I Nieuwe slag voor Senator McCarthy Bevan niet langer in Labour-bestuur Centraal loonbeleid is voorlopig nnmisbaar Geen zekerheid over oorzaak van ramp oorts. Soort „schaap met zeven poten' TWEE MANNEN OP ZOEK NAAR EEN TELEVISIE-OMROEPSTER Senaatscommissie eist zijn berisping Attlee: communistisch China behoort in VN Nieuws Mr. Luns: Nieuw-Guinea hoort niet op VN-agenda SOCIAAL WERKGEVERS-VERBOND In principe meer vrijheid voor ondernemers bepleit Terreur in W. Java blijft ernstig Spiormageproces in Frankrijk SS? „AtoomschooF in Engeland geopend Indiase exprestrein stort in rivier - 55 doden - vele gewonden Josien verging met man en muis Conferentie van Londen begonnen Marechaussee- reserve bij Nat. Reserve "A Nederland wil meer hulp voor ontheemden- en economisch achtergebleven gebieden Dinsdag 28 September 1954 DEN HAAG. Het Centraal Sociaal Werkgevers-Ver bond acht vooralsnog een centraal loonbeleid onmisbaar, als waar borg voor het scheppen van een algemeen loonpeil, dat voor het handhaven van de huidige economische toestand noodzakelijk is. Een redelijke differentiatie in de lonen, afgestemd op de economische bedrijfsomstandigheden, beveelt het als aanvulling daarop aan. en economische belangen een zeke re coördinatie blijft gehandhaafd. Het verkiest dus de tweede weg bo ven de eerste: Wèl acht het CSWV het ogen blik gekomen, waarop de „reste rende" kunstmatige elementen in de Nederlandse kostprijs" ver dwijnen, Het doelt daarmee op het nog relatief lage huurpeil èn wat is overgebleven van de subsidies op de levensmiddelen, voorname lijk op de melfc. Het beseft echter ter dege, dat deze sanering ge paard moet gaan met compensa ties op de ionen. Met genoegen stelt het bestuur vast. dat zeer goede samenwerking met de andere centrale werkgevers organisaties èn de drie grote arbei- ders-vakcentralen mogelijk bleek. Het blijft de Stichting v d. Arbeid zien als het aangewezen lichaam voor organisatorisch overleg tussen werkgevers- en werknemersorgani saties en betreurt, dat de onderlin ge samenwerking der drie grote ar- bciders-vakcerjtralen een einde vond, naar het hoopt: tijdelijk. Het CSWV houdt op Donderdag 30 September, in het Kurhaus te Sche- veningen zijn jaarvergadering. Als algemeen beginsel aanvaardt het 't streven om het loonniveau op een zodanige hoogte te stellen, dat rekening wordt gehouden zowel met' een redelijk welvaartsniveau voor zoveel mogelijk mensen èn bevorde ring van een zo hoog mogelijke pro ductiviteit naast een hoog peil van werkgelegenheid. Verder handha ving van het evenwicht op de beta lingsbalans. Het CSWV geeft in zijn jaarver slag over 1953 waaraan wij ook het bovenstaande ontlenen nóg eens toe, dat de politiek van loonbe- heersing. zoals deze in de eerste na oorlogse jaren is gevoerd, voor ons land gunstige gevolgen heeft gehad. Het megnt echter, dat deze vorm van loonpolitiek in rustiger jaren te veel principiële en practische bezwa ren oplevert, dan dat zij onverkort gehandhaafd kan blijven Het stelt daarom nd als uitgangspunt van een toekomstige loonpolitiek de gedach te, dat de werkgevers bedrijfstaks- gewjjs of als ondernemingen afzon, derlijk in beginsel over de no dige vrijheid moeten beschikken om, uiteraard in overleg met de werk nemers. lonen en andere arbeids voorwaarden vast te stellen. Hierbij staat, aldus het CSWV, de keus open voornamelijk tussen twee mogelijkheden, waarbij men reke ning moet houden met de na de oor log gegroeide verhoudingen: hel herstellen van de in de jaren 1920- 1940 gevoerde loonpolitiek, waarbij de vrijheio van partijen' voorop stond met een zeer beperkte moge lijkheid van overheidsingrijpen, óf systemen waarbij met het oog op de heseherming van algemene sociale A rbeidsconjlieten De grote arbeids *ust'i»t Nederland wordt treffend geïllustreerd door deze cijfeis Het aantal verloren arbeidsdagen in 1953 bedroeg slechts 0.004 van 't totaal voor de productie beschikbare arbeids dagen t;an werknemers Alleen in Amsterdam gingen ruim 12.000 arbeidsdagen oi 41 van het totaal uerloren. 