Burgerlijke Stand op schrijfmachine Rampenfonds heeft thans nog f 17 millioen te besteden Oude registers vastgelegd op micro-films Chefarine4 Ministers van Benelux namen belangrijke beslissingen Parijs wil beperkte Europese bewapening Negen heit de klok55 wordt Mam-tam55... oorts Ongepaste grap leidde toch tot bustocht Kantoor werkt (met zeven man nu) op volle toeren JEUK GELEZEN--. ALS ONTWERP WET WORDT Autoriteiten tijdens proefvaart gestrand „Generale" van Farnborough verregend Voorwaardelijke straf voor scholieren die stalen om te fuiven Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! AKU gaat enkalene - nieuw kunstgaren - fabriceren Nederland begenadigt vijftien Japanse oorlogsmisdadigers Herdenkingszitting verzandde in lange, stille verbazing Denen en Noren gaan niet naar conferentie in Londen D.B.D. Immigratiebepalingen in VS enigszins verruimd en gewogen 4/o o tl will KRO IN HET KOMENDE SEIZOEN Luisterspelprijsvraag voor Nederlandse auteurs Aspirin ilm Romeo en Julia' in Venetië bekroond In ons land zijn 48 bedrijven uit VS gevestigd Indiaantje spelen OUDJES EERST TELEURGESTELD Welwillende Amsterdammers maakten laffe streek goed W oensdag 8 September 1954 3 DEN" HAAG. Het gebruik van schrijfmachines zal het mogelijk maken tot vereenvou diging der administratie van de Burgerlijke Stand te ko men, als het ontwerp, dat mi nister Beel bij de Tweede Ka mer heeft ingediend, wet wordt. Het is een onafwendbare eis al dus de toelichting: dat de veelom vattende administratie V3n de Bur gerlijke Stand zo rationeel mogelyk wordt georganiseerd. In dit verband wordt het als een gemis gevoeld, dat bij het opmaken van de akten en van de dubbelen geen gebruik kan worden gemaakt van de schrijfmachine. Weliswaar wordt een verbod daar toe in ons burgerlijk wetboek niet gevonden, maar de vastbladigheid van de registers wordt er in veron dersteld. Een normale schrijfmachine is voor het typen in registers niet in gericht. Bij de uitvoering van de wet van 2 Juni 1949 bleek, dat akten van over lijden van vermisten met de machine in doorslag konden worden vervaar digd zonder daarbij met bestaande bepalingen in botsing te komen. De daarbij opgedane gunstige ervarin gen geven aanleiding om het met de schrijfmachine vervaardigen van ak ten en dubbelen op ruimer schaal mogelijk te maken. Het nu ingediende ontwerp veroor looft, de akten op losse bladen te schrijven, waarmede de weg wordt vrijgemaakt voor het gebruik van de schrijfmachine bij het opmaken van de akten. By algemene maatregel van bestuur zal worden bepaald on der welke voorwaarden van dit hulp middel gebruik mag worden gemaakt Het is intussen wenselijk, dat die los se bladen tot vastbladige registers worden samengevoegd, waardoor de volledigheid gewaarborgd blijft. De bergruimte, nodig voor het op bergen van de registers van de Bur gerlijke Stand, zal over de komende honderd jaar een veelvoud bedragen van de thans daarvoor beschikbare ruimte. Hierop kan worden bespaard door gebruik van microfilms. Dit hulpmiddel zal toepassing kunnen vinden nu de ontwikkeling van de techniek de waarborg biedt, dat de langdurige houdbaarheid van die films verzekerd is. In het ontwerp is bepaald, dat in de daarvoor aan te wyzen gemeenten geen dubbelen der registers zullen worden vervaardigd, doch in plaats daarvan fotografische reproducties Voorts is voorzien het geval, dat be staande registers zullen worden ver vangen door fotografische reproduc ties. BOLSWARD. Een officieel