Goud-gele Virginia! demi Sportbijlage O® Schiedmtmimer Sparta kreeg geen kans zich tegen ADO te verweren SVV wint van Longa Theo Timmermans legde basis voor 1-4 zege Defensief Hermes boekt winst op RBG (2-1) Meerman en Den Bleijker schieten vijf gaten in Emma-defensie W einig overtuigende zege in eigen huis Woudensteiners grepen kort na rust hun kans NAG sterker dan Xerxes se visite dicteerde HAAGSE HEGEMONIE OP HET KASTEEL Sparta tuimelt Om Yolro-beker DOS-sufccs in Dordl U merkt het direct aan kleur, smaak en geur! Manus Brinkman won in Oostburg FEIJENOORD WAS IN DORDT EXCELSIOR-KERKRADE 4-3 RDZ-meisjes zegevieren in Groningen Nijs floot voor het laatst Opleving Graafschap en R'damse profs stoppen op 1-1 START Maandag 20 September 1951 (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, Zondag Drie kwartier heeft ADO nodig gehad om Sparta op de knieën te krijgen. Maar toen was de Spartaanse tegenstand ook volledig geknakt. De Kasteelheren zagen geen kans de 14 nederlaag te ontgaan. Een Haagse zege, de derde in successie, dank zij de grote homogeniteit van ADO, dat met open spel, fraaie combinaties en verrassende aanvallen, waarvan ex-prof Theo Timmermans de geestelijke vader was. Terlouw en de zijnen niet veel gelegenheid bood de rood-groene opmars te stuiten. En dit, terwijl de start van de Rotterdamse rood-witten zo veel belovend was. Het was vrijwel direct na de af- f had gejaagd, Theo Timmermans deed trap al voor een ieder duidelijk, dat het beheerster. De zoveelste aanval, voor Sparta eigenlijk weinig die vanuit de verdediging door ADO winst in deze wedstrijd school. Zeer geraffineerd sneed rechtsbinnen Timmermans met vlijmscherpe pas sen het Rotterdamse verdedigings- blok in stukken. Dufourné moest er al direct enkele malen aan te pas komen. Hij had geluk, toen een on der hem doorschietende bal van de paal terugsprong. Hoe wisselvallig het voetbalspel echter is. werd na een kwartier weer eens duidelijk, toen na een Haags overwicht, de Rotterdamse rechtervleugel Ben- ningshof—van Ede er tussen uittrok. Uit een voorzet van de voet van Van Ede belandde de bal bij middenvoor Boot, die met een strakke schuiver doelman Kok vergeefs liet duiken 10 voor Sparta dus Dat gaf de kas teelheren moed. Van korte duur ecli- ter, want vier minuten later kon de Rotterdamse verdediging de ADO- aanvallers niet meer weerstaan. Hor- wel het eerste Haagse doelpunt naar buitenspel riekte, kwam uit een lis tige voorzet van linksbuiten Rijnvis de leren knikker bij middpnvoor Verhoek terecht, die de lat beukte. Rechtsbuiten Vreeken was er vlie gensvlug bij. zodat Dufourné geen gelegenheid 1 <1—I). werd opgebouwd, drukte hij door tot ver in het Spartaanse doelgebied, tokte Terlouw en Wenneker naar zich toe en gaf toen een afgemeten voorzet naar de toestormende Rijn vis. Handig lepelde deze de bal over de verbaasde Dufourné (1—3). Alle goede voornemens, waarmee de Spartanen na de thee de strijd hervatten, werden binnen een mi nuut resoluut de bodem ingeslagen. Uit een door Vreeken feilloos geno men hoekschop ïiet de Haagse rechtshalf Wim ('n broer van Theo) Timmermans de bal op zijn hoofd dansen, precies langs de grijpende handen van Dufourné (1—4). Dat was Sparta te veel. De aanvalslinie werd gewijzigd. Van Ede nam de lei. ding hiervan. Zonder resultaat, om dat Sparta niet alleen in tempo te kort schoot, maar ook omdat het sa menspel in geen enkel opzicht klop te. Zo bleef het tot vruchteloze