HAILE SELASSIE I NIEUWE KANSEN [vt Huwelijkse voorwaarden ook als huwelijk gesloten is Geen brood bezorgen Zaterdag na zessen oorts. Keizer van Ethiopië wijs heerser en groot kindervriend India stelt „bestand in de bewapening5 voor in VN Ons land levert belangrijke bijdrage in TV-uitwisseling Beroep van Chessman afgewezen meester BKKRfmMÈ Y Plannen ililüfflif Nazaat van oudste koningshuis in de geschreven geschiedenis fouro ^fort SOWJET-UNIE Offensief tegen Londen en Parijs Nu f 450.000 voor de vluchtelingen Wisjinski: Standpunten van Oost en West zijn elkaar nu heel dicht genaderd Nieuw Frans-Duits handelsaccoord Prof. Anema vijftig jaar hoogleraar Audrey Hepburn met Toon Hermans in één programma op het beeldscherm Naar handelingsbekwaamheid van de vrouw Wetsontwerp nu modern naar prof. Meijers Huurschuld be taald; toch ontruiming Is Uw maag ziek Dinsdag 26 October 1954 F" EN man die trots kan wijzen op de langste rij koninklijke en keizerlijke voorvaderen in de hele geschreven geschiedenis van deze wereld, bezoekt volgende week ons land. Hij is 62 jaar, klein van gestalte en regeert over een land, dat al een machtig en welvarend rijk was in een tijd, dat de beschaving van Athene nog in haar kinder schoenen stond: Haile Selassie I, keizer van Ethio pië, wiens naam betekent „Instrument en Macht van de Drievuldigheid". DE geschiedenis van dit Afrikaanse rijk waarvan de aan vang gehuld is m de verre en mysterieuze nevelen van de Oudheid, is even merkwaardig ais de snelle modernisering, die het hedendaagse Ethiopië onder het bewind van Haile Selassie heeft doorgemaakt. Daar was bijna drie duizend jaar geleden een ondernemende Ethiopische vorstin, Mekeda, koningin van Sheba. die bijzonder getroffen door de roem van de wijze koning Salomo, een karavaan uitrustte met kamelen, hoog opgeladen met geurige» specerijen, staven goud en kostbare edelstenen. Na een lange reis arriveerde Mekeda in Jeruzalem, waar zij haar schatten neerlegde 3an de voeten van de wijze koning. Men mag aannemen, dat de kennisma king gunstig verliep, want als re sultaat van dit bezoek, bracht de koningin van Sheba een zoon ter wereld, die Menelik werd genoemd. Na een opleiding aan het Hof van Salomo besteeg Menelik de troon van Ethiopië. Menehks verre nazaat, Haile Se lassie I, de 225ste vorst in de dynas tie. reist bij zijn bezoek aan een aantal Europese landen niet meer mei een kamelenkaravaan en de ge schenken die hij meebrengt zijn min der Oosters-uitbundig dan die van de koningin van Sheba, maar zijn organisatietalent en zijn onmisken bare bestuursgaven zijn dezelfde, die Menelik I de 'ondslag deden leg gen van een rijk, dat door de vele, woelige eeuwen heen op den duur telkens opnieuw zijn zelfstandigheid heroverde, hetzij na de invasies van de Islamitische legers in de tiende eeuw, hetzij na de brutale inval van Vcrvn!^ Vrtr. I B wel degeliil zwakke kamen. Frank- BakkefS lil COllfUct met tfe Wet rijk kan niet zonder grootheid. Z'*gl De Gaulie. en MemJès-France is dal 1 1 TT 1 helemaal met hem eens. Dit is de j VOTtïllS jPGVBlCl UZ liCldVlSïït rede» - wij heli ben dat al herhaalde-1 ijk geoti tateerd - dat Mendch-HAARLEM. De heer S. Ver- Fiance zo weinig voelt vnur over- maat, directeur van de N.V. Ver dracht van sotneieimteit. Het mee-n.,a,ats Bakkerijen te Haarlem, had zich gistermiddag voor op Haar lemse economische politierechter te verantwoorden wegens vijf overtre dingen van de winkelsluitingswet. Zijn bezorgers waren op Zaterdag middag na zcjs uur op straat ge veest om brood af te leveren, het- van so1 doen van Engeland is voor hem mede j van zo grote betekenis, omdat daar- door enige zekerneid is verkregen dat1 liet met een zodanige overdracht niet i'n vaari zal lopen. \Iuar werkelijke (Advertentie l.M.) THE PRODUCE OF THE- FlNEST .VINEYARDS- foor it hiniti,iPe» fles: M COHH'S wim- OJ tnntimiOMAHOU h v. schud* m In het zoeklicht HET offensief van de Sowjets tegen de accoorden van Lon den en Parijs is in volle gang. In de Verenigde Naties heeft Wisjinsk» te kennen gegeven, dat de Russi sche regering nu bereid is, hét probleem der ontwapening in alle redelijkheid te oespreken. En in Moskou is aan de ambassadeurs der grote Westelijke mogendheden een nota overhandigd, waarin de Sowjet-regenng voorstelt, opnieuw over het herstel der Duitse een heid te onderhandelen en dat dan op basis van aanvaarding van het principe van vrije verkiezingen, zo als steeds door het Westen is ge elst. Een half jaar geleden was het Kremlin noch tot het een, noch tot het ander bereid. Eerst nu het Westen eindelijk de weg heeft ge baand voor de vorming van een politiek en militair blok, dat het door de uitbreiding van de Rus- - sisch-communistische machtssfeer In Europa verstoorde evenwicht wel licht kan herstellen, spiegelen de Sowjets werkelijke concessies in het vooruitzicht. De prijs, die zij daarvoor eisen, is een Duitsland. dat wél tot op ze kere hoogte zou mogen herbewa penen. maar niet mag behoren tot 'n Westelijk bond genootschap. Deel zou het slechts mogen uitmaken van een door Moskou voorgesteld al- Europees garantiesysteem. Een der gelijk systeem zal uiteraard even sterk of zwak zijn als de vredes wil van de krachtigste eraan deel nemende mogendheid: de Sowjet- Unie. Daarom mag het Westen de gevraagde prijs niet betalen. Hot is natuurlijk best mogelijk, dat er sinds de dood van Stalin iets in de Sowjet-Unïe is veranderd en dat het Kremlin nu werkelijk de co-existentie, waarvan het reeds in de tijd van. zijn meest agressieve politiek de mond vol had. wenst. Het zou ook volkomen onverant woordelijk zijn, indien men bij voorbaat aannam, dat overeenstem ming met Moskou een illusie is. Maar wanneer Moskou er op blijft staan, dat een vreedzaam samenle ven slechts mogelijk zou zijn met een Westen, dat zijn bondgenoot schappen heeft geliquideerd en niet met een Westelijk blok, dat zich militair-strategisch bij benadering de gelijke van. het Sow jet-imperium kan gevoelen, is wantrouwen te genover de bedoelingen van de Sowjet-leiders geboden. Geen betoog behoeft, dat het Westen de plicht heeft om, waar en ■wanneer de gelegenheid zich daar toe voordoet, te blijven zoeken naar de ware aard van de Russische be doelingen. Maar dit mag niet ge paard gaan aan een uitstel der ver werkelijking van de in Londen en Parijs genomen besluiten. Het vreedzame naast elkaar leven zal daardoor, indien de Russen het wer kelijk willen, niet in gevaar wor den gebracht. En willen zjj de co- existentie niet en betekent hun hui- dige inschikkelijkheid dus slechts een verandering van tactiek en niet van doel, dan is de tijd voor het smeden der Westelijke eenheid ze ker meer dan. rijp. 1 Mussolini's fascistische horden in de twintigste. De keizer en keizerin van Ethiopië hebben drie zoons (van 38. 31 en 23 jaar), een dochter (41 jaar en zelf grootmoeder), kleinkinderen en ach terkleinkinderen. De drie prinsen hebben ten dele hun opleiding gehad in Engeland, waar de keizer zelfs tijdens de vijf donkere jaren van de Italiaanse be zetting (van eind 1935 tot 1942) in vrijwillige ballingschap heeft ge leefd. Haille Selassie, die over het oud ste Christelijke volk in de historie regeert, is diep religieus. Als hoofd van de Ethiopische kerk heeft hij een groot aandeel in alle kerkelijke activiteiten. Elke dag begint dc kei zer 's morgens om zes uur met ge beden. Daarna bestudeert hij kran ten en tijdschriften (Frans en Engels) en hij verdiept zich vaak in de laatst verschenen boeken over economi sche en politieke 2aken. Hij luistert regelmatig naar Amerikaanse. Fran se en Britse radio-uitzendingen en naar programma's in zijn eigen taal, het Ahmaar3. In zijn