i MINISTER CALS STUIT OP MOEILIJKHEDEN Artsen: „Loongrens blijve f 5300.-'' Belgisch vakverbond heeft „plan voor de arbeid" In Britse havens is werk hervat Prinses als bruidsmeisje Zijn ambtenaren van O. K. en W. eigenzinnig? BLOKKADE: Optreden Comité van Actie vrij algemeen afgekeurd Toenemende wrijving in coalitie-regering Postillon d'amour brengt brieven naar 18.000 emigranten Bergen levensmiddelen eisen snelle lossing BYI.VNS 'fmkfhet j -Binnenhof tweede minder dan de eerste Tegen uitbreiding ziekenfondsen, New York enthousiast over expositie van Nederlandse meesters Nederlandse pater in Rhodesia verongelukt Comité voor viering bevrijdingsdag heeft nu centraal bureau EERSTE SUPER-CONNIE NAAR SYDNEY M'JNHARBÏ'S "mol Dr Schweitzer niet naar Nederland Dr Fetter weer terug in VPRO-dagopening Crisis Indonesisch kabinet duurt voort Surinaamse delegatie naar Nederland Molenaars leven nog onder „feodale" verhoudingen Maandag x November 1954 (Van onze parlementaire redacteur) jr\ gedwongen vacanlie, welke minister Cals thans op medisch advies ondergaatdoemt de Tweede Kamer deze week tot uiterlijke werkeloosheid. Anders zou over belangrijke zaken als het televisie-bestel en het kosteloos onerwijs zijn gesprokenHet uitstel is ■natuurlijk jammer vooral voor de kleinedonkerharige minister van O. K. on W. zc-lf. Want na het onbevredigende debat met dc Eerste Kamer over het onderwijzerstckortwas een snelle revanche voor zijn ministerieel prestige beslist gewenst. Voor het eerst stond hij voor iets, dat op een crisis kon gaan lijken, juist op dat ogenblik troffen hem ook persoonlijke moeilijkheden. Een sterfgeval ia de familiekring verhinder de hem zyn a&twoord aan de Eerste Kamer zo goed voor te berei den als wel wenselijk was. Hij bleef echter snedig. Een Kamerlid, dat coastateerde, dat 't debat „levendig" was geweest, kreeg ten ant- wpörd, dat men uit de krantenberichten zou kunnen opmaken, dat de discussies meer „moordend" dan „levendig" waren geweest. Het was een koelbloedig staaltje galgenhumor, dat respect afdwong! Maar wie zou dit twee jaar gele den, toen rar Cals minister werd, hebben verwacht? Het was hem im mers bijna altijd meegelopen. De goede daden door hem als jong pad vinder verricht, werden wèl beloond. In zijn jongelingsjaren praeses van het Nijmeegse studentencorps; ge- huwd met een studiegenote, wier be schermende blikken hem tot op het Binnenhof zouden volgen, werd hij, na standvastig gedrag tijdens de be zetting, in 1945 voorzitter van de Nymeegse afdeling der KVP en te vens raadslid. Toen was er geen hou den meer aan, In 1948 in dc Tweede Kamer; vóöi hij er nog één woord had gezegd, al gedoodverfd als de toekomstige opvolger van prof. Rom- me. In 1949 voorzitter van de Mijn- industrieraad en weer een half jaar later: staatssecretaris op het departe ment van O. K, en W. Op zijn vijf endertigste! Als zodanig scheen hij aan de hooggestemde verwachtingen ten volle te beantwoorden. Humor vol, modern en «dagvaard tg, verwierf hij zich on het Binnenhof een repu tatie, die hem tot de natuurlijke op volger van minister Rutten stempel de. toen deze in 1950 bedankte. Een verdere opgang scheen in zicht. Een jaar later bij de verdediging van zijn be°roting. werden hem ech ter al etteliike metier dreiennd voor gehouden. waarbij zijn geestverwan- ten stellig niet achterbleven. Hij sloeg oe aanvallen af. Maar het bleef sukkelen met de televisie en zijn nota over 't onderwijzerstekorl werd naar zijn eigen getuigenis met af grijzen ontvangen. Dat verschil