Schiedams oudste inwoonster wordt morgen honderd jaar jAtlantic" vervangt „Corner House' Haar advies: hard werken Heeft U iets verloren Plantage Podium krijgt natuurlijk theater Veilig Verkeers Week een mooi succes! De WF-dames glorieus aan de kop in le klasse Ambtenaren gekant tegen denivelleringsverhoging „OPOE" J. H. STEENSTRA „Koningin Emma, och, dat was toch zo'n lief meiske!' AGENDA Brei-show voor „Huisvrouwen" Gedenkavond Oranje Buurtver. „Gusto" 30 jaar Nieuwe hotelruimte in Schiedam De VVV heeft thans ruim 1600 leden Burgerlijke Stand 't Is ttijtnMd... Mfynöed HANDBAL: Graaf-Ioodgieter Voor ,De Noord' is f 14.500 binnen Uitspraken van de rechtbank Van verbetering moeten niet alleen de best gesalarieerden profileren Jonge werknemers mogen ouderen niet verdringen Haringvangst is zeer overvloedig Twee agenten gewond Dinsdag 26 October 1954 Morgen zal er leest zijn, groot feest, in het huis aan de Hal- leystraat nummer 25 A, want dan zal het niet alledaagse feit worden herdacht dat de oudste inwoonster van Schiedam, me vrouw Johanna Hendrika Steenstra geboren Nienkemper, hon derd jaar is geworden. Ze is nog kras, onze „Opoe" Steenstra en zo gezien maakt ze een goede kans om nog eens de titel van Oudste Vrouw van Nederland te verwerven. Ze is nog goed bij ook. Daar ze nog geregeld de kranten leest, wist zij dadelijk wat de bedoeling was, toen wij haar vroegen om enkele bijzonderheden uit haar oDmerkelijk lange leven. In haar eigen ver trouwde stoel gezeten, met Joekie, haar wlt-harige lievelingshond (die bij haar geen kwaad kan doen) aan haar voeten heeft zij honderd uit verteld. Nu is Opoe Steenstra nog wel kras en ze kan de krant nog wel lezen, maar erg goed hoort zij niet meer, zodat het interview, na enige vergeefse pogingen geleid moest worden via haar dochter, mevr. J. H. C. Lukns, bij wie ze inwoont, of via haar kleindochter. We hoorden er van op dat „opoe" nog goed bereisd is en vele landen van Europa heeft gezienZweden, Finland, Polen, Duitsland en nog meer. Want zij is getrouwd geweest wiet een schipper, die met zijn ijze ren zeil-tjalk de „Vertrouwen" de zeeën bevoer. De oude vrouw werd enthousiast toen 2ij over het schip- pers-leven vertelde. „Het was maar een zeilschip, maar een beste hard- vaarder. Vele stoomboten konden het niet bijhouden." Helaas heeft de „Vertrouwen" letterlijk de strijd te gen een stoomboot moeten verlie zen. want de tjalk werd bij de En gelse kust in dichte mist overva ren en zonk. Dat gebeurde overi gens in 1908. Kort daarop verdronk haar man, bij het opkalefateren van zijn schip. Uit het huwelijk zijn totaal zes kinderen geboren, waarvan er nog twee in leven zijn. Verder heeft Opoe Steenstra 12 kleinkinderen en zo ongeveer (precies was het niet meer na te gaan) veertig achter kleinkinderen. Maar binnenkort zal ze nog betovergrootmoeder worden ook. Het is wat vreemd gelopen dat. Opoe Steenstra schippersvrouw is geworden, want zij werd als doch ter van een boer in Vledder bij Steenwijk geboren. Het eerste aan zoek van haar latere man wees zij dan ook van de hand, want als boerendochter kon ze toch niet met een zeeman trouwen! Later is zij toch maar op die beslissing terug gekomen. Haar hele leven heeft zij hard moeten werken, vertelde ze, eerst in het boerenbedrijf, later als schip persvrouw en ook nu nog kan ze het niet laten. Ze staat er op haar kanier nog zelf schoon te houden, hetgeen voor haar dochter en klein dochter niet altijd makkelijk is. Aan dit harde werken gedurende haar hele leven wijt zij het. dat zij zo oud is geworden. .Jk ben nooit