inci dentele pogingen beperkt. ADO speelde rustig de tijd uit. Het was voor de Hagenaars onnodig zich ern stig te vermoeien. De derde. Handig lepelde ADO's linksbuiten Rynuïs de bal over de wanhopig grijpende doelman Dufourné. Sparta stond toen voor een 13 achterstand. I kreeg zich te herstellen Dat leidde een doelbewust offen sief van de gasten in. Met fraai open spel, een wiekende voorhoede en bijzonder knapne eomMnnti** werd Sparta omver gespeeld. In deze pe riode steeg Theo Timmermans tot grote hoogte- Ais een veldheer over zag hü de situatie en met meester lijke hand voerde bij zijn club naar de zege. In de 28ste minuut bouwde links binnen Wasrrms een goede aanval op, die middenvoor Verhoek bekroonde met een hoog schot (12). Sparta zou daarna de balans in evenwicht hebben kunnen brengen, als middenvoor Boot niet. plotseling alleen voor doelman Kok staande, de bal hoog in de jongenstribune Driebandenwedstrijd Begin October zal in de biljartzaal „"Wilhelmina" een aanvang worden gemaakt met de driebandenwed strijd om de Voiro"-beker, welke jaarlijks onder leiding van de Bil jartvereniging „Rotterdam" wordt verspeeld Vijf verenigingen, name lijk, namelijk Het Westen. Caland, De Maas Rotterdam en Hillegers- berg zullen, elk met een team van zes spelers, deelnemen Iedere speel avond worden negen partijen afge werkt, die. naar gelang van de klas se, waartoe de deelnemer behoort, een. lengte hebben van 30 tot 43 caramboles. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM.-Zondagmiddag. Warempel, er waren nog Hermes-spelers die, toen het slordige duel met RBC was geëindigd, met veel moeite hun handen de lucht in kregen om met dit gebaar duidelijk te maken, dat zij verheugd waren over de winst die werd behaald. Met het oog op de daarop volgende premie is dat gebaar begrijpelijk. Maar, zo hebhen we achteraf geducht, misschien gold dit gebaar ook als vriendelijke begroeting van het eindsignaal. Van sommige spelers, was te veel gevergd en reeds lang voor de finish was voor hen het plezier, van deze van schoonheid verstoken strijd verdwenen. Natuurlijk hebben allen de 2—1 zege als bijzonder nuttig beschouwd. Was-ie ook verdiend" O, la, la, daarover zal niet zo lang worden nagepraat, maar de ouwe getrouwen op de tribunes hebben bij het geven van het antwoord op deze vraag toch wel even bedenkelijk de wenk brauwen gefronst. Dat deden zij ook na zes minuten spelen. De RoosendaIers gingen nog al wuft over het gras en schakelden direct in een voor de Hermes-de- fensie te hoge versnelling over. De invaller stopper Burger, Rijke, was er nog lang niet aan toe gekomen om vast te stellen wie en wat hy nu eigenlijk wel dekken moest, toen de man aan het scoringsbord reeds zijn handen moest laten gaan om voor RBC de eerste treffer te no teren. Overigens behoeft deze de butant zich daarover niet te scha men. want zijn linkermaat. Oster- holt, had zonder bezwaar z'n nogal betwiste benen uit mogen steken. De RBC-er Vermunt dacht sterk aan zijn winst en sloeg Van Diest kans loos. Verender werd de gang van RBC. Hermes zou het moeilijk krij gen al gaf de snelle actie van Van Lent, die direct op het Roosendaaise doelpunt volgde, nog wel enige hoop. Die hoop smoorde op de doellijn. Nee voorlopig moest Hermes genoegen nemen met de defensie. Gelukkig groeiden de krachten van die linie en konden we waarachtig even ge nieten van centimeter-voetbal van Melief en van hartstochtelijk ingrij pen van Van Diest en