5? (Van een onzer verslaggevers BUSSUM.„En face is ze wet lie/, maar en profil lelijk „Stem is iets te gesluierd" „Veel te zware wenkbrauwen" „O, da's een kwestie van opmaak; met een donker achtergrondje wordt dat ineens heel anders" „Kijk, ze lacht, kijfc, kyk, kijk. Lelijke mond" „Da's niet mooi hier, al die rimpels". (Een vinger wijst op het beeld scherm meedogenloos de kraaienpootjes aan. Hel slachtoffer moet het büna voelen. Ziehier een paar opmerkingen, dio-omroeper(ster) talenkennis, een die wij Maandag optekenden in de regiekamer van de televisie-studio, waar de VARA zeven sollicitanten testte op hun geschiktheid als om- roepster voor televisie-p' gramma's Vijf-en-dertig briever waren er op de in enkele bladen geplaatste ad vertentie gekomen; zeven van die candidaten stonden Maandag voor de onbarmhartige camera, besche nen door felle lampen die geen de tail onopgemerkt lieten. Nóg zwaar der dan voor de radio zijn de eisen die de televisie stelt: er komt een „afmeting" bij- Zijn voor een ra- DJAKARTA De minister van Voorlichting, de heer Tobi, heeft, na met twee andere ministers een tocht te hebben gemaakt door de terreur- gebieden van West-Java, in Ban doeng aan de pers medegedeeld, dat in 1953 het aantal slachtoffers van benden in West—Java 4295 bedroeg, inclusief de leden van de benden zelf. Tot nu toe werden in dit jaar 2342 personen slachtoffer van de benden. In 1953 werden 11494 hui zen in de as gelegd; dit jaar tot September 8391 huizen. De laatste tijd zijn er o.a. 18.000 voor de ben den gevluchte personen naar Goe- noeng Tandjoeng getogen. PARIJS. Een Tsjechische vluch teling, de 30-jarige Josef Koebal, is wegens het in gevaar brengen van de Franse veiligheid tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij met een speciaal ontworpen klei ne camera Amerikaanse militaire in stallaties had gefotografeerd. Hij be kende schuldig te zijn. Een havenarbeider uit Rouaan. Lumen Fournier, werd wegens me deplichtigheid tot twee en een half jaar gevangenisstraf en een boete van 80.000 franc veroordeeld. Koebal verklaarde in 1951, op ver zoek van een Tsjechische vrouw, die hij in een restaurant had ontmoet, met het verzamelen van militaire en economische inlichtingen te zijn be gonnen, waarbij Fournier gegevens over de verdedigingswerken van de haven van Rouaan had verschaft. „Formosa moet in handen komen van rood-China en dit land moet tot de Verenigde Naties worden toegelaten," zei Clement Attlee, de leider van de Britse Labour- party, tijdens het congres dat in Scarborough (Yorkshire) wordt gehouden. (.6 66 64 60 58 56 54 52 50 49 1 Cc*el)«otd«n 2 Gcocf«nd«n Onqt «chooltfin 46 V 44 42 40 1947 '49 SO '51 '53 'S3 irpTEu»e«-ocTo#r« 114377! «mr Verdiende lonen per week Deze grafiek geeft een overzicht van de loonsommen, die gemid deld worden uitbetaald in de nij verheid aan meerderjarige man nelijke arbeiders in de categorieën: geschoold, geoefend of ongeschoold. (Van onze correspondent). NEW YORK. In een uitvoerig rapport, samengesteld door een uit beide partjjen gevormde commissie van de Amerikaanse Senaat, dat gis teren is verschenen, wordt eenstem mig de wenselijkheid uitgesproken, dat de Senaat senator McCarthy van Wisconsin een berisping zal toedie nen op drie gronden. Deze gronden zijn: 1. De weigering van McCarthy om voor een sub-commissie te ver schijnen, die destijds een onder zoek instelde naar zijn financiële manoeuvres in de jaren 1951 en 1952; 2. Zijn onrechtvaardige uitvallen tegen de leden van die sub-com missie, die hij van alles beschul digde. 