C W aar de liefde voor liet boek reeds jong wordt aangeleerd SVV speelt Zondag tegen het Dordtse team Felle brand in loods Expositie „Van lijnzaad tót lijnwaad" gisteren geopend Plattelandsvrouwen voelen zich internationaal verbonden c-aanHEEa KINDERLEESZAAL AGENDA f 19.000 voor Rotterdamse blinden Boekenwurm en en woelwaters zitten over lectuur gebogen De Ijsbanen Vluchtelingen-actie Historici bezoeken Schiedam Burgerlijke Stand Gouden huwelijk Diefstal van autoped en fiets Offerblok verdwenen Aanrijding Groninger Aovend DHS-Strijen In cle Piekstraat Verouderde kaarten gebruikt voor navigatie Vlasinstituut had geen onbezorgde jeugd Militairen oefenen in en om Rotterdam Verkochte fiets teruggestolen Najaarsvergadering in Utrecht Zilveren jubileum op 14 October '55 Uitspraken van de rechtbank V olksmuziekschool houdt bazar SCHIEDAM DAMESMODES W. v, il. BERG 2 Donderdag 28 October 1954 Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Rembrandt Apoth,, Rembrandtlaan 5. Bellen by ongeval: G.G. en GJ>. Tuinlaan 80, teL 69290. Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 Uur, Zondags gesloten. RJï. Leeszaal en Bibliotheek. Dam geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur, Zondags gesloten. Bioscopen: Passage: 2 uur „Het vierde mas ker". Monopole: 2. 7 en 9 uur: „Het recht van de sterkste". Voorstellingen: Koopmansbeurs: 7 uur Fancy- fair, Oefening Baart Kunst". Passage: 8 uur 40-jarig jubileum Chr. Besturenbond. Arcada: 8 uur lezing KAB. Irene: 8 uur wijkgemeente IV ..Het Protestantisme in Spanje". Musis Sacrum: 8 uur Cabaret avond BJ3. De collecte, die op 9 October ten. bate van de Roterdamse blinden werd gehouden heeft een bedrag op geleverd van I 19.438,28. „Juf, mag ik ook 'n boek", klinkt het gedempt vanuit de kraag en de plooien van een grote grijze, vrolijk met rood op gemaakte cape. „Juf" kijkt verbaasd naar het war-harige hoofd dat maar net boven de rand van de tafel uitkomt. „Kan je al lezen?" „Ik zit al in de tweede klas!", is .het parmantige ant woord dat alles moet verklaren. „Juf" grijpt een kaart en het cape-mannetje wordt ingeschreven als lezer van de gemeente lijke Jeugd-bibliotheek aan de Westmolcnstraat. A. Visser ons. en de zijn zelfs volgeboekt. Even later zien we het mannetje terug, met bengelende benen aan een tafel gezeten, maai* ontdaan van zijn cape. verdiept m een boek met kleurige platen. Aan het langs de regels glijdende vingertje en aan de mummelende lipjes kunnen we het zien: dit \s een lezer. Een aandachtig lezer, die zich met volle overgave heeft geworpen op het zware werk van lezen. Iets, wat niet gezegd kan worden van alle kinderen die wij aantroffen in de leeszaal van de Jeugd-biblio theek. Het is Woensdag en dan zijn 't meest de jongste kinderen, zo van zeven tot 10 jaar, dicdc bibliotheek bezoeken. Voor hen is lezen nog een moei lijke taak, zodat de aandacht snel is afgeleid, terwijl bovendien de aanwezigheid van zovele andeie kinderen erg verleidelijk is voor een stoeipartijtje. Maar mej. A. Vis ser. die dc leiding heelt van de Jeugd-afdeling, kent haar pappen- heimertjes en houdt er de tucht in. Dat mag dan ook wel. vooral m deze tijd van het jaar, nu er veel nieuwe kinderen zich komen aan melden. Zij kennen de regels van het huis nog niet. hebben hun voor keur boeken nog niet gevonden en lopen telkens naar de lange rij boekenrekken om van boek te wis selen, waarmee ze de sfeer onrustig maken. Dit zal later beter worden. Woensdag is de drukste dag in de leeszaal. Zo druk. dat mej. Visser, die bijgestaan wordt door een as sistente, het haast met meer afkan en daarom het maximum-aantal Woensdag-lezertjes heeft gesteld op veertig. „Juf, mag ik wat drinken". „Juf, mag tk een ander boek''. „Juf, mag