ge zelschap burgemeesters, autori teiten van loodswezen, reddings- maatschappjjen en departement van Waterstaat heeft Dinsdagavond op het Uselmeer benauwde ogen blikken beleefd. De 170 gasten, die de proefvaart meemaakten van het kustvaartuig „Draka", liepen met dit vaartuig op weg van Staveren naar Makkum aan de grond. An derhalf uur lang, terwijl het snel donkerde, worstelde het schip om vrij te komen, daarbij geassisteerd door vissersboten. Het lukte ten slotte, de boot weer vlot ie krijgen, maar varen naar Makkum kon niet meer. Daarom zette de „Draka" koers naar Kornwerderzand, waar het gezelschap van boord ging. Met bussen reed het terug naar Mak kum. LONDEN. Maandag is op het ten Westen van Londen gelegen Farnborough de generale repetitie van de Britse luchtvaartbeurs 1954 in het water gevallen. Voor het eerst sinds het einde van de twee de wereldoorlog konden de duizen den technici en circa vierhonderd journalisten, uit alle delen van de wereld, zich niet verlustigen in de aanblik van in het zonlicht glin sterende gladde vliegtuigen, maar moesten zy op deze vóór-show een goed heenkomen zoeken onder tent zeilen. Zij zagen de brullende straalmotoren stortbuien van re genwater over de startbaan ver spreiden en vingen in de grijsgrau- we verten zo nu en dan een glimp op< van een juist vertrokken ma chine. Voor het eerst ook in de geschiedenis van de Britse lucht vaart moesten de vliegers die nog wel met hun vliegtuigen door de zeer laag hangende bewolking sneden, „aan de praat" worden ge houden: de radar op het vliegveld volgde hun bewegingen en de man achter het radarscherm leidde de vlieger ..pratende" om, over en op bet vliegveld. Het weer was zo slecht, dat 'n vlieger meldde dat hij van zestig meter hoogte al geen grond meer zag. ARNHEM. De rechtbank heeft de 20-jarige scholieren J. C. de M. uit Arnhem en J. W. D. S. uit Velp, die er van waren beschuldigd geld te hebben weggenomen uit offer bussen van kerken, teneinde aan schooliuifjes te kunnen deelnemen. veroordeeld tot drie maanden voor- j waardelijk. (Advertentie I.M.) Door belangrijke ontdekkingen op hst gebied van pijnbestrijding is hot mogelijk geworden een tablet te maken dat inderdaad beter en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen falen. De kennis van pijnbestrijding is in de foop der jaren rege/mahg groter geworden. Geleerden hebben vasf- gesield W&ax* en hoe pijn anfsieaf en zij hebben geleerd pijn ie mafCfl» Daarna hebben zij kans r-pzien de werking van een der oudste fjijnbe 'rijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen - en ook bij griep - beter dan elk middel afzonderlijk. TEGEN P LINEN an GRtEP, 2OTA0LETTEN i 85« (Van onze correspondent) EMMEN Op het industrieter rein van de Enkalonfabriek is een aanvang gemaakt met het bouwen van een proeffabriek ten dienste van de fabricage van „enkalene", een nieuw garen, dat de AKU zal gaan fabriceren. Het 25 meter hoge gebouw krijgt vijf verdiepingen en het nevenbe- dry'f twee. TOKIO Het Japanse ministerie van justitie heeft bekend gemaakt, dat vijftien Japanse oorlogsmisda digers, die door de Nederlandse re gering zijn begenadigd, Zaterdag uit de Sugamo-gcvangenis in Tokio zul len worden vrijgelaten. PARIJS. In Franse regeringskringen denkt men op het ogenblik aan een nieuw schema dat paal en perk zal stellen aan de manschappen en bewa pening van alle andere Westeuropese landen, speciaal van West Duits land. Een dergelijk limiet moet zorgvuldig vastgesteld worden