3. Zij n belediging van brigade-gene. raai Ralph Zwicker, toen deze als getuige verscheen voor de Se naatscommissie, waarvan McCar thy als voorzitter optrad. Nog op een aantal andere gronden wordt in het rapport afkeuring uit gesproken over het gedrag van de Senator. Doch men gaat niei^zover, dat men daarvoor een berisping door de Senaat verlangt. Een berisping door de Senaat is in de geschiedenis van dit Amerikaanse bestuurscollege slechts' .driemaal voorgekomen. Zij houdt geen andere straf in dan een morele veroordeling van het gedrag van de betrokkene. Het is nog niet te voorzien, of de Amerikaanse Senaat het advies, dat in dit rapport is vervat, zal opvolgen, wanneer de senatoren, kort nu hun verkiezing in de tweede week van November zullen bijeenkomen. Tij dens deze zitting heeft McCarthy het recht van zelfverdediging en veel zal afhangen van de wijze, waarop hij die verdediging zal voeren. ,;oede uitspraak en een goede alge mene ontwikkeling eerste vereisten, televisie vergt ook nog een uiter lijk dattja. hoe moet men dat zeggen? „van persoonlijk heid getuigt". Wij hoorden Maandag in de regie kamer iemand zeggen: „We zoeken niet naar glamour-girlS; er moet uit zo'n gezicht karakter blijken." „En dan is ook nog van belang, wat voor karakter", werd- er aan toegevoegd Wat niet wil zeggen, dat de glamour-girls zich niet ko men aanmelden: er zijn er die in de sollicitatiebrief reeksen foto's van zichzelf insluiten. Maar do foto is maar één facet. In de halfdonkere regiekamer, waar drie schermen het door de came ra opgenomen beeld een hoofd en een paar schouders verto nen, komen alle facetten onder dc loupe. „Vind je 't niet echt een burgerlijk huismoedertje? Dat zit er nu al in", of; „Mooie ogen, maar een lelijke mond" of; „Wat een slechte jurk" of: „Te dik" of: „Slechte make-up". Het was maar een kort tekstje dat de adspirant-omroepsters moes ten zeggen Maar er zaten toch een paar Franse, Duitse en Engelse kneepjes in: namen als die van het Malcolm Mitchell Trio, met Johnny Person en Teddy Brighton, de NordWest-Deutsche Rundfunk en ie Grosze Sporthalle en (in één adem) de Radiodiffusion et Télévision Frangaise. Men kan zijn vreemde talen ook té. vreemd uitspraken, merkten wij. Eén der can&iaaten zei Grosze Sporthalle met een zo zwaar ac cent dat je haar bijna van colla boratie ging verdenken. En vrijwel allemaal hadden ze geprobeerd de te annonceren tekst letterlijk uit het hoofd te leren. Wat niemand was gelukt, met haperingen als resul- SCARBOROUGH. Aneurin Bevan, leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartfj, is bu de verkiezing voor de post van penning meester van de party met groot verschil verslagen door Hugh Gaitskel), voormalig minister van Financiën, voorstander van de herbewapening van West-Duiteland. Op het nationale congres van de partij te Scarborough ver kreeg Gaitskell 4.338.000 stemmen op een totaal van iets meer dan zes mil lioen. Bevan maakt thans voor het eerst sedert de oorlog geen deel meer uit van het leiderschap der partij. Door een gooi te doen naar het penning meesterschap kon hij zich niet can- öidaat stelten voor de post, die hij tevoren in het nationale bestuur be kleedde als vertegenwoordiger der plaatselijke Labourorganisaties. Overigens bleek gisteren dat de rechter- en de linkervleugel van La bour, zo verdeeld over het vraag stuk der Duitse herbewapening, het vrijwel eens zijn over het punt com munistisch China. Attlee en Bevan maakten deel uit van een delegatie die kort geleden bezoeken bracht aan de Sowjet-Unïe en communistisch China. De conferentie is geopend met een bespreking van dat bezoek. Attlee verklaarde dat Formosa overgedragen moet