Verboden stad" PEKING stond open voor Britse delegatie H Algerië in rouw Proces-Schmidt geopend voor Landgerecht te Djakarta iVt door CLEMENT ATTLEE Openhartig gesprek over Formosa Duitsland beschermt zeven van Breda DtRi - VX - Opnieuw schoolstrijd in België oorts. GELEZEN--. WM H mi H5H5 ■;,S Toasten Deel van China Incident Dit product is 100%! NEDERLANDSE KRINGEN IN BONN: Behandeling oorlogsmisdadigers in Duitse bladen gecritiseerd fgSHB en gewogen j Vrijdag 10 September 1954 3 1 ~1S~ T i DO -B-v -r r xti t v (Advertentie I.M.) FAN Oelan Bator vlogen wij een aantal uren ober de Mongoolse woestijn. Eerst was er nog wal schaarse vegetatie, maar later maak te deze plaats voor volslagen onvruchtbaarheid. Op een bepaald punt vertelde men ons, dat we nu in China waren, maar er was niets om de overgang aan te duiden. Later ulogen wij ouer een fantastisch ge bied, dat doorsneden was door konderden droge waterlopen met diepe ravijnen. Vervolgens begonnen de ravijnen in terrassen over te gaan en verschenen er grote dorpen. Deze werden steeds talrijker en het tand kreeg het patroon van in cultuur gebrachte strofcen. Men begon begrip te krijgen uan de bevolkingsdichtheid: iedere centimeter «?cts in cultuur gebracht. Weldra kwamen wij in het gezicht van Peking en kregen wij, er over vliegend, een glimp van de schoonheid van de verboden stad. Even voor een uur landden wij in Peking in grote hitte. Zes charmante Chinese kinderen kwamen naar voren en boden ons allen boeketten aan. Wij werden toen voorgesteld aan dertig a veertig notabelen wie wij de hand reikten. Onder hen bevonden zich lord en lady Lind say, die uit Australië waren geko men om ons als tolken en met hun kennis van het nieuwe Chi na bij te staan; ook aanwezig was de heer Humphrey Trevelyan, de Britse zaakgelastigde. Wij re den door velden en voorsteden, dan door een heel nauwe straat tussen hoge muren, totdat wij in de hoofd straat van de stad kwamen. Dit was een fraaie, brede boulevard, opge propt met verkeer, variërend van krachtige automobielen en vrachtau to's tot primitieve paarden- en ezel karren. Maar het meest gebruikte vervoermiddel was de fiets. Zelfs in New Delhi en Kopenhagen heb ik nooit zoveel fietsen gezien. De oude rickshaw heeft nu een driewieler als voortstuwingsmiddel. EEN gevolg van deze grote ver scheidenheid van vervoermidde len om van de vele voetgangers maar te zwijgen is, dat alle auto's overvloedig gebruik maken van de claxon. Iedere auto moet toeteren bij het naderen en na het passeren van een verkeersagent, en ook wanneer men een tegenligger ontmoet, met als gevolg, dat het toeteren vrijwel con tinu is. Wij werden ondergebracht in een groot hotel aan de hoofdstraat, zodat periodes van rust hoogst zeldzaam waren. Na de lunch en een bad gin gen wij naar een cocktailparty ge geven door eerste minister Tsjou En- lai in de verboden stad in een grote, vrolijk beschilderde zaal. De eerste minister, zoals ik al van veel mensen gehoord had, Is een man van grote charme. Ofschoon hij een heel be hoorlijke kennis van 't Engels be zit, spraken wij door middel van een tolk. De rege ring stelde een aantal van deze tolken tot onze beschikking; al len zeer goed en zeer behulpzaam. Op deze partij werd ik voorgesteld aan een groot aantal mensen, onder wie het di plomatieke corps, leden van de re gering, officials van de vakbewe ging en dignitarissen van de uni versiteit. Ons bezoek viel samen met een groot aantal nationale feestdagen, de eerste die van Paki stan, die gevierd werd op de dag van onze aankomst, 's Avond*- gingen wij daarom naar een rec„, e gegeven door de Hoge Commissaris, gevolgd door een intiem diner. Sprekende met de Hoge Commissaris en zijn vrouw, ervoer ik gelijk ik