in waardering over zulk een korte tijd. is wel zó opmer kelijk, dat men naar een verklaring zoekt. Er zijn er .die hem vergelijken met zijn ambtgenoot Beel, die toe vallig ook in Roermond is geboren. In het openbaar zijn er weinig mi nisters zo droog als deze; het voor wereldlijke woordje „nopens" ge bruikt hij met oen vriendelijke over gave, die bewijst, dat hij absoluut niet beseft, dat dit stijve dossier-taal is. Maar alom wordt hij geprezen als voortreffelijk departementshoofd. Van tnr Cals beweert men nu precies het omgekeerde Verontschuldigend voegt men er dan aan toe, dat dit vooral aan zijn departement ligt. Want dit geniet geen beste reputatie, ondanks de talrijke goede krachten, die er werken. „Maar al te veel" zo erkende mr Cals zelf „wordt juist aan het De partement van Onderwij®- Kunsten en Weienschappen verweten, dat de T}E tweede „Blokkade" vonden tüe minder aardig dan de eerstedie we in onze vacantie hebben gehoord. Wat niet weg neemt, dat we met Wim lbo's idee om een kleinkunstprogramma rond om Hetty Blok te creëren erg in onze schik blijven. Want dat die Het ty onze veelzijdtgste kleinkunstewa res onze grootste klcinku nstena- res, zo ge wilt is, heeft ze zelfs in die ury zwakke uitzending van gisteravond weer bewezen. Maar de versjes van Daan Zon derland (dr A. v. d. Vat) zijn toch te aardig, om ze zo te zingen dat de tekst slechts met de grootste inspanning te volgen is. Met het debat tussen Wim Kan en Kees Brusse hebben we ons weer koste lijk geamuseerd. Toch was het tè veel een herhaling van dat van veer tien dagen geleden. Origineel blijven is hier moeilijk maar noodzakelijk. Spie gelt u aan het voor beeld van Willem Parel (die overi gens Zaterdagavond aardig uit z'n schabloonslof schoot), HH Zout- legger en Doordouwer! De mu ziek van de „Doorsnee"-begeleï- ders Car Lemaire en Jan Blok doet het ook in dit programma uit stekend. Later op de avond hebben we Ons geërgerd aan de arrogante toon,, die Jan Boots in de rubriek „Hoor en wederhoor" meent te moeten aanslaan. Het bespreken van critiek op eigen programma's voor de microfoon kan leerzaam zün, als het op deze manier ge beurt is het alleen maar zielig. Dat de waarde van de „Bonte Trein" niet alleen gemeten mag worden naar de 2% van de AVRO-zendtijd, die hij vult, zal de heer Boots toch zelj ook wel weten.... Om kwart voor negen vanavond zendt de NCRV een oorspronkelijk luisterspel uit: „De sneeuwkoning, Gustaaf Adolf van Zweden". Daar na om 10 uur een Frans concert (Debussy, Roussel. Ravel) door het Omroeporkest. In het Franse pro gramma van Brussel (434 m) kunt u om halfnegen luisteren naar „De martyre de Sainte Ursule", een oratorium van Scarlatti. MINISTER CALS ....snelle carriere.... ambtenaren niet alleen eigenzinnig zijn, maar ook. dat zij vastgeroest zitten in schema's cn dat zij alleen maar administreren." Hij verdedigde zijn ambtenaren ferm tegen deze kwade roep. Maar toch schrijft men hieraan toe, dat hij een moeilijke onderhandelingsposi tie tegenover ambtgenoten be kleedt. Aan onenigheid met Finan ciën wijt men dan het uitblijven van de Kleuterschoolwel, zoals hij het met zijn ambtgenoot Staf nogal moeilijk zou hebben over de vrij stelling van dienstplichtige onderwij- Dergeiijke „geruchten" zijn niet gunstig voor een bewindsman. Het zou daarom goed zijn geweest, als hij met daden 't tegendeel had kun nen bewijzen. Meningsverschillen in de ministerraad mogen nu eenmaal niet naar buiten worden uitgedra gen. Een Nederlands kabinet heet altijd: homogeen! Toekomsiige