„Santos in de strijd tegen de gevreesde Tuberculose 1 op 3 fout C J SZC liet de polobal over L water vliegen Sneeuwbal55-verkoop van nylon dames-kousen Nog meer hygiëne in het Rotterdams abattoir Wethouder Meertens sloeg twee palen tegelijk Het de voor en tegen van „Wijkraad55 Kethel Druk bezochte en geslaagde feestavond in Musis Sacrum Tijl Uilenspiegel in Passage 4. StOOSiltOJL Verboden bezit van vuurwapenen Blinden vragen uw aandacht Zeer geslaagde polo-avond in Schiedams Sportfondsenbad VOOR DE KANTONRECHTER SG-medewerkers feestelijk bijeen AGENDA Kmitselmiddag van Huisvrouwenver. Nieuwe Boeken Geslaagd B. en W. wensen gezondheidsverklaring voor personeel Openbaar slachthuis Brits officier op bezoek bij Leger CAO voor werkers in wit-wasserijen Winkelgebouw moet 18 Mei klaar zijn 't Mobilisatiekruis geeft feestavond Burgerlijke Stand Een oude wens, maar 7 initiatief werd aan de be woners overgela ten KATOENDIEFSTALLEN IN HAVEN BERECHT Electrostoom breidt uit Wielrijders Kramp in armen man viel van ladder MV03IH3S DAMESMODES W. v. d. BURG „VEVEO" steno-typiste Donderdag 4 November 1954 „Kosten nog moeite hebben wij gespaard, om TJ een prettige avond te bezorgen en „Santos" een batig saldo" aldus de heer J. J. Levens, voorzitter van Santos (Steun Aan Nederlandse Tuberculose Onbemiddelde Stadgenoten, van de E.K. Midden standsbond Schiedam) in zijn kort openingswoord gisteravond in gebouw „Musis Sacrum" aan de Lange Haven. Geld en nog eens geld is nodig om de tuberculose te kunnen bestrijden. Dit jaar behaalde Schiedam twee mooie resultaten: de opbrengst van de oud-papieractie gedurende een half jaar bedroeg ƒ823,65 en Schie dam bracht het meeste geld bijeen van ons gehele laad. Voorwaar mooi werk voor onze stad, aldus de heer Levens. Laten we zo verder gaan om Santos te steunen en daarmee de mensen te helpen, die aan deze ge vreesde ziekte, de t.b.c., lijden. Een groot aantal afgevaardigden van di verse zusterverenigingen uit Schie dam, Vlaardingen en omtrek was gisteravond aanwezig, alsmede de heren Lohman en Roerenga van het hoofdbestuur uit Den Haag. Het feestprogramma, dat volgde, werd verzorgd door de radio-artist Frans du Mée met zijn gezelschap van eerste rangs artisteo- Zij brach ten de revue „Kolder de Bolder", een non-stop cabaret van 8 tot 3 uur. De charmante cabaretière Ellen Cas- teli begon met „De voetbalheld". Frans du Mée met zijn tegenspeler Fred Wiegman kwamen mot „Geef mij maar een drama", een succes nummer. dat veel applaus oogstte, evenals de komische acrobatiek door Scott en Black, zo juist terug uit het buitenland. De sketch „De kolder ten top" met Frans du Mée, Ellen Castell en Fred Wiegman, deed de zaal uitbundig lachen om de zotte voorvallen. Les Ast ra's, twee dames en twee heren, gaven een staaltje van accordeon- show weg met dans in nationale kle derdracht, Ellen Castell gaf deze avond ook modelessen, zeer tot ver maak van het publiek. Charles Ray. de mooiste man van de avond, liet de aanwezigen ook lachen en hield de stemming er prima in. Het hele gezelschap nam afscheid o.l.V- Frans du Mée en met muzikale omlijsting van Joop Reynolds. Het bal, dat daarna begon, werd geleid door de heer en mevrouw Sitton met balmuziek door het Dans- en Amu sementsorkest „The Rhythm Aces" en zang door de Rotterdamse zange res Jeane Staal. Met veel genoegen zal men- aan deze zeer geslaagde feestavond terugdenken.