worden aan de Chinese communisten en dat de na tionalistische leider Tsiang Kai-sjek verbannen moet 'orden „naar een veilige plaats". De conferentie tijdens de ope ningszitting toesprekend verkreeg hij applaus van de 3000 afgevaardig den, toen hij zei, dat het Peking- HARWELL. Engeland heeft zijn eerste „atooruacademie" geopend een school om fabrikanten onder richt te geven hoe zy atoomenergie dienen te gebruiken. Drie en dertig „leerlingen", voor het merendeel wetenschapsmannen, nemen deel aan de eerste cursus van drie maanden. Voor elke deelnemer moet de werkgever 2500 gulden be talen. Sir John Cockroft, directeur van het proefstation Harwell zei, dat Engeland na een ontwikkeling van acht jaar, gereed moet zijn atoom krachteenheden te bouwen die hot werk moeten doen van 20 millioen ton kolen per jaar. „Ik denk, dat dit gemakkelijk ver werkelijkt kan worden tussen 1956 en 1970 en misschien eerder als het dringend noodzakelijk is." aldus Cockroft. Op het ogenblik bouwt Engeland drie atoomkracht-eenheden. regiem een zetel moet hebben in de Verenigde Naties. De 71-jarige leider sprak in de brede over de indrukken die hij had opgedaan tijdens zijn recente reis naar dc Sow jet-Unie en China. Thema van Attlee's rede was de volstrekte noodzaak van vreedzaam naast elkaar bestaan van Oost en West, in het licht van de dreiging van de H-bom. Attlee bestreed de zienswijze, dat China geheel en al door de Sowjet-Unie beheerst zou worden. De tegenwoordige Chinese regering had stellig de massa's der bevolking achter zich. Haar succes was een onderdeel van het grote streven der Aziatische volkeren om een gelijkwaarige plaats onder de zon te verkrijgen naast de Europese volkeren, die de wereld zo lang be heerst hadden. In voorzichtige ter men steunde hü het veiligheidspact voor Zuid Oost-Azië. maar hij ver heelde niet, dat hij eigenlijk aan een ruimere organisatie, die ook China zou kunnen omvatten, de voorkeur zou geven. BOMBAY. „De verschrikkelijk ste treinramp in de historie van de Indiase spoorwegen" noemen auto riteiten het ongeluk met de expres van Hyderabad naar Kazipet, die Maandagnacht ctoor *een brug over de rivier de Aler zakte en met 600 passagiers in de woeste bergstroom stortte. 55 mensen het aantal is nog niet nauwkeurig bekend en zal zeker stijgen, verloren het leven, tientallen werden zwaar gewond. De trein bestond uit achtvwagons, waarvan zeven met de door de ri vier ondermijnde brug in het water verdwenen. De passagiers, die zich uit de versplinterde brokstukken konden bevrijden werden door de stroom meegesleurd. Velen hunner verdronken. Tal van lichamen zijn nog niet aangespoeld. BERLIJN, De Amerikaanse on derminister van Defensie, Robert Anderson, komt Woensdag naar Amsterdam, voor besprekingen over Amerikaanse militaire hulp aan ons land. Anderson maakt een rondreis door Europa. AMSTERDAM.Om half tien 's avonds, op^ Februari jl„ kreeg de heer P. Ie Noble, chef-waterklerk van de Hollandse Zeerederij te Rotterdam, een radio-telefonische verbinding met de kapitein van de 499 b.r.t. metende kust. vaarder „Josien". „TVe zijn juist Ouessant gepasseerd"-, hoorde hij de*kapi- trin zeggen en de stem vervolgde; „Het is zeer slecht weer, vier a vyf stan daard hout van onze lading is overboord geslagen. We hopen morgen onder de Engelse kust te zijn". „Bel me dan weer op", zei de heer Le Noble, „en goede .vaart". Maar de kapitein heeft nooit meer opgebeld. Het gesprek met zjjn redery' is het laatste, dat hij heeft gevoerd. Diezelfde nacht is de „Jo sien" met man en muis vergaan. Hoewel aan alle schepen op de route Ouessant—Londen door Radio- Scheveningen werd verzocht naar het scheepje uit te kijken, is nimmer een positief bericht binnengekomen. Eerst vele dagen later werd bericht