altijd in het buitenland doe, hoe sterk de ban den zijn die de leden van het Geme nebest samenbinden. g IA/ AT zal de toekomst voor deze rnilt- tairen manschappen van Tsjia-g Ka»- fj sjefcs nationalistische legermacht brengen.? H Zulten zijzoals hun leider hoopt, eens de grote aanval op het Chinese vasteland on- §f dernemen of zal er een accoord worden be- reikt, volgens hetwelk zij in de co mrou rijsti jl sche strijdmacht kunnen tcorden opgenomen? EVENALS in Rusland is het hier de gewoonte om tydens de maaltijd veelvuldig toasten te hou den. De eerste minister gaf een toast op Pakistan en later de Hoge Com missaris een toast op de delegatie, waarop wij antwoordden. Wij hadden een aardig lange dag gehad van vijf uur 's ochtends tot elf uur 's avonds, zodat ik niet rouwig was in bed te komen en ondanks de hitte in slaap te vallen. De volgende morgen hadden wij *n bespreking van ons programma. Wij zouden Mandsjoeriie en het Noord oosten bezoeken, dan terugkeren naar Peking en vervolgens Zuid waarts gaan met Kanton als eindpunt en vandaar naar Hongkong. Onze Chinese vrienden waren zeer gast vrij en hulpvaardig op alle mogelijke manieren. 's Middags hadden wij een bijeen komst met de eerste minister en en kele van zijn voornaamste collega's. Dit was voikomen informeel en ie dereen werd aangemoedigd om vrij uit te spreken als onder vrienden. Wij trachtten uitleg te krijgen van sommige aspecten van de nieuwe constitutie, m het bijzonder van de positie van de staatsburger tegenover de regering en de wet. Mijn conclusie was, dat de Chine zen geen voorstelling hebben van het recht als iets, dat geheel los staat van de wil der regering. Nadat een rechter zijn beslissing heeft gegeven, kan zijn vonnis door de nationale vergadering gewijzigd worden, bleek ons. Toen wij vroegen of er dan nie* een conflict tussen rechtsprekendr macht en de regering kon ontstaan, werd ons verteld, dat zoiets nooit kon gebeuren, omdat de rechtspreke:-ue macht en de regering het met elkaar eens waren over de politiek. Ik zei- de. dat ik dit in Engeland als een zeer verontrustend ding zou beschou wen! Wij moeten, meen ik, erkennen dat hier een compleet verschil in ziens wijze bestaat Ik geioof niet. dat dit speciaal te wijten is aan de commu nistische doctrine. Ik meen. dat het altijd zo in China geweest is. WIJ bespraken ook Formosa. Eer ste minister Tsjou En.-laï had onlangs hierover een verklaring af gelegd en was volkomen openhartig bij het uiteenzetten van het Chinese gezichtspunt, hetwelk inhoudt, dat Formosa een integraal dee] van Chi na is en dat de Verenigde Staten niet het recht hebben het eiland aan China te onthouden. Ik moet zeggen, dat ik hierin alle sympathie met de Chinese communisten heb. Ik vroeg of de manschappen van Tsjiang Kaï- sjek's strijdkrachten in China zouden worden opgenomen en of tegenover hen geen vergeldings maatregelen zouden worden ge nomen; ik kreeg de verzekering, dat zulks niet het geval zou zijn. Ik geloof, zoals ik herhaaldelijk in net openbaar heb verklaard, dat een regeling van de kwestie van Formosa van vitaal belang is voor het vestigen van de vrede in het Verre Oosten. 's Avonds zagen wij een bijzonder mooie Chinese film in technicolor, die een oud volksverhaal weergaf. Het weer bleef, naar Engelse maat staven. bijzonder warm. maar twee heftige regenstormen brachten enge verkoeling. 