we! sprake kon zijn van hot Vreemdelingenlegioen doch dat Piet Edel niet zou worden aangenomen en dat hij weer spoedig thuis zou zijn. NIEUW DELHI India heeft een Portugees voorstel aanvaard tot het beginnen van besprekingen op 7 September over het aanwijzen van neutrale waarnemers voor de be studering van de toestand aan de grens tussen de Portugese gebieds delen en India. India heeft echter voorafgaande voorwaarden niet wil len aanvaarden. (Op 30 Augustus was te Lissabon bekendgemaakt, dat de Portugese regering opnieuw heeft voorgesteld besprekingen te voeren over de aanwijzing vanneu- tiale waarnemers). India heeft het Portugese verzoek om Portugese autoriteiten naar de „bevrijde" enclaves van Dad ra en Nagar Aveli door te laten, afgewe zen. Een t dergelijke „illegale grens overschrijding'' kon niet worden toegelaten. LISSABON. Van welingelichte zijde is Donderdag te Lissabon ver klaard, dat enige dagen geleden verscheidene leiders van de natio nale democratische oppositiebewe ging, onder wie de bekende wis kundige Ruy Luïz Gomes, zijn aan gehouden. De nationale democratische bewe ging is reeds sinds lange tijd ver boden en de leiders ervan hebben verscheidene malen terechtgestaan. Onlangs gaf de beweging een ge schrift uit, waarin er op werd aan gedrongen het geschil met India langs de weg van onderhandelingen op te lossen. DEN HAAG, De regering hoopt, dat reeds deze maand begonnen kan worden met het uitbetalen aan de In dische oorlogsslachtoffers. Tot dusver zijn ruim 48.000 aanvragen binnenge komen. De door omstandigheden van ver schillende aard vertraagde instelling van de commissie van bijstand heeft geen invloed gehad op de uitvoering van de beraamde voorzieningen. De administratie van de duizenden aanvragen hoeft uiteraard wel tijd gekost. Dit is o.a. geantwoord door de mi nister zonder portefeuille mede namens de minister van Buitenlandse Zaken op vragen dienaangaande van het Tweede Kamerlid de heer De Graaf. Illegaal onze grens over ENSCHEDE. Mr J. Wolthuis, een der leiders van de NESB zal op 22 September voor de kantonrech ter te Enschede terechtstaan we gens illegale overschrijding van de Nederlands-Duitse grens. Zoals bekend is hij in Juni van dit jaar te Flensburg veroordeeld wegens illegale overschrijding van de Deens-Duitse grens. AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië heeft Donderdag de am bassadeurs van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten medegedeeld dat Jordanië „verplicht zal zijn zijn houding t.a.v. de Palestijnse wapeti- stüstandsovereenkomst te herzien, indien Israël niet ophoudt met het uitvoeren van herhaalde aanvallen langs de Iraëlisch-Jordaanse Ije- standsgrens". De koning voegde hieraan toe dat Jordanië tot dusvere zijn bestands- verplichtingen is nagekomen. DEN HAAG. Naar aanleiding van een bericht, dat mr H. J. Reinink secretaris-generaal van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, binnenkort zou worden benoemd tot cultureel attaché te Pa rijs en in die functie de heer R. de Roos zou opvolgen, deelt men ons van de zijde van het ministerie me de, dat het niet in de bedoeling van de minister ligt tot een dergelijke benoeming over te gaan. De heer Reinink heeft geen verzoek tot ont slag uit zijn functie ingediend. Meisje met lioofd onder vrachtautowiel (Van onze correspondent) OSS. Het vijfjarig dochtertje van de heer F. Arts te Reek (N.-BA is Donderdagavond om zes uur met haar fiets gevallen en daarbij met haar hoofd onder het achterwiel van een haar achterop rijdende vracht auto gekomen. Het kind was onmid dellijk dood.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1