ontvangen, dat enkele schepen in het Kanaal hout hadden zien drijven. Tenslotte werd een luik en een roer van een reddingboot van de „Jo sien" gevonden als tragische beves tiging van een ramp, waarbij de ka. pitein en elf bemanningsleden hun zeemansgraf gevonden hebben. „Het is niet mogelijk met zeker heid aan te geven door welke Oor zaak de Josien is vergaan," aldus het oordeel van. de Raad voor de Scheep vaart, die op 10 Augustus een open baar onderzoek naar deze tragedie Vervolg van pag. 1 Duitse Ruhr erin, en hét Franse Lotharingen er huiten valt. Dulles heeft in zijn onderhoud met iVlendes-France er nog eens op ge wezen, dat werkelijke garanties slechts bestaan in een zodanige ver knoping der samenwerking tussen de Europese partners, dat geen enkele van hen meer de gelegenheid krijgt op eigen houtje een avontuur te beginnen. Het is ongetwijfeld juist, maar het veronderstelt geloof in die visie. In het systeem der verzoenende ge baren bracht Mendès-France ook een, bezoek aan onze minister Beyen. Mendès-France wilde kennelijk laten blijken, dat hij geen rancune meer heeft over Brussel. Beyen heeft dus de Nederlandse gezichtspunten kun nen spuien. Er is geen Benelux- standpunt, want de Benelux heelt willen vermijden, dat er naast de drie memoranda, die er nu zijn van Mendés-France, Adenauer en Eden nog zoiets als een vierde kwam. Maar er Is stellig overeen stemming tussen de gezichtspunten der Benelux-landen. Wij hebben belang bij de souve- reiniteitsoverdracht aan Duitsland, al was het maar omdat in de staart van het verdrag van Bonn herstelkwes ties geregeld worden. Een discrimi natie in de wapenproductie ten on gunste van een der partners zou ook gemakkelijk economische nadelen voor ons kunnen meebrengen. Er blijft nog het niet zo licht te verteren probleem, dat het Brusselse Pact dermate iveranderd moet wor den, dat het een geheel andere in houd krijgt. Kan dat, zonder de par lementen. die het verdrag geratifi ceerd hebben, er zich opnieuw over uitspreken? Het zal wel moeten, want anders krijgen wij ernstig tijd verlies. Daarom overweegt men in onze kringen de gemeenschap van het Brusselse Pact een verdrag te laten sluiten, hetzij met een groep van twee Italië en Duitsland hetzij met elk van deze twee. Dit laat het oude Brusselse schema in hoofdzaak intact. Technische problemen zijn er ge noeg. maar men is bereid die aan de technici over te laten en hun een paar weken te geven voor de NA,V.O.-conf eren tie bijeenkomt. Het geen wel eind October of begin No vember zal zjjn. heeft ingesteld en thans uitspraak heeft gedaan. „Het is niet aan te nemen, dat dit is geschied door een mijnontploffing." De raad acht de meest waarschijnlijke oorzaak het kepteren van het schip na verschui ving der lading. Het is zeer waar schijnlijk, aldus de raad, dat de Jo sien door de wijze van beladen niet zeewaardig was. In verhouding tot de in het ruim gestuwde lading was de deklast te Zwaar. Het schip was op? 31 Januari in Bayonne (Frankrijk) geladen met voor Londen bestemd hout. Volgens het manifest was ruim 418 ton hout in het ruim geladen, met een stuwa- geverlies dat door ir H. R. de Jong, scheepsbouwkundig ingenieur bij de scheepvaartinspectie, op 43 procent berekend wordt. Op het dek droeg de Josien nog ruim 270 ton hout. Ka pitein P. B. de Vries van het m.s, Libelie, die veel ervaring heeft met hout laden te Bayonne. heeft ver klaard, dat de bootwerkers aldaar geneigd zijn niet al te veel moeite te nemen met het goed vol maken der zijden van het ruim qn dat de scheepsleidïng voortdurend controle moet uitoefenen osn een goede stu wing te verkrijgen- Volgens de heer Le Noble was de kapitein van de Josien een alleszins bekivaam zeeman, zodat hij aan neemt, dat het schip in zeewaardige toestand uit Bayonne moet zijn ver trokken. De raad spreekt zijn deelneming uit 'jegens de nabestaanden van de slachtoffers. taat. Het wanhopige gedraai met de ogen of het argeloze gebaar van de als het ware naar woorden zoe kende tong alles komt feilloos over. Van het zevental, dat wij zagen testen, varieerden de leeftijd van 25 tot 32: dat schijnt de goede leef tijdsklasse te zijn voor deze be trekking, Een televisie-omroepster heeft iets van een gastvrouw.