ziek." vertelt ze vol trots, alleen de laatste tijd heeft ze wat last van duizelingen, maar baar dokter snapt niet waar dat aan te wijten is. Wij wel, maar dat heb ben we haar niet verteld. Verder eet ze als een wolf. Bij het ophalen van oude herin neringen kregen we de indruk dat Opoe Steenstra niet bijster op Schie- dam was gesteld. Ze kent er niet veel mensen, ze is er vroeger nooit geweest en ze woont er ook nog niet zo lang, pas een jaar of twin tig. Een van de hoogtepunten in haar leven was (haar ogen lichten op als ze er over verteld) dat ze ge tuige is geweest bij het huwelijk van Koningin Emma met Koning Willem III. Voor dat huwelijk had zij de toen verre tocht naar Den. Haag gemaakt, maar dan ook het genoegen gesmaakt de Koningin van heel dichtbij („Het rijtuig reed bijna over onze voeten, zo dichtbij") te kunnen zien. „Och, het was zo'n lief meisje, Koningin Emma," weet ze zich nog te herinneren. „Hoe vindt U het nu om honderd jaar te worden?" vragen we. „Och, wel, het is weer'eens wat anders, hè?" Maar in haar hart, we horen het van de familieleden, is zij er wat trots op en ze is vol spanning op wat er komen gaat. Nu. ze zal er niet in teleurgesteld worden. Velen van haar nakome lingen zullen haar opzoeken Alleen haar zwager, oom Sipke Steenstra uit Fredcriksoord zal er niet zijn. Hij fietst nog wel, maar de afstand was wat groot, hetgeen voor een 91-jarige man te begrijpen is. Ook de buren, zo vernemen we, zullen zich niet onbetuigd laten. Het is dan ook wel iets bijzonders om een 100-jarige in de straat te heb ben. Verder zal Schiedams eerste burger, burgemeester mr J. W, Peek, zijn oudste burger komen opzoeken. Wat men moet weten; Apothekers-nachtdienst: Rembrandt Apoth., Rembrandtlaan 5. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D. Tumlaan 80, tel. 69290. Leesxalen: Gem, Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 8.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur, iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8,30 uur, Zondags gesloten. Bioscopen: Passage: 2 en 8 uur „Het vierde masker". Monopole: 2, 7 en 9 uur: „Het recht van de sterkste". Voorstellingen: Musis Sacmm: 8 uur Toonkunst met „Peer Gynt". Irene: 8 uur Ned. Kath. Vrou wenbond, toneelavond. Volksgebouw: 8 uur Inst. v. Ar- beidersontw. lezing en film door Jelle Troelstra. In gebouw Musis Sacrum" aan de Lange Haven werd gistermiddag on der auspiciën van de Ned. Ver, van Huisvrouwen afdeling Schiedam, een breishow van dames-, kinder- en herenkleding gehouden. Drie ama teur-mannequins van het Handwerk en Modehuis van Sypveld uit Pur- merend hadden er werkelijk slag van een aantal vlotte en leuke ves ten, jumpers, japonnen en deux- pecies op de juiste manier" aan de dames te laten zien. Een uitgebrei de collectie wol op het podium te midden van fleurige bloemen was het bekijken zeker waard. Mevr. J. A. Overpelt—Groot gaf bij ieder mo del, dat werd vertoond, de nodige inlichtingen en aanwijzigen. In de pauze werd een kopje thee geser veerd. De voorzitster van de afd. Schie dam, Mevr. Boterenbrood—Blanken opende de middag en heette de da mes hartelijk welkom. Van Chr. Besturenbond Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Christelijke Bestu renbond in Schiedam zal door deze organisatie op Donderdag 28 October in het Passage-theater een Gedenk avond worden gegeven. Hierbij zul len twee een-acters opgevoerd wor den maar vérder is veel plaats in geruimd voor het gezamenlijk zin gen van volksliedjes. Morgen zullen nog kaarten ver krijgbaar rijn in het gebouw Chr, Sociale Belangen, Lange Haven 73. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, tussen 8—12.30 uur en 26 uur: Rozenkrans, klnderportemonnale, kin derjasje. Te bevragen bij de vinders; Borgboek, v. Ltenden, Parallelweg 163; zakmes, K. Zwagerman, Stationsstraat o9a; jonge hond (groenendalen, H. Ot- tens, Grof baan 33; bruine actetas. W. Snul, AJeidastraat 146b; aetetas met Wh., Geul. Grnfbasn 57, fietstasjc, Bon man, Woudweg 8. (Ketftel); molton de kentje, Beljaars, Lekstraat 24b; hoofd deel, Hemmlnga, Nieuwe Maarstraat 56; 1 paar da meshand schoenen, v. d. Land. 5t. J.iduinastraat 34: ontbntlaltcn. P. J, Loch, Hoofdstraat 139l>; sjaal. D. Verschuur. Lekstraat 6a; herenhand schoen, H. v. cl. Lee, VJaarcfuigcrdijk 283 b; 1 paus gymschoenen. C. Viietstca, Hu,jsmcuiasiraat 8b; zakhorloge. J. d. Bruijne, '.V, fleukelszoonstraat 19 te VLardlngen (r.a 18.00 uur), broche, R. Bierhuizen, P. K. O. laan 79b; ketting, M. Platenboer. Bosboomlaan 11; rozen krans ln étui. X. loch. Hoofdstraat Ï39b; vuJppn, L. Broers. CeUiusstraat 30;.vulpen en passer ln étui. A. J. Ha- nemafiijer. Dcensi-straat 5S a; zilveren rozenkrans, v. 't Hof, Lang" Kerkstraat 33b; loj»«r, tv. Nefkens, Charl. de Bour- bunstra*! *f. De Oranjebuurtvereniging „Gus to" bestaat dertig jaar. Opgericht in het enthousiasme van een grote ge beurtenis, nl. het bezoek van H.M. de Koningin aan Schiedam in 1924 is deze vereniging ook nadien blij ven voortgaan om de buurtgenoten bijeen te roepen voor de gezamen lijke viering van de nationale feest dagen. In deze tijd van de ontwikkelde communicatie-middelen, waardoor de band tussen buurtgenoten al te makkelijk wordt verbroken is het de grote verdienste van de Oranje- buurtvereniging „Gusto" dat zü deze negatieve tendensen heeft we ten te doorbreken en dat nog _wel over een tijdperk van dertig jaar. Dit zesde lustrum zal herdacht worden met een feestavond op Vrij dag 30 October in Musis Sacrum, waarbij een vrolijk cabaret-pro gramma wordt opgevoerd. Op Dinsdag 2 November wrrdt dan de jaarvergadering gehouden in Irene. Na het plantsoen aan de Gerrit Verboonstraat is het nu de beurt aan de Plantage zelf om opgeknapt te worden. Zoals we reeds eerder schreven zal de Plantage een vrij sterke wijziging en een verbetering ondergaan. Gistem zijn arbeiders van de Dienst Gemeente Werken begonnen met het openploegen van het terrein voor het Plantage Po dium. De bedoeling is dat dit ter rein in drie terrassen opgehoogd zal worden, waardoor een glooiing zal puin worden gestort, die later dan weer met aarde wordt bedekt. Drie bomen, die ietwat in de weg staan zijn gerooid. In de toekomst zal het ter ras-ge wijs aflopende ter rein worden omzoomd door bloem perken, maar daarvan is momenteel nog weinig te merken. Een verdere verbetering zal zijn dat de open goten langs de plan tage gedempt worden nadat er rio- lerings-buizen In gelegd zijn. Bo ven de buizen komen dan de trot- Schiedam, dat bepaald niet kan bogen op een overmaat aan hotelruimte zal er binnenkort een modern hotel bij krijgen, verbonden aan een café-restaurant. Want we vernemen dat de heer W. M. A. Haasbroek, exploitant van „Extase" in de foyer van Passage, het café-restaurant „Corner House" aan het Ru- bensplein heeft aangekocht met het doel hier een hotel te openen. ontstaat, aflopend in de richting toirs van de Lange Nieuwstraat en van het Podium, op deze wijze een de Tuïnlaan, waardoor deze wegen .natuurlijk" theater gevend. Hier dan ook weer verbreed worden. Wanneer het terrein eenmaal op gehoogd is, zal het Podium beter tot zijn recht komen als enige