's Maandags bezochten wij dc ver boden stad waar eens de Keizers woonden. Deze grote, ommuurde ruimte, beslaat met haar oude gebou wen, het centrum van de stad; het betreden er van was eens verboden, ipaar nu is de stad open voor ieder een. Toen wij gingen, waren er ook tal van families, die een bezoek brachten. Het keizerlijk paleis is nu een museum voor schone kunsten. Wij zagen daar tal van de beroemdste Chinese schilderijen, waarvan er vele dateren uit tijden, toen onze voorou ders in vergelijking nog barbaren wa ren. De schilderijen waren in het ou de palcis ondergebracht; ongelukkig genoeg was het licht er bijzonder slecht. Er was ook een prachtige ten toonstelling van ceramiek. TOEN wij daar waren vond een tekenend incident plaats. Er was een groepje schoolgaande Chinese jongens en meisjes; zij hadden allen rode sjaals om en dansten heel sier lijk een soort volksdansje. Wij waren allemaal zeer gecharmeerd, totdat wij bemerkten dat ieder kind een com munistisch propagandablad in han den hield, waarop beweerde Ameri kaanse wreedheden waren afgebeeld, terwijl de dans symbolisch anti-Ame rikaans was. Later werd ons uitge legd, dat de kinderen, geleerd werd het imperialisme te haten en niet de Amerikanen, maar wij waren er niet van overtuigd, dat de kinderbreinen dit fijne onderscheid zouden maken. 's Middags gingen wij naar de Brit se ambassade.waar wij door de heer en roe vrouw Trevelyan vriendelijk ontvangen werden. Het huis staat op een liefelijk erf, dat heel groot is, maar niet zo groot als vroeger. Men kon zich de positie van de oude „Le- gatiewiik" voorstellen! Het is waar schijnlijk dat dit overblijfsel van het verleden zal worden opgeruimd, maar momenteel is het een charmante plaats. Het was intere»sant hier „old timers" te ontmoeten, die vijftig jaar in het land gewoond hebben en die zoveel wisselvalligheden hebben meegemaakt: de regering van de ou de keizerin, van de „warlords", van de Japanners, van Tsjiang Xai-sjek en nu van de volksrepubliek. 's Avonds was er een groot banket te onzer ere en moest ik weer een speech houden. Het werd gevolgd door een serie Chinese toneelspelen het interessantste was een oud spel, dat de activiteiten van de Aap tegenover de Goden afbeeldde. De (Advertentie LM.) IK heb geconstateerd dat sche resultaten die zij bereiken met r«-dtplla "Paveld een ennrm Castel!a Parels, het wasmiddel van Castella rareit» een enorm de njeuwe tijd. Castella Parels product is, nimmer ben ik zo strooit men zó in het water en di- snel kV ar geweest metnlijn was en het goed 15 spierwit. Dit Alle vuil trekt enorm snel uit het product is 100%! Steeds ge- socd: in paniek vluchten de vuilste f -/v _-jj vlekken. Eén maal spoelen is ge bruikte ik andere wasmiaae- öoeg. Door de veej kortere behan deling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig was middel. En "U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed. dat U be handelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gege ven; haal nog vandaag Castella Pa rels (47 ct. per pak) in huis! len, maar deze kunnen niet in de schaduw staan, U zult be grijpen, dat ik in het vervolg voor de was Cas tella Parels gebruik! Zo schrijft ons een van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgeto gen zijn over de snelle en fantasti- Aap, die mij toescheen het proletari aat uit te beelden, had zonder uit zondering succes. Het was 'n bnllant stuk koddig acteren, waarvan, wij zeer genoten. (Nadruk, ook in gedeelten, verboden) GOLDEN LEAF VIRGINIA Vervolg van pag. 1 looft, dat zich in de cellen 120 gevan genen bevonden en dat voor de mees ten deze cellen dodencellen zijn ge weest, Gisteravond werd gezegd, dat alleen in deze stad al 450 doden wer den geteld. Weggevaagd Vauban, een dorp ongeveer 25 kilo meter ten Oosten van Orleansville, is volgens de berichten totaal van de aardbodem weggevaagd. Het dorp tel de meer dan tweeduizend inwoners. Hoeveel slachtoffers hier te betreu ren vallen, kor nog niet worden ge zegd. Drie and gehuchten eveneens ten Oosten van Orleansville en gele gen aan de spoorlijn Algiers—Oran, te weten