ik dit*1 cn „Juf. mag ik dal". Ineen drom staan dc peuters om de tafel en „juf Visser geeft geduldig de kinderen nog advies ook. Vertelt ze welk boek ze de vorige keer gelezen en zo mooi gevonden heb ben. En zelfs de bladzij waar ze ge bleven zijn! „Juf", vraagt «cn blondje, „mag ik dat boek van vorig keer?" Daar is je zusje toch mee bezig!" „Die kan nog niet eens lezen!" is het verontwaardigde commentaar van een oudere. Toch moet Blondje even wachten tot haar zusje is uit gekeken op het boek. Aan een tafel apart zitten de broertjes Adri en Tinus verdiept in hun lectuur. Ze zijn stoer gekleed in spijkerbroeken, met rubberlaar zen en bonte hemden. Maar het is „Vrouw Holle*' die hun aandacht heeft. Kennelijk zijn ze nog niet toe aan de mdianen-verhalen. „Mooi?" vragen we, .,Ja" is het een voudige commentaar en de ogen gaan terug naar Vrouw Holle. Zy zullen wel deel uitmaken van dc groep trouwe lezertjes. Aan de tafel ernaast zit Dini mot een vriendinnetje. Ze maken som men. Ook dat kan gebeuren in een leeszaal. Verder op wat grotere jon gens by een. Hier is de keus sport en het avontuur. Maar op Woensdag worden de boekenkasten links met de lectuur voor de groteren vrij wel niet aangekeken, terwijl uit de lekken aan de andere kant met ver halen voor de kleinsten de car ton nen bordjes bij tientallen uitsteken. Deze cartonnetjes geven aan dat er een boek van de planken is gehaald. Op andere dagen van dc week is het publiek weer anders van sa menstelling. hetgeen afhankelijk is van de vrije middagen van de scho len. Dc belangstelling van de kinde- icn voor de bibliotheek is goed, zo Als er tijd is vertelt Juf" Visser een verhaaltje en dat is eigenlijk nog wel zo leuk vertelt mej. Woensdagen Want meer dan" veertig kinderen te gelijkertijd kan ze niet hebben, want dan is de orde te moeilijk te handhaven. Ook de uitleen-bibliotheek mag zich in een grote belangstelling van de jeugd verheugen cn drommen kinderen staan voor de kasten om een boek van hun gading te zoe ken. Hier geldt de regeling dat elk kind twee boeken mag uitzoeken, een gewoon kinderboek en een bij zonder boek, dat wil zeggen een boek met een historisch gegeven of zich afspelend in een vreemd land, of zo rets. Dit wordt gedaan om de kinderen eens iets anders te laten lezen dan boeken met gewone ver haaltjes. Op het ogenblik is in de biblio theek een kleine expositie aan de gang van kinderboeken, uit vreem de Janden, die wel de aandacht trekt a] kunnen de meeste kinderen de vreemde taa] niet lezen. Opmerke lijk is dat de verzorging van het buitenlandse kinderboek over het algemeen aantrekkelijker is dan dat in Nederland, alhoewel de laatste tijd it aan het verbeteren is. Hier m de Jeugd-afdeling van de gemeentelijke bibliotheek, wordt het kind de liefde voor het boek bijgebracht, iets dat voor hem van onschatbare waarde kan zijn in zyn verdere leven. En de kosten zijn werkelijk heel laag. Wij schrijven nu al eind October en de winter staat voor de deur. Dus ook de tijd van de Nederlandse win tersport bij uitnemendheid: het schaatsenrijden. Daarmee komt dan weer aan de orde het probleem van de geschikte ijsbanen. De Schiedamsc IJs Vereniging zal deze winter, (aangenomen dat de om standigheden zodanig zijn dat er in derdaad geschaatst kan worden) nog gebruik kunnen maken van de oude baan aan de Oudedijk. Maar deze baan zal wat kleiner zijn dai vroe ger, want het terrein is bestemd voor bouw-doeleinden. Het is niet uitge sloten dat volgend seizoen hier niet meer geschaatst kan worden. Door de S.IJ.V.. maar ook door het gemeentebestuur is. zo vernemen wij, reeds uitgekeken naar andere terrei nen, geschikt on> hier *s winters een ijsbaan van te maken. In de richting van Kethcl liggen velden genoeg, waar