- De zaal werd belangeloos beschik baar gesteld door de heer J. de Groot, directeur van „Musis Sacrum", Jammer genoeg was het Passage theater gistermorgen niet geheel be zet om te genieten van het Kinder circus Tijl Uilenspiegel, De aanwezi ge kinderen en enkele ouders hebben met veel genoegen de verrichtingen van de goochelaar en clowns ge volgd. De clown August wist met zijn zotte grappen de lachers op zijn hand te krijgen. De gedresseerde aap Chita had ook veel succes, even als het slangenw onder Tarzanrina en Carlita, het meisje op de kogel. Miss Helena met haar gedresseerde paard Trixi besloot dit zeer geslaag' de ochtendfeest. (Advertentie LM.) HEBT V FAMILIE OF KENNIS SEN IN HET BUITELAND? Maakt ze met Sinterklaas geluk kig met een boek of typisch Hollandse kalenderde meest gewaardeerde groet vit het vader land. •Wij zorgen voor verpakking en verzending BOEKHANDEL Rubenspl. 16, Tel. $9513, Schiedam Gistermorgen werden verder zeven jeugdige Schiedammers door de kan tonrechter mr P. Cos veroordeel we gens het bezit van vuurwapenen zon der de vereiste vergunning. Het be trof hier een machinepistool {gekocht van een militair), F. N .-re vol vers en een oud geweer <dat volgens de be klaagde niet meer kon schieten, die onderling verruild of verhandeld waren. In zijn requisitoir verklaarde de Ambtenaar van het O.M., mr D. J. de Jong, het zeer ernstig te achten dat onbevoegden dergelijke gevaar lijke vuurwapenen in handen had den genomen, temeer daar de politie slechts bij toeval hier achter was ge komen. Een voorbeeldige straf was hier op z'n plaats. Hij eiste tegen vijf beklaagden een boste van ƒ50. subsidiair 20 dagen hechtenis-en te vens een voorwaardelijke straf van 7 dagen met een proeftijd van 2 jaar. Tegen de benjamin van het stel (die alleen iets met 'n revolver had te ma ken) ƒ20,subs. 8 dagen hechtenis plus ae voorwaardelijke straf var» V dagen roet 2 jaar proeftijd, terwijl de oudste beklaagde; dilT'drie feiten ten laste waren gelegd twee straffen van ƒ25,subs- 10 dagen plus de voorwaardelijke straf van 7 dagen. De kantonrechter vonniste con form eis, alleen de beklaagde met het oude. onbruikbare geweer kreeg minder, n.l. 30,— subs. 12 dagen hechtenis, zonder de voorwaardelijke straf. De vuurwapenen werden verbeurd verklaard. Wij kregen dezer dagen bezoek van de heer C. H. G. A. Langen, in specteur voor het district Zuid-Hol land van de Stichting Gelderse Blin den Industrie, gevestigd te Arnhem. Het doel van deze stichting is het bijeenbrengen van geld om dc blin den in deze inrichting de gelegen heid te geven productief werk te verrichten en daardoor hun gevoel voor eigenwaarde te stimuleren. In deze inrichting worden o.a. matten en manden gemaakt die verkocht worden. In Schiedam begon men in April met een actie om leden te winnen, die maandelijks hun bijdrage geven voor dit mooie werk onder onze blinden. Natuurlijk zullen veel men sen zeggen: „zit dat wei goed met die Stichting". Er wordt de laatste tijd zoveel geknoeid met collecte gelden, dat men er huiverig van wordt om iets te geven. Wij kunnen ons dat voorstellen. De'heer Langen vroeg ons dan ook of wij een poging in het werk wilden stellen om dit ■wantrouwen ten opzichte van dit werk. ongedaan te maken. De heer Nijhuis, Lorentzlaan 24 zal nu optreden als correspondent voor Schiedam. Men kan zich bij hem opgeven als lid en alle verdere inlichtingen van hem ontvangen. Men zoekt voor het incasseren van dc collecte-gelden nog twee be trouwbare incasseerders, die zich in verbinding kunnen stellen met de heer Nijhuis. De Stichting der Gelderse Blinden Industrie werd opgericht in 1912 en werd Koninklijk goedgekeurd in April 1915. Het gironummer van de Stichting is 43207. Het eerste herenzevental van SZC speelde binnen een week tyd niet min der dan drie wedstrijden en varieerde daarin van goed tot zeer goed. De eerste wedstrijd was die tegen R'3 uit Rotterdam, waarin het Scïuedamse zevental danig gehavend te water kwam. Zowel de Land-, de Zee- als de Luchtmacht ontbraken op het appél. Toch werd