Bezoek aan Hangtsjou en Kanton sloot liet verblijf in China af fVc Geringe belastingverlichting aan middenstand toegezegd GEEN BOETEDOENING Tweede huwelijk van Soekarno gelaakt door CLEMENT ATTLEE Emigratie liep in '53 belangrijk terng Kamerzitting niet geldig omdat quorum ontbrak oorts Duhbeitjesregen in Nederland Pa ratyphus-epidem ie is gelocaliseerd V_ In elke prijsklasse rook KAVEEWEE Vrouwenbonden tegen polygamie beleggen protest-bijeenkomst Canada geniet nog steeds de grootste belangstelling in 5 jaar twee zoontjes door verdrinking verloren Atoomexplosie in Sowjet-Unie Rechter Teeven belast met onderzoek naar ongeluk van „Triton" Kamer verwerpt motie van CPN over beleid t.a.v. middenstand 3 vi plaats van per vliegtuig reisden wij i van Sjanghai naar Hangtsjou per spoor. Ik was blij voor deze gelegenheid om iets van het landschap te zien. Het stuk land, waar wij doorreisden, scheen zeer vruchtbaar te zijn en was geheel en al in cultuur gebracht. Zowel in Enge land als in de meeste andere landen ziet men altijd lapjes grond die verwaar loosd zijn, maar hier in China wordt geen enkel stuk grond niet gebruikt. Overal treft men deze intensieve tuin bouw aan. Het lijkt mij zeer onwaarschijnlijk dat nog veel verhoging van de opbrengst mogelijk zon zijn. De dorpen leken mjj vriendelijke plaatsen te zijn met nogal grote huizen op flinke af stand van elkaar en in goede staat. Er waren talrijke rivieren, met aanzienlijk verkeer te wa ter, vooral voor honttransport. Men kreeg een goede kijk op de landbouwende bevolking, be zig op de akkers. Onze bestemming Hangtsjou is een grote stad van meer dan 600.000 inwoners. Het is een oude stad, die veel minder door het Westen beroerd is dan Peking of Moekden. De straten waren tamelijk nauw en de eerste verdiepingen sta ken in de straat uit. Men vertelde ons, dat er meer dan 17 000 kleinhandelszaken waren, dat as een winkel op iedere veertig inwoners. Het is moeilijk te begrijpen waar zij allemaal van kunnen bestaan, of waar de klanten vandaan komen. De stad heeft ook heel wat fabrieken, speciaal voor de zijde- en de jute-industrie, maar de trots van de stad is het meer. Dit verklaart de grote toevloed van bezoekers in het seizoen, want het is een zeer populair vacantie- oord. Het meer wordt aan drie kanten door lage, beboste heuvels omringd; het is bijzonder mooi. Sommige van de heuvels 2ijn be kroond met oude tempels; ook staat er een aantal tempels langs de oe vers. Na onze lange treinreis, waarbij de temperatuur in de coupé's zel den beneden de negentig graden Fahrenheit daalde, was 't een aan gename ontspanning het meer op te gaan. Wij verbleven een dag in een gerieflijk gastentehuis, voorna melijk om na onze nogal inspan nende dagen wat rust te nemen Wij bezochten een aantal moderne sanatoria in de omgeving van het meer en men roeide ons naar da- verse tempels. Een der grootste en beroemdste werd gerestaureerd door de regering, die byzonder zorgzaam voor haar historische monumenten is. Andere waren nog in gebruik. Vrede en schoonheid OFSCHOON het niet in het sei zoen was. waren er veel fa milies met vacantie en ook groepen studenten, wier colleges juist zou den beginnen. Alles bij elkaar gaf deze plaats een zeer aangename indruk van vrede en schoonheid, met glimpen van een Chinees land schap, zoals men dat op schilde rijen ziet. Van Hangtsjou vlogen wij naar Kanton. Vanwege de activiteit van Tsjiang Kai-sjeks luchtmacht gin gen wij niet langs de kustroute, maar maakten wij een grote om weg. Gedurende deze vlucht pas seerden wij