paleis in de hoofdstad Ad dis Abeba „Nieuwe Bloem") worden vaak goede, buitenlandse films vertoond. Een opvallende trek van Haile Se lassie is zijn uitzonderlijke belang stelling voor kinderen, van alle na tionaliteiten. Bij zijn reizen door Ethiopië of in het buitenland, onder breekt hij veelvuldig een rijtoer om met kinderen te praten. Jaarlijks or ganiseert hij een groot Kerstfeest in het paleis voor kinderen van zijn eigen ambtenaren en die van buiten landse diplomatieke diensten. In Addis Abeba is een school, die hem zeer na aan het hart ligt, die voor biinde kinderen. Haile Selas sie bezoekt deze school, die een ju- Groot tras de vreugde van Kate Margaret Field, de vrouw van Hermann Field, toen haar werd meegedeeld dat de Poolse regering haar man uit zijn gevangenschap heeft losgelaten. Zij haalde haar negenjarig zoontje Alan van school om hem, het blijde nieuws te ver tellen. weel is van sociale zorg, regelmatig en het instituut heeft reeds vele ke ren ge id ontvangen tut de particu liere fondsen van de keizer. De kei zerlijke steun aan het Ethiopische onderwijs fs een van de bewijzen van de grote zorg van Haile Selas sie voor de vooruitgang van zijn volk. Het feit dat hij tijdens zijn bezoek aan ons land vele grote bedril ven en industrieën zal bezichtigen, wijst op de belangstelling van Haile Selassie voor de vestiging van buitenlandse bedrijven in zijn eigen land. ter sti mulering van de Ethiopische wel vaart. DEN HAAG. De f 390.000, die tot en met Zaterdag bij het „Comité Vluchtelingenhulp 1954" waren binnengekomen, zijn Maandag opgelopen tot 1 450.000. Het comité ver wacht, dat vandaag of morgen het half millioen zal worden bereikt. •samrnwerking en werkelijke solidari-geen strafbaar was, Dc offirier eiste tcit zijn op de duur allee» denk haar, wanneer ze worden belichaamd in bosen-nalionale organen. En de totstandkoming hiervan is te Parijs speciaal door Mende*--France meer verhinderd dan bevorderd. Hij wil het zoeken lang« oudere wegen. ZO moet het beeld van de thans totstandgekomen W est-Europese Unie voorshands wel vaag blij ven. Haar leidend orgaan, het mini 3- terseomité. kan zelf-tandig beslissen over het blijven of met blijven van de Britse troepen op het vasteland. Met benoemt ook een Europese commis saris voor het Saargobied. Er komt naast het ministercomité een Raad van de Europese Unie, die zich o.a. zal bezighouden met de controle op de bewapening. Het geheel maakt vooralsnog een indruk van onvolledig heid en gebrekkigheid. Het verband met de N.A.T.Q- maakt alles nog in gewikkelder. Hel bouwsel zit in elkaar, maar het moet het in dit stadium nog wel meer van de goede wil hebben dan van de hechtheid van constructie. Het zou verkeerd zij'n, deze goede wil door al te vinnige critiek te ver zwakken. Er zit weer schot in en perspectief. De rechtstreekse weg naar een federaal Europa is versperd, maar de nieuwe West-Europese Unie opent allerlei mogelijkheden, het langs andere paden te bereiken. Daarop moet nu de actie van de Europeanen zijn gericht. De ontwikkeling kan Mendès-France en Eden of hun op volgers voor onontkoombare feiten plaatsen. Wanneer er sprake is van groot heid, dan zal die in de komende tijden moeten bestaan in het samen gaan met anderen en het tegelijker- tijd zichzelf blijven in de ontplooiing van de nationale geest. Dan alleen kunnen Europa en zijn beschaving de feilbare staatslieden overleven. ijf geldboetes van ,f 15. subsidiair vijf maal drie dagen en de rechter vonniste conform deze eis. Mr C. M Corporaal uit Den Haag die al<; verdediger optrad, merkte op, dat bezorgers van brood, melk enzovoorts op Zaterdag m»t vele moeilijkheden te kampen hebben. Zij moeten bestellingen voor twee ringen uitvoeren en soms voor de gehele week afrekenen, omdat vcJe klanten op Vrijdag loon hebben ontvangen. In de omgeving