er nog goed partij gegeven, zodat R'3 aan deze ploeg de handen vol had. Het spel was geenszins eenzijdig, want het golfde regelmatig op en neer waarbij het de Schiedammers bepaald aan geluk ontbrak doordat Nico Kolmeyer menigmaal tegen de lat of paai schoot. De Rotterdammers waren gelukki ger cn wisten voor de rust één doel punt te maken. Na de rust kwamen zij sterker opletten ers vergrootten hun voorsprong tot 2—0. SZC liet het niet op zich zitten en wist door Kolmeyer de eer te redden, 21. Een uitslag die tenslotte de verhou ding goed weergaf. Welk een tegenstelling vormde echter de wedstrijd RZC 2SZC X, maar nu met een volledige ploeg. Het spel .dat deze ploeg liet zien, ziet men ook in de eerste klas. Snelle- uitvallen en daarbij goed plaatsen van de bal zijn hier de hoofdfacto-, ren geweest die de grondslag van een grote overwinning hebben ge vormd. Verder was de achterhoede hermetisch gesloten, want,de vele aanvallen van RZC ten spjjt. er kwam geen bal door. Iedere aanval werd onderschept en direct in een tegenaanval omgezet, hetgeen;'soms zo verrassend snel ge schiedde, dat de tegenpartij geen hand aan de bal kreeg en de bal zelfs het water niet raakte. Ook het snel nemen van vrije wor pen werd hier op zijn juiste waarde getoetst, want 2 doelpunten werden óp deze wijze gemaakt. Met alle mogelijke varianten kon men hier de score zien oplopen tot een 72 zege bereikt was. EERSTE POLO-AVOND Maandagavond j.l. vond in het Schiedamse Sportfondsenbad dc eer ste polo-avond plaats, zoals deze iedere Zaterdagavond in het Rotter damse Sportfondsenbad plaats vindt. Het geheel mag als een succes be schouwd worden en vraagt om nog meer van deze avonden. Waarom in Schiedam ook geen vaste speelavond op Zaterdagavond? Het Zaterdagavondbezoek in dit bad is in de regel wel zo. dal het be schikbaar stellen van het bad voor deze avond zeker gerechtvaardigd is. De publieke belangstelling was groot, ondanks de weinige bekend heid die er aan deze avond was ge geven. Ook het spelpeil lag op een zeer goed niveau, waarbij de sfeer in de zaai tot 'een climax werd opgevoerd in de laatste wedstrijd tussen de he ren SZC 1 én Merwede 2 uit Dord recht. De avond begon al direct met een aardig en vlot spelletje tussen jongens adspiranten van VZC SZC die wel aan elkaar gewaagd waren cn met een 44 eindstand uit de bus kwamen. Hierna kwamen de heren van SZC 3 en Shell 1 tegen elkaar ïn het strijdperk, hetgeen resulteerde een l—0 overwinning van SZC. De wedstrijd VZC 2RWV 1 werd een vrij gelijk opgaande strijd, doch werd helaas ontsierd doordat de Vlaardinge keeper, waarschijnlijk door afzetten op zijn lichaam, dusda nig geblesseerd werd, dat hij de wedstrijd moest staken. De vierde wedstrijd werd verzorgd door de dames van VCZ 1 en HZ PC 1 waarin de Vlaardlngse dames Voor de kantonrechter in Schie- over dit „sneeuwbal-systeem'' en in dam, mr P. Cos, heeft gisteren een rechtszaak gediend waarbij het de bedoeling was een principiële uit spraak uit te lokken, inzake het 2.g. „sneeuwbal-systeem" in de handel. Het ging hier om een systeem, waar bij gewerkt wordt met bonnen, waarvan.een gedeelte weer doorver kocht moet worden aan andere lief hebbers. Wie een bepaald bedrag bijeen heeft, ontvangt als beloning een paar nylon-kousen. In dit geval ging de ..sneeuwbal" hit vsn de Crystallux, waarvan de heer P. in Schiedam de firmant is, mwür het systeem workt voor geheel Neceriand. Dc ambtenaar van het O.M., mr J. D. de Jong, achtte het systeem in striid met de wet, temeer daar er reeds eerder een vonnis waj geveld appèl bevestigd, Meinsn, die niet over de nodige 'handigheid beschikken of geen relaties hebben, blijven hangen aan het- systeem en verliezen geld. Hij eiste tenslotte een. boete van ƒ11,— subsidiair. 