een ander groot Over stroomd gebied. Een van mijn col lega's controleerde de tijd, die er voor nodig was om hier overheen te vliegen. Het duurde een vol uur, hetgeen betekent, dat de overstro ming 2ich over 300 kilometer uit strekte. Dit was het derde over stroomde gebied dat wij zagen. Honderdduizenden mensen moeten er door getroffen zijn, maar toch wordt dit jaar niet beschouwd als een erg overstromingsjaar. Later kwamen wij over een meer onderbroken heuvelachtig land schap, waarvan de hellingen door verbazingwekkende arbeid tot ter rassen waren aangelegd. Wij had den nu over aanzienlijke gebieden gereisd en lieten toch zoveel van China onbezocht. Hoe langer men reist, hoe meer men onder de in druk komt van de immense taak, waartegenover iedere regering zich gesteld ziet en hoe meer respect men krijgt voor de inspanning, die het huidige regiem opbrengt. i {Van een onzer redacteuren) Voorhands wordt geen uitbreïfUng meer verwacht van hei aantal p.ura- typhuspatiëntcn uit Katwyk aan de Rijn. Op het ogenblik zijn. er in to taal 160 patiënten. Er worden er 75 thuis verpleegd en 95 in zieken huizen, van wie een twintigtal in Haagse ziekenhuizen. Om herinfectie te voorkomen is opneming in een ziekenhuis zeer ge wenst. Dit kon vanwege plaat-jge- biek in de Leidse ziekenhuizen, :nog niet volledig plaats vinden. Vandbiag zouden daar echter nog een aantal bedden in deze ziekenhuizen *vrij komen en zouden nog een aantal pa tiënten overgebracht worden, NIen hoopt daarmee de ziekte volledig te lnealiseren. B*i de patiënten is. naar men ons bij de inspectie voor de Volksgezondheid meedeelde, er geen die in. ernstige toestand verkeeirh. (Adoertentia IM.) Let op het bekende FYFFES ETIKET Alleen dat waar borgt U het beste beste: de échte FYFFES voedzaam eo verrukkelijk! aUtcn tcht met blauw etiket eb adert kam Kanton ]Z ANTON bezit vele opvallende x v kenmerken. De huizen zijn over het algemeen hoger dan. die in Peking en*de straten hebben gaanderijen; de bovenverdiepingen. IK heb vernomen, dat gedurende onze afwezigheid aanzienlijke critiek op ons bezoek is uitgeoefend, niet alleen in Amerika, waar de diplomatieke erkenning van een land blijkbaar wordt be schouwd als goedkeuring van het regiem, maar ook in Engeland. Wat mij betreft, ik ben niet bereid boete te doen. Ik ben van mening dat 't bezoek op 't juiste tijdstip plaats vond en dat 't waarschijnlijk de verhouding tussen onze volkeren verbe teren zal en dat het mee zal helpen lot het bereiken van de wereld vrede. Het was, meen ik, een nuttige voortzetting van de confe rentie van Genève. Ik heb ondervonden dat de mensen, die China goed kennen en die een lange ervaring van het Verre Oosten hebben, met deze zienswijze instemmen. Ik hoop dat de vermindering van spanning, die wij tijdens ons bezoek constateerden, voort zal duren en dat de omgang tussen de Chinese en Westerse volken zich zal uitbreiden. ondersteund tioor zware vierkante pijlers, springen, uit over de trot toirs en geven aldus zeer welkome schaduw Het deed mij denken aan de straten met arcades van Boulog ne. Ook is er meer groen in Kan ton dan in enige andere stad, be halve dan Peking. In de straten staan hoge bomen en er zijn goed aangelegde parken. Maar het merkwaardigste van Kanton is de bevolking op de ri vier; meer dan 56 000 mensen le ven op boten. De burgemeester nam mij in een stoombootje mee de rivier op. Sommige van de bo ten zagen er uit als heel oude en gehavende drijvende botenhuizen van roeiverenigingen in Oxford, andere waren zeer kleme sam pans; er was een