van Rotterdam doet zich nog als moeilijkheid voor. I dat bezorgers slechts via bruggetjes hun klanten kunnen bereiken, het geen veel tijd m beslas neemt, Plei ter vond het voor de bakkers moei lijk de wet na te leven. Er zijn daarom b'i deze groep stemmpn opgegaan het bezorgen op Zaterdag tot negen uur toe te staan cn op andere werkdagen tot acht uur. Nergens in ons land. behalve in Haarlem wordt volgens pleiter proces-verbaal opgemaakt tegen deze overtreding. De officier van Justitie trok dit in twijfel. Mr Corporaal vervolgde, dat het mogelijk is bij een bedrijf het aan tal bezorgers aanzienlijk uit te brei den. Dat is niet economisch en het is met gemakkelijk personeel aan te trekken. Door aankoop van ma chines e.d. zou het mogelijk zijn brood vroeger te bezorgen, maar dit vergt voor verdachte het inves teren van een bedrag van drie ton. Ook zou men het aantal klanten kunnen beperken, doch voor Ver- NEW YORK. India heeft Maan dag „een bestand in de bewapening" voorgesteld zolang de grote mogend heden geen overeenstemming hebben bereikt over een ontwapeningscon ventie. Het hoofd van de Indische afvaardiging, Krinsjna Menon. dien de Maandag een desbetreffende re solutie in bij de politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. De commissie behandelde een re solutie van de So wj et-Unie en de Westelijke mogendheden, waarin bij de ontwapeningscommissie wordt aangedrongen op hervatting van be sloten besprekingen over ontwape ning. BONN Frankrijk en West-Du its- land hebben tijdens de onderhande lingen te Parijs een handelsverdrag voor de duur van drie jaar gesloten Volgens staatssecretaris prof. W. Hallstein, die dit bekendmaakte, is dit het belangrijkste punt van het Frans-Duitse economische communi qué, dat vandaag zal worden uitge geven. De Russische afgevaardigde Wis jinski heeft in de commissie ver klaard, dat de standpunten van de Sowjet-Unie en de Westelijke mo gendheden over de stadia van het ontwapeningsplan elkaar nu zeer dicht genaderd zijn. Dit meningsver schil is. nu de Sowjet-Unie de stadia zoals voorgesteld door de Westelijke mogendheden heeft aanvaard, afge schreven, zo betoogde Wisjinski. AMSTERDAM. Het lid van de Eerste Kamer voor de A.R. Partij, mr A Anema. herdenkt Donderdag 28 October het feit, dat hij voor vijftig jaar het ambt van hoogle raar m de rechtswetenschappen aan de Vrije Universiteit aanvaardde. Op uitdrukke lijke wens van de thans 32-ja rige hoogleraar zal dit jubileum slechts op be scheiden wijze worden gevierd De faculteit der rechtsgeleerd heid zal hem huldigen tijdens een intiem di ner. Anne Anema werd ia 1872 in Minnertsga ge boren. Na zijn gymnasiale op leiding te Leeuwarden studeerde hij klassieke 'etteren aan de gemeente universiteit en de Vrije Universi teit te Amsterdam en rechtsweten schappen aan de rijksuniversiteit van Leiden. In 1894 promoveerde hij tot doctor in de rechtsweten schap op een dissertatie getiteld „Het begrip „onderstand" in artikel 80 der Grondwet". Prof. Anema is plaatsvervangend raadsheer van het Amsterdamse ge rechtshof, lid van het Permanent Hof van Arbitrage en lid van de Koninklijke Akademie voor Weten schappen. PROF. ANEMA HILVERSUM. In de Internationale uitwisseling van televisie-pro gramma's gedurende de komende weker» zal Nederland een vrij belangrijk aandeel hebben. Zoals reeds eerder is mee gedeeld zal er geen tweede Eurovisie-periode komen, maar zullen belangrijke programma's vrij ge regeld worden uitgewisseld. Voor de maanden November en December kan reeds een definitieve lijst van tien te rclayeren programma's wor den gegeven. Nederland draagt twee program ma's bij: op 4 November wordt het optreden van Audrey Hepburn en Toon Hermans in Den Haag uitge zonden. Op 20 November zullen kin deren op de beeldschermen van de vier millioen toestellen in de op het