11 dagen hechtenis. De verdediger).^1" Tri fels uit Maas tricht stelde da£ hier wel degelijk sprake is dat de betrokkene invloed kan uitoefenen op de afloop, zoals bedoeld in art, 1 van de Loterijwet. Hij achtte daarom het systeem niet in strijd met de wet. Hij greep te rug op enkele vonnissen van de Hoge Raad en verklaarde voorts van het O.M. m Maastricht bevestiging te hebben gekregen dat het systeem, zoals door Crystallux toegepast, niet in strijd was met de Loterijwet, De kantonrjchtT zal over veer tien dagen schriftelijk vonnis wij zen. hun tegenstandsters juist de baas konden blijven met 21. De opzet van dit programma gaf omhoog gaand verloop te zien van het spelpeil en de snelheid, waarbij ook het publiek zich in het aanmoe digen niet onbetuigd liet. Steeds en thousiaster werden de toeschouwers en dit bereikte een hoogtepunt in de laatste wedstrijd. Door de voorgaande wedstrijden waren de toeschouwei's als het ware voorverwarmd voor deze tweekamp, waarin het er inderdaad zeer heet toeging. Beide ploegen waren fan tastisch snel en gaven elkaar niet het minste toe. waardoor de wed strijd op een zeer hoog peil kwam te staan. Prachtig polo met een in de aan vang sterker Merwede, waardoor SZC op een 41 achterstand kwam te staan. Fel kwam SZC terug en bij iedere aanval loeide de zaal waar door de gemoederen nog meer wer den opgezweept. De Schiedammers dederi' "het en liepen in tot 4—3 terwijl de gelijk maker in de lucht zat. De kans hier toe heeft SZC ruimschoots gekregen, maar verspeelde deze weer door een strafworp te missen. Onmiddel lijk kneep Merwede cr weer tussen uit en maakte er in numerieke min derheid 3 van. Weer ging het met zeven tegen ze ven en de vonken vlogen er weer af. Menigmaal zaten er van beide par tijen enkele spelers op de kant, waarbij wij echter niet aan .de in.- druk konden ontkomen dat er wei eens te streng gestraft werd. Het was echter voor de heer Dclwcl geen makkelijke wedstrijd om te blazen doordat beide partijen in een moor dend hoog tempo spéélden. Knallende schoten, fluitsignalen en donderende juichkreten wisselden elkaar af terwijl ondertussen de he ren doorgingen met doepunten ma ken. Eerst was het SZC die er 54 van maakte en met degelijkmaker in gedachten liep Merwede weer uit en maakte er 6—4 van. Weer ontketende SZC een sterk offensief en kwam tot 65. daarmee de spanning zo hoog opladend, dat deze haast ondragelijk werd. Kort daarop weerklonk het eind' signaal die nog-\bijna door ettelijke zuchten van verlichting werd over stemd. Al met al, een polo-avond die om meerdere vraagt. Het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap heeft er vaak over gedacht om alle Schiedammers die betrokken zijn geweest bij het Va- cantie-feest van de S.G, eens ge zellig bijeen te brengen. Maar de moeilijkheid was altijd het grote aantal medewerkers. Nu echter dit jaar het eerste lustrum is gevierd en bovendien de directie van Musis Sacrum de grote zaal gratis ter be schikking heeft gesteld, zal het er dit jaar toch maar van komen. Op Vrijdag 12 November zal daar om een feestelijk getinte S.G.-bij eenkomst worden gehouden m Mu sis, aanvangende 8 uur. Het pro gramma zal worden verzorgd door Luc Wïllink's cabaretgroep „De Vuurpijl". Wat men moet weten: Apothekers-nachtdienst: Apotheek F. H. Backer, St. Llduinastr. 58. Bellen bl| ongeval: G.G. en GT), Tuin la an 80, tel. 69290. Leeszalen: Gem. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Lange Haven; geopend iedere werkdag (behalve Maan dag) van 9.30 tot 4.30 uur en iedere avond (behalve Woens dags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Dana geopend iedere dag (behalve Maandag) van 2 tot 4 uur. iedere avond (behalve Donderdags en Zaterdags) van 7 tot 8.30 uur. Zondags gesloten. Sted. Museum: 25 uur: Tentoon stelling van „Japanse Houtsne den". Bioscopen: Monopole: 2, 7 en 9 uur: „Bas- togne", passage: 2 uür: Het monster van de Amazone". Voorstellingen*. Passage: 8 uur Schied. Kunst kring „Het wederzijds huwe lijksbedrog". Arcade: 8 uur Cabaretavond St. Eloy. Irene: a uur Ouderavond Jan LigthartschooL Plantagekerk: 8 uur „Het Evan gelie in de staat Israël" door ds. R. Bakker. Door de afd, Schiedam van de Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen zal Donderdag 11 Novem ber om 2.15' uur in de bovenzaal van „de Amstelbron" een knutsel- middag worden gehouden. De be doeling is dat de leden onder des kundige leiding Ieren om kleine ca deautjes te vervaardigen voor de aanstaande feestdagen. Op Dinsdag 30 November wordt dan op echt Hollandse wijze het St. Nieolaasfeest gevierd in Marson Westhuis, Warande 207, waarbij de dames uiteraard de goede Sint kun nen helpen door kleine surprises in te leveren. 25 November geeft de afd. Rot terdam van de N-V.v.H, een avond ten bate van de Ontheemden. De afd, Brïelle zal dan het stuk „Ont heemden" opvoeren. In Gemeente Bibliotheek De volgende Engelse romans wer den door de Gemeentelijke Open bare Leeszaal en Bibliotheek ii Schiedam verkregen: Bottome, Ph. „Against whom?' In een Zwitsers sanatorium wordt een Engels missionaris opgenomen, die door zijn levenshouding van verdraagzaamheid en naastenliefde, de mensen uit zijn omgeving dich ter bij elkaar brengt. Cary, J. „Herself surprised." Relaas van een vrouw, die, hoe wel vol goede wil, steeds in moei lijkheden geraakt, en ten slotte in de gevangenis terechtkomt, door dat zij aan geen enkel genoegen, noch voor zichzelf, noch voor deren weerstand kan bieden. Franken, R. „The quiet heart," Belevenissen van een Frans meis je, dat, na enkele jaren in Engeland en Amerika te zij» geweest, weer terugkeert in haar geboortedorpje in de Franse Rivi ra te midden van haar familie. G o d d e n, J. „The city and the wave." De hoofdpersoon van deze roman gaat gebukt onder het probleem van de steeds toenemende massale bevolking van India, maar beseft tenslotte dat ieder mens het recht heeft zichzelf te zien voortleven in zijn kinderen. Mackenzie, F. Compton. „The crooked wall; a Victorian story of love." Twee vriendinnen, die op een En gelse kostschool muziek studeren, vertrekken na hun studie naar Ita lië, waar een van haar liefde op vat voor een oude vriend, die zij in Rome weer ontmoet heeft. De heer E.. Rijsdorp, wonende te Schiedam, is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het ingenieursexamen voor electro- ïechnisch ingenieur. Tot dusverre beestaan geen voor schriften ten aanzien van de ge zondheidstoestand van degenen, die in het Openbaar Slachthuis regel matig met vlees in aanraking ko men. B. en W. ztfn van mening, dat ter bevordering van de hygiëne en In het belang van de volksgezond heid regelen dienen to worden ge steld om te komen tot een verplich te keuring van degenen, die met het slachten van vee of met het bewerken of dragen van vlees zijn belast, Een voorstel In die geest is aan de gemeenteraad gedaan. Neemt de raad het voorstel aan, dan zal de toegang tot het terrein van het Openbaar Slachthuis afhan kelijk worden gesteld van het be zit van een door de G.G- en G.D. af te geven gezondheidsverklaring, die in het algemeen zes maanden zal gelden. Deze verklaring kan tussentijds worden ingetrokken in- De Britse luitenant-kolonel J. Watts van het internationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils bezoekt het komende weekend Rotterdam, Hü zal diverse' onderdelen van het Leger- werk bezoeken, en Zondag leidt hij om tien uur en om 