teneinde te voorkomen dat een bepaald land te sterk wordt. Anderzijds moet een minimum vastgesteld worden teneinde te voorkomen dat bepaalde landen zich aan hun verplichtingen onttrekken. De Franse autoriteiten willen niet meedelen welk orgaan zy met de controle hiervan willen belasten, maar het is duidelijk dat dit geen supra-nationaal lichaam zal zyn. (Advertentie LM.) Niet krabben. De helder vloeibare D.D.D. kal meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen en geneest tot diep in de huidponén. WASHINGTON. President Eisenhower heeft een wet onder tekend, die het mogelijk maakt, dat personen, die overigens aan de voorwaarden van emigratie naar de V.S. voldoen, doch zich schul dig hebben gemaakt aan een ge ring vergrijp, een immigratie-vi sum ontvangen. Deze wet, die goedgekeurd werd op de sluitings dag van het Congres, vorrat de eerste wezenlijke herziening van de immigratiewet van 1952 van Mc Carran-W alter. Vroeger mochten zij, die zich aan een klein vergrijp schuldig hadden gemaakt, Amerika niet als immi granten binnenkomen. Hierdoor kon den in sommige gevallen Ameri kaanse soldaten hun in het buiten land gehuwde vrouwen niet mee naar huis nemen. DEN HAAG De directeur van het Internationale Padvindersbureau te Londen, generaal D. C. Spry, ver toeft op het ogenblik in Nederland op uitnodiging van de Nederlandse Padvindersraad. ELI ASSER „Het huls Ss te klein". Uitgave De Arbeiderspers, Amster dam. Humoristische roman, (f 6-90). Annemarie Selinko „Omnibus", Uit gave AUert de Lange. Bevattende drie romans van de schrijfster van de best seller „Désirée". Het zijn; „Morgen gaat het beter". „Ik was een lelyk meisje" en „Vandaag trouwt myn man" (f 9.75). Job Sytzen „Niet Iedere soldaat sneu velt". Uitgave A, W. Sijthoff, Leiden. Roman over het leven, de zorgen en de stryd van een Nederlands militair in Indonesië m de- jaren '46 tot '43. Met een voorwoord van ds Koningsberger 7.90). Helma Wolf—Catz „De droomgestal te". Uitgave A. A. M. Stols, *s-Graven» hage. Poëtische roman, waarvan het eerste gedeelte zich afspeelt in de Ro meinse tijd, het tweede in dezelfde sfeer tegen de achtergrond van de ze tyd in Engeland, (f 6.90). Rudolf Boorsma „De Jongste bedien de". Uitgave H. P. Leopold, 's-Graven- hage. Roman over een onbegrepen mens, die botst op de hem omringende, onverschillige en soms vijandige -wereld 6.S0). TJailing Dlx „Een kogel voor Oedi pus". Uitgave H. P. Leopeld, *s-Graven- hage. Onderhoudende roman van Ne derlandse bodem. 3.90). C. Baardman „Dokter, ik vertrouw UI". Uitgave La Rlvière Voorhoeve Zwolle, Roman over het leven en de moeilijkheden, waarvoor een arts komt te staan, die huisarts wi) zijn in de bes te betekenis van dit woord, 6.90), Met een inleiding van Antoon Coo- len. Is bij de uitgeverij A. Manteau te Brussel verschenen de bundel „Mensen strijden elke dag", waarm zeven ver halen van hier te lande niet o£ minder bekende Belgisch Limburgse schrijvers bijeen zijn gebracht. Manuel van Loggem „Builen zijn de mensen". Uitgave De Bezige Bij, Am sterdam. Roman over een man, die zich onder invloed van oorlogsgevolgen ver vreemd heeft van de hem omringende wereld Zeer beeldend en met overtui gingskracht verhaalt de schrijver van 's mans omzwervingen, zijn ontmoetin gen en zijn afrekening met de begoo cheling die hem buiten de gemeen scha» stelde U 6.901. 