Miliana, Duperre en Rouina, werden eveneens zwaar getroffen. Het was reeds lang dag geworden, toen de eerste berichten over de ramp tot Algiers doordrongen. Direct werd alle hulp geboden. Een luchtbrug werd ingesteld om gewonden te ver voeren. Dit vervoer moest gestaakt worden, toen het vliegveld, evenals duizenden hectaren bouwland, onder water liep. Het water kreeg vrij spel, doordat de kleine Lamartine-öam bij Orleansville tijdens de beving scheur de. De reddingspogingen werden hierdoor zeer bemoeilijkt. Tweehon derd mensen vonden de dood door het water. Voltooid Gisteravond bevonden zich reeds meer dan duizend militaire en civiele helpers in het getroffen gebied. Een onafgebroken rij vrachtwagens met voorraden beweegt zich traag naar Orleansville. Artsen en verpleegsters helpen de gewonden in de straten. De meesten liepen een shock op en schedelbasisfracturen. Gisterav ond kon gemeld worden, dat de evacua tie van alle overlevenden uit Orleans ville voltooid was. Soldaten zoeken met bulldozers onder de puinhopen naar meer slachtoffers. De Franse regering heeft voor van daag in het moederland en alle over zeese bezittingen een nationale rouw. dag afgekondigd. Op alle regeringsge bouwen zal de vlag halfstok hangen. Premier Mendcs-France hoeft onmid dellijk een fonds van vijftien mii- iioen francs gevormd ter financiering van de hulpverlening. Ook is hulp aangeboden door de Noord-Atlanti sche verdragsorganis-itie, die gisteren in Parijs bijeen is geweest, door het Amerikaanse Rode Kruis en de Ame rikaanse Zesde Vloot. BONN Van de zijde van het Britse Hoge Commissariaat wordt medegedeeld, dat de nota waarin de Nederlandse regering de uitleve ring der vijf in Duitse gevangenis sen vertoevende Bredase oorlogs misdadigers heeft gevraagd, bij de geallieerde Hoge Commissie in overweging is. In Bonn is over het nieuwe initia tief van de Nederlandse regering noch van geallieerde, noch van Duit se zijde commentaar geleverd. Opge merkt wordt evenwei, dat de Britse Hoge Commissie reeds duidelijk blijk heeft gegeven van- haar stand punt, toen zij op 19 Mei 1953 de eer ste Bredanaar, die in de Bondsrepu bliek op vrije voeten werd gesteld, in de kraag greep en naar Nederland overbracht. Het gold toen de ge duchte De Jonge, die door de recht bank van Oldenburg was vrijge laten. De Britse bezetting had het voor nemen op verzoek der Nederlandse regenng op dezelfde wijze te han delen met de overige Bredanaars. zodra deze uit handen der Duitse justitie waren. Sedert De Jonge ech ter zijn invrijheidstelling zo duur heeft moeten bekopen, zijn de vijf overige gearresteerde vluchtelingen niet uit handen der Duitse justitie gekomen, Zij bleven m voorarrest in af wachting van een mogelijke Duit se procedure tegen hen, waarover sedertdien evenwel niets meer ver nomen is. Aan Nederlandse zijde be staat de verdenking, dat dit voorar rest met opzet wordt gerekt teneinde de betrokkenen te vrijwaren voor een ingrijpen der bezetting. Men heeft sterk de indruk, dat de Duitse houding tegenover de Breda naars geheel en al bepaald wordt door de stemming, die in grote delen van het Duitse volk tegenover de wegens oorlogsmisdaden veroordeel den bestaat. Deze stemming is in de Advertentie l.M.) (Van onze correspondent) BRUSSEL. - De laatste dagen zijn üe politieke hartstochten in Belgi'i weer bezig op te laaien, ten gevolge van een maatregel van de minister van Onderwjjs, Coliard, die op 31 Augustus, precies voor het nieuwe schooljaar zou beginnen, ongeveer 110 leerkrachten b\j het middelbare officiële onder wijs per telegram heeft ontslagen. Dat lijkt wellicht geen aanleiding om zozeer de grote trom te gaan roeren als hier op het moment ge beurt, maar het ontslag heeft betrek king op