ijsbanen van gemaakt kunnen worden, maar de kosten zijn te hoog. zodat naar andere mogelijkheden uitgekeken moet worden. Dit probleem heeft, naar we ver nemen wel de belangstelling van B. en W. en hopenlijk zullen -we binnen kort hier meer over kunnen melden. moeilijke keus uit zoveel 1*.betken. Zondag komt het Dordtse DFC op bezoek bij SVV. De DFC'ers zyn de laatste weken goed op dreef en hebben zich doen kennen als een pïoeg met vele verrassingen. Feyenoord heeft dit enkele weken geleden tot z'n schade nog ondervonden, toen zij het niet verder konden brengen dan een schamele 11 uitslag tegen de Dordtenaren. SVV zal deze ploeg dan ook geens zins mogen onderschatten en zeker niet de Dordtse verdedigers, die hun mannetje wel staan. De SVV-voor- waartsen zullen alles in het werk stellen om dit stugge verdcdigings- blok te kunnen doorbreken. De rood-groenen nemen momen tcel een uitstekende positie in op de ranglijst in afd. D, echter zal men Zondag aan de Bosrand terdege op zyn tellen moeten passen, temeer daar er deze dag in het te verwer ken programma wel eens rake klap pen zouden kunnen vallen in de kop groep van afd. D. Wellicht zal de nieuwe captain van het Nederlandse Nationale elftal, Jan van Scbijndel. ook Zondag zyn SWers dusdanig weten te inspire ren. dat SVV volledig profijt weet te trekken van de uitslagen, der overige concurrenten. DE RESERVISTEN SVV 2 speelt uit tegen Sparta 2. Ook de ambtenaren en arbeidscon tractanten van de gemeente Schie dam zullen meedoen aan de „Een uur loon voor de vluchtelmgen"- sctie, zulks op verzoek van de in het centraal overleg vertegenwoor digde organisaties. Deze actie heeft de sympathie van het college van B. en W. en aan het op loon- en salaris ingehouden bedrag zal een gelijk bedrag worden toegevoegd. CK'erïgerts wordt voorgesteld om de inhouding te doen plaats vinden bij de afrekening van het tegoed van de uitkering ineens over het vierde kwartaal van 1954. De Historische Vereniging voor Zuid-Holland zal op 30 October de najaarsvergadering w Schiedam hou den. Na een. bijeenkomst in het café restaurant Beyersbcrgen zal men een bezoek brengen aan de oude water korenmolen, die bezichtigd zal wor den waarbij de heer Van Hoogstraa- ten een uiteenzetting over deze molen zal geven. Daarna wordt het beursgebouw bekeken. Verder zal de heer Coen Kramers, oud-wethouder van Schiedam, een lezing houden over de historische achtergronden van de moutwijn-industrie. In de middaguren volgt een ont vangst door het gemeentebestuur in de aula van het Stedelijk museum, waarbij een thee aangeboden wordt Geboren: Wilhelmina J. L. d. v. A. Vlaanderen en E. W. Bonnet; Efliïle M. C. d. v. J. J. Remkes cn C. M. M. Odijfc: Pieter H. z. v. A. L. Greeven en Th. M. Lujjcx: Frauviscus z. v. F. v. d. Mast en A. M. Zagwyn. De SVV'ers hebben zich goed her steld met hun laatste overwinning op DHC 2, Indien zij ook Sparta 2 een nederlaag kunnen toebrengen, dan zullen zij hun positie op de rang lijst in belangrijke mate verstevigen. SVV 3 rust uit en SVV 4 gaat op bezoek bij RFC 3. Het echtpaar A. Meinstcr-in 't Veld uit de Nieuwe Maasstraat 39a zal de dag van gisteren wel niet gauw ver geten. Het was namelijk 50 jaar ge leden. dat zij in het huwelijksbootje stapten. De beide eclitelieden werden geboren in Oud-Beijerland maar wo nen reeds 49 jaar in Schiedam. De heer Mcinster is 76 jaar, terwijl zijn vrouw 70 jaar is. De heer R. uit de Fransenlaan te Rotterdam deed aangifte van diefstal van een Autoped, die aan de Singel stond. Ten nadele van de heer v. d. A. werd gisteren tussen half acht en vijf uur een fiets ontvreemd op een bouwterrein te Nïemvland. Het rij wiel stond niet op slot. Uit dc kapel van. de RK Kerk aan de Lange Haven, werd lussen