disharmonie? DIT laatste kan in de toekomst anders worden. Het Statuut met de West. waaraan de Eerste Kamer vorige week haar zegen gaf, intio- duceert nl.de figuur van gevolmach tigde ministers van de overzeese rijksdelen. Voor zover het aangete- i genheden betreft, welke hun land niers en De Hooch. raken, zullen zij aan de beraadslagin gen in de ministerraad en in de Sta- tcn-Generaal kunnen deelnemen. Als hun overleg met de ministerraad met tot overeenstemming leidt, zul len zij in de Tweede Kamer ook amendementen op regeringsvoorstel len mogen voorstellen. Bovendien zullen zij daar, tegen de aanvaarding van bepaalde voorstellen, uitdrukke lijk bezwaar kunnen maken JDe be doeling van deze procedure is uiter aard om de positie van de overzeese rijksdelen, welke in de minderheid zijn, toch zoveel mogelijk tot haar recht te laten komen. Streng heeft senator Algra deze constructie gegispt. Hij noemde haar in strijd met het typisch-nationaal karakter van ons staatsbestel, dat op het beginsel van de dualiteit van re gering en volksvertegenwoordiging, is gebaseerd. Hij deed het op de standjesachtige wijze, welke de oud leraar Geschiedenis verried. Het is een beetje een scherpslijper, deze hoofdredacteur van het Fries Dag blad, die door sommigen wel eens is genoemd als een mogelijk opvol ger van ds Schouten als AR-partij- leider. Hij had wel gelijk, maar ver gat. dat het leven soms méér moge lijkheden kent dan de leer. Om het geval niet-nationaal te noemen, ging beslist wat ver. Tot aan de Grondwetsherziening van 1938 toe, was de combinatie hier toege staan. Zij kwam ook in de prak tijk wel voor. De drooglegger van de Zuiderzee, de befaamde dr Lely bijv. heeft beide ambten van 1897 tot 1901 bekleed. En in 1839 zag een minister van Financiën zijn begro ting verworpen met algemene stem men op een na, nl. die van hem zelf. Een ander voorbeeld, was een mi nister Mutsaers, die in 1849 als lid van de Tweede Kamer amen dementen indiende. Hiervoor ging hij, zo verhalen oude verslagen „van de ministertafel waar hij gesproken had, naar zijn plaats in de banken der leden". Tegenwoordig is de combinatie slechts gedurende drie maanden toegestaan aan ministers, die bij een verkiezing tot het Kamerlid maatschap worden geroepen. Als demission nair minister-kamerlid stemde ïr Staf tijdens de kabi netsformatie van 1952 tegen het voorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer, dat zijn ambtge noot Beel juist had verdedigd....' UTRECHT. De artsen kunnen niet zonder meer de gevolgen van een eventuele verhoging van de loongrens voor het ziekenfondswezen aanvaarden. Dit heeft de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevor dering van de Geneeskunst Zaterdag uitgesproken tijdens haar algemene vergadering. Urenlang hebben de afgevaardig den, in besloten kring, over dc con sequenties van een dergelijke ver hoging gedebatteerd. In het com muniqué, dat de Maatschappij na afloop heeft gepubliceerd, is ver der verklaard, dat dc vergadering voor het overgrote deel het optre den afkeurt van het z.g. comité van actie, waarover de laatste tijd vele berichten in dc pers zijn ver schenen. De „automatische verhoging" van de loongrens van 5300 tot 6000. hetgeen de regering^ van plan zou zijn, stuit op grote" bezwaren der artsen. Vortge week zijn in enkele steden vergaderingen geweest, waar alle artsen hun bezwaren te gen het optrekken der loongrens NEW YORK. De Zaterdag in het Metropolitan Museum of Art geopende tentoonstelling van zeven tiende eeuwse Nederlandse