leerkrachten, die in het be zit zjjn van een diploma, uitgegeven door een vrije onderwijsinstelling, hetgeen dus neerkomt op een katho lieke instelling. En aangezien op het ogenblik de regering wordt gevormd door socialisten en liberalen is niet alleen de katholieke pers, maar ook de Christelijke Volkspartij in enorme woede ontstoken. Niet alleen wordt de heer Coliard van broodroof en vertrapping van de democratie be ticht, maar bovendien verdenkt men openlijk de huidige kabinetschef van de minister van Onderwijs, Julien Kuypers, van wraakgevoelens. De ontslagen leerkrachten, waar alles om is begonnen, zijn niet reeds vast benoemde mensen. Het gaat om wat men hier interima rissen noemt, DJAKARTA. Het Landgerecht heeft Donderdag een begin gemaakt met de rechtszaak tegen H. C. J. G. Schmidt uit Bandoeng, de meest ge noemde persoon in de reeks arrestaties van Nederlanders, die in het begin van dit jaar in. Indonesië werd verricht. Verdachte wordt beschuldigd van het lidmaatschap van verboden verenigingen, hulpverlening aan benden en het leiden van overvallen op politieposten. Er zullen in totaal 32 getuigen a charge worden opgeroepen, die zich voor een groot deel zelf in arrest bevinden. De dagvaarding bestond uit drie delen. Primair wordt de heer Schmidt beschuldigd van het leider schap van de „Nederlands Indische Guerilla Organisatie" in West-Java, welke ten doel heeft „gewelddadig verzet te plegen tegen dc Republiek Indonesië en de regering" en wel in de periode tussen 1950 en 1954. Ver dachte zou in die functie hulp ver leend hebben aan opstandelingen „met name de Daroel Islam" en de „Tentare Islam Indonesia", die on der leiding staat van Kartosoewirje. Schmidt wordt er ook van be schuldigd ertoe te hebben meege werkt, dat een buitenlands vnegtuig in dc buurt van Bandoeng wapen», levensmiddelen en medicijnen ten behoeve van de Daroel Islam en de Tentara Islam Indonesia heeft kun nen afwerpen. Verder zou hij de Tentara Islam Indonesia hebben ge leid bij een aanval op eao eenheid van de mobile brigade bij Bogor, Tijdens het eerste verhoor ontken de de heer Schmidt alle beschuldi gingen, die tegen hem werden inge bracht. Op een vraag van rechter Liem, of hij de N.I.GO. kende, ant woordde verdachte; „Voor mijn ar restatie had ik er nog nooit van ge hoord". Rechter Liem: .Maar er zijn toch getuigenverklaringen De heer Schmidt: „Ik ben zeer ver baasd over deze verklaringen. Ik heb de indruk, dat deze getuigen rovers en moordenaars zijn," Rechter Liem: .Hebban deze ge tuigen iets tegen u?" De heer Schmidt: „Ik ken van alle getuigen alleen Hamzah en Broekz." Verdachte zei voorts, de leider van de Daroel Islam alleen uit de kran tenverslagen te kennen en in Indone sië te zijn gebleven nadat het KNIL was opgeheven, omdat hij al jaren- waarnemers dus. Het is uiteraard op dit moment niet vast te stellen, wat minister Coliard precies heeft be wogen tot dit tamelijk abrupte ont slag, dat juist door zijn abruptheid een zeer ongunstige indruk heeft ge maakt. Maar men kan in dit verband horen fluisteren, dat men hier te doen heeft met een deel van een groot aantal katholiek-gediplomeer de leerkrachten, die werden aange steld door de vorige en katholieke minister van Onderwijs, de heer Harmei, enige weken voor het op treden van het nieuwe kabinet, waarin niet alleen de heer Harmei, maar ook de andere katholieken geen plaats meer hadden. Op dit terrein bestaat natuurlijk nu nog geen duidelijkheid en het is de vraag, of zulk een duidelijkheid in de toe komst wel te verwachten is. De laatste ontwikkeling is nu, dat een delegatie van de Christelijke Volks Partij op bezoek is geweest bij eerste-minister Van Acker, teneinde de toestand te bsepreken. Het is be paald een