- piep jonge dingen, zo van de schoolban ken, missen wal men voor deze functie nodig heeft. De vereiste rijpheid, gecombineerd met een van persoonlijkheid getuigend uiterlijk, een aangename stem, een goede uitspraak èn het talent om datgene, wat het beeldscherm straks gaat vertonen, zo aan te kondigen dat men niet teveel zegt terwijl de luisteraar-kijker toch nieuwsgierig wordt.. hel wordt bijna teveel. Dit is zoeken naar een schaap met vijf poten, denkt men. En toch klinken er opeens ver raste kreten op uit de monden van de zeer critische heren tn de re giekamer (Willy van Hemert en Piet te Nuyl Jr) „Wat een dictie", en: „Dit is de eerste die ons wat vertel t", en; „Bijzonder goed", „Wat een schattig profieltje". Want tenslotte zijn het mannen, die heren Waarom laat men televisie-pro- gramma's eigenlek bij voorkeur an nonceren door vrouwen, vroegen wij. „Ja," zeiden toen die twee mannen, „ja".... Meer niet. DEN HAAG De minister van Oorlog heeft de leden van de Mare chaussee-reserve meegedeeld, dat hij de Koningin een voorstel heeft ge daan om. dit korps en alle Neder landse militaire vrijwilligersdiensten onder een eenhoofdige leiding te plaatsen. Als gevolg hiervan zullen de vrijwilligers van de Marechaus see-reserve worden ingedeeld bij de Nationale reserve. Het uniform van deze vrijwilligers zal gelijk zijn aan die van de Ko ninklijke Marechaussee, alleen de distinctieven verschillen. De oorlogs- taak van de marechaussee-reserve (de vroegere reserve-grensbewa king) zal niet worden veranderd. Sinds begin 1954 omvat die taak ook het bewaken van strafkwartie ren, krijgsgevangenkampen, escorte- diensten en. dergelijke. Geval van paratyphus in Rotterdam ROTTERDAM. In de week van 12 tot en met 18 September is *en geval van paratyphus geconstateerd aan boord van een schip, dat te Rotterdam binnenliep. De patiënt is te Rotterdam in een ziekenhuis opgenomen. Voorts kwam een geval van febris typhoidea voor in Rot terdam. In dezelfde week waren er 27 gevallen van roodvonk in Rot terdam geconstateerd. P ERVGGEKEERD thuis, üind ifc alle kranten, die tijdens mijn vacantie in de bus geworpen wer den, netjes opgestapeld op mijn bu reau. Het zijn er welgeteld honderd en veertig een imposante rijste brijberg van journalistieke vlijt, waar ik mij slechts doorheen hoef te werken, om te weten, wat nu nog een geheim voor mij is. Want hoe lang heb ik geen enkel blad inge zien en geen enkele kop trachten te ontcijferen'' Gewoontedrinkers wor den om vijf uur magisch naar het glas toe getrokken, maar van een- krant kun je erg gemakkelijk afblij ven. In mijn Italiaans racantiedorp was het lezen trouwens geen serieus genomen bezigheid. Er zat tuel één man aldoor in een krant te kijken, maar dat tras dan ook een beetje een zondprling, Alle andere voorbij gangers deelden onze blanke onwe tendheid' en voelden zich daar zicht baar wel bij. Maar op eert middag liepen ze toch opeens te hoop rond de radio van het café. Een ernstige 'stem. hield een redevoering in gedragen Ita liaans en daar luisterden ze alle maal mm sstil en ontroerd naar de vissers, met hun zwart gebrande koppen, de postbode, die iedereen op straat altijd in het voorbijgaan een brief Overhandigde, de bakker tn shorts met het lange witte sloof voor zijn bffite benen, de schoenma