schilder kunst is in de New York Times bijzonder geprezen. De kunstcriticus Howard Devree schrijft: „New York heeft misschien nooit een tentoon stelling gezien, die deze in techni sche volmaaktheid en uitvoering overtrof. De expositie verdient één der populairste te worden welke de Metropolitan ooit heeft georgani seerd." De tentoonstelling omvat honderd der belangrijkste schilderijen van de zeventiende eeuw, „die de fantasti sche prestaties van die periode in het licht stellen," schrijft Devree. Er zijn schilderijen ie zien van Van Goyen. Half, Cuyo, Rembrandt. Ruysdacl, Hobbema, Steen, Potter, Van Ostade, Metsu, Ter Borch, Te- Prinses Beatrix was Zaterdag, sa men met Rene Roell en Babeite van Rapport, bruidsmeisje bij het huwelijk van de tweede particu liere secretaresse van prinses WÜ- helnmia, jfcrr. S. E. baronesse Van Randwijck en de heer Th. Booy, particulier secretaris met bijzondere opdracht van de voor malige vorstin. Komugtii Juliana en haar moeder behoorden tot de velen, die de huwelijksvoltrekking te Gorssel door burgemeester mr J. O. Th ate en daarna de hu we- hjksinzegcninq in de N.H. Broe- derkerk te Zutphen bijwoonden. De kerkelijke bevestiging werd verricht door prof. dr S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, oud hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Dr G. Toornvliet, gereformeerd studentenpredikant te Leiden, hield de predikatie. MAASTRICHT. De Maastrichtse pater Louis Bruis van de orde van Lavigerie (witte paters) is op 17 Oc tober in Noord Rhedesia veronge lukt. Op een missiereis kwam hij met zijn motor te vallen over een steen. Hij sloeg achterover en kreeg schedelbasis fractuur Pater Btuls moet vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest. Enige uren later werd hij gevonden door een neger. Pater Bruis is op 18 October in Lubushi begraven. Hij bereikte de leeftijd van 36 jaar. Radio (Van onze correspondent) BRUSSEL. Ifet buitengewoon congres van het Algemeen Belgisch Vakverbond, dat Zaterdag cn Zondag In Brussel werd gehouden, heeft zich met algemene stemmen op een na uitgesproken voor een resolutie, waarin ter verhoging van de welvaart van het volk, wordt gevraagd over te gaan tot een soepe'e en democratische „planning" in de economische sfeer. Daar naast wenst de resolutie ook nog de steenkolenmijnen en de gas- en elec- triciteilsbedrijvcn te nationaliseren. Dat in de resolutie bovendien ge vraagd wordt om een scherpere con trole op de banken, om technische verbeteringen voor de landbouw,- het transport, de distributie en de wo ningbouw, om een betere verdeling van het nationale inkomen en om het koppelen van de bezoldigingen aan de kosten van levensonderhoud en de productiviteit, kan geen verbazin; wekken voor wie heeft kennis geno men van een economisch rapport, dat door een studiegroep van het ABVV was uitgewerkt en dat het congres tot onderwerp diende. Door het aanvaarden van de hier boven genoemde punten zijn overi gens de politieke kaarten in dit weekeinde, althans van de zijde van de vakbeweging wel duidelijk op tafel gelegd. Per slot van rekening heeft men in België op dit moment te maken met een regering, die ge vormd wordt door socialisten en liberalen, een combinatie, die in het algemeen toch niet zo gemakkelijk tot goed samenwerken is te bren gen en die dat nog minder is wan neer. zoals in dit land, de liberalen de belangrijkste economische en financiële ministeriesbesturen. Het is bepaald niet van pikanterie ontbloot, dat de liberale minister Verstekelinge aan boord