pikante noot te vernemen, dat hierbij niet alleen de huidige mi nister Coliard aanwezig was, maar ook zijn voorganger in 't katholieke kabinet. Harmei. Het is niet onmo gelijk, dat na deze vergadering het gehele geval'toch nog met een sisser zal aflopen, want in de ochtendbla den wordt gesuggereerd, dat Van Acker zou hebben toegezegd de ont- slaggevallen stuk voor stuk opnieuw te zullen bekijken en hangende dit onderzoek geen nieuwe ontslagmaat regelen te zullen nemen. Als voor lopige conclusie zou men momenteel kunnen neerschreven: hoewel minis ter Coliard weinig tactisch is opge treden, moet de hoofdoorzaak voor de hoge politieke golven toch wel gezocht worden in het verlangen van de katholieke oppositie naar een tegen de socialisten gerichte rel. iianiffliais'i'ijiRJiamiinaisjrjai'ibmmiit.r.rii n:i ,i-irimmuiiuriininuiiinirj nu' lang van plan was te blijven, „Ik heb," zo zei hij, „redenen om verbit terd te zijn tegen Nederland en Ik houd van dit land en volk." (Hoon gelach op de publieke tribune). De verdediger Boeghetm vroeg ver daging van de zitting in verband met de belangen der verdediging. De vol gende zitting is vastgesteld op 23 September. laatste maanden onder meer duide lijk gebleken uit de wijze, waarop Duitse bladen meenden te moeten klagen over de behandeling van de nog m Breda zittende oorlogsmisda digers. NADAT eerder m een derde deel van de Veizjineide Bnc\en het ver volg van de correspondentie van Vin centvan Cngh aan zijn bi oer Theo was opgenomen (de brieven m dat deel beginnen in April 1885) verscheen als slot. 't \ierde deel bij de wereldbiblio theek te Amsterdam Dit- slotdeel bevat brieven van Vincent aan Emile Bernard de vriend die veel heeft gedaan om het werk van Vincent beker.d te 'raken, aan Van Rappard „de eerste cn ook vruwcl de enige die toen Vincent uit de Bon na ge terug kwam m diens talent geloofde" aan Gauguin en aan zijn jongste zuster. Vooral de laatste zijn ontroeiend door de diepe genegenheid, welke er uit spreekt Hu maakt haar deelgenoot van zijn worsteling o?n artistieke vordering, a's TM] dat woord hier mogen gebruik*». Hu getuigt van zijn verlangen naar zon pn kleur (hij leid' haar m de kleu.en- leer sn), van zijn bewondering voor de impression,sten en van zijn vasthoudend heid, dm tot uiting kwam als de mistral hem noodzaakt zijn doek plat op oe grond to leggen en zo voort te wei ken. Hij schrijft zijn zusje ook hoe hij. m een perfiode waarin hij land scha «-schil der is, zich toch eigenbik voor het por tret geschikter vindt. Deze brieven zijn van groie waarde om zijn bedoelingen beter te leren kennen. Dan zijn er «n dit deel de brieven van Theo aan Vincent Zij worden voorafge gaan door enkele bijzonderheden over Tbeo's echtgenote, Johanna Bongor. ge schreven door V. W. van Goah Deze schets geeft een beeld van de opofferin gen. welke derc vrouw heeft gebracht, om het werk van haar zwager bekend heid tc geven en om zijn brieven te ver- zorgen Zij heeft haar leven do ara an gewijd en zij voelde zich niet te kort gedaan door de sterke banden die de beide broers altijd hebben verbonden. Later zou zjj schrijven- .Ik wilde, dat ik je de invloed kon laten voelen die Vincent op tnyn leven gehad heeft. Hij heeft mif geholpen myn leven zo in te richten dat ik vrede met mezelf kan. hebben Dan zijn er ongeveer 25 brieven van -child ers jn vrienden aan Theo. er wer den gedeeltelijk onbekende gegevens over verschillende perioden uit het le ven van Vincent gepubliceerd en een gedeepc van het dagboek van Theo s vrouw. Aan het deel is een uitvoerig personenregister toegevoegd en ook zijn er weer tal van illustraties opgenomen. Zo vormt dit vierde deel een belang rijk sluitstuk van een werk. dat van grote betekenis is - een