Dins dag cn Woensdag bet offerblok meegenomen met een bedrag van cii'ca tien gulden Op de onoverzichtelijke kruising van de Westvest cn de Vlaardinger- straat werd gistermiddag om kwart voor dne een bromfiets, bestuurd door de 53-jarige A. L. uit Schiedam, aangereden door con personenauto, bestuurd door de heer M. F. II., eveneens uit Schiedam. De bromfiet ser verleende geen voorrang. De heer L. kreeg een gekneusde i ech ter enkel. Door de GG en GD werd hij ter plaatse verbonden, de H., van dc personenauto, bracht hem naar huls. De Groningse vereniging „Gruno" zal op Zaterdag 30 October in het Volksgebouw de eerste feest-avond organiseren, waarbij de „Liesters" zuilen zingen en de heer J. Zyl uit eigen werk zat voordragen. Na af loop dansen. Na een week van rust zal het elf tal van DHS aanstaande Zondag de strijd aanbinden tegen Strijen, een ploeg die tot dusverre niet veel heeft gepresteerd. Maar een kat in het nauw maakt rare sprongen, zodat de geel-zwarten niet te zeker van de overwinning dienen te zijn. Maar een DHS-overwinning ligt wel in de lijn der verwachtingen. Het verdere programma luidt: DHS 2—Excelsior '20 2, 12 uur. HDVS 4—DHS 3. 12 uur. DHS 4Belvedere 3, 9 30 uur. Na do V 4HDS 5. 11 uur. DHS G—VOC 7. 11.30 uur. Dindua 5DHS 7, 12 uur. tTTKKDAiVr Een vrij ernstige brand heeft van nacht gewoed in een plaatijzeren loods aan de Piekstraat, waarin grote partijen zaden, erwten en olienoten Jagen opgeslagen. Om streeks half een werd rook ontwik keling ontdekt door de concierge van een naburig entrepot en spoe dig stond de loods, die behoort aan de Gebr. Smits, in lichterlaaie. In het begin kreeg de brand een angstig aanzien, omdat de wind rook en vonken dreef in dc rich ting van een aangrenzend bedrijf, waar grote hoeveelheden hout en tanks met creosoot lagen opgesla gen. Door het snelle en doortasten de optreden van de brandweer kon uitbreiding echter worden voorko men. Vier stralen werden in het vuur geworpen en brandweerlieden begonnen intussen met het ontrui men van de loods. Al doofden de vlammen in korte' tijd zienderogen, toch heeft de brandweer tot van morgen vroeg nog werk gehad met de nablussing en de verwerking der goederen. De loods, die als „schonerij" voor de peulvruchten in gebruik was, had een omvang van 30 bij 8 meter. De omvang van de schade is nog niet bekend. Ook over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Hoofdman J. van der "Wild had de leidmg bij de blussing. Kapitein berispt Navigatie op ecxx kaart en zeilaan- wfjzingen, die niet naar de laatste gegevens waren bijgewerkt, is de oorzaak geweest dat het motortank schip Ingeborg vorig jaar 8 October op Noord Hossmo in de Kalmarsund aan de grond is gelopen. Aldus het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart, die de kapitein van het schip T. C. V. uit Rotterdam, strafte met een berisping. De stuurman, die slechts voor een reis aan boord was geplaatst, was er niet van op de hoogte geweest, dat het licht van Skans Grandet al sedert twee jaar geheel van karak ter was veranderd. Op zijn verzoek om nieuwe kaarten had de kapitein afwijzend beschikt. De Raad was van mening, dat de kapitein aan sprakelijk is voor het aan boord hebben van kaarten, die naar de laatste gegevens zün bijgewerkt. Het 479 ton metende tankschip Ingeborg is eigendom van het Al gemeen Vrachtkantoor N.V. te Rot terdam. Te Wageningen is gistermorgen de tentoonstelling ,,"an Lijnzaad tot lijnwaad" geopend. Zoals bekend is, is deze ten toonstelling georganiseerd door het Nederlandse vlasinstituut in samenwerking met de Nederlandse federatie van vlassers- verenigingen. Ter gelegenheid hiervan is gisteravond in dr schouwburgzaal „Junushoff" een bijeenkomst gehouden. De directeur van het