7.30 uur de bijeen komst in de Congreszaal aan de Wil liam Boothlaan. Het muziekkorps en de zangbrigade verlenen medewer king. Senior-kapitein H. Pauwels zal het gesprokene vertalen. Na langdurig onderhandelen door de Alg. Bedrijfsgroepen Centrale is uiteindelijk met de werkgevers in de Witwasserij-industrie overeen stemming bereikt, om te komen tot een C.A.O. met een verantwoorde wcrkclassificatie. Om nu zowel het vrouwelijk als mannelijk personeel op de hoogte te stellen met de werkclassificatie. dus met de lonen en met de ar beidsvoorwaarden. heeft de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale be sloten in een vergadering over deze CA.O. een nadere uiteenzetting te geven. De vergadering zal plaats vinden Maandag 8 November in de bene denzaal van de Amstelbron, Broers- vest. Aanvang 8 uur. Zelden of nooit zal het zelfs in het druk bouwende Rotterdam zijn voorgekomen dat in één bouwput twte heistellingen tegelijkertijd in gebruik waren voor het slaan van officiële palen, een eerste en een laatste. Dit bijzondere schouwspel zag men gistermiddag aan de Mari niersweg, waar wethouder Meertens de laatste paal sloeg voor het win kelgebouw „De Twaalf Provinciën" en de eerste voor het aangrenzende flatgebouw. De wethouder had nauwelijks de ene Franki-stelling aan het werk ge zet. of hij haastte zich naar de an dere, die enkele meiers verder was opgesteld Zodoende konden de laat ste en .de eerste paal ongeveer ge lijktijdig de grond in gaan. Een ongewone vnleehtigheid, manr het is dan ook (één ongewoon bouw werk dat daar' op 'de hoek van de Hoogstraat env de Mariniersweg wordt uitgevoerd.' Een winkelge bouw voor maar Jiefst 190 zaken is in Nederland nog "nimmer aan schouwd. Wanneer men dan boven dien nog hoort dat een dergeülk pand in zeven maanden gereed moet zijn, knippert mén helemaal wel even met de ogen. De N.V. De Wereldhaven blijft echter bij haar plan; op 18 Mei van het volgend j»»ar moet het winkelge bouw klaar zijn en volgens de bou wers kan dat ook. Op één maand vorstverlet wordt gerekend, zodat het al een erg koude winter moet worden om roet in het eten te wer pen. De directeur van De Wereldhaven, de heer A. Arkenbout, deelde gis- Door de Nederlandse Bond van Oud-strijders en Dragers van „Het Mobilisatiekruis" zal op "Woensdag 20 November een feestavond wor den gehouden in de grote zaal van Musis Sacrum, aanvangende om 8 uur. Door het Schiedams Toneel zal de klucht „Kink in de kabel" worden opgevoerd, gevolgd door een gezel lig samenzijn, muzikaal verzorgd door Hakkert's Band. Geboren: Caroline d.v. F. Hettinga en J. Beumer; Adriana d.v. B. War merdam en G. J. Bossink; Johannes M. z.v. B. J. Hoogsteder en J. M, Corbeau; Johannes z.v. J. C, van Geene en A. M. Vierboom; Willem z.v. M. van RaaUe en M. Penning; Pieternelia d.v. J. v. d. Akker en P. van Walsum, Overleden: F. Weber, 90 jr; M, M, v. d, Linden, 73 jr. Er wordt thans druk gewerkt in Kethel, teneinde de stem ming der bevolking te peilen omtrent het al of niet oprichten van een wijkraad. Een speciale vertegenwoordiging van Kethel bij het gemeentebestuur is geen wens van vandaag. Het stre ven er naar bestaat al sinds enkele jaren. Tot dusver kon het evenwel geen vastere vormen aannemen. Thans zijn de KVP en de AR-partij er toe overgegaan, een stap te zetten op de weg naar de daad. Men hc-eft het kunnen lezen, er bestaat in Kethel een zeker ressen timent. Intussen, de naar voren ge brachte bezwaren van practische aard liggen meer in het" materiële vlak, als onteigenlngskwestïes en wegverbetering, riolering, etc. Nu zijn dergelijke kwesties niet bepaald de aangewezen grondslag voor het floreren van een wijkraad. Intussen, de mannen, die zich achter het onderhavige initiatief