Osterholt. Zij brachten de RBC-wals tot stilstand. Helaas voor Hermes, faalde op dat moment het zoveel besproken vier kant. Van Buy tenen had veel moei te met het tempo en Gudde kan zich slecht op de pass concentreren. Met de aanval was het eigenlijk nog treuriger gesteld. Want, met alle respect voor de talenten van Lex Janse, een gave vleugelman is hij stellig niet. Leo Jansen, dit keer op de andere vleugel, evenmin en daar om was het voor de beweeglijke Van Lent, uitermate moeilijk om tot ont- {Van onze sportcorrespondent) TILBURG, Zondag SW heeft geen vergeefse reis naar Tilburg ge maakt, want het bleef met 12 de meerdere over Longa, dat een klasse minder speelde en er byna niet aan te pas is gekomen. De Schiedammers waren met de wil om te winnen naar Tilburg ge komen. Dat bleek uit heel hun spel. Er werd zeer goed gecombineerd en de linies sloten als een bus. De thuisclub kon daar niet tegenop en moest toezien, dat SW steeds maar weer het doel belaagde. Met kunst en vliegwerk en ten koste van een groot aantal corners kon Longa het heiligdom voor doorboring bewaren. Geheel tegen de verhouding in namen de Tilburgers reeds na acht minuten door Van Hout de leiding (10) en hoewel SW steeds maar weer op de Tilburgse veste beukte slaagde het er niet in om het zo zeer verdiende tegenpunt te maken Na de thee kwam SVV zo over donderend opzetten .dat voortdurend op de Tilburgse helft werd gespeeld Er waren vijftien minuten gespeeld, toen Köneman doelman De Beer het nakijken gaf (11). De Schiedam mers hadden pech toen Poulus door et.i verwonding vervangen moest worden door Baas. Het deed echter geen afbreuk aan de aanvalskrscht van SVV, want tien minuten later was het Malta, die na een fraaie soloren het leder precies tussen de benen van doelman De Beer dcor in de touwen deed belanden (12) Zondag werd te Dordrecht een na tionale" 20 km loop gehouden, die door de Leidenaar A. v. d. Linden op overtuigende wijze in 1 uur 7 mi nuten en 20 seconden werd gewon- nenvoor T. Bleeker uit Alkmaar. Bij de B-klassers was het Le brun van Meteoor die in 1.16.35 op de eerste plaats beslag legde voor de Rotterdammer P. van Leenen (DOS) die een tijd maakte van 1 uur 22 min. 25 sec. (Advertentie lAS.j De Rotterdamse profivieirenner Manus Brinkman heeft in Zeeuws Vlaanderen een wegwedstrijd voor profs en onaf hank el ijken gewonnen. Behalve een aantal vooraanstaan de Nederlandse renners onder wie de kampioen van Nederland Adrl Voorung. verschenen ook bekende Beigen aan de start. Op het snelle Kroonwijkparcours werd een levendige stryd gevoerd, die Brinkman uiteindelijk m zijn voordeel wist te beslechten Hij legde de 100 km af in 2.22 uur. Tonny van Oers uit Lange weg werd tweede. 3. Verplaetse (El; 4 Adri Voorling (Haarlem); 5. P. Sieveking (Amster dam); 6. P. v. As (Roosendaal). (Van onze sport-corrcspondent) DORDRECHT, Zondag. Het zal lange tijd geleden zijn dat Feyenoord met zo'n glorieuze overwinning als nu het geval was uit Dordrecht Is terug gekeerd. De Rotterdammers kraakten het Dordtse Emma. dat toch ook voor geen kleintje vervaard, met niet minder dan 50. En laten we er direct aan toevoegen dat deze overwinning volkomen verdiend was. Behoudens de eerste twintig minuten, toen de strijd vrijwel gelijk op ging, heeft Feijenoord het heft steeds in handen gehad, liet plaatsen was vee! beter verzorgd bij de bezoekers. Bovendien speelden zy de bal steeds sneller waardoor hun tempo steeds iets hoger lag