oneindige ver scheidenheid. alsof tal van men sen geprobeerd hadden een imi tatie van de ark van. Noach te bouwen. De meeste schenen door families te worden bewoond; sommige la gen stil, andere werden, door ver schillende familieleden voortbewo gen. Hier trokken een kleine jon gen en een oude grootmoeder sa men aan dezelfde roeiriem, daar scheen een klein meisje de leiding te hebben. Overal waren er babies. De vrouwen schenen hier een goed deel van het zware werk te doen; ja men zegt, dat de vrouwen in de provincie Kwantoeng harder wer ken dan de mannen. Vele van hen droegen een baby in een doek op hun rug en veelvuldig zag men kleine meisjes, die grote babies blijkbaar zonder te veel inspanning op haar rug torsten. Onder de bo ten op de rivier bevinden zich ook restaurants en winkels en er is zelfs een gemeentelijke brandweer. Het is in feite een. volledige stad op het water, terwijl de regerings- buxeau's, die voor de behoeften van deze communistische gemeenschap zorgen, aan land staan. Ik vroeg wat voor gevolgen de riolering van deze grote verzame lingen drijvende woningen op de (Advertentie IM.) n Gezond DJAKARTA. President Soekar no van Indonesië heeft in Juni van dit jaar de voormalige mevrouw Soewondo, geboren Hartinl, als twee de vrouw genomen Geruchten hier omtrent waren reeds enige tijd in Djakarta in omloop, doch zjjn thans officieel bevestigd. Diverse vrouwen organisaties, die zich tegen polyga mie verzetten, hebben ijlings een protestbijeenkomst georganiseerd. Mevrouw Hartini is in April 1952 van haar eerste echtgenoot geschei den. Zij is moeder van vijf kinde ren. Volgens de Mohammedaanse wetten mag de president, die zelf Mohammedaan is. vier vrouwen heb ben en in het burgerlijk wetboek van de lïepub'iek Indonesië komt geen enkel artikel voor, dat met deze godsdienstige wet in tegen spraak is. Sommigen hebben aan dit tweede huwelijk, dat door een Mo hammed a ens geestelijke in het berg dorp Tiipanas, ruim 100 km ten zui den van Djakarta werd voltrokken, echter aanstoot genomen en de me ning verkondigd, dat Soekarno als staatshoofd geen tweede huwelijk had moeten aangaan. Mevr. S Kartowijoni, de "oorzit- ster van de vrouwenorganisatie „Penvari", die sinds het vorige jaar een felle campagne voert voor de rechten, van de vrouw, heeft ver klaard: „Deze affaire is een steek in het hart van de leden der vrouwen organisatie, die streven naar recht vaardigheid voor de gehuwde vrouw". Zij zeide voorts, dat „Per- wari" positief tegen dit tweede hu welijk was gekant", dat het voltrok ken werd zonder toestemming van de eerste vrouw van de president, die echtscheiding overweegt en dat de echtscheiding van de vroegere vrouw Soewondo geschiedde op grond van haar relatie met Soekar no, rivier had, en of dit niet zeer on gezond v is. Maar blijkbaar had dit geen nadelige gevolgen. Hetgeen m'u zeer verbaasde, want de bevol king putte haar water voor drin ken en alle andere doeleinden di rect uit de rivier. Men vertelde m{j, dat zij er flink wat chloorkalk in deden; ik ben er van overtuigd, dat zulks nodig was! Terwijl wij op de rivier waren, viel er een zeer zware, tropische regenbui, die een beetje opluchting bracht; dat kwam zeer te pas, want het weer was zeer drukkend ge weest. KT ANTON is A. rnt.fi hervo Een belangrijk deel van Kanton's inwoners woont op de Parelrivier een van de curiositeiten vati deze Chinese stad. Jonken en bo ten van allerlei vormen en afme tingen dienen 56000 mensen tot permanente woonplaats. beroemd door de grate hervormer Soep Jat-sen. Een fraai