5l11 V/7 BINNENVERING BEO fAdxjcrtpvtip LM.) De beste bedden ooit gemaakt! X^.QHyÏMRÜBB HAZET BEflOEN- EN MATRASSEN.fABftlEKEN TE ZEVENBERGEN TELEfOON N t (Van onze radioredacteur) HILVERSUM. De KRO-programma's zullen zich in het komende sei zoen kenmerken door een grotere spreiding van „licht" en „zwaar". Zo zal de Dinsdagavond zyn „derde programma"-karakter verliezen en de Zater dagavond niet meer uitsluitend aan de lichte muze gewijd zyn. Van kwart voor acht tot negen uur 's avonds wordt op werkdagen een licht programma gegeven. „Negen heit de klok" verdwynt om plaats te maken voor „Tam tam", die gemaakt zal worden door Jan de Cler, Alexander Pola en Emïle Lopez. Pit recreatie-programma begint niet, maar eindigt als de klok negen heit. Onmiddellijk daarop volgt een verheugende doorbraak in de al te zeer op smaak en voorkeur van de minst critïsche luisteraars afgestemde starre Zaterdagavond-schema's een concert, dat weliswaar als „populair" wordt aangekondigd, maar dat louter klassieke muziek, zij het ,voor min der geoefende oren toegankelijke", zal bieden. JAN DE CLER .maakt tam-tam Deze mededelingen werden Dins dag gedaan tijdens de persconferen tie, die de KRO als eerste onzer om roeporganisaties over de nieuwe pro gramma's heeft gehouden. Op iedere KRO-zendavond komen zowel de liefhebbers van serieuze, als die van luchugtz kost aan hun trekken. De Dinsdagavond brengt eenmaal in de vier weken, een uitzending, waarin de begaafde tekstdichter, componist en liedjeszanger Jules de Corte jong leert met gramofoonplaten Voorts zijn voor deze avond o.a, maande lijks drie „ernst" ge" concerten en 'n hoorspelbewerking van een klassiek blijspel geprojecteerd. Advertentie I.M.) Aspinn ill een cche met b« Biyeikmif VENETïë. De jury van het vijftiende internationale filmfesti val te Venetië heeft Dinsdagavond de grote pry's van het festival, de gouden leeuw van Sint Markus, toegekend aan de Brits-Italiaanse film „Romeo en Julia". De onder staande vier films werden be kroond met een zilveren leeuw: ,On the waterfront" (de Verenig de Staten), „Sjitsj! Nin No Samoe rai" (Japan), „Sansjo Dajoe" (Ja pan) en ,»La Strada" (Italië). Jean Gabin verwierf de Graaf- Volpi-van-Misuratabeker voor de beste acteur voor zijn rollen in de films „Touchez pas au Grisbi" en „Air de Paris". De Graaf-Volpi- beker voor de beste actrice werd dit jaar niet uitgereikt. Op elke uitzendavond wordt een programma van vyftien minuten, ge- wijd aan katholiek nieuws en actua liteiten gebracht. Deze „Echo", die te vergelijken is met de NCR V-radio krant „Vandaag", wordt afgesloten met het babbeltje van de „gewone man". Voor de uitvoering van lichte mu ziek heeft de KRO enkele nieuwe ensembles, waaronder een ballroom- orkest, geformeerd uit de xn haar dienst zynde musici. De „kleur" van deze nieuwe orkesten verschilt van die der oude: het accent wordt van de strijkers naar de houtblazers ver legd. Teneinde het Nederlandse luister spel-repertoire te verrijken heeft de katholieke omroep een luisterspel- prijsvraag voor Nederlands schrij vende auteurs uitgeschreven. Inge zonden kunnen worden oorspronke- lijke luisterspelen geen bewerkin gen van reeds gepubliceerde romans dus met een tijdsduur van maxi maal 50 minuten. De prijs bedraagt 3.000. Indien hij onverdeeld zal worden toegekend, verbindt de KRO zich het spel op zijn kosten in het Frans te doen vertalen en het aan alle grote Europese en Amerikaanse omroeporganisaties toe te zenden. j Middelburgse literatuur prijs in drieën gesplitst MIDDELBURG, De jury voor het toekennen van de literatuur prijs van Middelburg heeft geadvi