ker met het profiel van een verveel deRomeinse monarch en wat on definieerbare mannen, van toie j« rtoott vermocht uit te maken of z« nu badgasten of dorpelingen waren. „Zou er iets ergs zijn?" vroeg m{jii vrouw, geïmponeerd door de stem en de eensgezinde ernst. Maar het bleek een redevoering van de voor zitter der Mitaanse voetbalclub t# zijn, die een zoon van óns dorp wel kom heette als rechts-bacfc. Des an deren daags verscheen de held weer tn de flaneerstraat, bijna letterlijk! op de handen gedragen. Een paar kleine jongens, die op een veldje wat tegen een bal schopten, hielde» beschaamd op toen ze hem zagen na deren. Hij lachte kort en bitter. Daarop geeuwde hij even verveeld, en zéér eenzaam op zijn hoogte. Deze erimring moedigde ons aan, te volharden in. onze abstinentie. Buiten ons om draaide de wereld verder, We hoefden nu die honderd cn veertig kranten maar door te ne men, om te weten, welke kant op. „Doe jij het nu even", zei mijn vrouw, „dan was ik het vuile goed." Hoewel er iets gelijkwaardigs in zat. voelde ik toch een ander plan i» mij rijpen. Want zou het niet prachtig zy'n, als in elk gezin de zwaartillende pa flink achterbleef met het lezen van het wereldnieuws en de meestal meer practische ma up to date? Tot de onstilbare uerlanpens, die de mens sinds eeuwen beheersen, beho ren; de maan bevliegen, zich on zichtbaar maken door het opzetten van een kapje en in de toekomst zien. Die maan schijnt nabij te ko men, wat het onzichtbaar maken be treft, moeten tog het nog altijd doen met het werkje van'de heer Wells, maar die blik in de toekomst zou, met het hierboven aanbevolen sys teem van krantenlezen, althans voor één lid van elk gezin verwezenlijkt zijn. Want zuchtende pa zou op S September de krant van 5 Augustus kunnen dichtvouwen om verlangend te vragen: ..Mien, zeg me, hoe loopt het af?" Maar mijn vrouw voelde niets voot het plan. Ze had een beter. „Als we «l die kranten nu .een» gewoon wegsmeten?" zei ze. Dat hebben we toen maar gedaan. Eerst was ik bang dat ik niet meer roti kunnen meepraten, maar dat blijkt, erg mee te vallen. Als je ge- ■woon mabr overal zegt: „Wat een toestand hè?", dan knikken ze, net als een maand geleden. Nou dan..., KRONKEL Winnifred Attwel, de populaire jazz pianiste, die in Londen woont en momenteel in het Prince' of Wales Theatre optreedt verleende tijdens het jongste week end haar getcaar- deerde medewer king aan een trouwpartij. De dochter t.'an de theater-directeur, mejuffrouw Pat Stone, fronted? in Haw ley (Surrey) met de heer Stan ley Wharram, die iets hoogs is bij het Britse radio- bestel. Tijdens de kerkelijke inzege ning in de Holy Trinity Church van Haw ley verzorgde Winnifred de mu zikale omlijsting achter het orgel. Uiteraard geen boogie-woogie anderszins. U begreep dat al. Later werd de pianiste bestormd door jagers op haar handtekening, die zij a raison van 2s 6d (zo ongeveer (Van onze correspondent) NEW YORK. De bijdrage van minister Luns aan het algemene debat in de V.N.-Assemblee droeg een hooggestemd karakter, vooral het eerste deel ervan. In zün gisteren uitgesproken rede drong hij aan up dc finan ciering van de economische ontwikkeling der achtergebleven gebieden, een onderwerp waarvoor ook de Nederlandse troonrede aandacht vroeg. Verder drong hy er op aan het hulpprogramma voor de vluchtelingen, zo als dat door de Hoge Commissaris der V.N., mr Van Heuvez) Goedhart, was voorgesteld, op aanzienlijk royalere wijze aan te pakken dan tot nu toe het geval is geweest. w Terecht wees mr Luns op de be tekenis. die de oplossing van het probleem der onontwikkelde gebie den heeft voor de wereldvrede. Wat de hulp aan de achtergeble ven gebieden betreft, kondigde hij aan, dat Nederland een grotere bij drage wil leveren