Nederlands vlasinstituut, Jr J. I. C, Butler, heeft hier het een en ander verteld uit de geschiedenis van het vlasinstituut. Het is ontstaan als gevolg van de zeer benarde toestand, waarin de vlasteelt en de vlasindustrie in de jaren 1930 en 1937 verkeerden. Toen immers in de crisisjaren de vlas teelt en -bewerking ten onder dreigden te gaan, nam de over heid een aantal steunmaatregelen, waardoor deze tak van het bedrijfsleven zich langzaam kon herstellen. Hoewel deze steunmaatregelen zich beperkten tot financiële steun, bleek wel, dat zowel aan de teelt als aan de verwerking nog wel het een en ander kon worden verbeterd. Daarom werd in 1938 door de overheid een Rijkslandbomvconsu- lentBchap voor de vezelgewassen ingesteld. Na de oprichting van hét Centraal Instituut voor landbouw kundig onderzoek te Wageningen werd dit consulentschap uitgebouwd tot de afdeling vlasteelt en vlasbe werking van genoemd instituut. Deze afdeling heeft zich in de jaren 1939 tot en met 1943 in hoofdzaak Rotterdam Is dezer dagen een centrum van militaire activiteit. In en om de stad. worden twee oefe ningen gehouden door afdelingen luchtdoelartillerie, die voor herha ling onder de wapenen zijn. Vanavond eindigt een tweedaagse oefenin van een afdeling lichte luchtdoelartillerie. Deze territoriale troepen zyn in geval van oorlog ui de eerste plaats aangewezen voor de bescherming van stad cn haven, vandaar dat zij in Rotterdam oefe nen. In de omgeving van de stad wordt sinds Maandag een tiendaagse oefening gehouden van een afdeling zware luchtdoel artillerie. Een gevangenisstraf van zes maan den eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 26-jarige classificeerder W.F.B. uit Rotterdam, die op 2 September uit een rijwielstalling een fiets zou heb ben gestolen, pe classificeerder ver telde dat de fiets zijn eigendom was maar dat hij het rijwiel enkele jaren achtereen in de stalling had laten staan omdat er thuis geen ruimte was om zyn bezit te bergen. Volgens de eigenaar van de stalling had B. hem de fiets echter enkele jaren ge leden reeds verkocht. Dc uitspraak word bepaald op van daag over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Ondanks de slechte weersomstandigheden to gen de vertegenwoordigsters van twee-en-veertig duizend Ne derlandse Plattelandsvrouwen gisteren in alle vroegte naar de Domstad om de algemene najaarsvergadering van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen in het Jaarbeursgebouw bij te wonen. De nieuwe presidente, mevrouw M. Waiboer, doordrong de aanwezigen ervan, dat men zich niet slechts met het genoemde aantal dames verbonden moest achten, doch met vijf-en-een-half milhoen vrouwen, die allen zijn verenigd in de wereldbond (A.C.W.W.). Ia haar openingswoord wees spreekster er op, dat de verbonden Plattelandsvrouwen een grote ver antwoord (lelijkheid dragen ten aan zien van 'de achtergebleven gebie den, zoals Egypte. India. Pakistan en Nieuw-Guinea Hiervoor vroeg me vrouw Weiboer speciale aandacht, omdat het prosramma van deze dag in het teken van de internationale samenwerking stond. Er werden na melijk korte verslagen uitgebracht van het bezoek van dc wcreldgresi- dente, mrs Berry uit Australië, de Europese cursus voor huishoudelijke voorlichting in Oostenrijk, de bonds- reis naar Zwitserland, een conferen- t' te Stuttgart, alsmede over een congres te Luzern. Mevrouw Van Beekhoff* gaf een beeld van de voorbereiding voor de viering van het 25-jarig jubileum op 14 October 1955 in de Houtrust- hallen te Den Haag. De provincie Zuid-Holland zal als gastvrouwe op treden, zodat een ieder die dag zal kunnen bijwonen, 's Morgens zullen er herdenkingen plaatsvinden en 's middags een culturele manifestatie; onder meer volksdansen en zang door eigen leden. Een expositie, wel ke door de handwerk-, de kleding- cn de wonmgcommissie zal worden ingericht, zal een beeld geven van de activiteit van de Bond in de af gelopen jaren. Aan de diverse afde lingen zal warden gevraagd een ge- denklapje te maken, waarop met naald en draad het werk van de Bond wordt weergegeven. In samenwerking met de R.K.