park, een gedenkzuil en een grote concerthal zijn aan zijn nagedachtenis gewijd. Als de man, die het Mandsjoeregiem omver wierp en de Kwo Min Tang op richtte (in de dagen dat deze vóór hervorming was) is hij een sym bool van eenheid voor alle Chine zen. Zijn standbeeld, dat nogal vreemd in een geklede jas is ge kleed, staat voor de herdenkings hal. Als contrast tot al deze moder niteit bezocht ik een oude Boeddhis tische tempel met een fraaie pago de. Wierookstokjes werden voor de beelden verbrand en in de houding van de Boedhha op een voetstuk gezeten, was een jonge monnik ver zonken in gepeins. Een lange treinreis door zeer aantrekkelijk landschap naar de grens van de kolonie Hongkong bracht dit gedenkwaardig bezoek aan China ten einde. Met spijt scheidden wij van vrienden, die ons zo welwillend hadden geholpen, in het byzonder de tolken. Nadruk, ook in gedeelten, verboden. DEN HAAG. In 1953 zijn 38.049 Nederlanders geëmigreerd door be middeling van de emigratie-organen. Naar Australië vertrokken 7.813 per sonen (in 1952 15.828), naar Brazilië 615 {281), naar Canada 29.095 (20.653), naar Nieuw-Zecland 2.575 (457Ei), naar de Verenigde Staten 2.843 (2.634), naar Zuid-Afrika 3.432 (4.177) en naar overige landen 676 C42). Het aantal van 38.049 Is ruim 10.000 minder dan het totaal van 1952, dat 48.690 bedroeg. Dit staar in het 224 pagina's tel lende jaarverslag van de org&nen voor de emigratie, dat door het ministerie van Sociale Zokeu Volksgezondheid is uitgegeven. De toeneming van de omvang der emigratie uit Nederland, welke se dert 1949 zich snel ontwikkelde, kwam in 1953 tot een abrupt einde, in hoofdzaak beïnvloed door de be perkende bepalingen, welke de re geringen van Australië en Nieuw- Zeeland eind 1952 troffen in ver band met de lichte economische te ruggang in eerstgenoemd land in 1952. i Het spoedig ingetreden her stel liet herziening van deze maat regelen toe, doch de emigratie stroom naar dat land hervatte zich slechts traag. Canada genoot bij hen, die emi gratie overwegen, tot nu toe de grootste belangstelling. De belang rijkste reden hiervan moet gezocht worden in de geografische ligging van Canada. n.l. betrekkelijk dicht bij Nederland, en in het feit, dat reeds voor 1947, toen de emigratie- drang in Nederland 2eer gestegen was, met Canada een overeenkomst kon worden gemaakt, welke de emigratie van Nederlanders, in het bijzonder van landbouwers, moge lijk maakte. Rechtstreekse emigratie uit Ne- Advertentie l.M.) GOLDEN LEAF VIRGINIA nisten waren zo vlot om nu met een stemming bij zitten en opstaan ge noegen te nemen. De uitkomst was ock ditmaal: verwerping van het in terpellatie-verzoek. Maar intussen had de Kamer een slechte beurt ge maakt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. middenstandsdebat is weer ten einde. De nota van staatssecretaris amp is door de Tweede Kamer voor kennisgeving aangenomen. D arnemens vertrouwen Inboezemden, bleek wel uit de vele vriend. oden, welke hem na afloop werden toegestoken. Trouwens, ook bij de replieken was hem al van verschillende zyden iof gebracht voor zijn „heldere, knappe uiteenzetting", al voegde de commu nist Haken daar dan zuur aan toe, dat dit net iets was, waarmee de mid denstand overigens niets opschoot. Maar de CPN was dan ook ferm èn door de staatssecretaris èn door de socialist Peschar te kijk gezet: zij vergeleken nL de liefde, Welke de communist de middenstand zei toe te dragen met de wijze, waarop in Rusland het gehele mid denstand sbedryf door de staat is opgeslokt! TWEEDE KAMER De belangrijkste