seerd de prijs van f 750 in drieèn te splitsen en de inzendingen van mevr. S. Gruep-Roldanus (Amster dam), mej. Tina Keiler (Middel burg) en Louis Vleugelhof (Rotter dam.) elk met f 250 te honoreren. De 19-jange H. P. Colmjong (Bre da), komt, volgens de jury, in aan merking voor een aanmoedigings prijs Het gemeentebestuur heelt het advies der jury opgevolgd, Adenauer's partij herwint absolute meerderheid BONN De Christen-democrati sche party heeft de absolute meer derheid in de Bondsdag herwonnen, die verloren was gegaan, toen een van de leden, Karl Schmidt-Witt- mack, naar Oost-Duitsland uitweek. Bekend gemaakt werd dat Rudolf Mayer-Ronnenberg, die tot nu toe in de Bondsdag de vluclitelingenpartij vertegenwoordigde, omgezwaaid was naar de Christen-democratische zijde. Volgens de mening van de Fran sen zal de conferentie van de ne gen landen die volgende week in Londen mogelijk bijeen zullen ko men geen beslissing brengen inzake de Duitse herbewapening. De Fran sen verwachten, dat m grote lijnen een plan opgesteld zal worden voor het toevoegen van Duitse strijd krachten aan Se defensie van het Westen. Bondskanselier dr Adenauer wenst een uitstel van de door de Britse regering voorgestelde conferentie. Hij heeft ook te verstaan gegeven, dat hij liever geen conferentie van negen mogendheden wenst, als deze zo slecht zou worden voorbereid, dat een mislukking als in Brussel geriskeerd zou worden. Een uitstel, al is het slechts enkele dagen, acht de bondskanselier alleen al gewenst omdat hij er in elk geval prijs op stelt het aangekondigde debat over de politieke toestand in de Bonds dag te doen houden voordat hij naar Londen gaat. Canada is bereid deel te nemen aan de conferentie te Londen op voorwaarde, dat zij niet in strijd komt met de vergadering van de raad van ministers van de Navo, die er op volgt. De Nederlandse regering is be reid, een uitnodiging om een even tuele conferentie in Londen naar aanleiding van het mislukken van de Europese verdedigingsgemeen schap bij te wonen, te aanvaarden. De Noorse regering heeft besloten niet om een uitnodiging voor de Londense conferentie te verzoeken, ildus heeft de minister van Buiten landse Zaken, Lange, Dinsdagavond verklaard. Hij zeide, dat hij overleg bad gepleegd met de Deense rege ring. Men was van oordeel, dat het op dit ogenblik niet juist zou zyn een initiatief in die richting te ne men. (van onze correspondent) BRUSSEL. Het Benelux-minis- terscomité, dat Dinsdag hier bycen was, heeft nog geen twee uur ver gaderen nodig gehad om een res pectabel aantal besluiten te nemen. Die snelheid is zeker niet in ge ringe mate mede bepaald door de sfeer van feestelijkheid, die Ge tiende verjaardag van de onder tekening der Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douane-overeenkomst met zich bracht. Eén der belangrijkste beslissin gen is, dat een nieuw ontwerp tot instelling van een parlementaire Beneluxraad werd aanvaard. Men moet er wel rekening mee houden, dat het hier voorzover het Neder land betreft om een principiële aanvaarding gaat door de aanwezi ge ministers. Het kabinet als ge heel heeft zich over het nieuwe protocol nog niet uitgesproken. In dit in principe geaccepteerde protocol is nu ook opgenomen het recht van initiatief, dat het Bene- lux-parlemcnt zal hebben, iets dat in vroegere ontwerpen ontbrak. Om de feeststemming met te ver storen is er niet al te veel gespro ken over de zo precaire kwestie van het landbouwpiotocol en de Nederlandse