dan dat van Emma. Van aanvalsleider Cor van der een vijfde, doelpunt op. ditmaal van Gijp heeft doelman v. d. Bijl na die de voet van Meerman, die na een eerste twintig minuten ai heel combinatie met Van Woerden een weinig last meer gehad, want de dotje van een kans kreeg, die hij eminent spelende stopper Van der beslist niet kan negeren. Hoek schakelde hem volkomen uit. Het voortreffelijke spel van de Rot terdamse middenlmie leidde er toe, dat de bezoekers een licht over wicht verkregen. Met goede passes werden Van Woerden en De Bruijn, aan het werk gezet. Spoedig bleek, dat de Dordtse verdediging met zo bijzonder zeker van haar taak was. Den Bleijker en Meerman voetden de Dordtse doelman enkele malen aan de tand. doch het duurde nog tot acht minuten voor de rust al vorens Meerman zijn ploeg de lei ding kon geven (0-1>. Het weid voor de rust nog 02. Hol flitste langs zijn verdediger cn zijn voor zet werd door De Bruijn handig doorgekopt naar de geheel vrij staande Meerman, die op znn beurt de bal achter Van den Bergh kopte. Met die voorsprong kon Feijen oord in de tweede helft de zaken heel rustig bekijken. Den Bleijker ondernam na elf minuten een solo ren, die het derde doelpunt ople verde en dertien minuten later her haalde hij dit kunstje, mot dit ver schil dat hij nu ook nog de Dordtse doelman omspeelde, alvorens hij in schoot. (04). De Dordtenaren stelden in de resterende tijd nog wel alles in het werk om de eer te redden, doch al hun pogingen wa ren tevergeefs. De Rotterdamse de fensie bleef meester van het ter rein en met verre trappen zuiver den zy steeds hun doelgebied, F van die verre trappen leverde i (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, Zondag. Eén zwaluw maakt weliswaar nog geen lente, maar niettemin is de eerste zege van dit seizoen (in de eerste thuis wedstrijd) van Excelsior even hartelijk welkom, 't Werd tegen benjamin Kerkrade een benauwde 43 overwinning. Even weinig overtuigend als dc zege-score is, was het spel van de Rotterdammers. In bet veld waren zij technisch duidelijk de meerderen van hun tegenstanders, doch aan de af werking van dc vaak aardig opgezette aanvallen ontbrak veel; tal van scoringskansen gingen na rust verloren, daarvoor kreeg doel verdediger Arets in de eerste wedstrijd van bem in Rotterdam geen gelegenheid te tonen, dat de gunstige van hem uitgaande, tot boven de Moerdijk doorge drongen roep geen zuidelijk chauvinisme inhoudt. In de voorhoede ontbrak dat flit sende, wat Excelsior in de eerste helft van de competitie 1953'54 tot zulk een gevreesde tegenstander maakte. Niet alleen ontbraken daar in jongleurs als Aad Bak en Henk Schouten, ook ontbrak vanmiddag kanonnier Van Kilsdonk, die in Vlaardmgen op bed bij de radio op de uitslag wachtte. De elftalcommis sie had de oudgedienden v. d. Stoep en Miedema op de vleugels geplaatst, de tweeling Cortenberghe als bin- nenspelers opgesteld en Den Rartog als aanvalsleider. De supporters zul len met de elftalcommissie er nu waarschijnlijk wel van overtuigd zijn. dat de goede dagen van Mie dema voorbij zijn. De anderen kwa men nog wel tot redelijke prestaties, alhoewel zoals reeds gezegd, de linie als geheel nog geen schaduw was van de glorie periode-1953 Doordat na het beginsignaai Ex celsior niet het enthousiasme van de mannen van de Domaniale kon opbrengen, waren de aanvallen van de technisch betere ploeg toch min der gevaarlijk. Uit een hoekschop 'iniiim .