hebben gezet, zien dit blijkbaar heel goed in, zodat ze een belangrijke plaats inruimen aan de culturele belangen en in het algemeen aan het geeste lijke leven. Naar een activiteit op dit terrein waaraan grote behoefte bestaat ziet het gemeentebestuur al sinds Jang _uit. De burgemeester heeft in zijn Nieuwjaarsrede ,van 1953 gepleit voor een nauwer con tact tussen stadsbestuur en bevol king. Dat dit contact door de afge slotenheid van Kethel, het was zo- ■ei een geestelijke als een geogra fische, zelfs minder was dan elders in onze stad, mag als buiten kijf worden beschouwd. Intussen, het gemeentebestuur stelde toen en het stelt ook nu voorop, dat er in eerste instantie iets van' de bevolking zelf moet uit gaan. Het wil niets van boven af opleggen. Dit standpunt neemt het speciaal ten aanzien van wijkraden in. Men kan inmiddels de vraag stel len, of in een stad als Schiedam met een bevolking van nog geen honderdduizend nodig is, wat in een grote stad als Rotterdam als gevolg ener grote centralisatie wen selijk is gebleken. Misschien wettigt juist de uitzon derlijke positie van Kethel de op richting van een wijkraad, ondanks het zoeven genoemde bezwaar. Dat het in de praktijk niet mee zal vallen, een homogene groep te vor men, die in een wijkraad nuttig werk in een vruchtbare harmonie zal kunnen verrichten, ligt .voor de hand. Althans, indien men de be volking werkelijk in haar geheel wil vertegenwoordigen. Maar de initiatiefnemers zijn zich er onge twijfeld van bewust. Ze kennen Kethel. Ze weten vermoedelijk ook. dat niet alle leden der fracties in de gemeenteraad zo zonder meer voor een wijkraad geporteerd zijn. Er hebben „bekeringen" plaats gevon den en anderen zijn weer van in zicht veranderd. Misschien zal een enkel, Kethel vertegenwoordigend, raadslid een wijkraad, gezien het geen hij voor Kethel in de ge meenteraad en de commissies ver richt. overbodig achten. Mogelijk zijn de meeste gemeenteraadsleden de mening toegedaan, dat ze steeds naar beste weteh voor de belangen van Kethel gezorgd hebben. Er is indertijd reeds de suggestie gc aan. om niet tot een wijkraad, maar tot een Comité Kethel te komen. Hierover denken de initia tiefnemers ernstig. Echter, een Co mité, al dan niet officieel erkend, blijft een comité en een wijkraad wordt gezien alg een natuurlijk verschijnsel in de tijd van een groot ambtelijk apparaat. Een wijk raad. hoe dan ook, wekt de be langstelling van de bevolking voor het openbare leven. En dat zulks nodig is in een stad als Schiedam en een voormalige plattelands ge meente als Kethel en Spaland, hier- over valt nauwelijks te twisten. teren mee, fiat nc- niet bekend is hoe de exploitatie van het „winkel centrum - in - verdiepingen" gevoerd zal worden. Hei is mogelijk dat de winkels, zullen worden verhuurd naar de grootte van hun omzet. Daartoe zou' De Wereldhaven echter enkele honderden kasregisters bij de zaken moeten leveren. Onder het aangrenzende flatge bouw komen twee keldergarages voor ongeveer honderd auto's. Ver der zijn in dit gebouw o.a. kantoren en 57 flats geproicteerd. Het zal la ter «ereed komen dan het winkelge bouw. De Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan ih de zaak van de omvangrijke katoen- diefstallen dié veertien dagen gele den door de rechtbank werden be handeld en waarbij niet minder dan 21 personen waren betrokken, De drie hoofdpersonen hoorden zich veroordelen tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar. De overige verdachten werden be straft met kortere gevangenisstraf fen. enkele helers werden veroor deeld tot betaling van boetes. De in beslag genomen gestolen balen ka toen werden verbeurd verklaard. dien blijkt, dat bij de houder daar van, bij zijn