plaats in Schiedam waar open lucht voorstellingen gegeven kun nen worden. Zoals bekend is „Corner House" vroeger al eens aU hotel-pension ge ëxploiteerd geweest, maar dit werd enkele maanden geleden gesloten. Het zal nu verbouwd en modern in gericht worden. Het zal 16 bedden Bij de aanvang van de Veilig Verkeers-week heeft het bestuur van de Vereniging voor Veilig Ver keer meegedeeld, dat de actie ge voerd zou worden onder het motto: „Op naar de 1Ö01 leden". Het be stuur was er echter van overtuigd, dat de kans om de duizend leden te halen, niet groot was. Gedurende de Veilig Verkoersweek in Juli waren cr immers ruim 200 nieuwe leden bijgekomen en dit aantal zou nu minstens 300 moeten worden. Toon er op de eerste dag van de rem- c-n liehtweek slechts 14 nieuwe leden gewonnen werden, zag het bestuur de toekomst somber in. Deze som bere verwachting werd evenwel in de loop van de week beschaamd en moest plaats maken voor een groot optimisme. Niet alleen is het aan tal van 1000 leden ver overschre den. maar het aantal nieuwe leden gedurende deze ene week bedroeg zelfs 927. Hieruit is wel duidelijk gebleken, dat de Schiedammers in teresse hebben voor Veilig Verkeer, Het gratis schilderen van spatbor den genoot iedere dag grote belang stelling. In één week tijd werden niet minder dan 2,000 spatborden wit geschilderd. Helaas wil dit nog met zeggen, dat in Schiedam thans alleen fietsen met mooie witte spat borden rilden. Verder werden ge durende deze weck 145 verkeersbor- denkiappers verkocht. Ook werd er 's avonds controle op dc achterlichten gehouden. Hier aan ontbreekt nog steeds veel. In verband met de rem- en liehtweek is de Politie soepel opgetreden en heeft de overtreders de gelegenheid gegeven de gebreken te herstellen en hun rijwiel de volgende dag ter con trole aan te bieden, waarvan zeer velen dankbaar gebruik hebben ge maakt. Het aantal automobilisten, dat zijn auto voor remmen-controle aan het Hoofdbureau heeft aangeboden, is niet groot geweest. Het waren er slechts 10. De politie hoopt van har te dat al die andere auto's over goe de remmen beschikken. Alles bijeen genomen is het bestuur van de Ver eniging zeer tevreden over de be ha aHe rCf.uitaten gedurende deze week, welke resultaten ie danken zijn aan de mr de werking van het oubliek en de politip en het bestuur hoopt, dat deze resultaten zullen bij dragen tot de bevoidering van een Veilig Verkeer! Er zijn nog protesten gehoord, dat de propasanda-auto sommige stra len niet bezocht beeft. Aan de be woners van deze ftrnten v uvdt me kunnen opgeven bij het Secretariaat, Longe Nieuwstraat 55, telef. 69333. Aan hetzelfde adres blijven de Ver keersbordenklappers verkrijgbaar. Kunstkring Puck Wederzijds Huwelijks bedrog Onder auspiciën van de Schiedam, se Kunstkring zal door de toneel groep „Puck" op Donderdag 4 No vember het toneelstuk „Wederzijds Huwelijksbedrog" van Pieter Lan- gendijk worden opgevoerd in Het Passage-theater. De regie berust bij Cas Baas en de verzorging van dé cors cn de 17e eeuwse costuums bij Noni Lichtveld. Geboren: Elizabeth d. v. J, Krab bendam en Nobel; Gertrude E.t d. v. J. G. Geurtsen en L. H. de Vries; Rudolphus R. M., z. v. W Collignon n A. J. M. Bronsgeest; Maria W., d E. B. P. Balink en J. H. M. Huet- horst. Overleden: A. A. L. Alsemgeest, 64 jr. vr. van A. J. H. Peters; W. Reij nart, 79 jr. (Advertentie I.ftf.) OUDE VBIJM0ED Ondanks de vele afkeuringen heeft het le dameshandbaielftal van Wil ton Fijenoord toch gespeeld en niet zonder succes. Snelwiek, die het vo rige seizoen uit de Districtsklasse is