van Nederlandse coaster BRUNSBETTELKOOG. In dc, sluis van Brunsbettelkoog, aan de uitgang van het Kieler Kanaal, heeft de politie d-it weekend de 18- jarige Hamburgse Edith Schmidt gevonden aan boord van de Am sterdamse coaster „Anna Sylvia" (500 ton), eigendom van de N.V. Scheepvaart-Mij Bonaventura. In Brake, bij Bremen, was het meisje, dat ontvlucht is uit een Op voedingsgesticht, aan boord ge smokkeld door een Jid van het ma- chinepersoneel. Een douanebeambte ontdekte de verstekelinge en waarschuwde de waterpolitie. De ..Anna Sylvia" is op weg naar Zweden. van Financiën, de heer Liebaert, aan de vooravond van het ABW-congres voor het „Nationaal Comité ter be vordering van de Beleggingen in Ef fecten" in het beursgebouw een rede hield, waarin hij ongeveer het tegen overgestelde aanprees van wat in het economisch rapport van het ABVV wordt aanbevolen. Wat nog het congres van het ABVV betreft: de verklaring, dat men. in landen als Engeland, Frank rijk en Nederland op het punt van nationalisering der nutsbedrijven veel verder is dan in België en dat thans de tijd is gekomen, dat „wij in Belgie plechtig verklaren, dat de strijd voor de nationalisering van kolen en electriciteit wordt inge zet," werd het luidst van olie toege juicht. Het kan niet anders of déze toejuichingen zullen op korte termijn hun invloed doen gelden binnen het kabinet Van Acker, aangezien het na. tuurlijk niet goed denkbaar is, dat de wensen van de socialistische vak bondskameraden voor dc socialisti sche ministers, die regelrecht staan tegenover de wensen van de liberale ministers, zonder invloed zouden blyven. HAARLEM Het nationale comité voor de viering van de Bevrijdings dag op 5 Mei 1955, dat onder voorzit terschap van de heer M. A. Reinalda, oud-commissaris van de Koningin in Utrecht, zijn werkzaamheden is be gonnen, heeft thans de beschikking over een centraal bureau. Het adres is Galerij 20, Amsterdam-C. 55 55 SCHIPHOL. Begerig om op tijd bij de veie geliefden te arriveren, fs de super-constcllation „Proton", die voor deze speciale vlucht ais tweede naam „Postillon d'amour" heeft gekregen, Zondagmiddag precies op sehe- matijd (half vijf) van Schiphol naar Sydney vertrokken. Aan boord: 18.000 speciale brieven met groeten van Nederlanders aan familieleden, die naar Australië geëmigreerd zijn, geschreven op speciaal postpapier cn in speciale enveloppen, die beide met het embleem bedrukt zijn, dat ook op de romp van deze eerste super-connie, die naar Australië vliegt, prijkt. Dat embleem is een soort moderne Amor met pijl en boog en met een aangegroeide vliegtuigstaart in plaats van vleugeltjes. de KLM konden kenbaar maken. Hoewel er uiteraard grote weerstand blijkt te zijn tegen de regeringsplannen me nen wij van ingewijde zijde te we ten, dat als regering en zieken fondsen kunnen meewerken aan een verhoging van de vergoedingen „per ziel" de artsen zich uiteinde lijk wel bij het voornemen der re gering zullen neerleggen. De afkeuring, die de algemene vergadering uitsprak over de pu blicaties van het zg. comité van actie, richt zich tegen de negen Amsterdamse artsen, die propagan da maken voor de ideeën van dr H. L. Kunneman. Deze heeft, tn zijn brochure „Volksgezondheid en verzekeringsbedrijf", er -voor ge pleit dat het nekenfondswezen weer in de particuliere sector zou ko men te liggen. Dr Kunnemans be zwaren tegen de huidige gang van zaken richt zich tegen „de voort durend verdergaande socialisering" van ziekenfondsen en artsenstand. In artsenkringen is men in het algemeen