DEN HAAG In het gewijzigde wetsontwerp, waarmee de minister van Justitie bevorderen wil, dat de gehuwde vrouw binnen korte tijd handelingsbekwaam wordt, is de mo dernisering vervat, die wijlen prof. Meijers had opgenomen in zyn ont werp voor het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Zoveel mogelijk is deze materie In het gewijzigde wetsont werp gelijk getrokken met de te venvachten ontwerpen voor een nieuw Burgerlijk Wetboek. Aldus blijkt uit de Memorie van Antwoord, die de bewindsman bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Daaruit blijkt tevens, dat minister nJ.et over de saldi beschikken, dan r. i i allpon urannooi- nat oaln i.an rin rra_ Donker voor net gewijzigde wetsont werp belangrijke aanknopingspunten heeft gevonden in het voorlopig ver slag van de vaste commissie voor Justitie van de Tweede Kamer, dat eind Juli van dit jaar verscheen. Het gewijzigde ontwerp bevat de volgende nieuwe punten in verge lijking met het bestaande recht: 3. Een vrouw, ook al is zij in ge meenschap van goederen getrouwd, kan een bank- en girorekening op (jiiiiiiiiiiüiiniimrait i mhuimhi «üiii mum eigen naam hebben. De man kan zonder machtiging van de vrouw alleen wanneer het geld van de ge meenschap is en de rechter het be heer over de saldi aan de vrouw ontneemt, omdat de vrouw weigert aan de man inlichtingen te geven of dat zij zich aan wanbeheer schul dig maakt. 2. De vrouw kan zonder machti ging van de man een beroep of be- noodzakelijk is. Bovendien is toe- drijf uitoefenen. Voor schulden, die stemming van de rechter daarvoor de vrouw in die kwaliteit aangaat, nodig. Gedurende de eerste drie ja- zijn haar eigen goederen aansprake- ren van het huwelijk kan dit niet. lijk en ook de gemeenschapsgoede ren. De man kan alleen door een rechterlijke tussenkomst bereiken, dal gemeenschapsgoederen voor die schulden niet aansprakelijk zijn 3. De man kan onroerend goed van de gemeenschap niet vervreemden zonder toeslemming van de vrouw of van de rechter. 4. De vrouw kan zelf beschikken over hetgeen zij uit arbeid, beroep of bedrijf verdient. Dit geldt ook als man en vrouw in gemeenschap van goederen zijn getrouwd 5. Wanneer de man zich aan wan beheer van de gemeenschapsgoede ren schuldig maakt, kan de rechter het beheer van die goederen aan de man ontnemen en aan de vrouw geven. 6. Huwelijkse voorwaarden zullen tijdens he' huwelijk ook nog kunnen worden gemaakt of gewijzigd. Het spreekt vanzelf, dat daarvoor over eenstemming tussen man Europese net aangesloten landen de aankomst van St. Nicolaas in Am sterdam. kunnen zien. Andere uitzendingen zijn: op 1 No- vember een reportage uit Londen van de internationale wedstrijd schoonnjden op de schaats voor da mes; op 6 November een uitvoering van Mozaris „Die schone Gartnerm" met medewerking van orkest cn bal let van de Bayensche Staatsopera in Munchen; op 15 November uit Lon den een concert met Jehudi Menu- hin als solist; op 28 November uit Milaan de paardenrennen om de Grand Prix des Nations; op 1 De cember uit het Wembley-stadion te Londen de voetbalwedstrijd Enge landDuitsland; op 2 December een studio-programma uit Zwitserland met de documentaire „Een vallei on- der water": op a December een re portage van de voetbalwedstrijd Italic—Argentinië: op 11 December een speciaal kinderprogramma uit Londen: op 19 December uit Bazel een reportage van de ijshockey-wed. strijd ZwitserlandRusland. WASHINGTON. Het Ameri kaanse Hooggerechtshof heeft Maan dag het zevende beroep van Caryl Chessman, die zes jaar geleden ter dood was veroordeeld, van de hand gewezen. Che«man hepft zijn terechtstelling steeds weer kunnen uitstellen door een reeks juridische stappen Hij schreef een veel verkocht boek in de gevangenis, namelijk „Cell 2455. death row" Chessman is schuldig be vonden aan ontvoering, roof en ze