gebeurtenis van Donderdagmiddag was intussen, dat de staatssecretaris van Financiën v. d. Berge zich in het debat kwam mengen. Hij toonde zich niet overtuigd, dat de fiscus de mid denstand extra zwaar trof. Maar en dat was een gewichtige toezegging hij was bereid de belastingdruk op de middenstand te laten analyseren; de middenstand dan eventueel in ruime zin genomen. Hij beloofde bovendien een kleine belastingverlichting: de fiscale vrijstelling bij overlijden of liquidatie van een bedrijf wilde hij van 5.000.tot 7.000.verhogen. Aan het aanmoedigend geroep om er 10 000.— van te maken, gaf hij echter geen gehoor. De replieken verliepen dus zowel voor staatssecretaris Veldkamp als voor zrjn collega v. d. Berge bevredigend. Na tuurlijk, de socialist Peschar was niet ingenomen met de afwijzing van de toepassing van het behocitc-element ter sanering van de middenstand. Hii had met genoeg spreektijd om op al de be zwaren van dr Veldkamp in Ie gaan. Hij volstond derhalve met de simpele constatering, dat van al die bezwaren m de branches, waann het behoefte- element nu al sinds jaren wordt toe gepast, mets was gebleken. Tevreden warers de woordvoerders der K.V.P. Zij legden de woorden van de staatssecretaris n.l. in voor hun oren bevredigende zin uit. Dr Veldkamp mocht dan wat reserve hebben ge maakt tegenover het verlangen van de heer Hooy om da toekomstige Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf als opvolger van de Middenstandsraad te beschouwen. De heer Hooy deed net of hij volkomen zijn zin had gekregen. En ztfn geestverwant dr v. d. Heuvel was ook al dolgelukkig, dat de staats secretaris zijn pleidooi voor een func- tionneel mlddenstandsbeleid. had onder schreven. Geen quorum Zo was dan het middenstandsde bat, waarop de Kamer zeker niet zonder tevredenheid kan terugzien, ten einde. Jammer was alleen, dat de opkomst der leden deze laatste middag zo gering was. De vergade ring begon al een kwartier te laat en toen bleek, by de stemming over een communistisch verzoek van de E.V.C.-voorzitter Reuter om de regering nog deze week te mogen interpelleren over het loon- en prijs vraagstuk dat het quorum (51 leden) niet aanwezig was. Er namen n.l. maar 48 leden aan de stemming deel, waarvan alleen de_4 aanwezige communisten voor de interpellatie- aanvraag stemden. Inmiddels bleek hierdoor dat het aantal aanwezige leden niet groot genoeg was om te vergaderen. Dat men toch was begonnen, berustte op een abuis. Een der leden had by vergissing de presentie-lijst twee maal getekend. In de veronderstel ling, dat 51 leden aanwezig waren, had voorzitter Kortenhorst de ver gadering geopend. En rechtens had zij niet gehouden mogen worden. Men moest, toen om tien voor half drie eindelijk 52 leden aanwezig wa ren, opnieuw beginnen. De commit-; LÏSSE. De vierjarige Dickie van der V. werd Donderdagavond omstreeks zes uur door zijn ouders vermist. Zij gingen zoeken en. waar schuwden de politie, toen zij het kind niet konden vinden. De po litie ging er met een politiehond op uit, die zijn geleider naar de haven bracht Men is er gaan. dreg gen en heeft om half twaalf des avonds het lijkje van het ventje gevonden. Ongeveer vijf jaar geleden hebben de ouders hun eerste en toen enige zoontje van vier jaar op dezelfde wijze verloren. derland naar de Centraal Afrikaan se Federatie vond tot kort vrijwel met plaats. In 1952 kon een aantal ongeschoolde emigranten worden geplaatst bij de Rhodesia Railways. Deze emigratie werd in 1953 onder broken, omdat een aantal spoorweg werkers zich met