«iaMhlï'lll HUM A iifelTliiii; plooiing van zijn krachten te komen. Pas toen Manus Stolk, hij speelde zijn eerste wedstrijd in dit seizoen, maatgevoel kreeg werd Van Lent een groter gevaar voor de RBC-de£ensie. Zo'n pass-op-ma at van Stolk bracht de gelijkmaker. Stopper Colls maak te de enige fout in deze wedstrijd, door deze pass niet te onderschep pen. Van Lont trok een sterke sprint aan en rondde goed af (11). Her mes mocht zelfs met een 2—1 voor sprong aan de Ihee beginnen. Die dankte het aan slecht wegwerken van de RBC-verdedigers. waardoor Cock v. d. Tuyn zeer onopval lend in deze stryd na een hevige doel worsteling de bal over de lijn kon drukken. Het bleef 21. RBC ontwikkelde in de tweede helft weliswaar een vrij scherp offensief. De aanvallen bleven echter gespeend van variatie en leverden de Hermes-defensie niet al te veel moeite op. (Van onze sportcorrespondent) BREDA, Zondag NAC heeft een alleszins verdiende 2-0 overwinning op Xerxes behaald na een wedstrijd, die qua spel betreft niet aan de ver wachting heeft beantwoord. Het be gin Het zich zo bemoedigend aanzien, want er werd door beide ploegen in een zeer hoog tempo gestart, doch dit hield men slechts een kwartier vol. De Bredanaars waren over het al gemeen iets sterker dan hun Rotter damse tegenstanders. Zij combineer den beter en waren ook gevaarlijker met het schieten. Dat heeft doelman Vermeer wel ondervonden. De grote fout van de Rotterdam mers was, dat zij het spel te kort hielden. Op zeer fortuinlijke wijze kwam NAC aan het eerste doelpunt. Klein schoot vanaf de zijlijn een bal voor het doel. Het leder maakte een vreemde draaibeweging in de lucht en voordat doelman Vermeer er erg in had, verdween de bal in de tou wen (10). Na de rust was NAC ook het ge vaarlijkst al waren er wel enige Xerxes-attaques, die de NAC-verde- diging handen vol werk gaven. Na achttien minuten kreeg Canjels van links een bal toegespeeld en van 15 meter afstand kon hy rustig scoren (2-0). Doelverdediger Den Hertog (Ex celsior) in duel met middenvoor Jongen van Kerkrade. In het Helperbad te Groningen zijn ten bate van het Mr. Bieren- broodspotfonds nationale zwemwed strijden gehouden. De belangrijkste uitsluiten luid den: 100 meter vrije slag: 1. Jopie van Alphen (RDZ) 1.10.-: 2. Els Steehou wer (RDZ) 1.11,-; 3. Greetje Lugt- hart (ZCG) 141.4. 200 meter schoolslag: 1. Rika Bruins iGZ en PC> 2.59.7; 2. Corry Hom (RDZ) 306-5; 3. Alie Zijlema (GZ en PC) 3.07.-. 100 meter rugslag: 1. Jopie vah Iphen (RDZ) 1.17.3; 2. Marie de Wolf (GZ en PC) 1.19.6; 3. Sita Posthu mus (LDZ) 1.25.-. Dirk Nijs heeft Zaterdag in Eind hoven zijn laatste wedstrijd geflo ten. Het Eindhovcns Stedelijk Elftal speelde namelijk in het kader van de feesten ter gelegenheid van de Tien de Bevrijdingsdag een wedstrijd tegen Luxemburg, welke door Nijs geleid iverd. De populaire scheids rechter nam nu afscheid met een goede wedstrijd, die bovendien nog een flinke zege voor de Emdhovena- ren meebracht (4—-1). Dirk Njjs leidde de wedstrijd even royaal als hy steeds gewend was Voor de aanvang had men hem bloe men aangeboden. Na afloop zat de scheidende scheidsrechter aan het diner van Luxemburgers en Neder - ianders, dat in hotel Atlanta plaats vond. Dirk NiiS onderging een korte prettige huldiging, waarbij wethou der drs Gijzeis namens de Gemeente en het Stichtingsbestuur hem een zilveren asbak aanbood. Door de heer Van Strien werd hem namens PSV een met clubinitialen versierde Philishave