op voorwaarde, dat andere landen, die daarvoor in aanmerking komen, hetzelfde zul len doen. De verzekering van de Nederlandse gedelegeerde was veel belovend genoeg, maar door het achterwege blijven van meer con crete mededelingen was zij toch te vaag om meer dan een rhetorlsche Inch uk tv maken. Wat de kwestie Nieuw-Guinea be treft, beperkte minister Luns zich tot enkele opmerkingen. Hij zei, dat Nederland de behandeling door de V.N. onjuist acht én waarschuw de er tegen een kwestie in discus sie te brengen, die de onderlinge verstandhouding eerder kan prikke len dan verbeteren. Hoezeer de Ne derlandse regering het Indonesische initiatief om deze zaak voor de VN. te brengen, ook betreurt, toch is zy niet van zins. aldus'"de* minister, de verhouding tot Indonesië er door te laten beïnvloeden. Mr Luns gaf vervolgens een kort verslag over het resultaat van de Ronde Tafelconferentie met de West, uitte woorden van lof inzake bet Amerikaanse initiatief mei be trekking tot het internationale ge bruik van atoomenergie en wees het neutralisme af. wanneer daar aan althans &en hogere ethische waarde wordt toegekend dan aan een bondgenootschap van degenen, die zich ter wille van het behoud der vrijheid aaneensluiten. Onder de andere redevoeringen verdient die van de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, vermelding. Hij kondigde aan, dat Australië vastbesloten was zich te blijven verzetten tesren de behandeling van de kwestie Nieuw- Guinea. 1.50) per stuk gul plaatste. Het gelddat zij en passant hiermee i» het laatje bracht, ging naar het fonds voor de kerkrestauratie. Op de fotot ziet u de bruid en Wïnm- red vriendelijk tegen elkaar lachen by het orgel Acht dagen lang reeds staat in Zii- rich op een rots Sü de spoorbaan in het centrum van de stad van de vroe ge morgen tot de late avond een man netjes-ooievaar. Hij wacht geduldig op zijn wijfje, dat hij hier negen dagen geleden ontmoette. Maar de bewoners van Zurich, die in drommen naar hem komen kijken, weten, dat z(jn wachten tevergeefs is. Na de eerste ontmoeting vloog zij op weg naar haar nest tegen een stroomdraad en was dood.. Maar hij weet dat1 niet. Trouw vliegt hij elke morgen naar de rots om op 2yn late zomerbmid te wachten en dan samen naar het warme Zuiden te trekken. De tijd dringt en de mensen maken zich 20rgen over hem. Als hij nog langer blijft wachten zal het te iaat zijn en zal de winterkou hein de reis naar Egypte onmogelijk maken. Daar om overweegt men om hem te vangen en langbeen tijdens de winter in de plaatselijke dierentuin onderdak ta verschaffen. Bij de manoeuvre „Battle Royal"* wilde een Amerikaans officier een* ge* camoufleerde soldaat in dekking on dervragen. Of het kwam door de duis ternis blijft otlbekend, maar in elk ge val sprak de olficier bij nader inzien niet tegen een soldaat maar tegen eer» struik De volgende morgen hing bui ten zijn tent aan een bosje een bord: „Deze struik praat ook niet". De heer X uit Kopenhagen zei Za terdagavond tegen mevrouw X, dat hÜ naar een belangrijke zakenbespreking moest en gmg weg. Twee uur later zag mevrouw X op haar TV-toestel een uitzending uit een bekend Kopenhaags restaurant. Vooraan op het scherm zat de beer X met een lief meisje en een fles champagne. Nu wij mevrouw echt scheiding cn wil meneer X de Kljksle- ievisiedtenst vervolgen wegens „schen ding van zbn grondwettige rechten". Leve de techniek! De A N.W B, zal het aantal monu mentenbordjes aanzienlijk uitbreiden. Deze bordjes worden aangebracht op oude bouwwerken en vermelden bouw jaar» naam van de stichter, restaura tiedata en mogelijke bijzonderheden, voor het volgend seizoen komen er in elk geval 100 van zulke bordjes bü in ons land.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2