kon aanpassen aan de afwijkende levensomstandig heden. Nu biedt de Federatie gun stiger perspectieven. De immigratiepolitiek van vrij wel alle Latijns-Amerikaanse lan den gaal voornamelijk uit naar de vestiging van landbouwkolonies. De emigratie naar de andere Zuid-Amerikaanse landen dan Bra zilië, beperkte zich ia 1953 tot enige tientallen personen. De ontwikkeling van de emigra tie naar Nieuw-Zeeland toonde een opvallende opgang gedurende het laatste kwartaal van 1951 en de eerste maanden van 1952; daarna volgde een gestadige daling, welke medio 1952 inzette en het gehele verslagjaar voortduurde. De mate riele levensomstandigheden van de Nederlandse emigranten waren over het geheel zeer gunstig. Einde 1952 en begin 1953 nam de bouwactiviteit in Zuid-Afrika af, waardoor het emigratiecijfer in 1953 ongunstig werd beïnvloed. Einde 1953 werden in Pretoria be sprekingen gevoerd teneinde te ko men tot een vereenvoudigde emi gratie-procedure. Deze onderhande lingen hebben nog met het gewens te resultaat opgeleverd. De Ver. Staten stellen het aantal toe te laten emigranten bij de wet jaarlijks vast. Bmnen 3Ï£ jaar (tot ultimo 1958), staat men immigratie toe van 214 000 vreemdelingen bo ven de normale quota. Voor Neder land werd het quotum vastgesteld op 2000, grotendeels watersnood slachtoffers.. West-Europa als potentieel immi gratiegebied is slechts van beperk te betekenis. Tot de weinige lan den, die mogelijkheden bieden be horen Frankrijk, Luxemburg en Noorwegen. MOSKOU. De Sowjet-ünie heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat opnieuw een atoomwapen tot explo sie is gebracht ten einde de uitwer king op een gevecht te kannen be studeren. De „Izwestia" drukte een vijfrege lig communiqué van Tass af, waarin gezegd werd: „Overeenkomstig de plannen, van het wetenschappelijke onderzoek is een dezer dagen een proef genoemen met een atoomwa pen, Het doel van de proef was de bestudering van de atomische explo sie. De proef heeft waardevolle re sultaten opgeleverd, welke de Rus sische geleerden en ingenieurs In staat stellen met succes de proble men van de verdediging tegen een atomische aanval op te lossen. Kwestie Nieuw-Guinea „Nederland zal goede betrekkingen bewaren maar niet wijken" DEN HAAG „Nederland zal trachten de goede betrekkingen met Indonesië door een eventueel debat in de Algemene Vergadering van da Verenigde Naties over Nieuw-Gui nea niet te laten bederven, doch an derzijds geen centimeter wijken." Aldus verklaarde een lid van da Nederlandse delegatie naar de ko mende Algemene Vergadering van de V.N. over de mogelijkheid, dat Indonesië er in zal slagen deze kwes tie op de agenda te doen plaatsen. Het is zeker, dat Indonesië steun zal vinden bij bepaalde groeperin gen, zoals het Aziatisch-Afrikaansa blok. SHANNON, De regering van de Ierse* Vrijstaat heeft rechter Tee ven, lid van het Hooggerechtshof te Dublin, opgedragen een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het omlaag storten van de „Triton.". Het is nog niet bekend, wanneer het onderzoek zal worden geopend. Men is Donderdag, by laag tij, begonnen de laadruimte van de „Triton" te openen. Donderdag avond zijn verscheidene tonnen kostbare vrachtgoederen en zakken met luchtpost geborgen. Onder de geborgen goederen bevindt zich meer dan een halve ton gewicht aan gouden horloges, waarvan aan genomen wordt dat zij zich voor het merendeel nog in uitstekende toestand bevinden, daar zij water dicht verpakt waren De geborgen luchtpostzakken. zijn overgedragen aan de Ierse P.T.T.