wensen, op dat gebied- Het mmisterseomitc besloot tot het instellen van een werkgroep, die voorstellen moet doen tot het op richten van een gemeenschappelijk instituut voor de bestudering der agrarische kostprijzen. Men werd het er over eens, dat de ministers van Landbouw van de drie landen vast zitting zullen hebben in het mi msterscomi té. Een ander belangrijk en ingewik keld agendapunt betrof de gemeen- schappely ke Benelux-liheralisatie- bjst, waarover moeilijkheden be staan. In wezen is er Dmsdag met veel meer gebeurd dan dat men el kanders mening heelt aangehoord en dat men het eens werd over de noodzaak bet gemeenschappelijke liberaüsatiepercentage, zoals de OEES had gevraagd, te verhogen. Met betrekking tot de uruticatie van accijnzen heeft men de belang rijke beslissing genomen per 1 Octo ber een zodanige stap te nemen met betrekking tot de tabak. Voor mine raalwater en bier werd besloten per 1 Januari 1956 tot unificatie over te gaan. Het ministerscomité is het ook eens geworden over „de noodzaak ge meenschappelijk op te treden by de verdediging van de belangen der drie landen tegen bepaalde handels- practyken". Bedoeld is bij voorbeeld als Benelux op te treden tegen de Franse dumping op het terreur van vlas en linnen. Na het afhandelen van deze reeks zakelijke kwesties hebben de delega ties op het departement van minister Spaak te zamen de lunch gebruikt, 's Middags volgde in het Paleis der Academiën een plechtige herden- kingszitting, waar de heren Teirlinck (Belgie), M. A, Rcmalda (Ned.) en Margue (Luxemb.) 'n aantal aspecten van Benelux hebben belicht. Deze bijeenkomst eindigde jammer genoeg met een klein ongelukje toen bleek dat de dne volkshederen. die zouden worden gespeeld, niet tot klinken konden komen, aangezien de gramo foonplaten afwezig waren. De tilrij- ke aanwezigen die zich reeds had den verheven, konden dan ook niet veel anders doen dan na een lange stille verbazing uiteen gaan. UTRECHT Volgens het Instituut voor Nederlands-Amerikaanse Indu- triele Samenwerking hebben op het ogenblik 48 belangrijke Amerikaanse ondernemingen met een eigen of een gecombineerde leiding een vestiging in Nederland. Bij het instituut be staat de verwachting dat, mede dank zij gunstige reacties in Amerikaanse bladen, zoals laatstelijk in het tijd schrift „Fortune", de belangstelling van Amerikaanse fabrikanten nog zal toenemen. CASTELLON DE LA PLANA. In het dorp Artana (Spanje) zijn twee jongens die bij het indianen- spel als blanken fungeerden net op tijd van_ de verbrandingsdood ge red. Dc jongens, zeven en tien jaar, waren door hun „rode vijanden" aan twee palen vastgebonden. Hier na werd het gras in brand gesto ken, dat zij om de palen gelegd hadden. De twee jongens werden gered door enige mijnwerkers, die toevallig langs hen kwamen, juist op het moment toen de vlammen hun kleren bereikt hadden. Een van de jongens is in ernstige toestand in oen ziekenhuis opgenomen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een helaas onbekend gebleven Amsterdammer heeft zich weer eens een ongepaste grap gepermitteerd, waardoor Dinsdagmorgen ongeveer negentig ouden van dagen in de regen op de Westermarkt te Amsterdam stonden met gezichten waarvan de teleurstelling maar al te duidelyk was af te lezen. Het begon Maandagavond tegen zes uur, toen de secretaris van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Jordaan een brief in zijn bus vond, waarin zesennegentig leden van zyn vereniging werden, uitgenodigd om de volgende dag per autobus een verrassingstochi te maken waarbij koek, koffie en lunch waren Inbegrepen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dag in dag uit hebben zeven mensen nog de handen vol op het kantoor van het Kampenfonds aan het afwikkelen van de vele lo pende zaken en het uitbetalen van bedragen .