- en Chr, organisaties, alsmede met het ministerie van Landbouw en met behulp van 100.000.van „The Home Economie" buitenlands geld reist momentcel een woning tentoonstelling door ons land, „Uw huis, 2oals het behoort" geheten, wei- we in Leek (Gr.) is gestart en nu in Enschede is gearriveerd. In to- De Rotterdamse rechtbank veroor deelde dc 23jarige classificeerder G. M. in 't Hof en de 21-jarige loswerk- man G. v. d. W„ beiden uit Rotter dam, tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden wegens dief stal met inbraak, waarbij de buit bestond uit geld en een hoeveelheid textieL Er was anderhalf jaar tegen hen geeist. De 24-jarige yzerwerker C. T. uit Rotterdam, tegen wie een jaar met aftrek was geeist wegens diefstal van sigaretten uit een etalage van een winkel aan het Hofplein, hoorde zich veroordelen tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan een kwart gedeelte voor waardelijk. Wegens diefstal van een drietal fietsen veroordeelde de rechtbank de 54-jartge loswerkman A. van D.' te gen wie anderhalf jaar was geëist, tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden. Om haar instrumenten-fonds te verstevigen heeft de Volksmuziek school een bazar georganiseerd, die op 1, 2 en 3 November in de boven zaal van de Willem de Zwyger-ULO aan de Adm. de Ruyterweg zal wor den gehouden. Het fonds werd enkel ejaren gele den in het leven geroepen om muzi kale kinderen van finaneiëel minder draagkrachtige ouders aan de beno digde instrumenten te helpen. Een aantal beeldende kunstenaars hebben werken voor de bazar ge schonken. taal zal de expositie twintig plaat sen aandoen. Na een overzicht van het winter- programma, waarin weer een grote plaats voor diverse cursussen is inge ruimd. gaf de presidente van Zuid- Holland, mevrouw Huisman, een overzicht van het vruchtdragende werk van de binnenhuisarchitecte, mej. Bosman, in het rampgebied. In de middagvergadering werd on der leiding van de heer J. Duyvetter, medewerker aan het Ned. Open luchtmuseum te Arnhem een de monstratie gegeven van streek- drachten; dit in aansluiting op de artikelenreeks in „De Plattelands vrouw". bezig gehouden met het landbouw kundig onderzoek. De voornaamste problemen, die werden onderzocht, waren het ras senvraagstuk, de cultuurmethoden en de thripsbestrijding De belang stelling voor de practijk van het werk groeide echter zodanig, dat het in 1943 mogelijk bleek een stichting in het leven te roepen, waarin de overheid met het bedrijfsleven finan cieel ging samenwerken om dit werk verder uit te breiden. Op dat moment begon het zelf standig bestaan van het Nederlands vlasinstituut. Voor het jonge instituut was ech ter geen onbezorgde jeugd wegge legd, want reeds na acht maanden, tijdens de luchtlandingen bij Arnhem in 1944. werd het gebombardeerd en brandde het geheel uit. Met zeer veel moeite gelukte het in de loop vsn 1945 en 1946 het instituut weer op gang te krijgen. Eind 1946 beschikte het instituut weer over tijdelijke kantoor- en werkruimte. De periode van 1946 tot 19S3 ken schetste spreker als een periode van langzame, maar gestadigde uitbrei ding der werkzaamheden. Het land bouwkundig onderzoek kon worden voortgezet en uitgebreid. Naast het rassenvraagstuk en de cultuurproe- ven werd veel aandacht besteed aan. de chemische onkruidbestrijding, zaaizaadontsmetting en bestrijding van ziekten en plagen. Ook