- leldmg. HET nieuwste snufje voor dames die hardhorend zyn of aan doofheid lijden- was laatst in Londen te zien: eeit paar iencother met als rijgdraad het snoer van een gehoorapparaat. Op een onzichtba re manier zijn ver sterkerstuk en oor- stuk verbonden. Vijftig jaar bij een bedrijf m dienst. Dat mag in de krant. e Rotterdamse heer Heyberg heeft als hu op 1 October met pensioen gaat. p die dag precies ijftjg jaar gewerkt voor Smits Co. Verlfabneken NV te Wapenveld. Zijn zoon volgt hem als vertegenwoordiger op. Er zijn dit jaar veel minder bramen dan in voorgaande jareen en de prijs is laag. Na al die re gen kan dit er ook nog wel bu. De actnce Pau- lette Goddard heeft een dollar geerfd uit de nalatenschap van haar vader, die ver koopagent was voor Warners Bros Stu dios. De rest van het geld. ongeveer 3005 dollar, gaat naar Pauiette's moeder. (Adyertentic LM.) Voor twee pakken Castella Actief Wit betaalt U tijdelijk geen 84 cent maar 74 cent! Een. dubbeltje voordeel voor U! Actief Wit was, is en blijft een opzienbarende vondst De manier om een was aan de lijn te zien, die U tegcnblinkt van helderheid! En door de tijdelijk ver laagde prijs is nu letterlijk iedere huismoeder in staat, om kennis to maken met de weergaloze waskracht (en de absolute veiligheid) van het terecht zo beroemde Actief Wit. Dat van het Castella-aanbod een massaal gebruik zal worden gemaakt, staat wel vast. Niemand verzuime dus, zo spoedig mogelijk Castella Actief Wit in huis te halen of te bestellen! DEN HAAG. Hedenochtend heeft de Tweede Kamer de motie van de heer Haken (C.P.N.) over het regeringsbeleid t.a.v. de mid denstand met 53 tegen 4 stemmen verworpen. In. de motie werd een grondige wijziging van het middenstandsbe- leid gevraagd, Jeugdleidster uit Zuid- Limburg verongelukt in Zwitserland MAASTRICHT Mcj. Elisabeth Maria Sporken,28 jaar oud en com- missaresse van do „Kabouters" in Limburg is te Adelboden in Zwitser land by een bergongevai om het leven gekomen. De reddingsploeg, die. nadat zy vermist werd. ander halve dag had gezocht heeft Don derdagmorgen het Btoffelyk over schot gevonden. - --- Glasgow is de kleine Georgma McMasters geboren en dat is een bij dehand kind. Na negen dagen had zo al haar tanden al. Toen ze geboren, werd zag men de tandjes al door het tandvlees schemeren en nu zon ze allemaal doorgekomen. De dokter, die naar haar kwam kijken zei. dat hii in zijn lange prak tuk nog nooit zoiets had meegemaakt. Op een tentoonstelling van export producten in Moskou verdringen de Russen zich om een Deense lamp. waar in 'n microfoontje is verborgen. Als het licht wordt aangestoken staat het mi crofoontje automatisch aan. De lamp staat in verbinding met de lampen in andere kamers, zodat de mensen die zich daar bevinden kunnen horen wat m een bepaald vertrek wordt gezegd. De bedoeling van de Denen was. dat huisvrouwen die in de keuken bezig waren, vandaar aan het gesprek, m de huiskamer konden deelnemen. Maar do buitenlandse verslaggevers in Moskou denken, dat de Russen om heel andere reden zoveel belang in de vinding stel len, De Amsterdamse politie heeft een massale overtreding begaan. De politie- mannen hadden in Bellevue een ver gadering belegd om over hun salaris sen te praten. Maar de toeloop was zo groot, dat de brandweer de heren kwam vertellen, dat ze doop hun aan tal de brandweervoorschriften overtra den. De politiemannen hebben toen heel vlug het belangrijkste agendapunt (de salarissen) afgehandeld en vervol gens da vergadering gesloien.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2