gezin of bij zijn gezin of bij zijn medewerkers in het be roep dat hij uitoefent, een ziekte is geconstateerd die gevaar voor be smetting kan opleveren. Op kosten van het geneeskundig onderzoek zullen in het algemeen voor rekening van le onderzochte personen komen. Bepaalde perso nen kunnen met het oog op hun financiële draagkracht van betaling worden vrijgesteld. Eerste paal geslagen, voor nieutv pand Het gebouwencomplex van de Elec- tricitcits Maatschappij Electrostroom zal in de naaste toekomst met een nieuw bedrijfspand worden uitge breid. Wethouder H. E. v. d. Brule heeft daarvoor gisteren de eerste paal geslagen. Het nieuwe pand vormt het sluit stuk van een aantal verbouwingen, welke in de loop van de laatste drie jaren hebben plaats gevonden. De uitbreidingen en verbteeringen van de verschillende werkplaatsen, die als doel van de verbouwing be schouwd moeien worden, waren noodzakelijk om het hoofd te kun nen bieden aan de steeds grotere activiteit vna de reeds ruim zestig jaren bestaande firma. Het nieuwe paftd dat een front breedte van 32 meter, een diepte van 15 meter en een totale inhoud va ca 8000 m3 heeft, hoopt men eind 1955 in gebruik le kunnen nemen. De Rotterdamse wielrijders bleken (in verhouding) 1 op 3 font te rij den Van de 1500 fietsen die de spokende brigade van de verkeers politie in de onlangs gehouden rem- en Hchtweek controleerde, was er iets mis met 500. De brigade heeft er overigens ter controleplaatsen voor gezorgd dat 937 verroeste en gebladderde achterspat- borden even werden bestreken met hagelwitte lak. Aan de gaande en de komende man deelden de politiemen sen niet minder dan vijftienduizend speciale verkeerskrantjes uit. Gistermorgen kreeg de 63-jarige Waldenkeyman M- A. van Zon uit de Rémbrandfstraat bij het beklimmen van de stormladder van het s.s. „Lop- persum" in de Waalhaven, kramp in de armen, zodat hij moest loslaten. Hij viel van vier meter hoogte op de kraan 23 van dé stuwadoorsmaat- schappij „Progress", waardoor hij kneuzingen .aan de rug kreeg en' in het Bergwegziekenhuis opgenomen moést;, worden. Iii bet clubhuis „De Arend" aan rle Van der Werffstraal heeft Firn Zoutc- welle gisteravond een causerie gehou den over moderne Jazzmuziek. Een en ander werd geïllustreerd met gramo- foonplaten. brengt voor het nieuwe seizoen.; een keurige collectie smaakvolle, moderne japonnen, deux-plèces, blouses en rokken, LANGE KERKSTRAAT 19 - TEL. $6135 Neem even de tijd om onze collectie te zien! A.S. VRIJDAG EN ZATERDAG ontvangt iedere klant bij aankoop van 250 gram van onze prima koekjes een overheerlijke BAN- KETSTAAF van 1.— voor slechts 0.75. N.V. VERF-, VERNIS- OUEFABRIEKEN vraagt voor de export-afdeling een geroutin. in de moderne talen. Sollicitaties: Willemskade 717, Schiedam. Personeel gevr. fife ^b (èo Tarief tot en met 15 woorden ƒ0,05 Elke vijf woorden meer 10.2» Gevr. net meisje voor win kel huishoudelijke artikelen. Aanm. tussen 7—8 u. Broers- veld 156.. Tel. 67979. Te koop gevraagd Te huur aangeb. Op goede stand nette kost ganger gevraagd, vrije ka mer en huiselijk verkeer. Br. ond, no. S 248, bur. v. d. bl. Te koop 6evraagd, oud dege lijk Amerikaans orgel of Maison Hamling of Liebig orgel. Aanbiedingen, prijs, registers, merk Poppeliers, Marentakstraat 57. tel", 74387 Diversen Te koop aangeb. Onzichtbaar gestopt worden door ons alle voorkomende brand- en motgaten, winkel haken en scheuren. Billijke prijzen. Spoedige aflevering. Hoogstraat 8, tel, 87709 (fi li aal Roeloff), 30-delige geslepen drinkser- viezen 12,45. Alle soorten Eotolijsten. Bedkruiken 1,19 kolenschoppen 45 ,ct. „De Cleine Bazar", B'roersveld hoek Passagetrap. j

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1954 | | pagina 1