overhandigd. werkte Vinken de bal zelfs achter Den Hertog. En het duurde tot kort voor rust. voordat Excelsior de kans greep om de stand te egaliseren. Van der Stoep presenteerde Den Hartog een kans. die de Excelsior-midden- voor met een hard schot van behoor lijke afstand greep. De bal zweefde al in de touwen, voordat Arets wiens uitzicht door tal van verdedigers totaal werd belemmerd, haar zag.... Na de hervatting, in het eerste kwartier, veerde Excelsior op. Voor de eerste keer in deze competitie verheugde na vijf minuten Excelsior zich in een voorsprong. Den Hartog gaf een passi naar Ees- Cortenberghe, die. naar binnen zwenkend, hard mkogelde 2—1. Even later kreeg Ex celsior op de rand van het straf schopgebied een vrye trap toege wezen. Miedema plaatste zich er achter; via de benen van twee Kerk rade-spelers sprong de bal achter Arets. 3—1, Excelsior zette het of- Ie nsief nog even door. Na het mis sen van enige kansen, maakte v. d. Stoep veel goed. Hij pikte de bal op bij de treuzelende Sou ren en stoof alleen op Arets op. Doelpunt (4—1). Verder kwam Excelsior niet. Het verslapte zelfs. Debie maakte een kwartier voor het einde uit een pass van Jongen een onverwacht doel punt (42). De thuisclub begreep die „waarschuwing" niet. Toen Lager waard met zag. dat Den Hartog de bal naar hem gooide, was Kerkrade er snel bij om door P. Stro Ion berg de achterstand tot 4—3 te verkleinen. Daarbij bleef het. (Van ome sportcorrespondent) ARNHEM, Zondag In de eerste helft stond de profwedstrijd Graaf schap-Rotterdam, die voor iedere ploeg na rust een doelpunt oplever de, sorrs op behoorlijk peil. Na rust was er nogal veel spanning, doch er kwamen aan weerskanten soms ern stige technische tekorten aan het licht. Koning miste voor Rotterdam een strafschop. Ofschoon het tempo niet hoog lag werd er voor rust voet bal van goed gehalte gespeeld. De voorhoede van de thuisclub was verzwakt door het niet meespe len van de jonge Eddie Hendriks, die geblesseerd is. De invaller, Jansen, (ex-Doetinchem) remde het aan- valsspei geducht. De nu midvoor spelende Eoi Jansen liep herhaalde lijk in dc buitenspel val. Bij de Rotterdammers was Fuchs de gevaarlijkste man. Hij won menig duel van Wim Hendriks, die aan snelheid heeft ingeboet. Doelman Marskamp moest telkens zijn aan voerder te hulp snellen. Beide voor hoeden combineerden over het alge meen te lang. Eerst na twintig mi nuten vuurde Fabcr het eerste im ponerende schot af. Voor rust schoot Koning een strafschop tegen het hout. Kluin. de Graafschao-linksbuiten. kwam na rust met snelle rennen vaak langs de Rotterdamse verdedi ging. Hij zorgde voor het eerste doelpunt. Hy zond een flitsend schot van de vleugel naar Landman, via deze keerde de bal terug naar Kluin, die inschoot. 1—0. Rotterdam vocht voor de gelijk maker. De verdediging van de Graafschap werd minder trapvast. Beumer verwaarloosde zijn dekking en daarvan maakte Joop Heyster ge bruik door na 25 minuien uit moei lijke positie Mar «kamp te passeren. (11). De Graafschap had nog be nauw e situaties te doorstaan, doch de Rotterdammers slaagden er niet iu méér winst te behalen. DORTMUND - Tijdens de landen- wedstnid athietiek tussen en Finland (108—106 punten) heeft Karvonen de 3000 meter hindernis loop gewonnen in dq tijd van 8 min. 41,4 sec., de snelste tijd. ooit op dit nummer gemaakt. Een officieel we reldrecord bestaat voor dit numme- niet.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 4