gedegradeerd was de tegenstander. De Schiedammers wisten ook op dit elftal de volle winst te behalen en gaan nu met 8 punten uit 4 wedstrij den glorieus aan de kop in de le klasse van de afd. Rotterdam. Het Wiltonterrein aan de Vlaar- dingerdijk was ondanks de vele re gen goed bespeelbaar en de rood witten gingen al direct stevig aan pakken. Het was mej. De Kcyzer die het eerst voor Wilton scoorde, hierna speelden de dames iets rustiger en bouwden hun, aanvallen veel mooier op dan de Rotterdamse tegenstand sters. De aanvallen werden ook met mooie schoten afgesloten, maar steeds stond de in uitstekende vorm ziinde Rot terdamse dool vrouwe op baar posl en wist vele doorboringen tc voor- degedeeld, dat zij zich alsnog ais lid i komen. Twee maal moest zij toch nog de bal achter zich vandaan ha len door 2 doelpunten van mevr. Bos—v, Houwelingen. Na de thee speelden de Rotter dammers iets beter doch konden toch niet tot scoren komen. Ook de rood witten wisten niet meer te doel punten, zodat het einde kwam met een verdiende 3—0 overwinning voor de ploeg die ook dit jaar weer een grote rol zal gaan spelen in deze competitie cn nu ernst wil maken met promotie naar dc Districts- k*asse. Zaterdagmiddag speelde het 2e meisjesadspirantenzevental tegen het le van Vires et Celeritas uit Gouda. De Goudse meisjes, die langer hand ballen dan de Schiedamse, wisten dit ook duidelijk te bewijzen door 8x de roos te treffen en de kleine rood witten konden niet eenmaal door de defensie heen breken. Ook hier was het voordeel van een prima doelvoi dedigster aan Goudse zijde. Alle overige wedstrijden voor de Wilton ploegen werden afgelast. omvatten, ingedeeld in kamers die voorzien worden van toiletten en o.a. ook dameskaptafels. Hetnieuwe-' hotcl-café-reslaurant krijgt do naam „Atlantic". Er zal te vens een Chinees restaurant in wor den ondergebracht, geëxploiteerd door dc heer Chan Hi, de bekende restaurateur in Den Haag. Verder vernemen we dat vermoe delijk de kegelbaan weer in ere her steld zal worden, terwijl aan vereni gingen de gelegenheid zal worden geboden hier hun clubavonden le houden. Men overweegt tevens lief hebbers van de tafeltennissport ge legenheid te geven hier hun sport te beoefenen. IN MONOPOLE: „Het recht van de sterkste" In de nederzettingen van het pool gebied kan het leven een hel zijn Vorst en sneeuw en storm belagen de mens. Maar er zijn meer omstan digheden. die het de pioniers moei lijk maken. James Oliver Cur- wood1 heeft dat beschreven in een van zijn boeken. Een ruige knaap, toch al niet mis. stelt alles in het werk om de enige blanke vrouw bin nen honderden mijlen afstand „in zijn bezit" te krijgen. Onder de titel „Het recht van dr sterkste" (Back to God's Country) is Cur woods lotnan verfilmd. Rock Hudson en Marcia Henderson spelen het nog jonge echtpaar Keith; Steve Cochran is Paul Blake, de man die eindeloos poogt Peter Keith le do- den omderwille van „het bezit" van diens vrouw. Het is een film van woeste kracht geworden, niet alleen menselijke, maar ook die van de bit tere natuur. Technicolor blijkt bijzonder fraaie resultaten te geven bij een werk als dit waarin landschappen voorkomen met als alles overheersende tint het wit. De frisse kleuren steken daar tegen helder af. Weekhartigen zal de film. niet bekoren maar degenen die 'n eerlijke avontnrenproductie waar deren, komen tevreden terug na het zien van dit werk. Bepaalde uitblinkers onder de spe lers zijn er niet, al is Marcia Hen derson bepaald hartveroverend als het pittige, dappere, en... knappe vrouwtje Dolores Keith. -: Het „spel" van wonderhond Wapi, een belangrijk acteur, want hij redt de baas en de bazin het leven!, zal velen treffen. Regisseur Joseph Pev- ney kan worden nagegeven, dat hij de romancier Curwood alle eer be wees. Zaterdag zal de Christelijke To neelgroep „Het Zuiden" in de grote zaal van Irene het blijspel „Graaf- Ioodgieter" van A. v. Lokven en Jac. Braun op de planken brengen- Autoped weggenomen Een agent van de jeugdbrïgade heeft m de Nieuwe Maasstraat een jongen van negen en een van zes jaar aangehouden, die met 'n blau we autoped op stap waren, die zij in de Klaaswaalsestraat hadden weg genomen. Onwel geworden en overleden Op de St. Jobsweg is gisteravond de 50-jarige F J. L. de Winter, ge woond hebbende Watergeusstraat onwel geworden cn overleden Het stoffelijk overschot is naar het Cool- singelziekenhuis vervoerd. Het Historisch Genootschap „Ro- terodamum" heeft tot dusverre een bedrag van rond f 14.500.ontvan gen ten behoeve van de herbouw van de molen „De Noord" op het Qostpleio. Het ligt in de bedoeling thans de uitwerking van de plannen voor de bouw van een nieuwe molen af te wachten om. wanneer de financie ring van de nieuwbouw kan worden overzien, zo nodig nader op de ac tie terug te komen. De heer S, A. A. M. van der Kolk, te Rotterdam, is aan de rijksuniversi teit te Leiden geslaagd voor het Candi das tsexam en in de geneeskunde. Tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek veroordeelde de Rotterdamse recht bank do 25-jarïgc bankwerker J. H. V. en de 22-jarige los werkman W. O. uit Rotterdam, die op een Zater dagavond met een pistool gewapend bij een bakker in Schiedam waren binnengedrongen, doch zonder buit de woning weer hadden verlaten. Er was twee jaar tegen hen geëist. De 43-jarige controleur J. de B. uit VI aardingen die het tweetal op het idee zou hebben ge bracht. werd conform de eis tot een zelfde straf veroordeeld als de twee vorige verdachten. De 32-jarige botenverhuurder W. O. uit Zevenhuizen werd door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek. Veertien dagen geleden eiste de Officier een gevangenisstraf tegen hem van een jaar en zes maanden, omdat verdachte op 10 Juli zijn niet-verzekerde huis in brand had gestoken. Tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan een derde gedeeltelijk voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, veroordeel de de Rotterdamse rechtbank de 41- jarige vrachtrijder J. N, uit Rid derkerk. De man had in dienst van de Coöperatieve Vereniging ,.-De Eendracht" een bedrag van f 11.000 verduisterd. De 26-jange expeditie- knecht J. M„ werkzaam in het be drijf van N. hoorde zich veroorde len lot een gevangenisstraf van t'vee maanden voorwaarde]ijk met drie jaar proeftijd. Hij had terecht ge staan. omdat hij f 300.— van zijn baas had verduisterd. Dc eis tegen hem luidde drie maanden voor waardelijk. Wegens het experimenteren met een zendinstallatie zonder daartoe vergunning te hebben, veroordeel de de Rotterdamse rechtbank de jeugdige landarbeider W. L. uit Waddinxveen conform de eis tot een gevangenisstraf van een maand. De zond installatie werd verbeurd verklaard. DEN HAAG. Een regeringsvoorstel aan ambtenarenorganisaties, om met ingang van 1 Januari boven de verhoging van ambtenarensalarissen van overheidspersoneel, met 6 pet, een denivelleringsverhoging te geven waardoor de verhoudingen van voor 1951 worden hersteld, is in het ge organiseerd overleg tussen overheid en organisaties, op tegenstand ge stuit. Van de zqde van de ambtenarenvertegenwoordiglngen is het voor stel gedaan, al het overheidspersoneel