verontwaardigd over de ze actie, die geheel wordt gevoerd buiten de Maatschappij om. Er wordt zelfs gefluisterd dat de negen Amsterdamse artsen cn hun aan hang zij beweren adhacstc-be tuigingen te hebben ontvangen van 900 collega's zich zouden willen afscheiden van de Maatschappij. Deze geruchten schijnen echter overdreven te zijn: wèl zouden de negen artsen willen trachten hun medestanders binnen de Maatschap pij te organiseren. (Advertentie l M voor kmderen.melThijmen Honing Tot dusverre vloog slechts met gewone constellations op de lijn naar Sydney. Een tweede bijzonderheid bij deze vlucht was. dat de KLM nu eens ge broken heeft met het als gasten mee- OSLO Dr, Albert Schweitzer is op 30 October naar Oslo ver trokken om c -r op 4 November zyn Nobelprijsrede uit te spreken. Onmiddellijk daarna zal dr Schweit zer terugkeren naar de Elzas. Hij is namelijk zeer 'vermoeid en moet bovendien nog zijn terugkeer naar Lambercne voorbei eidcn. Nederland, Engeland. Zweden en Denemarken moeten dus zijn komst ontberen. Dr. Schweitzer had gaar ne zyn vrienden cn helpers hier gezien cn gesproken maar hij moet zich ontzien: zijn werk jn Lamba- icne is belangrijker. De bijna tach tigjarige zendeling-arts vertrekt op 10 December met de „Leclercq" uit Bordeaux: op weg naar zijn werk in Afrika. DEN HAAG Morgenochtend begint dr J. C. A. Fetter weer met de verzorging van de VPRO-dag opening voor de radio nadat hij enige tijd in deze rubriek met heeft gesproken. De reden daarvan was zijn mede werking aan het Zaterdagavond-pio- gramma van de VPRO. een cursus over de handelingen der apostelen. Hoe groot de eensgezindheid van de Britse stakers was om het ■werk te hernatten beusyst dit woud van opgestoken handen, Slechts twaalf havenarbeiders hielden hun arm naar beneden toen er gestemd moest worden over de vraag: weer aan liet tuerk of doorstaken. nemen van zeer vooraanstaande of bekende figuren.^ Ditmaal kreeg „de gewone man" zijn kans: negen re presentanten van verscheidene be roepen, die met het verkeerswezen hebben te maken en dan bovendien nog uit negen verschillende landen. Zij vormden tezamen een groep, zo als op Schiphol nog nooit gezien is. want ze waren allen ra hun eigen uniform gestoken: de 35-jarige post bode H. A. Michelic uit Kopenha gen, de prive-gondelier van de bur gemeester van Venetië P. Vettemutti, de 34-jarige treinmachinist W. Schoor uit Frankfui-t aan de Mam, de 56-jarige buschauffeur J. A, E. Adams uit Londen, de 48-jarige be stuurder van de Jungfrau-kabelbaan C. Lauener uit Wengen, die er dus op pochen kan, dat hij dagelijks tweemaal naar het hoogste station in Europa reist (3454 meter), de 33- jarige taxichauffeur P. Renault uit Parijs, de 52-jarige technisch con troleur van de tram P, J. Harnie uit kapitein Mathias Foyn en voor Ne derland niemand minder dan com modore J. J. Moll, oudste KLM-vlie- ger. Zij zullen Donderdag in Sydney aankomen cn dan een week de gast van de KLM zijn. Daarna zullen zij naar Schiphol worden teruggevlogen. Behalve deze negen ere-gasten, die onder de hoede staar» van de pers chef der KLM, de heer R. Vogels, bevinden zich nog 20 emigranten en aerUg andere passagiers aan boord Samen met de tienkoppige beman ning bevinden zich in totaal 71 per sonen in het vliegtuig. De gezag voerder voor het eerste traject is Tom Reyers. DJAKARTA. De kabinetscrisis hier duurt nog in volle omvang voort, want de zgn. hergroepermgs- commissie stuit elke dag weer op 2nderc moeilijkheden, die regeren practisch onmogelijk maken. De partij