->* het fonds, dat 136 mil lioen gulden in kas kreeg het grootste bi '~ïi. '\t ooit ter wereld voor een in nood verkerende groep mensen is geg - heeft nog 17 millioen te besteden. En zelfs nu komen er nog giften manen, zij het niet veel. Directeur Alons vertelde ons, dat de ontvangstbevestigingen de mees te zorg geven. „Waren we er maar nooit aan begonnen" zuchtte hij. Met enkelvoudige giften is het niet het moeilijkste. De gecombineerde geldzendingen met niet kloppende opgaven zijn evenwel stuk voor stuk ware puzzles. „Als we alle schen kers direct hadden willen schrij ven zouden we wel 500 mensen hebben nodig gehad. Nu konden we het in de drukke tijd met 40 mensen af". Van de bovengenoemde 136 milli oen is f86.5 millioen gebruikt voor vergoeding van de huisraadschade waarvoor nog steeds schaderappor- ten binnenkomen. Zo kort na het droogvallen van Schouwen-Duzve- land is het schadebureau te Zïerik- zee nmL nog niet klaar met zijn werk. Men verwacht, dat men bin nen enkele maanden alle rapporten kan hebben behandeld. Het ligt niet in de bedoeling om ter zijner tijd een saldo achter te houden. „Het geld, dat binnenkwam was voor de rampslachtoffers en dat mogen wij naar mijn mening ook alleen maar voor hen gebrui ken" zei de heer Alons. De kosten voor het werk van het fonds worden geheel bestreden urt de renten van de binnengekomen gelden al waren die renten dan ook niet hoog. Omdat er zo enorm veel vrijwillige hulp was ook op ma terieel gebied kon het Rampen- fondskantoor aan de andere kant ook goedkoop werken zodat de ge ringe rentebedragen toch toereikend bleken te zijn. Zeven millioen werd uitgekeerd aan de zwaar getroffen middenstan ders m. het voormalig rampgebied, die met een grote bedrijfsschade zaten. Omdat zij echter in het afge lopen jaar zeer goede zaken heb ben gedaan en vooral de textiel handel, ondanks de kledingverstrek kingen floreerde, kon met de beta ling aan de middenstanders eerder worden gestopt dan men verwacht te. Een meevaller was ook de uit kering aan weduwen en wezen op lange termijn. Hiervoor was een som van £13 millioen uitgetrokken. Naderhand bieek, dat aan deze kwestie een onverwacht trieste kant was, die een bedrag van vijf mil lioen voldoende maakte; in vele gevallen waren gehele gezinnen om het leven gekomen en waren er geen weduwen, en wezen meer. Wat doet een mens bij zo'n uniek aanbod? Hij stapt over zijn wantrouwen heen. Dat deed ten minste de secretaris, die redeneer de: "Wanneer ik niet ga en de bus sen komen inderdaad morgen om daar niemand te vinden dan zegt men zeker: „O, die ouden van da gen kunnen zo'n uitstapje zeker niet gebruiken. Dat is ook eens, maar nooit weer." En dus stonden die ne gentig oudjes sommigen al een uur voor het vermeende tijdstip van vertrek bij elkaar op de Westermarkt en hoopten op de komst van de auto's. Maar daar bleef het bij, want er kwam nie mand en er zou ook niemand ko men. De eerste die zich dat vol doende realiseerde, was de eigenaar van het koffiehuis „De Wester to ren" die de natte en teleurgestelde wachtenden binnenriep en hen gra tis van warme koffie voorzag. En intussen werd het met iedere mi nuut duidelijker dat men 't slacht offer was geworden van een ellen dige en misplaatste grap. Tot men tenslotte ver na negen uur in wanhoop maar rechercheur a. de Roos van het politiebureau Warmoesstraat opbelde, die twee grote bussen voor van' Maarse en Kroon wist los te krijgen. Toen ging de tocht tóch door. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van het Nederlandsehe Rode Kruis heeft in overleg met net interna- tonale comité van het Rode Kruis en met de Liga van Rode Kruis Verenigingen, beide te Genève, een bedrag van 10.030 Zwitserse francs ter beschikking gesteld voor de vluchtelingen in Vietnam, Dit vliegtuig is u'el uit Amerika ajkomstig maar behoort niet tot het heir der snelheidsmatadors. Inte gendeel de Custer Channel Wing 5 kan langzamer vliegen dan welk ander toestel ook en bereikte kort geleden bij 'n o/jictele proefvlucht een miniuwt snelheid van 171/, JciZo- meter, een tempo, dat u en wij makkelijk op ons (niet brommend) fietsje halen. Anderzijds kan de ty pische machine ook met een nor male dienstsnelheid vliegen en zou op die manier de ideale combinatie vormen van nor maal vliegtuig met abnormaal lage landingssnelheid. Een Noors schip loste in Valparaiso (Chilii Maandag een krat waarop stond „Porcelem voorzichtig hanteren". De kist schoot een metertje of wat boven de kade uit de takels cn kwam (tot ieders stomme verbazing) niet met een afgrijselijk gerinkel, maar met een doffe smak op de stenen te recht. Toen bleek, dat er «cn lading communistische propaganda-lectuur ;n zat. afkomstig uit Rostock (O.-Duits- land), De wetenschap heeft pas uitgere kend. dat de wereldbevolking toe neemt met 100.00D zielen per etmaal. Dat is per jaar 36,5 milkoen. Oude cij fers spraken nog van 25 millioen. Doch die rekenaryen waren van i!H9. De Britse Nuffield-Stichting heeft een zeer deskundige commissie inge steld. die twee jaar lang gaat onder zoeken of televisie een zegen of een vloek voor de jeugd is. Wy zouden m onze onschuld zeggen: beide. Ook een lekkere sigaar kan een vloek 2ijn. Als u het brandend eind m de mond steekt by voorbeeld. Tijdens het jongste weekend stal een weduwnaar uit de haven van South Queneesferry (by Edinburgh) een jacht cn zeilde uit met zijn twee kinderen en zijn iwee honden. Voor de hulpmotor had hij 8 (acht) liter benzine aan boord. En hij wilde naar Amerika. De kustwacht heeft de gek teruggehaald. Met zijn twee kinderen. Met zyn twee honden. Een benoeming bij Scotland Yard: de heer William Chapman (56) is hoofd geworden van de afdeling Moordzaken. Hy heeft de bynaam „de cherubijn", omdat meneer Chapman er uit ziet als een kinderlijk mannetje. Hy heeft. al. dus zyn vrienden, een erg goedmoedig uiterlijk. Zijn. zakelijke vijanden weten het anders I Uit Luzern wordt ons bericht dat daar Zondag een hagelbui heeft ge woed, die zulke omvangrijke hagel stenen op zijn repertoire had dat in een tuin vyftig gedode vogels werden gevonden, ÏCu een Bescherming Vogel- bevolking in Luzern? Dinsdag is een vrachttrem tussen Londen en Edinburgh bü hel plaaLje Warkworth ontspoord. De trein zat vol met kisten snoepgoed. Tussen de wrakstukken, die zich 7 meter hoog opstapelden, lagen duizenden bonbons. Langs de iyn kronkelde honderden meiers ver een sliert toffees, tover ballen bruidsuikers en katjesdrop. lid van het personeel van de trein werd licht gewond. De kinders van Warkworth hepen bol van d« snoep va lustten 's avonds geen eten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2