het onderzoek naar de moge lijkheden voor de teelt van olievlas en hennep werd in het werkpro gramma opgenomen. Het onderzoek van strovlasmon- sters op _aad en vezelgehalte pam Ln deze periode van enige honderden monsters per jaar toe tot bijna 3000. De bestaande vlasserscholen te Slanddaarbuiter en Koewacht kon den worden uitgebreid met een der de school, namelijk te Ede (gem. Aardenhur* Door de gestadige uitbreiding wa ren zowel de kantoor- als de werk ruimten veel te klein geworden. Dank zij de financiële hulp van het ministerie van financiën, het bedrijf schap voor vlas en hennep en het bedrijfschap voor zaaizaad en poot- goed kon in 1952 iuet de nieuwbouw worden begonnen. Op 1 October 1953 werd het nieu we gebouw, dat Vrijdag door Z.K.H. Prins Bernhard officieel zal worden geopend, betrokken Het instituut heeft hiermede de beschikking ge kregen over een gebouw en een in richting. die het mogelijk maken, het reeds begonnen werk voort te zetten en vooral op industrieel ge bied nog verder uit te breiden. Naast het landbouwkundig onderzoek zal in de toekomst meer aandacht kun nen worden "^chonken aan het technologisch onderzoek en de technische voorlichting. Heden is in vrede ontsla pen mijn lieve Vrouw, on ze Moeder, Behuwd- en Grootmoeder. Zuster, Be huwdzuster cn Tante JOHANNA KOLFF Echtgenote van Arie va» Dijk in de ouderdom van bijna 75 jaar. A. VAN DIJK M. VAN DUK Th, VAN DIJK— OOSTRUM M. J. VAN DIJK M. VAN DIJK— DEN HELD A. MALTHA- VAN DIJK W. MALTHA en Kleinkinderen Schiedam, 27 Oct 1954. Broersveld 27 a. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 29 October a.s. op de Alge mene Begraafplaats te Schiedam. Vertrek van het sterfhuis te 2.15 uur. De overlede ne ligt opgebaard in de rouwkamer, Broersvest 103 te Schiedam. Bezoek 's namiddags van 7 tot 8 uur. Tarief tot en met 15 woorden ƒ0.85 Elke vijf woorden meer t ö.2u Te hoop aangeb. Boekenkasten, Blank bureau gg.grote keus. Plate, Grote Markt 19—21, Schie dam. Succes- en zakagenda's reeds voorradig. Tevens ruime sor tering balpennen v.a. 0.40, Kantoorboekhandel Modern, Boerbaavelaan 124. Merlin vulpenhouders met gouden pen en 1 jaar garan tie-3.95. Ook diverse andere merken. Kantoorboekhandel Modern, Boerhaavelaan 124. Te huur aangeb. Te huur, gestoffeerde kamer en keuken voor dame alleen, met b.b,h_h. Gundlacli. Rott. dijk 64. Diversen Onzichtbaar gestopt worden door ons alle voorkomende brand- en motgaten, winkel haken en scheuren. Billijke prijzen. Spoedige aflevering. Hoogstraat 8, tel. 67709 (fi liaal Roeloff). Personeel gevr. J Verpleeghulp gevraagd. Ver pleeghuis „Samech". Lange Nieuwstraat 51, tel. 69554, Schiedam, Muz.instr. - Radio's Gramofoonplaten Het RadJohUls, Hoogstr. 92. tel. 68044. Pick Up 16.50 - 17.50 - 20.— - 21.70. Micro foons 16.50 - 17.50 - 35.en hoger. Voedingstraïo's 10.50 smoorspoelen 3.—. Amroh ra dio-onderdelen. Schema's en boeken van de Muiderkring. Erkend Philips Service. Het Radiohuis, Hoogstr. 92 Tel. 68044. Philips radio-toe stellen 98.—, 162—, 198,— 239.—, 295.—, 298.—. 348.— en hoger. - Platenwisselaars 185.a85.—, 199.. Gramo- foons m. pick-up 74.—. 82,—, Luidsprekers in div. prijzen. Ook op gemakkelijke beta lingsvoorwaarden. brengt voor het nieuwe seizoen: een keurige col lectie smaakvolle, moderne japonnen, deux-pièees, blouses en rokken LANGE KERKSTRAAT 19 TELEFOON 66135 Neem 'even de tijd om onze collectie te zien! Drukkery „DE VOORUITGANG" - Pieter de Raadtstr. 53 vraagt voor spoedige indiensttreding: een EERSTE KLAS DRUKKER voor het betere werk op Mercedes en Keidelberger een TWEEDEKLAS DRUKKER een TWEEDE KLAS ZETTER en een LEERLING Persoonlijk bezoek na (el. afspraak: Telefoon 40507—44331

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1