van de premier, de PNI wil nu de portefeuille van Econo mische Zaken aan een andere partij afstaan, een offer dat wellicht te klein zal zyn omdat de regerings partijen ook de vervanging van de minister van Financiën, Ong Eng Die, eisen. Op haar beurt wil de P.N.T.. dat haar lid Iskak, minister van Econo mische Zaken, de portefeuille van Binnenlandse Zaken krijgt. Enkele rechtse moslim-regerings- pai tijen stellen de cis, dat mr. Koe- soemasoemantri. minister van De fensie, aftreedt, omdat hij te veel steun van de communisten krijgt. Ais hij aftreedt is hy ook de steun van de communisten kwijt. De oppositie kijkt toe en toont geen neiging de failliete boedel óver te nemen. En onderwijl dui ken de provinciale sentimenten weer op. In de provincie meent men nml, dat de centrale regering de auto nomie slecht in practijk brengt. PARAMARIBO. De heren A. Currie, minis ter-president van Su riname, mr S- D. Emanuels, minis ter van F in ancien, mr R. H. Pos, algemeen vertegenwoordiger van Suriname In Nederland, de heren J. Pengei en J. Lachmon, staten leden, zullen in December naar Nederland worden afgevaardigd om. de afkondiging van het statuut voor het Koninkrijk door H.M. dé Koningin by te wonen. LONDEN. De arbeiders in acht Britse havens hebben vandaag, na een staking van vier weken, het werk hervat. De goederen, die zich gedurende deze periode in de havens hebben opgestapeld, vertegenwoordigen een waarde van 2 milliard gulden. By het arbeidsconflict waren 41.000 haven werkers betrokken. Het werk in de Londense havens lag geheet stil. In Liverpool, Birkenhead, Manchester, Hull, Southampton, Garston en Roches ter ondervond het laden en lossen grote moeilijkheden. Op 340 schepen in totaal heeft het werk stil gelegen. In de Londense havens alleen al moeten nu zo snel mogelijk 29,000 ton vlees. 4496 ton boter, 525 ton gevogelte en wild. 600 ton kaas, 5500 ton gedroogd fruit. 300 ton eieren en 1000 ton bananen wor den gelost. De voorzitter van het verbond van werkgevers in de Londense havens, D. F. MacDonald, sprak vanmorgen zijn tevredenheid over de hervatting van het werk uit, maar, zo voegde hij eraan toe: „Wij kunnen de achter stand nooit geheel inhalen. Het schema voor de export is in de war gebracht en er zyn veie vrachten ge mist." De „Vereniging van Fabrikanten en Handelaren in Motoren" heeft mee gedeeld, dat voor haar leden ex portorders tot een bedrag van bijna 200 millioen gulden verloren zijn ge gaan. Aan de andere kant heeft de leider van de Londense vakbond, die de staking begon, Barrett, de arbeiders aangeraden zoveel mogelijk over werk te verrichten om de veroor zaakte achterstand snel in te lopen. LEIDEN. Zaterdagmiddag is een vergadering gehouden van de Bond van ambtenaren bij de water schappen in Zuid Holland. Hoofd punt van de agenda was de strijd om verbetering van het lot van vele watermolenaars, wier stitariering en sociale voorzieningen op onvoor stelbare wijze beneden een redelijk peil zijn gelegen. Tijdens deze vergadering bleek, dat men thans voor dit probleem zowel bij de Zuidhollandse Water- sehapsbond als bij het Ambtenaren, centrum belangstelling gaat koeste ren. Een vertegenwoordiger van het ambtenarencentrum, de heer G. Starreburg, verklaarde heftig ver ontwaardigd te zijn over de heersen de misstanden, die neerkomen op voor onze tijd sinds eeuwen over leefde .feodale' toestanden. De mole naars zijn nog steeds aan de inzich ten van de polderbesturen en ingelanden overgeleverd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 2