dendelicten. maat houdt dit zelfmoord van het bedrijf in. Pleiter drong aan op ont slag van rechtsvervolging. De politierechter mr J. A. Bletz zeide, dat de officier in zijn eis tot uitdrukking heeft willen brengen, dat hij de zaak niet zo bijzonder ernstig vindt De overtredingen zijn begaan en de rechter veroordeelde de heer Verxnaat overeenkomstig de eis. (Advertentie (M.) VlEESWAREKFiSRIEK 1 HEESTER N.V. - WIJHE (Van onze correspondent) LEIDEN. Moet een huurder het huis verlaten wegens wanbetaling, ook al heeft hjj inmiddels de huur schuld aangezuiverd? De kanlon- rechter-plaatsvervanger in Leiden, mr W- de Koning, is van mening, dat liet inderdaad moet geschieden. Hij heeft deze uitspraak gedaan in een geding, dat aanhangig was ge maakt door de Leidse bond van huis- en grondeigenaren. Deze bond be schouwt de wanbetalende huurders al lang als een plaag en besloot daarom eon uitspraak van de rechter uit te lokken. Er werd hiervoor een geval uitgekozen van een huurder die een schuld had van 80.De verhuurder vorderde ontruiming op grond van wanbetaling, maar tijdens dit proces zuiverde de huurder de achterstand aan. Volgens de mening van de kanton- rechter-plaatsvervanger moet elk ge val afzonderlijk worden beoordeeld. In dit geval ging het om een man. die zich al eerder aan het zelfde kwaad had schuldig gemaakt. .Zyn inkomsten zijn voldoende om de lage huur bijtijds en geregeld te voldoen. (Advertentie LM.) Geen beter middel dan^.-tCms] EiffenlyJj ia dit een mislukte foto, maar dut maakt het_ jutst aardig. Hel stelt een processie voor in het Amertkaanse plaatsje Claremont. Om de mensen die er in meelopen zicht baar te maken was de belichtings tijd te kort, maar de lichtjes die ze aan schouders en enkels droegen vormen een merkwaardig natuur verschijnsel. De bovenste geven dm- dehjk het deinende van de schou derbeweging aan, de onderste heb ben meer het hoekige van dc voet stappen. De toeschouwers zijn links vaag zichtbaar. IA/lM zat met moe kaar op een bank en keek naar het vallen der bladeren of hij het er maar half mee eens was. Toen hij mij tussen dit gedwarrel waarnam, zei hij somber: „Hallo". „Hallo,'' sprak ik op mijn beurt. Ik ging naast hem zitten, want ik ken hem. Dat wil zeggen mijn vrouw heeft heel lang geleden met zijn Fie ballet gedanst. Ze hebben toen eens meegedaan aan een mas kerspel nt de Schouwburg. Het pro gramma ligt nog altijd in de foto- aoos. Helemaal onderaan staat: „twee demonen" en dan komen zij en Fie, met de meisjesnamen, dat spreekt, want ze waren toen mei-'jes. Nou ja, het is allemaal allang vergeven en vergeten, maar zó ken ik IVim. Hy schildert en dat is een héle moeilijke kunst. Mijn bewondering voor men sen, die er wat van terecht brengen. is dan ook bijna onpeilbaar zodat ik altijd eerbiedig vraag: „En hoe gaat het met je werk?" ,Ach weet je, die herfst, dat is niks voor mij," zegt Wim. „Al dat vergaan en die damp en dat louche bruin.nee man, daar begin ik niet aan. Dat kan tfc niet mannen. Daar ben ik als kunstenaarspersoonlijk heid eigenlijk een beetje te rechtlij nig voor. Geef mij de winter maar. Dat is heldere taal. Als er straks ijs en sneeuw ligtnou jongen, dan zal ik het eens even koud laten zijn op een paar doekjes Hij spuwt ondernemend op de grond, ik knik, want ik ken dit van hem. In de winter ben ik hem na melijk ook wel eens tegengekomen, hoog in de trui. Hij zegt dan: „Ik sta als een kat in een vreemd pakhuis. Allemaal zwart wit, hè? Maar ifc ben geen graficus. Mijn kracht heeft altijd in mijn kleur gelegen, maar dacht je dat ik er lol in had, die sneeuw een beetje paars te maken, zoals ze allemaal doen? Ik kijk wel uit. Straks als die smeer boel voorbij is en je krijgt dat ge wassen groen nou jongen, dan zal ik eens eventjes een paar tubes leeg- knijpen." Ik benijd hem diep. Hij heeft zo'n