te doen delen in de gevolgen van de grotere welvaart, en de extra salarisverhoging niet te beperken tot bepaalde groepen. Het voorstel van de regering om een denivelleringsverhoging te ge ven. zou er op neerkomen, dat rijks personeel beneden de rang van ad junct-commies op 1 Januari niet meer dan 6 pet. verhoging zou krij gen. Van de rang van adjunct-com mies af, zouden hogere percentages gelden. Bij een salaris van 8000 gul den zou dat neerkomen op een ver hoging van in totaal 9 pet. Het regeringsvoorstel tot denivel- lering is er in de eerste plaats op gericht de gevolgen van de beper king van de salaris-verhoging van 1951 tot een maximum van 200 gul den ongedaan te maken. Hoewel de ambtenaren-organisaties voor dit initiatief waardering hebben, is toch uit hun midden tegen het karakter van dit voorstel verzet gerezen. Voor het ogenblik acht men het in deze kringen meer op zijn plaats dat bij nieuwe vaststelling van de ambte lijke salarissen wordt uitgegaan van Amerikaans minister: PHILADELPHIA. Niemand minder dan de Amerikaanse onder minister van Arbeid. Arthur Larsen, Is van mening, dat men in de V.S. moet afrekenen met het uit de de- pressietijd daterende standpunt, dat de oudere arbeider (ster) plaats moet maken voor Jongere mannen en vrouwen. Larsen betoogde, dat men er voor namelijk naar moet streven, „werk nemers in de gelegenheid te stellen passende betrekkingen te verkrij gen en te behouden zonder achter uitstelling wegens hun leeftijd zo lang zij willen werken en daartoe in staat zijn." „Het probleem omvat veel meer dan de behoeften van mensen van de een of andere willekeurige leef tijd zoals b.v. 65 jaar,' zei hij „Het strekt zich uit tot elke leeftijd waarop achteruitstelling gebaseerd op leeftijd, een beletsel begint te vormen voor het krijsen of behou den van een betrekking, onverschil lig o£ de leeftijd 65, 55 of 45 is." de verhoogde welvaart, en dat deze gelegenheid dient te worden aan gegrepen als middel om een hoge re welstand van al het ambtelijk per soneel te bereiken. Wanneer alleen een denivellerings-verhoging zou worden toegepast, zouden de laagst gesalarieerde groepen van overheids personeel, die verbetering van posi tie juist bijzonder nodig hebben, niet van de ruimere mogelijkheden profi teren. In verband daarmede zijn ver schillende tegenvoorstellen aan de regering gedaan, welke thans bij haar in studie zijn. DEN HAAG. De haringdrijfnet- vissers melden nog sleeds overvloe dige vangsten. Hedenochtend zijn wederom grote hoeveelheden haring boven water gehaald. Een van de schippers, die vanochtend via de ra dio zijn vangsten meldde, verzuchtte dat hö zoveel haring had gezien, dat het leek dat er een „haringontplof fing" was geweest. De totale aan voer heeft die van het recordjaar 1953 reeds overtroffen. Engelse vis serij deskundigen voorspelden bij het begin van de teelt al dat het seizoen 1954 beter zou zijn dan het vorige. De schepen vissen dicht bij huis, op 40 mijl van Sche-veningen. Bij vechtpartij Onder hevig verzet zijn de 55- jarige classificeerder J. J. H. en zijn 24-jarige zoon A. J, H. aan het bu reau Charlois gebracht, nadat zij aan de Grondherendjk met 'n kastelein op straat ruzie gemaakt hadden. Een agent wilde tussenbeide komen en de vader naar het bureau brengen. De zoon kwam te hulp en sloeg de politieman in het gezicht. Een an dere agent werd zodanig aan de hand gewond, dat hij moest inruk ken. Nadat assistentie gekomen was, zijn de mannen in het politiebureau Charlois opgesloten. k 4

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1