levenswerk over de persoon en de kunst van een groot schil dei Ons volk, ja de gereld mag allen d<e er toe in ede werkten dank Meten Om drie personen te noem"n. cue hoog boven allen uitsteken: Theo, zijn vrouw en zijn roon. En die dank richt rich ook tot de uitgever, die dit om vangrijk werk het Jicht deed zien. (Frys per dee! f 17,50.) Barry Phelps blaast rustig door op zijn bubblegum terwijl hij poseert op de hand van een reus uit een beelden groep, die 10 Nov. ia het Arlington Cemetery, de groot ste begraafplaats van Washington, zal worden ont huld. De groep van zes bronzen mari niers, samen 100 ton, beeldt het mo ment uit toen na vreselijke strijd de Stars and Stripes uoor het eerst op Iwo Jinia merd geplant. Een oor- logsco rrespo ndent maakte op dat ogenblik een foto, die waarschijnlijk de beroemdste kiek uan de hele oorlog is gemorden en de beeld houicer tot voorbeeld diende. De beelden werden op grote trailers van de gieterij in Brooklyn naar Washington ver voerd en vormen straks het eerbe wijs van de natie aan de in de Tweede Wereldoorlog gesneuvelde Amerikaanse mariniers. o Eigenaar, provincie, rijk, ANWB, ge meente en de ver, „De Hollandse Molen" sloegen de handen ineen en besloten de oude molen bij Ha volte te restaureren, wat 27 500 zal gaan kosten. Het xnole- Ava Gardner is Woensdag uit haar naarsbedrjjf wordt weer op gang ge- r"vas bracht en er wordt een woonhuis voor de dc mulder by gebouwd. De gemeente hotel in Bic de Janeiro gezet. Ze zo opgewonden geworden door enthousiaste ontvangst van een enorme betaalt van de kosten 32 pet, menigte, dat zy in haar hotelkamer een zenuwaanval kreeg en de hele boel kort Koningin-moeder Elisabeth van En en klein sloeg. Tenminste, die draai gaf geland werd Woensdag on bijzondere haar manager er aan. Misschien was ze wijze herinnerd aan het bezoek wel om sets anders boos o£ vrolijk of haar man en zy 15 jaar geleden wat dan ook. Omdat Tom Smith uit Dunkertor» V.s brachten, een Amerikaanse firma stuurde haar 100 .hot dogs" (de beroem- de worstjes). MO broodjes en een lik bril speciale mosterd, omdat z\j by het he- i die firma had (Eng,) geen schoonzoon met Wil hebben c .Die bribers Ju»t ik met") zoek ook de dienden zijn dochter Etnily (19) en haar gegeten, welke haar dóór president~RÓci- verloofde (met bril) Norman Manley sevelt persoonlijk waren geserveerd. (23) by het gerecht een verzoek m om te mogen trouwen. De zaak is nu 2 we- In Finland wordt binnenkort esn ken verdaagd. In Engeland dragen 372 luchtvaartmaatschappij opgericht, die van de 100Ö mannen een bril. aldus een met helicopters speciaal gaat vliegen officieel rapport. De zaker»heren Sutton, Pratt en Ram sey uit Little Rock (Arkansas) hebben maatschappij opgericht ter ontwik voor grote mdustneen en voor de i.„ dische autoriteiten. Geen wentelwieken daar maar wenteivinnen natuurlijk. Een groep geleerden zag Donderdag "-ford lantaarnplaatjes over afge- T - apen De inleider, de lector M. J. deeltjes voor: l. Wegenaanleg makkelijk Cole, zei: „U zult op het volgende pïaat- „PO s keltng van de planeet Mars. Zij spiege- in Oxford lantaarnplaatjes len grondspeculanten op Mars vele voor- rtchtc apen De inleider, de leeft er je opmerken, dat deze apen met ver- het jaar bluffende intuïtie hun keus doen." De cameraman schoof het nieuwe beeld in zijn geen bergen; 2 x zo lang als Dp aarde telt 687 dagen; 3 dc temperatuur prettig - +6 graden; 4. afwatering en Ir- de lantaarn, doch onder luid gelach rigatie leveren geen moeilijkheden op - alle aanwezigen moest de heer Cole er Is geen water. Als je zo praat lust je gen: „Sorry, maar u heeft het er nog wel eentjet plaatje gekozen." Cole zeg- verfceerde

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2