mooie, verschuivende smoes om niet wéér zo'n angstig wit doek te hoeven volmaken. Schilder zijn is leuk, maar je moest niet moeten schilderen. Het alleen van plan zijn. Dan leef je tenminste voortdurend in een staat van potentieel slagen. Want een plan is heerlijk onbegrensd, terwijl het scheppen zélf altijd doet denken aan 's ochtends om vijf uur opstaan, omdat je nu eenmaal 's avonds, toen je niet hoefde zo stom was het je voor te nemen. Wie kunst maakt moet over een muur van weerzin worden gejaagd door iemand die zegt: „En nou de billetjes bloot". Is een soort sterven. Wim verschuift het al jaren en aangezien hy beier uitstelt dan schildert, is deze plan nenrijke ledigheid het onderste uit zijn kan. De mensheid mag er z'n handen mee dichtknijpen, ,JEn hoe gaat het met Fie?" vraag ik. „O goed. Ik zit net op haar te wachten," zegt hy. Want hi? eet en drinkt en woont en daar zorgt zij voor óók in het rhythme der seizoenen, zij is iets meer bij de tijd dan hij. Haar bedoe lingen zijn dan ook aardser, want in de zomer is ze cassière in een ijs- tenif, in de herfst zit ze als telefo niste op een kantoor en in de win ter biedt ze, als tijdelijk verkoopster, de December drukte in een waren huis het hoofd. Haar motor heet Uzi- de. „Kijk, daar ie ze al." Tussen de jonge mensen die, ein delijk bevrijd, een kantoorgebouw aan de overkant uitzwermen, komt zij aangetrippeld op haar mooie be nen. Ze loopt goed. Zo'n balletop leiding is nooit weg. „Je haar raakt altijd zo in de war van die koptelefoon," zegt ze geër gerd. In een café gaan we dan met z'n drieën over de kunst praten. Wim legt me de winter nog eens uit en vraagt eindelijk, streng als een schoolopziener: „En ben jij nou eens met een roman bezig?" Want zo is hij zélf gezellig naar de bladeren lopen kijken, maar i k moet een enge rotkan schrijven. „O ja, hij schiet al aardig op," zeg ïk maar, want ze worden altijd zo kwaad als je neen zegt. Uit de vrije hand schets ik de inhoud. ,Mooi," vindt Wim. Fie ziet er ook wel wat in. Aangemoedigd door hun bijval, kom ik thuis en zeg tegen mijn vrouw: „Als jij nou eens een baantje zocht. „Ik zal wel wijzer wezen," roept ze „Waarom?" „Nou. dan ga ik een roman schrij ven." beloof ik. ,X>at is nergens voor nodig,'' be slist ze. „Er syn al romans genoeg" Ook goed. Dan blijf ik hem lekker van plan. KRONKEL Het Nederlandse rekenwonder Wil- 5em Klein, gant m Londen het betere rekenwerk demonstreren op scholen. En met professor Altken van de uni versiteit van Edinburgh treedt hi1 voor de BBC op. Wat er allemaal niet opgegraven wordt' Jn grotten bij het Israëlische dorp Zmkhron-Jakof zyn overblijfse len van een menselijke samenleving ontdekt die 50 000 jaar oud moet zijn. Vuurstenen, benen van dieren en "as van houtvuren kwamen te voorschijn. En Franse oudheidkundigen hebben op Cyprus zeven kinder graven van 3.000 j-»t- gleden ontdekt. Ook vonden ze zuigflessen en speelgoed. Want die hebben altijd al bestaan. De jongste dame. die In de Ame rikaanse staat Kentucky onder de sociale verzekeringswetten valt is de 15 maanden oude Suzanne Fleisch- man, die is opgetreden in een filmpje, dat vervaardigd werd selijke bakkery. •oor een plaat- Rex Belt, voormalig cowboy-filmster die zich uit de filmrnakerij terugtrok om veeboer te worden, is door de Repu blikeinen candidaat gesteld voor het gouverneurschap van d* staat Nevada. Een dame in Karinthie heeft vonge week een briefkaart ontvangen, die zestien jaar geleden in een plaat* op honderd kilometer afstand werd ge post. Amerikaanse geleerden werken >19 een aopstaat om aardappels met ato- rrusche stralen te behandelen, waar door ze twee jaar kunnen worden be waard. Ex-koning Faroek van Egypte di* nog steeds vaste klant is van alle Ro meinse nachtcafé's, laat zön baard staan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2